i 8®.- 109.- N,V. Goederenhandel Ph. Vlessing SUCCES-AGENDA Boekhandel „Parkstraat" Leren wanten Regenbroeken en -jasjes S. RENTENAAR Tel. 227 Fa J. M. Moerbeek eigenheimers 'n Cadeautje Nijnhardl's tabletten Vervuld vertangen Huidgenezing UROL *LAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 Prachtige gedistingeerde modellen in 100% wollen gabardine. Moderne kleuren. Naar verkiezing met raglan- of met ingezette mouw. Een ruime keuze. Jassen, die U ONBEGRENSDE VOLDOENING zullen geven.' Alleenverkoop voor Texel De nieuwe vulling voor uw ligt bij ons klaar voor dames en heren in verschil lende kleuren en prijzen hebben wij in verschil.ende kwa liteiten Oosterend Apart, gracieus en sportief. J Dar is het kenmerk van de ELVl-blouse. Voor de mo- derne vrouw een rijke I I keuze aan oorspronkelijke I modellen, in eerste kwali- teil jersey en in moderne. 1 I warme pasteltinten. Speciale aanbieding: wollen damesjumper, vijf moderne tinten, f9,45 MANTJE - DEN BURG Betaling eventueel in overleg te regelen Polder Waal en Burg op 1 exel Candidaatstelling Voor de periodieke aftre ding va een Heemraad en Hoofdingeland ter voor ziening in de vacature van de heren P. Witte Jbzheemraad en L. Roeper Pz, hoofdingeland (beiden herkiesbaar) Opgave van candidaten kunnen worden ingediend op Zaterdag, 26 November a s. bij de voorzitter, die daartoe te zijnen huize op die dag zitting houdt van 25 uur n.m. Het college van dagelijks bestuur H. J Keijser Dz voorzitter E. L. J. Lap, secretaris 8 ct per kg. J. Boersen, 't Noorden O 164, tel. 238 voor groot of klein? Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn 1 WAT BETEKENT DE VRIJMETSELARIJ? Voor een geheel gevulde zaal hield de heer J. Ph. Klapmeijer, Den Helder, Zaterdagavond op uitnodiging van Ont wikkeling Oosterend in „Het Wapen van Amsterdam" een causerie over de Vrijmetselarij. Na opening door de voorzitter, de heer W. Renout, was het woord aan de heer Klapmeijer, die zich temeer ver heugde, te mogen spreken over de Vrij metselarij, omdat ongeveer een jaar ge leden iemand te Den Burg ook over dit onderwerp had gesproken, maar daar bij vele fabeltjes de wereld instuurde en dus naast de waarheid zat, aldus spreker. Zo was te Den Burg verteld - aldus spreker - dat de Meester-Voor zitter van een Loge eenmaal per jaar iemand moest aanwijzen, die van deze wereld moest vertrekken, men zou voorts, om lid te kunnen worden eerst zijn handtekening dienen te zetten met zijn eigen bloed en was men eenmaal lid, wel dan zat men er voor zijn leven aan vastgeklonken. Hoe kan en durft men zoiets rond te bazuinen? Zou dit bovendien wel mogelijk zijn zonder in conflict te komen met de justitie? Zoals vorige spreker het dus beschreef ston den wij zo ongeveer gelijk met kaniba- len. Na de pauze, aldus spreker, ben ik gaarne bereid om vragen te beantwoor den, maar komt u dan alstublieft niet met dergelijke nonsens. Wat Vrijmetselarij dan wel is? Vrij metselarij is de uit innerlijke drang ge boren geestesrichting, welke zich open baart in een voortdurend streven naar ontwikkeling van al die eigenschappen van geest en gemoed, die de mens en de mensheid kunnen opvoeren naar ho ger geestelijk en zedelijk peil. Zij neemt voorts als grondslag aan de erkenning van de hoge waarde van de menselijke persoonlijkheid, ieders recht om zelf standig te zoeken naar waarheid. Zij kweekt verdraagzaamheid, betracht rechtvaardigheid, bevordert naasten liefde, zoekt op, wat mensen en volken verenigt. Zij eist gehoorzaamheid aan i de wetten des lands. De Vrijmetselarij bestond al in de grijze oudheid. In 1717 j werd ze vanuit Engeland over Europa verbreid, in 1756 werd ze in Nederland gesticht onder de naam Orde van Vrij metselaren onder het Grootoosten der Nederlanden. Zij zegt: „De toekomst in onzienlijk, maar welk mens heeft geen vertrouwen in de toekomst?" Zij zoekt naar de waarheid. Hierbij ligt dus een verschil met b.v. een Rooms Katholiek, een Gereformeerde of een orthodox Hervormde. Deze zullen dan ook geen lid van de Orde der Vrijmetselaars worden. Intussen is het zo, dat een ie der zich bij ons kan aansluiten. Bij ons symboliseert men l( Jezus sprak ook veelal door gelijkenissen) hetgeen door een ieder verschillend kan en wordt uitgelegd. Ieder staat vrij hoe hij over iets denkt. Tenslotte verklaarde spre ker. dat niet alleen buiten-kerkelijken, maar ook lidmaten van kerken bij de Vrijmetselarij zijn aangesloten. Na de pauze werden verscheidene vragen gesteld. O.a.: Hoe wordt men lid? Een der vragen, die daarbij ge steld worden is „Gelooft gij in een Op perwezen?" Bij ontkennend antwoqrd wordt de candidatuur niet verder in overweging genomen, waaruit dus dui delijk blijkt, dat de Vrijmetselarij een religieuze beweging is. Waarom heeft de Vrijmetselarij geen vrouwelijke leden? Antwoord: Omdat dit aanleiding kan geven tot on enigheid in het huwelijk en dit willen wij voorkomen, wei bestaat een organi satie van Vrijmetselaarsvrouwen, die wel eens een gecombineerde vergade ring houdt. Kan een vrijzinnig predi kant lid zijn? Antwoord: Dit kan zonder enig bezwaar, waar men in zijn geloof geheel vrij wordt gelaten. Wordt een handtekening gezet met drie puntjes erachter? Spreker heeft dit nog nooit gedaan, maar het is wel mogelijk en wat het geven van de hand betreft, dat dit door Vrijmetselaars met twee vin gers wordt gedaan is ook een fabeltje. (Spreker zal wel verbaasd gestaan heb ben om dergelijke onbenullige vragen- red.) Nadat nog vele andere vragen beantwoord waren, dankte spreker voor zijn aandachtig gehoor, waarop de AUTO DOOK SLOOT IN Het echtpara F. Stark en een echtpaar uit Canada met vacantie op Texel kre gen Maandagavond omstreeks zeven uur de schrik van hun leven: toen zij lustig over het eiland toerden en vanaf het erf van boerderij „Utopia" de Derde Dwarsweg in Het Noorden wilden op rijden, raakte de chauffeur, mede dooi de mist de weg kwijt en dook de auto in de vrij diepe sloot. Het voertuig kan telde, maar de vier inzittenden wisten zich te redden. Het ongeluk gebeurde weliswaar bij mistig weer, maar toch is het zaak, dat daar aan beide zijden van de duiker een hek geplaatst wordt. Door trekkers van de heren J. en P. Roosendaal werd de auto, die al spoedig weer voor het gebruik gereed was, op de wal getrokken. De weg naar de Molen is pas ver nieuwd en doordat de vrij smalle berm vooral bij slecht zicht niet bij de weg zelf afsteekt, is men er spoedig het spoor bijster. AUTOBOTSING TE DEN BURG Dinsdagmiddag ontstond op de hoek Hollewalsweg-Gasthuisstraat een bot sing tussen een auto van de gemeente lijke vuilnisdienst en een zandauto, een wagen van de fa Schobben en Franke, ingeschakeld bij de ruilverkavelings werkzaamheden. De zandauto kwam uit de Hollewalsweg en wilde de Wes- terweg op, de vuilnisauto kwam van de Westerweg en zou de Gasthuisstraat in. Bij de hoek stond evenwei een andere vrachtauto, ook een GMC, geparkeerd en hierdoor schijnt de vuilnisautobe stuurder het uitzicht te zijn belemmerd. De botsing kwam behoorlijk aan en had nogal wat schade ten gevolge. Gelukkig bleven de bestuurders ongedeerd. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS (ingaande Zaterdagavond 6 uur) OFFICIE 1 EISTE EEN MAAND De chauffeur, 49 jaar, die uit Limburg naar Texel kwam om de ruilverkave lingswerkzaamheden te helpen bespoe digen, scheurde afgelopen zomer met zijn vrachtauto zo wild over de Stenen plaats, dat hij een hekje en drie fietsen ramde. Eigenlijk was dat nog het erg ste niet: de man joeg door die vreemde manoeuvre de beursmensen naar alle windstreken. De politie, door verstan dige mensen gewaarschuwd, trof de chauffeur een poosje later op de dag slapend in zijn cabine aan. Men be hoefde Schiedam niet gezien te hebben om te kunnen constateren, dat er be hoorlijk aan Bacchus was geofferd. Dat moet je als chauffeur niet doen, daar je op die manier de levens van medemen sen in gevaar kunt brengen. Trouwens, óók het materiaal was nou niet direct een stand op de R.A.I. waardig. De officier van Justitie te Alkmaar herinnerde in zijn requisitor aan de rampzalige gevolgen, welke onlangs in de Haagse binnenstad door een dronken chauffeur werden ontketend. Een zware straf achtte hij dan ook nodig als eer. waarschuwing èn voor de man zelf èn voor de anderen: hij eiste namelijk een maand gevangenisstraf met twee jaai ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van een motorvoertuig. De chauffeur voerde te zijner verde diging o.a. aan, dat hij al 31 jaar een motorvoertuig bestuurd had en nog nooit eerder voor een overtreding was be keurd. Uitspraak volgt over veertien dagen. S.V. De Koog Dit weekend komen dan alle elftallen weer eens in het veld. En wel De Koog 1 thuis tegen Schellinkhout, aanvang 1,30 uur. De Koog 2 gaat bij Cocksdorp op bezoek, vertrek De Koog 1,30 uur. De adsp. spelen Zaterdag om 3 uur thuis tegen Tex. Boys. A.s. Woensdag 16 November is er een spelregelavond in „Het Witte Huis", aanvang 8 uur. Mogen we nu eens op alle leden rekenen? Ook donateurs zijn van harte welkom. voorzitter de heer Klapmeijer voor zijn causerie bedankte. Tenslotte deelde de voorzitter nog mee, dat de volgende maand een avond zal worden gehouden, welke vooral de landbouwers zal interesseren en daarna een avond voor de schippers en andere belangstellenden. „DE GEMEENSCHAPPELIJKE POLDERS Oï* TEXEL" Maandag werd in hotel „De Zwaan" een vergadering gehouden van Hoofd ingelanden van het Waterschap „De Ge meenschappelijke Polders op Texel". De voorzitter, de heer S. Keijser Jbzn., opende met 'n hartelijk welkomstwoord aan het bestuur, dat op dï'ie leden na - de heren C. W. Bakker, J. List en N. J. Kikkert - volledig aanwezig was. De voorzitter attendeerde op de briefjes, waarop de naam der hoofdingelanden vermeld stonden en bij iedere zetel ge deponeerd. „Hiermede willen wij een oude traditie doen herleven: zodoende neemt ieder als voorheen plaats in volgorde van het aantal zitingsjaren in het Bestuur van het Waterschap. Nadat de secretaris, de heer E. L. J. Lap, de notulen had voorgelezen en deze onveranderd waren vastgesteld, deelde de voorzitter mee, dat in verband mei vervuiling van de Driehuizertocht met de Gemeente Texel getracht zal worden, zij het dan ook provisorisch, vervuiling zoveel mogelijk te voorkomen. Men wil nl. trachten een grote zinkput te maken, waarin de vaste stoffen achterblijven en deze put zoveel nodig schoonhouden. Het vclgende agendapunt betrof het sluiten van een vaste geldlening van f 100.000,In verband met het aflopen van de per 31 December 1955 gesloten Kasgeldlening van f 100.000,welke heeft gediend ter financiering van de uitgevoerde dijkwerken heeft het Be stuur gemeend, hiervoor te moeten sluiten een vaste geldlening van f 100.000.met een looptijd van 10 jaar. De Coöp. Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht heeft zich bereid verklaard deze geldlening van het Waterschap te ver strekken tegen een rente van 7?U pCt per jaar, halfjaarlijks le voldoen en af te lossen in tien gelijke jaarlijkse ter mijnen van f 10.000,Conform dit voorstel werd besloten. Hierna werd overgegaan tot het op maken van de aanbevelingslijst van be noembaren tot Heemraad van het V/a- terschap en wel wegens periodieke af treding van de heer C. W. Bakker Wzn. De stemming bracht de volgende candi daten: 1. C. W. Bakker, 2. C. Kuip Mzn., 3. G. J. Veeger. Rondvraag De heer C. Kuip deelde mee, dat tij dens het afgraven van de nieuwe Drie huizertocht dammen in een afgesneden gedeelte zijn geworpen en niet zijn op geruimd. Deze dammen houden veel water tegen, zodat spreker zich afvroeg of de aannemer niet verplicht kan wor den om die dammen op te ruimen. De voorzitter antwoordde, dat de aannemer zeer zeker de plicht heeft tot het op ruimen van de dammen, maar vele In gelanden, die aan de nieuwe tochtsloot grenzen, willen deze dammen niet mis sen, opdat zij water in hun sloten kun nen vasthouden. Door verwijdering van de dammen komen vele sloten droog te liggen en kan men moeilijk vee in het land houden. Blijkt de waterstand ech ter te hoog, dan kunnen de Ingelanden beter zelf de dammen opruimen, waar voor zij het water op het door hen ge wenste peil kunnen houden. Hierna volgde sluiting. VOLKSDANSGROEP „TEXEL" Vanaf Dinsdag a.s. is er voor de jonge ren van 13-14 jaar van 7.45 tot 8.30 ge legenheid tot dansles. Bij deze groep kunnen ook nog wat jongens en meisjes terecht. Komen jullie eens een kijkje nemen? BENOEMD TOT LERAAR Naar wij vernemen is de heer D. M. Vlas. Oudeschild, door de Gemeente raad van Den Heider benoemd tot leraar aan de Visserijschool in de vakken zee- manskunde, zeemanschap en rekenen. ZENUW - HOOFDPIJN-LAXEER ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 13 Nov. op om 7,56 uur en gaat onder om 4,52 uur. Maan: 14 Nov. N.M.; 22 Nov. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 Nov. 6,35 en 19,20; 13 Nov. 7,25 en 20.00; 14 Nov. 8,00 en 20,35; 15 Nov. 8,40 en 21,00; 16 Nov. 9,10 en 21,30; 17 Nov. 9,50 en 21,55; 18 Nov. 10,20 en 22,20; 19 Nov. 10,55 en 22,50. FEUILLETON door W. ROELANT 2. Wanneer er niet elk jaar opnieuw om gevraagd werd, zou er ook niet zo veel gezeurd hoeven te worden", zei Sabina plagend. Is het nu zó erg, dat er niet gedanst mag worden? Er zijn toch wel andere manieren om je te amu seren? Nee, zei Geusink, daar gaat het niet om, het gaat om het principe. Welk principe? vroeg Sabina. Hoe stellen jullie het wèl dansen als 'n principe? Hoe stelt U het niet-dansen als een principe? antwoordde hij met een wedervraag. Ik geloof, dat dansen tot veel on gewenste toestanden aanleiding geeft zei Sabina beslist. Ik wil er later wel eens met jullie over praten, deze feest avond is geen geschikt moment. Maar onder het mom van een onschuldig ver maak, v/orden dingen opgewekt, die niet goed zijn. Het is niet waar antwoordde Geusink, dat is altijd het argument. Maar wij willen alleen maar dansen om het plezier van het rhythme Waarom dan geen gewone rhyth- mische gymnastiek? vroeg Sabina. Geusing was van zijn stuk gebracht. Omdatbegon hij. Spaar je de moeite, - kwam plot seling een meisjesstem hem onderbre ken. Iedereen denkt toch, dat wij stiekeme dingen op het oog hebben en niemand, die ons gelooft als wij zeg gen dat het niet zo is. Alle ouwere men sen zijn netjes en gelovig en goed en wij zijn heidenen. We zoeken wereldse ver maken en we denken nooit over iets na. We zijn op z'n hoogst goed genoeg om artikelen over te schrijven: „De na oorlogse jeugd" en dergelijke nonsens". Ze zweeg even plotseling als ze begon nen was met spreken. Ze keerde zich om en met een smalende trek op haar jonge gezichtje liep ze bij het groepje vandaan. Sabina keek haar na, geschrokken. Hoe kwam Suzan van Laar er bij om zo uit te vallen? En waarom liep ze nu weg - zo minachtend, zo vijandig? Sabina voelde de drang in zich om haar na te lopen, haar te dwingen, dit verder uit te praten. Maar ze begreep, dat ze het meisje nu beter met rust kon laten. Een feestavond was niet de ge schikte gelegenheid tot een ernstige ge- dachtenwisseling. We zullen dir gesprek maar af breken zei ze, later kunnen we er nog wel eens over praten. Ik begrijp jul lie wel, maar jullie zult een leven nodig hebben, om óns te leren begrijpen. Het was een foute opmerking, ze wist het zelf, terwijl ze wegliep. Ze had hen beter onder elkaar kunnen laten. Ze was uit haar evenwicht geslagen door de uitval van Suzan - Susan, de dochter van Leo en Marianne. Ze had haar als wiegekindje al gekend, haar op zien groeien. Ze was lang haar vertrouwde geweest, maar de laatste tijd ontglipte het kind haar. De bel luidde. De pauze was om. Sa bina was blij, dat de lichten in de zaal uitgingen en ze in het donker kon na denken. Ze moest morgen trachten Suzan te benaderen. Ze moest het - om het kind zelf, maar ook om Marianne, die dit niet meer kon en om Leo, die zo weinig van zijn dochter begreep. Suzan was na haar uitval de zaal uit gelopen, de gang door naar de garderobe. Met trillende vingers zocht ze haar num mer. Zonder te bedanken, pakte ze haar mantel aan en liep de uitgang van het hotel uit. Waarom had ze zich zo aange steld? Alleen om Sabina Vermaeren - tante Sabina - te grieven? Ze wist het niet. Ze wist het niet. Ze wist alleen, dat het haar onmogelijk was langer te blij ven, bij de anderen, die allemaal haar plotselinge uitbarsting meegemaakt had den en zich nu misschien afvroegen of het haar óók in het hoofd geslagen was. Oók.Ze lachte schamper. Ze konden van haar denken, wat ze wilden. Voor haar part mocht „tante Sabina een dokter sturen, om te onderzoeken of ze hysterisch was of gek. Of misschien alle bei.... Ze had in elk geval de voldoe ning, dat Sabina verbleekt was bij haar woorden. Maar de anderen, die er bij geweest waren. Haar klasgenotenZe voelde zich onzeker worden. Zo deed je niet, zo gaf je je niet bloot. Die dingen kon je soms denken en voelen, maar die sprak je niet uit. Niet tegen je vrienden, maar zeker niet als er een oudere bij was. Jouw problemen gingen hen niet aan - die hield ie voor je.... Het was donker buiten en koud. Een zachte motregen viel neer. Ze huiverde. De overgang uit de warme zaal was groot. Suzan liep snel door. Het was, of ze haar gedachten vooruit wilde komen. die lastige gedachten, die haar kwelden en onzeker maakten.... Vooral de vraag, hoe ze over haar dachten, daar in de zaal. Of ze over haar lachten en grapjes maakten. Ze wierp haar hoofd in de nek. Laat ze grapjes maken. Maar plotseling maakte haar over moedige stemming plaats voor een ge voel van eenzaamheid. Ze kreeg mede lijden met zichzelf. Hier liep ze, in het donker, koud, alleen. Naar huis, waar niemand op haar wachten zou. Ze vertraagde haar stap. Waarom zou ze zich haasten? Ze kwam altijd nog vroeg genoeg thuis in het lege, donkere huis onder de oude bomen, waarin ze geboren was, opgegroeid, een zonnige, blijde kindertijd.... En daar.... Nee, niet aan denken, het gaf toch allemaal niets Meisje, wat loop je hard. Ik kan je bijna niet inhalen en dat zegt wat, met die lange stelten van mij. Ineens was er een arm om haar heen. Hans, jij zei Suzan verrast. Kom jij uit de grond opduiken? Niet bepaald lachte hij ik heb van „De Doelen" af gerend, om je in te halen. Hij bleef naast haar voortlo pen, met zijn arm nog steeds om haar schouders geslagen. Het gaf haar een veilig gevoel. Iemand, die zich om haar bekommerde. Die haar weggaan had op gemerkt en haar gevolgd was. Ongemerkt leunde ze wat tegen hem aan - hij was groot en breed en zij ten ger en niet klein. Hun passen regelden zich naar elkaar. Had je gemerkt, dat ik weggelopen was? vroeg Suzan overbodig, om de stilte, die tussen hen hing, te breken. Ik zocht je deelde hij zakelijk mee. En toen begreep ik, dat je naar huis was gegaan. Ik heb toen die fuif ook maar in de steek gelaten. Het was goed, hier samen te lopen. Suzan werd kalmer. Misschien was het toch niet zo erg, wat ze gedaan had. En nu heb ik je eindelijk eens al leen zei hij, terwijl hij haar dichter tegen zich aantrok. Ze schrok. Wat wil de hij? De fierheid van haar nog onbe roerde meisjesleven kwam in haar bo ven. Wat moest hij van haar? Kamera den zijn goed! Hier lopen met zijn arm om haar heen - ook goed. Maar verder wilde ze niet gaan. Voorzichtig maakte ze zich los uit zijn stevige greep. Toe Hans, zei ze vriendelijk, ik kan niet lopen als je me zo vastklemt. Hij liet haar wat meer vrijheid, maar toch bleef zijn arm op haar schouders rusten. Doe niet zo preuts, ver weet hij goed-gehumeurd, wat zou het hinderen als ik je wat steviger in mijn armen nam? Ze gaf geen ant woord. Ze wist wel, dat andere meisjes uit haar klas zo deden met jongens. Zelf had ze het nooit gewild. Ze wilde graag goede vrienden zijn, maar dit.... Haar eenzaamheid, waar ze soms mee vocht, als de verlatenheid in haar ouderlijk huis groot was, was toch ook haar trots. (Wordt vervolgd) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels fris door Purol-poeder

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 6