in het karL, Knap óp die kale schutting met C E T A - BE E R m Vereniging Veilig Verkeer „Texel" NSDAG 21 MAART 1956 70e JAARGANG No. 7028 COURANT :ve N.V. v.h. Langeveld de Rooij handel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p mm. HINDERWET rgemeester en wethouders van •1 brengen ter openbare kennis, dat tij hun beschikking van 9 maart 1956, olge de hinderwet vergunning 2n verleend aan de heer C. Kooij- Witte Kruisweg 7 te Den Burg, tot (oprichten van een limonade- en ad- oud atfabriek, waarbij gebezigd zullen I fen electromotoren met een geza- Pr I lijk vermogen van 43/< p.k., in het eel, plaatselijk gemerkt Den Burg, :e Kruisweg nr. 7, kadastraal bekend, enhei eente Texel, sectie K nrs. 2009, 2011. - >xel, 10 maart 1956. tel jemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. DE KONING wiüe Secretaris, P. BEEMSTERBOER QQ BREIDINGSPLAN ZUID-EIERLAND EN WEDEROPBOUWPLAN DE COCKSDORP :t hoofd van het gemeentebestuur Texel brengt ingevolge artikel 37, Ie lid, der Woningwet ter algemene is, dat de door de gemeenteraad bij lit van 20 december 1955, nr. XXX, Igestelde wijziging van het uitbrei- jsplan-in-onderdelen voor Zuid-Eier- door Gedeputeerde Staten van dholland bij hun besluit van 7 ,rt 1956, nr. 212 werd goedgekeurd, (ede maakt hij bekend, zulks ingevol- irtikel 8, tweede lid, der Wederop- et, dat de door de* gemeenteraad esluit van- 29 december 1954, nr. A, vastgestelde gedeeltelijke in- ■ring van het wederopbouwplan ,,De csdorp" dezer gemeente door de ister van Wederopbouw en Volks vesting bij zijn besluit van 14 maart i, nr. 364723 werd goedgekeurd, betreffende plannen en besluiten •n ter gemeente-secretarie voor een r ter inzage, xel, 16 maart 1956. Het hoofd van het gemeentebestuur van Texel, C. DE KONING. 5TSTELLING „ZOMER-, KAMP- EN TIIU IS JES VERORDENING TEXEL" jrgemeester en wethouders van el brengen ter openbare kennis, dat >ij besluit van de raad dezer ge- nte van 24 januari 1956, nr. VIII, gstelde „Zomer-, kamp- en tent jesverordening Texel", goedgekeurd jesluit van Gedeputeerde Staten van rdholland van 7 maart 1956, nr. 216, heden af gedurende drie maanden secretarie dezer gemeente voor een r ter inzage ligt. —Tvenvermelde verordening is voorts en betaling der verschuldigde leges 1,algemeen verkrijgbaar, ïxel, 14 maart 1956. sjemeester en wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. IEEFT DEN BURG VOLGENDE IVINTER EEN ECHTE IJSBAAN? de heden te houden zitting van [els Gemeenteraad zal de Vroedschap [en beslissen over een voorstel van B. W tot ruiling van gronden met de Jn. Rab Jzn., Den Burg. feite gaat het hier om de aankoop grond van de heer Rab, die als waarde gesteld heeft, dat de ge- jnte hem een perceeltje grond wil 'dragen van 136 m2, gelegen achter woning, Schildereind nr. 4. fe gemeente kan dan eigenaresse wor- van twee naast elkaar liggende per- In grond in Plan-Zuid, resp. 65,90 en 4 are, samen dus 1.38.15 ha. B. en W. :en het bezit hiervan van grote be- 'nis omdat de verdere ontwikkeling voltooiing van Plan-Zuid daardoor 'elijk gemaakt wordt. Genoemde per il wil de gemeente nl. bestemmen ijsbaan. Tot dusverre moeten de lebbers van de schaatssport zich op vijver in Plan-Zuid amuseren en ge- de zeer grote belangstelling voor sport is deze baan veel te klein. Ie maart kan voor de IJsvereniging Elemert" dus van historische bete ls worden. at de grondtransactie verder aangaat leer Rab wenst een bijbetaling van 679,wat neerkomt op f 1,per AANSLUITING ONRENDABELE BIEDEN AAN DE WATERLEIDING ^schillende eigenaren hebben de 's te kennen gegeven om hun niet ]abele percelen toch op de water ing te doen aansluiten, •et Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland brengt alleen dan der- ke aansluitingen tot stand indien de •eente de daaruit voortvloeiende voor haar rekening neemt, e betreffende eigenaren hebben zich iun beurt bereid verklaard deze kos- weer aan de gemeente terug te be- |n. en W. stellen de raad voor te be ten in principe medewerking te ver- _n aan de aansluiting op de water ig van niet rendabele percelen, on- voorwaarde, dat de betreffende eige- m zich bereid verklaren de daaruit de gemeente voortvloeiende kosten •el voor hun rekening te nemen en 'igens met inachtneming van de dingen, welke het Provinciaal Wa- ïdingbedrijf voor Noordholland ten 'Chte van de gemeente bedingt. FEEST VOORBEREIDINGEN TE OOSTEREND Om te kunnen feesten heeft men niet alleen publiek en spelen nodig, maar óók een programma en liefst een programma dat klinkt als een klok. De feestcommis sie van Oosterend loopt wat dat betreft al weer met grootse plannen rond. Zij wil natuurlijk graag weten hoe „men" - dat zijn dus de bewoners van Oosterend Oost en omgeving - over dit programma denkt en daarom zou zij hedenavond alle belangstellenden gaarne in „Het Wapen van Amsterdam" bijeen zien, aanvang half negen. Vorig jaar is gebleken, dat met aller medewerking veel kan worden bereikt en daarom hoopt de commissie, dat de zaal vol zal zijn. PUBLIEKE HOUTVERKOPING Ditmaal moest de publieke houtverko ping door het Staatsbosbeheer wel erg laat in het seizoen worden gehouden De belangstelling van de zijde der Texelse boeren was daardoor zeer gering: slechts een twintigtal gegadigden begaf zich naar hotel „De Toekomst" te De Koog. Het goede hout wist men intussen op prijs te stellen en men was tevens be reid er een goede prijs voor te betalen. Alle honderd percelen - slieten van Oos tenrijkse en Corsicaanse den - waarvan de helft reeds geschild was - gingen vlot van de hand. Op deze verkoop was ook de houthandel vertegenwoordigd. CONCERT DOOR HET NEDERLANDS KAMERKOOR De Culturele Raad is er, mede dank zij de financiële medewerking van Ge deputeerde Staten in de provincie Noordholland in geslaagd, een concert te bewerkstelligen door het Nederlands Kamerkoor onder leiding van de heer Felix de Nobel. Het concert zal plaats vinden op dins dag 10 april n.m. 8 uur in de Hervorm de kerk te Den Burg. Het programma bevat o.m. de navol gende werken: „Sanctus", „O Heer, die daer des Hemels tente spreijt", „Avondgebed", „Die vast- lijck op den Heer", „Echolied", „Sere nade van een lansknecht", „So gibst- du nun mein Jesu gute Nacht", „Ave Verum" van Mozart, „II grillo", „D'Baurin hat d'Katz verlor'n", „Den uil", „Musiciens, qui chantez", „Wand- rer's Nachtlied", „Carillonage", alsmede een drietal Negro-spirituals. De entree voor dit uitnemende con cert is bepaald op f 1,25. I. E. BREEUWER WINNAAR IN SLECHT BILJARTTOURNOOI Voor de slechte resultaten tijdens het kampioenschap le klasse Libre is maar één steekhoudend argument aan te voe ren, nl. te kort voorbereiding. Voorzitter De Wilt heeft hier de spelers bij de prijs uitreiking dan ook op gewezen en sug gereerde voor het volgend seizoen regel matiger bezoek op de clubavond en se rieuzer training. De nieuwe kampioen bleek in spelpeil het minst te hebben ingeboet en behaal de daardoor volkomen verdiend de titel. De wisselbeker die reeds viermaal in het bezit was van Nic. de Graaf en drie maal in dat van Jn. Dekker gaat dus weer een jaartje mee. De eindstand luidt: Resp.: partijen, matchpunten, car., hoogste serie, gemidd.: E. Breeuwer 7 12 1333 52 5,87 Jn. Dekker 7 12 1368 41 5,41 N. de Graaf 7 10 1305 54 5,30 J. Hooijberg 7 8 1180 31 4,45 P. de Graaf 7 6 1315 30 4,87 A. Barhorst 7 6 1338 33 4,49 H. Timmermans 7 2 1238 31 3,97 L. Kellner 7 0 1118 21 3,86 Tournooigemiddelde 4.72. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Marius van Kooten, lichting 1953. Met ingang van 1 maart 1956 voor de duur van het verblijf in Australië vrij stelling van dienst als gewoon dienst plichtige verleend wegens aanwezigheid van een bijzonder geval, bij beschikking van 14 maart 1956, no. 692867. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd. militaire zaken van de secretarie de zer Gemeente. Texel, 17 maart 1956. De Burgemeester voornoemd C. DE KONING FILMAVOND TE OOSTEREND De leden van Ontwikkeling Oosterend raden wij ditmaal met bijzondere klem aan tot een bezoek aan de vrijdagavond in „Het Wapen van Amsterdam" te hou den filmavond. Het programma zal bestaan uit de ver toning van enige films, die vervaardigd zijn in opdracht van het Roode Kruis. Onlangs werd te Den Burg ditzelfde programma vertoond en de aanwezigen hebben zeer genoten. De hoofdfilm b.v. „Wat Leni Rosier beleefde" is een uit stekend verhaal, het is een Deense film. die ons in contact brengt met het onge lukkige kind Leni, dat naar een concen tratiekamp werd getransporteerd omdat zij als Jodin was geboren. Zij weet te vluchten en komt tenslotte in een kamp terecht, een vluchtelingenkamp. In zoverre is deze film dus bovendien brandend actueel. Verder worden twee bijfilmpjes gedraaid, een over de tocht met de invaliden door ons land en een film over de bloedtransfusiedienst. Dok ter Renout zal de laatste film toelichten. T WORDT WEER LENTE Van diverse zijden kwam men ons afgelopen weekeinde vertellen, dat „de" lepelaars er weer waren. De vogels heb ben hun broedplaats in „De Muy" weer opgezocht en dit natuurreservaat is dan ook inmiddels weer bewaakt, want de lepelaars houden van rust. Wil men deze kolonie toch met een bezoek vereren, dan dient men dus contact op te nemen met het kantoor van het Staatsbosbeheer, De Koog. In de Muy werd zaterdag een 20-tal vogels gesignaleerd. De laatste jaren la ten de lepelaars ook een oogje op de andere duinpias, ten zuiden van Den Hoorn, vallen en dezer dagen schijnen enige lepelaars „de Geul" wederom te hebben verkend. Mogelijk, dat zij dus ook daar een kolonie gaan stichten. Om dit te bevorderen heeft het Staatsbosbeheer ook „de Geul" thans de nodige bewaking gegeven. „DE SPAR" BEZORGDE DE BEJAARDENSOCIETEIT GENOTVOLLE MIDDAG De Spar-kruidenier A. v.d. Slikke en Zonen heeft de leden van de Bejaarden- societeit van Den Burg woensdag op een allergezelligste middag onthaald. De demonstratrice, mej. Los, had vooral succes met het bakken van flensjes zon der vet en zonder die nare baklucht. Voorts werden enige films gedraaid o.a van de firma Mulder uit Sappemeer. De aanwezigen werden gul onthaald: hun werd een glaasje wijn aangeboden, belegde toast, flensjes, koek en een kopje verrukkelijke Nescafé. Dat deze middag dus zeer in de smaak viel, letterlijk en figuurlijk, ligt voor de hand. Het applaus en de dankwoorden spraken dan ook voor zich. Mej. Los en de heer Van der Slikke hebben zich deze middag wel bijzonder populair gemaakt, want dit festijn smaakte naar méér. A In verband met de toenemende ver keersintensiteit en het steeds groter wor dend aantal verkeersongevallen, vaak tengevolge van onbekendheid met de wettelijke verkeersvoorschrifteri, is het van het grootste belang dat een IEDER met deze voorschriften op de hoogte is en blijft. Bij de diverse verkeerscursussen, ge houden door de groepscommandant der rijkspolitie, is gebleken dat een ieder grote belangstelling heeft voor de op dat stuk bestaande wettelijke bepalingen. Uiteraard beijvert de nog jonge Ver eniging voor Veilig Verkeer te Texel zich zoveel mogelijk voorlichting te geven. Met de zeer gewaardeerde medewer king van de redactie van dit blad, zullen vanaf heden iedere editie verkeersregels worden behandeld. U zult niet steeds behoeven te zoeken naar het „Veilig Verkeershoekje", daar het een vaste plaats krijgt. De diverse verkeersregels zullen steeds bestaan uit een vraag, met daaronder het antwoord op deze vraag. Eventuele wijzigingen van de ver keersvoorschriften zullen U in voorko mende gevallen eveneens langs deze weg worden kenbaar gemaakt, zodat U steeds op de hoogte blijft met de voor U be langrijke voorschriften. Vanzelfsprekend zal het niet mogelijk blijken alle bepalingen op deze wijze te behandelen, daar de veelheid van stof dit niet toelaat. Mochten er Uwerzijds vraagpunten rijzen, dan staat U de gelegenheid open om dit schriftelijk kenbaar te maken, waarna U zo spoedig mogelijk een schriftelijk antwoord kunt verwachten. Deze vragen kunnen gericht worden aan de Postcommandant der Rijkspolitie te Den Burg. Toen het jonge echtpaar C. Bruijn-Kooiman en J. Bruijn vrijdagmiddag het Raadhuis verliet werden zij toegejuicht en toegezongen door leerlingen van de o.l. school van Oudeschild, waaraan de heer Bruijn als onderwijzer ver bonden is. Vervolgens moesten zij onder een groot bord doordat als erepoort was bedoeld en met een fraaie voorstelling prijkte: een echtpaar in een huwe lijksboot. Deze boot had veel weg van een vletjeHet bleek een afbeelding te zijn van het vaartuigje, waarmee de heer Bruin als verwoed sportvisser zo dikwijls op het Waddenzeetje pleegt te dobberenMet het bord voorop escor teerde de jeugd het jonge paar naar de ouderlijke woning in de Weverstraat. BELANGRIJKE VERGADERING KLEUTERSCHOOL OOSTEREND In de vrijdagavond in de Kleuterschool gehouden vergadering door de Stichting voor Algemeen Christelijk Kleuteron derwijs te Oosterend werd met overgrote meerderheid (44 stemmen voor, 7 tegen en één van onwaarde) besloten tot wij ziging der statuten, waardoor het moge lijk zal zijn op de breedst mogelijke basis te werken, waar voortaan alle personen in de gelegenheid zullen worden gesteld hun medewerking te verlenen. Door de buitenkerkelijk groepering zullen twee leden aan het huidige bestuur worden toegevoegd, zodat dit bestuur dan uit tien leden zal bestaan. De eerste avond om tot dit doel te ko men was zo matig bezocht, dat men het bestuursvoorstel niet in stemming kon brengen, omdat daarvoor de helft der leden aanwezig diende te zijn en twee derden van hen vóór het voorstel zouden moeten zijn om dit „er door" te krijgen. De eerste avond werd bijgewoond door Ds. Klijnsma, de heer W. Renout en kapelaan Vos. De leiding berustte bij de voorzitter, de heer C. Bremer. Op de eerste bijeenkomst werden door de secretaris, de heer M. Vlaming, de notulen voorgelezen, gevolgd door een uitgebreid jaarverslag, waaruit bleek, dat de kleuterschool een bijzonder moeilijk jaar achter de boeg heeft, mede door de ziekten van het onderwijzend personeel. De penningmeester, de heer J. v.d. Berg, moest vertellen, dat er een nadelig saldo was vanf 325,(vorig jaar nog een voordelig saldo van f 51,81). Jammergenoeg konden de rekeningna- zieners, de heren R. Eelman en Jn. Trap geen licht in deze duistere zaak brengen! Men besloot tot de vorming van een commissie van bijstand, die tot taak krijgt te onderzoeken op welke wijze het financiële probleem aangepakt kan wor den. Na de pauze, waarin men op koffie met gebak werd onthaald, volgde ver kiezing van bestuursleden. De heren J H. Schraag en M. Vlaming werden her kozen, en mevr. O. Vos-Bruin volgde de heer C de Jong op, die niet herkiesbaar was. De voorzitter deelde vervolgens mede waar de statutenwijziging op neer zou komen. Men heeft de kleine groep buitenkerkelijken destijds over het hoofd gezien, maar uiteraard heeft deze groep er volkomen recht op ook deel te kun nen uitmaken van het bestuur. Deze groep heeft onlangs met medewerking van anderen een aanvraag ingediend bij B. en W. voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. Deze aanvraag is nog steeds van kracht en het bestuur is met deze groep overeengekomen om samen te werken opdat er toch maar één kleuter school zal blijven. Door deze samenwer king bestaat er een redelijke kans, dat er straks een nieuwe, zeer moderne kleuter school gebouwd kan worden. Hoezeer Oosterend een nieuwe kleuterschool be hoeft hebben de aanwezigen - die in de school zelf vergaderden - kunnen con stateren, want het tegenwoordige ge bouw - de voormalige o.l. school - vol doet aan geen enkele eis meer. De nieu we school zal midden in Oosterend ver rijzen. Na de besprekingen werden door de heer Renout enige films gedraaid, o.a. een film van het feest te Oosterend. Door de heer B. Roest was van de eerste bijeenkomst een uitvoerig verslag ge maakt, dat vrijdagavond werd voorgele zen en de aanwezigen ter oriëntering diende. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over de uitslag van de stemming en hoopte tevens, dat de tegenstemmers later tot de overtuiging zullen komen, dat ook zij beter hadden gedaan vóór te stemmen. De voorzitter besloot met dankgebed. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 21 maart Den Burg, De Zwaan, filmavond R.K. Vrouwenver., afd. Gilde. Den Burg, Hotel Texel", jubileum-feest avond Partij van de Arbeid, federatie Texel. Den Burg, Oranjeboom, Sparavond. Oosterend, Wapen van Amsterdam, jaar vergadering feestcommissie Oosterend. Donderdag 22 maart Den Burg, Hotel „Texel", Ver. v. Plat telandsvrouwen, voordracht „De man op de schimmel" door Johan Lauxsterman. Den Burg, De Zwaan, filmavond Kath. Arbeidersvrouwenvcr. Den Burg, Oranjeboom, Sparavond. Vrijdag 23 maart Oosterend, Wapen van Amsterdam, Ver toning film Ned. Roode Kruis voor de Ontwikkelingsclub Oosterend. Zaterdag 24 maart Den Burg, Oranjeboom, „Klein Toneel" voert op „De beste jaren van ons leven". MIDDENSTANDERS VIERDEN FEEST Overvloed aan copy noodzaakt Uw verslaggever ten aanzien van de zo uit stekend geslaagde middenstandsfeest avond - zaterdag in „De Oranjeboom" - zijn schrijflust te temperen, wat onmo gelijk in verhouding kan staan tot het geen deze kostelijke avond aan ruimte (in de krant) waard was, want het Lan- gedijker Cabaretgezelschap met o.a. Piet Tromp als tenor en Jan Klinkert als humorist, was weer geweldig op dreef. Toen de voorzitter van de A.T.M.V., de heer C. J. van der Kooi, de feest avond opende, mocht hij een zeer groot aantal belangstellenden verwelkomen, een bewijs dus, dat deze avonden ge waardeerd worden. Het cabaretgezelschap toonde ook nu weer zijn veelzijdigheid prima schetsjes, zuivere zang o.a. „Der Vögelhandler" en uitstekende conférence. Van de schetsjes noemen wij in de eerste plaats „Het misverstand" oftewel „de Hand van Mary". Een ovatie ver wierf daarbij Jan Klinkert als de ouwe taaie schoonmoeder met hullekap en het monteren van de strijkplank was op zich zelf reeds het bezoek aan deze avond meer dan waard. Meesterlijk zoals zij acteerden. Het Noordhollands dialect werd er eveneens subliem uitgekwaakt. Ook de schets „Café te koop" ging er in als de imitatieborrels en ook de schets „Voor de keuring" werd verdienstelijk voor het voetlicht gebracht. Een bijzonder woord van waardering ook voor de zangeres en zangers. Jam mer dan ook, dat de dames van het ge zelschap een bloemenhulde ontgaan is. IN 11 FLEURIGE TINTEN MAT EN filANZEN»

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1