GLANZEND Bezoekt 2, 3 en k maart Voor alles wat wilt houoi Algemene vergadering Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting de Motor-, Scooter en Bromfietsshow k. Pepito's eerste grote avontuur Triumph, Puch, Sarolea en Dürkopp B. DROS Cz., Ik crfdekrjfk gebrek. POLSTOERWAS Vervuld verlangen 1 Als gevolg van de ongunstige weers omstandigheden werd de algemene ver gadering van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting verplaatst van maan dagavond naar dinsdagmorgen. Dit bleek een gelukkig besluit, want in zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer A. Dros Bzn. het welkom toeroepen aan ruim honderd personen. Een bijzon der woord van welkom werd gesproken tot de loco-burgemeester, de heer S. de Waard, wethouder D. Hin en de inleider, de heer P. C. Muntjewerf, alsmede tot de heer C. Bruin, die de Rijkslandbouw- consulent te Schagen vertegenwoor digde. Spreker wees in zijn openingswoord op de ongerustheid, die er in landbouw- kringen heerst ten aanzien van de prij zen der producten. Tegenover stijgende kosten staan dalende opbrengsten, en dit betekent een wel zeer ongunstig verschil met de toenemende welvaart in andere bedrijfstakken. Spr. was van oordeel dat in deze omstandigheden de landbouw- voorlichtingsdienst een belangrijke taak heeft en wekte de leden op om ieder in eigen kring er voor te zorgen, dat de landbouwers op Texel, die nog geen lid van de vereniging zijn het spoedig wor den. Vervolgens werd het woord gegeven aan de heer P. C. Muntjewerf. Spr. be gon zijn inleiding met een korte uiteen zetting van het werk van het Landbouw Economisch Instituut .(het L.E.I.). Door dit Instituut wordt van plm. 2000 be drijven in Nederland een bedrijfsecono mische boekhouding bijgehouden met 't doel gegevens te verzamelen omtrent de kostprijs van een aantal landbouwpro ducten. Uit de gegevens, die ieder jaar gepubliceerd worden omtrent de kost prijs van de melk blijkt, dat de kost prijzen in de verschillende gebieden zeer uiteenlopen. In grote lijnen ligt de kost prijs van de melk in de weidegebieden aanzienlijk lager dan in de gemengde bedrijven in het Oosten van ons land. Maar verder blijkt dat ook bedrijven van gelijke grootte en grondsoort en lig gend in een zelfde gebied met een zeer verschillende kostprijs van de melk uit de bus komen. De verschillen bedragen nl. nog wel 6 a 7 ct. per kg melk met een vetgehalte van 3.7 °/u. Hoewel de landbouwvoorlichtings- aienst rechtstreeks niets met het werk van het L.E.I. te maken heeft, meent men toch dat de gegevens, die te vinden zijn in de Rapporten van het L.E.I. van groot belang kunnen zijn voor het werk van de Landbouwvoorlichting. De be drijven van de deelnemers kunnen nl. aan de hand van de overzichten van het L.E.I. op verschillende onderdelen wor den bekeken en eventuele zwakke plek ken kunnen worden opgespoord. Spr. toonde daarna aan de hand van gegevens van twee bedrijven aan tot welk een groot verschil in winst een verschillende bedrijfsvoering kan leiden. Terwijl het ene bedrijf in het boekjaar 1954-'55 een bedrijfseconomisch verlies van f 3.000,leed op de rundveehoude rij kwam het andere bedrijf met een winst van f 3.000,uit de bus. Duidelijk werd aangetoond dat het zwakke punt op het ene bedrijf de ruw- voederwinning was. Hieraan werd on voldoende aandacht besteed en het ge volg was, dat de zeer ongunstige winter 1954-'55 moest worden begonnen met 'n slechte ruwvoederpositie. Van de zijde van de landbouwvoorlichtingsdienst is toen het advies gegeven een gedeelte van de veestapel op te ruimen, maar hiertoe kon de veehouder niet besluiten. Het gevolg was dat gedurende de win termaanden plm. 1000 kg krachtvoer en voor meer dan tweehonderd gulden ruwvoeder per koe moest worden aan gekocht. Spr. wees verder op het zeer grote be lang van een bedrijfseconomische boek houding, omdat men aan de hand van een zgn. fiscale boekhouding nooit aan de weet kan komen, welke winst of ver lies bepaalde bedrijfsonderdelen ople veren. In het voornoemde geval stond nl. naast een verlies van f 3.000,in de rundveehouderij een winst van f 3.000, op de varkenshouderij. Indien dus alleen een fiscale boekhouding beschikbaar was geweest, zou er geen winst of verlies zijn geweest, maar de betreffende vee houder zou volkomen in de mist getast hebben omtrent de oorzaak van de min der goede bedrijfsuitkomsten. Spr. was dan ook van oordeel dat in de toekomst voor ieder landbouwbedrijf naast de fiscale boekhouding ook een be drijfseconomische boekhouding moest worden verzorgd. Diverse Boekhoudbu- reaus zijn hiermede al begonnen. Naast de kosten voor het bijhouden van de fis cale boekhouding wordt dan een bedrag van f 20,tot f 100,naar gelang van de grootte van het bedrijf in rekening gebracht. Voor de Texelse landbouwers staat op het moment de mogelijkheid open om zonder kosten in het bezit van een bedrijfseconomische boekhouding te komen. Mede met het doel gegevens te verzamelen omtrent de rentabiliteit van een ruilverkaveling heeft de Bedrijfseco nomische afdeling van de Landbouw voorlichting nl besloten om voor het ruilverkavelingsgebied op Texel voor 'n vijftigtal bedrijven de gelegenheid open te stellen tot het kosteloos bijhouden van een bedrijfseconomische boekhouding. De heer Muntjewerg wekte de Texelse landbouwers op van deze waardevolle aanbieding gebruik te maken. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een zeer druk gebruik gemaakt. De vraagstellers bleken een en ander zeer critisch gevolgd te hebben en het vuur werd, zoals de voorzitter opmerkte, de heer Muntjewerf zeer na aan de schenen gelegd. Door de beantwoording van de vragen werden verschillende zaken nog in een beter licht gesteld en de algemene in druk was dan ook, dat het een zeer ge lukkige gedachte van het bestuur der vereniging was geweest dit onderwerp onder de aandacht van de Texelse land bouwers te brengen. Hierna volgde een pauze, waarin na mens de Vereniging een kop erwtensoep werd aangeboden. Na de pauze volgde de bestuursver kiezing. In de plaats van de heren S. Lap Bzn., Joh. Bakker Wzn. en P. Kik kert werden de heren Jac. Bas, C. M. Bakker Jzn. en M. Roeper Pzn. gekozen. De voorzitter dankte de aftredende be stuursleden en hoopte op een goede sa menwerking met de nieuwbenoemden. Vervolgens las de secretaris, de heer KI. Mantje, de notulen van de vorige algemene vergadering. Het Jaarverslag van de secretaris gaf, zoals gebruikelijk een overzicht van de omstandigheden, waaronder de land bouwbedrijven in 1955 werden gevoerd en een korte indruk van het werk van de vereniging. Uit dit Jaarverslag bleek dat het jaar 1955 voor de akkerbouw niet bepaald gunstig was. De opbrengsten lagen voor diverse producten beneden het normale, terwijl met name de prijzen voor de granen ongunstig waren. In het voorjaar van 1955 bezorgden de lage aardappel prijzen menige landbouwer een strop. Voor de veehouderijbedrijven lag dit gunstiger. Ondanks een minder goed voorjaar kon voldoende ruwvoeder van goede kwaliteit worden gewonnen, ter wijl de veeprijzen over het algemeen zeer gunstig waren. Het ledental van de Vereniging blijft vrijwel constant en bedraagt thans ruim 350. De financiële toestand van de ver eniging is gunstig. Het bestaan van de Vereniging voorziet volgens het verslag in een behoefte, maar vooral de voor lichting op het gebied van de veevoeding kan nog worden verbeterd. Gewezen werd op de noodzaak van intensief be drijfsbezoek. Het aan de leden toegezonden Finan cieel Verslag werd op voorstel van één der rekeningnazieners, de heer P. M. Mantje goedgekeurd. Verder werd door het bestuur voorge steld de contributie onveranderd op 40 ct. per ha. vast te stellen. Hiermede ging de vergadering akkoord. Vervolgens werd door de assistent C. Witte een overzicht gegeven van het on derzoek van ruwvoedermonsters en de gehouden kalveropfokwedstrijd. Uit het door de heer Witte gegeven overzicht bleek duidelijk, dat de kwali teit van het ruwvoeder op Texel nog veel te wensen overlaat en beslist min der is dan op de bedrijven aan de vaste wal. Als belangrijkste oorzaak werd ge noemd een te laat tijdstip van maaien. Door de heer Witte werd ook een ver gelijking gemaakt tussen de kwaliteit van ruiterhooi, opperhooi en pershooi. Uit dit overzicht bleek dat de resultaten van het onderzoek wijzen op een minder goede kwaliteit van het pershooi. Er werd aangetoond van welk groot belang het bezit van hooi van goede kwaliteit voor de veevoeding is. In de nabespreking werd er door de heer C. van Groningen op gewezen, dat het z.i. onmogelijk is tot het persen van hooi over te gaan, indien men van plan is hooi van goede kwaliteit te winnen. Een eerste voorwaarde om hooi van goede kwaliteit te winnen is nl. vroeg maaien en spr. was van oordeel dat het risico van persen veel te groot is als men 39. Kapitein Druppel was net bezig een potje te dammen met Pepito, toen het hem opviel, dat het welluidende getoe ter van Bloobeest opgehouden was. „Ze ker verstopt", zei hij, „we zullen eens gaan kijken". Ze keken echter vreemd op, toen ze Bloobeest in gesprek vonden met een wildvreemde figuur, die rustig op de railing zat en het hoogste woord voerde. „Hallo kapiteintje", riep de vreemdeling joviaal, „alles wel aan boord? Onaardig hè, die mist, en dat terwijl we midden in een mijnenveld zitten". „In een mijnenveld!?" zei kapi tein Druppel hevig geschrokken en blijkbaar geboren om door iedereen de stuipen op het lijf gejaagd te worden, „en wij zitten rustig te dammen....!" „Ach kapiteintje", hernam de uit de mist opgerezene, „de hele wedstrijdvloot ligt hier te kruiswoordpuzzelen en te dammen; alleen dat gekke vlot is door gevaren, (dat kan toch niet zinken) en het tanden-en-ogen-schip". „Dat is het schip van Jef Aluin", mompelde Pepito in zichzelf. „Bovendien", begon de mist- man weer, „de mist is papdik, de zee ligt vol met mijnen. „Ja, ja", zei kapitein Druppel geërgerd, „dat heeft U al verteld!" Verbluft keek de mistman de kapitein aan en zei: „Nou, dan ga ik maar, ajuus!" en stapte over de railing in de mist, nagezwaaid door allemaal. „De mist is papdik", riep hij nog. Maar nu werd kapitein Druppel opeens heel actief! „Kom mee, jongens," zei hij, „nu gaat het gebeuren! Die mijnen zijn door de een of andere onverlaat uitgestrooid om de wedstrijdvloot bang te maken, maar het zijn natuurlijk nepmijnen van gummi! Die andere schepen weten het niet, maar wie weten het wel....?" „Wij!!", schreeuwde ze alle drie in koor en hadden het grootste plezier. in Hotel „De Lindeboom" van de volgende merken: Motoren, Eierland C 49, Telefoon 233 Vrijdag 2 maart 16 tot 22 uur Zaterdag 3 maart 16 tot 22 uur Zondag 4 maart 10 tot 22 uur tga ekl >n I Aa am Wij repareren Uw RADIO VAKKUNDIG MARTIEN BAKKBK Spreekt met de radio monteur en het komt in orde! GELD credieten uitsluitend proot fl 1600,— 3°/o zonder borg verkrijghaar, voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden, wisselende wachttijd. Vraaet inlichtingen „Samenwerking", Verstolk- straat 31, Leeuwarden. Prima BABY WEEGSCHALEN te huur bij N. WONDER, Schilderend 8 Geen grijs haar Crème Marchal kan aan gebracht worden op droog haar, zonder na te wassen A. VAN DER SLIKKE T.o. Postkantoor, Wij itSt D( hap erd n Pt 1 t< Van radiokast tot tr els] leuning, van auto ijskast, van haard antieke kast e gelakte,gepolitc de, geëmailleerde geschilderde voon pen. Burg Politoer ,or bindt de glans, d er zij siliconen. Dit zondere prod geeft zonder wrij - en in een oogw ,°1 een diepe, dr< en blijvende gl< Succes verzeke Onthoud de r TI ord De juH jon d< Na; one 'exe g< n o t v (met siliconen) Enige fabrikante: Chemische Fabriek Burg Alkmo vroeg maait, omdat er in dit geval een vrij lange periode ligt tussen het maaien en het tijdstip, waarop het gras werke lijk hooi geworden is. Dit risico kan men niet nemen. Om het tijdstip tussen maaien en hooien zo kort mogelijk te maken is men indertijd overgegaan tot het ruiteren en spr. achtte dit dè me thode om hooi van goede kwaliteit te winnen. Overigens had de heer Van Groningen een open oog voor de bezwa ren, die de arbeidsvoorziening geeft en het valt niet te ontkennen, dat in dit op zicht het persen van hooi een vooruit gang betekent. Uit het verslag van de Kalveropfok wedstrijd bleek, dat er een zeer groot verschil in de kosten van opfok bestaat op de verschillende bedrijven. De alge mene indruk was dat deze wedstrijd zeer in de smaak is gevallen en boven dien zeer nuttig is. Het ligt in de bedoe ling ook in 1956 weer een dergelijke wedstrijd te houden. Door assistent G. Stobbe werd een uit eenzetting gegeven over het Grondon derzoek. Uit de mededelingen van de heer Stobbe bleek, dat de belangstelling voor het grondonderzoek afnemende is. Het aantal onderzochte monsters loopt duidelijk terug. Spr. wees er op dat nog slechts een beperkt aantal bedrijven van de gele genheid tot het onderzoeken van grond monsters gebruik maakt en dat in veel gevallen doorgegaan wordt met een ditionele bemesting. Men strooit dei veelheid, die men altijd gestrooid zonder te vragen of deze hoeveel: niet groter of kleiner moet zijn. De heer Stobbe wees op enkele len van een te zware en te lichte mesting. Bij een te zware bemestin de kunstmestrekening hoger dan is, terwijl het te veel gestrooide vaa een minder goed oplosbare vorm w vastgelegd in de grond. Ook kunnen een te zware bemesting nadelen op den als ziekte onder het vee en een der goede kwaliteit van aardappe terwijl het teveel gestrooide tevens uitspoeling verloren kan gaan. Een lichte bemesting heeft tot gevolg men niet tot een maximale opbrei komt. Spr. was van mening dat de van het onderzoek door de gepoei nê voordelen ruimschoots werden beta De Het bezwaar, dat de tijdsduur tussen nemen van de monsters en het bel worden van de resultaten van het derzoek zo lang is, kan worden voo men als men de monsters laat neme de zomermaanden. Dit geeft tevens voordeel van een reductie op de on -L' zoekingskosten van 15 (Zie volgend nummer FEUILLETON door W. ROELANT 27. Prettig, dat er er weer bent zei hij. Marietje had het al verteld, dat U gekomen was. Hoe is het met Uw schoonzuster? Goed vertelde Sabina, terwijl ze tegenover hem ging zitten.We denken wel dat het gevaar geweken is. Van middag ben ik in 't ziekenhuis geweest. Ze hebben een schat van een jongen. Je moet eens gauw gaan kijken als Josje weer thuis is. Hij kleurde van blijdschap bij deze uitnodiging. Graag zei hij gul. Toen versom berde zijn gezicht. Ze wonen alleen zo'n verschrikkelijk eind weg zuchtte hij. Sabina gaf niet dadelijk antwoord. Je moet leren fietsen, zei ze eindelijk. Maarten keek haar verbaasd, bijna verschrikt aan. Fietsen, herhaalde hij ongelovig. Hoe kan dat nou? Ik geloof, dat het zou kunnen zei Sabina kalm. Natuurlijk moet je iemand hebben die je helpt. Maar als je het eenmaal kunt, zal het best gaan. Je zult wat meer last hebben om het te leren dan een ander. Dat hindert niet. Hij keek bedenkelijk. Ik weet het niet, antwoordde hij. Ik geloof niet dat ik het leren kan. En als ik val Je bent niet bang om te vallen stelde Sabina vast. Hij keek verrast, overrompeld. Hoe weet U dat? vroeg hij. Ik weet het zei ze. Je bent niet bang om te vallen, maar om je be lachelijk te maken bij het leren. Hij kleurde. Ja, zei hij. Be lachelijk, dat is het woord. Hij klem de zijn lippen op elkaar, of hij de bitter heid van het woord proefde. Sabina boog zich voorover, naar hem toe. Ze moest nu al haar eigen dingen opzij zetten en met hem praten. Hoe lang nog zou zij de gelegenheid daar voor hebben? Ze mocht hem niet zo achterlaten. Maarten zei ze rustig, ik ken je al zo lang. Je moet niet boos op me zijn, dat ik me hiermee bemoei. Ik ben niet boos antwoordde de jongen zacht. Het is alleen zo moei lijk.... Hij maakte een vaag gebaar met zijn hand. Ik weet het ging Sabina op de zelfde toon voort. Ik had al langer eens met je willen praten, maar ik wil je niet kwetsen. Weet je Maarten, ik heb er altijd zo'n grote bewondering voor zoals jij bent en doet. Met een ruk hief de jongen zijn hoofd op en keek haar aan. Bewondering? Voor mij? vroeg hij ongelovig. Ja, voor jou, zei Sabina warm. Nooit klaag je. Altijd doe je je best om het voor iedereen hier prettig te ma ken. Altijd ben je vol belangstelling voor alles van een ander. Ik weet ook dat je niet bang bent om te vallen, want je hebt altijd alles verdragen, zonder angst voor pijn te kennen. Dat is het niet. Er is iets anders, waar ik zorg over heb. Ze hield even op. Maarten keek haar strak aan. Zegt U het maar, zei hij. Je wilt niemand last bezorgen ging Sabina door, en dat is juist en flink van je. Maar je drijft het te ver. Je wilt door niemand geholpen worden, maar dat kan niet in het leven. Jij moet geholpen worden om te leren fietsen, wij weer om iets anders te leren. Heus Maarten, het is minder vernederend om slecht te kunnen lopen, dan om slecht iets voor een ander over te kunnen heb ben. Jij hebt een heleboel dingen ge leerd, waar andere jongens van je leef tijd nog niet aan toe zijn. Maar je moet nog leren, om je niet te schamen voor je gebrek. Je moet het dürven, om gebrek kig te zijn. Gebrekkig! Het is zo'n rot woord zei de jongen fel. Ja, het is ook een dwaas woord, maar we noemen het nu eenmaal zo zei Sabina rustig. Ik reed eens met de trein langs een boom, die helemaal krom gegroeid was. Een prachtige zware stam in een verwonderlijk vreemde, mooie vorm gebogen. Ik genoot van die boom. En plotseling dacht ik: als een mens zo groeide, zouden ze zeggen: kijk eens, die is gebrekkig. Begrijp je, wat ik bedoel? Maarten keek haar aan. Toen trok een verheugde lach over zijn gezicht. Ik begrijp het, zei hij. Zo is alles heel anders. Accepteer je eigen vorm, zei Sabina. Dan schaam je je er niet voor. Je bent niet minder, je bent niet meer. Ik zal morgen a^n vader vragen of ik mag leren fietsen, antwoordde hij. Wilt U mij helpen. Als ik kan, aarzelde Sabina. Ik wil het graag, maar ik weet niet, hoe mijn leven in de komende maanden lo pen zal, Maarten. Maar als ik het je niet leren kan. Dan vind ik wel een ander, zei de jongen opgewekt. Desnoods Ma- rietje.... Hij lachte om zijn eigen inval. Nee, dat zou me te gortig wor den, voegde hij er bij. Marietje zou me behandelen, of ik een zuigeling was die auto wilde rijden. Maar. Hij sprak niet verder. Sabina begreep, wat hij had willen zeggen. Ik kan je nu niet alles ver tellen, Maarten, antwoordde ze hem, op zijn onuitgesproken woorden. Ge loof alleen dat ik je nooit in de steek zal laten en dat je altijd op me rekenen kunt. Hij knikte. Zijn gezicht stond nu weer heel ernstig. Uit enkele opmerkingen van Suzan en uit de dingen die hij zelf gezien had, met zijn scherpe intuïtie, wist hij, dat er iets met Sabina was en hij begreep ook wat. Anders dan Suzan geloofde hij niet meer in de beterschap van zijn moeder. Zijn ziekte had hem 'n scherper inzicht gegeven, dan gewoon lijk jonge mensen eigen is. Hij had ge leerd wat het was, wanneer de dingen onherroepelijk waren. In de zuiverheid van zijn afgesloten bestaan, had hij ook de verhouding tussen zijn vader en sa bina op de juiste waarde geschat. Maar nu, na de uitvallen van Suzan en na Sa- bina's woorden, wist hij ook, dat er een verandering zou komen. Het deed hem pijn. Voor zichzelf, maar vooral voor Sabina. We houden allemaal erg veel U en dat zullen we blijven doen, - hij eenvoudig. Suzan ook, al lijkt van niet, Voegde hij er nog bij. Met moeite drong Sabina haar tra terug. Ze stak haar hand uit. Dan! ^\e Maarten zei ze schor. Zijn woo hadden, ongewild, reeds als een afsc *8 1 geklonken. En, om zich te beheer zei ze luchtig: Het is dus afgespro jij leert dus zo gauw mogelijk fietsc dan ga je m'n kleine neef bekijken, je het nog niet kunt, wanneer J thuis komt, zal ik Rolf wel vragen eerst eens een keer met de auto te men halen. Je zult zien, hoe pretti] het vindt bij Rolf en Josje. Ze zijn i bei zo lief en het is er erg gezellig. Afgesproken, antwoordde M ten. En daar hoor ik vader ko: Hij is gelukkig niet zo laat. Zo zei Leo verrast, meteen hij binnenkwam. We hebben ber Zijn argeloze toon deed de pijn Sabina weer in volle kracht boven men. Wat wordt het koud buiten, volgde Leo. Hoe had je de moe<i| er door te komen, Sabina. Hij stond bij de haard en warmde] handen boven de gloed. Ik moest jou spreken en toenj ik wat vroeger gekomen, om eei zoon gezelschap te houden, antw de ze. rach ne Waa lich 'ensi eroo inge jke ver en v In oude eslol on ngv in 1 nar er, T loete mg irnez ichze zij: Int (Wordt gevolg

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4