KLM föurq TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Een kind, 96 -I HANEN BAKKER Landbouw en Veeteelt jmP' dat speelt en leert, moet goed eten Wrijf Kou en Pijn wgg met DAMPO FIRMA FRANS ZEGEL Iiz. Hy rrl 't Is kinderspel met J. NAUTA, JAN ASTER Floralia-tentoonstelling in de Dr. Jac. P. Thijsseschool Wetenschap op het oorlogspad tegen de verwekker van Influenza Blijf meester Pepfto's eerste grote .avontuur ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt: „Hoe zalig, als de jongenskiel nog om de schouders glijdt", schrijft Beets aan het begin van de Camera Obseura. Inderdaad zien de meesten van ons him kinderjaren als een tijd van onbe zorgde vreugde en spel. Maar met al het leren en werken is de lichamelijke en geestelijke activiteit van het kind zeker inspannend. Om deze inspanning te kun nen verdragen en bovendien nog te kun nen groeien moet het kind in een puike conditie zijn. Wij, ouders, kunnen daaraan in niet onbelangrijke mate bijdragen: hartelijk heid, voldoende rust, veel frisse lucht, ontspanning, een doelmatige kleding en niet te vergeten EEN GOEDE VOEDING helpen mee om het kind zonder kleer scheuren door de schooljaren heen te helpen. Een goede voeding is bovendien niet alleen van belang voor de tijd van nu, maar ook voor de toekomst: de nadelige gevolgen van een slechte voeding in de jeugd ondervindt de volwassene nog lang nadien. Vele ouders geven uit onwetendheid hun kinderen een voeding, die niet aan alle eisen voldoet. De kinderen krijgen wel net zo veel als ze lusten, maar juist niet genoeg van die levensmiddelen, die ze 't hardst nodig hebben. Als U kinderen in de schoolleeftijd hebt, geef ze dan dagelijks tenminste een halve liter melk zó in de beker of ver werkt in pap of pudding; profiteren ze van schoolmelk-voor- ziening, zorg er dan toch voor, dat ze S.V.O.-nieuws We gaan a.s. Zondag naar Den Hoorn cm ZDH te bekampen. Jongens, probeer je te geven tot het einde toe, dan is er een kans. Maar zou het niet mogen ge lukken, blijf steeds sportief. Aanvang der wedstrijd is half drie. Het 2de speelt thuis om 1,30 uur tegen WGW. Ook hier is aanpakken de bood schap. De adspiranten krijgen vanmiddag De Koog thuis. Wordt dit weer een over winning? thuis tenminste een kwart liter melk drinken of pap eten; let erop, dat ze in ieder geval een paar bruine boterhammen gebruiken; geef ze dagelijks een plak of een hompje kaas; gebruik voor alle boterhammen boter of margarine; probeer dagelijks wat vlees, vis of eieren op tafel te brengen, bij het brood en/of bij de warme maaltijd; leer ze alle groentesoorten eten. hebben dagelijks een flinke portie groen te nodig; laat ze elke dag kauwen op iets hard; en rauws: een appel, een rauwe wortel of andere groente; denk eraan, dat veel vet en veel suiker heus niet zo belangrijk voor kir: deren zijn; laat ze zeker niet kort voor tafel hun eetlust bederven met zoetigheid; maak U geen zorgen, indien CJw kin deren de ene dag wat meer of minder elen dan de andere; geef ze voldoende tijd om rustig eten: laat ze 's morgens op tijd opstaan en zorg als ze tussen de middag thuis eten dat alles klaar staat en ze kunnen beginnen; zorg voor een prettige, rustige sfeer aan tafel: vermijd op- of aanmerkingen die maken, dat Uw kinderen de maaltijd ais een straf gaan beschouwen; denk eens aan hetgeen U in Uw eigen kinderjaren prettig en niet prettig vond van de maaltijden. N UTSSP A ARB ANK IN SEPTEMBER Ingelegd f67.647,78; terugbetaald f 21.536.30; Meer ingelegd f46.111,48. Verschuldigd kapitaal f 798.582,23. Aantal nieuwe boekjes 8; aantal boekjes naar elders 4; aantal boekjes afbetaald 2; totaal in omloop 520. Aantal posten van inleg 87; aantal van terugbetaling 79. ICLfti manchesterwêrkkleding J biedt vele voordelen IJzersterk Poolvast Betere pasvorm Weinig verstelwerk Extra versterkte naden en zakken 1 Verkrijgbaar bij: DEN BURG OUDESCHILD Reeds sedert 1933 in gebruik bij de KLM Alle Verzekeringen kunt U sluiten bij C. F. MOOJEN, Den Burg, Telef. 278. Vraagt vrijblijvend offerte Ook voor financiering Royaal in glans! Zuinig gebruik! Micro-actieve WRIJFWAS Prijzen zonder weeldebelasting mi a min 0 min b iiiiii b 1 Het Kwaliteits-horloge alleen verkrijgbaar bij Weverstraat OWtS WEREN VOOR N VOOPTPEFFEiyKE RQDIO naar Technisch Bureau Keuze uit de nieuwste modellen Ook leverbaar op termijnbetaling en wij ruilen ook Uw oude toestel in. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 12 Oct. Consultatiebureau ALLEEN voor de zuigelingen, van Den Burg. De moeders worden verwacht van 34.30 uur. De moeders van de Buitendorpen wor den op 19 October verwacht. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 9 October op om 6.53 uur en gaat onder om 6.01 uur. Maan: 8 Oct. L.K.; 15 Oct. N.M. Hoog water ter rede van Oud'eschild: 8 Oct. 0,20 en 12,55; 9 Oct. 1,05 en 14.00; 10 Oct. 2,15 en 15,30; 11 Oct. 3,50 en 17,05; 12 Oct. 5,15 en 18,25; 13 Oct. 6,20 en 19,15; 14 Oct. 7,10 en 19,55; 15 Oct. 7,55 en 20,30. Aan het strand ongeveer een''uur eer der, hoog water. Het was jl. Zaterdagmiddag in de aula van de „Dr. Jac. P. Thijsseschool" een gezellige drukte, toen vele leerlingen en niet minder ouders en belangstellenden een kijkje kwamen nemen op de jaar lijkse Floralia-tentoonstelling. Met grote zorg en toewijding waren de kleine stekjes opgekweekt tot min of meer volwassen planten, die op smaak volle wijze waren tentoongesteld. De fa. Kortenhoeven zond ter opluis tering een pracht-collectie bijzondere exemplaren, terwijl voor de 36 padden stoelen-inzendingen twee lange tafels nodig waren. Taai en fel is de strijd, die de weten schap voert tegen de ziekten, welke de mensheid bedreigen. De geleerden, medi ci en de onderzoekers in de laboratoria vechten verbeten, want het gaat om mensenlevens. In Nederland - als eerste land in Eu ropa - werd een aanval op grote schaal ingezet tegen de verwekker van de in fluenza. Griep geduchte vijand Influenza {griep) is een geduchte vij and van de mens - ook al woont die mens op Texel! In de wintermaanden veroorzaakt zij talrijke zieken, hetgeen zeer nadelig is voor het economische le ven. In de winter van 1948-1949 waren ei alleen als gevolg van griep ruim 600.000 ziektemeldingen. Het kostte het bedrijfsleven en de overheid o.a. aan ziekteuitkeringen millioenen guldens. De ziekte, die vaak optreedt in min of meer onschuldige vormen, kan ook zeer gevaarlijk worden, bovenal door haar besmettelijk karakter. Bei'ucht is de griepepidemie van 1918-1919, toen Je namen van bijna twintig millioen man nen, vrouwen en kinderen op de doden lijst voorkwamen. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat men de influenza, zonder zich bij voorbaat ernstig te verontrus ten, in geen geval mag onderschatten. Virus contra antistof De verwekker van griep is een virus, dat het lichaam binnendringt en zich daar snel vermenigvuldigt. Het lichaam reageert hierop door specifieke „anti stoffen" te produceren, die de ziekte verwekkers onschadelijk maken. Ver menigvuldigen de indringers zich nu in een sneller tempo dan de antistoffen, dan winnen zij het. In het omgekeerde geval wint de patient het en geneest hij. Bezit een mens echter vóór het binnen dringen van de ziekteverwekker een hoeveelheid specifieke antistoffen, dan heeft hij een voorsprong, die hem bete re kansen biedt om te winnen: de mens is dan in meerdere of mindere mate immuun". Wat betreft de bestrijding van influ enza, hoopt men de mens voor een be paalde tijd immuun te maken door hem in te spuiten met een vaccin, dit is een praeparaat van niet-actieve ziektever wekkers {virussen), die zich in het li chaam echter niet vermenigvuldigen, maar wel het vermogen bezitten om de productie van antistoffen te veroorza ken. Talrijke onderzoekingen hebben uitge wezen, dat bij griep niet sprake is van één enkele soort virus, doch van een aantal verschillende „stammen" van vi russen. Zo heeft men influenza-A-virus, influenza-A'-virus en influenza-B-virus. Het ei en het virus Het heeft de geleerden heel wat hoofd brekens gekost voordat zij ten eerste ie ziekteever wekker (virus) konden isole ren, hetgeen in 1933 gelukte aan de En gelse onderzoekers Smith, Andrews en Laidlaw en ten tweede een enigszins snelle en betrouwbare methode hadden gevonden voor het op grote schaal be reiden van het virus-vaccin. In ons land volgt men, op enige kleine veranderin gen na, de bereidingsmethode, die in Amerika, waar men zich reeds ongeveer tien jaar met de griepbestrijding bezig houdt, is ontwikkeld. Een van de grote moeilijkheden vormde het zoeken naar een geschikte voedingsbodem voor het virus, dat zich alleen maar in levend weefsel vermenigvuldigt. Tenslotte kwam men op het voortreffelijke idee om hiervoor een bebroed kippenei te gebruiken. Populair omschreven komt de berei ding van het vaccin hierop neer: Nadat de eieren eerst tien dagen kunstmatig zijn voorbebroed, wordt in de vloeistof, die in het ei de kiem en dooier omgeeft met een injectiespuit het virus gespoten, dat zich daar in twee dagen tijd onge veer 100.000 maal vermenigvuldigt. Tij- In een sterke lichtbundel van een kwiklamp worden de eieren bekeken om vast te stellen of zij inderdaad be vrucht zijnDit laatste is noodzakelijk voor de bereiding van het vaccin, daar het virus zich alleen in levend weefsel vermenigvuldigt. dens het gehele proces worden de eieren die reeds zorgvuldig zijn geselecteerd, verscheidene malen „geschouwd", d.w.z. in een sterke lichtbundel van een kwik lamp bekeken om vast te stellen of men inderdaad te doen heeft met een be vrucht ei, want dit is noodzakelijk. Na de twee dagen, waarin het I virus zien heeft kunnen vermenigvuldigen, gaan de eieren in de koelkast, waardoor de kiem sterft. Vervolgens wordt van elk ei het kapje boven de luchtzak afgesla gen, zonder dat de ei-inhoud wordt be schadigd. Met een pipet wordt dan de vloeistof, waarin zich de virussen be vinden, „geoogst" en vervolgens via een ingewikkelde en nauwkeurige behande ling voor gebruik gereed gemaakt. Indien men weet, dat voor elke hoe veelheid nodig om één persoon in te enten één a twee eieren nodig zijn, be grijpt men wat er komt kijken om een gehele bevolking te vaccineren. EEN GREEP GRUWELEN EN OVERTREDINGEN JEGENS DIEREN Processen-verbaal werden uiteraard opgemaakt door Dierenbescherming, Rijks- en Gemeentepolitie en Kon. Maraehaussee. Katwoude: half lamgeslagen poes in een sloot geworpen. Steenderen: tienjarige jongen bond kal koenkuikens de vleugels en poten bijeen en wierp de diertjes in een kolk. Hilversum: Poes doodgeslagen. Oudewater: Bok onoordeelkundig ge castreerd. Voorburg: Pluimvee ondeskundig ver voerd. Amsterdam: Stok stukgeslagen op een kat en het dier daarna in het water ge gooid. Haarlem: Hond doodgeschopt. Meppel: Jonge katten te vondeling gelegd. Maassluis: Schaap op wrede wijze ge dood. Meppel: Broedse kip opgehangen aan een boom. Everdingen: Metselaar liet kraaien in een schoorsteen verhongeren. Tegelen: Vermoeid paard met een riek geslagen. Hilversum: Jonge bok met een stuk ko perdraad mishandeld. Weesp: Kat ingesmeerd met terpetijn. Enschede: Levende dieren met huisvuil weggegooid. Voorburg: Paard laten verkommeren in de wei. Kampioen werd de peperonia van Maarten Laan, een fraaie plant, die met kop en schouders boven zijn concurren ten uitstak. De uitslag, door een deskundige jury- vastgesteld, luidt als volgt: Ster van Bethlehem: 1. Maarten Laan; 2. Jolande van Vondel; 3. Anneke van Dijk; 4. Janneke Dijksen; 5. Ali Ruiter; 6. Dik Remelink; 7. Albert de Wijn. Colens: 1. Jannie Vermeulen; 2. Willie Geus; 3. Henk Stiggelbout; 4. Piet Dros. Geranium: 1. ITuib Loeb; 2. Jan Pelgrim; 3. Gerie Poel; 4. Jan Kil jan. Fuchsia: 1. Henk Kleinhuis; 2. Piet Lips; 3. Elc- kie Craanen. Vlijtig Lies je: 1. Jan Raven; 2. Jolande van Vondel; 3. Wim Dogger; 4. Rosa Bruijn. Peperonia: 1. Maarten Laan; 2. Lia Kuyper; 3. Nely Martha van der Kooi. Paddenstoelen: 1. Margriet Breeuwer en Carla Kempe naar; 2. Jitse Zielman en Dik van Eg- mond; 3. Cees en Jacob Mets; 4. Anneke Lips en Tineke Koorn; 5. Karin Kem penaar en Janneke Kooijman; 6. Riu Heijmans en Gerie Poel; 7. Japie Geus en c.s. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zersuwtabletten GEEF IIET VERKEER DE RUIMTE Op het drukke kruispunt van de Ste nenplaats moest een automobilist Zon dagmiddag omstreeks vijf uur stoppen, omdat hij, wegens een wegversperring, geen kans zag zonder brokken te maken vanuit de Kogerstraat de Weverstraat in te slaan. De versperring werd ge vormd door een tiental (of meer!!) jonge lui. die daar met hun fietsen post gevat hadden. Treft men toevallig een chauf feur, die wat haast heeft om de „laatste" boot te halen, dan lijkt ons de kans op ongelukken in dergelijke omstandighe den niet uitgesloten. Stal je fiets en houdt de baan ruim, mannen. Toepassing van infrarode stralen op dieren „Wat voor de mens goed is, is voor het dier niet schadelijk". Van dit standpunt uitgaande, liet een dierenarts een bestra lingsapparaat vervaardigen, dat in ïlk opzicht volkomen was ingesteld op het gebruik ten dienste van allerlei dieren. Zo kan bijv. de stroomsterkte worden geregeld naar de aard van het te bestra len dier; voor pluimvee: 125 watt, biggen en varkens 250 watt, kalveren en veu lens 500 watt. Ook werden voor dit doel goede kwartslampen gebruikt, door hun grote "intensiteit reeds in de medische weten schap bekend. Achttien maanden lang heeft men met dit apparaat proefnemingen genomen, die boven verwachting zijn geslaagd. De bestraalde dieren vertoonden een grote re vitaliteit en groei; de bekende ziekten van jonge dieren bleven achterwege. Nadelige gevolgen werden niet gecon stateerd. Nadien heeft men ook in ons land deze .:Vetamed-jPhylektra", infra-roodbestra- lingsapparaten in gebruik genomen; door een aantal dierenartsen zijn uitge breide proeven genomen. waardoor kwam vast te staan, dat zeer gunstige resultaten kunnen worden bereikt. O.a. is een geval bekend, dat 11 biggen, die door de betreffende veearts reeds waren afgeschreven, door infra-rood bestraling in leven bleven, zeer voorspoedig op groeiden en boven normaal aan gewicht toenamen. De veehouder had hiermee de kost prijs van zijn apparaat reeds ruim ver diend. Wie vaak met ziekte onder zijn dieren te kampen heeft - geen uitzondering, ge zien het ongunstige klimaat van ons land - zal deze mogelijkheid van kunst matige zomerwarmte te scheppen ver moedelijk met interresse ontvangen. Eens te meer wordt hier een kans geboden om de gezondheid van de vee stapel te bevorderen. 17. Gicl Spitspen had blijkbaar grote haast en beende met grote stappen door sloppen en stegen in de richting van de havenkade, voorzichtig gevolgd door een reuze-nieuwsgierige Pepito. Bij een sta pel kratten en kisten aangekomen hield Giel stil, wurmde uit een van zijn zak ken een lantaarn te voorschijn en begon lichtsignalen te geven in de richting van een schip, dat op de rede lag. Pepito had zich verscholen achter een grote kist en gluurde om een hoekje naar Giel, die zulke vreemde dingen deed. En toen Pepito goed keek, zag hij, dat het schip een van de wedstrijdschepen was en nog wel die met de opgeschilderde ogen en tanden! Even bleef alles donker op het schip, doch opeens flitste er een lichtsignaal terug. Giel knorde van te vredenheid en begon snel met zijn lamp te seinen, terwijl hij het bericht van een j briefje las. Het duurde allemaal een hele poos en toen Giel met zijn duistere lirhtflitspraktijken gereed was, gaf het schip nog een laatste flitsgroet en ver dween Giel weer in de donkere sloppen. Pepito hield zich nog steeds met klop pend hart verscholen en durfde pas te voorschijn te komen, toen de griezelige Giel niet meer te horen was. Doch op eens slaakte Pepito een uitroep van ver rassing. Op de plaats waar Giel zoëven had gestaan, lag het briefje.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 3