Proef... en U weet het stoop STERLING! Niemeijer shag Vervuld verlangen Pepito's eerste grote avontuur Op reis Erkend de beste! S.V. Texel Uitslagen 4e klasse: Meervogels-Eg- mondia 0—1; Texel-Succes 2—0; WGW- DTS 1—1; BKC-Limmen 2—2. HRC 6-Texel 2 21; Texel a-Succes a 01; Texel b-ZDH a 21; Helder c- Texel c 01. Handbal Texel 1-Ons Genoegen 31; Texel 2- GDS 1 afgelast. Texel 1-Succes 1 is, na een snelle en ook spannende strijd, een 20 overwin ning geworden. Maar Egmondia strui kelde niet bij Meervogels en daardoor blijft de stand aan de kop ongewijzigd. Jammer, dat Texel 2 haar veldmeer- derheid niet met een overwinning be kroond zag en met 21 de vlag moest strijken. Texel a, dat in een goede eerste helft toch nog puntloos was, zag ook na de rust geen kans de enkele goede kansen te benutten. Ook hier stijgt de spanning, want in de kopgroep zitten 4 elftallen. Texel b verraste ons door van ZDH a te winnen, en ook c nam beide punten uit Den Helder door met 01 te winnen. De hoofdschotel Texel-Succes had een zeer snel en spannend verloop en boeide van de le tot de laatste minuut. Ruud en Harry stonden op de zieken lijst, maar dat nam niet weg, dat Texel evenzeer ten aanval kwam als S. Er ontstonden voor beide doelen spannende momenten en de snelheid, waarmee onze voorhoede ten aanval trok, bracht de toeschouwers tot leven en menige aan moediging werd vernomen. Al spoedig moest Bertus z'n talenten tonen en bracht de lat redding, maar ook het S.- doel kroop door het oog van de naald. Er werd feller gestreden, snel flitsten de passen van Niek en Herman en zetten de voorhoede aan het werk, waar Cees S., Bob en Cees B. het doel benaderden of ging Leen langs de lijn en met de groot ste moeite hield de S.-verdediging stand of miste T. enige kansen. Maar na ca. 25 min. werd een snel opgebrachte bal naar Leen gespeeld, die scherp voor het doel plaatste, waar Max precies op tijd present was om het leer in het doel te tikken. S. probeerde weer bij te komen, maar kwam niet verder dan onze verde diging, waar Henk weer precies op z'n plaats stond en samen met André en Gerrit geen doelpunten toestonden, ter wijl Bertus in laatste instantie niet thuis gaf. Opnieuw kwam T. terug: Cees speelde naar rechts, Leen dreef hem door naar Bob. Deze gaf een goed ge plaatst trekballetje aan Cees S., die on houdbaar inschoot: 20. Gesteund door een goede voorsprong bleef het een goe de wedstrijd. De 2de helft kwam S. wat meer in de aanval, maar slaagde er niet in Bertus le laten vissen. Eenmaal was 't wel heel dichtbij, toen Gerrit en Herman listig werden omspeeld, maar een voorzet via de lat terugsprong. Verheugend was het, dat tot het iende toe het snelle tempo werd volgehouden cn geen vermoeidheid een nadelige in vloed uitoefende, waarin we stellig de gunstige resultaten zien van een prima training. Het werd een mooie wedstrijd onder een uitstekende leiding. Met stijgende belangstelling zien we de volgende wedstrijden tegemoet. Handbal. Texel-Ons Genoegen werd in een spannende strijd door onze dames met 31 gewonnen. Het veldspel werd al beter, meer en sneller werd er ge combineerd, zodat T. een iets grotere veldmeerderheid had. Goed gedaan. 24. De startcommissie, die zich op 'n oud veerpontje had geïnstalleerd, telde de laatste seconden. Hein Kamferbal zou het startkanon bedienen, dat voor de bijzondere gelegenheid uit het museum was gehaald, bijgestaan door enige def tige heertjes in zwart laken en hoge hoeden op. En eindelijk was het vurig verlangde tijdstip daar! FEUILLETON door W. ROELANT 3. Ze wilde zich niet zo-maar laten troosten door de eerste de beste jongen, die aardig voor haar was. Ze wilde wachtenZe zou niet precies hebben kunnen omschrijven waarop, maar ze vond het goedkoop om te wandelen in donkere laantjes en zich dan te laten afzoenen. En ze wilde niet goedkoop zijn. Misschien zou ze eens haar een zaamheid, haar trots, moeten verkopen, maar dan zou het zo duur mogelijk zijn. Ze wist zelf niet, wat ze onder die woor den verstond. Ze was één van hen, die de „na-oorlogse jeugd" heten. Het pro bleem voor ouders en opvoeders. Een ander geslacht opgegroeid in ontwrichting. Ze was nog een kind ge weest, toen de oorlog begon, maar haar puberteit had gelegen in een tijd, waar in de menselijke waardigheid vertrapt werd. Dat had haar volwassen gemaakt in vele opzichten - een volwassenheid, die haar krachten nog niet konden dra gen. Zo was het voor haar - en voor duizenden anderen. Zij gaven de dingen andere namen, de begrippen andere waarden. Dat gaf de verwarring. Maar één ding wist-Suzan zeker: ze wilde niet horen tot hen, die uit slapheid en gemakzucht maar deden waar ze zin in hadden, ze wilde anders zijn, eerlijker, sterker. Daarom zou ze veel verwerpen, wat voor anderen vanzelfsprekend was. Maar ze zou meer behouden! „Kruit in de kamer, kogel in de loop, klaar?" riep de startmeester. „Vuur!!", brulde hij. Hein Kamferbal hield gehoor zaam een brandend lucifertje bij de lont, met als gevolg een daverende ont ploffing, die horen en zien deed vergaan. De keurige startcommissie vloog schreeuwend in de lucht, terwijl het wrakke veerpontje krakend in stukken Ongemerkt waren zij al dicht bij het huis van Suzan gekomen. Hans had niets meer gezegd, alleen voor zich heen lo pen fluiten. Nu stond hij stil. Zo", zei hij, terwijl hij zijn hand onder haar kin legde en haar hoofd naar hem opbeur de, „hier zullen we maar afscheid ne men." Hij boog zich naar haar over. Maar haar handen hielden hem tegen. „Nee Hans," zei ze vast. „dat wil ik niet." „Kindje" zei hij luchtig en hij liet haar los, „wat kun je toch dwaas doen. Je gedraagt je als een ouwe kostschool- Onderwijzeres. wat steekt er nu voor kwaad in, als je me toestaat behoorlijk afscheid van je te nemen?" „Ik weet niet of er kwaad insteekt, maar ik wil het niet", hield ze koppig vol. Hans begreep, dat hij zo niet verder kwam. „Hoor nu eens", zei hij rustig, terwijl hij zijn arm om haar heensloeg, „ik mag je graag, anders zou ik je toch niet achterna gekomen zijn.En ik vind het niet aardig van je, dat ik je niet één keer zoenen magIk zal toch heus de eerste niet zijn.Doe niet zo bleu". Ze maakte zich los. „Ga nu alsjeblieft weg", zei ze schor, „ik wil geen scène maken, maar ik verdraai het om me te laten zoenen Hij haalde gekwetst zijn schouders op. „Even goeie vrienden", zei hij spottend. „Ik mag het nog wel op prijs stellen, dat je geen scène wilt maken, vooral als ik terug denk aan je uitval in de Doelen". Hij draaide zich om en liep weg, zon der te groeten. Suzan keek hem na. Ze brak. Dikke kruitdampen onttrokken het geheel een moment aan het gezicht, en toen deze weg waren, vertoonde zich een triest tafereel. Toch vond iedereen het startschot bui tengewoon geslaagd. Alle deelnemers hesen de ankers en kozen het ruime sop. De grote oceaan race was begonnen!! stond onbewegelijk. Deze aanval was hem. Deze aanval, die alles weer zo duidelijk voor haar ogen zette. Ze had er niet met hem over willen praten. Ze had gemeend, dat hij haar achterna ge komen was, omdat hij haar begrepen had. Maar dat was niet zo. Hij was haar nagekomen alleen om haar af te zoenen. Omdat hij zijn kans schoon gezien had. „Bah," zei ze hardop. Dit beledigde haar. Ze had een gevoel, of zij door modder gelopen had en vuil was gewor den. Ze liep het tuinhek binnen - ze wou naar bed, slapen, alles vergeten. Tot haar verwondering brandde in de ka mer nog licht. Zou Vader thuis geko men zijn? Ineens verlangde ze er naar, om bij hem te zijn. Zijn rustige bewe gingen te zien, wat met hem te praten. Niet hierover, maar zo maar wat, over onverschillige dingen. Ze stak de sleutel in het slot, gooide haar mantel op de kapstok en liep de huiskamer binnen. Maarten, haar één jaar jongere broer, zat bij de haard, een boek in zijn handen. Zijn gezicht stond grauw van vermoeidheid. „Wat doe jij nog op?" vroeg ze verwonderd. „Zo laat is het toch nog niet?" vroeg de jongen. „Je bent vroeger dan ik verwacht had." Zij keek op de klok. Inderdaad, het was pas elf uur. Het leek haar uren geleden, dat ze, uit De Doelen wegge gaan was. Ze ging aan de andere kant bij de haard zitten. „Wil je thee?" vroeg Maarten, terwijl hij moeilijk overeind kwam. „Ik heb ze straks vers gezet." „Blijf toch zitten," zei Suzan, „ik zal OUD-TEXELAAR TEUNIS PIETER KEIJZER WAS EEN GROOT MAN IN DE NEDELANDSE BINNENVAART (Vervolg, pagina 1) Ongeveer terzelfder tijd dat Keijzer te Amsterdam kwam, begon de idee van Varekamp „speciale klassen in scheep vaartcentra voor schipperskinderen" ook elders ingang te krijgen en werden in Rotterdam op 1 November 1898 en in 1900 te Amsterdam dergelijke klassen geopend. In 1914 ging de onderwijzer van de schippersklassen die aan de school Rog geveenstraat te Amsterdam was ver bonden, heen en Keijzer solliciteerde. Hij werd benoemd al was hij de 59e sollici tant, zijn naam had vermoedelijk reeds enige bekendheid verkregen. Er waren aan die school, die met één klas en 2 leerlingen was begonnen, destijds 2 klas sen met maximum 50, gemiddeld 30 leerlingen, doch toen de eerste wereld oorlog uitbrak, kwamen meer schippers naar Amsterdam en leerlingen op school, zodat naar andere localiteit moets wor den omgezien. Op advies van Keijzer ging men naar een houten hulpschool aan de De Ruyterkade, waar het aantal leerlingen eens tot 324 steeg, doch dat later, toen de schippers weer gingen va ren, ook weer daalde. De houten school werd er echter niet beter op, zoals de Wethouder van Onderwijs, de heer Ed Pvlak in 1923 persoonlijk constateerde. Deze beloofde Keijzer zijn medewerking voor het krijgen van een nieuwe school en in 1924 kon reeds de Mr Harm Smeengeschool worden geopend, waar van Keijzer als hoofd werd benoemd. Over Keijzer's bemoeiingen met het lager onderwijs, moeten we in verband zo zelf wel nemen. Waarom ben je ei genlijk nog niet naar bed?" „Och, zei hij wat verlegen, ik had een boek, dat me boeide. En toen ben ik nog wat opgebleven. Je bent opgebleven om op mij te wach ten, dacht Suzan. Dat was een gedachte die troostte. Iemand, die op haar ge wacht had. Niet het huis leeg en verla ten, zonder een mens om nog iets te zeggen. „Fijn dat je nog op bent", waardeerde Suzan ineens spontaan. Maarten keek verwonderd. Suzan was niet gewend haar gevoelens zo openlijk te uiten. De jongen kleurde. „Ik wil ook wel eens wat van de buiten wereld horen", spotte hij toen onhan dig. „Jij gaat naar fuivenHij maakte zijn zin niet af. Het zou als een klacht geklonken hebben. „Was het prettig? vroeg hij belangstellend om de aandacht van zichzelf af te leiden. Suzan lachte schamper. „Prettig.... Je weet, hoe zulke feestjes zijn. Toneel stukjes, voordrachten, gymnastiekuit- voeringen, zangkoren.... daar heb je het hele programma. Ik ben in de pauze weggelopen". „Verveelde het je zo?" vroeg Maarten belangstellend. Suzan aarzelde even. Zou ze hem alles vertel len? Hij had zo trouw op haar gewacht en het was hier zo rustig en prettig bij de brandende haard en de schemerlamp die een zacht licht verspreidde. Met een paar woorden zei ze, wat er was voor gevallen. „Mmm," antwoordde Maarten, Hij gaf geen commentaar, maar wacht te of zij nog meer zou zeggen. En als met de beschikbare ruimte uiteraard kort zijn. Vóór het Onderwijsfonds bestond had ook het vakonderwijs reeds de aan dacht van de heer Keijzer. Op het eer ste binnenscheepvaari congres in 1913 hield de heer Keijzer reeds een inleiding over dit onderwerp en van de aanvang af hielp hij daaraan mee, ook toen het zonder enige vergoeding in het Stations koffiehuis moest worden gegeven. Door persoonlijk contact met de schippers wist hij het populair te maken. In 1919 werd hij, zonder gesolliciteerd te hebben als directeur der vakschool te Amsterdam benoemd, welke school in 1919 met 144 leerlingen begonnen tot 578 in 1928 steeg. Dat hij „the right man on the right place" was, weet ieder die hem soms hoorde doceren. Omdat hij de schipper door en door kende, wist hij hun aan dacht te boeien, ook door de talrijke door hem gebruikte beelden, voor het merendeel aan de scheepvaart ontleend. Tal van leerboekjes heeft Keijzer ook over het vakonder wijs geschreven. En voorts herinneren we er reeds aan, dat Keijzer ook jarenlang als secretaris in de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer" een zeer invloedrijke plaats innam, niet alleen door zijn in vloed ter algemene vergadering, doch eveneens door de uitwerking der voor stellen. Mede in breder verband werden zijn adviezen steeds op hoge prijs gesteld hij was een vraagbaak voor velen. Daar bij kan men van hem getuigen, dat hij nimmer zich zelf zocht, maar in de eer ste plaats het welzijn der schippers, waaraan hij zijn hart had verpand. Zijn nagedachtenis zal bij velen in dankbare herinnering blijven. Hij heeft een belangrijke plaats in de binnenscheepvaart vervuld. in gedachten praatte Suzan voort: „Ik weet niet, waarom ik zo uitviel. Mis schien alleen om tante Sabina te erge ren. Idioot ook, dat we dat mens „tante" noemen." „Heb je een hekel aan haar?" vroeg Maarten. Hij keek haar gespannen aan. „Een hekel....", herhaalde Suzan. Ze dacht na. Had ze een hekel aan Sabina Vermaeren? Als ze heel eerlijk was, wist ze: nee. Ze had altijd veel van haar gehouden. Waarom dan de laatste tijd al die botsingen? „Nou"? drong Maarten aan. Ze haal de ongeduldig haar schouders op. „Jij kunt zo dwaas iets vragen", verweet ze. „Natuurlijk heb ik geen hekel aan haar. Maar ze komt zo vaak hier en dan be moeit ze zich overal mee". „Ze was een vriendin van.van moeder", zei Maar ten zacht. Suzan gaf geen antwoord. En nog zachter ging Maarten door: „Moeder wilde ook graag, dat ze vaak bij ons kwam. „Wat weet moeder daar nog van?" wierp Suzan ongeduldig te gen. Als ze er van wistsoms toch wel, verdedigde Maarten. Het was 't1 onderwerp, waar ze niet graag over spraken. Moeder.die al zes jaar weg was. Ze misten haar elke dag, maar er over spreken konden ze niet. Het was te erg.We moeten naar bed gaan, zei Suzan, terwijl ze opstond. En je hebt nog niet eens thee gehad - wierp de jongen tegen. (Wordt vervolgd) Flink trainen en zo doorgaan. A.s. Zondag: Schagen-Texel, SRC 2- Texel 2; Adsp. Texel a-Flevo a; De Koog a-Texel b; Texel c-Waiervogels b. S.V.O.-nieuws Het was een slechte week voor ons: Zaterdag leden de adsp. hun 1ste neder laag tegen SVC (31) en Zondag ver loor het 1ste in een zeer slecht gespeel de wedstrijd van Vesdo. Als er om half 2 wordt afgetrapt, staan wij eerst met acht man in het veld. Dat is dus direct al fout. Waarom niet allen op tijd, wat geven nu die vijf of tien minuten! Al direct is Vesdo sterker en wij zijn er volkomen uit, toch nemen wij de lei ding, maar de vreugde is van korte duur, want door enkele misverstanden is de stand al gauw 41. Nergens zijn onze jongens te vinden, steeds komen wij te laat. Na de rust hebben enkele' spelers van plaats verwisseld, maar het werd er niet beter door. Vesdo weet na de rust nog 2 maal te doelpunten. Dit is een wedstrijd geweest van fou ten en misverstanden. Maar laat de moed nu direct niet zakken, jongens; laten we niet vergeten, hoe we er deze herfst voor stonden. Nu ja, dat we in het begin alle wedstrijden wonnen, dat was erg mooi, maar we hadden toch geen kampioens illusies, hè? Laten we proberen een zo goed mogelijk resultaat te behalen en laten we één geheel blijven, jongens en elkander niet afblaffen, dan raken we steeds verder van ons doel. De adsp. gaan Zaterdag naar ZDH; het 1ste en 2de hebben vrij. S.V. De Koog Al kon het eerste elftal nu eindelijk eens volledig uitkomen, toch wisten ze het niet verder te brengen dan een 44 gelijk spel tegen Schellinkhout. De Koog 2 wist de uitwedstrijd tegen Cocksdorp 2 met 42 te winnen. Ook de adsp. brachten het weer tot 'n overwinning en wel met 81 tegen Tex. Boys. Zaterdag: Adsp. De Koog a-Texel b. 4 uur; Zondag: VADA-De Koog. Vertrek De Koog: '10,45 uur. De Koog 2-Tex. Boys 2, 2,30 uur. Zijn we vanavond allen aanwezig in „Het Witte Huis" voor de Spelregel avond, aanvang 8 uur?! dan Uw spoorkaartje ge- haald bij de V.V.V. „Texel" 44* DE VISSERIJ OP DE WADDENZEE Er gaan geregeld maar 4 schuiten op de wulkenvangst. De vangsten zijn zeer wisselvallig, maar komen de 2 hl niet te boven. De prijs bedraagt f 1,tot f 1,20 per kilo. Er zit momenteel nog wel een boterham in. De garnalen gaan steeds in de puf. Ze brengen een ophoudprijs op van f 0,50 per kilo. De vangsten zijn soms zeer behoorlijk en het is zeer te betreuren, dat de garnalen als veevoeder moeten worden verhandeld. Ook naar zoute gar nalen is in 't geheel geen vraag. De vraag naar kokkers blijft nog steeds bestaan. Ze worden bij Ameland gevangen en meestal per beurtschipper uit Harlingen aangevoerd, ook bij Wie- ringen wordt er nog wat gevist. Ze wor den gezouten en in mandjes en in bus sen naar Engeland verzonden. Voor het zoeken van krukels bestaat weinig liefhebberij, de aanvoer is dan ook gering. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Tjalling Kampstra, lichting 1955. Met ingang van 24 November 1955 voor een jaar vrijstelling van dienst ver leend als gewoon dienstplicttige, wegens persoonlijke onmisbaarheid, bij beschik king van .7 November 1955, no. 632370. Adriaan de Visser, lichting 1955. Aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens per soonlijke onmisbaarheid afgewezen, bij beschikking van 7 November 1955, no. 632866. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afrt militaire zaken van de secretarie de zer semeente. Texel, 14 November 1955. De Burgemeester voornoemd. C. DE KONING ZDH-nieuws Zaterdagmiddag verloor adsp. a in Den Burg van Texel met 21, rust 00. Het was jammer dat Reijer, de jongens in de steek liet, dat is niet sportief. Zondag kreeg het eerste elftal bezoek van SVW uit Heer Hugowaard. Het is een spannende wedstrijd geworden, met voor de rust uitstekende aanvallen van ons. Uit een vrije trap nam S. de leiding, maar spoedig was het 11. We slaagder. er even later in dc leiding te nemen, maar verder dan een buitenspeldoelpunt kwamen we voor de rust niet; rust 21. Na de thee kwam S. meer opzetten om haar achterstand in te halen, maar met een prachtig doelpunt vergrootten wij de voorsprong tot 31. Dit werd S. toch te erg, en ze zette alles op alles om de achterstand in te halen. Ze slaagden er in de stand op 32 te brengen. Ook wij kregen nog enkele kansen, maar de meeste kansen kwamen voor S. Éénmaal scoorde ze bij buitenspel en eenmaal juist nadat de scheidsrechter tot grote vreugde van ons nel: voor het einde had gefloten. Een wedstrijd met volop span ning dus. Zondag tegen ZAP, aanvang 1,30 uur. Dat wordt weer zwaar. Hedenavond alle maal op de training, het is hard nodig. Adsp. Zaterdagmiddag thuis tegen Oosterend om 3 uur. Handbalnieuws ZDH De adso. speelden in Den Burg gelijk (33) :egen GDS-adsp. Het eerste elftal bracht een bezoek aan GDS 2 voor de comp. Het eerste puntje is binnen. Rust 00. Na de rust namen onze dames de lei ding: 10, G. maakt gelijk, maar weer kwam Z. aan de leiding 21. Kort voor het einde scoorde GDS opnieuw: 22. Sterling shag is beslist lekkerder en geuriger K\ Alleen Sterling heeft die heerlijke volle Virginiasmaak

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4