(groen ThwartsJexeh in het harL. Snel varend en vlug manoeuvreerbaar schip Teso's nieuwe vlaggesehip maakte geslaagde proefvaart W adden conferentie 1955 «Ml 4 UB sa:» 1 V:V-V :L - ."A/A, :w\ aa aa aa;;a7:;:a w£ - WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 70e JAARGANG No. 6932 TEXELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevatd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p.mm. v;;v. 'aa;:,: „Hallo, Hallo, Hier „De Dageraad", wij zijn op weg naar Den Helder, maar ko men eerst even een groet aan Texel brengen, wij zullen tussen vier uur en half vijf langs Oudeschild varen". Dit bericht werd via de boord-telefoon, mo- bilifoon is daarvoor het speciale woord, zoals velen wel weten, naar het kan toor van de N.V. TESO gezonden. liet verspreidde zich natuurlijk als 'n lopend vuurtje en tal van Oudeschilders beklommen de dijk om het nieuwe schip te zien. Wel, die eerste indruk bleek uitste kend te zijn: „Een prachtig schip, hoor den we roemen, „en wat kunnen ze er vlot mee draaien". Inderdaad overtreft PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 12 October Den Burg, Oranjeboom, Pater Henri de Greve voert op het stuk „Commissie van objectief onderzoek". De Koog, Het Witte Huis, 8,30 uur, le denvergadering S.V. De Koog. Donderdag 13 October Den Burg, Oranjeboom, Mij. tot Nut v tn het Algemeen, gezelschap Kommer Kleijn, Eva Jansen en W. van Cappellen met sketches en voordrachten. Den Burg, De Zwaan, R.K. Ontwikke lingsclub, Openingsavond. DE DEUR STAAT OPEN Den Burg. Zaterdagavond zal voor de eerste maal in het komende winter seizoen de deur van de „Instuif" weer open staan. Dank zij de medewerking van het ge meentebestuur heeft men de beschikking over het lokaal van de voormalige Land bouwschool in de Nieuwstraat. In dit lo kaal, waar al heel wat jongens hebben zitten zweten aan de lessen, is nu de jeugd wederom welkom! Maar nu niet om te leren. Jongens en meisjes, van 16 jaar en ouder, kunnen er nu hun vrije tijd besteden. Wat er al zo te doen valt? Je vindt er ping-pong-tafels, sjoelbak ken, biljart, diverse gezelschapsspellen, je kan er voor een prik koffie met koek gebruiken. Riedel drinken en nog veel meer lekkers! We rekenen op de gehele jeugd van Den Burg! Vorig jaar was de animo groot. Er is in de afgelopen winter eens aan ■ons gevraagd: „Wie organiseert dit?" En toen er geantwoord werd: „De Hervorm de Jeugdraad!" was het commentaar: „O, dan hoor ik daar niet!" Maar hij is toch één van de trouwste bezoekers géworden! Ja, dit werk gaat uit van de Hervormde Gemeente in Den Burg, maar op de „In- stuif-avonden" gaat het alleen (en dit geldt ook voor de ouders) om de j ongeren een gezonde vrijetijd-besteding te bie den! De deur staat dus*open voor een ieder! Zaterdag- en Zondagavond van 7.30- 10.30 uur! A. B. HERVORMDE GEMEENTE DEN BURG Vrijdagavond 8 uur Gemeenteavond in Eben Haëzer. PRACHTIG RESULTAAT De in onze gemeente gehouden collecte ten bate van de Protestants-Christelijke t.b.c.-organisaties: Sanatorium „Sonne- vanck", Sanatorium „Zonnegloren" en 't t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het C.N.V. heeft netto f 943,opge bracht. De Waal f22,Oudeschild f55,18; De Koog f67,08; De Cocksdorp f 24,88; Pier land f84,22; Den Hoorn f 174,54; Den Burg f 221,48; Oosterend f 302,23. „De (nieuwe) Dageraad" haar voorgang sters in zeer vele opzichten en de bijzon der vlugge manoeuvreerbaarheid zal haar goed van pas komen. Dit is te danken aan het feit, dat het schip is uit gerust met een z.g. omkeerschroef en ook aan de boeg een roer bezit. Majestueus bewoog „De Dageraad" zich over de Waddenzee, voortgedreven door de krachtige 600 pk „Industriemotor". Het nieuwe schip was enige dagen te voren uit Arnhem vertrokken, waar het gebouwd werd door de N.V. Arnhemse Scheepsbouw Maatschappij. Onderweg - bij Nijmegen - lieten wij bovenstaande foto maken. Het schip stoomde op naar Rotterdam, waar het kompas gesteld werd. Zondag voer het over de Noord zee naar Den Helder. En gisteren was het dan zover, dat de officiële proefvaart kon worden gemaakt, waarna „De Dageraad" ligplaats koos in de haven van Oudeschild. Deze proef vaart, gevolgd door een rondrit per TESO-bussen over het eiland, werd mee gemaakt door talrijke personen. {Zie ook pagina 2) Zoals bekend, zal de 10e Wadden conferentie op Texel worden gehouden en wel op 19 en 20 October a.s. Op deze conferentie zullen aanwezig zijn: de colleges van Burgemeester en Wethouders der eilanden, afgevaardig den van de provinciale besturen van Friesland en Noordholland, de besturen der V.V.V.'s van de Waddeneilanden, vertegenwoordigers van de A.N.V.V, van de provinciale V.V.V.'s in Friesland en Noordholland en van andere organisa ties, die nauw bij het toerisme betrok ken zijn, vervoerondernemers, vertegen woordigers van de middenstandsorgani saties op de eilanden, van.de hötelbedrij- ven e.a. Als inleiders zullen optreden de heren Ch. J. Belmon, dircteur van het A.N.V.V- kantoor in Keulen en G. Staalman, ad junct-secretaris van het Bedrijfschap Horeca. Het programma luidt: 19 October 14.10 uur - Vertrek van Den Helder met •het nieuwe vlaggesehip van de N.V. TESO, „De Dageraad". 16.00-18.00 uur - Werk'verga deringen van de verschillende commissies (colle ges van B. en W., vervoersondernemers, middenstanders, Horeca-vertegenwoor- digers, V.V.V.'s). 20.00 uur - Algemene vergadering in „Casino", Den Burg. Agenda: 1. Opening door de voorzitter der V.V.V. Texel, de heer J. C. Rab. 2. Vaststelling van de notulen der Vorige conferentie. 3. Onze propaganda en werkzaamheden in het afgelopen jaar. Verslag door de voorzitter van de werkcommissie der V.V.V.'s, de heer J. C. Quint, directeur V.V.V. Texel. 4. De plannen voor het komend jaar: a. de Waddeneilanden willen streven naar de vorming van een eigen streek- V.V.V., ter betere behartiging van de ge meenschappelijke belangen; b. het uitgeven van een gezamenlijke hotel- en pensionlij st; c. de algemene propaganda: folderver spreiding, advertenties, bioscoopreclame. 5. Causerie door de heer Ch. J. Belmone vertegenwoordiger van de A.N.V.V. in West-Duitsland. Onderwerp: Hot- kun nen wij de 'buitenlandse toerist ook in het voorseizoen naar onze eilanden trek ken". 6. Gelegenheid tot het stellen van vra gen aan de heer Belmon naar aanleiding van diens causerie. 20 October: 8.30-9.30 uur - Bespreking Werkcommis- sie V.V.V.'s. 9.30 uur - Voortzetting algemene verga dering in „Casino". Agenda: 1. Kampeer-problemen. Toelichting dooi de heer J. Klaassen, wnd. secretaris V.V.V. Ameland; 2. Causerie dóór de heer G. Staalman, adjunct-secretaris van het Bedrijfschap Horeca. Onderwerp: „De huidige aspec ten van het sociaal toerisme". 3. Rondvraag. 4. Sluiting. De dames kunnen evt een demonstra tie spinnen en kantklossen, in oud-Texel- se stijl, in de Oudheidskamer bijwonen. 13.00 uur - Lunch in Hotel „Texel", Den Burg. 14.30 uur - Rondrit per autobus ever het eiland. 17.15 uur - Ontvangst door het gemeen tebestuur van Texel. 18.30 uur - Diner in Hotel „Texel". 20.30 uur - Feestavond in Hotel „De Oranjeboom" te Den Burg. Opvoering van een blijspel door een der plaatselij ke toneelverenigingen. Na afloop bal. FILMNIEUWS „DE KONING DER ZUIDZEE'' Het is alleen al een genoegen de ath- letisehe gestalte te zien van Burt Lan caster en als men er dan nog een aardig verhaal (in kleuren) bij krijgt, dan kan men zeggen, dat men waar voor zijn geld heeft gehad. 1 David O'Keefe belandt op het eilandje j Yap, waar hij tot zijn genoegen waar- I neemt, dat het zeer rijk is aan copra. Hij j denkt spoedig „boven Jan" te zijn, doch j hij komt tot de ontdekking, dat de in boorlingen niet van zins zijn de benodig de cocosnoten voor hem te plukken. Zij hechten namelijk slechts waarde aan de heilige stenen. O'Keefe krijgt dan een helder ogenblik; hij begint een ruilhan deltje, steen voor copra. Doch de con currentie laat zic-h maar niet wegjagen en er begint een hevige strijd, welke noch voor O'Keefe noch voor inboorlin gen en tegenstanders een genoegen is. Gelukkig bezit deze evenwel naast krachtige vuisten ook hersens en, boven al, een goed hart. Als hij de vijand heeft verslagen roepen de inboorlingen hem uit tot hun koning. En zelfs daarna is het varkentje nog niet gewassen. „DRIE MATROZEN IN PARIJS" Een Amerikaans slagschip vaart Le Havre binnen. Drieduizend dappere Jan tjes maken kennis met „la douce France" en ze willen allemaal naar „Gay Paree". Drie van deze drieduizend volgen we op hun weg naar de Franse hoofdstad: de doortastende Joe Maxwell, de dromer Al Howard en de grappenmaker Davey Jones. In Parijs gaan ze natuurlijk snel op stap en ze belanden in „Chez Apro- dite", waar Colette d'Avril optreedt als zangeres, maar al spoedig blijkt, dat ze eigenlijk Janie Mitchell heet en afkom stig is uit Jackson Height in de U.S.A. Joe, de meest energieke, maakt direct 'n afspraakje met Jariie, Davey maakt ken- DAT EENDRACHT WONDEREN DOET! Wie is de strijd niet bekend, welke de N.V. TESO destijds heeft moeten voeren tegen de aanvankelijk zoveel machtiger concurrent? Zonder de steun van de Texelaars en de bewoners van Den Hei der zou TESO roemloos ten onder zijn gegaan, maar het kon rekenen op de burgerij en zó de overwinning behalen. Toen Texel op 4 Augustus 1908 'haar eerste eigen boot zag, zong men onder staand lied. Hoe wij aan dit lied kwa men? Nee, niet uit het archief: Oud- Kapitein Duinker, nog altijd ten volle meelevend met TESO, haalde het uit zijn portefeuille, toen wij een praatje over de goeie ouwe tijd aanknoopten. Dit zongen we toen, zei Duinker: Toont, Texelaars, sieeds U solidair, Houdt immer goede moed. Bewijst het jaren, eeuwenlang, Dat eendracht wonderen doet. Dan zal de toekomst aan U brengen, Nog schoner dageraad, Dan zal het nageslacht nog juichen, Dat Texel nooit vergaat. Blijft Solidair, Blijft Solidair, Blijft altijd eeuwig solidair- UIT HET VERSLAG VAN E>E CULTURELE RAAD Bibliotheken Aan het jaarverslag 1954 van de Cen trale Vereniging voor Reizende Biblio theken wordt het navolgende vergelij kende overzicht van de op Texel in 1954 gevestigde depots ontleend: resp. Afdeling, aantal boeken voor vol wassenen, idem jeugd; aantal uitlenin gen Pop. Wet. werken, id. Romans, id. Jeugdboeken. De Cocksdorp: 90, 10, 19. 393, 38 M.-Eierland: 115, 35, 58^ 733, 48 Oosterend: 220, 50, 112, 1169, 327 Oudeschild: 50, 100, 32, 248, 492 Zd.-Eierland: 65, 35, 13, 94, 51 Totaal: 540, 230, 234, 2637, 956 Totaal aantal uitgeleende boeken: 3827 Dorps- en buurthuiswerk Reeds aanstonds werd de commissie betrokken in de voorbereiding van het dorps- en buurthuiswerk, waar door de bouw van een drietal nieuwe scholen te De Koog, De Waal en Den Hoorn de oude scholen - vrijkwamen-voor- dit. werk.- Een lid van de commissie bleef be zwaar maken tegen elke vorm van over heidszorg in het jeugdwerk en hiervan gaf hij in een openbare raadsvergadering blijk. Hiertegen maakten de overige le den van de Culturele Raad bezwaar, hetgeen voor betrokkene de aanleiding zcu worden in het begin van 1955 te be danken als lid van de Culturele Raad. Den Hoorn In Den Hoorn werd op 2 April 1954 een voorlopig bestuur gevormd om te komen tot de stichting van een dorps huis. In dit voorlopig bestuur waren alle groeperingen van het dorp vertegen woordigd. De oude O.L. School zal eind 1955begin 1956 voor dit doel beschik baar komen. Reeds werd een tekening voor de verbouwing van deze oude school tot dorpshuis opgesteld, die in principe de instemming kon verkrijgen van alle betrokken partijen. De verbou- wingskosten werden globaal becijferd op f 15.000,—. In principe werd overeengekomen, dat van gemeentewege - zo mogelijk met steun van het Ministerie van Maatschap pelijk Werk en de Provincie Noordhol land - de verbouwing van de oude school zou worden gefinancierd, terwijl van wege de plaatselijke gemeenschap voor de inrichting van het dorpshuis zou wor den zorggedragen. Moeilijkheden rezen, toen in de twee de bespreking van de commissie met het voorlopig bestuur de woordvoerder van de R.K. groepering mededeelde, dat men nis met Yvonne, de cassière van het eta blissement en Al heeft een toevallige ontmoeting met Suzanne Sorel, een rijke jonged-ochter van een papa, die veel ver dient aan champagne. Al wordt zelfs uit genodigd om de volgende dag bij de So- reis aan huis te komen. Al spoedig rollen (door eigen schuld) de knapen van de ene verwikkeling in de andere. Gelukkig maar, want zodoende beleeft de toeschouwer de ene grap na de andere mee. Onze helden moeten ten slotte ijlings weer naar boord, maar. zij komen terug. Geloof dat!! Nederlands nieuws: O.a. Amsterdam, B.B. Brandweer-de monstratie op de Amstel; Delft: 50-jarig jubileum van de Technische Hooge- school, Koningin en ministers aanwezig bij erepromoties in de Nieuwe Kerk; Wassenaar: De herfst- en wintercollectie van het modehuis Jacques Fath; Den Haag: Het Scapino-ballet bestaat 10 jaar, Uitvoering in Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Wereldnieuws: O.a. Mexico na de orkaan; Zelfmoord in Manhattan voorkomen; 2000 mijlen onder zee; Zweefvlieger verongelukt tij dens demonstratie; Nieuwe mogelijkhe den voor vliegdekschepen; Groot-Brit- tannië annexeert een rots; Grand Prix des Nations wielrennen; Lange afstand race op waterski's. van die zijde geen financiële steun aan de stichting van een dorpshuis zou kun nen verlenen, daar men meende niet veel aan het dorpshuis te zullen hebben waar men geheel op Den Burg is geori ënteerd. Dit leidde tot een voorlopig uittreden van de R.K. bestuursleden. Overeengekomen werd, dat de betrok kenen voorshands een „toeschouwer positie" zouden innemen en dat men geen bezwaren had tegen een formatie -van de Stichting door de overige groepe ringen. Op 15 November 1954 werd de Stich ting geformeerd onder de naam „Stich ting voor Sociaal Paedagogische Arbeid en Sociaal Opbouwwerk". Intussen werd het beraad aan R.K.-zijde en het overleg met deze groepering voortgezet, een overleg, dat in de loop /an 1955 tot een hernieuwde opname van de R.K.-groe- pering zou leiden. De Koog De bestemming van de oude O.L. School te De Koog maakte in de verslag periode een punt van discussie uit. De Inspectrice voor het kleuteronderwijs keurde het gebouw af voor het gebruik als kleuterschool, terwijl een verbouwing tot gymnastieklokaal zeer kostbaar en nog weinig doelmatig zou worden. Over de inrichting tot dorpshuis had de com missie een bespreking met de ouder commissie van O.L. School en het voor lopig bestuur van de op te richten kleu terschool. De commissie ontmoette in deze kring voor het dorpshuiswerk wei nig enthousiasme. Toen de commissie vernam, dat de Doopsgezinde Gemeente plannen had tot de bouw van een verenigingsgebouw te De Koog, werd aan de Kerkeraad de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn, door een gezamenlijk handelen een bredere opzet, een royalere accomodatie en een gunstiger exploitatievorm te ver krijgen. De Kerkeraad zou uiteraard bij een dergelijke opzet bevoegd zijn beoaal- de voorwaarden te stellen, die het ge bruik als kerk en als verenigingsgebouw voor zijn verenigingen zouden moe tea waarborgen. De Kerkeraad was evenwel van me ning, dat het geprojecteerde verenigings gebouw toch wel in de eerste plaats als een toekomstig kerkje der Doopsgezinde gemeente moest worden gezien, waardoor -de dorpshuisgedachte toch wel moeilijk realiseerbaar zou worden. Wel was het de bedoeling het gebouw ook beschik baar te stellen aan sommige vereni gingen. Door deze ontwikkeling is de grond slag voor een te stichten dorpshuis te De Koog ontvallen, nu één van de voor naamste groeperingen een eigen onder komen voor haar verenigingen gaat bouwen. (Het gebouw is inmiddels aan gekocht door de Herv. Gemeente van De Koog - red.). De Waal In De Waal voltrok zich een naar de mening van de commissie zeer verheu gende ontwikkeling. Uit de bevolking kwam het initiatief naar voren de oude school te verbouwen tot dorpshuis. De inwoners van het dorp wilden zelf alle verbouwingswerkzaamheden verrichten. B. en W. zegden voor de aanschaffing van de benodigde materialen de nodige credieten toe. (Het dorpshuis werd on langs geopend). Zuid-Eierland De commissie had in de verslagperiode te Zuid-Eierland een oriënterende be spreking over het dorps- en buurthuis werk. In deze bespreking bleek de wen selijkheid van een uitbreiding van de Ned. Herv. Kapel te Zuid-Eierland, ten einde het gebouw meer geschikt te ma ken voor verenigingswerk. l((Inmiddels werd reeds de aanbouw van een keuken aan het gebouwtje uitgevoerd). De Cocksdorp In de bespreking te Zuid-Eierland kwam ook de behoefte aan dorps- en buurthuiswerk te De Cocksdorp aan de orde. De commissie zegde toe in dit dorp een algemeen oriëterende bespre king over dit werk ter plaatse te houden. Oosterend De beschikbare accomodatie te Ooster end laat weinig gelegenheid voor het dorps- en buurthuiswerk. Voorshands zou door een geringe verbouwing van de v.m. O.L. School een verenigingsgebouw kunnen worden bereikt. Het blijft even wel een gewrongen oplossing, zolang "Uit gebouw ook als kleuterschool en gymna stieklokaal wordt gebruikt. Niettemin bestaat aan een dergelijk gebouw in Oosterend - naast het reeds bestaande gebouw voor Christelijke Belangen - 'n grote behoefte. De Commissie kon hier in 1955 helaas nog geen bevredigende oplossing bereiken. TONEELGROEP „HET MASKER" Voor het komende seizoen zijn weer donateurskaarten verkrijgbaar. Men kan ze bekomen bij: P. Stechwey, 't Groentje, Kapper Prins, Parkstraat en R. Breet- Fiddelaar, Schildereinde 111. Allen tr Den Burg. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 Oct. 5,15 en 18,25; 13 Oct. 6,20 en 19,15; 14 Oct. 7,10 en 19,55; 15 Oct. 7,55 en 20,30. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1