9 Énr^*H IK" iiriw rocn in het harL, mm MllMl De Doopsgezinde Kerk van De Koog werd Zondag onder grote belangstelling in gebruik genomen De strijd tegen de veeziekten Advends-avond *x- WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 70e JAARGANG No. 7002 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p. mm. illlil Een kijkje in het eenvoudige, maar smaakvol ingerichte Doopsgezinde Kerk je van De Koog, dat Zondag onder zeer grote belangstelling in gebruik is ge nomen. Toen op 1 Augustus de heer A. Daal- 4- der, De Koog, de eer te beurt viel de eerste steen te mogen leggen voor het gebouw der Doopsgezinde Gemeente te De Koog, constateerden wjj, dat hij daar helemaal geen moeite mee had. Geen wonder overigens, want hoe dikwijls zal hij niet aan „die eerste steen" gedacht hebben Als eerst de eerste steen maar ligt, dan volgen de anderen vanzelf, zal de heer Daalder zich zo nu en dan wel eens ter aanmoediging toegefluisterd hebben. Wel, het is zo gegaan, maar wat een toer is het geweest om het zover te krijgen. Bouwen is tegenwoordig een kostbare geschiedenis en als je dan weet, dat er in je gemeente nog zoveel op het lijstje van urgente aangelegenheden staat, zal de twijfel je wel eens op de hielen willen zitten. Echter, de heer Daalder zette on versaagd door: De Koog had recht op 'n gebouw, waarin je allereerst de kerk diensten zou kunnen houden en daar naast het verenigingsleven zou kunnen doen ontplooien. Altijd bij een ander over de vloer mag dan een teken zijn van goede vriendsohap, eigen haard is toch maar je ware. Iedere gelegenheid nam de heer Daalder dan ook te baat om de heren (en dames) even aan het ontbreken, van een Doopsgezind gebouw te De "Koog te herinneren en ging er wel een vergadering voorbij zonder dat de heer Daalder naar de stand van za ken vroeg of zelf met zijn suggesties aan kwam? Thans, Zondag 18 December kon dan de kroon op het werk worden gezet: het gebouw kon worden ingewijd. De voor zitter van de Kerkeraad, de heer J. C. Rab, heeft Zondag spontaan gezegd, dat als Daalder er niet was geweest hij het ten sterkste had betwijfeld of het ge bouw thans reeds in gebruik genomen had kunnen worden. U ziet het weer eens bewezen: waar een wil is, is een weg en een plan werd werkelijkheid. De hoofdaannemer, de fa. J. Koorn Mzn., Den Burg, had als laagste in- schrijfster - misschien wel door een veer te laten schieten, aldus complimenteerde de heer Rab de fa. ongeveer - de op dracht tot de bouw gekregen. Als U de Kaapweg inslaat ziet U het frank en vrij in het veld en Zondag wapperde er de driekleur hoog aan de mast. 1955. Er is een tijd geweest, dat de Doopsgezinden belet werd „om aan de. weg te timmeren": toen ze eindelijk toestemming kregen kerken te gaan bouwen werd hun een plaatsje ergens achteraf toegewezen: in schuilkerkjes kwamen zij bijeen. Dat is allang niet meer zo, maar de plaats van de oude kerkjes herinnert ons nog aan die om standigheden, waaronder de Doopsge zinden hun godsdienst moesten uitoefe nen. In Den Burg, Den Hoorn, Oosterend, De Waal, overal staan hun kerken ach teraf. Wij vinden dat vreemd. Gelukkig, want ook dit is een bewijs, dat wij een stuk beter tegenover elkaar zijn komen te staan. E'n die kant toch moet het ook heen. Dit is tijdens de plechtigheid van Zondag meer dan eens als vurige wens Uitgesproken. Samenwerking, eensge zindheid, met inachtneming van eikaars inzichten. Toen wij om half drie het gebouw, de Doopsgezinde Kerk van De Koog, betra den, waren alle plaatsen nagenoeg reeds bezet. Dat was te voorzien, want bijzon dere plechtigheden genieten nu eenmaal bijzondere belangstelling. „Blus de geest niet uit". Dominee Vis heeft eens het redacteurschap bekleed van het Doops gezind maandblad, dat als titel draagt „De lampen brandend, maar heus, zo af en toe schijnt het de lampen toch wel eens aan de zo hoognodige brandstof te mankeren en dan komt het vlammetje niet hoog. Dat geldt heus niet alleen voor de Doopsgezinde Gemeente. Maar soms ook branden die lampen weer op volle sterkte, een teken, dat de geest inderdaad niet uitgeblust is. Hier ligt dus een grootse taak voor hen, die de mens gaarne ten volle willen laten profiteren van het Licht, dat in de we reld kwam, maar niet altijd en niet overal door die wereld met verlangen of vreugde begroet werd. Dit heeft Ds Van Sluijs tijdens zijn toespraak niet onver meld gelaten. De Koog een Doopsgezinde Kerk. Een voudig van stijl, maar smaakvol en in tiem. Het architectenbureau Boogaard en Tiessen heeft in samenwerking met de fa. J. Koorn Mzn., metsel- en timmer werk, KL Smit en Zonen, schilderwerk, C. Dros, electra en Verstegen en Boeijen, loodgieterswerk, met meubilering en stoffering door de fa. P. Moerbeek en fa. F. Zegel goed werd verricht. De heer Rab verwelkomde in hét bij zonder burgemeester De Koning en de andere genodigden. „Als ik terugblik op de laatste jaren in onze Doopsgezinde Gemeente op Texel, dan constateer ik, dat er veel ge beurtenissen op velerlei gebied in onze broederschap op Texel hebben plaats gevonden. Onze predikant, Ds Van Veen ging naar Leeuwarden, en na veel verre om zwervingen in ons predikantencorps werd tenslotte Ds Van Sluijs, dicht in onze nabijheid, beroepen. De plannen voor het bouwen van een nieuwe Pastorie werden hierdoor steeds urgenter en na verkoop van onze oude pastorie Parkstraat, en het gebouw v.h. café „Den Burg" op de Groeneplaats, stond het voor de kerkeraad vast, dat zij in staat zou zijn de nieuwe pastorie te financieren. Doch aan het maken van verdere plannen scheen geen einde te komen. Er moest een tweede predikant komen, en hiervoor was nodig de aankoop van een perceel te Oosterend, en toen Ds V.d. Zwaag haar intrede deed, kon zij vrij spoedig haar pastorie betreden. De financiering voor deze pastorie werd gedeeltelijk mogelijk gemaakt door de verkoop van ons gebouw in de Waal- derstraat. Er waren nog meer plannen, n.l. een verenigingsgebouw aan Den Burg en aan De Koog. Door de stuwkracht van onze boek houder, Broeder A. Daalder, werd ten slotte door de kerkeraad besloten om eerst een gebouw aan De Koog te plaat sen. Tevens werd er bij de boerderij Drie huizen nog een schuur gebouwd en ook werd er aan onze gebouwen veel onder houdswerk verricht. Broeders en Zusters, U kunt begrijpen dat onze financiële middelen hierdoor in het gedrang kwamen, doch door goed beheer van onze kerkeraad en de acti viteit van onze boekhouder hopen wij dat tenslotte alles goed zal lopen. Ik geloof, dat de plannen welke door onze kerkeraad zijn gemaakt en uitge voerd, werden gedragen door een groot vertrouwen in Hem die alle dingen be stuurt. Broeders en Zusters, er staat op het moment op de afsluitdijk een spreuk, nl. „Een volk dat werkt, bouwt aan zijn toekomst". Ik geloof, dat dit ook voor onze Doopsgezinde Gemeente op Texel van kracht is. Onze kerkeraad, gesteund door de financiële offers van haar leden, heeft gewerkt, en daarmede gebouwd aan haar toekomst. Wanneer straks ons werk in handen van onze jongere leden wordt gelegd, dan kunnen zij vol moed de toekomst tegemoet gaan. Tenslotte heeft ons gebouw aan De Koog de naam gekregen van „De Kleine Vermaning", ik hoop dat onze broeders en zusters aan De Koog dit gebouw veel zullen bezoeken om te worden vermaand tot aller heil en geluk". Hierna gaf de heer Rab het woord aan Ds Van Sluijs: „Onlangs werd in de Texelse Courant gesproken van een ver enigingslokaal, maar wij hebben hierme de in de eerste plaats een kerk willen bouwen, „De Kleine Vermaning", die tevens voor allerlei verenigingswerk zou kunnen dienen. Ik wil voorop stellen, dat wij hier van daag een kerk openen. Ik wens U van harte geluk met hetgfeen tot stand is komen. Wij moeten ver in de geschiede nis teruggaan om te ontdekken, wanneer wij Doopsgezinde kerken op het eiland bouwden. Dat moet in de jaren 1770-1775 geweest zijn. Thans voelden wij de be hoefte in deze groeiende badplaats dit gebouw te stichten. Moge ik als een per soonlijke geschenk van Ds Van der Zwaag en mij de kanselbijbel overhan digen. De heer Rab legde de bijbel op de kan sel neer. „Nu is het,ee:n kerk!" De heer Rab las Koningen 8 27-30, waarin Ko ning Salomo een dankgebed uitspreekt ter gelegenheid van de inwijding van de tempel te Jerusalem. De heer Rab verklaarde hierna „de kleine vermaning" voor geopend. Hij ver zocht de aanwezigen om God te loven met het zingen van lied 1, vers 1, 2 en 3. Vervolgens nam Ds Van Sluijs plaats op de kansel. Hij las Romeinen 12 vers 9-21 en hield vervolgens een toespraak n.a.v. Romeinen 12 vers 16. De dank van Kerkeraad en Gemeente richtte hij allereerst aan broeder en zus ter Bakker, die de gemeente zo lange tijd in „Lyda" de grootste gastvrijheid hebben verleend. Dank ook aan de gast vrijheid van de Hervormde Gemeente van De Koog, die ook steeds haar kerk gebouw ter beschikking stelde. Intussen mag al het voorafgaande niet worden beschouwd als iets voorlo pigs - in de betekenis, die wij daar aan plegen te geven - waarbij wij nu als aan een nieuw begin zouden staan. Im mers blijft ons werk mensenwerk met al zijn falen en feilen en in zoverre zal ons werk altijd maar voorlopig werk blijven, wat je ook doet en hoe groots en in drukwekkend het ook zou toeschijnen. Wij hebben hier in De Koog een een voudige kerk gebouwd 'en dat lijkt ons ook wel passend, want het karakter van de sobere eenvoud en het vooropgezet plan het niet in de uiterlijke dingen te zoeken, is ons door de eeuwen heen bij gebleven. Dat spreekt voor Texel wel in het bijzonder, waar wij deel uitmaken van een gemeente, welker geschiedenis niet zo nauwkeurig te boek is gesteld, maar waarvan de oorsprong toch tot in het verre verleden teruggaat: in de tijd, dat de martelaren van het protestantisme in de Lage Landen bij de zee vielen, waren er ook reeds Doopsgezinden op Texel. Aanvankelijk kwamen zij in het geheim samen, maar allengs werden hun vergaderingen oogluikend toegelaten, zij het voorshands niet in kerken, maar bij broeders of zusters thuis. Als tenslotte de tolerantie zover gaat, dat ook wij onze eigen kerken mogen stichten is het omstreeks 1620. In Den Burg bestonden toen twee kerken, De Waal had één kerk, Den Hoorn twee en Oosterend één. Twee kerken te Den Burg en Den Hoorn? Helaas ja, want dit was te wijten aan een scheuring onder de Doopsgezinden. In die tijd had de ver maning dus wel eens mogen klinken van „Weest onderling eensgezind". Tussen 1770 en 1775 kwam de een heid weer tot stand. Automatisch had men minder kerken nodig en zodoende werd de tweede kerk verkocht, gesloopt of voor andere doeleinden gebruikt. Ditmaal bouwden de Doopsgezinden een kerk met een naam „De Kleine Ver maning". Dit wil intussen niet zeggen, dat De Koog maar een kleine vermaning behoeft: zij zijn stellig niet beter of minder goed dan de mensen elders. Onze prediking is er altijd een geweest van vermanend karakter, met een enigermate moraliserende trek. „Weest onderling eensgezind". Ik zou Nieuwe geluiden vielen op de verga dering van de Vereniging „Texel" tot bestrijding van t.b.c. onder het rundvee en van andere veeziekten niet te horen. Wij weten allen hoe" de stand is: Texel is sinds geruime tijd vrij van de runder- t.b.c. en met kracht wordt gestreden te gen een niet minder gevaarlijke vijand, het abortus Bang, dat zich nog niet hele maal gewonnen heeft gegeven. De vergadering, welke in „De Linde- boom-Texel" werd gehouden, werd door een dertigtal leden bezocht. De leiding berustte bij de voorzitter, de heer E. Noordijk, die opmerkte, dat de situatie ten opzichte van de runder-t.b.c. zeer gunstig is. Het is dus zaak deze toestand te consolideren, én in het belang van de- boeren zelf én in het belang van de volksgezondheid. Ten aanzien van het abortus doet zich nog wel eens een te leurstelling voor, maar dit is in wezen 'n normaal verschijnsel. Nadat de heer Jac. Roeper Johzn. als secretaris de notulen had gelezen, bracht hij zijn jaarverslag Uit, waaruit bleek, Donderdag 22 Dec. in de Ned. Herv. Kerk Den Burg. Aanvang 8 uur -X- Kerstcantate gezongen door het Kerk en kinderkoor Kerstspel „De dwaze schaapherder" KOMT ALLEN willen zeggen „Blijft onderling eensge zind", want de samenwerking is voor beeldig en wij mogen heden weer op nieuw ervaren, wat dank zij de eens gezindheid tot stand gebracht kan wor den.. Ook tot de andersdenkenden zou ik willen zeggen: laten wij eensgezind zijn. Want het gaat daarbij om grote dingen, waarbij alle door mensen getrokken grenzen dienen te vervagen en te ver bleken. Eerst dan zal God in Christus zijn voortdurende aanwezigheid des te duidelijker aan de dag leggen. Mej. Ds Tr. v.d. Zwaag was de eerste spreekster in het nieuwe gebouw. Zij sprak namens de gehele gemeente van Texel haar gelukwensen uit. Wij zijn dankbaar en blij, want het is eigenlijk een wonder, dat in de wereld van van daag nog kei'ken gebouwd worden. Wij zijn de kerkeraad dankbaar, dat hij de moed gehad heeft om tot de bouw te besluiten. Dit is niet alleen een teken van Gods genade, maar ook een symbool: het" eeuwige verlangen van de mens om zijn Schepper te blijven zoeken en eren. Gaat U door met het te willen wagen in Gods Naam. Het kerkje is eenvoudig van stijl, het domineert niet, maar toch kan zij het middelpunt zijn van ons leven, ja de kerk kan in ons leven een heel bijzon dere rol gaan spelen en als je moeder en vader en je voorouders er ook ge doopt zijn, krijgt zo'n kerk een bijzon dere betekenis voor je. Zij gaat dan een rol in je leven spelen en als God het wil een hoofdrol. Ik hoop, dat hetgeen hier gebracht wordt diep in de harten zal doordringen en de onontbeerlijke ontroering teweeg zal brengen, opdat eenmaal de stenen het nageslacht ervan zullen aanspreken. Vervolgens werd het woord gevoerd door burgemeester C. de Koning, die allereerst dankte voor de uitnodiging tot bijwoning van ingebruikname van het gebouw. Spreker wenste de Doopsge zinde Gemeente van harte geluk en sprak de hoop uit, dat dit gebouw inderdaad een stuitje mag zijn van de toekomstige eenheid en dat deze inderdaad bereikt zal mogen worden. Het Gemeentebestuur is geporteerd in de stichting van meerdere goede vereni gingsgebouwen, omdat daarin een stuk van de toekomst zal worden opgebouwd. Spreker achtte het een bijzondere geluk wens waard, dat men dit bescheiden ge bouw zo smaakvol heeft weten te ver zorgen. De heer Rab las hierna een schrijven voor van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, die haar gevoelens van vreug de en bewondering voor het initiatief vertolkte. „Met dit gebouw heeft de outillage van onze Texelse gemeente 'n belangrijke uitbreiding ondergaan. Ds Van Sluijs feliciteerde namens de Ring van Doopsgezinde Gemeenten in Noordholland. De heer C. Mant je sprak namens de Gemeente van Den Helder. „De uitnodi ging tot bijwoning heb ik gaarne aan vaard, want Texel is mijn geboortegrond en hier ben ik aangenomen en gedoopt. Toen ik anderhalf jaar geleden naar Den (Zie vervolg pagina 4) dat bij het onderzoek 1954-1955 geen en kele reageerder is gevonden, een ver blijdend teken dus. Bij het abortus-on derzoek, dat dit najaar is gehouden, ble ken twee bedrijven echter ernstig te zijn aangetast. Vervolgens werd de contributie op nieuw vastgesteld. Zij bedroeg tot dus verre f 1,60 per dier, maar dit bedrag moest wegens hogere exploitatie-kosten van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren worden verhoogd tot f 2, Hiervan wordt f 1,90 afgedragen aan „Alkmaar", terwijl het restant de vere niging zelf ten goede komt. Hierna werden de heren J. Stammes en P. Dros Bzn. tot rekeningnazieners benoemd. Het bestuur onderging eveneens een wijziging doordat de heren A. Dros Pzn. en Th. Rutten niet herkiesbaar waren, in hun plaats werden respectievelijk be noemd de heren A. Saai en C. de Wit, die hun benoeming aanvaardden. Hierna werd het woord gevoerd door de heer Rempt, Directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord holland. Het was jammer, dat niet meer leden zulk een interessante avond be zoeken, maar misschien hadden sommi gen het ouwe sunderklaasfeest nog wat in de benen! Besloten werd met de vertoning van enige films, waarvan vooral die over de melk en haar betekenis de aanwezigen van A tot Z heeft geboeid. Na de rondvraag, die geen belangrijke punten naar voren bracht, werd de ver gadering door de voorzitter met een woord van dank voor de belangstelling gesloten. ZAKENNIEUWS LUNTER OPENDE WINKEL-SHOWROOM Op het perceel Warmoesstraat 12, Den Burg, heeft de fa. Lunter, Bolsward, een gloednieuw woon- en winkelhuis laten bouwen. Zaterdagochtend vond de offi ciële opening plaats, waarbij o.a. tegen woordig waren pastoor Persoon, kape laan Stam, de heer Lunter, de fam. Sj. Visser, de heer M. Bakker, namens de R.K. Middenstandsvereniging en de he ren aannemers: de fa. gebr. Schoenma ker, timmerwerk, waarbij het metsel werk door de heer G. Witte was uitge voerd, electra, de heer M. Bakker, schil derwerk de fa. Z. Graaf, sanitair de heer J. G. Oele. De heer Lunter zei, dat de firma Lun ter zich vandaag in 't zonnetje koestert van de heer Sj. Visser, die sinds de schoolbanken deze firma heeft helpen opbouwen. „45 Jaar geleden kocht mijn vader een klantenkring op Texel en Jan Fransen was onze eerste vertegenwoor diger hier. In 1914 volgde de jonge Sjoerd Visser hem op, want Fransen moest toen onder de wapenen. Mijn va der had een groot vertrouwen in zijn jongste bediende, Sjoerd Visser en deze stelde niet teleur, integendeel: geduren de de afgelopen 40 jaar heeft hij hier 'n klantenkring opgebouwd die uniek is in het zakenleven. Wij zijn hem daarvoor zeer erkentelijk en koesteren daarnaast de hoogste bewondering voor zijn pres taties. Deze groei besloot ons te doen uitzien naar een nieuw pand, maar om je te kunnen vestigen heb je vergunnin gen nodig en zo moest Sj. Visser weer in de schoolbanken kruipen. Als een. oude rat sloeg hij zich er kloek doorheen". Hierna werd nog het woord gevoerd door de heer Schoenmaker, namens de uitvoerders en door de heer M. Bakker namens de R.K. Middenstandsvereniging. Wij hebben toen gelegenheid gekre gen tot bezichtiging van het pand. Het is ongeveer 14 meter lang en 5Vz m. breed. Vakkundig waren etalage en showroom ingericht met een keur van artikelen, waarbij vooral die op het ge bied van de woninginrichting domineren. Maar daarnaast voert de firma Lunter- nog vele andere artikelen: werkmans- kleding, wol, tricot, herenkleding, truien enz. enz. De heer Sj. Visser vertelde ons nog, dat de fa. Lunter in 1869 werd opgericht. Hijzelf is bijna 48 jaar bij de firma in dienst en hij komt al 41 jaar lang op Texel. Hij was 18 jaar toen hij voor het eerst de Texelse cliëntèle bezocht. „Wij hadden toen een engros plus een detail zaak, deze zijn nu gesplitst, maar nog steeds in één hand. Lunter heeft ook 'n confectiefabriek, waar wij onze eigen werkmanskleding vervaardigen. In de oorlog zijn wij onze vaste klanten zo veel mogelijk blijven voorzien tegen normale prijzen. Die service is je beste reclame, niet waar! Ja, ik kreeg uiter- aard automatisch ook niet-klanten en hen hebben wij ook steeds voor zover dat in ons vermogen lag geholpen. Ik ver wierf zodoende zulk een grote kring, dat ik hier het gehele jaar door volop werk kreeg en de opening van dit pand is de kroon op dit werk." Wij feliciteren deze succesvolle zaken man met zijn prachtig resultaat en wen sen hem gaarne een plezierige Texelse toekomst toe.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1