V Puistjes IVOROL Alleen SUNIL wast zo wit Elke tand een brillanf De witste „schuilplaats" die ooit iverd opgezocht... ...en zo makkelijk'ook ...met *t minste werk! Toneelavond Texelse Bestuurdersbond R.K. Oosterend viert gouden jubileum MB.B. Sunil bespaart U weken, bleken, blauwen. TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 Toen de heer D. Dapper, voorzitter van de Texelse Bestuurdersbond van 't NW, Dinsdagavond de toneelavond, te verzorgen door „De Toneelvereniging" opende, was de zaal van „De Oranje boom" maar matig bezet. Jammer voor de organisatie, maar dat niet alleen: hieruit blijkt, dat Texel nog niet de smaak van „het betere" (en dus van het goede) te pakken heeft. Je hoort zo af en toe wel eens opmerken: „Maar op Texel, zo'n geïsoleerd gebied, moet je zoveel missen: in de stad kun je naar het (beroeps-) toneel en zo voorts. Vreemd dan, dat men een gelegenheid zoals Dinsdag werd geboden voorbij laat gaan, althans slechts zeer geringe be langstelling verleent. Ook hoorden wij opmerken (Dinsdagavond dan) „Als er bal-na was geweest zou-ie wel voller geweest zijn". Hieruit blijkt, dat de Culturele Raad nog bergen werk voor de boeg heeft. De heer Dapper verwelkomde in net bijzonder Burgemeester en mevrouw De Koning, de heer en mevrouw De Waard en de vertegenwoordiging van de Cul turele Raad. „Wij zijn ervan overtuigd, dat wij wederom een kunstavond tege moet gaan. Ofschoon het ons niet ge lukt is, de zaal vol te doen stromen, zui len wij toch doorgaan Texel het goede te blijven brengen". Hierna was het woord aan de tonelis ten, die ons „Mijnheer Gillie" toneel spel in twee episoden door James Bridie brachten. Knap spel, vooral van Frits van Dijk en Ferd. Sterneberg, de eerste als de gedesillusioneerde leraar, de tweede als zijn vriend, de arts van het kleine plaatsje in Schotland. De leraar tracht zijn scheppingsdrang uit te leven door andere begaafde jonge mensen de weg te wijzen en op te hef fen uit de benauwenis van hun mijn- werkersbestaan. Steeds weer wordt hij Angst TOOT pijnlijk branden van overtollig maagmnrf Niet nodig. Neem één of twee Rennies bij voorbaat... Doe gerust Uw maaltijden alle eer aan, zonder die nare vrees voor zuurbrand achteraf. Met Rennies hèbt U niets te vrezen. Eén of twee Rennies die U ongemerkt water komt er niet aan te pas laat smelten op de tong, blus sen direct. Nog vóór de brand kan uit breken is ze reeds gedoofd! Want Ren nies falen nooit! ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 30 October op om 7.30 uur en gaat onder om 5.17 uur. Maan: 31 Oct. V.M.; 6 Nov. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 29 Oct. 6.25 en 19.20; 30 Oct. 7,20 en 20.05; 31 Oct. 8,10 en 20,45; 1 Nov. 8.55 en 21.25; 2 Nov. 9,40 en 22.00; 3 Nov. 10,25 en 22,40; 4 Nov. 11,15 en 23,20; 5 Nov. 12,05 en Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. VISAFSLAG OUDESCHILD Week van 3 tot en met 8 October 1955: 20 kg tong; 213 kg schar; 501 kg bot; 944 kg handelgarnalen; 956 kg export- garnalen; 400 kg puf garnalen; 986 kg wulken; 60 kg krukels. Week van 10 tot en met 15 October 1955' 60 kg schol; 12 kg tong; 305 kg schar; 417 kg bot; 3562 kg handelsgarnalen; 55 kg krukels; 1381 kg wulken; 7580 kg kokhanen; 11 kg zalm. in hen teleurgesteld en als op een kwaje dag hem ook nog ontslag wordt verleend als leraar wegens opheffing der school en tot overmaat van ramp de huur opgezegd, schijnt er voor hem geen an dere weg meer dan.... Ja wat dan? Dit vraagt de justitie zich af: heeft hij zelfmoord gepleegd of werd hij per on geluk door die vrachtauto overreden en gedood? Uiteraard was dit niet het be langrijkste meer. „De Toneelvereniging" mocht aan het slot uitbundige bijval oogsten, een be wijs, dat men het knappe toneelspel wist te waarderen. Ook wij hebben zeer genoten, ofschoon de dialogen wat lang waren en het verhaal zodoende wel eens sterk in zijn vaart werd afgeremd. Dat de Bestuurdersbond intussen het optreden van „De Toneelvereniging" als een jaarlijks terugkerend gebeuren wenst te beschouwen, verdient ons res pect. Moge voortaan de zaal dan te klein zijn. FILMNIEUWS: „GEEF 'M DE SPOREN" In deze film is een indrukwekkende hoeveelheid kolder samengeperst en bo vendien een aardig verhaal, waarbij ook de liefhebbers van de paardensport aan hun trekken komen. Een jonge schrijver heeft veel succes met zijn cowboyboeken, maar nu meent zijn publiek, dat hij zelf ook een kei in het paardrijden is en als hij op zekere-dag dan ook in de beugels stijgt, komt hij tegelijkertijd in de grootste moeilijkheden. Gelukkig is er een aardig meisje, dat zich over hem ontfermt en het slot laat zich dan ook gemakkelijk raden. „IN DE KLAUWEN DER MAFFIA" Een boer, die niet wil bukken voor de macht van een geheime organisatie, wordt onschuldig veroordeeld, als de leider dezer bende vermoord gevonden wordt. Tenslotte lukt het, het net van valse verklaringen waarop hij destijds veroordeeld werd, te doorbreken. Een film met hevig spel van Siivano Man- g_no. De hoofdrol is in handen van Amedo Nazzari. Nederlands nieuws: O.a. Schouwen-Duiveland: Overdracht van Friese boerderij in Ellemeet; Am sterdam: Het modernste kegelhuis van Nederland; Wervershoof: Windmolen wekt electriciteit op; Hilversum: 10- jarig bestaan van de Wereldomroep; Nieuws uit de West: Optreden van „Steeldrumband" in Paramaribo. Wereldnieuws: O.a. De strijd in het Rif-gebergte; Nasleep van de orkaan in Mexico; Maar schalk Papagos in x\thene begraven; Telefoneren met behulp van de zon; Onderhandelingen en aanslagen op Cy prus; Diamanten regeringsjubileum in Johore; Voetbalwedstrijd Zwitserland- Frankrijk 12; De Prix de l'Arc de Triomphe. DIENSTREGELING TESO Geldig van 2 Oct. t.m. 26 November 1955 Werkdagen: Van Texel: 5,20; 7,45; 10,30; 12,55; 15,25; 18,00. Van Den Helder: 6,30; 9,25; 11,40; 14,10; 16,45; 19,35. Op Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7,45; 11,35; 16,00; 18,20. Van Den Helder: 10,35; 13,00; 17,20; 19,35. S.V. Texel Uitslagen van Zondag: Meervogels-Succes 11Texel-Limmen 1—0; BKC-WGW 8—2; Succes 3-Texel 2 12; Texel b-De Koog a 15; Succes a- Texel a 61; Succes c-Texel c afgelast. Oosterend welpen-Texel welpen 12. Handbal, adsp: Texel a-Zeemeeuwen a 3—1. A.s. Zondag: DTS-Texel; Texel 2- Schagen 3; Texel a-Schagen a; Texel b- Oosterend a; HRC e-Texel c. Denkt er om, spelers en adsp. van Texel, de training is er voor U. Profiteert er van. Kijk in ons kastje waar ge traind wordt. Zaterdagmiddag speelt Welpen a de revanche-wedstrijd tegen Oosterend- welpen, aanvang 3 uur. Texel b-Ooster- end a begint om 4 uur. Bij voldoende deelname gaat er Zon dag 6 November a.s. een bus naar de wedstrijd Nederland-Noorwegen. De lief hebbers gelieven zich per omgaande op te geven in Hotel „De Graaf". Handbal Adspiranten a speelde Zondag jl. zijn laatste competitiewedstrijd tegen Zee meeuwen a en won met 31. Namens de Tex. Handbal-bond werd door de heer Van der Hulst een diploma en aan de meisjes ieder een speldje voor het be haalde kampioenschap overhandigd. De twaalf gespeelde wedstrijden werden allen gewonnen. Programma voor Zondag a.s.: Zwaluwen-Texel, aanvang 2,15 uur, ver trek bus 11,15 uur van Hotel „Dè Graaf". Texel 2-ZDH 1, aanvang half vier. VLOEISTOF Zuiver en uiitsmat uw huid met de heider vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. FRIESE KRITE Na een mooie zomer, die ons allen ongetwijfeld veel zon en plezier heeft gebracht, staat dan thans de winter voor de deur met zijn korte dagen en lange avonden. De verenigingen zijn weer hoogst actief. Ook de Friese Krite blijft hierin niet achter. Door verschillende leden werd mij al gevraagd wat deze winter op het programma staat. Om deze en ook andere leden en be langstellenden niet langer in het onze kere te laten, publiceren wij het vol gende: Op Woensdag 9 November hopen wij onze jaarvergadering te houden. Wij hebben de heer S. Tamsma uit Kollum, een bekend voordrachtkunstenaar, ge vraagd deze avond voor ons te verzor gen. Op 10 Januari hopen we onze grote feestavond te houden, met medewerking van een bekend Toneelgezelschap uit it Heitel^h. Nadere bijzonderheden hier over hoort U 9 November. V/ij hopen en verdachten, dat allen deze eerste vergadering, die tevens een feestavond is, zullen bezoeken. Freonen ut it Heitelan oan t' sjen 9 Nov. 8 üre yn Hotel „Texel". Het Bestuur, S. K. MIDDENS TA NDSB ANK N.V. Naar wij vernemen heeft de Neder landse Middenstandsbank N.V., kantoor Alkmaar, besloten zijn zitdag van twee maal per week uit te breiden tot een dagelijkse zitdag. Het kantoor Den Burg, kantoorstraat 14, wordt in verband daarmee met in gang van Maandag a.s. overgeplaatst naar Binnenburg 11, voorheen woonhuis familie J. C. Rab. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de nieuwe R.K. Kerk te Oos terend heeft kapelaan Van Wel een kroniek geschreven en deze door Huib de Rijmelaar laten „omzetten". De heer B. Roest, lid van de Feestcommissie, gewerd de eer, deze historie voor te dragen: 15 vellen papier waren er voor nodig om in zeer korte trekken het ver leden met zijn „tegen- en voorspoed" te belichten. Meer mensen dan zij, die Maandag in „Het Wapen van Amsterdam" aanwezig waren zullen interesse hebben voor hetgeen Kapelaan Van Wel aan de ver getelheid heeft willen ontrukken en daarom stippen wij hier nog enige ver meldenswaardige feiten uit „Het Gouden Overzicht" aan: In September 1904 werd in „Strend" gestemd over de vraag of ze een nieuwe kerk zouden gaan bouwen. Kerkmees ters waren H. Boogaard, J. Keizer en G. Witte. Vijf maanden later werd het -werk voor f 10.720,-opgedragen aan G. Kuip. Toen een heel kapitaal. Op 30 April 1905 werd de laatste Mis in de oude kerk gelezen. J. Boogaard kocht de afbraak op. „NGg kan men het ronde raam zien in voornoemde boerderij, Dat eens aan de kerk behoorde, loopt U er maar eens voorbij". 30 Mei 1905 legde Pastoor Buisman de eerste steen. O.m. waren daarbij tegen woordig: Pastoor Bruggeman, Pastoor Moes van Skil en Kapelaan Van Baaren. Op 24 October 1905 kon de eerste Heilige Mis worden opgedragen in de nieuwe kerk. Een zes man tellend koor van Den Burg luisterde dit feest met zang op. Op 12 November 1905 besloot men tot verhuur der zitplaatsen. Stellig was dat niet nodig om de schoonmaker te betalen, want die kreeg maar f 15, per jaar - waar hij overigens mee con tent was!! In de kerk vindt U een kelk uit 1400: „Lag steeds in een ijz'ren kist, Uit d'Hervormde kerk afkomstig, waarvan niemand haast iets wist". Tot in de kleinste details werden de uitgaven geboekt, zoals het de nauwge zette boekhouder betaamt: „men ging over tot de aankoop van kop en scho tels, plus een koffiepot {met tuit)". Wat door al dat gepraat - vooral over de fi nanciële zorgen, de kerkmeesters stellig van harte gegund is! Augustus 1911 werd op voorstel van de Pastoor besloten Lering te Oosterend te houden: voordien moest men hele maal naar Den Burg, wat in die dagen met slechte wegen en zonder brom fietsen en hele onderneming was, niet waar! De Rijmelaar zocht vergeefs naar de rustplaats van de kerkewagen; hij ver moedde, dat Jaap van Kasse zich daar over ontfermd heeft 12 December 1915 werden de eerste besprekingen gevoerd voor de bouw van een kosterswoning, maar het duurde tot 1925 eer de vergunning afkwam. Midden Juni 1926 wijdde Pastoor Hoosemans de nieuwe, voor f 12.000, gebouwde pastorie in. Gewaagd wordt van speculerende kerkmeesters, die voor f 100,het huis in de Schoolstraat van P. Boersen koch ten, maar toch nog een kat in de zak. want men kreeg nog geen honderd gul den aan huur binnen. In Juli 1935 werd door kapelaan Grent een Zangvereniging gesticht. Koster S. Keijzer vertrok in 1946 naar Den Burg; dit ambt bleef echter in de familie: J. Keijzer Jbzn volgde hem op. In 1949 nam C. P. Witte na veertig jaar afscheid als lid van het kerkbe stuur, evenals Boersen, die 38 jaar lang zijn beste krachten aan het werk der kerk had gewijd. Witte Jr. en H. Schraag volgden hen op. Dan releveren wij het zilveren jubi leum van H. Boogaard als kerkmeester. Wij vermeldden reeds de bouw van 't koor als een geschenk ter gelegenheid van het gouden feest. Dit stukje historie werd met de vol gende wens besloten: Eén in gelooi, één in de daad! Gaan wij dan met Gods zegen, Trouw bouwend aan de maatschappij. Vol moed de toekomst tegen Wij hopen, waar wij innerlijk. Ons hier altijd verrijken, Dat eens de kerk in Oosterend, Voor ons te klein zal blijken. Wij wensen U, als comité, Heel graag op al Uw wegen: Voorspoed in Kerk en in gezin, En bovenal Gods zegen!! S.V.O.-nieuws Zaterdag speelden de adsp. met 22 gelijk tegen SVC. Deze tegenstander was zwaarder dan jullie gewend waren. A.s. Zaterdag naar Texel b. Door omstandigheden ging de wed strijd van het 1ste niet door. Het 2de bond de strijd aan tegen Tex. Boys 2. In het begin leek de strijd aar dig gelijk op te gaan, maar als de Boys zich wat hebben ingespeeld, laat de achterhoede zich in de doelmond terug dringen, toch weet Rie plotseling door te breken en een hard schot te lossen, wat -op de lat stuit. Dit schot had beter lot verdiend. Maar voor de Boys is dit een sein om aan te pakken en binnen 10 minuten is de stand 40. Na de rust worden onze jongens over klast, toch blijven ze goed doorvechten en weten ook nog wel tot het doelgebied door te dringen, maar het zijn de Boys, die rustig doorgaan met doelpunten ma ken. Als het 70 is speelt de back de bal met de hand. Rie maakt geen fout: 71. Dan wordt het 81, waarna we weer n strafschop krijgen. Weer is het Rie, die er 82 van maakt. Als het einde komt is het 112 voor de Boys. Deze tegen stander was te zwaar, maar er moet meer met het hoofd gewerkt worden: er wordt te weinig gekeken en dan het kopwerk, jongens, dat is hopeloos. Zo verlies je ieder duel bij hoge ballen. Vol gende week krijgen jullie ZDH 2 thuis. Het 1ste gaat naar AGSV. ZDH-nieuws De adsp. hebben Zaterdagmiddag re vanche genomen op Tex. Boys door nu met 41 te winnen. Het eerste elftal was vrij, doordat het AGS V-terrein af gekeurd werd. Het tweede ontving WGW 5 uit Den Fielder, dat technisch beter was, maar na een spannende wedstrijd toch met 21 verloor. Dat betekende de eerste overwinning voor Lolle en z'n mannen. Zaterdag zijn de adsp. vrij. Zondag: Dirkshorn-ZDH; Oosterend 2- ZDH 2, aanvang 2 uur. STANDAARD PAK 42 ct. REÜZENPAK Is SUNIL dan zoiets bijzonders? Ja... dat ziet U al aan de blauwe kleur. En de weergaloze witheid van Uw wasgoed vertelt U, dat ook de wer king van SUNIL bepaald uniek is. Het vette, vlijtige sUNlL-sop heeft namelijk meer dan normale was- energie. Vandaar dat SUNIL zoveel intensiever reinigt. Stop er het vuilste goed in en...wèg vuil, wèg vlekken! Nooit eerder kreeg U alles zó smet- teloos wit. En dat op zo'n makkelijke manier... Geen rompslomp meer! Weken? Niet nodig. SUNIL weekt en wast tegelijk. Bleken? Ook daar bent U van af. Op de veiligste wijze maakt SUNIL Uw goed sprankelend wit. Zó wit zelfs, dat ook blauwen nu overbodig is. voor de witste was

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 6