9 rocn /wa in het harL, Motorclub „Texel" Arie Brans en Jac. Boon kampioen in resp. de sport- en toerklasse Bietenrooien voor de schoolkas WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 70e JAARGANG No. TEXELSE® COURANT F Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. A. Ran 5 strafpnt. Dit weekend stond in het teken van de Motorsport. Zaterdagavond knalden de motoren naar Oudeschild, waar bij ae garage van P. Kaan de start plaats vond. Om 8 uur reed de eerste weg, om de minuut gevolgd door een andere. Waarheen wist niemand. De rit was keurig uitgezet door de heren W. Griek en J. Kaan, met witte pijlen en M. C. pijlen. Tegen 10 uur kwamen de eerste rijders binnen en wel aan Den Hoorn achter Loodsmanswelvaren. Alle rijders v/aren vol lof over de rit. Om plm. 11 uur kon de voorzitter, de heer C. P. Moojen, de uitslag bekend maken. Er namen 30 rijders aan deel. Sportklasse: 1. A. Brans, 6 strafpnt; 2. W. Koopman 6 strafpnt; 3. C. Blokker 8 strafpnt; 4. A v.d. Vis 8 strafpnt. enz. Toerklasse: 1. D. S. Boon 12 strafpnt; 2. N. Dros 14 strafpnt; 3. J. C. oe Ridder 18 strafpnt. enz. De kampioensstand werd toen in de sportklasse: 1. W. Koopman 18 kamp.pnt; 2. A. Brans 17 kamp.pnt; 3. A. v.d. Vis 14 kamp.pnt; 4. A. v. Liere 11 kamp.pnt. en in de Toerklasse: 1. N. Dros 16 kamp. pnt; 2. L. Heerschap 15 kamp.pnt; 3. H. de Ridder 15 kamp.pnt; 4. Jac. Boon 15 kamp.pnt. Er zat Sus spanning in. Wie zou kam pioen worden? Daartoe moest eerst Zon dag de Puzzle-rit nog gereden worden. Toen wij dan ook Zondagmiddag om half twee op de Waalderweg kwamen, waren daar al enige motoren present. Deze rit was uitgezet door de heren C. Mets en J. Schuurman en gold ook voor auto's en bromfietsen. Er namen 6 auto's 5 bromfietsen en 32 motoren aa'n deel. Alles over mooie wegen. Tegen 4 uur kwamen de brommers binnen, want die hadden een ander ti'ajeet. Om 5 uur wa ren ze op 2 na allemaal binnen. Om plm. half zeven kon de voorzitter de prijzen bekendmaken, na eerst de uitzetters en controleurs bedankt te hebben voor het vele werk. Om de spanning er nog even in te houden, maakte hij eerst de auto wedstrijd bekend. 1- C. de Wit 2 strafpnt; 2. B. Dros 4 strafpnt; 3. C. de Waard 4 strafpnt. Bromfietsen: 1, C. Zegers 14 strafpnt; 2 M. Reij 49 strafpnt. Toerklasse: 1. Jac. Boon 2 strafpnt; 2 H. de Ridder 5 strafpnt; 3. D. S. Boon 10 strafpnt. Sportklasse: 1. A. van Liere 2 strafpnt; 2. R. de Vries 4 strafpnt; 3. L. Bakker 4 strafpnt; 4. S. Dijt 4 strafpnt; 5. A. STICHTING „ACTIE VOOR HET ASTHMATISCHE KIND" (A.V.A.K.) De verkoop van de loten der grote loterij van deze Stichting, waarover reeds eerder een berichtje is versche nen, is in volle gang. De trekking is thans vastgesteld op 17 December a.s. Het aantal loten is 200.000 en de prijs bedraagt f 0,50 per lot. De hoofdprijs is een auto ter waarde van f 7.000,ver der scooter, wasmachine, cassette tafel zilver, electrische naaimachine, radio toestel, in totaal 500 waardevolle prijzen. Uitbreiding van de bestaande Asthma- centra „Heideheuvel" te Hilversum en „Bosch en Heide" te Blaricum is drin gend noodzakelijk en het is daarom een eis van de eerste rang dat deze loterij Bestelt daarom nog heden loten! Men kan dit doen door giro-over schrijving op rekening 537000 ten name van de Stichting A.V.A.K., Molenstraat 15 te 's-Gravenhage. Voor trekkingslijst f 0,15 extra. Deze actie heeft aller steun nodig en is die ook waard, omdat het gaat om het belang van het kind. S.V.O.-nieuws Slechts de adspiranten en de welpen wisten dit weekend te winnen. Het 2de verloor van ZDH en het 1ste •ging roemloos ten onder tegen AGSV. Al direct zagen we dat het over alle linies niet klopte. Wel waren wij de ge hele wedstrijd sterker, maar alles ging te kort en te veel alleen en zodoende kwamen wij niet tot het doel. De aan vallen van A. waren zelfs nog al ge vaarlijk en deze wisten voor de rust de stand op 10 te brengen. Daarna hetzelfde beeld en geen doel punten. Wel maakte Wim een zuiver doelpunt, maar de scheidsrechter hield vol, dat hij de bal met de hand had ge speeld, wat beslist niet waar was. Laten we deze wedstrijd voor ogen houden en beseffen, dat het zo niet moet. Volgende Week alles vrij. Brans 5 strafpnt enz. enz. Nu was de kampioensstand als volgt: Toerklasse: 1. Jac. Boon 25 kamp.pnt dus kampioen; 2. H. de Ridder 24 kamp. pnt; 3. N. Dros 23 kamp.pnt; 4. L. Heer schap 20 kamp.pnt. Sportklasse: 1. A. Brans 26 kamp.pnt dus kampioen; 2. W. Koopman 23 kamp. pnt; 3. H. Brouwer 12 kamp.pnt. De anderen hadden 1 of 2 ritten niet gereden. De bekers werden met een toe passelijk woord aan de kampioenen uit gereikt. Hiermede behoort het rittenprogram- ma weer tot het verleden en gaan we ear. het winterprogramma beginnen met o.a Vrijdag 4 November een filmavond, aangeboden door de Castrol. „INWERKINGTREDING ZÖMEEWONINGENVERORDENING GEMEENTE TEXEL" Nu de „Zomerwoningenverordening gemeente Texel" op 22 October jl. werking is getreden, is het dienstig de strekking en het doel van deze verorde ning nog eens nader toe te lichten. De steeds toenemende toevloed van gasten naar Texel en de verwachting, dat deze toevloed naar Texel in de naaste toekomst nog steeds zal toenemen heb ben het gemeentebestuur doen uitzien naar mogelijkheden om ook een verant woorde uitbreiding van de beschikbare vacantie-accomodatie te bereiken. De thans in werking getreden „Zomerwo ningenverordening gemeente Texel" be oogt een reële mogelijkheid te scheppen om de beschikbare vacantie-accomodatie uit te breiden en anderzijds er toch voor te waken, dat de aantrekkelijkheid van Texel juist door deze uitbreiding niet zal verminderen. Een der veel voorkomende vormen van vacantiebesteding is het huren van meubileerde woningen of gedeelten van woningen. De hoofdbewoner beperkt in de zomermaanden zijn bewoning oi. ver laat zelfs met zijn gezin de woning om in een bijgebouw zijn intrek te neme: Een dergelijk bijgebouw nu, dat in c zomermaanden bewoond wordt door de gebruiker van het hoofdgebouw met zijn gezin, wordt als „zomerwoning" aang. merkt, als het tenminste op hetzelfde erf staat als het hoofdgebouw. De verordening maakt de bouw van dergelijke „zomerwoningen" mogelijk en geeft tevens voorschriften met betrei; king tot de inrichting en het bewonen van „zomerwoningen". Tot dusver moest bij de bouw van een dergelijk bijgebouw steecis voldaan worden aan de eisen van de „Bouwverordening der gemeente Texel"; eisen, die met het speciale ge bruik als zomerwoning geen rekening hielden. Dit had tot gevolg, dat veelal gewrongen constructies werden gezocht. Constructies, die bezwaarlijk bleven voor haar bewoners en veelal het aan zien van Texel schade deden. De verordening schept dus de moge lijkheid om bij een woning een - aan be paalde minimum-eisen voldoende - zo merwoning te bouwen, en deze als zo danig te gebruiken. De verordening bevat achtereenvolgens: I. Algemene bepalingen; II. Voorschriften, waaraan bij de bouw van zomerwoningen moet worden vol daan. III. Bepalingen over de plaats, waar zo merwoningen mogen worden gebouwd en over rooilijnen etc. IV. Bepalingen inzake de bewoning, de aanvrage daartoe en de duur ervan. V. Overgangs- en slotbepalingen. Zij, die voornemens zijn een nieuwe zomerwoning te bouwen kunnen een exemplaar van de „zomerwoningenver ordening" ten gemeentehuize verkrijgen tegen betaling van f 0,60. Voor reeds bestaande zomerwoningen elden de navolgende bepalingen: „Voor zomerwoningen, die na 1 Janu ari 1955 worden opgericht, geheel of ge deeltelijk worden vernieuwd of veran derd, wordt geen bewoningsvergunning verleend, indien het gebouw niet vol doet aan de voorschriften van de „Zo merwoningenverordening gemeente Texel". Zomerwoningen, op 1 Januari 1955 r.eeds bestaande, moeten - ter bekoming van een bewoningsvergunning - op een nader door Burgemeester en wethouders te bepalen tijdstip in overeenstemming met de verordening gebracht worden". Betrokkenen zullen t.z.t. nader be richt ontvangen over. de uitvoering van deze bepalingen. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de onderhavige veror dening geen bepalingen schept voor de bouw, de inrichting en het gebruik van „zomerhuisjes", „kamphuisjes" e.d. Een dergelijke regeling hangt samen met het binnen afzienbare tijd aan de gemeente raad aan te bieden uitbreidingsplan-in- hoofdzaken. Zij, die dus plannen in deze richting hebben, zullen nog enige tijd ge duld moeten hebben. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 2 November Den Burg, Landbouwschool, Wol, wol- behandeling en export door Ir. J. A. Haverhals. Donderdag 3 November Den Burg, De Oranjeboom, Voordrachts middag voor de schooljeugd. Den Burg, Doopsgezinde Kerk, Voor drachtavond door Top de Bordes. Den Burg, De Zwaan, de heer J. de Lan ge spreekt voor Kath. Arb. Vrouwenver. TEXELSE MARKT Aangevoerd Maandag 31 October 1955: 5 koeien 700800; 21 graskalveren 225 325; 22 schapen 90115; 6 lammeren 60 80; 26 biggen 4560; 9 nuchtere kalveren 40—60. DAMES! Wilt U een prima BONTMANTEL kopen Gaat dan geheel vrijblijvend naar een onzer bontspeciaalzaken. Onze coupe is uitstekend, onze mo'iellen aangepast aan de laatste mode, de afwerking prima. Bo vendien volledige garantie, Gaat dus naar HET BONTHUIS, de grootst gesorteer de bontspeciaalzaken van N -Holland Koningstr 53 Den Helder Tel. 3061 Ritsevoort 26, Alkmaar Tel. 3005 BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN VOERDEN REVUE OP! In een geheel bezette zaal van Hotel „De Lindeboom Texel" hield de Bond van Plattelandsvrouwen haar tweede bij eenkomst in dit seizoen. Op deze avond werd het feit herdacht, dat de Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen haar 25- jarig bestaan vierde. Met dit doel werd door een 50-tal leden een revue opge voerd. De echtgenoten waren voor deze gelegenheid uitgenodigd, vandaar de grote belangstelling. Nadat de presidente allen een harte lijk welkom had toegeroepen en in enkele woorden het doel van deze avond had uiteengezet, werd met de revue begon nen. Een niet-plattelandsvrouw, een van vóór de oprichting van de Bond, en een kersverse echte plattelandsvrouw, leid den de diverse taferelen op keurige wijze in. Er was een grote variatie, zang, dans, toneel en niet te vergeten een keu kenorkest. We zagen ook een TESO-bus verschijnen, die met de dames op ex cursie ging; het weerhuisje ontbrak ook niet en dan het schilderij, waaruit zo maar een paartje uit vroegere eeuwen stapte, en ons op een prachtige dans vergastte. De plattelandsvrouw door de 25 jaren heen, werd ons voorgesteld in een arme lijke en voorspoedige gedaante, het maandblad ontbrak ook niet, waar zo maar mannequins uitstapten om de da mes te tonen hoe ze wel en niet gekleed moesten gaan. Groots was de boerenlcoolhulde, die de dirigente van het keukenorkest ten deel viel. Enkele flitsen vr.n het bloemen corso in Amsterdam hadden de volle aandacht. Al met al een goede avond. De presi dente was zeker de tolk van alle aanwe zigen, toen zij alle medewerksters har telijk dank bracht voor het gebodene. Door de Hollandse Mij. van Landbouw, afd. Eierland, werd een prachtige bloe menmand aangeboden, waarvoor de pre sidente namens allen dankte en zegde zeer erkentelijk te zijn voor deze hulde. Na afloop werd 'n verloting gehouden ter bestrijding van de onkosten. Het liep al naar middernacht, toen de presi dente allen een tot ziens en een wel thuis toeriep. Het was een avond, die zeker om herhaling vraagt. DIENSTREGELING TESO Geldig van 2 Oct. t.m. 26 November 1955 Werkdagen: Van Texel: 5,20; 7,45; 10,30; 12,55; 15,25; 18,00. Van Den Helder: 6,30; 9,25; 11,10; 14,10; 16,45; 19,35. Op Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7,45; 11,35; 16,00; 18,20. Van Den Helder: 10,35; 13,00; 17,20; 19,35. ZDII-nieuws Het eerste elftal had wederom een vrije Zondag, doordat nu het Dirkshorn- veld afgekeurd werd. Het- tweede trok naar Oosterend om daar Oosterend 2 te ontmoeten. Het be haalde daar een verdiende 25 over winning. Ze namen een 20 voorsprong, waarna O. de achterstand verkleinde; maar nog voor de rust werd het 31. Na de rust voerden ze de stand op tot -1, waarna O. een penalty wegens hands benutte. Ook de handbalploeg kwam in het veld en wel in Den Burg tegen Texel 2 voor de competitie. De eerste wedstrijd is in een nederlaag geëindigd, maar ze hebben het niet cadeau gegeven. Ze wisten een achterstand van 31, vlak voor het einde in te lopen tót 33. T. nam weer de leiding, meteen een aan val van Z., maar de bal kwam tegen de lat. T. vergrootte de voorsprong zelfs tot 53. Volhouden dames! Het ging lang niet slecht. Alleen de adsp. komen het komende weekend in het veld en gaan Zaterdag middag op bezoek bij SVC a. In de voorhoede vier landbouwers, maar wij zagen er ook mensen, die ais postbode, middenstander, pluimveehouder etcdoor het leven gaan. Het school- belang van Midden-Eierland kende Zaterdagmiddag slechts één parool „Bie ten oogsten!" HET IS EEN LANGE WEG, die van het suikerbietenzaad tot het product, dat wij zo erg achteloos door ons kopje koffie plegen te roeren. Er moet héél wat werk, veelal verre van aangenaam werk, worden verzet ter wille van het product suiker zoals wij dat in ons gezin gebruiken. Dit bedachten wij met res- PUBLICATIE VAN REEDS VASTGESTELDE DATA VOOR UITVOERINGEN, VERGADERINGEN ETC. ETC. November: Wo. 9 November: Den Burg, voordrachts avond „Fryske Krite". Wo. 9 November: Den Burg, lezing over handel en export van schapen. Do. 10 November: Den Burg, R.K. ont wikkelingsclub Vr. 11 November: Den Burg, filmavond C.N.V. Vr. 11 November: Den Burg, filmavond Kali-mij, verzorgd door LTB, C.A.V. Texel en fa. v.h. C. R. Keijser Co. Za. 12 November: Den Burg, optreden gezelschap Tetman de Vries voor ANAB Za. 12 November: Midden-Eierland, bonte avond in o.l. school. Za. 12 November: De Cocksdorp, feest avond SVC. Di. 15 November: lezing over afbeta lingssysteem voor NW. Wo. 16 November, Den Burg, filmavond voor Coöp. Boerenleenbank. Wo. 16 November: Den Burg, filmavond met schapen- en wolfilms. Wo. 16 November, Den Burg, bazar in Doopsgezinde kei'k. Vr. 18 November, Den Burg: de heer A. Viruly spreekt voor „Het Nut". Za. 19 November, Den Burg: Toneel uitvoering U.D.I. Di. 22 November: Den Burg, concert door Utrechts Studenten Concert. Wo. 23 November, Den Burg, oogst- dankdag door LTB. Do. 24 November: Den Burg, lezing over „Het Loodswezen" voor R.K. Ontwikke lingsclub. Do. 24 November: Den Burg, optreden declamatrice voor Plattelandsvrouwen. Do. 24 November, Oudeschild: Vrouwen dag vrouwenver. P. v.d. A. Za. 26 November, Den Burg: Toneel uitvoering „Het Masker". December: Do. 1 December Veilig Verkeersavond. Do. 15 December, Den Burg: R.K. Ont wikkelingsclub, onderlinge avond. Do. 22 December: Den Burg, advents- avond Plattelandsvrouwen. Januari: Di. 10 Januari: Den Burg, optreden ge zelschap „Barend v.d. Veen" voor de Fryske Krite. Za. 14 Januari: Den Burg, prijsuitrei king en feestavond paardensportver. Vr. 20 Januari, Den Burg: Toneeluit voering Ver. van Oudleerlingen L.L.S. Ma. 23 Januari, Den Burg: optreden ge zelschap Benny Vreden voor VPRO. Za. 28 Januari, Den Burg: Toneeluit voering Ver. van Oudleerlingen L.L.S. Februari: Do. 2 Februari, Den Burg: Mees Toxo- peus spreekt voor „Het Nut". Wo. 8 Februari: Den Burg, Texels Jeugd musiceert o.l.v. Jn Visser. N.B.: Wilt U wijzigingen in de vastge stelde data zo spoedig mogelijk doorge ven. De verenigingen worden verzocht hun vastgestelde data voor uitvoeringen, vergaderingen etc. zo spoedig mogelijk docr te geven aan de secretaris van Ie Culturele Raad, p.a. Raadhuis, Den Burg. Kaarten voor dergelijke opgaven worden op verzoek kosteloos toegezon den. Ook mondelinge of telefonische aangifte is mogelijk. peet, toen wij Zaterdagmiddag op een terrein bij hoeve „De Volharding" een veertigtal mannen en jongens en een en kel meisje ook, bezig zagen met het binnenhalen- van de suikerbietenoogst. Dat moet altijd in de herfst gebeuren, in een tijd dus, dat er meer regen dan zon uit de lucht pleegt te vallen. Als U de Eierlandse grond langs de Hoofdweg leent, weet U hoe de situatie in het land dan wordt. Met laarzen ben je er dan nog het beste uitgerust. Op een bijkans onafzienbaar lang laud begonnen de mannen hun taak: het uit rukken van de op koolrapen gelijkende bieten. Sommigen gingen vlot uit de grond, anderen moesten met behulp van een bietenschopje worden „gelicht". Het tweede werk was liet afkappen van het loof. Veertig man, de heer Dros zat dus goed in zijn werkkrachten, betaalt hij soms een bijzonder hoog tarief? Hier .is de oorzaak: deze club was bezig in het belang van de schoolpot van de Midden- Eierlandse school: wat zij presteerden zou in z'n geheel in die schoolkas te recht komen. Nu de raad twee dagen te voren met algemene stemmen het voor stel tot de bouw van een nieuwe school aldaar had aangenomen en dan nog wel een gebouw, dat tevens geschikt zal worden als centrum van M.-Eierland, leek men met des te meer voortvarend heid aan de slag te zijn! Dat er inderdaad van een centrum ge sproken kan worden, van een bundeling, van een eendrachtige samenwerking, buurtbelang-besef en zo voorts, werd ons Zaterdag goed duidelijk. Wij zagen er werkgever en werknemer met enthou siasme aan de slag, jonge en oudere boeren, en over politiek werd niet ge sproken. Het was prettig dit zó te mogen (zien) doen. In M.-Eiei'land heerst een gezonde geest. Moge die nog lang bewaard blijven. CURSUS SCHAPENTEELT De lezing van de heer E. Noordijk trok -10 personen. Men kwam tot de uitspraak dat er een grote achterstand is van de kennis der schapenziekten op de ziekten van ander vee. Getracht zal worden met steun van het rijk via de standsorgani saties een pas afgestudeerde dierenarts naar Texel te. krijgen, die speciaal stu die van schapenziekten zal maken. Hedenavond spreekt Ir J. A. Haver hals over wol, wolbehandeling en export van stamboekschapen. Iedereen, die be langstelling heeft voor dit onderwem is welkom in de landbouwschool. DE TEXELSE POSTZEGELRUILBEURS Maandag 7 November belooft weer 'n hoogtij te worden voor de postzegel verzamelaars, want dan zal de tweede ruilavond gehouden worden en kunnen allen weer naar hartelust proberen hun verzameling uit te breiden. Het is ge weldig om wat in je bezit te hebben, waar je trots op kan zijn en dat waar devolle is een postzegelverzameling. Dit geeft eigendomsbesef en dat is noodzakelijk voor een goede liefhebberij. Ik wil allen, die lid zijn of kunnen" zijn, opwekken om deze ruilavonden trouw te bezoeken. Dit geldt ook voor hen, die op eniger lei wij ze verzamelen. Blijf niet langer aan de kant staan, maar sluit IJ aan bij de Texëlse vereniging. Vrijdag zal van 5 tot 7 uur een jeugd- ruilbeurs gehouden worden. Hier kun nen jullie kopen uit de zichtzending- boekjes. Dit is een specifieke jeugd- ruilbeurs, maar zij zijn op de gewone ruilavonden natuurlijk ook welkom. Daar zijn echter in den vervolgè geen zichtboekjes meer aanwezig. Tot ziens op de ruilbeurs. Joh. A. S.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1