9 rocn in het harL, t ei HAMEA<^* Ruwe,rode handen lestauratiefonds van de Hervormde kerk te Den Hoorn groeit mm GIFTEN van Ir, mmi N. relf. 3 nden eml Ruwe, schrale huid Geneest snel Bij ons in Amsterdam Op reis POENSDAG 29 FEBRUARI 1958 EXELSE 70e JAARGANG No. 7022 COURANT litgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij oekhandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. 'CA IA veisme* m if m Hier wordt voor driehonderd gulden, de oogst van tien dagen bijgegoten: levr. W. Kikkert-Duinker. Den Hoorn, is op ons verzoek in oud-Texelse kleder- racht gegaan om het plaatje nog attractiever te makenZij vult hier een der vee buisjes van een imitatie-thermometer, die ons de stand aangeeft van de iften ten bate van de restauratie van Den Hoorns Hervormde kerk. Links de tand van de bijdrage door „Vrienden van Texel", rechts die van de Hoornder emeente zelf. ,Ja, schenkt U maar, of nee, wilt U ven naar de lens kijken, dan komt de ap beter uit". Mevr. W. Kikkert-Duin- :er wordt vereeuwigd terwijl zij een ,er buisjes van een imitatie-thermo- aeter bijvult. „Als oogst van de laatste fen dagen wordt hier eventjes driehon- erd gulden bijgegoten. Dat zou een goed [nderschrift zijn", meent Ds. C. H. van 'hijn, die het belangrijk vond om ons ;ukje over de restauratie van de Her- ormde Kerk van Den Hoorn met dit (laatje te illustreren en wij waren daar grieteen voor te vinden, want Texel en [folklore zijn één. Er zijn nog maar weinig Texelse kap en en de meeste ervan worden in de ade van een linnenkast tussen de kam erklontjes zorgvuldig bewaard, bewaakt o ge wilt. Nog zeldzamer dan die Texelse kap en achten wij echter het fraaie Hoorn- er Kerkje, maar dit leggen wij niet ussen de kamferballetjes, dit wordt nans gerestaureerd om straks weer lenst te kunnen doen. Die kerk heeft ijf eeuwen of langer getrotseerd, de euwen met hun grote veranderingen, un bloei en verval, hun geloof en on- ;eloof, hun vrede en oorlog. Het kerkje dit alles, zag de geslachten „woelen verandering", maar bleef wijzen naar iet ene, dat nooit verandert en van luwigheid tot eeuwigheid hetzelfde is: :ods plan met deze wereld. Het ranke rentje wees al die eeuwen naar om oog: „Verlang alleen naar God!" Maar.ook dat kerkje, opgericht ter ire Gods, kon niet aan de tand des pjds, aan de onverbiddelijke wet der na- ur ontkomen. Merkwaardig? Natuur- ijk niet, voor de hand liggend zelfs, ant ook dit kerkje is „maar" mensen- ferk. Ter ere van de Schepper werd het [esticht maar diezelfde mensen waren er ijf eeuwen geleden misschien wel trots >p, dat ze aan Den Hoorn een kerkje ochten inwijden, dat mooier was dan elk kerkgebouw in wijde omtrek ook. In dat kerkje werden kinderen ge- oopt en huwelijken ingezegend, dank stonden gehouden voor de rijke oogst en ,ebeden voor het behoud van jongeman die weggevoerd waren. De mensen |taan veelal dichter bij God dan zij dik wijls zelf vermoeden. Dit laatste spreekt 'fizes inziens óók uit het feit, dat zo'n 'leine gemeente als Den Hoorn reeds te- fen de 28.000 gulden bijeen gebracht eeft voor het herstel van het met ver bal bedreigde godshuis. U ziet, dat Den 'oorn ook in dit opzicht een voorbeeldig orp genoemd mag worden, temeer waar - Nu he d{ o een* te anderel w o j >m, deze ie actie voor de inzameling van gelden, [indeling vaaruit het eigen deel moet worden ge zonder rormd, nog maar zo kort aan de gang Vrijwilli s; nog maar weinig jaren geleden im- ril met ;gel uit - de was die zij. i deed haar va naakte nnen. ze haar de. iering ;eek U rvolgd) fiers is men bewust gaan werken aan de 'lannen tot restauratie. Hoe zeer die ïodig was, hebben wij al meerdere ma- en beschreven: gescheurde muren, ver pakkingen, kortom, het werd met alge heel verval bedreigd. De actie begon goed: door collectes en /ilde eei >azars kwam 19.160 gulen bijeen, dat wil Peggen reeds vóór April 1955. Nadien verd de actie verder ontwikkeld of ont- ketend, zo ge wilt, en vanaf 1 april 1955 tot 15 februari van dit jaar, kwamen daar de volgende prachtige bedragen door de eigen gemeente Den Hoorn bij: f 7.038,plus nog een toezegging van minstens f 500,als het resultaat van 'n rondgang-in-eens. Aan collecten kwam in die periode voor f 1.044,bijeen, de bazar leverde f 888,91 op en door de Kerkeraadsleden en de Notabelen werd f 2.150,— bijeengebracht. Bedenken wij daarbij, dat de Hervormde Gemeente van Den Hoorn maar 194 lidmaten telt. Tegen de f 28.000,maar daar kun je nog geen kerk mee restaureren, zult U zeggen. Inderdaad, maar de Hervormde Gemeente van Den Hoorn staat ook in dit opzicht niet alleen: zij mag rekenen op de volle steun van de overheid: het rijk, de provincie en de gemeente dra gen voor 90 pet. van het totaal bij. Dit totaal komt nu op f 247.000,met inbe grip van de te restaureren kerkekamer, echter zonder de kosten, die restauratie van de toren zal vergen. 90 pet. door de overheid. Daarnaast heeft Den Hoorn de steun van de overige Hervormde Kerken van ons eiland en die vande vele vrienden van Texel. De thermometer, die wij straks noem den, heeft twee aparte buisjes: boven het ene staat Bijdragen van Den Hoorn en boven het andere Bijdragen van Vrien den van Texel, waaronder alle gelden, geschonken buiten de eigen lidmaten om, begrepen zijn Vijfduizend folders Vrienden van Texel, woonachtig op ons eiland behoeven wij uiteraard niet meer te vertellen, dat het kerkje zo dringend aan de restauratie toe was, maar vele vrienden van Texel, woon achtig aan de Vastewalt kunnen van een en ander nog wel onkundig zijn. Om ook hen te bereiken werd besloten tot het drukken van een folder. Deze folder nu heeft een oplage gekregen van vijfdui zend exemplaren. „En het gaat best met de actie", aldus Ds. C. H. van Rhijn, „kijkt U maar eens". Er kwam een foliant op tafel, waarin de bijdragen stuk voor stuk verantwoord stonden. Tot dusverre kwamen al 174 bijdragen van de Vastewal binnen, vari ërend van f 1,tot f 500,Onder deze bijdragen treffen wij er zeer velen, ja het gros, aan van f 25, f 50 en f100. Mo menteel hebben- Vrienden van Texel el ders woonachtig reeds voor f 2.895,89 ge schonken. Dit betreft dan de periode van 1 april tot 15 februari jl. Dat Texel, buiten Den Hoorn, ook voorbeeldig medewerkt, moge uit de volgende getallen blijken: bijdrage door de Hervormde Diaconie van De Waal f250,—; H. de B. f25,—; N.N. f75,—; A. v. D. f 5,N.H. Kerkvoogdij De Cocksdorp f250,N.H. Diaconie Den Burg f 500,N.H. Diaconie De Koog f 50,N.H. Diaconie Oosterend f 500, C. J. v.d. K. f 10,—; A. L. f 50,—; P M. f50,—; P. S. f5,—; D W. f 12,50; G. B f 20,—; H. E. f 10,—, J. A. f 15,—; T. G. K. 12 termijnen van f2,50. Onder de bijdragen vinden wij ook enige giften van rooms-katholieken, woonachtig aan de overkant. Dit be vreemdt ons overigens volstrekt niet, waar het kerkje van Den Hoorn mede als monument van zulk een grote bete kenis genoemd mag worden. Van de genoemde folders zijn er bijna 1000 verzonden. Aan wie? Aan wie Texel hebben leren kennen, aan Vrienden van SPONTANE REACTIE De folder, vervaardigd in verband met de restauratie van het Hoornder Hervormde kerkje, is door een Vriend van Texel gratis ontworpen. Voordien had deze persoon, die te Amsterdam woont, Texel nog nooit gezien. Een Hoornder vond dit zo'n mooi gebaar, dat hij de ontwerper een week gratis pension heeft aangeboden- Texel. Door de V.V.V. Texel zullen er ook rond 2000 verzonden worden, ook dat zal doel treffen. Plannen beramen wil zeggen commis sies vormen. Te Den Hoorn werden ge vormd een Propagandacommissie, be staande uit de heer S. Kikkert, voorzit ter, mevr. W. Kikkert-Duinker, secreta resse, leden de dames Riet Lap en Nel Lap en de heren Jaap Dijker en Ferry Zwanenburg. Dan kwam tot oprichting een restau ratiecommissie, waarvan bifrgemeester C. de Koning het voorzitterschap heeft willen aanvaarden. De heer N. Kikkert fungeert als secretaris, de heer J. Duin- ker als penningmeester, giro 645500, en als leden mevr. N. Keijser-Slot, mevr. J. Roeper-Lap, de directeur van Gemeente werken en de heren M. J. Kikkert, C. van Rossem, F. Zwanenburg en last but not least Ds. Van Rhijn. „Van een der Vrienden van Texel, een collega van mij uit Hansweert, mochten wij een stuk natuursteen ontvangen, welke straks als gedenksteen zal worden gebruikt. Wij hebben dr. M. J. Prinsen, Commissaris van de Koningin in Noord- Holland, bereid gevonden deze gedenk steen komende zomer te onthullen". Kerk en toerisme De actie loopt goed en men is zeer tevreden, maar het doel is nog niet be reikt: er moet rond f 50.000,bijeen gebracht worden. Texel, buiten de ge meente Den Hoorn om, heeft nog niet zo geweldig diep in de buidel getast: van die zijde kwam nog slechts f311,bin nen. Er mag ongetwijfeld op gerekend worden, dat die categorie Texelaars ook in klinkende munt (maar het mag óók ritselen, om met Ds. Janse te spreken) blijk zullen geven van hun lust, mede te willen werken aan de restauratie. Wij (persoonlijk) denken b.v. aan allen, die gebaat zijn bij een bloeiend toerisme op ons eiland. Als de toerist over het eiland gaat, wordt hij altijd onweerstaanbaar aangetrokken door het stijlvolle kerkje, dat hem reeds bij zijn vaart over de Waddenzee zo vriendelijk groette. Wij behoeven zeker niet te vertellen, hoe prachtig dit monument in het land schap van Zuid-Texel past. Allen, die Texel als vakantieoord een goed hart toedragen zullen dus willen medewerken om hier te behouden alles, wat de toe rist als attractief kan voorkomen. In dit geval zien wij het kerkje dus zuiver als monument, waartegen toch niemand enig bezwaar kan hebben. Intussen liggen er ten huize van de secretaresse der propagandacommissie nog ettelijke-folders op verzending te wachten. Waarheen? Ook in dit opzicht kunt U Uw medewerking verlenen: deze folders moeten de deur uit en de plas over, naar de adressen van vrienden van Texel. U doet op zichzelf reeds belang rijk werk door de secretaresse in staat te stellen haar reeds uitgebreide kartotheek nóg omvangrijker te maken. Weest U daarbij inmiddels niet bevreesd, dat zij in de knoop zal komen: zij heeft zich een vernuftig en zeer practisch werkend systeem toevertrouwd In deze dus spe ciaal een beroep op de hotel- en pension houders van ons eiland. Zend U haar in de eerste plaats adressen van hen, die Texel regelmatig plegen te bezoeken. In totaal was er op 15 februari f 32.824,37 bijeengekomen. De grootste „helft" is er en de actie gaat voort. In goede aarde Het is verheugend, dat het plan tot restauratie ook elders in zulk een goede aarde is gevallen en vele vooraanstaande landgenoten terstond bereid waren zit ting te nemen in de diverse comités. In het comité van aanbeveling" namen zit ting: Dr. M. J. Prinsen, Commissaris van de Koningin in Noord-Holland; L J. P. N. A. Bouwman, Lid van het College van Gedep. Staten van N.-H.; Drs. W. A. van der Donk, Lid van het College van Ge- dep. Staten van N.-H. In het comité van „Vrienden van Texel" namen zitting: Ds. J. J. Buskes, Ned. Herv. Predikant te Amsterdam; J. Caffenfels, Schout-bij- Nacht, Dir.-Gen. Loodswezen, Den Haag; J. F. Daarnhouwer, Dir. Groothandels bedrijf, Bussum; J. Drijver, Oud-Hoofd- dir. Ver beh. Natuurmonumenten, Sant poort; Mr. P. J. C. Eenkema van Dijk, Dir. N.V. Papierfabriek Gelderland, Nij megen; C. Egas, Lid Tweede Kamer, Heiloo; Mr. A. F. Kamp, Dijkgraaf N.-H. Noorderkwartier, Bergen; W. N. Kelder, Burgemeester van Monnikendam; Drs. G. A. Kessler, Plv. Onderdir. Ned. Bank, Amsterdam; Mr. J. H. Klatte, Secr.-Gen. Sociale Zaken en Volksgezondheid, Den Haag; S. L. Mansholt, Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, Wassenaar; Prof. Mr. P. J. Oud, Lid Tweede Kamer, Rotterdam; J. C. Rab, Voorz. V.V.V. Texel; Mr. J. M. Ravesloot Burgemeester van Almelo; Mr. G. D. Re- horst, Burgemeester van Den Helder; Prof. Dr. M. van Rhijn, Hoogleraar te Daar is het net als bij U, Texelaars, behoorlijk fris en de brandstoffenhande- laars en loodgieters hebben over klandi zie niet te klagen. Om de jeugd in het Jan Ligthart-huis wat op te kikkeren en te verwarmen, hebben we op de clubs nog eens onze nieuwste Texel-filmstrips gedraaid. Als je dan weer met elkaar de zonnige warme zomer doorleefd van 1955, dan zitten we bij deze barre win terkoude ons te vergniffelen op de ko mende kampen. De Jordaan is als overal elders met 'n sneeuwlaag bedekt, waarbij de rottige krotten nog „schilderachtig" aandoen ook. De hokkebazen hebben het druk met brandstofverkoop, maar de hoeveel heid is van dien aard, dat ze niet meer dan een emmertje of een zakje per per soon verstrekken. Bij sommigen staat men als in de oorlogsjaren in de rij. Na tuurlijk is voor de Gem. Reinigings dienst een opgaaf, hoe krijgen we de straten met al dat verkeer behoorlijk berijdbaar en schoon. Aan technische apparaten ontbreekt het niet, werk krachten zijn moeilijk te krijgen. De 150 man van de Heide Mij. is te miniem, om een stad welke zo langzamerhand naar de miljoen inwoners groeit in de kortst mogelijke tijd sneeuwvrij te maken. Wat niet wegneemt, dat Amsterdam nu wer kelijk weer een aanblik heeft gekregen, zoals die gezellige landschappen en stadsgezichten, welke wij in de musea kunnen bewonderen. Nu er zoveel sneeuw is gevallen en liggen blijft ook, is de sneeuwpret spoe dig aan het tanen, maar op het ijs in de Amsterdamse grachten zwiert en krab belt jong en oud. De kantoorlieden, die anders tijdens het koffieuurtje een Kal- verstraatje plegen te maken, binden nu schaatsen onder, om een baantje te rij den. Dezelfde lieden hadden pech toen ze vnj-af kregen om naar de grachten race te kijken, want de wedstrijden wer den verplaatst naar A'dam-Oost, waar de grote Jeen van der Berg op de elf stedentocht-rivalen een klinkende over winning behaalde. Zoals begrijpelijk is de IJhaven een grote ijsmassa, waarbij de zeeschepen geen moeite hebben, maar voor lichters en dekschuiten is het taboe. Bij U in de dennen is het klein Zwitserland, bij ons in het Amsterdamse Bos heerst een stille pracht in dit steeds groeiende en zorg vuldig aangekweekt natuurreservaat, dat groter is dan het Bois de Boulogne. dan Uw spoorkaartje ge- 'Tw haald bijde V.V.V. „Texel" Utrecht; G. Ritmeester, Lid Tweede Ka mer, Den Haag; M. Ruppert, Voorz. Chr. Nat. Vakverbond, Zeist; H. Schalkwijk, Arts Den Burg, Ir I. D. Sepers, Hout vester Alkmaar; Mr. W. F. Schokking, Lid van de Raad van State, Amsterdam; J. P. Stnjbos, Journalist, ornitholoog, Heemstede; Ir. C. Staf, Minister van Oor log en Marine, Arnhem; J. A. van der Vlis, Historicus, Blaricum; Ds. H. J. F. Wesseldijk, Praeses Gen. Synode Ned. Herv. Kerk, Eindhoven. Het is verheugend, dat ook de kerke kamer weer in haar oorspronkelijke staat gebracht zal worden. De Overheid zal hier f 18.000,aan bijdragen. Kort voor het begin der restauratiewerkzaam heden hebben wij nog een kijkje in de kerk genomen. Ons trof allereerst de bouwvallige toestand maar daarnaast óók de slechte staat van het meubilair. Wat jammer, dat men in vroeger jaren het fraaie meubilair grotendeels verwij derd heeft. Van de toenmalige stoelen zijn er nog maar twee over: ze werden op een rommelzolder ontdekt. Jam mer, dubbel jammer, dat in dit geval de gemeente zelf voor vernieuwing moet zorgen: anders zou ook t.o.v. het meubi lair op steun van „Monumentenzorg" ge rekend mogen worden. Thans zal voor meubilering minstens f 12.500,moeten worden uitgetrokken. Ook de preekstoel is niet meer de origi nele kansel: die werd omstreeks 1890 afgevoerd. Men had toentertijd wel een heel bijzondere kijk op wat wij thans als monumentaal beschouwen. Dit blijkt ook duidelijk uit de wijze, waarop men in die dagen de steunberen hersteld heeft, n.b. met materiaal, dat voor de bouw van de nieuwe en tegenwoordige kerke kamer werd gebruikt. Maar hoe dan ook, het Hoornder Kerkje kan de dagen reeds gaan aftellen die haar nog van de grote dag scheiden, waarop de her-inwijding zal mogen plaats vinden. (Vraagt U maar eens de Gebr. Branders met hun films). Intussen blijft het voor het Jan Ligthart-huis in de wintermaan den hoogconjunctuur. Bij ons in de Jordaan hebben ze kerst, oud en nieuw „gevierd"! 't Is ontzettend in „die mooie ouwe Jordaan!" Wat is er gezopen, de kroe gen, de drank, is de epidemie in dit stadsgedeelte Piet Bakker schreef in 1949. „De Jordaan snel slopen!" Zieke plek in Amsterdam, niet schilderachtig, doch schandelijk! Wie de Jordaan „ty pisch" vindt, heeft gelijk. Zij is „ty pisch" voor een wereld, die het vuil van het verleden niet wist op te ruimen. Als hij zegt: „de houweel er in", dan zeg ik: bij de kroegen 't eerst beginnen! Over sanering gesproken.En toch luidt voor ons het bevel: „Ga aanstonds de straten en stegen der stad in".... ook voor 1956! Want telkens word je weer tegen de nood der jeugd opgedrukt, dat bemerken wij wel op huisbezoek, als je soms ruikt dat er wat loos is. Een jochie kwam in 4 weken niet op de club, zijn nog jonge vader bleek voor z'n leven uitgeschakeld door een wervel kolom-aandoening. De inwonende groot moeder moest door een ongeval haar been missen, 't Tweede geval betrof een jongen, die kennelijk zijn intrede doet in de sturm-und-drang periode. Met mijn lichtstift gewapend, zocht ik mijn weg door 't nauwe gangetje tot ik in een klein benedenstraats vertrekje be landde, hetgeen sterk bezwangerd was met alcoholstank. Vader lag met z'n „topgevel" op tafel zijn roes uit te dut ten, de radio stond zachtjes aan om de „heer des huizes" niet te storen. Moeder en zoon namen de grootste stilzwijgend heid in acht en het geheel werd verlicht door een klein lampje in de hoek van de „kamer" hetgeen Rmbrandtiek aandeed. Een ander jongmens, die gelijk Demas de tegenwoordige asfaltwereld had lief gekregen, jarenlang trouw bezoeker van het J. L. huis en onze kampen, brabbel de mij ruggelings op een miezerige ha gel- en sneeuwavond toe: ,,'k Kom nie meer!" Bij hem thuis gekomen bleek moeder alleen haar twee kinderen groot te brengen, door de gehele dag en 's avonds te werken. Zij was van haar man af vanwege verregaande dronkenschap en mishandeling. Wat komt er van wer kelijke opvoeding terecht? Het voorlopi ge resultaat? De drie jongens voelen zich weer thuis, in 't Jan Ligtharthuis. En terwijl het exterieur der oude hui zen, bij ons in de Jordaan, door de mantel der liefde wordt bedekt en bij U gemarteld wordt om de verbinding met het vasteland in stand te houden en zo langzamerhand de lammertijd in zicht komt, zitten wij hier te „spinzen", om de centjes en nieuwe guldens voor onze kampen op Texel weer voor elkaar te krijgen. Hetzelfde is met Oudeschild het geval, om de karakteristieke oude kerk te restaureren, waarvan ik van harte hoop, dat het vereiste bedrag spoedig bijeen mag komen. Zo heeft ieder zo z'n eigen acties en zorgen en dank zij de Texelse Courant blijven we op de hoogte ook tijdens deze barre winter van de gebeurtelijkheden op 't Gouden Boltje" Waarvan acte! Met dank voor plaat sing en groeten uit d'aloude Jordaan. Joh. K. A. Schreuder Jan Ligthart-huis. Het Hervormde kerkje van Den Hoorn dat thans gerestaureerd wordt. 14 EN 15 APRIL MATTHEUS PASSION Wegens de strenge koude zijn de repe tities vertraagd, zodat de uitvoeringen van Bach's Mattheus Passion uitgesteld moeten worden tot zaterdag 14 en zon dag 15 april a.s. De reeds verkochte kaarten blijven uiteraard geldig. De zondaguitvoering begint om 14,30 uur en dus niet om 19 uur, zoals op de kaarten vermeld staat. 55 JAAR GETROUWD Het echtpaar P. Bakker Jzn. en G. Bakker-Eelman, Rusthuis, Den Burg, heeft maandag in het rusthuis van de C. E. Gollardsstichting zijn 55-jarig hu welijksfeest herdacht. Nog vele jaren! PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 29 februari De Cocksdorp, „De Hoop", 10 uur jaar vergadering ond. paardenverzekering. Den Burg, „Texel", familie-avond Holl. Mij van Landbouw afd. Texel. Donderdag 1 maart Den Burg, R.K. Ontwikkelingsclub. In leiding over Edelstenen, mineralen en ertsen. Vrijdag 2 maart Den Burg, Texel, ledenvergadering Coöp. Pluimveever. Texel. Zaterdag 3 maart Den Burg, Oranjeboom, toneeluitvoering Rederijkerskamer U.D.I. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 29 febr. 11,05 en 23,00; 1 mrt 11.30 en 23.30; 2 mrt. 12.05 en 3 mrt. 0,05 en 12,30. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1