TROOST Troost 59 Jaar in de melk SEIZQENOPRUINIING betere Herenmodes Op reis DE SMULP0T Vervuld verlangen .v'EEDE BLAB TEXELSE COURANT ZATERDAG -31 DECEMBER 1955 Zaterdag zal de heer C. H. de Waal zijn carrière als melkslijter gaan beëindigen: van z'n elfde tot z'n zeventigste heeft hij in de melk en zuivelproducten gezeten. Dat begon al 59 jaar geleden toen hij van zijn 11de tot zijn 15de als loopjongen verbonden was aan de melkinrichting „De Onderneming" aan de Spui straat, te Amsterdam. Van z'n 15de tot zijn 22ste jaar was hij knecht bij melkslijter en kocht daarna een melkzaak in de Elisabeth Wolfstraat te Amsterdam. Daarna heeft hij zich op Texel gevestigd, waar hij rond 42 jaar „I-Iallo Milo" heeft geroepen. Toen hij hier zijn werkzaamheden begon waren zijn colle ga's Kl. Mulder, J. Zijm, G. van der Vis, Ren tenaar en Rikken berg. Nog maar enkelen van die ploeg zijn in leven. Je had toen nog geen driewielers op lucht en óok zag je wel melk boeren met de emmers aan het juk. In die dagen werd er ook op Zondag gevent. De heer De Waal had, evenals zijn zoon Siem, in zijn jeugd graag willen emigreren. Een vriend, die naar Amerika vertrok en als gouddelver goeie zaken deed, nodigde hem uit over te komen, maar toen de heer De Waal in zijn krantje las, dat er nogal eens een goud delver om zeep gebracht werd, zag hij meer heil in het slijten van melk. Vanaf Texel leverde hij ook melk aan twee slijters te Den Helder, waar hij zelf ook een melkzaak bezat. Hij kocht de melk bij diverse boeren rond Den Burg. De ophaaldienst ge schiedde in die dagen per hondenkar: hij had vijf honden, zodat het span telkens ververst kon worden. De melk voor Den Helder werd met paard en wagen naar Oudeschild gebracht. Door het schichtig -worden van een ander paard raakte melkwagen eens met paard en al in de haven; het paard verdronk, maar was verzekerd; de melk niet, maar het ergste was, dat ze in Nieuwediep misgrepen. In de oorlog werd ook gevent, maar daarbij bracht hij ook wel eens melk rond die „te best" was. Zodoende werd hij eens tijdens de be zetting veroordeeld „wegens het verkopen van melk, die niet aan de eis voldeed". (Dat was nl. „onversneden" melk, voelt U). Behalve melkslijter heeft de heer De Waal destijds een levendige handel gedreven in „Alk- maarse koppen" en andere .margarine, die u toen in verscheidene filialen over heel Texel en ook in Den Helder kon kopen. Moge t „C.H." nog lang van zijn „pensioen" kunnen genieten. FILMNIEUWS. „Liever lui dan moe". Onze filmhelden Stan Laurel en Oliver Har- dy vragen onze aandacht in het Zondagmid dagprogramma van Texels Bioscoop. Het twee tal beleeft weer vele wilde avonturen, waarin zij of als wapenbroeders de bitterste nood doorstaan of elkaar het leven zuur maken als kat en hond. Oliver zien wij als adspirant- bruidegom, maar de liefde vindt een ontijdig einde, als hij geruïneerd wordt. Intussen weten zij het hoofd in de nek te houden: zij gaan als timmerlieden de kost verdienen, maar erg han dig zijn. ze toch ook weer niet. Daarom pro beren zij het als schoorsteenvegers, maar ook daarvoor blijken ze niet in de wieg gelegd te zijn. In ieder geval zijn zij wèlgeslaagd als filmkomieken. „Brood, liefde en Fantasie". Geestig en boeiend, pikant en satirisch. Zo zwaaien de reclame-mensen de lof over deze rolprent, waarin wij leennis maken met een carabinieri en twee meisjes. De man loopt niet zo vlot van stapel, maar hij wordt tot een huwelijk geforceerd als men hem van een ver houding tot een arm meisje, dat een en al tem perament is, verdenkt. Haar moeder zal de ge liefden wel even tot elkaar brengen, maar de list mislukt. Echter leidt dit niet tot een droe vig slot, want wij zien het ontstaan van twee zeer gelukkige echtparen en dit is zeker geen ongunstig resultaat. Nederlands nieuws: O.a. Rotterdamse Maasbruggen open voor grootste schip dat ooit passeerde; Nieuwe jachtbommenwerpers voor de Kon. luchtmacht; Nederlands-Indonesi sche conferentie begonnen; 290ste ver jaardag van het Korps Mariniers; Nieuws uit Nieuw-Guinea. Wereldnieuws: O.a.: Clement Attlee treedt af; Het Marokaanse Cabinet is gereed; Een huis in Frankfort ingestort; Amerikaans eer bewijs voor Sir Winston Churchill; Beel denstorm in Buenos Aires; Norman Wisdom danst voor het Russische ballet; De zwaarste paardenrace van Europa in Tsjechoslowakij e. Spoorstraat 40 Den Helder I Er zijn fantastische koopjes ver beneden de normale prijzen. Falcon Regenjassen een zeer speciale aanbieding 39,80 - 43,50 Tweed Autocoats zeer modern, van 115,nu 79,- Rayon gabardine Autocoats nu slechts 49,50 Sportcolberts en Pantalons tegen speciale prijzen. Pracht kwaliteit. Een modern popeline Overhemd I met dubbele borst, dubbele man- g chetten, modern boordmodel van 12,90 nu 8,90 Pracht Amerikaans katoenen Ondergoed slipjes en singlets ^1,89 Zwanendons Pyama's zeer zware kwaliteit, ruim model nu 12,90 Er zijn machtig veel koopjes van uitsluitend Ziet de etalages de zaak voor de man van smaak. Spoorstraat 40 - telefoon 2606 1 UITVOERINGEN VAN DE VERENIGING VAN OUD-LEERLINGEN DER LANDBOUWSCHOOL De vereniging van Oudleerlingen van de Landbouwschool hoopt 20 en 28 Ja nuari 1956 op te voeren „Stenen voor Brood", toneelspel in 4 bedrijven naar een radiohoorspel van G. A. Homburg door F. J. Rostink. In dit stuk wisselen humor en ernst elkaar in bonte mengeling af. Het ver dient twee volle zalen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de heer C. P. Laan, Koogerstraat 21, Den Burg, tel. 126 en 's Maandags in Hotel „Texel". DE HEER W. N. KELDER JUBILEERT Onze vroegere eilandgenoot, de heer W. N. Kelder, geboren op 25 Maart 1895, hoopt op 1 Januari a.s. de dag te her denken, waarop hij vóór 40 jaar in ge meentedienst trad. Van 1 Januari 1916-1 Maart 1918 was de heer Kelder ambtenaar ter secretarie te Andijk, van 1 Maart. 1918-1 Februari 1922 adjunct-commies ter gemeente secretarie te Sneek, van 1 Februari 1920- 1 Februari 1922 tevens ambtenaar van de burgerlijke stand aldaar. Op 1 Februari 1922 begon de heer Kelder zijn Texelse periode en wel als lste ambtenaar, hoofdcommies ter secre tarie en als ambtenaar van de burger lijke stand. Op 14 Augustus 1946 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Monnikendam en Katwoude, van welke plaats hij tevens secretaris is. Op 21 April 1952 werd de heer Kelder door H. M. de Koningin op grond van zijn verdiensten tijdens de Tweede Wereldoorlog onderscheiden met de Bronzen Leeuw. Wij voegen onze hartelijke gelukwen sen gaarne bij de vele anderen, welke de jubilairis ongetwijfeld in ontvangst zal mogen nemen, want hier en elders heeft de heer Kelder zich vele vrienden ver worven. Moge hij zijn werk nog vele jaren voortzetten met dezelfde toewijding en eender blijk van verantwoordelijkheids besef en moge dit werk hem tevens de vreugde geven, welke hem krachtens zijn verdiensten toekomt. S tegoa die Mnöerlljïe maagxunr-brand Bei Bennies l Duizenden mèt U hebben last van over tollig maagzuur en pijnlijke zuurbrand. Daarom dragen zij steeds Rennies bii zich. Rennies helpen altijd dadelijk. Bij de eerste aanwijzing dat er in Uw maag iets „mis" gaat, laat U rustig één of twee Rennies op de tong smelten. On opvallend zonder water of wat ook. Direct verdwijnt de pijn. Zo kunt U weer onbevreesd alles eten wat U lust. Vraag Rennies bij Uw apotheker of dro- gist. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 4 Januari Consultatiebureau De moeders van GEHEEL Texel wor den verwacht: De Cocksdorp 1.45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; De Hoorn 3,15 uur; De Koog 3.45 uur. Ook de moeders van Den Burg wor den verwacht van 4 tot 5 uur. KERSTSAMENKOMST OOSTEREND Men maakt ons erop attent, dat mej. M. Bremer organiste is bij de Hervorm de Gemeente De Waal en niet bij de Gereformeerde Kerk te Oosterend. De heer T. Eelman begeleidde de gemeente zang, „Noël" en „Sanctissimo" werden door mej. Bremer uitgevoerd. HOOI-KEURINGSWEDSTRIJD Evenals enige jaren geleden, wordt ook nu weer door de Vereniging v. Be drijfsvoorlichting „Texel" en de Ver. v. Oudleerlingen Lagere Landbouwschool te Texel een „Hooikeuringswedstrijd" georganiseerd. De org. verenigingen zagen gaarne hooimonsters genomen van partijen hooi van uiteenlopende kwaliteit en samen stelling. Deze wordt mede bepaald door o.a. voorbehandeling van het perceel, bemesting, tijdstip van maaien, wijze waarop het hooi geoogst is, weersom standigheden tijdens de hooioogst en de mate van broei zijn alle factoren die de kwaliteit beinvloeden. Tot en met 15 Jan. worden opgaven tot deelname aangenomen door 't hoofd der Lagere Landbouwschool de heer C. P. Laan en de ass. van de R.L.V.D. de heren Witte en Stobbe. De org. Verenigingen zijn bereid ie der één derde van de kosten te dragen, zodat voor de deelnemers ook één der de deel overblijft. C.J.W. S.V. TEXEL Op 8 Jan. a.s. wordt de comp. voort gezet en speelt Texel 1 tegen BKC. Texel 2 gaat naar Helder 4, Texel a- Helder a, Texel b naar Oosterend en Texel c naar HKC j. We draaien dus meteen op volle toeren. Texel-Eiland comb, eindigde met 2—1 dus niet 3-0, (red.) Van deze plaats aan bestuur, elf talcommissie, leden, adspiranten en wel pen, Afd. Handbal een goede oudejaars avond en een in alle opzichten voorspoe dig nieuwjaar toegewenst. Dat alle le den de juiste clubgeest zullen blijven tonen, een goede samenwerking zal blijven bestaan en ieder trouw de trai ning zal volgen en z'n plaats in de elf tallen zal bezetten en zo een goed ge heel zal ontstaan. Ook alle voetballiefhebbers het aller beste toegewenst. Namens de sportraad Texel wens ik alle aangesloten clubs, zowel binnen- als buitensporters een voorspoedig jaar toe. Open oog en de wil tot goede sa menwerking, waar het er ons om gaat middels de sport een gezonde sportge- meenschap te bevorderen. D. Dapper, voorz. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 23 t.m. 29 December 1955 Geboren: Dirk, zv Simon Dros en Meintje Postma; Johanna, dv Lieuwe Schouwstra en Elske Hoogterp; Wilhel mus Johannes, zv Cornells J. Vinke en Neeltje J. Vendel. Ondertrouwd: Jan D. de Vries en Anna C. Smit. Getrouwd: Petrus J. Zijm en Anna Nooij. Overleden: Willem Boon, oud 89 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Jacob Krijnen, van Zaandijk, Goeman Borgesiusstraat 14 naar H 65; Antonius Leijen,,van Amsterdam, Tugelaweg 78 naar H 55; Nicolaas Dapper, van Cura- gao naar Den Burg, Schilderend 63; Jan Dussel, van Doorn, Mariniersweg 7 naar H 131. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande Zaterdagavond 6 uur) PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Oudejaarsavond Den Burg 8 uur Ds Van Reijendam Oudejaarsavondcollecte Synode De Cocksdorp 8 uur Ds Soesan Oudejaarsavond collecte Den Hoorn 8 uur Ds Van Rhijn Extra coll. voor het1 Restauratiefonds De Koog 8,30 uur Ds Waardenburg De Waal 7 uur Ds Waardenburg Oosterend 9 uur Ds Klijnsma Oudejaarsavonddienst. Extra collecte voor de kerkvoogdij Oudeschild 7,30 uur Ds Klijnsma Oudejaarsavonddienst Oude j aarscollecte. GEREF. KERK Den Burg 7,30 uur Ds Goedendorp Oosterend 8 uur Cand. K. Hoogsteen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 7,30 uur Ds Van Sluijs Oosterend 7,30 uur Ds Van der Zwaag Zondag 1 Januari 1956. Nieuwjaarsdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds Van Reijendam De Cocksdorp 10 uur Ds Soesan Den Hoorn 10 uur Ds Van Rhijn Extra coll. v.'n. synodale werk De Waal half elf Ds Waardenburg Na de dienst Nieuwjaarsreceptie De Koog n.m. 7 uur Ds Waardenburg Na de dienst Nieuwjaarsreceptie Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Nieuwjaarsdienst. Extra collecte voor fonds noodlijdende kerken en personen. Indienen van aanbevelingen in ver band met de vacature van Ouderling R. v.d. Vis. Oudeschild 11 uur Eerw. heer Veldhuis Nieuwjaarsdienst Indienen van aanbevelingen in ver band. met verkiezing van een 2e aanvul ling Ouderling. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Ds Goedendorp 3 uur Cand. Hoogsteen Oosterend 10 uur Cand. Hoogsteen 3 uur Ds Goedendorp GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Oosterend, Hoekstraat 38 10 en 3 uur Dienst. dan Uw spoorkaartje ge haald bij de V. V. V. „Texel" PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Dinsdag 3 januari Den Burg, jaarvergadering IJsclub Den Burg. Donderdag 5 januari Den Burg, Casino, R. K. Ontwikkelings club, Pater C. Meeuwssen, ontdekker van de Kon. Julianarivier, spreekt over „Nieuw Guinea". Vrijdag 6 januari Den Burg, Oranjeboom, de bootscholie ren voeren op het toneelstuk „De tante van Charley" ten hate van de vluchte lingenhulp. Zaterdag 7 januari Den Burg, Oranjeboom, de bootscholie ren voeren op het toneelstuk „De tante van Charley" ten bate van de vluchte lingenhulp. jj Tel. 356 Te!. 356 g Evenals vorige jaren bezor- gen wij tot 1 uur bij U thuis j Croquetten Bitterballen Salades Gebakken worst, zeesterren Tel. 356 enz. Tel. 356 FEUILLETON door W. ROELANT 15. Op andere dagen zou Sabina erom gelachen hebben of met een grap laten merken, hoe zij hem dóór had. Maar nu had ze geen aandacht voor hem. Is de baas er nog niet? vroeg ze aan De Vries, de aardrijkskundeleraar. Hij nam zijn pijp, die hij tussen zijn tanden geklemd hield, uit zijn mond en antwoordde: Beneden in zijn kamer. Sabina liep de trappen weer af en LANGER EN LEKKERDER ROKEN VOOR 75 klopte op de deur van de rectorskamer. Als hij maar geen bezoek had. Dan kbn ze hem moeilijk voor haar privé-aange- legenheden storen. Maar toen ze na zijn „binnen" de deur open deed, zag ze tot haar opluchting dat hij alleen was. Meneer Van Dalen vroeg ze, zou ik even gebruik mogen maken van Uw telefoon? Natuurlijk antwoordde hij voor komend. Weet U het nummer? Ze draaide het nummer van haar broer. Ringringhoorde ze de bel aan de andere kant. Zou er niemand thuis zijn? Toen de stem van het dienst meisje: Met het huis van meneer Vermaeren. Ben jij 't Dientje? vroeg Sabina. Is meneer al weg? Wat zeg je?. Och.Ik zal om twaalf uur weer op bellen. Ze legde de hoorn op de haak en keek strak voor zich uit. Toch geen zwarigheden? vroeg meneer Van Dalem Sabina schrok op. Zwarigheden, herhaalde ze af wezig. Ze was vergeten, dat zij niet al leen in de kamer was. Ja, zei ze toen, mijn schoonzusje, de vrouw van broer, is niet goed. Wat scheelt haar? vroeg Van Dalen. Ze is verlost met de keizerssnede, vertelde Sabina onwillig. Ze had geen zin om alles met Van Dalen te bespre ken. Maar hij bleef vragen: Hoe is het nu? Niet goed zei Sabina kort. Mijn broer is vanmorgen naar het zie kenhuis geroepen. Het zal toch niet nodig zijn, dat U ook gaat? vroeg Van Dalen bezorgd. Hij had aan weinig dingen zo'n hekel, als wanneer zijn docenten de lessen moesten verzuimen. Dan word ik wel geroepen zei Sabina en ze keerde zich om. Dank voor Uw bereidwilligheid, zei ze nog vluchtig. Van Dalen keek haar na. Een vreemde vrouw zei hij bij zichzelf, terwijl hij zijn hoofd schudde. De ene dag vriendelijk en uitgelaten en nu ineens weer zo kort en gesloten. Onbewust van deze overpeinzing, die zij opgeroepen had, liep Sabina de gang door naar twee A, waar zij haar eerste lesuur moest geven. Rolf plotseling weg geroepen.... Dan was het erg mei Josje.De klas lag nog leeg en ver laten. Ze legde haar tas op het tafeltje en ging bij het raam staan. Ze keek uit op de brede, stille straat. De donkere bomen stonden roerloos, langzaam rol den de trage regendruppels van de tak ken. Weer huiverde ze. Ze had een ge voel of zij door een groot onheil bedreigd werd. Het was niet alleen J'osje's ziekte er was meer, erger misschien nog. De zware gong luidde. Ze hoorde de leerlingen de school binnenkomen. De deur ging open en de eersten kwamen het lokaal in. Met moeite dwong Sabina zich van het raam weg te gaan en ge woon op het podium plaats te nemen. Toch bleef er een vreemde strakheid over haar. Het geroezemoes in de klas bedaarde vlugger dan anders. De kinde ren voelden dat er iets was. Wat had jufrouw Vermaeren, dat zij zo strak keek? Sabina voelde de verwondering. We zullen beginnen, - zei ze. Het waren slechts een paar woorden, waar mee ze bad. Een ongekende nood, zwak heid, angst wellicht, hield haar gedach ten en haar gevoel -omklemd. Ze sloeg de Bijbel open, zocht. Ze liet de lees- rooster ongebruikt. En ze las uit Mat- theus. Toen zeide Jezus tot zijn dis cipelen: Zo iemand achter Mij wil ko men, die verloodhene zichzelven en neme zijn kruis op en volge Mij. Want zo wie zijn leven zal willen behouden, die zal het verliezen; maar zo wie zijn leven verliezen zal om Mijnentwil, die zal het behouden. Sabina sloot de bijbel. Waarom deze woorden? Waarom juist weer deze woor den? Ze wist het niet. Ze kon er nu óok niet verder over nadenken. Met in spanning van al haar geestelijke kracht dwong ze zich om gewoon te beginnen met lesgeven. Het uur ging moeilijk voorbij. Elke vijf minuten keek Sabina op haar hor loge. Ze verlangde naar het eind van de morgen. Na dit uur nóg drie uren. Het was bijna niet om door te komen. Maar ook deze morgen ging om. Eindelijk klonk de bel. De marteling was gelukkig voorbij. Het lawaai in de gangen brak los. Het vooruitzicht van een vrije mid dag maakte de jeugd nog rumoeriger dan anders. Sabina pakte haar boeken bij elkaar. Ze vergat het werk voor de volgende les op te geven. De leerlingen vonden het allang best. Zoiets was een buitenkansje. Tussen de kinderen door liep Sabina haastig de trap af. Ze wilde thuis opbellen. Eén keer de belangstel ling van Van Dalen was meer dan ge noeg". Beneden bij de voordeur kwam Suzan van Laar haar tegemoet.- U wilde dat ik vanavond bij U kwam? vroeg het meisje stug en vij andig. Sabina aarzelde een ogenblik. Liever wilde ze het gesprek nog uitstel len, eerst afwachten hoe het met Josje was. Maar de toon van Suzan maakte dit onmogelijk. Het zou lijken of zij, Sa bina, voor de moeilijkheden wilde capi tuleren. Ja, kom je vanavond? vroeg ze, zich dwingend om gewoon te zijn. Graag antwoordde Suzan hard. Ik heb U ook wat te zeggen. Met een draaide ze zich om en liep de grote schooldeur uit. Sabina keek haar ver bijsterd na. Wat was dit? Was er iets gebeurd? Of maakte alleen het vooruit zicht dat in huis iets veranderd zou worden, hét kind zo vijandig? Ben je van plan in een pilaar te veranderen, Sabina? hoorde ze een stem naast zich. Toen bemerkte ze pas, dat ze nog steeds stil stond. Nee, Tom zei ze afwezig. Wat dan? Ik 'wou met je meelopen, ver klaarde Gaalsma. Als je er tenminste niet al te veel bezwaar tegen hebt. Ze liepen samen de school uit. Sabina begreep dat ze iets zeggen moest, maar ze wenste haar collega op dit moment mijlen ver weg. Natuurlijk is het goed wanneer je meeloopt antwoordde ze-plichtmatig. Het klinkt niet erg enthousiast, merkte ihij op. Je zou het wel eens kunnen waarderen, dat ik na je minder prettig optreden van gisteravond weer de eerste wil zijn om het goed te maken. Ik zal maar denken, dat je uit je humeur was en de zaak niet zo zwaar nemen. Zijn woorden ergerden Sabina. Die kwast. Zijn neerbuigendheid kwetste haar. He was niet uit mijn humeur zei ze stug. Nou ja vond hij beschermend ik begrijpt het wel. Je bent ook altijd maar alleen. Zo prettig is dat heus niet. Maar als je nu verstandig wilde zijn, zou ik werkelijk je leven wel wat aangena mer kunnen maken. Sabina bleef staan. Eén ogenblik was ze alleen maar verbluft, toen schoot een razende drift in haar omhoog. Wat gaat jou mijn leven aan zei ze schor. Ik val tenminste nooit an dere mensen las Lig met mijn geklaag. Ik geloof je gisteravond duidelijk genoeg te hebben laten merken hoe ik over je op merkingen dacht. Hoe heb je de moed om nog weer eens zoiets tegen mij te zeggen. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 3