Politie had inbreke r spoedig te pakken Zeventigduizend mensen vragen een nieuw perspectief „Er is ingebroken in het kantoor van de fa. J. Koorn Mzn aan de Wilhelmina- laan". Dit ging Zaterdag als een lopend vuurtje over Texel. Geen wonder: op ons eiland behoren inbraken tot bijzon dere feiten. Op Texel kun je bij wijze van spreken je fiets de gehele nacht op de stoep laten staan, is-ie tóch weg, wel dan heeft de politie zich misschien over het voertuig ontfermd Ditmaal gingen de zorgen van de Zo nen van Hermandad naar belangrijker aangelegenheid uit: een diefstal en een vrij brutale diefstal ook: inbraak in een kantoor, grenzend aan een woonhuis, waarin de familie rustig sliep. Momenteel zit de dader, de 19-jarige W. v.d. T., die sinds een jaar op Texel (Den Burg) in de kost was, achter slot en grendel in het Huis van Bewaring te Alkmaar. Hij heeft Zondag bekend de inbraak te hebben gepleegd. Naar hij beweert op z'n eigen houtje: de 23-jarige F. J. B., sinds een half jaar op Texel (Den Burg) in de kost, was ook gearres teerd en naar Den Helder overgebracht - het bleek dat V.d. T. nog een blanco strafregister bezat - maar B. heeft men weer op vrije voeten gesteld. Hij be weert niets met het kraak je uit te staan te hebben. V.d. T. en B. vertoefden in hetzelfde kosthuis en deelden dezelfde kamer. Zij werken hier tijdelijk als grondwerkers in dienst van de fa. J. Koorn Mzn. Mede dank zij verklaringen kreeg de politie spoedig een draadje te pakken, waarna de kous al spoedig „af" was. Het verhaal begon als volgt: Kort na middernacht - het was Vrij dagnacht - begaf v.d. T. zich naar het kantoor van zijn patroon. Hij schijnt eerst nog een poosje te bed te zijn ge weest. Hij opende het op een kier staand bovenlicht van het kantoor, dat achter de woning is gelegen, verder, hees zich op en opende, hangend over het kozijn, een groter raam, waardoor hij zich toe gang tot het kantoor verschafte. Met de bijbehorende sleutels, die hij blijkbaar goed wist te liggen - hij was wel meer op het kantoor geweest - opende hij de kast, waarin de brandkast stond. In die kast bevond zich tevens de sleutel van de brandkast, zodat dit karwei hem geen bijzondere moeilijkheden opleverde Al het geld, plm. f700,— nam hij mee naar huis. Een deel van het geld lag „los" in de brandkast, een ander deel bevond zich in loonzakjes, die de vol gende morgen aan de werknemers zou den moeten worden overhandigd en bo vendien nam V.d. T. diverse vacantie- bonnen, premiezegels en ziekenfonds bonnen mee. Thuis „sorteerde" hij een en ander: de loonzakjes schudde hij leeg, hij stak- een paar bankbiljetten bij zich en verborg de rest van het geld in een pakje achter een op zijn kamer staande kast. Het overgebleven papier, w.o. de vacantiebonnen etc. deponeerde hij in de W.C. (Bij opgravingswerkzaamheden werd een en ander teruggevonden). V.d. T. vlijde zich weer „te ruste" en ging 's morgens weer naar zijn werk. wal aangekomen speurhond aan het werk gezet, terwijl de sporenonderzoek- dienst ook ingeschakeld werd. Men vond een handafdruk, géén voetspoor, daar dit door de dader(s) zorgvuldig met de handen of voeten was uitgewist. De speurhond wist aan de hand van de z.g. sorteerproef de dader of een van de daders aan te wijzen. Dit ging als volgt in z'n werk: de hond liet men rui ken aan het gestolen geld, dat men met een tang had opgenomen (De dief of zijn medeplichtige) hadden dit geld het laatst in handen gehad. Vervolgens stelde de speurhondengeleider diverse leden van de politie een voorwerp ter hand, ook de verdachte werd een voor- 'werp ter hand gesteld. Men liet hem dit zelf op een willekeurige plek tussen de andere voorwerpen deponeren. De hond koos na het bankpapier te hebben be snuffeld telkens dat voorwerp uit, het welk de verdachte had neergelegd. Deze proef werd diverse malen herhaald waar het voorwerp, dat de verdachte had neergelegd, zich ook bevond, dit werd steeds door de speurhond gekozen. Voor de deskundigen was dit uiteraard vol doende bewijs, dat men de dader of he ler te pakken had. Deze bleef echter voorlopig hardnekkig ontkennen. De volgende dag legde V.d. T. echter een volledige verklaring af. Hij bekende de inbraak („inklimming" in dit geval) en de diefstal. De jongeman was nog nooit eerder met de politie in aanraking Het grootste deel van het geld is te recht, maar verdachte weet zelf niet waar de rest van het geld is gebleven. De drijfveer? Vermoedelijk geldge brek: nij had o.a. een bromfiets op af betaling gekocht UITVOERING WET AUTOVERVOER PERSONEN Groepsvervoer binnen de gemeente. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat zij bij besluit van 3 November 1955 hebben besloten aan Aannemingsmaatschappij De Moei en Hermes, gevestigd te Alkmaar, Kooi- meerlaan 6; en aan Westerman N.V., gevestigd te Hoogkerk (Gr.), Hoendiep 1, vergunning te verlenen voor de uit voering van groepsvervoer binnen deze gemeente. De vergunning geldt gedurende drie maanden, te rekenen vanaf 9 November 1955, en voor het vervoer van eigen per soneel op werkdagen naar en van de door vergunninghoudster aangenomen en in uitvoering genomen werken. Omtrent de voorwaarden, waaronder de vergunning is verleend, worden na dere inlichtingen verstrekt ter secretarie. Texel, 3 November 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. GOED ZO, TEXEL! Naar wij vernemen heeft men reeds plaats gevonden voor 87 Oostenrijkse en Hongaarse kinderen. HOE DE LUCHTVAART DE KOUDE OVER DE VRIJMETSELARIJ Voor een geheel gevulde zaal heeft de heer Klokmeijer, Den Helder, Zaterdag avond op uitnodiging van de Ontwikke lingsclub Oosterend een causerie gehou den over het wezen en de betekenis van de vrijmetselarij. Verslag volgt. rT- DE BOCHT BIJ „POMONA" Naar wij vernemen is de aanleg van een nieuwe weg achter „Pomona", Waal enburg, langs, bij besprekingen tussen de betrokken instanties aan de orde ge weest. Het is dus geenszins onmogelijk, dat men t.z.t. de gevaarlijke bochten aan het einde van de weg door Waalen burg kan vermijden en een nieuw weg gedeelte kan kiezen. Dit zal dan de 2de correctie worden, want destijds liep de weg bij de Ruigedijk voor hoeve Ant werpen langs. Men ontwierp toen een afsnijding waardoor een scherpe bocht uitviel, maar twee gevaarlijke punten - de kloof tussen de duintjes en de Ruige dijk en de bocht ter hoogte van „Porno- na" bleven intact. Het maken van een weg achter „Pomona" om zal de ver keersveiligheid belangrijk ten goede ko men. Dat hier inderdaad sprake is van een gevaarlijke toestand bewijzen de vele verkeersongelukken aldaar. BAZAR VOOR „EXCELSIOR" De Chr. muziekvereniging „Excelsior" van Oosterend groeit en bloeit weer. Het zag verscheidene jonge leden toestromen en een gouden toekomst ligt dan ook in het verschiet. Toch is het (nog) niet alles goud wat er blinkt: er zijn financiële zorgen, juist door de uitbreiding van het corps, want de leden moeten over een instrument en liefst een prima instru ment, kunnen beschikken. U zult achter over slaan als U wist hoeveel geld daar wel voor nodig is, maar dit kan het wakkere bestuur toch niet weerhouden de handen uit de mouwen te steken en naar middelen uit te zien, waardoor ook de financiële moeilijkheden weer over wonnen althans het hoofd geboden kun nen worden. Een niet ongelukkig idee is dan steeds het houden van een fancy-fair en dit hoopt „Excelsior" dan ook te doen: van 24 tot 26 November zal deze worden ge houden. Maar om een geslaagde bazar op poten te zetten, heeft men de mede werking van de gehele bevolking nodig. De bazar moet aangekleed worden. Za terdag zal het corps blazend door het dorp trekken met de bedoeling goederen te verzamelen. De burgerij heeft zich steeds van haar goede zijde laten zien; 1 getoond dat het de muziek waardeert en daarom is men vol goede moed. Weer luidt de slagzin: Geeft met milde hand, Dan blijft „Excelsior" in stand! GYMFESTIJN TE OOSTEREND Gymnastiekvereniging Oosterend hoopt op Zaterdag 19 en 26 November een uitvoering te geven in „Het Wapen van Amsterdam". De eerste avond wacht ons het optreden van de adspiranten tot 16 jaar, de tweede avond wordt wat het turngedeelte betreft, verzorgd door de oudere leden. Het bestuur heeft goed gedacht twee avonden uit te schrijven, want bij de première van het vorige jaar was de zaal meer dan vol. Het programma zal worden afgewis seld met zang, muziek en toneel, terwijl ten bate van de kas een verloting zal worden gehouden. Zoals van zelf spreekt, is iedere be langstellende van harte welkom. Men kan op een prettige avond rekenen. MOEST NOODLANDING MAKEN Een der vliegtuigen van de op ons vliegveld gestationneerde toestellen, die regelmatig worden ingeschakeld ten be hoeve van oefeningen door de luchtdoel artillerie te Huisduinen - een Messer- schmidt - kwam Vrijdagmiddag voor de realiteit van een motorstoring. De piloot, de heer De Geus, wist het toestel ten Noorden van Callantsoog op het strand aan de grond te zetten. Vakkundig, want het bleef onbeschadigd, terwijl hijzelf ook ongedeerd bleef. Het kon evenwel niet ter plaatse ge repareerd worden, doordat een zuiger stang gebroken was. Het is gedemon teerd naar de basis teruggebracht. „CASTROL"-FILMAVOND Onder auspiciën van de Motorclub „Texel" werd in „De LindeboomTexel" een „Castrol"-filmavond gegeven. Een bont programma, zodat men niet voort durend „in de olie" zat. Verandering van spijs doet eten, wat „Castrol" goed be keken heeft, welke Mij. vertegenwoor digd wordt door Karei Burlage Co. De geluidsprojector toverde allereerst een interessant stukje Jazz-muziek op 't witte doek. Voor de jongeren als eerste plus kaas, voor de ouderen misschien wat lawaaierig. Voor beiden aantrekke lijk: de trials te Boekei en Texel, welk laatste evenement nog eens in kleuren de revue passeerde. Vooral de Texelaars genoten aller aandacht. De TT van As sen bleek ook weer algemeen te boeien. Tijdens de pauze werden de kam- pioensprijzen door de voorzitter, de heer C. P. Moojen, uitgereikt. Jammer, dat niet allen de verwachte sportiviteit toonden door alle belangstelling op dit voor de betrokkene zo grote moment te concentreren. Dat men zulks niet (met de klompen) aanvoelt!! Na een cowboy-film, waarin ontem bare koeien en paaraen werden bereden, werd de hoofdspeelfilm, van algemene strekking, gedraaid. Al met al een aardige filmavond. Inbraak ontdekt Toen de heer Koorn omstreeks kwart voor negen het. geopende kantoorraam ontdekte en de vuile voetstappen, belde hij meteen de politie op. Deze was hem erg dankbaar voor het feit, dat hij de situatie in het kantoor ongewijzigd had gelaten, wat uiteraard van het grootste belang kan zijn voor het politioneel on derzoek. De met de leiding van het on derzoek belaste wachtmeester isoleerde het kantoor met het oog op het inscha kelen van een speurhond en het werk van de sporendeskundigen, de dactilos- copische dienst. Dank zij de inlichtingen, verstrekt door de heer Koorn en naar aanleiding van diverse verklaringen achtte de politie het raadzaam het onderzoek - de opsporing van de dader(s) onverwijld voort te zetten. Om kwart voor één kwam V.d. T. bij het kantoor om zijn loonzakje in ont vangst te nemen. „Wij kunnen je niet uitbetalen, want het geld is gestolen", aldus deelde men hem mee. Verdachte reageerde als de man, die van de Prins geen kwaad weet. Daarna begaf V.d. T. zich naar zijn kosthuis, waar hij ogen blikkelijk met de politie werd gecon fronteerd en naar het groepsbureau aan „De Zes" werd overgebracht. De politie vond even later het ver stopte geld in het kosthuis. Een tweede verdachte, de 23-jarige B. werd eveneens naar het Politiebureau overgebracht en vervolgens naar Den Helder. V.d. T. en B. ontkenden ook maar iets met de inbraak te maken te hebben. Vervolgens werd een van de Vaste- DE OUWE KEEK VAN SKIL Met verbazing hew ik leze. Dot in 't dorpie Ouweskil, Aans gien Herv- Kerkie meer zei we ze, 'k Was er akehg fön en stil. Héél in vroegere ouwe tieden, Is 't er ol neerzet, achteröf allien, Toen kwammen an de wol de zeelieden, Fön die helden naar ik mien. Michiel Adriaanszoon de Huyter, In ok nag Tromp kwam welders mee, Die zage toen niet op een stuiter, In 't geld groeide toch ok niet op zee- Mooie grote koperen kronen, Hingen deer te pronken hoor. In ze gingen op naar 't kerkie, Wönt ze foelde er wat foor. Nou mot 't ouwe kerkie iölle. Helegaar maar fön de'kaart. Mense, dot is jullie alle, Nag wel een paar duiten waard- Kom, rammel nag ers mit de cente, Soek de ouwe koes ers op, Geef desnoods wöt fan de rente, Ol is 't de mön maar elk een pop, Zet mit mekaar een grote actie, Tot behoud fön 't Godshuus in. Héél Tessel ien foor de resteratie. Dot is pas gemeenschapszin- A- v. L.-B-, Zuid-Eierland. OVERWON Van Pooljas en warmwaterkruik tot moderne verwarmingsinstallatie Tegenwoordig kan men „met het jasje uit" over de ijzige Pool vliegen, want een vernuftige verwarmings- en aircon ditioningsinstallatie zorgt ervoor, dat, ook op grote hoogte en bij een zeer lage buitenluchttemperatuur, de passagiers zich even prettig voelen als in de eigen huiskamer. De moderne, viermotorige vliegtuigen zijn uitgerust met kachels, die een capa citeit van 25.000 of, zoals bij de DC-6 van 50.000 calorieën bezitten, voldoende voor de verwarming van enkele huizen blokken. Deze electrisch bediende instal laties, die zich meestal in het overgangs stuk tussen vleugel en romp bevinden bestaan gewoonlijk uit een verbrandings kamer, omgeven door een ringvormige warmtewisselaar. Het geheel wordt om- stroomd door de te verwarmen ventila tielucht. Dat een dergelijke installatie nodig is, blijkt wel uit het feit, dat bij een giond- temperatuur van 15 gr. C. het op 6000 meter hoogte 25 gr. C. vriest. Ook op dit gebied heeft de burger luchtvaart enorme vooruitgang geboekt. Luchtreizigers zitten in comfortabele leunstoelen, drinken hun koffie, lez<m de krant en krijgen bovendien (bij de K.L.M.) van de stewardess een paar pantoffels. Dezelfde maatschappij leende in 1920 aan de twee passagiers, die in een open Havilland toestelletje de oversteek van Amsterdam naar Londen „waagden" dik ke leren jaren, een wollen shawl, vlieg- kap en -bril. In deze periode werd al leen 's zomers gevlogen, want anders waren de reizigers ondanks -htm pool- kledij waarschijnlijk bevroren aangeko men. Aangezien enkele reizigers de jas bij het uitstappen aanhielden opdat een ieder kon zien, dat ze het aangedurfd hadden te vliegen, werd op de rug in grote witte letters „K.L.M." geschilderd! Deze K.L.M.-service werd spoedig ver beterd, toen in 1922 toestelletjes met ge sloten cabine werden gebruikt, waarmee ook 's winters werd gevlogen. Iedere passagier kreeg een keurige plaid en een warmwaterstoof te leen. In 1925 kwam de Fokker F 7A de vloot der „Vliegende Hollanders" ver sterken. Deze had in de uitlaat van de motor een dunne buis, waardoor buiten lucht in de cabine stroomde, die ver warmd werd door de uitlaatgassen. Met de DC-2 die in 1934 werd aangeschaft, deed de electrische kachel zijn intrede in de burgerluchtvaart. Pooljas en warm waterstoof zijn nu museumstukken, die straks als op de Amsterdamse .'uchtha- ven Scthiphol een K.L.M.-museum wordt ingericht zullen herinneren aan de tijd waarin een handjevol pioniers de weg hebben voorbereid voor het omvangrijke, snelle en comfortabele luchtverkeer van thans. UIT HET RAPPORT VAN DE CULTURELE RAAD (Slot) Den Burg In het beheer van het dorpshuis - te vens militair tehuis - te Den Burg kon in de verslagperiode nog niet op een meer definitieve wijze worden voorzien. De huidige situatie, dat het dorpshuis in de tijd, dat het niet als militair tehuis wordt gebezigd, alleen ruimteverstrek- kend is aan verenigingen, komt op ge nerlei manier tegemoet aan de noodzaak een bijdrage te leveren aan de verrui ming van het jeugdwerk. De commissie is van mening, dat het voor een meer bestendige opzet van dit werk noodza kelijk is, een zo representatief mogelijk bestuur samen te stellen, hetwelk in staat is een duidelijke richting aan het te ontwikkelen werk te geven. Het suc ces van zulk een streven hangt mede voor een belangrijk deel af van de aan wezigheid van een meer permanente lei ding, dan wel van voldoende vrijwillig kader. De commissie heeft de indruk, dat het niet verstandig zou zijn, 'n taak uitbreiding van het dorpshuis tot stand te brengen, alvorens de genoemde pun ten tot een bevredigende oplossing zui len zijn gekomen. Incidenteel kon een dergelijke taakuitbreiding al tot stand komen door de vestiging van een be- j aardensociëteit in het dorpshuis. Oudeschild Hoewel Oudeschild door de aanwezig heid van een tweetal verenigingsgebou wen, t.w. het „Eigen Gebouw" en het „R.K. Bondshuis" qua ruimte behoorlijk toegerust is, worden naar de mening van de commissie de mogelijkheden van deze gebouwen nog niet ten volle benut. De commissie is dan ook voornemens t.z.t. eens een algemeen oriënterende bespre king ter plaatse te beleggen. Nog onvoldoende weerklank Het gehele terrein van het dorps- en buurthuiswerk overziende, concludeert de commissie, dat dit werk nog onvol doende weerklank vindt bij de bevol king. Nog onvoldoende wordt ingezien, dat dorps- en buurthuizen, alsmede ver enigingsgebouwen, de hoekstenen van het culturele werk kunnen worden. De commissie meent, dat hier een belang rijke voorlichtende taak ligt voor de Cul turele Raad. Immers wil het dorps- en buurthuiswerk succes opleveren, dan zal dit moeten rusten op de daadkracht van actieve besturen en op de daadwerkelij ke medewerking van alle betrokken in woners. Ook voor de bejaardenzorg en het speeltuinwerk liggen er voor de toekom stige dorpshuisbesturen grote taken; ta ken, die echter eerst door de betrokke nen zullen moeten worden gezien en er kend. Ongetwijfeld zal een dorpshuis bestuur niet zelf alle taken ter hand kunnen nemen, omdat verschillende on derdelen van het werk wellicht beter aan anderen, o.m. aan de kerkbesturen, zullen kunnen worden overgelaten. Deze hulp zal zeker nodig zijn en er zal ook ruimte voor moeten worden Gelaten. Zelf zullen de dorpshuisbestui en moe ten beslissen hoe zij het probleem van de leiding van het werk zullen oplossen. Immers nimmer zal een leiding aan een dorpshuis opgedrongen kunnen en mo gen worden. De dorpshuisbesturen zullen moeien kunnen rekenen op een gemeentelijke subsidie, zowel voor de eerste opzet, a'.s voor de exploitatie. Een gemeentelijke subsidieregeling lijkt hiervoor noodzake lijk, naast en ter aanvulling van de ver schillende Rijksregelingen. De vraag rijst, of, bij de voorbereiding van een dergelijke gemeentelijke subsidierege ling, ook niet de financiële situatie van de Texelse verenigingsgebouwen onder ogen zal moeten worden gezien. Immers ook door middel van deze verenigings gebouwen is een krachtige bevordering van het culturele werk mogelijk, zij het dan van het gerichte culturele werk. Het mag - naar de mening van de com missie - geen verschil maken, wie dit werk verricht. Hoofdzaak zal steeds moe ten zijn, dat het werk verricht wordt en dat het goed verricht wordt. Bejaardenzorg- De commissie meende, dat aandacht moest worden besteed aan het bejaar- denvraagstuk. Zij beraadde zich op de aard en de omvang van het bejaarden- vraagstuk, op de vraag, wat op Texel gedaan zou kunnen worden en op de or ganisatie-opzet van een bejaarden-socië teit Besloten werd te pogen te Den Burg een dergelijke sociëteit te vestigen. De besturen van de vrouwenverenigingen to Den Burg, alsmede het bestuur van de Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore verklaarden zich bereid mede werking aan de opzet te geven. Een voor alle groepen representatief bestuur werd gevormd, terwijl alle vrouwen verenigingen hun hulp toezegden voor assistentie in de sociëteit. De voorberei dingen waren aan het eind van de ver slagperiode in een zodanig stadium, dat de feestelijke opening reeds op 2 Febru ari 1955 kon plaats vinden. KOTEX-NIEUWS Op de Zaterdag en Zondag gehouden Nationale Konijnententoonstelling van G.K.V. te Hilversum, ondergebracht in de Manage te Laren, was de jonge Blau we Wener ram van H. A. Witte de beste in zijn klasse, zowel oud als jong. Dit is een pracht resultaat. Maar het bewijst tevens, dat goede ouders hun capaciteit hebben, want de moeder is een defini tieve stamboekvoedster en de vader was in Januari kampioen van NH. 19 November a.s. organiseert „Kotex" weer ren najaarskeuring voor konijnen, waar ook de wisselbekers weer te win nen zijn voor het beste dier van. Texel, alsmede voor het beste jonge dier, eigen fok 1955. Dit belooft weer een zeer spannende strijd te worden, gezien de resultaten van Juli jl. in De Koog. Het raam staat open. Een vrouw buigt zich er uit en kijkt omlaag naar de kin deren die op de met onkruid overwoe kerde binnenplaats spelen. Ergens in 'n hoek van die binnenplaats, omsloten door hoge grauwe muren van een vroe gere kazerne, hangt wat was te drogen. Ergens bij een muur zitten wat vrou wen te naaien en te breien. Een man komt op een fiets onder de inrijpoort de binnenplaats oprijden, terug van zijn werk. Dit is de Wohnsiedlung 106, ergens aan de rand van het Opperoostenrijkse stadje Enns, aan de smalle slingerweg van Wenen naar Linz. De vrouw bij het raam is een van de 367 vluchtelingen, die in dit kamp een reeds jaren durend onderdak hebben gevonden. Deze 367 mensen behoren tot de 70.000 noodge vallen onder de vluchtelingen in Oosten rijk. Deze 70.000 noodgevallen behoren tot de naar schatting 165.000 ontheem den, die in Oostenrijk, tien jaar na het einde van de oorlog, nog huizen. Deze cijfers kent de vrouw aan het venster niet; ze zouden haar ook niet in teresseren. Zij kent alleen die kinderen, die buurvrouwen, dit gebouw met zijn holle gangen waar het altijd tocht, met zijn gebrekkige kamertjes, bovenal met zijn gebrek aan uitzicht. Het raam ziet alleen maar uit op die binnenplaats waar eens, toen Europa nog een werelddeel was met vaste, gevestigde verhoudingen, jonge soldaten het exerceren hebben ge leerd. Een wijder uitzicht, tot aan een verre horizon waarheen een begaanbare le vensweg leidt, heeft de vrouw niet, om dat het Europa van die jonge soldaten is ten onder gegaan op slagvelden en in conferentiezalen, een trieste hoop van menselijke overschotten achterlatend, Wohnsiedlung 106: 68 gezinnen, 95 al leenstaanden. Onder hen: 4 Grieken, 115 Jougoslaven, 87 Polen, 21 Russen, 10 Hongaren, 2 Roemenen, 7 statenlozen, 1 Spanjaard, 75 zogenaamde Volksduitsers uit Oost-Europese landen. Moeilijkheden, conflicten, verveling. Zeker, de mannen hebben veelal wel werk, en voor wie niet zelf in zijn on derhoud kan voorzien wordt gezorgd - dat zijn er 82 -, er is geen honger. Maar er is dat gebrek aan een toekomst. Door de kille gang schuifelt een oude vrouw. Ze is bang, zegt ze, voor elke nieuwe dag. Dat zijn er meer in Enns. Dat zijn er meer, ook in de Wohnsied lung 67, in Wegscheid, vlak bij Linz. In deze verzameling van 96 barakken met hun 1865 bewoners is het beter leven dan in Enns. De gezinnen wonen, zij het gebrekkig, op zichzelf, de vrouwen doen het huishouden, de mannen werken, de kinderen leren en spelen. Maar elke dag is er gelijk aan de vorige, en alle vol gende dagen zullen er gelijk zijn aan de reeds voorbijgegane. Dit is het leven van vluchtelingen: barakken, gebrek. Als we de mensen maar konden hel pen, zichzelf te helpen, zegt de kamp leider. Maar kan dat dan niet? De Oos tenrijkse regering geeft jaarlijks millioe- nen Schellingen uit voor hulp aan vluch telingen; de Verenigde Naties hebben 'n speciale Hoge Commissaris voor hen aangesteld, die overal ter wereld geld probeert los te krijgen om af te rekenen met het probleem. Maar er is ontzaggelijk veel geld nodig. Soms komt er opeens een bedrag binnen, zoals in het begin van dit jaar, toen voor de vluchtelingen in Oostenrijk 70 procent beschikbaar kwam van de vier en een kwart millioen gulden die Neder land bijeen bracht in uurloonactie. Voor velen betekent dit een onverwacht doch vurig begeerd nieuw begin. Men ga van Wegscheid verder in de richting van Linz, men sla daar ergens rechtsaf onder een spoordijkje door en men kijke dan naar rechts. Op een hoek van een braakliggend terrein wordt ge bouwd. Rode bakstenen muren groeien er tussen het onkruid omhoog. Een vrouw sjouwt met stenen. Kinderen roeren in een trog met cement. Hier worden der tig huizen gebouwd voor vluchtelingen, die straks de Wohnsiedlung 67 zullen kunnen verlaten. „Werenfried-siedlung" heet het hier, naar de Nederlandse pater Werenfried van Straten, die zich geheel aan het vluchtelingenwerk heeft gegeven. Meer dan een millioen Schellingen, afkomstig van de Nederlandse uurloon actie, zijn in dit project gestoken. Hier knjgt dus de Nederlandse hulp een tast bare gestalte. Dertig gezinnen werken mee aan de bouw met eigen handen om daarmee de kosten van ongeschoolde ar beid zoveel mogelijk te drukken, waar door het mogelijk wordt met het beschik bare geld meer huizen te bouwen. Elk ogenblik dat ze er voor kunnen vrijma ken. zijn deze mensen hier te vinden. Ze hangen niet rond in of om een van de 96 barakken, zichzelf beklagend. Ze we ten dat ze een unieke kans hebben ge kregen om zichzelf voor eens en voor altijd uit de troosteloze ellende van het vluchtelingenschap omhoog te werken naar een leven, dat weer kleur en smaak en vooral, dat weer zin heeft. Dertig gezinnen: straks een nieuw brok levenskracht voor een uitgeputte staat, die pas enkele weken geleden zijn vrijheid en onafhankelijkheid heeft her wonnen. Maar er zijn zoveel meer dan dertig gezinnen, die evenzoveel meer flinke respectabele staatsburgers zouden kunnen zijn. Ook op allerlei andere plaatsen in Oostenrijk vindt de Neder landse bijdrage nu haar bekroning in hout en cement en steen voor woningen, in bedden voor tuberculeuze vluchtelin gen, in studiemogelijkheden voor jonge ren, in welbeschutte plaatsjes, waar oudjes hun laatste jaren in de zolang ge zochte vrede kunnen doorbrengen. Maar dit alles is nog veel en veel te weinig. De vrouw die in het kamp in Enns uit het raam hangt te kijken merkt nog niets van hulp. En zolang ook zij niet is geholpen, zolang niet de laatste vluchteling kan zeggen weer een nor maal mens te zijn geworden, zolang moet er steeds meer en steeds intenser actie worden gevoerd.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2