m TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Restauratie urgent Pepits's eerste grote avontuur ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 HET CONTACT VAN DE CULTURELE RAAD MET DE JEUGDVERENIGINGEN Instelling jeugd-enquête Voor het overgrote deel is het plaat selijk jeugdwerk kerkelijk georgani seerd en gericht. Daarnaast bestaan en kele algemeen gerichte padvindersgroe- pen. Geen sector van het plaatselijk verenigingsleven is zo weinig stabiel als juist die van het jeugdwerk. Het leden- verloop is bij vrijwel alle verenigingen vrij groot, w. aardoor de situatie weinig overzichtelijk is. De commissie vroeg zich af, in hoeverre het reeds thans zin had te streven naar een overkoepelend plaatselijk orgaan voor het jeugdwerk. Men kwam tot de conclusie, dat een dergelijk orgaan in dit stadium nog wei nig mogelijkheden zou hebben, mede door de spreidingoover het gehele eiland alsmede door het verschil in leeftijd. Wel kwam de commissie tot de conclu sie, dat een krachtige bevordering van •het jeugdwerk noodzakelijk is, daar de commissie uit de beschikbare gegevens de indruk kreeg, dat een te gering deel van de jeugd bij het jeugdwerk is be trokken. Teninde hierover nadere gege vens te verkrijgen en teneinde na te gaan in welke richting de interesse van de jeugd gaat, stelde de commissie voor een enquête te doen instellen onder de leerlingen van de lagere scholen vanaf de 4de klas, alsmede onder de leerlingen van de ULO-school, de landbouWhuis- houdschool en de lagere landbouwschool. Na het beschikbaar komen van de ge gevens van de ingestelde enquête zal op het terrein van het jeugdwerk een om vangrijke en moeilijke taak liggen. Vervoer „bootscholieren" Besloten werd in samenwerking met de N.V. TESO aan boord van de „Dok ter Wagemaker" een z.g. „studiebox" in te richten. Nadat een vereniging van bootscholieren was tot stand gekomen werd aan boord van de „Dokter Wage- r^aker" een depot van de Centrale Ver eniging vor Reizende Bibliotheken on dergebracht. De „huiswerkbox" is geen succes gebleken. Dit is naar de mening van de Culturele Raad mede het gevolg van het feit, dat de box onvoldoende kon worden afgescheiden van de overige scholieren- en passagiersruimte, terwijl ook de verlichting van de box onvol doende bleef. Door B. en W. werd aan TESO verzocht bij de bouw van de nieu we boot reeds aanstonds rekening te houden met de inrichting van een af zonderlijke huiswerkruimte voor min stens 40 leerlingen. Aan de N.V. TESO werden enkele suggesties voor de inrich ting van een dergelijke huiswerkruimte voorgelegd. Het is te betreuren, dat de TESO de inrichting van werkboxen vol- 1 komen zinloos heeft genoemd, indien niet wordt gezorgd voor deskundig toe zicht. Deze uitspraak maakt de toezeg ging, dat „met alle mogelijke omstan digheden, zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden, duh ook wat het ver voer van de scholieren betreft" vrij twijfelachtig, aldus het verslag van de Culturele Raad. Speeltuinwerk De commissie meent, dat het speel tuinwerk op Texel een verdere uitbouw behoeft. De commissie heeft alle waar dering voor het pionierswerk, dat in dit -verband door het bestuur van de Speel tuinvereniging „De Hollebol" te Den Burg, wordt verricht. Om deze waarde ring tot uitdrukking te brengen, werd aan de vereniging in de loop van 1954 één jaar gratis lidmaatschap van de landelijk overkoepelende organisatie van speeltuinverenigingen (de „N.U.S.O.") aangeboden. De speeltuinvereniging „De Hollebol" heeft zich met ingang van het jaar 1955 bij de „N.U.S.O." aangesloten. Jeugduitvoeringen en -concerten Wij releveren ook gaarne de voor stellingen van het „Ballet der Lage Lan den", de cyclus van drie instructieve mu- ziekmiddagen voor de jeugd en het op treden van het Nh. Philharmonisch Or kest. In de verslagperiode ontwikkelde zich ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande Zaterdagavond 6 uur) DIENSTREGELING TESO Geldig van 2 Oct. t.m. 26 November 1955 Werkdagen: Van Texel: 5,20; 7,45; 10,30; 12,55; 15,25; 18,00. Van Den Helder: 6,30; 9,25; 11,40; 14,10; 16,45; 19,35. Op Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7,45; 11,35; 16,00; 18,20, Van Den Helder: 10,35; 13,00; 17,20; 19,35. ZITTING CONSULTATIEBUREAU Consultatiebureau voor Zuigelingen voor de buitendorpen op Woensdag 5 October 1955. Willen de moeders op de aangegeven tijden komen, dan behoeft niemand te wachten: De Cocksdorp om 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur Tevens is er gelegenheid om 1 uur voor het inenten tegen pokken, kink hoest, diphtherie en tetanus, voor de zuigelingen en kleuters die het bureau niet bezoeken. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 2 October op om 6.41 uur en gaat onder om 6.17 uur. Maan: 1 Oct. V.M.; 8 Oct. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 1 Oct. 7.50 en 20,30; 2 Oct. 8,30 en 21,05; 3 Oct. 9,10 en 21,45; 4 Oct. 9,50 en 22,20; 5 Oct. 10,35 en 22,55; 6 Oct. 11,20 en 23,35; 7 Oct. 12,05 en 8 Oct. 0,20 en 12,55. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. een discussie over de toekomstige jeugd voorstellingen en -concerten. Besloten werd in de toekomst ook-aandacht te besteden aan de moderne muziek (jazz), teneinde meer bij de belangstellings sfeer van de jeugd aan te sluiten. Verbetering filmpeil Op verzoek van B. en W. nam de commissie aan 't eind van 1954 in studie op welke wijze het plaatselijk filmpeil zou kunnen worden opgevoerd, vooral het oog op de invloed, die van de film uitgaat op de jeugd. De oommissie hoopt in 1955 tot nadere voorstellen terzake te komen. Het aantal vertoonde cultureel gekeurde films blijkt de laatste jaren 'n verheugende stijging te ondergaan. In 1952 verleende Burgemeester en Wethouders vermindering van vermake lijkheidsbelasting voor een 7-tal cultu reel gekeurde films; in 1953 voor een 9-tal en in 1954 voor een 18-tal. Texels Folklore Van de Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore werd een verzoek ontvangen om een vaste jaarlijkse sub sidie, dan wel vrijstelling van vermake lijkheidsbelasting voor de door de ver eniging georganiseerde activiteiten. B. en W. deelden aan de Vereniging mede, dat zij een vaste jaarlijkse subsidie on gewenst achtten. Evenmin zou de Ver eniging in aanmerking kunnen komen voor een vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting over de gehele linie. Wel aohten zij in de toekomst een vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting gerecht vaardigd voor kinderuitvoeringen, ama teursavonden en huisvlijttentoonstellin- gen. Voor deze doeleinden zou zo nodig een bescheiden subsidieverzoek kunnen worden ingediend. In 1953 werd een subsidieverzoek van dezelfde vereniging in verband met de door de vereniging verzorgde „Intocht van Sint Nicolaas" afgewezen. In 1954 werd deze intocht verzorgd in samen werking met de plaatselijke midden standsverenigingen. In 1954 adviseerde de Culturele Raad zou moeten worden gevierd, de burgemeester voorts over de dag, waarop het „Ouwe Sunderklaasfeest" PADVINDERS-DRUMEAND VAN DEN HELDER OP TEXEL Men schrijft ons: De distriets-koempoelan van de Ne derlandse Padvinders, die gedurende 't afgelopen week-einde op Texel werd gehouden, zou waarschijnlijk slechts voor enkele ingewijden iets te betekenen hebben gehad, ware het niet dat de Drumband van de Helderse Padvinders daaraan een luide, maar ook welluiden de, klank had gegeven. Eerst werden om ongeveer half zeven de bewoners van Den Burg door trom geroffel en trompetgeschal naar buiten gelokt, toen de padvindersleiders en -leidsters, voorafgegaan door de band naar hun kampplaats aan de Kogerweg marcheerden. Om half negen 's avonds werd dezelfde weg terug afgelegd, nu, via een kleine omweg door Den Burg, naar de Groeneplaats, waar de aange kondigde Taptoe werd gehouden. Velen zullen zich hebben afgevraagd hoe een band, die slechts uit trommels, enkele trompetten en een tweetal fluiten be staat, een taptoe zou kunnen verzorgen. Het antwoord hebben zij Zaterdagavond kunnen horen. Zij hebben ook kunnen zien hoe ernstig en vol overgave de jeugdige leden de trommels roerden en hoe zelfs een paar welpen niets voor hun oudere Padvindersvrienden onderdeden. Zij zullen genoten hebben van de cor recte zwaai, waarmee de blazers hun in strument aan de lippen zetten op het even correcte teken van de tamb >er- maitre, vaandrig Grande. Deze vaan drig leidde zijn jongens met vaste hand en met het élan van een beroepsdirigent. Wij hebben de Padvindersband van Den Helder een paar jaar geleden voor hel laatst gehoord; de taptoe in Den Burg heeft getoond dat er sindsdien grote vor deringen zijn gemaakt. Witte handschoe nen, uniformen, die een extra beurt had den ondergaan, goed onderhouden in strumenten, kortom ook wat de uitrus ting betreft maakten de padvinders-mu sici een prima verzorgde indruk. Voor „De Zwalkers", zoals de pad vinders op Texel zich noemen, een goede en mooie reclame. De leiders en leidsters van deze groep hopen dan ook van harte dat d'e resultaten spoedig merkbaar mo gen worden. Welpen zijn er momenteel voldoende en deze allerjongste padvin ders zullen later de gelederen van de nu zo zwakke Verkennerstroep kunnen aan vullen. Mogen er jongens van 12 jaar en ouder zijn die zich tot het mooie werk van de padvinderij voelen aangetrokken, laten zij dan niet wachten zich aan te melden. En misschien ook zijn er oude ren, die onze Zwalkers op een andere manier willen steunen, laten zij zich dan opgeven als donateur. Padvinders zijn handige jongens en zij kunnen veel im proviseren, maar ook zonder geld doet de handigste padvinder niet veel. Help de Zwalkers bij de opbouw van hun nieuwe troephuis, pas als dat klaar is, kan er ook eens verder gesproken worden over een meisjesafdeling, waar aan op ons eiland zo'n grote behoefte bestaat. TREKKERBESTUURDER IN DE LANDBOUW Het bestuur van de Stichting Examens van de Georganiseerde Landbouw heeft in overleg met de rijksgecommitteerde besloten naast het reeds bestaande di ploma trekkerbestuurder in de land bouw le klas in te stellen een eenvoudi ger diploma trekkerbestuurder in de landbouw (practisch gebruik van de trekker). Voor de exameneisen en verdere in lichtingen wende men zich tot het Bu reau der Examens, Belgischeplein 6 te Scheveningen. BESCHERMING VAN DE TREKVOGELS Voor de eerste maal is dit jaar in Frankrijk de sluitingsdatum voor de jacht op trekvogels teruggebracht tot 31 Maart, dit echter met uitzondering van enkele departementen, die voorlopig een latere datum handhaven. Meer dan 20 jaren is, zowel door natuurbeschermers als door de bona-fide jagers op deze maatregel aangedrongen, welke acties thans tot een gunstig resultaat hebben geleid. Bovendien zullen in de loop van enige jaren enkele grote watergebieden tot waterwildreservaat worden bestemd. RAAPTIJD KIEVITSEIEREN Teneinde een verdere teruggang van de stand van de kievit tegen te kunnen gaan, is het tijdvak waarin het rapen van kievitseieren is toegestaan, met ze ven dagen bekort. De raaptijd eindigt nu in Friesland met ingang van 20 April en in de overige provincies met ingang van 13 April. TE LAAG GEVLOGEN Wie hoog klimt.... maar wie laag vliegt is er ook nog niet: een wacht meester van de Texelse politie zag op 24 Juni een vliegtuigje zo laag over Den- Burg zeilen, dat hij er werk van maakte. De kantonrechter liet de piloot, de Ha genaar v. B., op het matje komen en be boette hem met f 25,of vijf dagen. De piloot gaf het laagvliegen toe, „maar niet boven de kom: ik ging laag over het aan de rand van het dorp ge legen huis van een vriend, die ik een boodschap wilde overbrengen. Omdat in dit geval kennelijkniet van stunt vliegerij met gevaar voor de omgeving kon worden, vonniste de rechter zo mild. KRIJGT WIERINGEN EEN CONFECTIEFABRIEK? Naar de Wieringer Gourant verneemt blijkt een Amsterdamse confectiefabriek het plan te hebben opgevat om op Wie- ringen een filiaal te stichten. De bedoeling is, dat voorlopig, vermoe delijk te Hippolytushoef, zal worden be gonnen met 15 a 20 meisjes om hieruit een vast kader te vormen. Later zal dan meer personeel worden aangetrokken. Reeds werden verschillende terreinen op Wieringen onderzocht voor de stichting van een flink fabrieksgebouw. Als alles meeloopt zal, naar ons werd meegedeeld, binnen 2 maanden reeds met de produc tie kunnen worden begonnen. Deze pro ductie zal voorlopig bestaan uit de ver vaardiging van mantels. Het blijkt dat een onzer actieve mid denstanders een belangrijk aandeel heeft gehad in deze voor Wieringen zo belangrijke en welkome industrievesti ging. Wellicht ligt hier een taak ook voor de middenstanders om hun zaken relaties te wijzen op de mogelijkheden van industrievestiging. ACTIEVE OUD-TEXELAAR Wij lezen in de Wieringer Courant: Het is ongeveer vier jaar geleden, dat de heer J. A. van d.e "Berg: zijn zaak in woninginrichting en stoffering te Sloot- dorp begon. Thans zal het arbeidsterrein het complete textielvak gaan beslaan. Met deze verandering van het gevoerde artikel heeft ook het interieur van de zaak een ware gedaanteverandering on dergaan. Tegen de achterwand zijn vak ken aangebracht, waarin de goederen op overzichtelijke wijze voor de koper worden tentoongesteld. De moderne zgn. open etalage vormt één geheel met de winkel. De eikenhouten betimmering werd vrijwel geheel door deze ondernemende winkelier en zijn vader, de heer W. L. van de Berg, zelf ontworpen en aange bracht. K.L.M. AEROCARTO BRENGT SCIiOU WEN-DU1VELAND IN KAART Het eiland Schouwen-Duiveland zal zeer binnenkort door de K.L.M. van de lucht uit in kaart worden gebracht. Tijdens de Februariramp in 1953 is 't aanzien van dit eiland zodanig gewijzigd, dat de bestaande kaarten van Schouwen- Duiveland niet bruikbaar meer bleken. Grote delen van het eiland zijn met een laag zand bedekt, terwijl van andere de len de vruchtbare grond is weggespoeld. Men heeft nu grootse plannen om een kleiplaat in het Haringvliet weg te gra ven en de iklei op Schouwen-Duiveland aan te brengen. Omdat door ruil en herverkaveling de kadastrale beschrijvingen ook niet meer kloppen en bij de grondmeting grote problemen zijn gerezen, daar wer ken volgens de oude methode met hori zontale instrumenten ondoenlijk bleek, heeft men de voorkeur gegeven aan de luchtkaartering. Dit biedt tevens het voordeel, dat ook de dijken „ten voeten uit" en de zandplaten voor de kust in kaart kunnen worden gebracht, hetgeen natuurlijk bij laagwater moet geschie- Deze foto, genomen vóór Februari 1953, toont de toren nog in het bezit van een trans; tijdens de Februari-storm van 1953 werd de trans finaal weggerukt. De foto's, waarmede dit artikel is ge ïllustreerd geven ons niet het preciese beeld van de huidige situatie, waarin de Hervormde Kerk van Oudeschild ver keert: de tekening b.v. toont ons hoe 't interieur er uit zal zien als hij gerestau reerd is, en de foto zelf toont ons het kerkgebouw zoals het er vóór de beruch te Februaristorm 1953 bijstond. Een nauwkeurige observator, zal ons nl. meteen kunnen vertellen, dat de toren trans momenteel ontbreekt. Ontbreken. Dat kan een onprettig woord zijn. In dit geval wel bijzonder onprettig, want het ontbreekt op het ogenblik nog aan de financiële midde len, die een grondige restauratie moeten mogelijk maken. Dat die restauratie niet al te lang meer uitgesteld moet worden valt de bezoeker dadelijk op als hij het gebouw binnenkomt: zijn oog zal niét in de eerste plaats op de fraaie ko peren kronen, geschonken door Michiel de Ruyter en Maarten Harpertszoon Tromp vallen, maar allereerst getroffen worden door de verzakking, juist op de plek, waar het gebouw in 1740 werd vergroot. Toen werd er nl. een vleugel aan toegevoegd. Op die plaats is een moerbalk finaal doormidden gebroken en de gevolgen zouden werkelijk niet te overzien zijn geweest als de fa. Blom er niet dadelijk eer paar stevige stutten onder geplaatst had. De muren in die gevaarlijke hoek bleken nogal wat last van vochtigheid te ondervinden. Eigen lijk is het gehele gebouw er slecht aan toe: bekijkt U dat dak maar eens: dui delijk is de lange knik te zien. Oor spronkelijk droeg het een kleed van fraaie, donkerblauwe pannen, maar in de loop der tijden raakte er een pan tuissenuit en bij het stoppen van het dak heeft men het maar niet zo nauw genomen: overal vloeken de rode pan nen tussen hun blauwe collega's. Een slordig gezicht - waar zo'n rode pan ook ligtHet was nagenoeg windstil toen wij er rondstapten en dus viel niet te controleren of het haantje betrouw baar was inzake de windrichting, maar in ieder geval waren de wijzers van de drie (meer zijn er trouwens niet) wij- zersplaten volkomen van de kook: de één stond op half drie, de ander wees weer een vroegere Europeese tijd aan en wijzerplaat nummer drie deed het voor de variatie helemaal zonder wijzers. Ach, wat doet het er ook toe: wij moeten deze uren, dit tijdperk, straks na de restauratie, maar vergeten Als de plannen een feit worden zal het gebouw zowel uiterlijk als in nerlijk een sterke wijziging ondergaan. De toren b.v. zal haar oude luister her krijgen. Hoe men aan die oude trant kwam? Wel, een ingezetene van Skil is een schilderij rijk, waarop de toren voor cle brand van 1903, toen de toren op 6 Augustus door de bliksem werd ge troffen De preekstoel zal naar de Oostmuur verplaatst worden en de ingang weer aan de Westzijde komen. Het orgel ver huist bij de restauratie ook naar de Westgevel. De in 1740 aangebouwde vleugel zal worden bestemd als consis toriekamer en vergaderzaal. Een flinke garderobe en bergplaatsen zullen het geheel completeren. Het tegenwoordige consistoriekamertje zal worden gesloopt, evenals de tegenwoordige entree, waar in de tand des tijds ook al diepe sporen heeft achtergelaten. Wij weten, dat wij, schrijvende over de verzakking op de grens tussen het oorspronkelijke gebouw en de aange bouwde vleugel, geen nieuws vertellen, want ons blad van 22 Sept. 1937 ge waagde daar ook reeds van, maar toen werd nog geen melding gemaakt van het finaal doorscheuren van een der moer- b alken. Enfin, er wordt aandacht aan deze aangelegenheid geschonken. O GARDÊR08É BBBI9 W w CONSISTORIE kolen De plattegrond. Links (consistorie) het in 1740 bijgebouwde gedeelte, dat ook op de foto zelf goed uitkomt. De kerk zal dus tot een fraai gebouw worden. Als dit tevens de herbloei der kerkelijke gemeente zelf - waar het om gaat - tot gevolg heeft, zullen de kerkeraad en de met haar samenwerkende instanties tevreden mogen zijn. den. De kaarten, die K.L.M. AEROCARTO N.V. gaat maken, zullen dan als grond slag dienen voor de nieuwe kaarten, die vervaardigd moeten worden, wanneer de plannen zijn verwezenlijkt. Ten behoeve van de luchtkaartering heeft men over het gehele eiland ruim 2.000 paaltjes, waarop witte metalen schijven, uitgezet. Deze paaltjes staan op 350 van elkaar in rijen, waarvan de on derlinge afstand een kilometer bedraagt. Op de luchtfoto's zullen deze schijven lange witte linten vormen, welke als oriëntatiepunten zullen dienen bij het samenstellen van de kaarten. Binnenbrand van schrijnend maagzunr Onmiddellijk te doven! "r Met Bennies. Bevrijd U van dat hinderlijke, branden de gevoel op Uw maag. Neem Rennies. Rennies helpen iedereen altijd da delijk!! Laat U het genot van een sma kelijke, pittige maaltijd niet bij voorbaat bederven door angst. Met Rennies is de narigheid van „ver keerd vallen" uitgesloten. Als Uw maag „onveilig" seint, vlug één of twee Ren nies en wég zuurbrand, wég pijn. Simpel om in te nemen en nog smakelijk ook! 15. Welgemoed en prettig gestemd toog Pepito, het dubbeltje stevig in zijn hand ;eklemd, op pad en wandelde wat door de havenbuurten. Sjonge, wat was het daar een gezellige drukte. Alle café's za ten vol met matrozen van de wedstrijd- vloot en overal schetterde luidruchtige muziek naar buiten. Hij stapte 'n zaak binnen, waar velerlei lieden voor de in gang stonden en weddenschappen af sloten, want iedereen was natuurlijk reuzebenieuwd wie de wedstrijd zou winnen. Pepito nam plaats op een hoge kruk en bestelde een glas prikkellimo nade met een rietje. Zo zat Pepito uit bundig van zijn prikkellimonade te ge nieten, toen er opeens een vreemde me neer naast hem kwam zitten. „Zo, klei ne avonturier", begon deze „Als journa list van de „Nieuwslokker" heet ik je hartelijk welkom in ons havenkwartier! Giel Spitspen is mijn naam, Spitspen!" „O, wat een leuke puntige naam!" ant woordde Pepito, „maar wat is eigenlijk een journalist?" „Wat!", meesmuilde de man. „Weet je dat niet? Dat is iemand, die voor zijn brood reuze-nieuwsgierig moet zijn en alles wat hij hoort en ziet, opschrijft en in de krant zet. Ik zal je een aardig voorbeeld geven! Jij vaart op de „Brul" en je heet Pepito en de kapi tein luistert naar de naam Druppel. Maar zijn er nog meer matrozen aan boord dan jij alleen?" „Jawel meneer", zei Pepito, „Bloobeest, die ontzettend sterk is en elke dag acht volle borden snert met kluif eet!" „Hi hi", giechelde Spitspen, „daar moet ik dus voor op passen!" Hij schreef alles op in een dik ke blocnote en grijnslachte listig.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 5