9 roen u-a in het harL, .Centraal Bureau' verraste Landbouwschool De Schilderweg werd tijdelijk buiten gebruik gesteld Wrijf Kou en Pijn ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 70e JAARGANG No. 6999 X ELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. „Het Centraal Bureau" acht haar taak niet beperkt tot het zijn van een ver kooporganisatie zonder meer, zij acht het evenzeer haar plicht, waar mogelijk mede te werken aan de ontwikkeling van de adspirant-boer. En dit is dan weer eens een van de symptomen, die zulks bevestigen". Aldus de heer C. H. Roeper, voorzitter van de Coöp. Aan koop Vereniging Texel G.A., ter gelegen heid van de aanbieding door het Cen traal Bureau van een tweetal rekken met 84 monsters grondstoffen voor de bereiding van mengvoeders en een even groot aantal monsters zaaizaden. Deze monsters, plastic doosjes, waren op twee overzichtelijke rekken geplaatst. De aanbieding vond plaats in „De Lindeboom-Texel" in tegenwoordigheid van het Bestuur der Landbouwschool, de heer J. Kooger, inspecteur bij het C. B., het hoofd van de Landbouwschool, de heer C. P. Laan en de leerlingen van de school. Het Centraal Bureau heeft "zich als taak gesteld alle landbouwscholen in Nederland met deze rekken met mon- niet de allergrootste werkgever in Ne derland is. De boer heeft zodoende het heft in handen. Een goed voorbeeld van wat samenwerking vermag, ligt ook in het feit, dat de coöp. boeren met succes konden optreden tegen de stikstofbin- dingsbedrijven en zo tot een overeen komst konden geraken, waarbij voor de boer een redelijke prijs uit de bus kwam. Tenslotte deelde spreker nog mee, dat meer dan 60 pet van alle meststoffen en meer dan 50 pet van al het veevoeder via de coöperatie loopt. Hierna werd de film „Welkom in Hol land" gedraaid, een film die toonde waarin een klein land groot kan zijn. Vervolgens vond de aanbieding van de rekken plaats. De C. H. Roeper herinnerde aan de po gingen tot de stichting van de nieuwe school aan de Westerweg. Dat was juist in een tijd, waarin men zeer moeilijk aan het nodige geld kon komen. Via de Coöp. Boerenleenbank heeft men toen het geld kunnen krijgen onder zeer gunstige voorwaarden. Daardoor kon de vereiste toestemming tot de bouw van de school Wij gaan weer over de Hogeberg Voor „de nieuwe weg" vanaf „De Keet" naar Oudeschild aangelegd was, moest je helemaal over de Hogeberg en langs de Schans naar de haven. Oude schild kwam heel wat dichterbij te lig gen toen de nieuwe weg gereed kwam. Dat was in 1917. Intussen zijn wij zó zeer aan deze kortere verbinding ge hecht geraakt, dat we wél even teleur gesteld waren, toen we - even gauw naar Waar theorie en praetijk elkaar ontmoeten Van rechts naar links: de heren C. H. Roeper, Jurr. Beumkes en C. PLaan. sters te verrijken, uiteraard een pracht studie-object en wij zagen meester Laan dan ook een en ander met voiaoening gadeslaan. De heer Kooger herinnerde eraan, dat het C. B. reeds meer dan een halve eeuw bestaat. Het groeide uit tot een organi satie waarop wij trots mogen zijn. Opge bouwd door boerentrouw en coöperatie- trouw. De C.A.V. „Texel" bestaat welis waar nog geen halve eeuw, maar in die luttele jaren heeft zij toch reeds een grote vlucht genomen. Ook hier begreep men, dat de boer als enkeling niets klaar kan maken, vooral niet in een we reld, waarin zich steeds groter machten gaan vormen door middel van kartels, trusts en concerns. De boer moet zich ge steund weten door een eigen, krachtige invloedrijke organisatie. De film zal straks een beeld geven van hetgeen in de afgelopen halve eeuw tot stand is ge bracht. j De coöperatie wil echter niet alleen t zuiver zakelijke terrein bestrijken, maar ook baanbrekend werk verrichten. On derwijs geeft verruiming van de kennis t.o.v. de landbouw en dat doel ligt paral lel aan dat van de landbouwcoöperaties. Spreker wees er voorts op dat de coöp. zuivelindustrie een der grootste, zo worden verkregen. „De school werd in feite dus gesticht dank zij het boeren- Kapliaal", alUus ac nccx xwcpci. nci B. rekent het zich als een eer deze leer- I middelen te mogen toevoegen, waar deze school beoogt het klaar maken van jonge boeren voor hun toekomstig werk. De heer Jurr. Beumkes sprak als voorzitter van het Stichtingsbestuur. Spreker merkte op, dat de aanbieding juist samenviel met de traditionele Texelse zoekertjesdag, wat hij een bij zonder aardige geste vond. De Texelse landbouwschool is een bijzondere school: OUWE SUNDERKLAAS TE DE COCKSDORP Het Ouwe Sunaeiiiaasfpest te De Gocksdorp begint al vroeg. De 'jury voor de kinderen zit van 6-7 uur in Hotel „De Hoop". Zorgen de kinderen er voor dat ze er allemaal langs gaan. Ieder kind, dat mee doet krijgt een tractatie. De jury voor de groten begint om plm. 7 tot plm. 11 uur, daarna zullen de prijs winnaars bekend gemaakt worden. De prijzen voor de groten alsook voor de kleinen en de verloting zijn te bezichti- gen bij bakkerij „De Eendracht". Zij, die zij is niet door een bepaalde maatschap- iets voor de Sunderklazen of de verloting pij of organisatie gesticht, maar door di- willen missen, kunnen dit inleveren bij j verse organisaties van Texel. Spreker j het bestuur. De nummers zijn verkrijg- zei, dat het hem een voldoening was te j baar bij W. Ran, Tel. 231. mogen zeggen, dat hij steeds getuige is j geweest van een prettige samenwerking; j CURSUS AARDAPPELSELECTEURS de wijze van bestuur noemde spreker Voor de cursus in aardappelselecteren enig in den lande. Los van elke vorm hebben zich 8 deelnemers opgegeven, van reclame heeft het C. B. deze rekken Meerdere aangifte kan geschieden bij de aangeboden teneinde mede te kunnen heer C. P. Laan, Kogerstraat 31, Den werken aan de vermeerdering van de Burg, Telefoon 126. Skil - helemaal de motor over de Hoge berg en langs de Schans moesten sturen. Dan snap je feitelijk niet, dat men niet eerder die kortere route gekozen heeft, vooral niet, doordat toendertijd het transport met kleine wagens, voortge trokken door paarden, moest geschieden. „Afgesloten rijweg", gelukkig voor weinige dagen, want in de loop van de volgende week hoopt men het verkeer weer over de nieuwe weg te kunnen leiden. De omlegging was noodzakelijk geworden wegens het maken van een dubbele duiker onder de weg door, onge veer te hoogte van de Ijsfabriek. Deze werkzaamheden houden verband met de uitvoering van de a.s. ruilverkaveling. Vanaf gemaal de Schans heeft men reeds BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 t.m. 8 December 1955 Geboren: Anthonius Christofoor, zv Theodorus I. van Arnhem en Margare- tha A. Kager; Cornelis Pieter, zv Antho nius C. van der Gaag en Maart je Vla ming; Klaas Mar tien, zv Wilhelmus Le Noble en Bregtje Wijngaarden; Jitze, zv Pieter de Ridder en Aafke Hoekstra. Ondertrouwd: Petrus J. Zijm en Anna Nooij. S.V.O.-nieuws Heden spelen de adsp. tegen Texel b om 3 uur. Het eerste gaat naar SVW, vertrek van Oosterend 10.45 uur. Het tweede speelt door omstandigheden niet. Ze «man rluc meLxmar Den Helder. VISAFSLAG OUUEbtnmu Aangevoerd van 28 Nov. t.m. 3 Dec. 1955 221 kg schar; 271 kg bot; 5 kg kabel jauw; 12 kg zalm; 2319 kg handelsgarna len; 451 kg krukels; 133 kg wulken; 3280 kg kokhanen. DE SINT EN ZIJN KNECHT BEZOCHTEN DE CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL Den Burg. Maandagmiddag om plm. 3 uur bracht de Sint met zijn knecht 'n bezoek aan de leerlingen van de Chr. Kleuterschool. Hoewel de kleuters eerst uit volle borst hadden gezongen, waren ze, toen de deur openging en de Sint het gezellig ingerichte lokaal binnentrad, toch minder luidruchtig, maar het vrien delijke gezicht van de Sint deed wonde ren. Nadat de Sint door Mevr. C. Schota- nus-de Blaauw, hoofd der school, was begroet, sprak zij hem ongeveer als volgt toe: „Het is gewoonte, dat U wordt ver welkomd door grote mensen, maar nu U hier bij kleuters op bezoek bent, hadden wij gedacht, dat zij deze taak maar van ons moesten overnemen". Nu, Nansje en Anne hebben dit dan ook keurig gedaan. Daarna sprak Sint Nicolaas zijn be wondering uit over de belangrijke ver beteringen, die er in het gebouw waren aangebracht. Hij zei, dat hij lang geleden ook al eens in de school was geweest, maar meende nu een verkeerde deur te zijn binnengestapt. Hij kende de school niet meer terug. Onder het zingen van verscheidene liedjes waren inmiddels enige kinderen kennis der scholieren, onze toekomstige boeren. Juist daarom wordt dit ge schenk met bijzonder genoegen aan vaard. Besloten werd met de film „De Zekere Weg", een film deels ge documenteerd, deels geënsceneerd. De rolprent gaf een uitstekend beeld van de grote omvang van het C. B. en van de samenwerking tussen het C. B. en de landbouwer. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 11 December op om 8,38 uur en gaat onder om 4,28 uur. Maan: 14 Dec. N.M.; 22 Dec. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 10 Dec. 4,50 en 17,45; 11 Dec. 5,50 en 18,45; 12 Dec. 6.50 en 19,30; 13 Dec. 7,40 en 20,05; 14 Dec. 8,20 en 20,35; 15 Dec. 8,55 en 21,05; 16 Dec. 9,30 en 21,35; 17 Dec. 10,05 en 22,00. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. achter de deuren verdwenen. Toen deze geopend werden, waanden we ons mid den in de winter, want er stond zowaar een sneeuwman op het podium. Dat hij nog maar een poosje weg moet blijven, heeft hij wel ondervonden, want hij was gauw van de baan. In een korte pauze werd er chocolade melk gedronken door kinderen en ou ders. Ondertussen hadden er al velen op het matje moeten komen, maar er waren gelukkig geen grote misdaden gepleegd, zodat dit allemaal erg mee viel. Hierna werden door de kleuters allerlei liedjes uitgebeeld, waarvan vooral „dokter Pil- leman" erg in de smaak viel. Texel be hoeft zich niet bezorgd te maken in de toekomst zonder dokter te zitten, dat hebben we wel gezien. Na nog eens door Zwarte Piet ie zijn getracteerd, volgde een zangspel, dat ook met enthousiasme werd uitgevoerd. Inmiddels vond Zwar te Piet, dat zo langzamerhand de tijd was aangebroken voor iets anders. Hij kwam binnen met een geweldig groot pak, dat met gejuich werd begroet. „O, wat een grote", riep Theo, je hoorde hem boven alles uit. Ze zaten al te popelen van ongeduld. De kinderen, die in de buurt van de Sint zaten, konden hun beurt haast niet afwachten. In kleurige verpakking kregen de kinderen hun ca deautjes en van Zwarte Piet nog een zakje met snoep. Ook de schoonmaakster, mevr. C. de Ridder-v.d. Knaap, was door de Sint niet vergeten. Eén der kleuters gaf zelf ook een cadeautje aan Sint Ni colaas. Hij vond het zo raar dat deze alles maar weggaf en helemaal niets te rugkreeg. Dat vond de Sint natuurlijk ONDER REMBOURS Het kan zijn dat U uit Assen een pakje onder rembours (f3,wordt aangebo den. De inhoud kan dan bestaan uit scheermesjes. Dit is een nieuwe ver kooptactiek, die nogal eens schijnt te lukken ook, want anders zou men deze wijze van zaken doen wel staken. U doet verstandig zulk een pakje - tenzij U het besteld heeft - te weigeren. De commissaris van Politie te Assen heeft in deze al een waarschuwing rond gestuurd. 'n Texelaar, die zulk een pakje argeloos geaccepteerd had, vervoegde zich dezer dagen bij de politie met de vraag wat hij er mee aan moest. Zeker, men kan het artikel retourneren, maar in de praktijk kan dit wel eens niet het gewenste resultaat hebben. Alabasl ine -"leiste Verbetering houtoppervlakken Bijwerken van buitenwerk Gebruik als rawlplug Het repare n tegelwerk Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor 'n paar Rennies! Wéér een avond bedorv^i waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuur- branden voor en na. En niet te stillen. Totdat een paar Rennies redding brach ten. Onmiddellijk! 'n Wonder die Ren nies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij verkoopt men U Rennies graag. erg fijn. Na nog met de kleuters, waarvan er een de moed opbracht om op Zwarte Piet z'n knie te gaan zitten, voor de foto graaf geposeerd te hebben, nam de Sint met zijn knecht afscheid met de belofte volgend jaar terug te zullen komen. Met voldane, glunderende gezichtjes zijn de kinderen naar huis gegaan na 'n middag vol zang en spel en.een enkel traantje. Bij hun thuiskomst vonden de leid sters een prachtig geschenk, dat erg in „de smaak viel". Namens kleuters en leidsters „Dank U wel. Sint Nicolaas en tot het volgende jaar". S. S.V. Texel Programma voor Zondag: Watervogels- Texel, Wieringerwaard 2-Texel 2. Adsp.: Texel a vrij; Oosterend a-Texel b; Texel c-HRC f. Voor Texel 1 begint de 2e ronde en al staat Watervogels nu niet zo ongunstig op de ranglijst, toch mogen we niet den ken: „Het komt wel in orde". Onderschatten betekent meestal ver liezen. We moeten nu in elk geval pro beren niet verder bij Egmondia achter te geraken om van een misstap te profi teren. Texel 2, evenzo zorgen voor de punten als het enigszins mogelijk is. Ook van de adspiranten mogen we 'n pittige strijdgeest verwachten. Handbal: Texel 1 gaat naar „Dosko", Oudesluis, een zeer lastige uitwedstrijd. HET SINT NICOLAASFEEST VAN DE NUTSKLEUTERSCHOOL OVERTROF ALLE VORIGE FEESTEN Blijde kleuterschare speelt en zingt voor de Sint. Het grote feest van het jaar - de vie ring van de verjaardag van Sint Nico laas - is voor en door de kleuters van de Nutskleuterschool een groot succes ge worden. Het was ongeveer half tien toen de Goed Heilig Man vergezeld van zijn knecht de feestelijk aandoende geheel gevulde zaal van Hotel „De Lindeboom- Texel" binnenschreed en met een wel komstlied werd ontvangen. Toen de Sint was gezeten werd deze feestmorgen door de Secretaris der Stichting geopend met een hartelijk woord van welkom tot de Sint, de ouders en de kleuters. Wat Me vrouw De Koning met haar staf heeft gepresteerd om de verjaardag van de Sint tot een onvergetelijke te maken, dwong de bewondering van alle aanwe zigen af. Met zang en spel werd Sint ge huldigd en tussen de bedrijven door zong de zaal uit volle borst de oude bekende, doch ook nieuwe en prettig in het gehoor liggende feestliedjes. Ja, ook in de kin derzang dringt hier de zo gewenste ver een kanaalachtige hoofdleiding in Wes telijke richting gegraven, evenals vanaf gemaal Dijkmanshuizen in noordelijke richting. Vorige maand is in twee be stekken aanbesteed het graven van de koppelleiding, welke genoemde gemalen moet verbinden, zodat bij het eventueel uitvallen van een der gemalen het an dere het karwei gedeeltelijk kan over nemen. Deze koppelleiding zal lopen vanaf achter De Schans naar de Schans- weg, Schildpaadje, Schilderweg en ver volgens aansluiten op de Jan Ayesloot, waar deze de Laagwaalderweg kruist. Zowel in de Schilderweg als in de Schansweg komt een dubbele duiker, terwijl het Schildpaadje een betonbrug krijgt. Brand in VaalenLurg De boerderij van de heer G. C. Kik kert, pachter de heer M. Knol, gelegen in Everstekoog, is Woensdagavond tot de grond toe afgebrand. De oorzaak van de brand is onbekend, maar het is niet uit gesloten, dat deze ontstaan is door een defect aan een petroleumlamp, welke in de keuken stond. De heer en mevrouw Knol en hun oudste zoon Johan bevonden zich in de kamer van deze oude boerderij, toen zij ineens de brand bemerkten: „Meteen kroop het vuur al tussen de kieren van ■het houten schot door, dat tussen de ka mer en de keuken stond", aldus de heer Knol. De drie jongste kinderen, respec tievelijk 3, 8 en 9 jaar, konden gelukkig bed worden gehaald, brandende schuur naar de stal, waar slechts één koe stond. Deze kon in vei ligheid worden gebracht. Nog maar kort geleden had de heer Knol twee andere koeien verkocht. Toen de brandspuiten van De Koog en Den Burg arriveerden brandde de ge deeltelijk met riet bedekte boerderij, die diep het land in ligt, als een fakkel en de brandweer stond dan ook voor een hopeloze zaak. De nevelspuit sproeide nog wat water in de vuurzee en ook de Koger brandweer, die het water van vrij ver moest aanvoeren was actief, maar helpen kon dat toch niet meer. Met een enorme klap stortte allengs ook de schoorsteen neer en successievelijk viel de ene muur na de andere. Zo was de familie Knol in enkele ogenblikken al haar bezittingen kwijt, want men had enkel enige kledingstuk ken van de kapstok kunnen nemen. In de schuur lag de hooioogst evenals die van de erwten en bonen en enige land bouwgereedschappen. Zowel de heer Knol als de heer Kikkert was verzekerd bij het Algemeen Texels Assurantiekan toor van de heer W. N. de Wijn. De heer Kikkert had een der zijden van het dak nog geen week geleden ge heel opnieuw met riet laten bedekken. Tussen de smeulende resten vond men ook nog een bromfiets en enige rijwielen. Bij deze brand is echter ook ruim elf honderd gulden aan geld verloren ge gaan. weg met DAMPO nieuwing door en de leiding der school weet het nieuwe goed en harmonisch te combineren met het oude. De Sint bracht hartelijk dank voor de hulde hem gebracht; vele kleuters moch ten even bij hem komen om een verma ning dan wel een goedkeuring in ont vangst te nemen, terwijl zijn knecht de kleuters rijkelijk bedacht met peperno ten. Aan het slot van deze wel zeer ge slaagde feestviering deelde Sint Nicolaas eigenhandig de vele geschenken uit. Voor de meisjes een aardige pop, keurig aangekleed en voor de jongens een rolle bol. Voor allen een mijter gevuld met snoep en een zwarte Piet wiens ogen een tweetal balletjes waren en dus ook een welkom speelgoed. Al deze artikelen wa ren onder leiding van het Hoofd der school, met medewerking van ouders, be langstellenden, bestuur en leerkrachten zelf vervaardigd, welke prestatie door allen op hoge prijs werd gesteld. Des middags vierden de kleuters in eigen kring op school het feest en wer den daar verrast met een poppenkast voorstelling. Tevens had het bestuur der Stichting gelegenheid om Mevrouw De Koning en haar medewerksters hartelijk dank te zeggen voor het vele werk, dat zij verrichten voor onze mooie Nutskleu terschool. K.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1