Cjrocn 'ZwartsJexeh in het harL, 47! ¥7 Gymavoncl met een afscheid en een debuut Toeristenseizoen 1956 belooft weer druk te worden WINTER „Gaat heen in de wereld" Op reis In Januari vijftig aanvragen per dag De ijsbaan van Den Burg fels >JSDAG 22 FEBRUARI 1956 TEXELSE 70e JAARGANG No. 7020 COURANT tgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooij ekhandel Drukkerij Bibliotheek >n Burq - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank. Postgiro 652- - Abonn. pr. 1 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv 8 ct p. mm. „Deze gymuitvoering geeft zowel een scheid als een debuut: de leiding is eis overgegaan van de heer C. Mets ar de heer J. H. v.d. Veen, onze nieu- fsportleider", aldus sprak zaterdag- ond de voorzitter van gymnastiekver- I -igfng „Texel", de heer P. Schoorl voor n ÈUnverkocht „De Oranjeboom" aan ^ant t* rot van zo ^1jzonc^er goed ge- aagde uitvoering door de hooldafdelin- J?1!Jj 'in samenwerking met de oudere rjongens- en meisjesadspir anten. 1 altija, dit debuut van de nieuwe sport- ider heeft het bewijs geleverd, dat ize turners en turnsters aan goede inden zijn toevertrouwd. Een kennismaking en een afscheid. a heer Mets heeft de sporen na al die Duewren wel dubbel en dwars verdiend. rassiiijs jgymnast (en motorsportman) zal hij >eradcet de sporen echter weinig bereiken en ekerinarom heeft men hem zaterdagavond votfn. ^horloge aangeboden. Als een sym- /il «la, „Kees", de tijd staat niet stil, 'men'euwe tijden, nieuwe meesters. Een bescheiden lettertje, onopvallend ider de naam der vereniging gedrukt, 2rtelde op het programma, dat de gym op 2 maart 1923 is opgericht. 33 iar|geleden. De heer Mets was toen een Opstnaap van enkele turven hoog. Er zou ^'^gymnastiekvereniging komen. Wij stisc.gpen al warm bij de gedachte, want tot cdeLusverre hadden wij ons moeten behel- prijüen met zelfgemaakte bruggen en wat ddelcies meer zij. Van zo'n brug moet U zich Ikooffet-'al te veel voorstellen: twee dennen- jt gieten met schors en al lagen op twee £n isten, ongeveer een meter hoog. Maar 'm- /ij volbrachten er toch met alle bravour e stoutste kopstandjes op, soms met v0(.lompen en al. Toen kwam de vereni- ing als uit de as herboren. Groei en -lanbloei. Fijne werktuigen en een prettige bij feer onder goede leiding. Wij denken v. terug aan onze gymleraren Boogaard n Roeper. Deze, onze (eigen) Texelse 'ereniging bracht uitstekende krachten oort en wie herinnert zich niet de eerste?" reuzenzwaai van Nook Graaf ^^Injhet hoogrek? Dat was welhaast acro- atiek! 1 Op zekere dag dorst onze gym zich bij iet.KNGV aan te sluiten en thans heb- I >en wij zelfs een voorzitter, die zich al iverse jaren achtereen tot kampioen oor Hollands Noorder Kwartier laat ^^itroepen. I De gym heeft de wind in de zeilen. De Wjelangstelling voor de edele turnsport is j££root de vereniging telt momenteel 380 Hflnlingen van vier tot vèr boven de r lertig. 33 jaar gymvereniging. Zaterdagmid- lag zagen wij tal van ouders vol trots ie verrichtingen van hun kroost gade- daan. Ouders, die in 1923 misschien self nog maar kinderen waren of nog aiet eens „bestonden". „Hoe bestaat iet!", dat op Texel een vereniging zó lang en zó hecht kan zijn. De 18de februari stond dus wèl in het ;eken van de turnsport. Om twee uur raden de jongste afdelingen reeds aan. 3e bruggen en ringen en (hoog-)rekken lieven uiteraard nog achterwege, maar les te meer werd van de ledematen ge- irofiteerd: ze galoppeerden nu en dan UB wilde paarden en wipten over de {lad de vloer als op de vlucht geslagen zeldmuizen. Ook" voerden ze koprol-val- jartijen uit en het liep allemaal ge smeerd. De leider hield hen goed in het gareel. De groteren toonden al weer méér er- /aring en zo liep dit programma feite- ijk aansluitend naar de avonduitvoe ring, welke met de meisjes van 12 tot 13 Br startte, nadat 1 pet. van de aanwezigen het vaandel eerbiedig had begroet. fWij hebben nu zoveel leden, dat onze jaarlijkse uitvoering moest worden ge splitst", aldus de voorzitter, die een bij zonder woord van welkom richtte tot 't voltallige college van B. en W en de beide oud-voorzitters, de heren J. Kiljan Sr. en Jac. Roeper Johzn. Het programma bevatte 18 nummers. Aan brug, op de evenwichtsbalk, via de springkast, het paard; aan het laag- en hoogrek, met hoepels en het lichaam (met de gezonde geest) zonder meer. De evenwichtsbalkoefeningen werden dik wijls uitgevoerd op de maat van een ge zellig stukje muziek. Bij de meisjes van 14[ tot 15 jaar was Marijke Beumkes de topster, terwijl ook diverse anderen prachtige prestaties leverden. Bijzonder aardig was ook de klompendans en het paai dspringen, waarbij je je hart wel eens vasthield, want de jongens schenen „geladen" Zij huldigden kennelijk de stijl van „In naam van Oranje. Een heel aardig nummer was ook de trai ningsoefening voor de (dames-) voeten. De lange matoefening bewoog ons tot deze notitie- de turnsport evolueert naar de zuivere acrobatiek! Geweldig, heren. Dit nummer kreeg nog een vrobjke noot toe: Adam Keijser ontpopte zich als clown. De vrije oefening door de heren ver melden wij ook speciaal, omdat dames over het algemeen meer concentratie- Oefening kv/eekt kunst vermogen demonstreren dan de heren. Dit is op jeugdige leeftijd {en dus bij de adspiranten) reeds te merken. Tenslotte noemen wij nog het keurige werk aan de brug en het rek. Dat de open doekjes op deze mooie avond geen zeldzaamheid waren, neemt U wel gaarne van ons aan. Over het slot van de avond spraken wij reeds. De heer y.d. Veen werd een boekwerk, speciaal geschreven voor sportleiders, aangeboden. P.S. De heer Mets heeft nadrukkelijk betoogd, dat hij dit (toch) niet als een absoluut afscheid van de gym wilde zien, men kan op zijn medewerking blij ven rekenen, óók als „werkend" lid: hij liet zaterdagavond weliswaar verstek gaan als taalde hij niet naar ring of rek, maar dit hield enkel verband met een nog niet helemaal verdwenen griep aanval! Wij feliciteren gymnastiekvereniging „Texel" met deze uitstekend geslaagde uitvoering en wensen haar gaarne een blijvend succes toe. Met grote moeite heeft 9 febr. de Texelse boot Dokter Wagemaker de ver binding met Den Helder kunnen onder houden Op haar tocht naar de vaste wal raakte de boot in een ijsveld, waaruit zij zich met moeite wist te bevrijden. (ANP) Hier heeft de Wintervorst zijn zetel opqeslaqen, Hier is zijn erf, zijn rijk! Hier zijn qeen lentedaqen, 't Van ver qenaderd licht, dat door de nevel schiet, Mooq' lekken aan de sneeuw, maar deert de ijsklomp niet- Den eeuwiq qrauwe lucht weeqt drukkende op de stranden, Hier houdt qeen sterflinq 't uit, hier komt qeen Noorman landen, Geen andere plek op aard', hoe kariq ook bedeeld, Is zo ellendiq naakt, zo arm aan qroei-en-teelt- De qrond is hier versteend, om nimmer meer te ontdooien, 'l Zijn vlokken, anders niet, wat hier de wolken strooien, Het dood'lijk wit alleen, dat op de omtrek kleeft, Is 't onverwisseld kleed, dat hier de scheppinq heeft, 't Zijn klippen van rondom, zo ver de blikken snellen, 't Zijn rotsen louter ijs, die aak'liq overhellen, Die, van de vloed qeknaaqd en door de wind qekraakt, De dood bedreiqen aan de eerste die Texel naakt. Enverder de beste wensen van 'n badgastergens in Amsterdam, die met een groot verlangen naar de lente zit uit te zien om weer naar Texel te gaan. Wat de huidige verbinding met Den Helder betreft, laten wij niet mopperen: 30 jan. '95 moest de Ada v. Holland, ka pitein Mets, bij een poging de haven van Oudeschild te bereiken, onverrichterzake naar Den Helder terugkeren. Texel zag de stoombootdienst een gedwongen rust van drie weken opgelegd. „De communicatie met de vastewal werd vaak met veel moeite onderhou den. (Per ïjsvlet? - red.). EEN HALVE EEUW GELEDEN Uit de Texelaar van donderdag 15 februari 1906: Wij herinneren er nogmaals aan dat, aanvangende donderdag 15 februari, de „Ada" vaart: van Texel: voorm. 4.15 - 6.45 - 11,- Nam. 3 uur. Van Den Helder: Voorm. 5.15 - 9.30 - Nam. 12.05 - 4 uur. „Gaat heen in de gehele wereld, ver kondigt het evangelie aan de ganse I schepping". Is deze, nu bijna 2000 jaar geleden gegeven opdracht voltooid? Is 't werk af? Nee, nog lang niet. Ds Hilde- ring heeft voor een uitgebreid gehoor in de Hervormde Kerk te Den Burg uitge breid verslag gedaan van het werk der zending. „Gaat heen". Christus wist, dat uitvoering van die opdracht veelal een geweldig moeilijke taak zou zijn, maar óók, dat God dit werk zijn onontbeerlijke zegen niet zou onthouden. De zendelin gen trokken uit. Naar het noorden. Ook naar Texel. En naar het verre zuiden, tot voorbij de evenaar. Groot resultaat of een totale mislukking, in eerste in stantie althans. Want de mens, vastge groeid in het heidendom, wenst niet al tijd geholpen te worden. Eerst dient het wantrouwen uit de wereld te worden ge holpen en zo komt de zending, het evan gelie dikwijls slechts stap voor stap ver der. Dit prachtige werk is nog lang niet voltooid. Miljoenen en miljoenen men sen hebben Jezus Christus nog niet als hun Heiland gevonden of willen vinden, maar dit mag het christendom niet weer houden vol te houden en te blijven vol harden. Dit alles heeft Ds. Hildering in een warm betoog naar voren gebracht. Grote arbeidsvelden liggen nog braak en nog steeds zijn de velden wit om te oogsten. Deze bijeenkomst werd door Ds. P. C. Klijnsma geopend en gesloten, terwijl de Hervormde Kerkkoren, verenigd tot één groot koor o.l.v. de heer Kassenaar enige liederen ten gehore brachten met orgelbegeleiding door mej. M. Bremer, Oosterend. Ook de heer J. Visser ver leende als organist zijn medewerking. HANDELSREGISTER Wij lezen in „Handelsregister" onder nieuwe inschrijvingen: B F. Jansonius, Texel, De Koog, Dorpsstraat 44. Pensionbedrijf. Venn.: B. F. Jansonius, mevr. K. A. Jansonius, rnevr. A. A. E. Jansonius en A. K. J. Jansonius. Goedkoop en de Vries, Texel, Den Burg, Hollewalsweg „Repos-Ailleurs". Onderaannemersbednjf grond-, water en wegenbouwwerken Venn.: J. Goed koop en A. de Vries. en onder wijzigingen. N. Maat, Texel, Den Burg, Wever straat 61 Kleinh. in petroleum. Uittr. eig.: N. A'Jaat. Bedrijf w v. door mej. E. M. Spigt o. eig. naam. SCHAATSWEDSTRIJDEN TE OUDESCHILD Zaterdag voor meisjes van 13, 14 en 15 jaar: 1. Ike Bergstra; 2. Reina Smit; 3. Alie v. d. Schans. Ondanks het slechte weer gingen zon dag de wedstrijden voor jongens ook door. Jongens met noren, 7 deelnemers: 1. G. Terwindt 78,4 sec.; 2. F. Krijnen 79,4 sec.; 3. J. Zuidewind 81 sec. Jongens met andere schaatsen, 11 deelnemers: 1. Theo Backer 44,5 sec., 2. Hans Boom 45,2 sec., 3. Jan de Vries. Afvalwedstrijd 23 deelnemers: 1. Siem Dros; 2, Jaap Zuidewind, 3. Fup Krijnen Er was grote belangstelling en de ini tiatiefnemers zullen bij voortdurende vorst zeker nog wel het een en ander organiseren. Nog beter zou het zijn als ïjsclub Oudeschild nieuw leven zou worden ingeblazen, dan kunnen diverse zaken veel beter worden geregeld. dan Uw spoorkaartje ge- haaldhijdeV.V.V.„Texel" 3* PUBL1KAT1E VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 22 februari Den Burg, Landbouwschool, praatavond Ver. van Oudleerlingen. Den Burg, „Lakeman", huishoudelijke vergadering Partij v.d. Arbeid, Den Burg. Vrijdag 24 februari Den Burg, Landbouwhuishoudschool, Ver. v. Plattelandsvrouwen, voorlich tingsavond Enkalon-fabrieken. De Waal, Dorpshuis, jaarlijkse uitvoe ring jeugdver. De Waal. {Generale repetitie, uitsluitend toegan kelijk voor de jeugd). Zaterdag 2b februari Den Burg, „De Graaf", films over Die selmotoren en de smering ervan. Mobil- oil. De Cocksdorp, „De Hoop", feestvergade- ring Holl. Mij. v. Landbouw. Spreker F. Jansen over „De Jordaan". De Waal, Dorpshuis De Wielewaal, jaar lijkse uitvoering jeugdver. De Waal. TANKAUTO LIEP VAST Oudeschild. Zaterdag is een grote tankauto van de Caltex bij het afrijden van de boot in aanraking gekomen met een paal aan de zijkant van de afrit. De auto werd ernstig beschadigd, maar de tank zelf bleef heel. De auto moest achteruit de boot af, waardoor de chauffeur de zaak niet goed kon bekijken. Aan de andere kant van ons venster blaast de noordenwind door de naakte takken, die scherp staan afgetekend te gen het lichte fond van een kunstzinnig bepoederd pannendak: sneeuw, tot ij? gestold. Daarboven een koud1 vries lucht en beneden de vorst van het dak wat ijle stralen van een zon, die om deze tijd van het prille jaar nog geen hoge sprongen durft te nemen. Het is in wezen dan ook nog hartje winter. Al kraakt het dan niet meer zó als het vriest, want een paar graden vorst lappen wij, na die temperatuurda lingen tot min. 17, gewoonweg aan onze met schapenwol gevoerde laars. Alles schijnt te wennen. En zo vonden wij het ook al heel gewoon om eens naar het hoofdbureau van de VW „Texel" te stappen en te informeren naarde nieuwe aanvragen voor seizoen 1956. Onderweg passeerden wij een melk boer, die, de wijkindeling ten spijt, de kranen van de bussen met kokendheet water trachtte te ontdooien. De kolen boer, aan het stuur van een snelrijdende auto, wuifde ons vriendelijk toe - wani de nieuwste weerberichten waren weer best. en twee stappen verder snoven wij de geur van erwtensoep en patates- frites. Op het kantoor van de VW in de Parkstraat te Den Burg „snorde" de elektrische kachel, maar dat mocht de lust tot interviewen niet drukken: wij wisten het immers, dat achter die sneeuw en achter die naakte takken en achter die wolken van hongerige en op voedsel uitzij nde vogels de lente moest liggen. Nog steeds op eerbiedige afstand, want Koning Winter schijnt hechter dan ooit in het zadel te zitten, maar wij had den de onomstotelijke zekerheid, dat ook dit eens en dikwijls al weer vlugger dan je denkt, historie zal zijn. De dagen len gen, de zon wordt sterker en tegelijker tijd stijgt óók en misschien wel in het kwadraat, dc lust tot reizen en trekken. Dat „misschien" is trouwens al weer tot zekerheid en bewijs gegroeid: dagelijks brengt tante Pos vele brieven en brief kaarten uit binnen- en buitenland naar het bureau van de VVV „Texel", die evenzoveel nieuwe aanvragen betekenen voor seizoen 1956. Dat seizoen belooft weer druk te worden. Wanneer de eerste aanvragen binnen kwamen valt niet te zeggen: enige ver huurders van „gemeubileerd" konden vorig jaar al weer meteen aan dezelfde gasten verhuren en overigens was het zo, dat eer de Texelse boot met de laat ste badgast van seizoen 1955 het eiland verliet, de nieuwe aanvragen voor sei zoen 1956 al weer binnenkwamen. Uiter aard was dit aantal aanvankelijk nog gering, maar naar gelang het jaar vor derde werd de stapel correspondentie hoger en hoger en zo kon in december alweer worden gesproken van een flinke dagelijkse oogst. De eerste maand van het nieuwe jaar gaf al weer een aantal aanvragen van gemiddeld 50 per dag (januari 1955 gaf er gemiddeld 30 per dag). Uit de cijfers blijkt, dat de aanvragers steeds vroeger contact met hun aanstaande vakantie oord willen leggen. Ongetwijfeld ligt de vrees, anders achter het net te moeten vissen, aan deze vroege stroom aan aan vragen ten grondslag. Bovendien mag uit deze cijfers geconcludeerd worden, dat het mooie seizoen van 1955 een prachtige reclame voor ons eiland is ge weest voor volgende seizoenen en dat 1956 dus druk belooft te worden. In eigen persoon. De heer J. C. Quint, directeur van de V.V.V. „Texel" („Nee, geen foto van me bij het interview!"), vertelde ons, dat de aanvragen uit alle delen van ons land komen, zij het in meerderheid uit Noord en Zuid-Holland. De post brengt ook al weer wekenlang dagelijks vele aanvra gen uit het buitenland. In de afgelopen maand zijn op door de weekse dagen en zondagen adspirant- toeristen naar ons eiland overgestoken om te trachten een geschikt object te vinden, hoofdzakelijk voor „gemeubi leerd". Voor augustus - en met name voor De Koog - is het al weer heel moei lijk te slagen. De Parkstraat, Den Burq, bij winterdaq Ja, er komt alweer schot in en de lente staat gauwer voor de deur dan menigeen durft hopen. Het hoofdkantoor in de Parkstraat te Den Burg zal vanaf eind februari of begin maart iedere zondag weer geo pend zijn om de toeristen te assisteren bij hun poging iets te vinden wat „in 'n droom" tot hen kwam. Reeds nu blijkt al weer, dat vooral in de sector gemeubileerd te huur de be schikbare accomodatie, met name in de lopmaanden juli en augustus, voor Texel ver ontoereikend is. Hoe de verdere ont wikkeling van Texel als toeristeneiland echter ook zal worden, met alle midde len moet blijvend worden gestreefd naar het behoud van de rust en de ruim te, want juist hieraan heeft Texel als vakantieoord zijn goede naam te danken. Rust, ruimte en vrijheid. Dit zijn to verwoorden voor de toerist, die een jaar van hard werken achter de boeg heeft. En staande op de Texelse boot, met de Parel der Waddeneilanden vóór de boeg zal hij nog altijd mogen behoren tot die categorie toeristen, die eieren voor him geld krijgen (of alleen maar zien. Moge seizoen 1956 onze toeristen dan weer schenken wat zij van het voorjaar, de zomer en de lente verlangen: mooi weer en een zomerverblijf, waar men zich werkelijk thuisvoelt. INGEZONDEN Geachte Redactie, In het nummer van zaterdag 18 febru ari jl. komt een ingezonden stuk voor getekend A. J. G. (waarom die geheim zinnigheid), waarin genoemde heer schrijft, dat wij U beschuldigen, dat Uw blad de zijde van de Westerse politiek volgt. Hoe de heer G. dat uit ons stuk haalt, is ons een raadsel, daar wij dat nooit geschreven hebben. Wij hebben geschreven, dat die mogelijkheid bestaat. Maar dat is iets anders dan een directe beschuldiging. Daarom was het commen taar van de Redactie op ons stuk juist. Verder schrijft U, dat wij zeker het groot aantal slachtoffers zijn vergeten, i en dat wij de slachtoffers en de nabe staanden alleen eren door te zwijgen. Dat door de Russenoorlog hier een groot aantal slachtoffers is gevallen, zijn wij met inzender roerend eens. Maar als wij leugens constateren, van welke kant deze ook komen, dan zwijgen wij niet, al zou men ons van de omloop gooien. Trouwens als er gezwegen moet worden, dan zou er ook geen nieuw boek moeten verschijnen, dat handelt over de Russen- j oorlog hier. Toen de Redactie van dit blad aankondigde, dat er een nieuw boek zou verschijnen, over genoemde strijd, toen heeft U daar niet tegen geprotes teerd. Uw stukje gaat dan ook geheel langs ons betoog heen. Wanneer wij Uw stukje wat scherper bekijken, dan springt direct wat anders naar voren: U betreurt het, dat de rubriek het politiek weekoverzicht uit dit blad is verdwenen. Wanneer U nog eens iets heeft te be treuren en U wilt door middel van dit blad, daarvan gewag maken, dan ver zoeken wij U beleefd maar dringend, niet op onze rug, het Redactiebureau van de Texelaar binnen te gaan. Neem daar een ander voor, waarde heer G. Wij durven onze naam onder onze stukken te zetten. U ook? Hier is mijn naam, met dank voor de plaatsing, hoogachtend, S. Keijser Rzn., Beatrixlaan, Den Burg. Al is de vijver nog zo klein, aan Den Burg zeggen ze, liever een miniatuur- baan, dan de schaatsen in het vet. Honderden schaatsliefhebbers binden er dagelijks de gladde ijzers onder en uif bovenstaande /oio blijkt, dat het eigenlijk nogal meevalt met de grootte

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1