SINT NICOLAAS De „Koningin Willielmina - Bewaarschool" te Oudeschild is oudste Kleuterschool van Texel Er hangen nog petroleumlampen is ieder jaar weer want Iiii vindt hij een goe< ons Worteldoeken IVerniopa ohawls Uames pyania Deno O verhemden Jongenspetjes HOLLANDIA HOLLANDIA öwan zakdoeken noenen len moderne jekker 1V.L.[VI. Jopper Gelukkig besloot de Kaad tot de bouw van een nieuwe, moderne kleuterschool Zo juist ontvingen wij een geheel nieuwe sortering Altijd een zeer gewaardeerd geschenk. Onze sortering shawls is dit jaar bij zonder geslaagd. Onze modellen zijn apart en.niet duur. Leuke Kinderpyama's. Voor heren en jongens in diverse effen kleuren en strepen. met de moderne SEMI STIFFBOORD in leuke Sint Nicolaas-verpakking. met teddy en rits. Ze zijn er dol op! in moderne dessins en kleurstellingen. Gratis Sint Nicolaasverpakking. Onderjurken in nylon en charmeuse met bijpassende camisoles en directoirs. Kinderonderjurken met strook en bij passend hemdje en broekje, met kam. Daar zijn ze zeker blij mee! in zeer aparte dessins en kleuren. van Spencer Heij, daar legt U eer mee in. Wij hebben ze in zwart, wit, geel, grijs, rood, groen, bleu en rose. in zeer fijne zachte nappa voor dames en heren. Chique gebreide Dameshandschoenen, Dames- en Kinderwanten. Hen Uelanabroek met een fijne bijpassende Delanahlouse Een mooi en toch degelijk geschenk. gabardine jas of ulster, is ook een welkom geschenk. In gebreide goederen vindt U bij ons het nieuwste in: Wevenit en tricot Herenvesten Jongens v'esten Heren- en Jongenssporttruien Moderne Damesvesten in wevenit en grof breiwerk Wollen Dames- en Meisjesblouses Voor Uw zoon een warme ongcnshanflschoeiH'ii met astrakan. Ze zijn er het heertje mee! met manchester plusfour of lange broek. BURGERZINLENING Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat per 1 December 1955 coupon no. 8 van de 4% obligatielening 1951, uitsluitend ten kantore van de gemeente-ontvanger, betaalbaar zal worden gesteld. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd, dat degenen, die de coupons no. 2 tot en met 7 nog niet hebben verzil verd, dit alsnog kunnen doen. Den Burg, 15 November 1955. Burgemeester en Wethouders van Texel De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris., P. Beemsterboer NIEUWE TELEFOON-AANSLUITINGEN Den Burg: Nr. 403, S. Visser, verte genwoordiger fa. Lunter, Warmoesstr. 12 Den Hoorn: Nr. 234, P. J. Bakker, vee houder, Jan Ayeweg H 89. Oosterend: Nr. 326, K. Breman, vee houder, 't Noorden O 162. ZDH-nieuws Hedenmiddag ZDHa-Oosterend a, om 3 uur. Morgen 1,30 uur ZDH 1-ZAP 2. De stand aan de kop is nu: Vesdo 8 5 3 0 13 ZDH 5 4 0 1 8 ZAP 2 6 3 2 18 Het belooft dus een spannende strijd te worden. De Handbal speelt Zondagmiddag thuis tegen Zeemeeuwen, 3,30 uur. TEXEL-KRUININGEN 11—13 De schoolradio-wedstrijd, georgani seerd door de V.P.R.O., had ditmaal de o.l school van Den Burg in het krijt gebracht tegenover die van Kruiningen, gelegen op het eiland Zuid-Beveland. Texel verloor, maar er waren dan ook wel erg. moeilijke vragen bij! O.a. werd gevraagd wat de slagzin van de spoor wegen is - op alle stations te lezen. Texel bleef het antwoord schuldig en dit verwondert ons niet: heel vroeger hebben wij tramplannen op papier zien staan, maar daar is het ook bij gebleven, laat staan, dat ons eiland ooit met een spoortrein in aanraking is geweest. Daartegenover waren er gelukkig ook vragen o.a. over de padvinderij, die voor de Groen-Zwarten gesneden koek bleken te zijn. Intussen was het een spannende strijd. Wellicht hebben velen dit gemist, niet erg, want op de Donderdagavond te hou den Ouderavond in de dr. Jac. P. Thijs- seschool zal via de bandrecorder van de heer J. C. Bruin de strijd opnieuw de revue passeren. Niet alleen daarom hoopt het bestuur op flinke opkomst: de hoofdschotel zal worden verzorgd door de heer J. Gul mans, opperwachtmeester bij de Rijks politie, die zal spreken over „Het Ver keer en het Kind". GEDENKTEKEN VOOR MEESTER KEIJZER Een der bekendste figuren in binnen- vaartkringen heeft het initiatief geno men om te komen tot de oprichting van een eenvoudig gedenkteken op het graf van Teunis Pieter Keijzer, onze vroe gere eilandgenoot. „Schuttevaer" schrijft: En nu, vrienden van Meester Keijzer, uit welke kring ge ook moogt voortkomen, schippers, matrozen, re ders, verenigingen, nu is het woord aan U. Men kan zijn bijdrage storten op gironr. 340918 van het bijkantoor van de Amsterdamse Bank, Beethovenstraat, Amsterdam, t.n.v. Jac. D. Bregman, met vermelding: „gedenkteken Meester Keij zer" of per postwissel aan J. D. Breg man, Reynier Vinkeleskade 2, Amster dam-Zuid, eveneens doel vermelden. Zo kan de pionier van het lager- en vakonderwijs voor schippers blijvend worden herdacht. FILMAVOND BOERENLEENBANK Door de Coöp. Boerenleenbank alhier werd Woensdagavond een bijzonder aan trekkelijk filmprogramma geboden. De heer J. H. Vroom, propagandist, sprak een inleidend woord, waarbij hij er op wees, dat wij na eerst over her stel te hebben gesproken, thans voort durend het woord welvaart tegenkomen. Welvaart en dus ook gelegenheid tot sparen. Dat hiervan door zeer velen wordt geprofiteerd bewijzen de alles zeggende cijfers, waarbij onze Coöp. Boerenleenbanken een wel zeer goed figuur slaan, immers, hanteren zij cij fers groter dan ooit te voren en komen zij gezamenlijk - aangesloten bij „Utrecht" en „Eindhoven" - op het in drukwekkende cijfer aan ingelegde gel den van meer dan 2200 millioen gulden, geld toevertrouwd aan de eigen platte landsspaarbanken, waar het veilig wordt bewaard tegen een behoorlijke rente. Door de Coöp. Boerenleenbanken wordt h t persoonlijk belang gestuwd en be vorderd. En onze guldens vervullen zo doende tevens stuk voor stuk vrucht baar werk voor het agrarisch bedrijfs leven in de ruimste zin des woords. De Boerenleenbank is mede de stuw kracht geweest om de hoogte te berei ken, waarmee ons land vooraan staat in de wereld. Dit alles dank zij het devies „Met elkander voor elkaar" het crediet te verschaffen, dat mede voor het be drijfsleven nodig is, naar het. principe van Ra iff eisen. De avond werd geopend door de heer C. H. Roeper, voorzitter, die zich ver heugde over de grote belangstelling: de bioscoopzaal was tot de laatste plaats bezet. Het spreekt vanzelf, dat deze grote opkomst de organisatie grote vol doening schenkt, waar hieruit toch blijkt, dat voor het werk van de Boeren leenbank nog altijd een levendige be langstelling aan de dag gelegd wordt. Vervolgens werd begonnen met het zeer gevarieerde filmprogramma, dat opende met het binnenlands en het bui tenlands nieuws, dat Texels Bioscoop Theater ieder weekend aan haar hoofd film vooraf doet gaan. Het was wél bij zonder jammer, dat er intussen al ste vig door menigeen was gerookt, wat de kwaliteit van de film uiteraard afbreuk doet. Men zou goed doen in de betreffen de advertenties op het rookverbod te wijzen, opdat de „onverbeterlijke" ket tingrokers zich een grote teleurstelling besparen kunnen door.thuis te blij ven. De hoofdfilm ,Voor elkander door el kaar" gaf ons een prachtig beeld van 't grote effect, dat de samenwerking tussen de boeren en de bank oplevert. Duide lijk ook werd op diverse n.anieren aan getoond, hoe efficiënt de bank wel werkt, waardoor de boer zich niet alleen veel zorgen, maar ook veel anders node loos verkwiste tijd bespaart. Want in feite is het zo, dat de Boerenleenbank all round is ingericht en op velerlei wijze haar diensten aanbiedt in het belang van haar leden. Na een grappig kolderfilmpje en de gebruikelijke pauze, waarin de aanwezi gen een gratis consumptie werd aange boden, werden wij vergast op een bui tengewoon knap genomen kleurenfilm, welke ons in nauw contact bracht met de levende natuur. Van zeer nabij volg den wij de strijd om het bestaan van vogels, bloemen en insecten. Daarna was het woord aan.de heer Laan, hoofd van de Landbouw school, die feitelijk een avond in het kader van de schapencursus in de land bouwschool zou verzorgen, maar men was tot een prima oplossing gekomen: „Meester" Laan zou het tweede deel van de avond in „De Oranjeboom" ver zorgen, welk compromis uitstekend ge slaagd mag heten. Hij vertoonde een- film over het lief en leed van de Schotse schaapherder en over een wolfabriek te Tilburg. Ook deze rolprenten werden met grote belangstelling gevolgd. MÈÊÊ& Toen te Oudeschild op 3 Mei 1893 - dus 62 jaar geleden - een kleuterschool geopend werd, vond men het ongetwij feld een fraai gebouw, ja, hoe verheugd was men over de inwijding: daarvan toch getuigden de talrijke vlaggen. „In Oudeschild prijkt thans een gebouw, dat aan tijdgenoot en nazaat kan getuigen wat energie, wilskracht, onvermoeid en rusteloos streven vermag. De „Prinses Wilhelmina Bewaar school" staat daar als een monument ter eere van een tweetal mannen, die uit niets zulk eene schepping wisten tot stand te brengen, als eene hulde aan de heeren Muller en Mets. Blijve tot in het verre nageslacht die stichting in eere, vinde de P.W.B. steeds meerdere waar dering en moge het goede, dat deze in richting zal bewerken, de kroon zijn, die het monument zal sieren". Aldus de Texelse Courant van Zondag 7 Mei 1893. De toenmalige burgemeester, Jhr Strick van Linschoten, merkte in zijn toespraak op, dat de totstandkoming van deze stichting niet het minst is te danken aan de stalen volharding van de heren Muller en Mets. Wij lezen voorts, dat de bouwmeesters, de heren gebr. De Wijn, het gebouw „voor weinig geld had den daargesteld". De heer Muller zei o.a.: „Ondervindt het kind in het eerste levensjaar ook al de voortdurende zorg der moeder, om standigheden werken er vaak toe mede, dat vanaf het 2de tot het 5de of 6de levensjaar van het kind de opvoeding niet altijd naar eis kan plaats hebben en de straat of de dijk niet zelden de opvoedingsschool zijn". Dat er in 63 jaar heel wat kan ver anderen bewijst de historie - de kleuters van toen zijn grijsaards geworden, voor zover zij nog in leven zijn, het mooie gebouw van toen voldoet allang niet meer aan de eisen des tijds en daarom is het wel bijzonder verheugend, dat onze gemeenteraad besloten heeft tot de bouw van een nieuwe school. Tijdens de dezer dagen gehouden ver gadering van de Koningin Wilhelmina Bewaarschool - de naam werd nl. ge wijzigd - werd met voldoening gewaagd van dit besluit, temeer, waar het ge bouw een aanfluiting is in het licht van de moderne onderwijsgelegenheid. Wist U b.v., dat de school zelfs geen electrisch licht rijk is? Bijgeval moeten dus de pe troleumlampen worden aangestoken!! Verbazingwekkend en lachlustwekkend tegelijk. En soms nog de oude lampen, die de eerste onderwijzeres, mej. Can- del, uit Dordrecht, vulde?! Hoe dan ook, deze school heeft een moeizame tijd achter de rug, want voort durend rezen of bestonden er permanen te geldzorgen. Op alle mogelijke manie ren werd de strijd tegen dat probleem aangebonden en veelal met een niet ongunstig resultaat, maar telkens was de kas wéér leeg. Wij hebben de heer C. A Kaczor, die bijna 29 jaar lang de functie van penningmeestear heeft ver vuld, dan ook nooit benijd.... Bergen werk heeft hij in het belang van de kleuterschool verzet, maar thans achtte hij de tijd van gaan gekomen en wel in verband met zijn gevorderde leeftijd. Bovendien zou de nieuwe kleuterwet 'n grondige omschakeling van de admini stratie vereisen en mede hierdoor meen de de heer Kaczor er goed aan te doen zijn functie over te dragen aan jongere krachten. Zijn opvolgster wordt per 1 December mevr. H. Bakker-Keijser. De vergadering meende de heer Kac zor het beste te kunnen huldigen door hem tot Ere-lid te benoemen, welke geste hem uiteraard grote voldoening heeft geschonken. Op de nu gehouden ouderavond werd medegedeeld, dat de financiën er nu beter voor staan dank zij de van hoger hand verleende subsidie aan het kleu teronderwijs. Het aantal leerlingen, toe vertrouwd aan de goede zorgen van mej. Truus Karsman, die enige dagen per week wordt geassisteerd door mej. Hen- nie Vos, Oosterend, bedraagt thans 39. De „Koningin Wilhelmina Bewaarschool" van Oudeschild zal dit gebouw hopelijk spoedig kunnen verlaten: de aemeenieraad besloot tof de bouw van een nieuwe school, welke aan de eisen des tij as zal voldoen. Wij nemen aan, dat dit aantal wel zal groeien als er straks, naast de o.l. school, een nieuwe kleuterschool verrezen zal zijn!! Ook werd nog het verstrekken van melk tijdens de schooluren besproken. Men voelde hier uiteraard veel voor, maar er waren toch ook diverse bezwa ren, o.a. de afwezigheid van goed water voor de reiniging van het materiaal. Men besloot de verstrekking van school- melk dan ook uit te stellen tot 1957, in welk jaar men de nieuwe school hoopt te betrekken. Op 8 April 1890 werd in de 'vergade ring der commissie voor de stichting en instandhouding eener bewaarschool te Oudeschild medegedeeld, dat er f 750, op de spaarbank stond-.- Het begin was er, het begin tevens van een moeizame weg. Alle mogelijke middelen tot het verzamelen van geld pakte men aan. Zo schreef de heer W. Mets het, boekje „Voor de winteravonden", dat f 142,35 opbracht en hij en de heer Muller gaven proza en poëzie te kust en te keur uit. Alles tot versteviging van het bouw fonds. Er gingen talloze circulaires en in tekenlijsten rond. Op 17 Februari 1891 was er f 2.088,92 bijeen, op 20 Juni 1891 f 2.957,97. Kapitein Mets bleek bereid zijn huis, boet, erf en tuin te verkopen voer f 925,Daar zou de school worden gebouwd. Op 22 Febr. 1892 werd de bouw voor f 2.550,opgedragen aan de heer T. de Wijn, waarna op 29 Juni 1892 de eerste steen werd gelegd door de 7- jarige freule Dido Cecilia Agatha Strick van Linschoten. In 1894 werd de naam gewijzigd in de Koningin Wilhelmina Bewaarschool. In 1896 werd besloten tot vergroting van de school, mogelijk geworden door een gift van f 900,doc-r de heer P. W. Jansen. DE XIARLÏNGER VLOOT De VL 10, vroeger van rederij v.d. Schoot, later bemand geweest met Texe laars, maar nu al sinds maanden opge legd in de haven, is thans ook weer uit gevaren, zodat de Harlinger garnalen- vloot nu weer met één schip is ver meerderd. ONDERHANDSE OPDRACHT Aan de fa. J. Koorn Mzn. werd on derhands opdracht verleend tot de bouw van een woonhuis aan de Prof. Keesom- laan voor de heer J. J. Ruyter, Park straat. DE INSTUIF TE OUDESCHILD Nadat gedurende drie Zaterdag- en Zondagavonden het Eigen Gebouw voor de kinderen beschikbaar is geweest, blijkt wel, dat aan een dergelijke gele genheid behoefte bestaat. De eerste week {een nieuwtje) kwa men er 61 kinderen; beide andere keren 73 en 74 bezoekers. Het toezicht wordt uitgeoefend door telkens 3 helpers. Er hebben zich al meer dan 30 mensen beschikbaar ge steld, dus is het eigenlijk voor niemand een opoffering. De regeling is nu als volgt: De kinderen van 10 en 11 jaar kun nen komen beide dagen van 5.30 tot 7 uur. De 12-, 13- en 14-jarigen van 7-9 uur en de boven 14 jarigen mogen tot 10,30 uur blijven. Aan de ouders wordt verzocht geen jongere kinderen te sturen. De 12-, 13- en 14-jarigen zijn uiterlijk 9,15 uur thuis. SVC-Nieuws Geel Zwart 2-SVC 1, om 2 uur; WGW 5- SVC 2 om 2 uur. We vertrekken om 10,30 uur bij Reuvers. Hedenmiddag gaan de adsp. a naar Texelse Boys a. Vertrek om 2 uur. Veel succes! Als er donateurs zijn, die het eerste of tweede willen vergezellen, moeten zij dit opgeven bij Gar. Reuvers of de secr.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4