9 roen in het harL, Tragedie op Texel Een nieuwe uitgave van Stenen voor brood kreeg een goede vertolking De Boornder Sportver. vierde zilveren jubileum Onder de Pomp OENSDAG 25 JANUARI 1956 70e JAARGANG No. 7012 COURANT tgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij elc&ekhandel Drukkerij Bibliotheek m Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank Postgiro 652 - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv. 8 ct p. mm. ^Tppl 3t monument op de begraafplaats aan de voet van de Hogeberq, waar de isneuvelde Georqiërs hun laatste rustplaats vonden. Links het wapen van *xel, rechts dat van Georgië. Over enkele maanden is het elf jaar ileden, dat op Texel de Georgiërs, die Duitse krijgsdienst waren getreden in sstand kwamen. De heer Van der Vlis, .e destijds op Texel vertoefde om zijn ïschiedenis van Texel te schrijven, .aakte deze opstand mee en publiceerde *eds kort na de capitulatie van de uitse legers onder de titel „Tragedie j Texel" zijn verslag over deze veef isproken opstand. Hoewel het boekje er drukken beleefde, bleef de vraag *oot, vooral op Texel zelf. Een vijfde *uk ondervond echter grote vertraging 5or het bericht, dat in Georgië een iekje over de Russenoorlog op Texel oest zijn verschenen. Hieronder daar- meer. Er zal nu een nieuwe druk in de loop in April verschijnen bij de uitgever H. W. Becht te Amsterdam, in opdracht in Boekhandel Langeveld De Rooy. Bij een gesprek, dat wij met de schrij- ;r voerden, deelde hij ons mee, dat tal- jke nieuwe gegevens in het nieuwe iekje verwerkt waren en dat o.m. eni- ïr,^iieuwe, niet eerder gepubliceerde ito's opgenomen zullen worden. Hoe- el ook van Texelse ingezetenen nieuwe ïgevens voor de her-uitgave waren ge- omen, heeft de heer Van der Vlis deze i hoofdzaak ontleend aan een boekje, at in het jaar 1948 onder de titel „De pstand op het eiland Texel" en onder m tweede titel „De Georgische Partisa- en in Holland" door de Georgische academie van Wetenschappen te Tiflis, e hoofdstad van Georgië, werd gepu- liceerd. Door de vriendelijke medewer ing van de professoren Wertheim en beling, beiden aan de universiteit te msterdam, was de heer Van der Vlis in 2 gelegenheid belangrijke nieuwe ge- »vens uit het Georgische boekje over te amen. Bovendien getroostte de heer an der Vlis zich de moeite om de Han- elingen van het Engelse Lagerhuis door lezen, die op de opstand betrekking ebben. Hierdoor werd het de schrijver togelijk op de plaats van de Georgiers, ie slechts een klein gedeelte vormden an de vele tienduizenden Russen, die in 'uitse krijgsdienst getreden waren, een aheel nieuw licht te werpen. Voor de Texelse bevolking zal het buitengewoon belangwekkend zijn te vernemen, hoe het oordeel van de Geor giërs over ons eiland en zijn bewoners was. Ook hierover wordt in de nieuwe druk van de „Tragedie op Texel" uit voerig bericht. Niet minder belangwek kend is, dat thans is komen vast te staan wat er geschiedde met de 235 Ge orgiërs, die de strijd op Texel hebben overleefd. Het staat wel vast, dat velen hunner naar hun vaderland teruggekeerd zij:-!, waar zij thans in allerlei beroepen in Tiflis en omgeving werkzaam zijn. Naar onze mening heeft de heer Van der Vlis destijds zijn boekje over de opstand terecht de titel „Tragedie op Texel" gegeven, want in het bijzonder voor de Texelse bevolking is de opstand een ware tragedie geweest. Het is hier om, dat wij geloven, dat de nieuwe uit gave van het boekje op Texel weer vele lezers vinden zal. HOLLANDS" NOORDERKWARTIER IN 1955 De afzet van ruwe inlandse wol vond grotendeels coöperatief plaats en wel voor een zeer belangrijk gedeelte in de maanden juli en augustus. De prijzen vertoonden van juni tot oktober een da ling van plm. 10%, waarna een stijging intrad van plm. 5%. De Noordzee-visserij, die in het begin van het jaar slechte resultaten oplever de, herstelde zich in de tweede helft van het jaar. De Wadden-visserij was zeer slecht; sardijn weid in het geheel niet aangevoerd. De prijs van garnalen was laag door grote vangsten elders. De vishandel heeft een slecht jaar achter de rug, geen export en veel con currentie. Trx. Boys-nieuws Zondag jl. werden aile voor ons te spelen wedstrijden afgelast. Ook de wedstrijd van de adsp. is zaterdag niet doorgegaan. Nu we in de periode zijn gekomen, dat de kans op aflassing toe neemt, raden wij de leden aan om juist nu te trainen, opdat wij in conditie blij ven voor de nog komende wedstrijden. Voorlopig programma voor zondag a.s. Zeemacht 1-Tex. Boys 1; Texel b-Tex. Boys a, zaterdag 3,30 uur. BEVROREN VOER Hoewel de winter zich tot dusver van zijn zachte zijde laat kennen mogen wij er niet op rekenen, dat dit zo zal blijven. Een kleine vorstperiode zou gunstig zijn voor de wintervoor en voor de win tergranen. Voor de buitenshuis of niet vorstvrij opgeslagen saprijke voedermid delen betekent vorst van enige beteke nis echter een gevaar. Bieten en kuilvoer zijn gauw bevro ren. Deze bevroren voedermiddelen mo gen niet aan het vee vervoederd worden. Men stelle dus alles in het werk om be vriezing te voorkomen. De bietenkuilen goed afdekken en een aangebroken kuil bedekken met zakken. Is het niet gelukt het voer vrij van vorst te houden, dan mag pas nadat het voer ontdooid is, gevoerd worden en wel onmiddellijk. Ontdooid voer is na melijk zeer bederfelijk. Laat het voer buiten de stal ontdooien. Ook bevroren en weer ontdooide kuil bezit de voor de zuivel zo onaangename eigenschappen. Uw voer bevroren is geld verloren. k; ADMINISTRATIE STICHTING SOCIAAL TOERISME TEXEL 'De heer R. J. Boom is op zijn verzoek ervol ontslag verleend als administra teur van de Stichting Sociaal Toerisme 'exel. In zijn plaats is benoemd de he* L. Faber, Pijpersdijk K 61a, De Koog. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 25 januari )en Burg, „De Lindeboom-Texel", jaar- ergadering Bond van Plattelands- rouwen. )e Cocksdorp, „De Hoop", vergadering loll. Mij v. Landbouw, afd. Eierland. Donderdag 26 januari >en Burg, Oranjeboom, uitvoering Avanti" en „Mannenkoor Den Burg". >en Burg, „De Graaf", jaarvergadering fiO.V. afd. Texel. Vrijdag 27 januari )en Burg, „Oranjeboom", 5 uur kinder- niddag N.V.V. 'uid-Eierland, Kapel, toneeluitvoering ODIT" met „Leentje Martijn begint taar leven". )en Burg, hotel „De Zwaan", ledenver- fltóering V.V.V., afd. Den Burg, aan- ang^ 8,15 uur. 3» Koog, Uitvoering Gemengde zangver. )e Koog. Zaterdag 28 januari )en Burg, „Oranjeboom", toneeluitvoe- ing oud-leerlingen „Stenen voor brood". )e Cocksdorp, „De Hoop", „ODIT" voert 'P „Leentje Martijn begint haar leven". „Stenen voor Brood". Dit toneelspel in vier bedrijven naar een radiohoorspel van G. A. Homburg door F. J. Rostink, werd vrijdag in de geheel gevulde zaal van „De Oranjeboom" voor het voetlicht gebracht door een ensemble, gerecru- teerd uit oudleerlingen van de lagere landbouwschool en landbouwhuishoud- school, terwijl mevr. J. Beumkes-de Radder de gastrol vertolkte. De inhoud van dit stuk laat zich niet, omdat dit stuk zaterdag wederom opgevoerd zal worden. Wij bepalen ons derhalve bij het spel, dat over het alge meen heel goed was. Het was een lang en vrij zwaar stuk, maar allemaal heb ben zij er zich goed doorheen geslagen. De heer IJ. Kikkert was de kweker, wiens bedrijf door de stad dreigde te worden opgeslokt. Wat. er in hem om ging, zijn heftige reacties, zijn taai vol houden tegen overmacht en woordbreuk makkelijk raden: de zich snel uitbrei- - dit alles wist hij uitstekend tot zijn dende steden slokken voortdurend land j recht te doen komen. Mevr. I. Wuis-de op. Op Texel gaat dat gelukkig met Wit, zijn vrouw, gaf eveneens een beste mondjesmaat, al kan men ook hier wel vertolking. Zij liet goed uitkomen hoe eens strubbelingen ontdekken band met uitbreidingsplannen. De avond werd geopend door de heer W. Kikkert N. Jzn., Den Hoorn, die een speciaal woord van welkom richtte tot de directrice van de landbouwhuishoud- school, B. en W., het dagelijks bestuur der stichting landbouwschool, de be stuursleden van de diverse coöperaties «en organisaties op agrarisch terrein, die prijzen beschikbaar stelden voor de le- zingwedstrijd, en last but not least de jury van de lezingwedstrijd. Spreker constateerde met genoegen, dat de zaal zo goed als geheel gevuld was - en voor zaterdag a.s. reeds uit verkocht - waaruit mag worden opge maakt, dat deze feestavonden gewaar deerd worden. Een reputatie opbouwen is echter niet zo moeilijk als een reputa tie ophouden! Spreker zei ervan over tuigd te zijn, dat de speelsters en spelers zich voor de volle honderd pet zouden geven, teneinde de reputatie niet alleen op te houden, maar zo mogelijk nog op te voeren. De voorzitter leidde het stuk vervol gens in: door stadsuitbreiding wordt me nig bedrijf met ondergang bedreigd. Bij de worsteling van de agrarische sector om zich te handhaven tegen de zich uit breidende industriële sector moest spre ker onwillekeurig denken aan 't spreek woord „Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen". Daarom hebben wij er voor te zorgen, dat onze belangen het zwaarst wegen. En dat kan als een ieder met zijn tijd meegaat, want dan ook zal ieder met het volste recht achter zich in de bres kunnen staan. De tijd, dat de boer zich met z'n dorsvlegel verdedigde ligt ver achter or.s; wij hanteren een nieuw _en beter wapen: de kennis. Ver meerder Uw kennis opdat U niet achter raakt. Het is een der taken van de ver eniging van oudleerlingen om de ont wikkeling te voeden en te stimuleren. Dit geschiedt door middel van excursies, lezingwedstrijden, praatavonden en to neeluitvoeringen als deze". Hierna werd het woord verleend aan de tonelisten. De inhoud verklappen wij bezorgd het moederhart kan zijn om de kinderen, ook nog als dezen al flink uit de kluiten gewassen zijn. Door haar goede spel droeg zij veel bij tot de juiste sfeer. De heer M. Roeper, die op al heel wat uitvoeringen zijn beste beentje heeft voorgezet, was ook viijdagavond weer goed op dreef, waarbij dan toch even ge constateerd moet worden, dat hij nogal eens over zijn woorden struikelde. De heer C. Witte, Driehuizen, was de jon gere broer. Kees heeft het er goed af gebracht, hij leek ons zeer rolvast, voor al.in de scènes met zijn aanstaande! Moeilijker viel het hem echter om vlot en ongedwongen te gesticuleren: zo dachten wij een enkele keer, dat hij zich ineens de functie van schildersmodel had toegedacht.Overigens voor zijn spel alle"lof. De heer C. Koorn Mzn. heeft er ook al heel wat toneeluren opzitten en hij ge droeg zich dan ook als een geroutineerd speler. Het ging hem vlot af. Mej. M. Kuip, „Rozenburg", toonde ons een ge zellig dienstmeisje, dat er bijzonder veel schik in had om een dodelijk verliefde jongeman in het onzekere te laten. Zij was een en al tempo. De heer G. Bakker, „De Atlas", kon ons eveneens zeer goed voldoen, maar wèl vonden wij het jammer, dat zijn pruik als een toonbeeld van noncha lance zijn schedel dekte. Mevr. Beumkes acteerde dat het een lieve lust was Men hoeft haar niet meer te vertellen wat een goede uit spraak vermag. Alleen vonden wij het echtpaar „Achterberg" even slecht op elkaar afgestemd als de boot op de ha venmondaanlegplaats. Wij konden nl. niet erg geloven, dat de heer en mevr. Achterberg al zolang onder één dak huisden. Mej. Nel Kikkert N. J.d., ver tolkte met overgave de rol van Sonja, die zich van de ruzietjes tussen haar ouders en a.s. schoonouders lekker niks aantrok. Haar ongekunsteld spel rang schikte haar ongetwijfeld tot een der beste krachten van deze avond. De heer A. Brans tenslotte gaf ons een zeer aan vaardbare figuur van de dominee. Dit plaatje stond in de Texelaar van 4 maart 1950- De krant schreef: ,,De Zwaluwen voelden zich in de 4de klasse NHVB niet thuis en daarom qoalden ze zich naar de dde klasseDit kampioenselftal bestond toen uit (voorste rijvan links naar rechts): B. WijngaardenTh Jonker W. Duinker, midden: J. Huisman, P. Zijm en 1. Kok, achterste rij: C. Smit, F- Zwanenburg, C- Kek, H. en A. Troost. Verder ziet U op de foto: J. Beumkes, H. Sleqtenhoist en W. Jonker- Onder zeer grote oelangsfelling, zo wel van haar eigen supporters als van de sportvrienden uit andere dorpen, heeft de Hoornder Sportvereniging Z.D.H. donderdag en zaterdag in „Loodsmans welvaren" haar zilveren jubileum ge vierd. Dat „De Zwaluwen" populair zijn bewezen de overvolle zalen en de gewel dig goed geslaagde loterij. Op de v eerste feestavond werd het woord gevoerd door de heer Jac. Kiljan en wel als voorzitter van D.E.K. Namens dit korps overhandigde spreker een en veloppe met inhoud. De heer M. A. Ide- ma bracht namens de Texelse Sportraad de felicitaties over met de toezegging, dat de jubilaresse een geschenk mag uit kiezen. Het gemeentebestuur had bloe men gezonden - burgemeester en mevr. De Koning woonden de eerste avond bij. Zaterdag voerde de heer H. Schrama IJzn. het woord namens de Texelse Boys, dat ZDH eveneens met bloemen verraste. De heer B. van Keulen bracht geluk wensen over namens S.V.O dat ZDH met een enveloppe met inhoud verblijd de. De heer B. Bakker feliciteerde de jubilerende sportvereniging namens S.V. Texel. Voorts waren aanwezig het be stuur van GDS, dat een enveloppe met inhoud aanbood en net bestuur van De Zeemeeuwen, die bloemen de tolk lieten zijn. O.schoon de notulenboeken tijdens de bezetting zeek geraakt zijn, is er van de geschiedenis van ZDH nog wel hêt een en ander bekend' het werd in 1931 opge richt en wel als korfbalclub. Er werd toen op de korhoek getraind. De voorzitter, de heer Jurr. Beumkes, zei in zijn openings- en jubileumspeech, dat het met de korfbalafdeling altijd goed gegaan was. Ook toen waren er na tuurlijk hoogtepunten (met kampioen schap) en minder glorieuze perioden. Er was wel eens gebrek aan speelsters: een korfbalclub immers bestaat uit zes da mes en zes heren. Tegen 1940 raakte de gang er een beetje uit, maar in 1941 werd een belangrijke vergadering voor onze vereniging gehouden en kwam er weer een grote opleving. Toen ook werd de afdeling voetbal opgericht. Tot 1944 werd dus zowel gekorf- als gevoetbald Na de oorlog werd alleen de voetbal sport beoefend, daar voor de korfbal- VVIE HEEI T ER IETS TE VRAGEN? Pleegouders, die iets over vluchtelin genkinderen hebben te vragen, moeilijk heden of bepaalde kwesties willen be spreken, kunnen zich daarvoor wenden tot mevr. De Koning, Weverstraat 101, die daartoe iedere Donderdagmiddag thuis is. UITVOERING VERENIGING VAN OUDLEERLINGEN Voor zaterdag a.s. is de zaal tot de laatste plaats uitverkocht. Men gelieve vroeg te komen, want het toneelstuk heeft vier flinke bedrijven. Om 7 uur gaat de zaal open. Komt tijdig, dan kan om 8 uur begonnen worden. Bestelde kaarten gelieve men voor za terdag a.s. af te halen bij de heer C. P. Laan, Koogerstraat 21, Den Burg. KALVEROPFOKWEDSTRIJD Evenals in 1955 wordt ook dit jaar weer een kalveropfokwedstrijd georga niseerd door de ver. v. bedrijfsvoorlich ting en de Ver. van oudleerlingen lagere landbouwschool op Texel. De landbouwjongeren, die hieraan wensen deel te nemen (de kalveren moe- 1 ten geboren zijn in de maanden febr. en maart) gelieven zich hiervoor op te ge- ven bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21 of bij de ass. van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, de heren C. J. Witte en G. Stobbe. Gezien het succes van vorig jaar ver- j wachten de organiserende verenigingen een behoorlijke belangstelling. C. J. W. j club geen tegenstanders op Texel meer aanwezig waren. In 1950 vond de oprich ting van de handbalafdeling plaats. Thans beslaan er plannen om in de toe komst hier ook nog een gymafdeling aan toe te voegen. Het eerste voetbalelftal doet het mo menteel uitstekend en staat dan ook aan de kop. Het kampioenschap, dat nu al dicht in het vizier komt, zou vooral dit jaar een prachtig cadeau zijn. Gaat die vlieger niet op, wel, ze zullen niet bij de pakken neerzitten, want in het sluitings lied zongen de matrozen „En mochten wij niet slagen, wij gaan steeds volle kracht vooruit". WaUde feestavond zelf aangaat: Met de revue „De Zwaluwboot vaart uit" heeft ZDH groot succes geoogst. Er zat flink tempo in en het toneel was non stop bezet. Op de achtergrond stond de brug van De Zwaluwboot. De revue begon met een korte proloog, waarna acht zangeressen, als matrozen verkleed, zingende aan boord stappen en vertrekken Op het wijde water zingen zij hun zeemansliedjes uit volle borst. Vervolgens vroeg een schooier met Fiere schooiershart" de aandacht. De adspiranten voerden een bijzonder aar dig stukje op, getiteld „Een erge zieke", waarna het harmonicaquintet „The Ja- pihedic" ons op een best stukje muziek vergastte. Dit werd gevolgd door „Amor Wint", een schets, welke de voetbalsport als onderwerp had. Ook de verstekelingen, die aan boord gestapt waren, hadden veel succes. Het waren twee gasten, Gerrit (accordeon) en Piet Keijser, onze Texelse kunstfluiter. Bij een jubileum hoort een clublied: dit werd door acht zwaluwdames ge bracht - in clubcostuum natuurlijk. Aan boord bevonden zich nog twee jubilarissen: de eerste avond de voorzit ter zelf, die 25 jaar lid is, waarvan 20 jaar voorzitter, en de tweede avoncT. de heer J. Kalis, die 25 jaar lid is. Beiden werden spontaan gehuldigd en met een asbak met inscriptie verrast. De aankondiging van de pauze was origineel met een pantomime. Het feest werd voortgezet met een accordeonpotpourri, die door de bezoe kers uit volle borst werd meegezongen. Het stukje „Janse is jaloers" sloeg ook goed in. Daarna weer het optreden van The Japihedic", gevolgd door zang van Ben met „Moederlied". Hierop was het woord aan het spook: een bekend Hoorn- Ier ingezetene was onder een laken ver borgen en vier personen uit de zaal nochten raden wie dit spook was. De •erste avond kwam Theus de Porto uit ie doeken, zaterdag mevr. P. Heer- •ihap-Hoep. Nadat de schets „de pantof- elheld" was gebracht en de gebroeders Xeijser nogmaals hun kunnen hadden Gedemonstreerd, volgde de finale, die in olslagen duisternis begon: de brug en bordjes van de matrozen waren met luorescerende verf bespoten. We lazen .,25 Jaar De Zwaluw" en „Op naar de 10 jaar". De matrozen zongen een. toe passelijk lied. Nadat de verloting was gehouden, sioot de voorzitter deze zo schitterend geslaagde jubileumviering. De regie was weer in handen van de j lieer P. Stechweij, terwijl „meester" Laan zich verdienstelijk maakte als souffleur. Na de toneeluitvoering werd door ve len nog menig uurtje geprofiteerd van de voortreffelijke band der Ritmische Eilanders. Ze zegge zoveul, maar een beweu- ner van de Molestreet-hoek Emmalaan beweert, dót de gemeente aandele het in een autoverenfabriek.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1