Cjrocn 'ZwarL-Jexels in het harL, cm I Doopsgezinde Zusterkring Den Burg jubileerde Rederijkerskamer U.D.I. bood donateurs een genoeglijke avond Opstaan - Pijn! Gaan zitten - Pijn! - 4; -* m. >- 50 jaar in het graan Op reis [rOENSDAG 7 MAART 1956 EXELSE 70e JAARGANG No. 7024 COURANT litgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij ~pekhandel Drukkerij Bibliotheek |en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boereml- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. -I- 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. Dinsdagavond 28 februari schaarden |ch plm. 140 dames van de federatie van doopsgezinde zusterkringen van Texel de feestelijk gedekte tafels ter vie- ing van het 35-jarig jubileum van de mg Den Burg. Met haar zaten aan het •llege van diakenen met hun echtgeno- n en de beide predikanten, ds van (§luijs en ds van der Zwaag. De presidente sprak tijdens haar f eest- de in het bijzonder de wezenlijke ju- ilaressen toe, een negental dames, die anaf de oprichting nog min of meer bij et kringleven betrokken zijn. Een vier- il van deze dames die nog actief lid zijn i zelf aanwezig konden zijn, werden op plaat vastgelegd. Het zijn de dames A. Langeveld, T. Moerbeek-Roeper, Pereboom-Kooiman en C. M. Roeper- eijser. Voorts herdacht mevr. van Sluijs de Drichtster van de Zusterkring, mevr. uidewind-Keijzer, die de grondslag leg- voor het bloeiende kringleven. De ring Den Burg alleen telt nu al 57 le- n. Mevr. van Sluijs besloot haar toe- raak met de symboliek van het weef- waarvoor wij uit Gods hand de dra- ontvangen, opdat wij dit materiaal ijs en in zusterlijke genegenheid mogen nteren Een niet onbelangrijke bijdrage lever de organist Kassenaar met Koraal en riaties van Pachelbel, dat zeer ver- enstelijk gespeeld werd. Een lange rij in sprekers en spreeksters trad op en bestuurstafel dreigde schuil te gaan ider de bloemen en geschenken.. De voorzitter van de kerkeraad bood amens de gemeente een 50-tal boeren- >nt kop en schotels aan en de buiten westen zorgden voor de benodigde :cessoires. Na de pauze traden twee aren Thomasvaer en Pieternel op, de ames T. Dros-Roeper en S. v.d. Slikke- Buigen of bakken Pijn Pijn! Reken toch tf met die rhonmatische pijnen. Neem Kruschen! enk niet dat Uw geval hopeloos is. izenden vóór U hebben zich even ei ndig gevoeld. Totdat zij Kruschen gin- gebruiken. Iedere morgen de be- emde dagelijkse dosis. En er, zoals len vóór hen, baat bij vonden. De zes inerale zouten van Kruschen wekken vv bloedzuiverende organen op tot her- euv/de, krachtige functie. Onzuiver- den krijgen geen kans meer zich op te >pen. Het bloed wordt gezuiverd, de 'oedsomloop gestimuleerd. Begin ook ie weldadige Kruschen-kuur! Hoe eer- ;r hoe beter. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 7 maart en Burg, .Texel", filmavond van het ed. Roode Kruis, afd. Texel, en Burg, Oranjeboom, Lezing door de ■er Swart over „Veevoeding" voor de •A.V. en L.T.B. Donderdag 8 maart n Burg, „Texel", filmavond met le ng over veevoeding en voeding van indvee en schapen (Wessanen en C.R. h. C. R. Keijser Co.) en Burg, Geref. Kerk, filmavond Ned. ijbelgenootschap. en Hoorn, Loodsmanswelvaren, jaar- rgadering ZDH. Vrijdag 9 maart en Hoorn, Doopsgez. kerk, filmavond ed. Bijbelgenootschap. jid-Eierland, Kapel, toneeluitvoering ■en schip vaart uit". Zaterdag 10 maart en Burg. „Oranjeboom", Jubileum- ond NW „Door het donker kwam het onder". osterend, Gebouw v. Chr. Belangen, neeluitvoering „Om de wilgenhof". DIENSTREGELING T.E.S.O. ingaande 1 maart 1956 Op werkdagen: an Texel: 5.20 7.45 10.30 12.55 15.25 18.00 an Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.10 16.45 19.35 Op Zon- en alg. erk. Chr. feestdagen: an Den Helder: 10,35; 13,00; 17,20; 19,35 ™an Texel: 7,45; 11,35; 16,00; 18,20 Eelman en J. van der Vlies-Koopman met J. Gerrits-Broekman, beide paren in Texels costuum. Daarna volgde een aller genoeglijkst gezelschapsspel o.l.v. mevr. F. Kraai-Bouman. Tot slot zongen beide predikanten een lofgedicht op de Burger kring en zongen alle aanwezigen het re frein mee. Een feestavond op hoog niveau, een avond die de band met de Texelse Doopsgezinden levendig en stevig zal houden. Schreven wij voorheen „de actie be gint", nu mogen wij zeggen, dat de actie draait. Welke actie? Wel, U ziet hierboven 'n tekening van het Hervormde kerkje van Oudeschild, zoals het er na de restaura tie zal uitzien, een prachtig monument. Het oude, schilderachtige dorp, met zijn rijke historie zag in de loop der jaren verscheidene oude, historische gebouwen verloren gaan, maar er bestaat o.i. goede hoop, dat het meer dan 300 jaar oude kerkgebouw kan worden behouden. Door wie? Door Uw bijdrage, Oude schilders en alle anderen, die het wel en wee van ons vissersdorp met belangstel ling gadeslaan en tot steun bereid zijn. Intussen doet Oudeschild het goed: er is nu reeds voor f 2.045,ingetekend, wat de commissie een hart onder de riem geeft. Het fonds is gefundeerd en nu dus verder werken aan 't mooie, grote plan. Woensdagavond wordt U in de Pas torie door de Kerkeraad verwacht, waar immers gelegenheid bestaat om in te tekenen. Zo ooit dan is hier toch wel van een machtig mooi doel sprake! TEXELSE MARKT Aangevoerd 5 maart 1956: 1 koe 650675; 40 biggen 4555; 61 nuchtere kalveren 3250. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 2 maart 1956: A.: N. de Graaf-C. v. Heerwaarden 11 A. v.d. Slikke-J. Vinke 02 G. Dros-S. v. Heerwaarden 02 S. Ros-C. Dijker 11 J. Hooijberg-W. A. v. Zeijlen 20 Jac. v. Heerwaarden-Joh. D. Bakker 0—2 B.- A. Vinke-Jo Schoo 02 C D. v.d. Werf-J. Hillen 0—2 P. Keijser Dzn.-P. Bakker 20 R. Zijm-A. de Vries 20 De eerste kampioen is er dus. Gefeli citeerd Keijser en we zien Uw verrich tingen in B. met belangstelling tegemoet. In B. slechts één partij uit de midden groep. Het wachten is hier verder op J. J de Beurs. S. Ros-C. Dijker werd een betrekkelijk vlotte remise, zonder emotionele momen ten. A. v.d. Slikke stond al spoedig slecht, waarna J. Vinke de partij afrond de door een fraaie slagzet. In moeilijke standen blijven de besten in de rege! het langs overeind, waardoor G. Dros en Jac. v. Heerwaarden verloren. C. van Heerwaarden had het moeilijk in een 7 om 6 eindspel. Toen bij bovendien gele genheid gaf voor een damslag, was de partij in feite uit. Nic. de Graaf bleek evenwel niet bij machte een der winst gangen te benutten. In een iets mindere stand was een slechte zet te veel voor W. A. van Zeijlen. Texelse dammers, de massakamp is nu vastgesteld op dinsdag 13 maart Voor de leden van Damclub Texel be tekent dit, dat we uiterlijk vrijdag a.s. ev. afberichten tegemoet zien. Maar lie ver allen present. Er wordt gerekend op 25 borden. Meldden wij onlangs, dat een Texe laar 58 jaar „in de melk" zat en hoorden wij een dezer dagen, dat een andere eilandgenoot een indrukwekkend lange tijd „in de olie" is geweest, te Oude schild krijgen we weer een geheel an der jubileum: op 11 maart zal de heer J. Bruin 50 jaar werkzaam zijn in het (goudgeel) graan. De heer Bruin wordt in augustus 70 jaar en daarom meenden wij, dat hier van een abuis sprake was, want op je 65ste hoor je toch naar Vader Drees te stappen, niet waar! I)e heeft J. Bruin zou dat misschien wel willen en hij hééft zulks misschien ook wel gedaan, maar geen tien Vaders Drees zouden hem van het werk kunnen scheiden, dat synoniem met zijn leven is. Hij gaf trouwens toe „Van Drees" te rekken, maar de omzwaai naar „het pensioen" kan hij nog steeds niet ma- ken: nog iedere dag maakt hij zich pro ductief in de pakhuizen aan de voet van de mooie korenmolen. In 1906 gooide hij daar als jongeman van 19 jaar de eerste zak graan op z'n nek en dat houdt hij nu al een halve eeuw lang vol. „Ik wil nog wat doen", zegt de heer Bruin, die na de thee weer met nieuwe kracht begon. Iiij gleed op 11-jarige leeftijd voor goed uit de schoolbank om vier jaar werkzaam te zijn op het bedrijf van de heer H. v.d. Sterre, vervolgens vier jaar op „Brakestein" bij de heer C. Keijser en toen ging hij in het graan bij Dros Co, waar hij Jan Bakker als voorman opvolgde. 47 jaar lang was hij voorman. Er is in die halve eeuw heel wat ge beurd en heel wat veranderd: neem b.v. het zeegras, dat zie je al sinds jaren niet meer en hoe goed weet men nu de kunstmest naar waarde te schatten! Veel veranderd en verbeterd: toen hij trouw de verdiende hij acht gulden (per week) met vrije woning (dat was een emolu ment van een gulden per week). Met waardering spreekt hij over zijn werkgevers- „De knechten blijven hier lang, want de bazen zijn (waren) goed. Van 1906 tot 1939 was de heer Bruin werkzaam bij Dros Co., van 1939 tot 1949 bij Krol Co. en sinds 1949 bij de Coöp. Aankoopver. „Texel". Het bedrijf heeft meer jubilarissen gekend: de heren Th Bruin, S. Ploeg, molenaar, en Fr Kalis, vrachtrijder, zijn 35 jaar bij dezelfde werkgever in dienst geweest Een zoon van de heer Bruin, de heer P. Bruin, is al sinds 1922 in dit bedrijf werkzaam, d.w.z. eerst bij Dros Co. Tot zover de heer Bruin, die het in terview ineens afbrak, want er was een auto gearriveerd voor een nieuwe vracht en Bruin „moest" dus meteen weer aan de slag! Bij ons afscheid liet hij zich spontaan ontvallen: „Ik wou, dat ik maar vijftig jaar jonger was". Gelukkig de mens, die dit verzuchten mag. P.T.T.-NIEUWS De heer L. Bakker, Eierland, is be noemd tot stationhouder-bestelier te De Koog, als opvolger van de heer Kune- man, die onlangs de pensioengerechtigde leeftijd bereikte. FILMNIEUWS: „MA MBO" Silvana Mangano, de ster uit „Bittere Rijst", ontmoeten wij in deze rolprent als het knappe Venetiaanse meisje Gio- vana Masetti, dat verkoopster in een winkel is, maar graag danseres wil wor den. Haar vriend Mario Rossi is liever lui dan moe en hij ziet in het meisje 'n object om hem in s'taat te stellen het luie leventje voort te zetten. Hij weet het klaar te spelen, dat Giovana met Graaf Enrico Marisoni trouwt. Naar hij meent zal de graaf, die aan een ernstige ziekte lijdt niet lang meer leven en hij hoopt straks van de erfenis mee te profiteren. De film toont ons echter, dat zijn be rekening niet opgaat. H. L. DOOR DIK EN DUN Mr. Joe Anthony, een visser met lief hebberij voor het golfspel, en Harvey Miller Jr., een golfspeler, die te verle gen is om voor het publiek te spelen, brengen het samen tot een gevierd ko misch artistenduo op de New Yorkse theaterplanken. Hoe dit komt, verhaalt de film „Door Dik en Dun", waarin de mimiek-virtu- oos Jerry Lewis en Dean Martin als hoofdfiguren de taak hebben de toe schouwer te doen lachen. Nederlands nieuws: O.a. IJsbrekers opereren op de bene den-rivieren; Nieuw type slaaprijtuig voor internationaal treinverkeer; Een zeldzame bloem in de Leidse Hortus, Bloei van de Amorphophallus Titanum; IJs- en sneeuwgenoegens, de (mislukte) grachtenrace te Amsterdam; Sleetje rij den op het Bloemendaalse „Kopje", Skiën op de Lemelerberg bij Ommen; IJs-bruiloft op Marken; Ringrijderij voor airen in Maasdam; Huwelijk per arre- slee in de Betuwe. Wereldnieuws: O.a. Afscheid van Nigeria; Verkiezin gen in Griekenland: Wereldraad der Kerken in Australië bijeen; Wereld kampioenschappen kunstrijden; Voetbal wedstrijd Frankrijk-Italië 02. „Maar wij persoonlijk vonden U wel erg jong, gelet op de leeftijd van Uw man en Uw grote dochters", aldus vlei den wij „Edith Wilkens", maar „Edith" verzekerde ons, dat ze in Amerika al op zeer jeugdige leeftijd (met een veel ou dere man) huwen. Wij moeten dat dan maar aannemen, want dit facet heeft de heer Thijs Reuvers nog niet belicht en Amerika behoort voor ons nog tot het onbereikbare. Wij hebben trouwens méér moeten aannemen, zaterdagavond tijdens de opvoering van „Per Luchtpost" door de Rederijkerskamer „U.D.I.": het blij spel zat boordevol zotheden, maar wat wij ongerijmd vinden, beschouwt men aan de andere kant van de grote plas misschien als volkomen verantwoord. Het ene ogenblik kon de luitenant muur vast op de vrouw zijner dromen rekenen, het andere ogenblik stelde ze hem weer diep teleur. Als de schrijver van dit stuk, Norman Krasna, voor ogen gesteld heeft het doen bliksemen van verrassingen is hij daar ongetwijfeld bijzonder goed in ge slaagd: er gebeurde om de haverklap iets, wat je absoluut niet voorzien had. Zóver durfde de schrijver echter te gaan, dat wij af en toe zeiden; „Maar dit bestaat niet". Maar ach, daar ging het tenslotte niet om: doel was de aan wezigen - die de zaal nagenoeg geheel vulden - een prettige avond te bezorgen en daarin is UDI uitstekend geslaagd, want wat men ook van het stuk zelf mag zeggen, het spel toonde UDI het (aanstaand) goud volkomen waard. Men heeft zeer genoten en keer op keer moest het publiek zijn bijval kwijt. Het stuk speelde zich af in de huis kamer van de familie Wilkins tijdens wereldoorlog II. Harry Wilkins, de heer A. de Wilt, en zijn jonge vrouw Edith, mevr. I. Koorn-Ruis, zagen hun huwelijk gezegend met twee dochters, Miriam, mevr. C. Mulder-Graus en Ruth, mej. E. Remmers. Ruth is verloofd met Albert Kummer, de heer Seldenrust, procura tiehouder van de bank, waar zij als ty piste werkzaam is, Miriam leeft de laat ste grillen van het bakvissentijdperk uit. Zij meent haar vaderland niet beter te kunnen dienen dan de jongens-aan-het- front een hart onder de riem te steken, i.e. brengt zij luitenant William Sea- wricht, de heer A. Poel, in nauw con tact met Ruth, zonder dat Ruth daar ook maar iets van weet: Miriam bouwt een stevige correspondentie op, stuurt de foto van Ruth en maakt William tot over zijn vüegenierskap verliefd op.... haar zuster. William-met-verlof vliegt rechtstreeks in de armen van Ruth, die op het punt staat met Albert in het huwelijksbootje te stappen. Om William geen pijn te doen blijft zij nog even talmen. Zij gaat een avondje met hem uit, maar ervaart dan, dat zij eerst in William de grote liefde ontdekt heeft. Zij volgt tenslotte, na veel moeilijkheden te hebben door worsteld, de stem van haar hart. Dit is in grove trekken de inhoud van het blijspel. Om tijd te winnen gooide de schrijver er nog enige andere verwikkelingen tussendoor: hij liet ons o.a. ook kennis maken met Chuck Vincent, de heer H. Vlessing, die sergeant bij de luchtmacht was en met de zuster van William, Mar tha, i(mej. B. Michels) schoot gaat en ten slotte was daar nog een glimp van de matroos Harold Klobbemeyer, (de heer C. de Wit), die blijkbaar óók nog een grote rol wilde gaan vervullen, maar vader Harry jammerde ineens zó angst- wekkend-diep, dat deze snuiter zich schielijk terugtrok. UDI werd aan het slot van dit uit zes taferelen opgebouwde stuk met een har telijk applaus beloond. Verdiend, want dan Uw spoorkaartje ge- baald bijile V.V.V.„Texel" 3A LIJST VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat heden op de lijst van in de gemeente Texel gevestigde instellingen van wel dadigheid, opgemaakt ingevolge artikel 3 der Armenwet, is ingeschreven de Clasina Emelie Gollards Stichting te Den Burg (Texel). Texel, 29 februari 1956. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. VERGADERING IN „DE WIELEWAAL" Men deelt ons mee, dat vrienden van het Dorpshuis „De Wielewaal", De Waal, hedenavond om acht uur ter vergadering aldaar worden verwacht, in verband met belangrijke besprekingen. ONDERWIJSNIEUWS Naar wij vernemen is de heer L. Bras ser, Zoetermeer, benoemd tot onderwij zer aan de school met de bijbel te Oos terend. stuk voor stuk hebben de medewerken den zich voor de volle honderd pet. ge geven. Lopen wij even langs de op het pro gramma vermelde personen: de heer A. de Wilt voelde zich als vader Harry, die als rechter zijn brood verdiende, uitste kend op zijn plaats. Wij weten niet hoe- vele „papa-creaties" de heer De Wilt al vertolkt heeft, maar zo te zien is dit spel gewoonweg „Spielerei" voor hem geworden. Mevr. Koorn-Ruis vonden wij zeer ge slaagd als de moeder. V/elk een zorg om de toekomst van haar dochters! Duide lijk koos zij - evenals vader Harry - stelling toen Ruth de moeilijke beslis sing moest nemen Mevr. Mulder-Graus was de rol van Miriam toebedeeld en dit verwonderde ons niet, waar zij al eerder in soortgelij ke huiden zo verdienstelijk voor de dag kwam. Mej. E. Remmers hebben wij ook nu weer bewonderd om haar talent; sterk spel, vooral op het kritieke moment: Al- bert of William. Hier kreeg het stuk zijn grootste spanning en hier was dan ook acteer kunst vereist, wilde het stuk slagen. Mej. Remmers wist vooral toen de grote mogelijkheid prachtig te benut ten. De heer A. Poel complimenteren wij gaarne voor de voortreffelijke wijze waarop hij de figuur van luitenant Wil liam Seawricht vertolkte. Ook een verre van gemakkelijke rol. De heer Poel mocht o.i. één van zijn beste avonden beleven. Mej. B. Michels deed leuk werk als debutant, wat ook van de heer H. Vles sing mag worden gezegd. Beiden moeten uiteraard nog veel toneelervaring op doen. Zij hadden beiden iets duidelijker en langzamer kunnen spreken. De heer Seldenrust gaf ook in dit stuk blijk van zijn vermogen een moeilijke rol op uitstekende wijze te kunnen ver tolken. Aan dit stuk werkten verder mee mej. Tine Eelman en de heer C. de Wit. Het kapwerk was verzorgd door de firma D. H Michels, Amsterdam, terwijl de N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing het toneel gemeubileerd had. Tot slot volgde een „UDI-bal", waar bij de heer A. v.d. Meulen weer aller waardering oogstte als leider van de polonaise. NIEUW DAGELIJKS BESTUUR DOOPSGEZINDE GEMEENTE Tijdens de onlangs gehouden Kerke- raadsvergadering der Doopsgezinde Ge meente werd de heer C. P. Laan tot voorzitter, de heer M. Koorn tot vice- voorzitter, mevr N. S. Broere-Risseeuw tot secretaresse en de heer A. Daalder tot boekhouder gekozen. DAN KOMT DE LENTE De lente kan niet ver meer zijn: vorige week hebben verschillende eilandgenoten „dé" leeuwerik horen jubelen.. Het begin van de betere tijd is er dus. ZEEUWEN ZIJN HET NIET EENS MET HET ETIF-RAPPORT Ze voelen er niets voor nu al naar het noorden te verhuizen De Zeeuwse mosselkwekers glim lachen maar wat over het rapport van het Economisch Technologisch Instituut voor Friesland, dat de verplaatsing van de Zeeuwse mossel visserij naar de Wad denzee behandelt, aldus lezen we in de „Volkskrant". Van de genoemde „drang naar het noorden" heeft men in het mosselcen trum Ierseke nog niet veel gemerkt. De cijfers over de produktie worden in het rapport enigszins scheef getrokken, zo oordelen de Zeeuwen. Wat was de oor zaak, dat Zeeuwse aanvoercijfers in 1953 en 1954 aanzienlijk minder waren dan die van de Waddenzeevissers? De visserij-experts adviseerden de door de mosselparasiet tot een minimum gere duceerde cultuur in een voorzichtig tempo weer op te bouwen. Er werd dun gezaaid om de parasiet geen kans te ge ven. In het rapport werd echter niet vermeld, zo zeggen de mosselmensen in Ierseke, dat in Zeeland in het seizoen 1955-'56 een miljoen kilogram meer aan gevoerd werd dan door de Waddenzee vissers. De Zeeuwse mosselkwekers voelen er dan ook niets voor om nu al naar het noorden te gaan verhuizen. Als 't later beslist noodzakelijk wordt bij het Delta plan, vindt men het vroeg genoeg. Een belangrijke reden voor de Zeeuwse mos selkwekers om in eigen omgeving te blijven is ook de aanwezigheid van goe de verwaterplaatsen. Nergens zo zuiver als hier in de Zeeuwse wateren, merken allen unaniem op. In het noorden wordt er ook wel geëxperimenteerd, maar de ervaring met het verwateren van de mosselen in de Waddenzee zijn volgens hen tot dusver niet erg gunstig geweest. Bovendien is de Waddenzee veel te ver van de Belgische en Franse markt gele gen, waarvan men het nu eenmaal heb ben moet.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1