Het had Texel k mneD zijn BIJ GRONTMIJ BENOEMD Naar we vernemen is de heer C. Ja ger, Plan-Zuid, Den Burg, technisch ambtenaar bij gemeentewerken, benoemd tot technisch ambtenaar eerste klasse bij de N.V. Grontmij. NIEUWE KOSTER HERVORMDE GEMEENTE De heer J. Schotanus, Wilhelminalaan, Den Burg, werd uit zeven sollicitanten benoemd tot koster bij de Hervormde Gemeente van Den Burg. SCHADE CA 116.000,— Naar wij vernemen wordt de schade van de brand op hoeve „Rotterdam geschat op plm. f 116.000,Boerderij, oogst en landbouwwerktuigen waren verzekerd. ALGEMENE ONTWIKKELING Aangezien de aanmelding te gering was, kan deze cursus in De Waal niet gegeven worden. BOUWVERGUNNINGEN De heer P. Dros, C 11, verandering woonhuis; de heer M. J. Zeldenrust, Hai- felderweg 7, bouw zomerwoning achter diens woning aan de Minister Ruisweg te De Koog; de heer A. de Visser, H 26, bouw landbouwschuur aan de Midden weg in de Prins Hendrikpolder; Rijks waterstaat, bouw van een dienstwoning op de haven te Oudeschild. DE EERSTE NUTSAVOND U begrijpt, dat de kaarten voor de a.s. Nutsavond met Kommer Klein en andere, prominente figuren al behoorlijk begin nen weg te fladderen. Wilt U deze kos telijke avond meevieren, dan raden wij U met klem aan U tijdig van een toe gangsbewijs te voorzien. De advertentie vermeldt o.a. waar die verkrijgbaar zijn. VEILIG VERKEER Van de zijde van de Rijkspolitie zullen te De Waal gedurende de komende maanden verkeerslessen worden gege ven voor alle weggebruikers in De Waal en omgeving. Maakt gebruik van deze gelegenheid en meldt U aan bij de heer G. Snoeij, De Waal, zodat ook met deze lessen spoedig begonnen kan worden. JEUGDVERENIGING DE WAAL Vrijdag 7 October staan de deuren van het dorpshuis „De Wielewaal" weer open voor de jeugd van De Waal. Iedereen is weer welkom. Zorg ervoor om 8 uur aanwezig te zijn, omdat er eerst verga derd zal worden over de plannen voor de komende winter. E.H.B.O.-CURSUS TE DE WAAL Dokter Renout heeft zich bereid ver klaard de leiding te nemen van een cur sus voor E.H.B.O. te De Waal. Indien er voor deze cursus voldoende belangstel ling bestaat, kan jong en oud iedere Don derdagavond veel leren over de eerste hulp bij ongelukken. Ieder, die belang stelt in deze cursus, kan zich aanmelden bij mevr. Snoeij, De Waal. Zorgt voor een snelle aanmelding, opdat er spoedig een begin kan worden gemaakt met de lessen. OPENSTELLING BIBLIOTHEKEN De navolgende bibliotheken beginnen deze week met de uitlening van boeken of zijn reeds langer aan de gang: Reizende bibliotheek te Den Hoorn, uitlening in de O.L. School, elke Vrij dagavond van 7.30-8.30 uur. Reizende bibliotheek te Midden-Eier- land, uitlening in de O.L. School, elke Donderdagmiddag van 4-5 uur. Reizende bibliotheek en bibliotheek der Ned. Herv. Gemeente te De Cocks- dorp, uitlening in het Ned. Herv. wijk- gebouw, elke Zaterdagmiddag van 3.30- 4.30 uur. Reizende bibliotheek te De Koog, uit lening in de oude O.L. School elke Vrij dagmiddag van 5.30-6.30 uur. (Publicatie Culturele Raad) VOOR DE OOSTERENDER GYM Voor de in het gymlokaal te Ooster end gehouden verkoopdag met bazar- attracties, ten bate van de gymafdeling van S.V.O., bestond flinke belangstelling en de goederen - het restant van een vo rig festijn - is dan ook piactisch hele maal verkocht geraakt. Daarnaast werd er druk geschoten, bussengegooid, speer- geworpen, gehengeld en zo voorts. Mej. M. Burger was het dichtst bij het aantal erwten en won zodoende de poppen- kamer. MYXOMATOSE OP TEXEL In het zuiden van ons eiland werden dezer dagen konijnen in de duinen ge vonden, die gestorven bleken te zijn aan de myxomatose, een ziekte waarvoor wèl de konijnen vatbaar zijn, maar de mens daarentegen niet. Wilt U een ge zond uitziend konijn eten, wel, ga ge rust Uw gang, want al zóudt U 'n „ziek" konijn consumeren, dan nog zult U daar geen nadelige gevolgen van ondervinden. Uw gebruikelijke konijnenboutje be hoeft U er dus niet voor te laten staan, vooral niet als U Uw product van een te goeder naam en faam bekend staande firma betrekt. WIJ EN DE POLITIE Ontwikkelingsclub Oosterend opent Zaterdag het seizoen met een causerie door de heer J. Gulmans, Opperwacht meester bij de Rijkspolitie. Het onder werp zal zijn: „De politie voor, tijdens en na de oorlog; de politie ten opzichte van het publiek tijdens en na de oorlog en hoe zij het publiek ziet en omge keerd". Een en ander wordt geïllustreerd met persoonlijke belevenissen. De heer Gulmans heeft o.a. vier jaar bij de re cherche gewerkt en tijdens de oorlog op Engelse bodem gestaan. Het belooft een interessante avond te worden en een opwekking tot de leden lijkt ons dan ook volstrekt overbodig, vooral waar zovelen prettige herinneringen bewaren aan de door de heer Gulmans alhier geleide bromfietscursus. REISVERSLAG 3e REIS VAN HET HOSPITAALKERKSCHIP „DE HOOP" Deze reis begon op 9 September en duurde tot Vrijdag 30 September jl. (Op 5 October gaat het schip weer naar zee). Het aantal patiënten dat gedurende deze reis aan boord behandeld werd, be droeg 53, waarvan 13 in het hospitaal werden opgenomen. Het aantal verpleeg- dagen bedroeg gedurende deze 3 weken 83. 65 keer werd het advies van de scheepsarts Dr. Ouderkerk per radio ge geven. Radio-reparatiedienst De heer Th. van Mierlo, onze radio telegrafist en zijn assistent, de heer H. van Dijk brachten in 50 gevallen per radio raad in de moeilijkheden, die de schippers bij hun echolood en/of zenders en ontvangers ondervonden. 9 keer wer den de reparaties door deze heren zelf verricht. Weerberichtendienst De waarnemingen die dagelijks om de 3 uur door de kapitein en de stuurlieden worden verricht, verstrekten het K.N.M.I. te De Bilt 126 weerrapporten. Bijzondere diensten Gedurende deze reis werd op 20 Sep tember binnengelopen in Scheveningen om, behalve een 5-tal patiënten, waar onder één met een ernstige maagbloe ding, een Scheveningse logger binnen te brengen. De sch. 361, de Lion Jetje had schade aan de scheepsmotor opgelopen en de hulp van het Hospitaalkerkschip werd ingeroepen om het hulpeloze schip naar haar thuishaven te slepen. 160 zeemijl lang was de sleepreis, wel ke niet begonnen werd voordat de ze kerheid was verkregen dat de Duitse Hospitaalschepen de dienst van de „De Hoop" zouden waarnemen. Na een be houden vaart van 7 mijl per uur kwam de sleep om 12.00 uur 's middags op de 20e September vóór de haven van Sche veningen aan, waar geankerd werd om op voldoende water te wachten om de haven binnen te varen. Binnen de pie ren werden de sleeptrossen losgegooid en met de Lion Jetje langszij van de „De Hoop" bracht Kapitein Rog zijn sleep behouden aan de wal op dezelfde plaats waar op 9 Juli Koningin Juliana debar- keerde, nadat zij de eerste reis van het Hospitaalkerkschip had meegemaakt. Een enkel staaltje van het medische werk van de „De Hoop", zoals er vele uit de reisverslagen van de Kapitein ons bereiken, willen wij hier laten volgen. Wij geven het woord aan Kapitein Rog. „Deze nacht lagen wij met de „De Hoop" te drijven met gestopte motor. Positie 55.40 N.B. en 0,45 W.L. Het weer was goed, en de zee rustig. Behalve de wachtslieden op de brug en de Marconist achter zijn toestellen, was de rest van de bemanning te kooi. In de omtrek la gen verscheidene schepen achter de net ten en ook in de aether was alles rustig. Lang zou echter deze rust niet meer duren, want om 2.00 uur beginnen de meeste schepen de netten in te halen en zouden de vangstberichten door de radio omgeroepen worden. Nu was echter al les nog rustig. Te 1.30 uur werd de stilte in de aether plotseling verstoord, door een oproep aan de „De Hoop": „Hallo Hospitaal Kerkschip De Hoop" hier is de VIhoort U mij, over". De marconist schrok op, schakelde zijn toestel in en antwoordde op de 129 me ter band: „Hallo VIhier is het Hos pitaalkerkschip, antwoordt U maar': Direct gaf de logger antwoord: „Hallo de Hoop, kunt U mij helpen, onze schip per heeft hevige buikpijn en kruipt rond door zijn hut van de pijn". Direct werd de Dokter uit zijn kooi geroepen, hij was spoedig in de radiohut aanwezig. Een voorlopig medisch advies werd ge geven en wij beloofden zo spoedig mo gelijk naar de logger toe te komen. Toen de positie van de logger werd opge vraagd, bleek echter dat deze 120 mijl (225 kilometer) Noordelijk van ons was. Daar dit schip aan de netten lag en deze dus eerst binnen moest halen, werd be sloten dat wij in de richting van de VI. zouden stomen en dat om 5.00 uur weer contact zouden opnemen om te ho ren of de netten al binnen bord waren. Direct werd onze motor gestart en om 1.45 uur voeren wij volle kracht in Noordelijke richting. Te 5.00 uur werd weer contact met de VIgemaakt. Volgens de Stuurman van dit schio duurde de pijn van de Schipper onver minderd voort, cm 6.00 uur zou de VI. de netten binnenboord hebben en dan volle kracht naar „De Hoop" komen. Intussen had de „De Hoop" al 38 mijl afgelegd. Te 6.00 uur kregen wij mist, zicht 1 mijl. Dank zij de radar konden wij volle kracht blijven varen. Te 8.00 uur werd het weer helder met goed zicht. Na in de loop der morgen nog enkele radiopeilingen genomen te hebben, waren wij te 10.00 uur bij de VIZo spoe dig mogelijk werd de sloep over boord gezet en de zieke schipper van de logger bij ons aan boord gebracht en in het Scheepshospitaal opgenomen. Het bestek was toen wij bij elkander kwamen 56.55 N.B. en 0,10 W.L. Voor deze opname moest door de „De Hoop" 90 mijl worden gestoomd dus met een brandstofverbruik van 450 liter gas- olie en 10 liter smeerolie, ongeveer een waarde van f 70, Daartegenover kon de VIop het visserij terrein blijven en ving dan ook de volgende nacht 100 kantjes haring (ongeveer een waarde van f 3000, Was de „De Hoop" er niet geweest, dan had de VIdeze schipper naar de dichtbijzijnde haven moeten brengen en dit was in dit geval Aberdeen. Deze plaats was nog 70 mijl heen en 70 mijl terug. Dan had de VI.voor deze 140 mijl gebruikt 4 ton kolen (het is een S.S.) met een waarde van ongeveer 250 gul den, plus havengeld en had de volgende nacht niet kunnen vissen, dus in dit ge val een verlies van 100 kantjes haring. De „De Hoop" kon door deze opname voor de VIeen verlies voorkomen van ongeveer f 3.300, Dit is maar een voorbeeld van één ge val, maar in een jaar komen vele van zulke opnamen voor. Amsterdam, 29 September 1955. KLEINE OORZAKEN..... Zo is de Myxomatose, Ook op Texel aangeland. En heelt reeds zijn klauw geslagen, In onze konijnenstand. Hadden wij gehoopt, dat Texel, Vrij zou blijven van dit leed, Reeds ging menig dier ten onder, Aan een pijn onzegg'lijk wreed. En wie onzer kan voorspellen, Wat ot de gevolgen zijn. Voor onze konijnenfokkers. Waar dit valt op hun terrein Hierdoor is weer eens bewezen, Wat voor leed er kan ontstaan. Door één daad, die door één man slechts. Onbezonnen is gedaan Hoeveel leed heeft één dictator. Over duizenden gebracht? Wie beteugelt de atoomkracht. Als hij valt uit 's mensen macht? Welk een ramp is pas voltrokken, Door één man achter het stuur, Door de drankduivel bezeten, In een zo onzalig uur? En wie kan de laster stuiten. Die als gif wordt rondgestrooid? Eén woord, ondoordacht gesproken, Kan men niet meer keren, nooit! Droefheid, leed, smart en ellende, Die er op de aarde zijn. Vinden menigmaal hun oorsprong, In een daad zo uiterst klein. Laat ons allen daarom waken. Voor de onbezonnen daad, Die met enkel slechts de ander. Maar daardoor ons zélf ook schaadt! Huib de Rijmelaar. ZWITSERSE BELANGSTELLING De heer George D. Wink, directeur van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, stand plaats Zürich, Zwitserland, heeft een bezoek aan ons eiland gebracht, waar hij rondgeleid werd door de heer J. C. Quint, directeur van de VW „Texel". De heer Wink bezocht ons eiland in ver band met de grote belangstelling, welke van de zijde der Zwitserse toeristen voor Texel bestaat. PROEFVAART M.S. „DE DAGERAAD" De verloting ten bate van het Witte Kruis is reeds gehouden. Drie van de vijf winnaars, die dus Dinsdag de proef tocht met het nieuwe TES O-schip kun nen meemaken, zijn bekend, en wel de heren W. J. Boon, L. van Egmond en Th. Witte. Wie de houders van de loten nr. 80 en 105 zijn, was gisteren nog niet be kend. Men kan zijn prijs nog afhalen tot en met Zaterdag. GESLAAGD KERKCONCERT Met medewerking van mevr. G. Pie- penbroek-Langeveld, alt, de heer C. Spruijt, fluit, de heer P. Krayma, orgel, en een dameskoor o.l.v. de heer J. Vis ser, werd Zaterdagavond in de Her vormde kerk te Den Burg een geslaagd concert gegeven. De belangstelling van de zijde van het publik had evenwel groter kunnen zijn. Op deze avond .vierde de heer Visser zijn dertig-jarig jubileum als organist, wat natuurlijk niet onopgemerkt voor bij gegaan is! Mevr. Piepenbroek vergastte de aan wezigen op buitengewoon goede zang met haar prachtige, warme alt, de heer Spruyt verrukte ieder met zijn fantas tisch mooi fluitspel en de heer Krayma was als organist weer zeer te roemen. Het verslag van deze avond zal door afwezigheid van onze medewerkster, afd. muziek eerst in volgend nummer kun nen worden geplaatst. FILMNIEUWS „SJORS VAN DE REBELLENCLUB" Een film propvol denderende avontu ren, beleefd door Sjors van de bekende Rebellenclub en zijn handlangers. Als wij hen ontmoeten zijn ze bezig een circus op te richten, uit geldnood, want de kas is finaal leeg. Wij worden vergast op een uitstekend repertoire, maar dat is het geweldigste nog niet: Sjors en zijn naaste medewerkers komen twee inbrekers op het spoor en met die heren blijkt het slecht kerseneten te zijn: ze worden nl. zelf gepakt en op een schip naar Afrika ontvoerd. Ze lijden schipbreuk, spoelen bij een oerwoud aan en de gevaren in de wildernis stapelen zich met iedere nieuwe meter filmband op. Maar de dappere jongens staan ook daar him mannetje en tenslotte zien wij hen als helden in hun dorp terugkeren. „08/15", EEN SPANNEND FILMWERK „08/15" is de bondige aanduiding van dat hele complex van dienstvoorschrif ten en disciplinaire regels, dat beoogde de mens uit te schakelen en op te lossen in een enorm, feilloos werkend militair apparaat. De film heeft blijkbaar willen aanto nen, dat niet iedere Duitse jongen zich willoos aan het onmenselijke regiem der discipline-aanbidders onderwierp en te genover de brullende „Haupt-wacht- meister" Schulz en zijn van iedere rede lijkheid gespeende trawanten enkele in dividualisten gesteld, van wie de bekla genswaardige Vierbein en de koel-door- denkende Asch 'het duidelijkst getekend zijn. Maar als het doek valt over de woorden: „Dit waren de soldaten, die in minder dan 30 jaar twee oorlogen over Europa brachten" (of woorden van die strek king) dan vragen wij ons af of hij tevens begrip vraagt voor de jongens, die wel licht het goede wilden, doch geen kans zagen het te verwezenlijken en toen maar rustig voortstapten in de eindelo ze rij der legers. Nederlands nieuws: O.a. Indonesische vliegers boven de hoofstad; De opening van de Staten- Generaal; De tocht met de Gouden Koets. Troonrede van H.M. de Koningin. Wereldnieuws: O.a. Dr Adenauer in Moskou; Nieuwe militaire trainingsmethode in de V.S.; Kinder-autoracebaan in Californië; De transportstaking te Parijs; Dodelijke on gelukken op het circuit van Dundrod. B. en W. van ons eiland behoeven over de uitbreidingsplannen en alles wat daarmee verband houdt geen slapeloze nachten te doorworstelen. Want zij kregen de steun van de raad. In het dorp „Zwinderen" zit het B. en W. even wel minder prettig: daar werd hun voor stel om in het centrum zes huizen af te breken te gerieve van het snélverkeer. afgestemd. Elsevier's Weekblad wijdde er een groot artikel aan, dat wij hier laten volgen. (Maar - tussen haakjes - ons is niet bekend, dat Zwinderen (Dren te) een zelfstandige gemeente is en der halve wel een Vroedschap bezit. Dat neemt niet weg, dat genoemd blad het volgende interessante raads- verslag brouwde: ZWINDEREN, Woensdag De gemeenteraad van Zwinderen kwam heden in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de bur gemeester, mr J. A. M. Swaets. Aan de orde is een voordracht om zes woonhuizen en een winkelpand in de Flutstraat af te breken ten behoeve van het verkeer. De voorzitter, de voordracht toelich tende, wijst op derzelver onvermijde lijkheid. Ook Zwinderen wordt niet on beroerd gelaten door de moloch onzer dagen, het moderne snelverkeer. De on gevallenstatistiek toont aan, dat onze gemeente één dode, drie zwaar en vijf lichtgewonden te betreuren heeft, tei- wijl er tien met de schrik vrij kwamen. Voorwaar, een totaal, waarmee een be trekkelijk kleine plaats als de onze voor de dag kan komen (instemming). Wij dienen - aldus spr. - een offer te bren gen, en Zwinderen op te stoten in de vaart der gemeenten, die zich het ui terste getroosten om de verkeersstroom op te vangen. De zes huizen in de Flut- straat staan in de weg. Drijven wij dus kloek het houweel erin! De heer Varkenvisser (CPN) verzet zich tegen deze afbraakpolitiek, die kant noch wal raakt. Voor de bewoners is op de erbarmelijkste manier gezorgd. De garen en band-winkelierster moet scha deloos worden gesteld, en de zes gezin nen dienen een betere woning te krijgen. Zij worden in krotten opgeborgen, die allang onbewoonbaar verklaard hadden moeten worden. Onder deze beschamen de omstandigheden stemt spr. tegen. Verkeer stapvoets De heer De Wip (midd.) ziet de nood zakelijkheid niet in om een stuk Flut straat tegen de grond te gooien, want er is in dat nauwe straatje nog nooit een ongeluk gebeurd. Het verkeer gaat er stapvoets. Maken wij de Flutstraat bre der, dan hebben we de poppen aan het dansen. Spr. is het eens met de heer Varkenvisser, dat die winkelierster een nieuwe zaak moet hebben. De heer Rogge (P. v.d. A.) bestrijdt de door de voorzitter genoemde cijfers. Het enige dodelijke slachtoffer was een oude dame, die reeds sukkelend was, en door een jongetje-met-een autoped is aange reden. Vier maanden later is het mens gestorven. De voorzitter: Toegegeven, maar sta tistisch telt zij toch! De heer Rogge (P.vd.A.): U heeft de ongevallenlijst geflatteerd! Op die ma nier kan elke gemeente wel een goed figuur slaan! Er is alleen lokaal ver keer in Zwinderen. Bijzondere maatre gelen zijn niet nodig! Baron Van Oosterhout (VVD) is even min overtuigd. Het motorische verkeer acht spr. een ziektetoestand. Spr. rijdt nog steeds met spr.'s sjees en dat gaat schielijk genoeg. Spr. staat op het stand punt, dat op transportgebied na de krui wagen niets fatsoenlijks is uitgevonden. NIEUWE TONEELSTUKKEN Door „Het Masker" is in studie geno men het blijspel „Jong zijn we maar eenmaal"; het zal worden opgevoerd op 26 November a.s. U.D.I. zal 19 Novem ber ten tonele voeren „Gebroken ban den", toneelspel in zes taferelen van Tom Dekker. S.V.O.-nieuws Zo wisten onze adspiranten Zaterdag met 20 te winnen van ZDH. Dat ging niet zo goed als jullie gewend zijn, hè, was de tegenstander even sterker soms? Het 1ste speelde thuis tegen Wiron. Weer moesten we de strijd zonder Cor opnemen en weer was het middenveld voor de tegenstander. Het begin was voor ons al bijzonder droevig, want di rect van de aftrap af, kreeg de l.buiten van W. de bal in een goed zichtbare buitenspelpositie toegespeeld en hij kon rustig doelpunten, want de scheidsrech ter deed alsof hij niets had gezien. Dat was direct al een hele slag. W. speelde beter dan wij en vooral de zeer lange achterhoedespelers konden onze kleine voorhoedespelers gemakkelijk de -baas en deze kwamen dan ook maar zeer weinig aan bod. Ze hebben het de keper dan ook weinig keren lastig gemaakt. Als na een half uur spelen de l.buiten de bal voor wil zetten, wordt dit een soort schot. Ieder denkt, dat deze bal net naast zal gaan, maar door de wind draait hij net langs de binnenkant van de paal: 02. Na de rust krijgen we eenzelfde spel- beeld; na ongeveer 20 minuten lost weel de l.buiten een schot op doel, Siem valt goed uit, maar de bal gaat even omhoog en over hem heen 30. Nu laat Bert zich afzakken naar de halfplaats, verla ten door Piet, die als tweede linksbin nen gaat spelen. Onze backs krijgen nu de spilplaats er nog bij en het lijkt of het beter wordt. Boet weet er tenminste 31 van te maken en even later kopt hij no. 2 in het net; even is er hoop, maar dan is het weer de l.buiten, die de bal in het net kopt 4—2. Zo kwam het einde. Zondag a.s. gaat ons 1ste naar ZDH, ons 2de ontvangt WGW en de adspiran ten ontvangen De Koog a. Wie vond Martien v.d. Wetering zijn portemonnaie? Gaarne even bericht. Om ter wille van die onwelriekende ve hikels eerzame huizen af te breken, kan spr.'s instemming niet wegdragen. Dat Zwinderen nog een weduwvrouw rijk is, die garen en band verkoopt, moeten wij als een cultuurreservaat beschermen. (Gelach). Zondig en ongezond De heer Bierenbroodspot i(A.R.) is van oordeel, dat B. W. blindelings aan de waan van de dag gehoorzamen. De afbraak zou het verkeer naar ons toe trekken, terwijl wij het juist als een pest-epidemie buiten onze muren moe ten houden. In wezen is spr. het met ba ron Van Oosterhout eens. Hoe nauwer de straten, des te geringer en trager het verkeer, en des te kleiner het aantal on gevallen. Om in tijden van woningnood zes huizen te vernielen, is strijdig met het gezonde verstand, en zelfs zondig. De heer Koudijs (C.H.) vestigt er de aandacht op, dat de weduwvrouw, indien zij een nieuwe winkel begint, drie di ploma's moet hebben. Zij dient een tex- tielexamen voor haar garen en band af te leggen, een acte van bekwaamheid in de handel in ijzerhoudende metalen te behalen, daar zij ook spelden ver koopt, en ten slotte pharmacie te stude ren, omdat zij in verbandgaasjes doet. Spr. betwijfelt, of deze 72-jarige vrouw daartoe de intellectuele energie kan op brengen. Drs Stuivezand (P.v.d.A.): Dan dient zij te verdwijnen! (Rumoer). Mevrouw Schutjes-Mulder (WD): Als er voor het raadslidmaatschap diplo ma's voor gezond verstand werden ge ëist, dan zouden we gauw van U ver lost zijn! (Beweging). De heer Krekelkamp (Onafh.) zal vóór stemmen. Indien die zes huizen tegen de grond gaan, komt er drukker ver keer, hetgeen de neringdoenden ten goede komt. Tevens wordt het uitzicht van spr.'s koffiehuis er door verruimd. (Protesten). Ja, spr. zegt maar, waar het op staat. Ieder is zichzelf het naast. De heer Wijnschenk (K.V.P.) is even eens vóór afbraak, welke spr. beschouwt als een noodzakelijke operatie om het lichaam gezond te maken. Een stad zon der snelverkeer zou verdorren. Spr. heeft bemerkt, dat tal van automobi listen, die willen weten, of dat Zwinde ren nu wel echt bestaat, hun nieuws gierigheid overwinnen, omdat de ver- keerstoestanden zo slecht zijn. 'n Beetje stad breekt af, anders telt zij niet meer mee. De heer Vervaard (Kath. diss.): is tegen. De heer De Wip i(Midd.): Waarom..? De heer Vervaard (Kath. diss.): Gaat je niet an! Vernieling en vernieuwing Wethouder Van Oirschot (K.V.P.), de voordracht verdedigend, herinnert er aan, dat Amsterdam zonder enige nood---. zaak een gevaarlijk circuit heeft aange legd en nu consequent overgaat tot het afbreken van een blok suffisante huizen. Hierdoor -komen de bewoners wel in groot ongerief, maar daar staat tegen- over, dat het algemeen belang er geens zins mee gediend is, en dat is dus wel - een offertje waard. Spr. heeft met grote hardnekkigheid gespeurd naar een soort gelijk object in Zwinderen en duidelijk viel zijn oog op de Flutstraat. Als we die zes huizen afbreken, komt er ruimte, dat staat vast. Hoe minder huizen er ih een stad staan, des te meer komt dit het verkeer ten goede. Men zie slechts, hoe gemakkelijk men zich in de Duitse ste den kan verplaatsen. Wij leven in een tijd van wederafbraak en vernieuwing. Vernielen gaat echter aan vernieuwing vooraf. Wie niet breekt, zal niet bouwen. Men stare zich dus niet dood op het eventuele nut, het gaat om het principe! Ten aanzien van de weduwe in-garen- en-band heeft spr. z'n voorzorgsmaatre-.- gelen genomen en de boeken ter inzage gevraagd. Gezegde weduwe hield- 'echter geen boek. Wethouder Van Oirschot (KVP): Haar omzet bedroeg gemiddeld vijftien gul den per week en daar verdiende zij een daaldertje aan. Deze vrouw hield de winkel meer voor de aanspraak. Haar eigenlijke bezigheden bestonden uit het trekken van Drees. Van die daalder had zij haar poes en de kanarie vrij. Spr. heeft aangeboden, deze dieren in het asyl op te nemen, doch dat weigerde zij. Bij zóveel halsstarrigheid kan spr. geen sociaal mededogen laten gelden. De voordracht wordt verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Vóór stemmen de wethouders, de P.v.d.A. op de heer Rog ge na, en de heren Krekelkamp en Wijn schenk). Nihilisme woekert De voorzitter acht zich verplicht een persoonlijk woord tot de Raad te richten. Herhaaldelijk komt het voor, dat een voordracht, door B. W. na rijp beraad samengesteld, wordt verworpen. Op die manier gaat het mis met Zwinderen, het geen een ramp ware (Instemming). Spr. wil niets afdoen aan het recht op het eigen oordeel en de vrijheid van me ningsuiting, mits de bestuurbaarheid der gemeente er geen schade onder lijdt. Het nihilisme woekert in Zwinderen. Uw vertrouwensmannen zitten in het colle ge en zij hebben recht op uw steun. Het afstemmen van een voordracht is een c-xces van de democratie. B. W. zitten hier niet voor spek en bonen! Nu bre ken wij weer géén huizen af, waar moet dat heen! Vooral de leden, die te gen hun fractie in stemmen, dragen een verantwoordelijkheid, waarvoor spr. zou huiveren. De heer Rogge (P.v.d.A.): Slaat dat op mij?! De voorzitter: Bij voorbeeld, mijnheer Rogge. Door uw eigenmachtig optreden blijven er nu zes woningen intact. Om van die weduwe maar te zwijgen. Ik be nijd U geenszins. De Flutstraat is een waarschuwend monument tegen het in dividualisme! Drs Stuivezand (P.v.d.A.(: Bravo! De vergadering wordt gesloten.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2