9 rocn wa in het hart.. Acht jaar Missie-werk 55 Jaar lief en leed gedeeld Verkooprlag Doopsgezinde Zusterkringen netto-opbrengst f'2800 kol verwachting ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 70 JAARGANG No. 6993 TEXELSE^COURAN Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. FATHER C. WITTE VERTELT Als oud-Texelaar wil ik' U graag het een en ander vertellen van mijn onder vindingen tijdens acht jaar Missiewerk in AJxika. Kenya is een land zo groot en uitge strekt als een van de grotere landen van Europa. Mijn missiegebied ligt daar in die Engelse kolonie langs de Noord- Oostelijke kant van het grote Victoria Meer. De landstreek wordt er genoemd naar het meer, nl. Nyanza. Lake Nyanza Victoria is alleen al vier maal zo groot als Nederland. De missiestaties waar ik geweest ben. beslaan dan een oppervlakte te vergelij ken met die van Noord- en Zuid-ITol- land en Utrecht tezamen. De bevolking wordt gevormd door 2 negerstammen, die nagenoeg samen een half millioen zielen te'len. Deze twee stammen lopen sterk uiteen, zowel wat hun levenswijze als hun taal aangaat, zoals in Europa het ene volk van het. andere verschilt, b.v. de Nederlanders van de Engelsen. De ene stam noemt zich de Gusü of Kisü (u is oe) en de andere de Luo. De Gusü-negers zijn verwand aan de nu beruchte stam van Kikuyu-negers, die men beter kent als Mau-Mau. De Luo zijn Nyloten, die ook elders in Kenya een bevolking uitmaken van 1.000.000 zielen. Beide zijn negerstam men in merg en been. Onder een hete tropenzon, die 's mor gens om zes uur opkomt en 's avonds om zes uur ondergaat i(juist op de eve naar) brengen wij die natuurmensen het Geloof en de Liefde van God op geeste lijk en moreel gebied - iets van de Eu ropese beschaving op materieel- (vooral t.o.v. de gezondheidstoestand) en maat schappelijk gebied. Een missiestatie beginnen wij onder de grootste moeilijkheden, ontberingen en armoede. Een hut van de materialen gebouwd, die ons voorhanden zijn, dus in-negerstijl: van palen en lemen muren met een grasdak er boven, dient ons als onderdak. In zo'n hut ben ik ook begonnen met nog een andere collega en ik heb er verschillende jaren ge woond voordat wij iets beters konden houwen van duurzamer aard. Je moet niet alleen stenenbakker zijn, metse laar en timmerman, maar ook leraar, dokter en wat nog meer nodig is voor het werk van een pionier. Als het begin er eerst maar is, want dan breidt een missiestatie zich lang zaam aan meer en meer uit - ook naar gelang er middelen zijn om dit te doen. Een noodkerkje komt er bij, een school, een ziekenhuisje. De negers komen om onderricht en om medische hulp. Wij trekken er op uit (op „safari") soms dagen en weken om de te ver afgelegen negers te bezoe ken - om nieuwe buitenscholen te gaan beginnen. De landstreek is glooiend, heuvelachtig aan de kant van het meer en verder bergachtig het binnenland in. Er zijn maar een handvol missiepos ten en men kan zich dus voorstellen wat voor afstanden het zijn om af te leggen, alleen al in het gebied van één missiestatie. Die reizen gaan meestal te voet als de wegen onbegaanbaar zijn. De wegen, hebben veel van de landwegen door de Texelse duinen, maar zijn veel slechter. En vooral na een zware regen is de weg réén en al modder, met de gaten en kuilen vol water. Dat een motorfiets of toud Ford je op zo'n weg maar o zo ge makkelijk vastloopt, laat zich raden. Een paar weken geleden reed ik door de dennen op de fiets om van ons mooie eiland te genieten. Daar was een auto zichzelf aan het ingraven in het mulle zand. De bestuurder was de enige man en zat voor een hopeloos geval. Met de Texelse hulpvaardigheid en de Afri kaanse ervaring - waar ook een ieder de .•ander uit die moeilijkheden helpt - groeven wij eerst het zand wat weg (wel zonder schop), deponeerden takken en dennennaalden voor de wielen en na flink duwen kwam de auto langzaam maar zeker op begaanbaar terrein. Zulke gevallen overkomen ons in Afrika geregeld en in veel erger mate, waarmee uren verloren gaan. Een jeep of landrover met vierwiel- aandrijf zou een ware en welkome uit komst zijn. Father C. Witte P.S. Volgens stille geruchten zou ik wel in Nederland blijven. Ja, zeker voor de volgende acht maanden. Dan zit de va- cantie er nl. weer op. S.V. Texel Programma a.s. weekend: 4de kl. Watervogels-BKC; Egmondia- VZV; Schagen-Texel; Succes-WGW; DTS-Limmen. Afd. NH.: SRC 2-Texel 2. Adsp. Texel a-Flevo a; De Koog a-Texel b; Texel c- Watervogels b. Een uitermate belangrijke dag: Texel 1 zal het heel sterk proberen om in de running te blijven en zal dan ook z-'n uiterste kracht moeten inspannen. Texel 2 en adsp. a moeten er voor zorgén niet verder achterop te raken. Ook B en C spelen en zullen het sterk proberen. Hedenmiddag half vier Adsp. a trainen op het veld. EEN TEXELAAR BEREISDE AMERIKA De heer Th. Reuvers vervolgt: Op zee is echter weinig te zien, want schepen komt men niet tegen; ik heb slechts één Noorse passagiersboot gezien en een dag varen van New York zag ik een stufc of 15 Portugese vissersschepen, dat was al, geen vis, geen vogels, maar aan boord was genoeg te bekijken. Om te beginnen ben ik gaan kennismaken met het personeel. Zodoende kwam ik in de gelegenheid om de gehele wasserij eens te bezichtigen, wat wel de moeite waard was. Een hele fabriek, evenals de bakkerij en de keuken. Men kan zich bijna niet voorstellen, dat men op een schip zit, zo groot en machtig alles is. Vooral de machinekamer, waar ik na heel veel gepraat toch ook in mocht. Dat is je wat, precies een grote fabriek, vol machines, pijpen, assen en een lawaai, men kan elkander niet be schreeuwen. Alles heeft men echter la ten zien, van voren tot in het uiterste puntje achterin, waar de 2 grote aan drijfassen door de achtersteven gaan, en wat voor een assen 60 cm middellijn. Nou ik vond het geweldig in het hart van dit schip, alles keurig onderhouden en schoon. Op het eerste gezicht be grijpt men niet dat alles maar zo regel matig doorloopt, want alles rondom ziet men maar draaien en massa's wijzers van manometers staan te trillen achter hun glazen deksel, maar het personeel daar beneden gaat rustig door, ieder heeft zijn eigen vaste werk, maar on willekeurig vroeg ik mij af, hoe zulke mensen zich in oorlogstijd gevoeld moe ten hebben, toen zij troepen transpor ten vervoerden. Immers, zodra er een aanval op z'n schip wordt gedaan, wor den vanaf de brug alle waterdichte schot ten afgesloten en zitten deze mensen in de machinekamer opgesloten tussen al lerlei gloeiendhete vuren met stoom en kokend water. De kans daar levend uit te komen, zal wel gering zijn. Het was een oorverdovend lawaai tussen al die machines en ze waren nou niet direct vrij van vettigheid, maar ieder moest maar op zichzelf passen, dat hij niet smerig werd. Vanuit de machinekamer ben ik mei- een de wasserij nog eens ingelopen, want dat was ook de moeite waard: de mo dernste machines worden daar gebruikt en het zijn vakmensen op en top, die daar aan het werk zijn, werkelijk de moeite waard om te zien zo keurig net jes als daar alles wordt verzorgd. Hen derden lakens, slopen, servetten, hand doeken enz. worden daar gewassen, ge droogd, gestreken, opgevouwen en:, enz. Het was daar nogal warm, maar een lekkere zeeplucht en geen lawaai, dat >vas een heel verschil met de machine kamer. en men is ook daar niet direct uitgekeken, maar als men er zo een uur doorheen wandelt, heeft men toch wel een idee hoe alles draait. Een volgende dag ben ik de keuken eens door gewandeld. Het mocht eigen lijk niet, maar een goede tip bracht mij door de automatisch opengaande deur, n.l. zodra men een bepaald punt pas seert voor de deur, waar een allesziend oog is gemonteerd, vliegt de deur open. Dat is zo gemaakt voor het geval de kellners hun handen vol hebben. Jasje uit, mouwen opgestroopt, een stapel borden in mijn handen, liep ik heel rustig de keuken binnen en bracht het op de zelfde plaats, waar de keilners het deponeerden en verder liep ik maar met een leeg dienblad overal langs, Sjonge, wat een keuken zeg, alles even keurig ingericht, alles blinkt, alsof het nooit wordt gebruikt en er wordt hard gewerkt in zo'n keuken. De kellners draven af en aan en de koks komen handen te kort om alles zo snel moge lijk op te scheppen, wat door de kell ners wordt gevraagd. Men heefl er geen flauw idee van wat daar allemaal wordt gewerkt als men in de eetzaal rustig zit te eten en toch nog allerlei aan- en op merkingen hoort over het menu. Hoe be staat het, wat zijn de mensen vreselijk verwend. Als we eens terugdenken aan de jaren 1940-1945, dat ik jongens in Assen langs de straat korsten brood uit de vuilnisemmers zag halen en opeten en daarbij nog opgewekt en tevreden waren ook! Wat wordt er op zo'n groot schip veel van dat kostelijke eten weg gegooid, emmers vol vlees gaan overboord, wat terugkomt uit de eetzaal is voor de vis sen. Elke dag maar weer lekker eten en drinken en wat over de dekken wande len; dat was de dagindeling. Bioscoop? Och ik vond er niet veel aan: geen mooie films en veel te warm in de bioscoopzaal. Het liefst nam ik maar een mooi boek uit de bibliotheek, pracht boeken waren daar gratis te krij gen en in de salon was altijd wel een rustig hoekje om te lezen. We naderen Amerika Het eerste wat wij van Amerika zagen, was een vuurschip, waar wij heel dicht langs voeren en af en toe een schip wat ook richting Amerika voer. Maar land zagen we nog niet en het begon ook donker te worden, dus zouden we pas bij het aanbreken van de dag land zien. Het viel mij op dat als de zon eenmaal onderging, het een half uur daarna al helemaal donker was, de schemering is daar niet zo lang als in Holland. (Wordt vervolgd) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 11 tot en met 17 November 1955 Geboren: Frans, zv Jacob Stark en Hendrika J. C. Z. Roeper; Cornelia Ma ria, dv Lourens Witte en Catharina M. .A. Hoogenbosch; Gijsbertus Martinus, zv Gerrit Kil jan en Theodora Smit; Lucina Jczepha, dv Cornelis Hin en Agatha M. Bakker; Willemina Maria, dv Gerben Procee en Trijntje Stoepker; Engelina Maria Elisabeth, dv Cornelis H. van Rhijn en Jorijna J. M. van Houte; Eu genie Johanna, dv Willem Jonker en Eli zabeth Arnout; Johannes Jozef, zv Fran- ciscus Barhorst en Veronica R. Halsema. Getrouwd: Teunis Huisman en Trijntje Kuijper. INGEKOMEN PERSONEN Hein Rugenbrink, van Deventer, Th. a Kempisstraat 33 naar Den Burg, Wilhel- minalaan 18; Maria J. C. Taverna, ev Kuip, van Den Helder. Huisduinerweg 3 naar Den Burg, Schilderend 64; Hu- bert J. Poulssen, van Geleen, Leliensin- gel 14 naar H 131; Cornelis Pranjes, van Breda, Kasteelplein 10 naar K 96; Antje G. Scheper, van Dalfsen G 100, naar Den Burg, De Zes 12. VERTROKKEN PERSONEN Pietje Trap ev van Wengerden, van O 3 naar Nieuwkoop, Zuideinde 152; Corne lia J. Broms, van Den Hoorn 125 naar Winterswijk, Oostervoort 32; Petrus B. Heijne, van O 150 naar Odoorn, Zuider- diep 324; Jacob Roeper, van B 114 b naar Utingeradeel, Oldeboorn C 406; Marretje Kuiter, van Oosterend, Nieuw- straat 15 naar Amstelveen, van Spaen straat 19; Johannes Buis, van Den Burg, Gasthuisstraat 6 naar Zijpe D 19; Edu- rard A. van Urk, van W 35 naar Noord- wijk, H. Geestweg 4. OPENING HERVORMD JEUGDHUIS Morgenavond na de Jeugddienst zal 't Hervormde Jeugdhuis van De Koog worden geopend. Wij vernamen, dat op deze eerste avond het officiële tintje o.a. zal bestaan uit een wedstrijd tussen di verse autoriteiten, zowel op burgerlijk als kerkelijk terrein. Hjet jeugdhuis heeft een flinke beurt gehad en is nu bijzon der goed voor het beoogde doel geschikt, zodat het recht heeft dp flinke belang stelling. Alles was een jeugdhuis aan attributen heeft, zal men er bijeen vin den. Wij hopen dan ook, dat de belang stelling de behoefte aan dit jeugdhuis zal bevestigen. DOOPSGEZIND VERENIGINGSLOKAAL DE KOOG Naar wij vernemen zal omstreeks half December het nieuwe verenigingslokaal van de Doopsgezinde Gemeente te De Koog ingewijd worden. TEXELS EIGEN STOOMBOOT ONDERNEMING De „Voorwaarts" van de N.V. TESO heeft op de scheepswerf „Welgelegen" te Harlingen een nieuwe 150 pk sterke Böhn en Kahlermotor gekregen. Giste ren heeft het schip daarmee een proef vaart gemaakt. De „Dokter Wagemaker" is inmiddels naar Harlingen vertrokken teneinde daar op genoemde werf haar jaarlijkse schoonmaakbeurt te onder gaan. De 10,50 meter brede „De Dageraad" zal, zolang de doorvaartwijdte van de Harlinger havenbrug maar 9,85 meter bedraagt, elders haar periodieke onder houdsbeurt moeten ondergaan. In dit geval is Amsterdam de dichtstbijzijnde gelegenheid. In Harlingen vindt men dit uiteraard erg jammer en de Harlinger Courant vraagt zich dan ook af waar het plan blijft voor de verbreding van dedoor vaartwijdte van de Havenbrug. Het echtpaar L. Kikkert en M. Kikkei daq zijn 55-jarig huwelijksfeest vierde 'n uitstekende gezondheidDaarom: Tot t-Schellinger, Oudeschild, dat Woens- Eeiden - 77 jaar oud - genieten nog ziens op Uw Diamanten huwelijksfeest! PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD i Zaterdag 19 November Den Burg, Oranjeboom, Rederijkerska mer UDI speelt „Verbroken banden". De Cocksdorp, Wijkgebouw, bazar t.b.v. de Ned. Herv. Gemeente. I Oosterend, Wapen van Amsterdam, ad- i spiranten-uitvoering Gymnastiekver. Oosterend. Maandag 21 November De Cocksdorp, De Hoop, Enkabé feest en voorlichtingsavond. Dinsdag 22 November Den Burg, Hotel Texel, ledenvergade ring Coöp. Veeafzetvereniging. De Cocksdorp, De Hoop, Enkabé feest en voorlichtingsavond. Woensdag 23 November Den Burg, Casino, Oogstdankdag geor ganiseerd door de L.T.B. De Koog, De Toekomst, filmavond Partij van de Arbeid. Donderdag 24 November Den Burg, De Zwaan, R.K. Ontwikke lingsclub, lezing over „Het Loodswezen" Den Burg, Landbouwhuishoudschool, Mej. Rezelman declameert voor Platte landsvrouwen. Den Burg, Hotel Texel, vergadering pl. afd. C.N.V. Octerend. bazar t.b.v. het fanfarecorps „Excelsior". Den Burg, Hotel De Graaf, ledenverga dering federatie Texel Partij v.d. Arbeid Vrijdag 25 November Den Burg, Landbouwhuishoudschool, St. Nicolaasavond Ver. Oud-leerlingen Landbouwhuishoudschool. Oosterend, bazar t.b.v. het fanfarecorps „Excelsior". Zaterdag 26 November Den Burg, Oranjeboom, toneeluitv. „Het Masker" met „Jong zijn We maar eens". Oosterend, Wapen van Amsterdam, gym- nastiekuitvoering gymver. Oosterend. Oosterend, bazar t.b.v. het fanfarecorps „Excelsior". KLACHT OVER ONSPORTIEF JAGEN OP ZEEHONDEN De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening geschreven, dat haar klachten hebben bereikt over de onsportieve jacht op zeehonden op Texel en vooral in de Zeeuwse stromen. Zij verzoekt de minister maatregelen te treffen om on nodig leed voor deze dieren tegen te „En is de Verkoopdag geslaagd, domi nee?" Het was welhaast een overbodige vraag, want wie gezien heeft, welk een grote belangstelling de Woensdag ge houden verkoopdag, georganiseerd door de Federatie van Doopsgezinde Zuster kringen van ons eiland, ten deel viel, zal de conclusie hebben getrokken, dat het succes niet kon uitblijven, waar .men ge confronteerd werd met een keur van goederen, dapper aangeprezen ook door zeer actieve dames, die met vlag en wim pel zouden slagen voor het examen Ver koopster. Maar om U niet langer in het onzekere te laten - met aftrek van alle kosten, en die lopen altijd nog aardig op - heeft men een netto-bedrag van f 2800,Een fantastisch resultaat dus, i dat de schare van medewerksters en me dewerkers en niet te vergeten de schen kers van diverse artikelen grote voldoe ning zal geven. Intussen - en feitelijk al gezegd - dit resultaat is dubbel en dwars verdiend. De. voorzitter van de Kerkeraad, de heer J. C. Rab, verrichtte 's morgens om half elf de openingsplechtigheid, waarbij hij allereerst op het directe doel j van deze actie wees: de aanschaffing van een stencil- en schrijfmachine, door wel ke het contact tussen lidmaten en lera ren en de kerkeraad verstevigd kan wor den. Dat zulks nodig is, ligt voor de hand, waar de leraren uiteraard het per soonlijk bezoek zeer moeten beperken en hoogstens 1 of 2 maal 's jaars daartoe in de gelegenheid zijn. Waar dus het per soonlijk contact beperkt moet blijven, kan via het orgaan toch de band tot op de gewenste sterkte worden gebracht, in het belang van de Doopsgezinde Ge meente zelf. De voorzitter zag het in derdaad als een noodzakelijkheid, dat de lidmaten regelmatig op de hoogte blijven van wat er in de Gemeente omgaat en samen werken bij 't oplossen der vraag stukken van welke aard dan ook als vrucht van de eens gedane belofte, die nu eenmaal de daaraan verbonden con sequenties met zich brengt. Spreker zeide de wijze, waarop deze Verkoopdag op touw was gezet ten zeerste te bewonderen. Het vele door U verrichte werk zie ik tevens als een prachtig voorbeeld van wat naasten liefde vermag. In het midden van onze Doopsgezinde Zusters bevindt zich een kern, waarop de Kerkeraad zich kan verlaten. Het doet ons goed, dit te mogen constateren. Bij zijn woorden van hulde om hetgeen tot stand gebracht was liet spreker vooral blijken, dat een en ander hem juist hier om zoveel respect afdwong, omdat de dames hun activiteit hadden ontplooid naast het werk, dat hun iedere dag in het gezin of daarbuiten te doen staat. CONCERT MOEST WORDEN UITGESTELD Naar men ons meedeelt kan het aan gekondigde concert, dat zou worden ge geven door het Utrechts Studenten Orkest door omstandigheden geen door gang vinden. Dit concert zou Dinsdag 22 November a.s. worden gehouden. Ge tracht zal worden om dit concert alsnog i in Februari op 't programma te plaatsen. I Sinterklaas staat weer ie komen, i 'k Heb hem alreeds waargenomen, in de vele etalages, Waar diverse sinterklaasjes, Van taaitaai of chocola, Ons begluren voor en na. Kind'ren drukken weer hun neuzen Tegen 't raam aan, om de keuze, Nu airede ie bepalen, 't Zij een spoortje met signalen, Bouwdoos, wiegje of een pop. Vul maar aan en noem maar op. Bakkers zijn weer allerwege, Aan het bakken en het degen, Wijl zij ook hun lusi botvieren, Op de allerzotste dieren, Van het fijnste - marsepein, 'n Arke Nodch's in het klein- Ook de dames, onze vrouwen, Zijn niet meer in.huis te hou-en, En zijn lopen straat na straatje, Om te zien naar een B.H.'tje Of naar nylons zonder naad. Zoals dat bij dames gaat. Blijde kind'ren, maar ook bange, Zingen 't liedje van verlangen, Op hun kleine kousenvoetjes, Voor de schoorsteen, o zo zoetjes, In de hoop, dat d'and're daq, Er iets in de schoen zijn mag. Heerlijk wie het is gegeven, Deze vreugde te beleven. Waarop men met grijze haren, Nog vol vreugde t'rug kan staren. Vol verwachting klopt ons hart, Wanneer straks de Sint weer start! Huib de Rijmelaar- Met de wens, dat de Verkoopdag zou mogen worden wat de organisatie ervan verwachtte, verklaarde spreker de „Ba zar" voor geopend. Bij onze rondgang door het gebouw rees in ons intussen wél de hoop, dat de redactie (toch) nog eens uitgebreid zal worden met een verslaggeefster: haar hadden wij gaarne belast met het maken van een verslag van hetgeen door de Zusterkringen gedurende het af gelopen jaar met zoveel ijver en door zettingsvermogen was gewrocht, want de hoofdschotel behoorde immers thuis in het rijk der vrouw: babykleertjes, te kust en te keur, kinderkleding, sokken, pyama's, haak- en borduurwerk enz. enz. Daarnaast allerlei practische gebruiks voorwerpen van pitriet tot speelgoed. Te veel (en te mooi) om te beschrijven. Geen wonder dus, dat er grote belang stelling voor al deze goederen aan de dag werd gelegd en de stands ziender ogen leegvloeiden. Voorts was er een bloemenstand. De planten en bloemen bleken door de leden zelf te zijn opgekweekt of geschonken. Ook deze stand genoot grote aftrek. En niet te vergeten het gezellige zitje, waar verrukkelijke koffie geserveerd werd, met attracties. En hoe gretig werden de roosjes van de dennenboom geplukt: in die roosjes zat een lootje. Dan mocht U raden naar de naam van de pop of de tijd waarop het horloge het vertikte. Fraai waren ook de prijzen van de grote verloting, waarvan alle loten reeds tevoren aan de man waren ge bracht. U ziet, deze stunt, de eerste in gezamenlijk verband, werd dus tot een groot succes. '(Zie uitslagen elders in dit blad)

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1