Ruim vijf en een kwart miljoen eieren naar cle Coöp. P.T. V. Texel Monumenten van Geschiedeni en kunst op Texel Pepito's eerste grote avontuur Vervuld verlangen In het kippenhouden zit nog steeds perspectief, ofschoon het gouden jaar 1945 niet meer geëvenaard schijnt te kunnen worden: toen bedroeg het ren dement nl. 18,25 per hen, momenteel f 10,53. Daarvoor schijnt de kip ook nog wel geëxploiteerd te kunnen worden, want op de vrijdagavond in „De Linde- boom-Texel" gehouden jaarvergadering van de P.T.V. Texel hebben wij geen en kele klacht vernomen. Uit het uitvoerige jaarverslag blijkt, dat op Texel heel wat kippen worden gehouden en dat het gros van de eieren naar de Coöp. P.T.V. Texel verhuist. Opmerkelijk is de grote omzet op Texel zelf en wel gedurende de zomermaanden De toerist laat zich het Texelse eitje goed smaken. Toen de voorzitter, de heer Jac. Keijser Dzn., de vergadering opende mocht hij velen welkom heten, ofschoon, het aan tal aanwezige leden nog geen tien pet. van het totaal vormde! De voorzitter stelde vast, dat 1955 een gunstig jaar was met een aanvoer van 5.2 miljoen eieren, iets lager weliswaar dan over 1954, maar nagenoeg werd daarvoor een gelijk bedrag uitbetaald- in 1955 waren de eieren nl. 39 ct. per honderd stuks duurder dan in 1954, terwijl men zijn hoenders door de aanmerkelijk lagere voerprijzen goedkoper op de eieren hield. De wanden van de vergaderzaal prijk ten met grote borden, waarop de stand van zaken over een reeks van jaren kon worden afgelezen. In 1955 bedroeg de voerprijs per 40 kg f 13,27; in 1954 f 13,66; in 1953 f 15,88 en in 1952 f 14,33. De winst per kip over die jaren resp. f 10,53; f9,43; f 10,85 en f 11,28 In 1935 - de crisis waarde rond - was de winst slechts f 1,75. Nadat de heer J. Stammes de notulen gelezen had, bracht de directeur, de heer P. Sluisman, zijn jaarverslag uit. Hieraan ontlenen wij: 1955 was voor de pluimveehouderij niet ongunstig. Voor de eieren werd ge middeld een hogere uitkering betaald dan in 1954. Bovendien lagen de prijzen van het pluimveevoeder lager dan in het jaar daarvoor. De totale aanvoer van eieren was in 1955 minder dan jaars te voren. 5.242.484 kippeëieren, totaal 308.817,3 kg met een opbrengst van f 692.913,27. 11.611 eendeëieren, totaal 761,5 kg, met een opbrengst van f 1.021,33. 324 ganzeëieren, totaal 54 kg, met een opbrengst van f 71,26. Totaal werden aangevoerd 5.254.419 eie ren met en gewicht van 309.632,8 kg en een opbrengst van f 694.005,86. Ingehouden voor 2de soort kippeëieren f 852,47. Totale opbrengst f 693.153,39. (Aanvoer in 1954: 5.433.581 stuks met een opbrengst van f 696.044,35). Het afgelopen jaar zijn dus minder aangevoerd 179.162 eieren. Het totale be drag van uitkering was over 1955 f 2.890,96 lager dan in 1954. 1954 was echter wat aanvoer en opbrengst betrof het topjaar in het bestaan der P.T.V. De gemiddelde prijs per honderd eie ren was in het afgelopen jaar f 13,22, in 1954 f 12,83, een verschil dus van f 0,39 per honderd eieren. De hoogste prijs per kg werd uitbe taald in de week van 26 november, f 3,30 per kg. De laagste prijs werd uitbetaald in de week van 26 februari: f 1,60 per kg. Door plaatselijke verkoop, uitkering van de VECE en bovendien van de E.V. Alkmaar was het ook in het afgelopen jaar weer mogelijk om gedurende 31 we ken boven de weeknotering van VECE uit te betalen. Deze extra uitbetaling bedroeg in totaal f 7.656,76. Het voor gaande jaar f 7.406,97. Per kg bedroeg deze uitkering ruim 2,47 ct of per hon derd stuks f 14,82. Aan Winstuitkering is van de VECE ontvangen f 2027,33 en van de E.V. Alk maar f 2000,Totaal bedrag f 4027,33. Uit deze cijfers blijkt dus dat uit eigen middelen aan de uitgekeerde bedragen is toegevoegd f 3629,43. Seizocneitjes De plaatselijke verkoop was in het af gelopen jaar weer belangrijk hoger dan in 1954. In totaal werden door winke liers en bakkers afgenomen 414.613 eir- ren. In 1954 was deze afname 364.184 stuks. Over 1955 zijn dus plaatselijk meer afgenomen 80.429 stuks. Met deze plaatselijke handel wordt wat extra ver diend. Dit komt aan de aanvoerders ten goede. De hoogste plaatselijke aflevering is in de week van 30 juli. Toen werden door winkels enz. afgenomen 25.587 st. De laagste plaatselijke aflevering is in de week van 8 januari, nl. 3580 stuks. Wij willen trachten om de afzet aail winkels te vergroten. Bij een grotere afzet aan winkeliers enz. valt ook wat extra te verdienen. Op deze wijze hopen wij dan de extra uitkeringen boven de \yeeknotering der VECE nog weer te vergroten. Verkoop buiten het eiland geeft ook de nodige bezwaren. Wij denken daarbij aan vervoergelegenheid, pakmateriaal en niet te vergeten het verstrekken van crediet. De ervaringen, welke wij in vroegere jaren hebben opgedaan waren soms minder bevredigend. Ook stroppen zijn ons toen niet gespaard gebleven. Ons debiteurencijfer is nu van zeer ge ringe omvang. Het merendeel van de bij ons afgenomen eieren wordt contant of op zeer korte termijn betaald. Dit voor deel mogen wij niet onderschatten. Wees echter verzekerd, dat wij als steeds alles in het werk stellen om U de hoogst mo gelijke opbrengst van Uw eieren te ver zekeren. Aanvoer van pluimvee De aanvoer hiervan bereikte een cijfer als nog nimmer tevoren. De omzet van pluimvee was meer dan f 40.000,in 1954 f 33.000,Uit deze stijgende omzet mogen wij afleiden dat de aanvoerders tevreden zijn over de door ons uitge keerde bedragen. Als alle pluimveehou ders nog meer gebruik gaan maken van de gelegenheid om hun dieren via de veiling af te zetten, kan de omzet nog belangrijk toenemen. Kosten voor afha len enz. bedragen 1 Vz °/o. Kosten voor verzending vaste wal zijn 10 ct per kg. Bedrijfsmiddelen Over 1955 kwam hierin geen verande ring. De in 1953 gekochte Opel Vracht wagen is nog in een behoorlijke staat van onderhoud. Het is echter niet onmo gelijk dat deze auto in de loop van dit jaar wordt ingeruild voor een nieuwe wagen. Het is belangrijk voordeliger om een auto niet te lang in het bedrijf te houden. Met gebruik van enige jaren ko men veelal grote kosten. Deze kan men beter voorkomen door dan weer een andere wagen aan te schaffen. Nieuwe kisten behoeven voorlopig niet te worden aangeschaft. Het onderhoud van dit materiaal is geheel voor reke ning van de E.V. Alkmaar. De andere bedrijfsmiddelen die wij in gebruik hebben komen op onze balans voor zeer lage waarde voor. Gebouwen Ook hierin kwam geen verandering. De in 1954 gemaakte kosten voor de nieuwbouw kwamen ons aanvankelijk zeer hoog voor. Gezien de nog steeds stijgende prijzen is het toch maar goed geweest dat we hiertoe zijn overgegaan. Momenteel waren de kosten belangrijk meer geweest. Ons kistenpakhuis dat geheel van hout is opgetrokken, zal mettertijd nog wel eens moeten worden veranderd. Het ge heel is in een bouwvallige staat. Herstel is bijna niet meer mogelijk. Het zou wel aanbeveling verdienen om ook dit ge deelte van steen op te trekken. Een ge deelte van dit gebouw zouden wij wel kunnen verhuren. De ruimte die dit pak huis heeft, hebben wij voor de opslag van kisten en andere bedrijfsmiddelen niet meer nodig. Leden De vereniging telt momenteel 559 le den. Dit aantal wordt nog weer vergroot door enkele pluimveehouders, die mede deelden als' lid te willen toetreden. Vergaderingen Door het bestuur werd enige malen vergaderd. De dagelijkse aangelegenhe den worden veelal besproken met de voorzitter en de secretaris, die wekelijks op het kantoor komen. De heer Keijser bezoekt tevens de bestuursvergaderingen van de E.V..Alkmaar. Op deze vergade ringen kan hij de belangen van Texel behartigen. Vervoer van eieren In 1954 zijn wij begonnen met een rechtstreeks vervoer der eieren van Texel op Alkmaar. Deze wijze van ver voer voldoet uitstekend. De eieren gaan tweemaal per week weg. Ledige kisten en geld komen dan mede terug. Wij heb ben daardoor ook het voordeel dat wij dan steeds vlug over deze contanten kunnen beschikken voor de uitbetaling. Dit bespaart ons rente en bovendien om- zetprovisie. Beide bedragen waren voor heen belangrijke kosten. De directeur besluit met een woord van dank te brengen aan allen die er in 1955 toe hebben bijgedragen dat ook dit jaar weer gunstig voor de vereniging is verlopen. „Wees verzekerd dat als steeds alles in het werk wordt gesteld om voor Uw producten de grootst mogelijke op brengst te verzekeren". De balans en verlies- en winstrekening werden door de directeur uitvoerig toe gelicht. Het saldo 1955, groot f4.326,57, werd geheel voor afschrijving bestemd en wel f 2.999,op de vrachtauto en f 1 327,57 op de nieuwbouw. De algeme ne reserve bedraagt f 9.561,68, maar in feite is deze veel groter, want de gebou wen en terreinen, behalve de nieuw bouw, staan voor.... f 1,op de ba lans, evenals de inventaris, met uitzon dering van de auto. De commissie van rekeningnazieners, 40. Toen kapitein Druppel de volgende morgen met zijn bemanning aan dek kwam, bleek de mist opgetrokken te zijn en zagen ze een vreemd schouwspel. Ze lagen temidden van vele andere wed- strijdschepen en in de zee dreven hon derden mijnen, die angstaanjagend rond dobberden. Kapitein Druppel gnuifde van plezier en sloeg met welbehagen de kapiteins van de andere schepen gade, die bleek van angst over hun dekken ijs beerden en alleen nog maar durfden te fluisteren. „Ha, ha", lachte kapitein Druppel, ,,wat zijn ze bang voor de gum- miballenzee van Bloobeest, we zullen de zeilen hijsen en onze boeg dwars door de mijnen boren. Hijsen mannen!" En Bloobeest en Pepito hesen de zei len, die weldra tors bolden in een stevi ge bries. Zo verdween de „Brul" weer van het toneel, nagestaard door sprake loze zeelieden, die hun ogen niet konden geloven en hoofdschuddend weer gingen kruiswoordpuzzelen. En zonder hinder voer de „Brul" tus sen de mijnen, die tegen de boeg botsten en klotsten en kolkend en draaiend ach terbleven. „Hè, hè," zuchtte kapitein Druppel opgeluent, ,dat gummi-avontuur is ook weer ten einde". Dezer dagen is bij het Uitgeversbedrijf van de Staatsdrukkerij verschenen het achtste deel van „De Nederlandse Monu menten van Geschiedenis en Kunst", uit gegeven in opdracht van de Rijkscom missie voor de Monumentenbeschrijving. Dit achtste deel behandelt Westfries land, Tessel en Wieringen. Hoewel wij begrijpen dat de belangstelling voor dit prachtige boek op Tessel gering zal zijn, achten wij ons toch geroepen het onder de aandacht van de lezers dezer courant te brengen. Al was het alleen maar om eens te wijzen op een voornaam ge schenk, dat bij jubilea e.d. uitermate van pas zal kunnen komen. Uiterlijk Het boek van groot formaat is gebon den in een half lederen band met zwarte rug, gedrukt op fraai papier en typogra fisch op meesterlijke wijze verzorgd. Het tekstgedeelte beslaat ongeveer drie hon derd bladzijden en buiten de tekst zijn op zwaar kunstdrukpapier bijna drie honderd afbeeldingen naar foto's en tekeningen opgenomen. De prijs van het boek bedraagt f 27,50, zeker niet te veel voor een dergelijk werk in zo'n bewon derenswaardige uitvoering. Tekst De tekst, waarin de belangrijkste mo numenten van geschiedenis en kunst op Tessel beschreven worden is van de hand van mej. H. M. van den Berg, die in de beschrijving van bepaalde onder werpen door eerste klas deskundigen terzijde werd gestaan. Hierdoor is als het ware een boedel-beschrijving ont staan van wat in het betreffende gebied overgebleven is aan antieke gebouwen, zowel wereldlijke als kerkelijke, vesting- werkens, molens, musea en voorwerpen van kunst. De beschrijving van de Tes- selse boedel beslaat 24 pagina's, waar onder dan begrepen zijn enkele tekenin gen van kerken en van De Schans. Ook zijn enkele plattegronden van oude Tesselse boerderijen opgenomen. Indien men constateert, dat de beschrijvingen van Enkhuizen en van Hoorn 68 bladzij den vragen, dan make men niet de ge volgtrekking, dat Texel min of meer stiefmoederlijk werd behandeld. Een veel erger conclusie is hier op zijn plaats: vast te moeten stellen, dat Tessel maar zeer spaarzaam is bedeeld èn met belangrijke historische gebouwen èn met wezenlijk belangrijke kunstvoorwerpen. Er is eigenlijk maar één sector, waarin Tessel niet schromelijk achterblijft, nl. die van de kerkschatten. Deze schatten behoren vnl. tot het bezit van de R.K. kerk in Den Burg. De kleine gotische kelk en de grotere op zeslobbige voet, een wierookscheepje en een wierookvat benevens een monstrans en een viertal grote kandelaars vormen samen een coL lectie oud zilverwerk, die menig be langrijk museum de R.K. gemeente in Den Burg benijden mag. Gebouwen Iedere Tesselaar, die niet ziende blind is, weet, dat de oude gebouwen van enige allure op het eiland op de vingers te tel len zijn. Hoewel de belangstelling voor deze historische gebouwen op het ogen blik heel wat groter is dan enkele tien tallen jaren geleden, toen zonder enig historisch of cultureel besef te veel werd de heren J. Bakker Jaczn., G. P. Koorn en J. Kuip, verklaarde de boeken en bescheiden in volmaakte orde te hebben bevonden. De heer S. Bakker werd hier na gekozen als opvolger van de heer J. Kuip in de genoemde commissie. Bestuur. De heer J. Stammes, secreta ris werd herkozen, terwijl ook de heer C. Bakker Dzn., wegens ziekte afwezig, op nieuw het vertrouwen van de vergade ring kreeg. Tijdens de rondvraag werd o.a. ge vraagd waarom de vereniging niet meer in voer handelt „Gezien de behoorlijke concurrentie bestaat daartoe thans geen aanleiding", aldus ongeveer de mening van het bestuur, waarmee de vergade ring instemde. De heer Haarsma stelde voor om per bus de Pluimveebeurs te Utrecht te gaan- bezoeken. Wij kregen de indruk, dat velen daar wel voor voelen; het bestuur zal hier omtrent nader berichten. Tenslotte weid nog de aandacht ge vestigd op de pLuimveemiddag op 14 maart. afgebroken, moet toch vastgesteld den, dat Tessel bij het conserveren zijn oude gebouwen achtergebleven De restauratie van de N.H. Kerk in Burg is gelukkig voleindigd en gelukkig is men druk in de weer m restauratie van de N.H. Kerken te Hoorn en Oudeschild. Maar de N.H te Oosterend is een sprekend voor! van het weinige begrip, dat een w rend dorp vqor zijn belangrijkste bouw heeft. Het schijnt, dat ook eerst de dakspanten verrot moeten en dat er stenen uit de muren m vallen voor men tot een restaurati verantwoorde basis over gaat. Me' wetenschap, dat de kerk te Oosti tegenwoordig de oudste kerk van eiland is en dat een kundige restai hier tot een prachtig resultaat zoi den, moesten de kerkmeesters van dorp toch eigenlijk eens tot uitvoe plannen komen. Op fraaie wijze heeft de gem Tessel het oude huisje in het begin de Kogerstraat laten restaureren, bezoeker wordt prettig door de van dit pand getroffen, het was ee lukkige gedachte er een historisch seum in onder te brengen Het is mer, dat de gemeente het bij deze kele restauratie heeft gelaten. Wij gen ons af wanneer de oude gevel de Binnenburg te Den Burg, de ir, van het vroegere schoutshuis (ach! gang Hotel Texel) en de Vergulde kert eens aan de beurt zullen kt Hoewel wij weten, dat de gemeent fondsen beperkt zijn en men daar in hoge mate afhankelijk is van hei trale gezag, zou het tc»?h gewenst z deze tijd van hoog-conjunctuur aan restauraties bijzondere aandach schenken. Het is immers waarschij dat na de vette, magere jaren ko Dan zal er voor herstel van oud zeker geen geld meer te vinden ziji Vestingwerkei De heer W. H. Schukking heeft i werk een uitvoerig verslag gegeven de oude fortificaties op Tessel. Zij helaas grotendeels vernield, niet ii minst omdat uit de Tesselse bevc zelf hiertegen onvoldoende verzet zen is. Wij herinneren ons nog de forten langs het Marsdiep in zijn staat. Zij vormden niet alleen een fraaie decoratie van het landschap herinneringen aan het verleden zij waren ook uit vestingbouwk oogpunt van belang en zij werden om terecht gerangschikt onder de i menten, die eigenlijk gespaard di te worden. Gedane zaken nemen geen keer: het kwaad is geschied, e niet veel meer te redden. Boerderij Nog steeds telt Texel een aantal derijen, die gaaf uit het verleden t< gekomen zijn en nog steeds zijn e schapenboeten als schilderachtige sieringen op de glooiende weiden, zeer wij de wenselijkheid van een verkaveling inzien, wij blijven tod beetje treuren om de landsehapp verarming, die de ruilverkaveling zich brengt. Het mag dan waar zijn van het oude land belangrijke gedi niet vergraven zullen worden, ook dit oude land was veel schoons te ven. Daar de oude boerderijen voor belangrijk gedeelte op het gebied w gevonden, dat niet onder de ruilver! ling valt, is het gewenst, dat nu -1 nog niet te laat - regelingen worde: troffen om enkele boerderijen uit verleden voor de „geest des tijds" t< hoeden. Met genoegen lezen wij' in blad de verslagen van „praatavow waar jonge boeren de gelegenheid geboden van hun inzichten te gek Mogen wij suggereren ook aan dit dervverp eens aandacht te schenken Conclusi Voor degenen, die geroepen zijn sel te besturen is het boekwerk aanbevelen, een onmisbare wegwijz^ de deze povere Tesselse „boedel" te den voor nog verder verval. Vele hebben wij op het eiland tekenen plaatselijke trots kunnen signalerei is nog niet te laat om deze trots ge te geven in het bewaren en restau van de weinige monumenten van schiedenis en kunst, die op Tessel vinden zijn. J. A. VAN DER VLL FEUILLETON door W. ROELANT 28. Wou je me alleen spreken? vroeg Leo. Of kan het hier? Wel graag even alleen, ant woordde zij. Je neemt het me niet kwalijk, Maarten? Ik moet iets over vrienden van me met je vader bespre ken. Dit laatste klonk als een veront schuldiging en ze wilde, dat ze het niet gezegd had. Het was toch altijd vanzelf sprekend geweest, wanneer ze Leo al leen wilde spreken? Hij merkte niets van haar verwarring. Laten we naar mijn kamer gaan, stelde hij voor. Dan komen we straks nog een poosje binnen zitten. Jij hebt zeker nog wel iets te doen, Maarten? Allicht, zei de jongen opgewekt. En als ik mijn werk klaar heb, ga ik lezen. In de gang ging Leo voor naar zijn kamer. Sabina keek naar zijn smalle, rechte rug en naar zijn donkere haar, dat zo grappig in de nek ingeplant was. Ze kneep haar handen in elkaar, zodat de nagels in de huid drongen. Niet daar naar kijken. Vroeger, een paar dagen ge leden nog, kon zij argeloos naar hem kijken, zonder bijgedachte. Nu was het niet meer mogelijk.... Zo, zei Leo, terwijl hij de bu reaulamp opdraaide en het grote licht weer uitdeed. Ga hier zitten en ver tel, wat je op je hart hebt. Met een schok kwam Sabina tot de werkelijkheid terug. Wat zij op haar hart hadWat was het ook weer?Ja, het geld voor George en Else. Ze was het doel van haar bezoek bijna vergeten. Zo eindeloos ver weg leek haar de dag van gisteren. Hoe konden de dagen toch zo lang zijn Mét een paar woorden vertelde zij hem alles. Je begrijpt wel besloot ze, dat ik voor dit geld verantwoorde lijk ben. In de grond zijn ze strikt eer lijk en ze zullen op tijd terug betalen. Maar mocht er iets tussen komen, dan zal ik het aanzuiveren. Hij lachte. Maak niet zo'n ernstige zaak hiervan, zei hij. Ik vertrouw je zo wel. En wat dat geld betreft: ik heb meer dan ik elke dag nodig heb. Ik ben blij, dat ik jeu eens een plezier kan doen; door je vrienden te helpen. Wat fijn, antwoordde ze. Dat 1 is een hele zorg minder. Zou ik het geld morgen kunnen krijgen, dan stuur ik het hem direct. Ik zal een cheque op de bank voor je uitschrijven, zei hij. Dan kun je het morgenochtend halen en meteen wegsturen. - Hij stond op om z'n cheque boek te krijgen, vulde het bedrag in en gaf het haar. Toen ging hij in de fau- I leuil tegenover haar zitten. En verder? vroeg hij. Verder? Wat bedoel je? vroeg zij verward. Heb je nog met Maarten en Suzan gepraat over de verandering van de ka mer. Ja, ja antwoordde ze aarzelend. Dat wel, maarik weet het niet Wat is er? Waren er bezwaren? vroeg hij. Suzan wilde het liever niet zei ze. Ze kón en ze mocht hem niet alles vertellen. Wanneer ze de scène met Su zan aan hem vertelde, zou hij misschien driftig worden en het meisje ter verant woording roepen. Dit moest zij voor komen. Wil het liever niet zei hij kor zelig. Dan maar zonder dat ze het wil. Suzan hangt ziekelijk aan het ver leden. Daar moet een eind aan komen. Dan zal ik het haar zelf wel vertellen. Sabina schrok. Nee, Leo zei ze dringend. Niet doen. Suzan maakt 'n moeilijke tijd door. We moeten haar ont zien. En hoe wou je dan met Maarten? Moet hij daarom opgeofferd worden? vroeg hij geërgerd. Ik heb vanavond met Maarten ge praat, vertelde Sabina. Misschien kunnen we die kamer ook laten rusten. Ik heb iets anders bedacht: laat hem fietsen leren. Wil Maarten dat? vroeg Leo verrast. Ik dacht dat hij zich voor geen goud zo maar onder de mensen zou begeven. Hij wilde het eerst ook niet zei Sabina. Maar nu wel. Hij verheugt er zich op. Laat er geen gras over groeien en koop morgen een fiets voor hem. Je zet er haast achter, zei Leo. Maar dat is dan ook wel het beste. Ga jij het hem leren? Nu, nu moest ze het hem zeggen. Hem ook. Maar hoeIkik weet het niet, antwoordde ze onzeker. Ik. Ze kon niet verder praten. Haar han den hield ze krampachtig in elkaar ge klemd. Kind wat heb je? vroeg Leo ver schrikt. Er is iets, vertel het me toch. Ik heb al langer gemerkt, dat er iets met je was, maar je bent altijd zo gesloten. Nu moet je het zeggen. Wachtend keek hij haar aan. Ze sloot haar ogen. Sabina hoorde ze zijn stem weer. Voel je je niet goed? Zwijgend schudde ze van nee. Hij stond op en kwam naast haar stoel staan. Eén hand legde hij op haar schou der. Vertel het nu, drong hij. Leo, zei ze zacht. Ik ga solli citeren. Ik ga hier weg. Wat, zei hij verschrikt. Je bent mal. Waar is dat goed voor? Het moet, zei ze, moeilijk en langzaam. Het moet heus. Ik kan het je niet uitleggen Heb je moeilijkheden op school? vroeg hij. Of is er iets anders? Nee, zei ze. Nee, maar ik heb dit besluit moeten nemen. En de kinderen dan wierp hij tegen. Maarten hangt zo aan je. We kunnen je hier niet missen. Je hebt voor hen de plaats van Marianne vervuld. Dat kun je niet zo maar achterlaten. Ik kan die plaats niet meer vervul len, zei ze. Om de kinderen niet. Nu begreep hij. Hij stond een ogenblik star van schrik. Eerder dan zij, had hij geweten, wat hij voor haar voelde. Maar hij was tevreden geweest met vriendschap en zorgen voor de toel had hij op de achtergrond geschove Sabina, zei hij hartstochteli Je mag niet weggaan. Ik kan je missen. Het bleef doodstil tusse na deze woorden. Het leek Sabim haar adem tegengehouden werd. I lijk zei ze: Dan moet ik helemaal weggtf Nee, verweerde hij zich. - is dwaasheid. We doen toch geen 1? Ik ben Marianne toch trouw. We toch vrienden, gewoon vrienden Ze sloeg haar ogen op en keek aan. Nu ging het er om, dat zij zou zijn. Nu ging het erom, dat zij willig de weg zou gaan, die zij moest. We doen geen kwaad, herh ze langzaam. Nee, in daden niet en ook nie gedachten Nog niet. Maar gc vrienden kunnen we ook niet mee sinds.... sinds ik dit weet. Weet je het al lang? vroej gespannen. Een paar dagen, zei ze. daaromdaarom kan het niet De vriendschap. we moeten ha« geven. We moeten uit elkaar gaaa het nog meer kost. Want als we n doorgaan met onze vriendschap, al doorgaan met geregeld bij elkaar t dan verraden we Marianne. En oi onze trouw, ons geloof.Het ka Ook niet om de kinderen, het toch (Wordt gevol Uit Bo< De Te in de bel ma fill me Ro tie 1 gn om me boi ge< de te bic vei he mc on pei Wi zo le\ zie he he de de he al hoi 1 we en< nai we I tite De me wil vei sna vri om en VOi de in zoi de he dii ka le\ vo< ma OU( rij] nei len vei I ste 13- 1 2 I we he1 N. W. ne; Me Ier sar toi str gei mc ma uu: vei wa BO 1 eer te for Ko wo hee I en I I 10 19,; en *0, mr l dei

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4