Maandag viert Texel,Ouwe Sunderklaas' Vervuld verlangen Pepito's eerste grote avontuur ABORTUS BANG SCHADE VAN ƒ45.000.000 PER JAAR De heer D. Rempt schrijft in „Het Hollands Landbouw Weekblad": Abortus Bang, Brucellosis, Bang'se ziekte, allemaal namen voor een en de zelfde aandoening, het besmettelijk ver werpen bij het rund tengevolge van een infectie met de Bang'se bacil. Runderen kunnen zich besmetten door het opne men van voedsel, waarop zich Bang'se bacillen bevinden. Via het spijsverte ringsapparaat kunnen de bacillen in de bloedbaan geraken en dan nestelen zij zich bij voorkeur in de drachtige baar moeder en ook in het uier. De besmet ting kan ook plaatsvinden door de huid, vooral de huid van de ondervoeten is ge voelig voor een infectie, evenzo de te pels en tenslotte kunnen de Bang's ba cillen ook via de oogslijmvliezen het lichaam, en daarmede de bloedbaan, bin nendringen. Vandaar dat de besmet tingskansen in de weide zo bijzonder groot zijn'indien er een rund in het koppel verwerpt. Zodra de infectie of besmetting daar vaste voet heeft gekregen ontwikkelt zich een ontsteking tussen vruchtvliezen en baarmoederwand. De voeding van de vrucht wordt verstoord en 't kalf wordt ontijdig, dood of levend, geboren. De koe heeft verworpen. Soms heeft de boer dit aan zien ko men, doordat er tevoren wat. smerig bruingelig vlokkig vocht afliep en, door dat bij de droogstaande koe het uier „op werkte". Het gebeurt ook bij herhaling dat zonder enig voorafgaand verschijn sel het kalf uitgestoten wordt. Soms met de vruchtvliezen er nog omheen, terwijl het ook voorkomt dat de nageboorte er op blijft zitten en het meerdere dagen duurt voor deze loskomt. Vrucht, vruchtvliezen en navuil zijn doorzaaid met abortus-bacillen. Zonder daarom de verwerper direct af zodra U merkt dat zij gaat verwerpen en breng deze niet eerder in het koppel terug al vorens er 4 weken zijn verstreken. Wacht 3 maanden alvorens zo'n rund weer te laten stieren of insemineren. Ontsmetten kunt U met creoline 3 pet (twee eetlepels op één liter water) of chloorbleekloog Vz °/o (één eetlepel op drie liter water). U kunt ook ongebluste kalk gebruiken. Het jongvee (de gras kalveren) kunnen voorbehoedend inge spoten worden, op de leeftijd van 6 tot en met 9 maanden. De schade door de abortus Bang aan gericht in Nederland werd door Prof. Van der Schaaf bij zijn inaugurele rede becijferd op 45 millioen gulden per jaar. Het is dus voor onze veehouders buiten gewoon belangrijk dat wij de Bang'se ziekte gaan bestrijden. Bovendien stellen de importerende landen ook op het ge bied van abortus steeds strengere eisen, zodat het voor onze fokkers dubbel be langrijk is. Tenslotte is het ook in het belang van de Volksgezondheid. Ook de mens is gevoelig voor een besmetting met de Bang'se bacil. Vooral personen in de kracht van hun leven, zo van 2040 jaar. De bestrijding dient gebiedsgewijs of in fabrieksverband gevoerd te worden. 27. Kapitein Druppel ijsbeerde driftig in zijn hut heen en weer, maar kon niets bedenken, wat de goeie ouwe „Brul" sneller zou doen varen. „Wist ik maar wat oom Stoffel Kraakbeen bedoelde met dat gekke versje!" peinsde hij. „H©e was het ook al weer? Oh jaje moet en zal de wedstrijd winnen, zoek niet van buiten, wel van binnenen nog iets van wat in het vat zit, verzuurt niet. Hm, ik begrijp er geen steek van! Jef Aluin en zijn makkers zoeken ook al naar een geheim op mijn schip, maar kunnen niets vinden. Enfin, dat is ge makkelijk, dan behoeven wij niet meer te zoeken. En toch wil ik winnen! Ze weten, dat ik niet tegen mijn verlies FEUILLETON door W. ROELANT 9. Ja, met mevrouw Grama, zei een stem aan de andere kant van de lijn. O, mevrouw, U spreekt met Maar ten, is Herman ook thuis? vroeg hij, terwijl hij met zijn linkerhand ongedul dig tegen de muur trommelde. Nee, antwoordde mevrouw Gra ma, hij is vanavond naar de stad. Het kan wel laat worden, eer hij weer terug is. Is er iets bijzonders? Dat niet zei Maarten teleurge steld. Groet U hem maar van me. Dag mevrouw Grama. Hij hing de hoorn weer op. 'Mistroostig liep hij weer naai de kamer. Vreemd dat Herman naar de stad was. Waarom had hij gisteren niet verteld, dat hij dit van plan was? Hij bleef erover na zitten piekeren. Kwam er verandering in hun vriendschap - een vriendschap, die al gesloten was, toen zij nog kleine jongens waren? Maarten kon het zich bijna niet voorstellen. Maar toch Het was misschien ook op de duur vervelend voor Herman, dat hij nooit met iets mee kon doen. Verdrietig keek hij voor zich uit. Nooit met iets mee doen. Dat was nu zo en dat zou altijd wel zo blijvenEr werd gebeld. Hij luisterde scherp. Tóch Herman, die vroeg teruggekomen was? Nee, het was een vrouwenstem. En met blijdschap hoorde hij het: Sabina Vermaeren. Zij kwam de kamer in en legde meteen haar handen De strijd van de enkeling biedt geen kans op succes. Om te weten welke be drijven besmet zijn, maken wij gebruik van een eenvoudige reactie op de melk, de A.B.R. (Abortus Bang Ringreactie). Per drie maanden wordt van elk bedrijf van de bussen melk een busmonster ver zameld en onderzocht. Om dan uit te zoeken, welke koeien besmet zijn kunnen wij van iedere koe afzonderlijk een mon stertje melk onderzoeken. Dat is het zo genaamde koemonsteronderzoek. Boven dien kunnen wij daarnaast gebruik ma ken van het bloedonderzoek. Door het bloed van een reageerder te onderzoeken zijn wij dikwijls in staat de ernst van de besmetting vast te stellen. Al deze onderzoekingen kunnen ons helpen om de veehouder een waardevol advies te verstrekken bij zijn strijd tegen de abortus Bang. Het is zeer belangrijk dat hij zijn bedrijf op de meest econo mische manier vrij maakt. En dan denk ik vooral aan die gevallen waarbij er plotseling meerdere koeien verwerpen, waarbij er zoals wij dat noemen een „storm" of explosie uitbreekt. De vee houder is dan soms geneigd de verwer pers zo spoedig mogelijk op te ruimen en weer nieuwe vrije koeien aan te ko pen. Doe dat niet, want dan is de kans groot, dat u er jaren in blijft zitten. Bo vendien wordt daarmede de versprei ding op nieuwe bedrijven in de hand ge werkt. Wanneer U het ongeluk treft van een „explosie", laat het dan uitzieken. Mis schien is het een kwestie van twee jaar (waarbij het tweede jaar het aantal ver werpers veel geringer is) en wanneer het proces dan rustig geworden is, maak dan aan de hand van adviezen van dieren arts en Gezondheidsdienst een plan tot vrijmaken. Hierbij kunnen dan de ergst besmette dieren het eerst gust gehouden worden om ze af te weiden of voor de weiderij te verkopen. DAMCLUB TEXEL Uitslagen 1 December 1955: A.: Jac. v. Heerwaarden-C. Dijker 02 J. Vinke-S. Ros 0—2 G. Dros-C. van Heerwaarden 02 S. v. Heerwaarden-W. A. v. Zeijlen 20 B.: C. P. Burge-S. v. Heerwaarden 11 C. Medendorp-C. v.d. Werf 20 P. W. Kooi-A. Vinke 2—0 j Jo Schoo-S. Bakker 02 C.: R. Zijm-D. v.d. Werf 1—1 P. Keijser Dzn-Jn Barhorst 20 A. de Vries-J. A. v. Enst 20 J. Koorn-J. J. Lafeber 20 Van de clubavond zijn weinig verras singen te melden. C. v.d. Werf verloor voor de tweede maal van C. Medendorp, hoewel de laatste zijn beste vorm de laatste weken kwijt is. A. Vinke blijft no. 1 ondanks zijn nederlaag. In C blijft P. Keijser goed volgen met zelfs 1 verliespunt minder dan Jb Koorn. Damlust 1 (Zd- Scharwoude)-Texel 1: P. Beers-C. Dijker 11 Th. de Haas-S. v. Heerwaarden 11 Fr. Slot-S. Ros 2—0 J. Huytema-C. v. Heerwaarden 11 kan! Kom, ik ga eens aan dek kijken". Maar o, toen de kapitein omhoog keek om te zien hoe het met de ballonvaarder stond, zag hij, dat de zeilen als slappe vaatdoeken langs de mast hingen! „Alle kwallen!" barstte de kapitein uit, „de wind is weg, we liggen zo stil als een Oh, wat een tegenspoed voor een eerlijk zeeman", en wanhopig sloeg hij zijn han den voor zijn gezicht. „Daar gaan ze!", jammerde hij en wees met bevende hand naar de voorbijsnellende mededingers. „Als hazewindhonden en wij stakkers dobberen rond, als augurken op een kurk!" Bloobeest en Pepito werden er bedroefd van en waren blij, dat de kapi tein weer in zijn hut verdween. Tot in- op zijn schouders, hem zo belettend voor haar op te staan. Ha Maarten, klonk haar warme stem, ik kom hier bij je zitten, is dat goed? Ze trok de andere stoel bij de haard, tegenover hem. Ze keek hem een ogenblik aandachtig aan. Hij zag er slecht uit. Gaat het goed? vroeg ze hartelijk. Nu wel, lachte hij. Hoe dat? vroeg Sabina. Nu U er bent, antwoordde hij spontaan. Ik heb vanmiddag een beetje ver gewan deld en nu wist ik niet goed, wat ik zou gaan uitvoeren. En weet je dat nu wel? vroeg zij plagend. U zou me nog eens extra les Nederlands kunnen geven, ging hij op haar woorden in. Maar toen zei hij ernstiger: Ik heb gisteren op U gewacht. Ja antwoordde ze. Daar was ik wel bang voor en daarom kom ik van daag. In een paar woorden vertelde ze hem van Josje. Hij was vol belangstelling En hoe is het nu? vroeg hij. Sa bina keek zorgelijk. Ik weet het niet zei ze, ik ben bang dat we nog niet gerust kunnen zijn. Ze had vandaag koorts. Nu is dat wel niet zoiets bijzon ders in deze toestand. Maar Josje.je kent haar en je weet wel, dat ze minder sterk is dan een ander. Hij knikte. Een paar keer had Sabina hem meegenomen naar het huis van haar broer. Hij had zich daar thuis gevoeld en hij had een heimelijke verering opge vat voor het kleine, donkere vrouwtje, dat nu in het ziekenhuis lag. Sabina zag zijn betrokken gezicht. Kom zei ze opgewekt, ik ben een beetje zwaar- Ofschoon er wel tijden geweest zijn, dat er ook op 5 December sunderklazen op Texel rondzwierven, was dit feest toch altijd maar een schijnbeweging bij hetgeen de avond van de 12de December teweeg bracht en nog steeds brengt. Zelfs de danslust was op de 5de De cember niet groot meer. Op deze dag werd te Den Burg gedanst, terwijl op de 12de de sunderklazen in de buitendorpen dansten. De exploitanten te Den Burg besloten de zalen voortaan op de 5de December niet meer tot officiële balzaal te bestemmen en zo bleef het Maandag avond wel bijzonder rustig in Den Burg. De afschaffing van het Sinterklaasbal op 5 December is een belangwekkend feit in de Texelse folklore, want sinds mensenheugenis werd dit bal gevierd. Maandagavond gaat Texel dan zijn Ouwe Sunderklaasfeest vieren. Op alle buitendorpen is dan bal en overal zullen de sunderklazen weer optreden. Te Den Stramheid is een waarschuwing Rheumatiek ligt op de loer. Wees er tijdig bijNeem Kruschen! Stramheid is een eerste aanwijzing dat Rheumatiek U bedreigt. Met het stijgen der jaren verslappen de bloedzuiverende organen. Onzuiverheden in het bloed worden niet meer regelmatig afgevoerd; ze hopen zich op; zetten zich geleidelijk vast in de gewrichten. En op 'n kwade dag kunt U niet meer op of neer van de pijn. Met Kruschen smoort U het kwaad in de kiem. De zes minerale zouten bren gen Uw bloedzuiverende organen weer op „volle toeren". Met verjongde kracht zuiveren zij dan Uw bloed en stimuleren de bloedsomloop. J. Zijp-N. de Graaf 20 N. Jol-W. A. v. Zeijlen 1—1 P. Balder-G. Dros 20 P. v.d. Molen-J. Hooijberg 02 C. Schuffelen-Jac. v. Heerwaarden 20 A. Beemsterboer-S. Bakker 11 13—7 Damlust 2-Texel 2: A. v.d. Welle-A. Vinke 1—1 D. Wiedijk-C. Medendorp 20 C. J. Cools-P. W. Kooi 0—2 A. Mosk-Jo Schoo 02 P. Bekker-S. v. Heerwaarden 02 H. Engeringh-C. P. Burger 02 A. Zuidscherwoude-H. Gomes 02 J. Weel-D. v.d. Werf 20 Mevr. De Hartigh-J. Koorn 02 5—15 Tegen Damlust werd over het alge meen goed gespeeld, wel verzuimde S. van Heerwaarden de winst en verloor G. Dros onnodig. Maar na uren concentra tie is een foutje in het eindspel verklaar baar. Het tweede begon met 2 punten voor sprong, daar het tiende bord van Dam lust onbezet bleef. Ook verder was er 'n duidelijk krachtsverschil. Als we tegen Andijk volledig zijn en serieus spelen zit hier zeker een kampioenskans in. eens hun aandacht werd getrokken door vreemde geluiden, die uit de kapiteins hut kwamen„Hoor je dat Bloo beest?" vroeg Pepito en Bloobeest knikte ontroerd van ja. „Hoor jij het ook Pepi to", vroeg Bloobeest met door tranen verstikte stem. Pepito knikte van ja. „De kapitein huilt", zei hij. „Ik hoor 'm snik ken", zei Bloobeest en toen trokken ze allebei de stoute schoenen aan en gingen bij de kapitein naar binnen, die grienend aan tafel zat. „Kunnen wij U helpen, ka pitein?" vroeg Pepito met ontroerde stem. „Ach, beste jongens", sprak hij en smolt weg in tranen, „ik wil die wed strijd niet meer winnen, ik doe niet meer mee. tillend. De dokter is heel tevreden en dat is de hoofdzaak. Ik heb vannacht slecht geslapen en nu ben ik aan de sombere kant. Ze wilde dat Maarten niet ver der hierover bleef piekeren. De jongen was toch al vaak zo melancholiek. Daar om vertelde ze nu ook maar de onwaar heid, dat de dokter tevreden was. Het tegendeel was waar. Toen zij vanmiddag bij Rolf was, had hij haar verteld, dat dokter Van Vliet nogal zorgelijk was ge weest. Josje was zwak en de koorts was hoger dan normaal. Maarten ging niet op haar schijnbaar luchthartige woorden in. De scherpe in tuïtie die hem eigen was, deed hem voe len, dat zij alleen zo sprak om hem niet terneer te slaan. Zwijgend bleven ze een ogenblik bij elkaar zitten. Sabina zocht haar gedachten af naar een onderwerp, waar ze over praten konden. Ze begreep zo goed het leven van deze jongen, de ganse dag alleen hier in dit grote huis. Zijn er nog berichten over moeder? vroeg zij ineens, in een poging om hem tot vertrouwelijkheid te brengen. Het zou goed zijn als hij alles eens uit sprak, want hij werd de laatste tijd hoe langer hoe geslotener. Hij keek op. Over moeder? antwoordde hij. Het was een onderwerp, dat zij bijna nooit aanroerden. Maarten had een schuwe vrees om er over te praten. Over moe der, herhaalde hij weer, om tijd te winnen en zich te herstellen. Ja, va der heeft een brief van de directeur van de inrichting gehad. Weet je ook wat daarin stond? vroeg Sabina verder. Vader heeft het Burg zal hier en daar een strijkje in een café of hotel te horen zijn. De café's heb ben nachtpermissie tot één uur. Zoals de laatste jaren reeds gebruike lijk was, zal het maskeradefeest te Den Burg door de Vereniging voor Folklore worden verzorgd. Ook nu weer is de Beker van de Texelse Courant dé triomph van het jaar met daarnaast een aantal andere prijzen. De Sunderklazen, die het best spelen hebben uiteraard de meeste kans op 'n prijs en het hele dorp door natuurlijk! In ons blad van Zaterdag komen wij hier nog even op terug. PUBLICATIE VAN REEDS VASTGESTELDE DATA VOOR UITVOERINGEN, VERGADERINGEN December: Wo. 14 Dec. Den Burg, Cabaret O S en O Wo. 14 December: Den Burg, Ouder avond ULO-school. Do. 15 December, Den Burg: R.K. Ont wikkelingsclub, onderlinge avond. Vr. 16 Dec. Den Burg Filmavond B.P.M. Vr. 16 December: Den Burg, middag voorstelling „De gelaarsde kat". Za. 17 December: Den Burg, ochtend- en middagvoorstelling „De gelaarsde kat" Zo. 18 December: De Koog, 3 uur Ope ning „De kleine Vermaning". Ma. 19 December: Oosterend, Advents- avond D.G. Jongerenkringen. Di. 20 December: De Koog, Advents- avond D.G. Zusterkringen. Do. 22 December: Den Burg, adv ents avond Plattelandsvrouwen. Do. 22 December: Den Burg, Kerstavond Ver. oud-leerl. landbouwschool en Ver. oud-leerl. landbouwhuishoudschool. Vr. 23 December: Den Burg, Advents- avond Bejaardensociëteit. Januari: Vr. 6 Januari: Den Burg, toneelstuk door bootscholieren. Za. 7 Januari: Den Burg, toneelstuk door bootscholieren. Di. 10 Januari: Den Burg, optreden ge zelschap „Barend v.d. Veen" voor de Fryske Krite. Wo. 11 Januari: Den Burg, praatavond Ver. oud-leerlingen landbouwschool. Wo. 11 Januari: Den Burg, Lezing door dhr. A. v.d. Hoek voor Texelse land bouwcoöperaties. Za. 14 Januari: Den Burg, prijsuitrei king en feestavond paardensportver. Vr. 20 Januari, Den Burg: Toneeluit voering Ver. van Oudleerlingen L.L.S. Ma. 23 Januari, Den Burg: optreden ge zelschap Benny Vreden voor VPRO. Wo. 25 Januari: Den Burg, Jaarverga dering Plattelandsvrouwen. Za. 28 Januari: Den Burg, kinderfilm middag N.V.V. Za. 28 Januari, Den Burg: Toneeluit voering Ver. van Oudleerlingen L.L.S. Za 28 Januari: Midden-Eierland, Zang vereniging „Crescendo" geeft uitvoering. Februari: Wo. 1 Februari: Den Burg, Praatavond Ver. v. oud-leerlingen- Landbouwschool. Wo. 1 Februari: Den Burg, Sparavond. Do. 2 Februari, Den Burg, Sparavond. Do. 2 Februari: Den Burg, Lezing Mees Toxopeus voor „Het Nut". Za. 4 Februari: Den Burg, Uitvoering Koninklijk Texels Fanfarecorps. Wo. 8 Februari: Den Burg, Texels Jeugd musiceert o.l.v. Jn. Visser. Za. 11 Februari: De Koog, toneeluitvoe ring „De Duinkanters". Za. 11 Februari: Den Burg, Uitvoering Koninklijk Texels Fanfarecorps. Za. 18 Februari: Den Burg, Uitvoering Gymnastiekver. Texel. Wo. 22 Februari: Den Burg, Praatavond Ver. v. oud-leerlingen Landbouwschool. Vr. 24 Februari: Den Burg, Voorlich tingsavond Plattelandsvrouwen. Za. 25 Februari: Den Burg, vermoedelijk filmavond over Dieselmotoren. Maart Za. 3 Maart: Den Burg, Toneeluitvoering U.D.I. Za. 10 Maart: Den Burg, NW-jubileum- uitvoering. Wo. 14 Maart: Den Burg, praatavond Ver. v. oud-leerlingen Landbouwschool. Za. 17 Maart: Den Burg, feestavond Middenstandsvereniging Texel. Do. 22 Maart, Den Burg, voordrachts avond Plattelandsvrouwen. Mei Wo. 23 Mei: Den Burg, Lezing Ds Buskes voor Partij v.d. Arbeid. Juni Za. 23 Juni: Den Burg, Gezamenlijk concert Texelse koren en corpsen. NB: Wilt U wijzigingen in de vastge- ons verteld, antwoordde Maarten langzaam, het gaat niet goed met moeder. Hij zweeg. Hij wilde hiermee dit onderwerp afgehandeld hebben. Maar Sabina liet hem niet los. Mogen jullie niet eens naar haar toe? vroeg ze. Maarten werd nog een tintje witter. Nee, barstte hij los, we mogen niet naar haar toe. En ik ben er blij om, want ik zou het niet meer willen. Sabina zweeg en wachtte wat hij ver der zou vertellen. Die laatste keer ging hij door, beheerster nu, dat is ook al weer een jaar geleden. Ze was toen pas overgebracht naar „Zonneoord". Ik ging met vader mee. Ik weet het nog zo goed: het was een zonnige, stralende winterdag. We kwamen bij „Zonneoord". Een groot huis en een prachtige tuin. Vader had me gewaarschuwd, dat het erg naar zou zijn misschien. Maar ik had het niet geloofd. Ik had moeder het laatst gezien, toen ze nog bij zuster Van Wijk in huis was. We gingen de tuin binnen naar het huis. Er werd een zware deur opengemaakt en een zuster ging ons voor door de gangen. Bij elke zij gang was een ijzeren hek. Dat maakte ze open met een sleutel. En toen Zijn hand maakte een nerveus gebaar. Ga door zei Sabina zacht. Boven, in een lege, holle kamer was moeder. Er waren tralies voor de ramen. Er stond niets anders in die ka mer, dan een bed en een tafel. En moe der Weer zweeg hij. Hij klemde zijn hand om de leuning van de stoel. Zijn stem was schor, toen hij doorging: Ik heb het nooit verteld. Moeder stelde data zo spoedig mogelijk doorge ven. De verenigingen worden verzocht hun vastgestelde data voor uitvoeringen, vergaderingen etc. zo spoedig mogelijk door te geven aan de secretaris van de Culturele Raad, per adres Raadhuis te Burg. Kaarten voor dergelijke opgaven worden op verzoek kosteloos toegezon den. Tenslotte worden de verenigingsbestu ren verzocht bij het vaststellen van data zoveel mogelijk rekening te houden met de activiteiten van andere verenigingen, NIEUWBOUW AAN BESTAANDE WEGEN De in de raadsvergadering van 27 Oc tober jl. vastgestelde zesde wijziging van de bouwverordening der gemeentc- Texel is thans door Gedeputeerde Stater, van Noordholland goedgekeurd. Wat houdt de verordening in en wie hebben er mee te maken? De verordening is in de eerste plaats van belang voor hen, die plannen heb ben om tot nieuwbouw over te gaan. Op bestaande gebouwen is de wijziging niet van toepassing. De bouwverordening schrijft thans voor, dat aan een weg moet worden ge bouwd. Nieuw is, dat de weg, waaraan gebouwd wordt, aan een overheids lichaam moet toebehoren, dus bijv. aan een waterschap of aan de gemeente, Slechts zijn uitzonderingen opgenomen voor de bouw van boerderijen en derge lijke agrarische gebouwen. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat met de aanleg van een weg grote kosten gemoeid zijn. De bouwverordening somt de eisen op, waaraan een weg, waaraan gebouwd wordt, moet voldoen. Dez< eisen betreffen een behoorlijke verhar ding, een behoorlijke aansluiting op an dere wegen, de afmetingen en de hoogte van de weg, de beplanting van een weg, de riolering, alsmede de verlichting en de watervoorziening. Nu is het op zichzelf volkomen logisch, dat de gemeenschap i(hier de gemeente of het waterschap) er voor zorgt, dat de wegen aan deze eisen voldoen. Hier moet dan echter tegenover staan, dat het voor deel van deze voorzieningen niet toe vloeit aan enkelingen, i.e. aan particu lieren, die ongebouwde eigendommen hebben langs zulke wegen. Immers door de aanleg of de verbetering van een weg stijgt de waarde van de hierlangs gele gen ongebouwde eigendommen; een waardestijging, die tot uitdrukking komt bij verkoop of bebouwing van het betref fende perceel grond. In verband hiermede is thans in de bouwverordening een bepaling opgeno men, die beoogt deze waardestijging on gedaan te maken. De gemeente zal nl. van particulieren, die aan wegen, welke in aanleg zijn, of aan wegen, die nog niet geheel aan de hierboven genoemde eisen voldoen, willen bouwen, een ver goeding vorderen in de aan die wegen bestede kosten. Geen bijdrage zal ver schuldigd zijn, wanneer gebouwd wordt op gronden, die zijn aangekocht van de gemeente, dan wel in erfpacht van de gemeente zijn verkregen. Immers bij de ze transacties heeft de gemeente reeds de gelegenheid om de bijdragen in de ver koopsom of de erfpachtscanon te ver werken. Het bedrag der verschuldigde vergoe ding zal door burgemeester en wethou ders worden vastgesteld. Daarbij moeten de normen in acht genomen worden, die zijn vastgesteld in de van toepassing verklaarde verordening van 3 Augustus 1935 (inzake overname van gronden door de gemeente Texel, bestemd voor straat- of wegaanleg). Een bijdrage is slechts verschuldigd in de kosten van de na 2 December 1955 (de dag, waarop de zesde wijziging van de bouwverordening van kracht wordt) uitgevoerde of nog uit te voeren werken aan wegen. Als deze regeling reeds toepassing heeft gevonden ten aanzien van een hoofdgebouw, dan kan zij niet meer worden toegepast ten aanzien van daar bij behorende bijgebouwen. Resumerende kan gesteld worden, dat met de regeling wordt beoogd een onre delijke bevoorrechting van enkele parti culieren ten laste van de gemeenschap te voorkomen. Bij de verlening van bouw vergunningen na 2 December j.l. zal worden beoordeeld of en in hoeverre termen aanwezig zijn de in deze wijzi ging bedoelde bijdrage in de gemaakte of nog te maken kosten, terzake van weg aanleg of wegverbetering, van betrokke nen te vorderen. (Publicatie van het gemeentebestuur) ze liep heen en weer en ze herkende ons nietZe zei tegen vader, dat hij weg moest gaan, want dat hij haar kwaad wilde doen. En ze huilde en praatte over allemaal vreemde dingen. Over een bos en over bomen, die haar wilden begra ven. Vader heeft mij naar beneden gebracht. Hij zweeg uitgeput. Sabina zweeg ook. Ze zag Marianne, Maarten's moeder voor zich, zoals zij haar ontelbare Analen ge zien had bij de vele bezoeken, die zij haar gebracht had. Eerst bij zuster Van Wij'k, de particuliere verpleegster, die de zenuwzieke vrouw verpleegd had, later in de inrichting, waar zij heen gebracht was, omdat haar aanvallen van onrust al heviger werden en zij gevaar opleverde voor haar omgeving en zichzelf. Tante Sabina, onderbrak Maar ten haar gedachten. U hebt moeder altijd gekend. Ik weet zo weinig van haar. Hoe was zij vroeger? Je moeder zei Sabina, zoekend naar haar woorden, is altijd mijn bes te vriendin geweest. We waren samen op het gymnasium. Later studeerde we bei den Nederlands. Dat weet je allemaal. Zij leerde je vader kennen en trouwde met hem. Ik kwam vaak bij hen beiden. Su zan werd geboren, daarna jij. Ze waren allebei zo blij met jullie. Je moeder had altijd naar kinderen verlangd.Ze zweeg. Maar hoe was moeder drong Maarten aan. Ik was nog zo jong, toen ze wegging van huis (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4