9 roen /tva in het harL. Vijftig jaar .Het Witte Kruis Knap óp die kale schuur met C E T A B E E R Inwerkingtreding zomer-, kamp- en tenthuisjesverordening Texel en Kz h Ne8m dadelijk Kruschen Vereniging Veilig Verkeer Texel" 5? Zal de geschiedenis zich herhalen? „Dat 1888 Texel een liaven schenke, waarop het eiland trots zal kunnen zijn WOENSDAG 4 APRIL 1956 ~^WOENS Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 70e JAARGANG No. 7032 TEXELSE»COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 4- 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. Nu de „Zomer-, kamp- en tenthuisjes- jerordening Texel" door Gedeputeerde staten van Noordholland is goedgekeurd >n dus op 1 april 1956 in werking zal reden is het ongetwijfeld nuttig de itrekking en het doel van deze verorde- ïing nog eens nader toe te lichten. Wat is het doel van de verordening? De laatste jaren komt een steeds toe- lemende stroom van vakantiegangers ïaar Texel en het is de verwachting van iet gemeentebestuur dat deze stroom in le naaste toekomst nog belangrijk gro- er zal worden. Om deze steeds groeiende stroom va- antiegangers een redelijk onderkomen e kunnen bieden zal echter ook een uit leiding van de bestaande vakantie- kkomodatie nodig zijn. De tot dusverre iestaande uitbreidingsmogelijkheden jaren in dit verband betrekkelijk ge- ng, daar de bouweisen van de „Bouw erordening der gemeente Texel" spe- ïaal voor de goedkopere en eenvoudige akantiegelegenheden veelal te zwaar (jaren. Daarom beoogt de thans vastgestelde erordening regelen te geven, die ener- jds reële uitbreidingsmogelijkheden oor de verschillende vormen van va- antiebesteding zullen scheppen, doch er nderzijds ook voor zullen waken, dat de antrekkelijkheid van Texel op de toerist aist door deze uitbreidingen niet zal erminderen. Nu de voorbereidingen van het uit- reidingsplan-in-hoofdzaken, hetwelk de rondslagen voor alle toekomstige uit- reidingsmogelijkheden in de bouwsector il moeten leggen, een eindstadium na- ;ren heeft het gemeentebestuur de tijd jp geacht afzonderlijke bouwvoor- ihriften vast te stellen voor zomer- lisjes, kamphuisjes en tenthuisjes. Wat zijn zomerhuisjes, kamphuisjes en tenthuisjes? Over de verschillende soorten huisjes fcstaat nogal eens wat misverstand. Kamphuisjes en tenthuisjes zullen alleen ojp aangewezen kampeerterreinen ge- >uwd kunnen worden, kamphuisjes zijn in de permanente bouwsels, tenthuisjes iarentegen tijdelijke bouwsels, die na k zomerseizoen weer van de terreinen rwijderd zullen moeten worden. De terreinen, waarop deze kamp- en nthuisjes gebouwd zullen kunnen wor- n, zullen binnenkort bij het uitbrei- ngsplan-in-hoofdzaken worden aange- ?zen. Als regel zullen kamp- en tent- isjes wel gebouwd en geexploiteerd >rden door de betreffende kampeer- ploitanten. Van de medewerking van kampeerexploitanten zal het afhangen en in hoeverre ook anderen in de ge enheid zullen worden gesteld op hun reinen kamphuisjes te bouwen of .thuisjes te plaatsen. ierhuisjes zijn eveneens perma- ite bouwsels, die echter niet op een ipeerterrein gebouwd kunnen wor- De bouw van zomerhuisjes zal •rshands uitsluitend toegestaan zijn in zomerhuisjescomplex ten zuiden van dorp De Koog. Gegadigden voor de rw van dergelijke huisjes kunnen van gemeente Texel de hiervoor beno ude grond in erfpacht krijgen. 'erhuur van een zomerhuisje aan an- en is mogelijk, al gaat de regeling an uit, dat eigen gebruik voorop moet tan. Burgemeester en wethouders zul- de mogelijkheid hebben tegen mis- den bij een eventuele exploitatie h zomerhuisjes op te treden, iet verblijf in zomerhuisjes wordt niet .kamperen" beschouwd; hierdoor zul- de bouweisen voor zomerhuisjes ook J aarder zijn dan die voor de andere sjes. Welke bouweisen gelden voor de verschillende huisjes. oor de bouw van zomer- en kamp jes gelden ook de bepalingen van de ivwerordening, voor zover daarvan de ieuwe verordening niet is afge ven. De afwijkingen van de bouwver- ening maken een lichtere constructie gelijk en laten ook de toepassing van lere dan de traditionele materialen de bouw toe. (bijv. hout, steenachtige andere materialen voor muren en nden en bijv. riet of rubberoid als tbedekking). Op vele punten gelden >r de bouw van kamphuisjes weer here eisen dan voor de bouw van Terhuis jes. Uit het volgende overzicht ken de verschillen en de voornaamste •alingen van de verordening. m.b.t., resp. zomerhuisjes, kamp- ij es: cimum oppervlakte 45 m2, 45 m2; "mum oppervlakte 30 m2, 20 m2; opp. woonvertrek 14 of 16 m2; 10 2 m2; aantal slaapvertrekken min- 2 van 5 m2, minstens 1 van 4 m2; en of spoelhok, minstens 4 m2, min- gjfv 3 m2; stookplaat, verplicht, niet IpP cht; toilet: eigen toilet, van bin- nenuit bereikbaar, eigen toilet, evt. van buitenaf bereikbaar of gezamenlijke toiletten; goot- en boeiinghoogte: max. 3 m., max. 2,50 m aanlegbreedte muren: conform bouwverordening, iets lichtere eisen; watervoorziening: conform bouw verordening dus verplichte aansluiting, centrale watervoorziening mogelijk op max. 100 m; lozing vuil water: conform bouwverordening dus waar mogelijk verplichte aansluiting op riolering, idem; lozing faecaliën: idem, toilet eventueel voorzien van waterdoorspoeling, idem, waterdoorspoeling op toilet zal als regel niet nodig zijn; licht- en luchttoetreding: conform bouwverordening, iets lichtere eisen; tijdvak, waarin bewoning moge lijk: zomerseizoen plus 2 weken buiten zomerseizoen, idem. De bouwverordening is niet van toe passing met betrekking tot tenthuisjes. Hierom is in de verordening een nieuw vergunningssysteem opgenomen, hetwelk inhoudt, dat ieder, die een tenthuisje op een kampeerterrein wil plaatsen daar voor een vergunning nodig heeft van burgemeester en wethouders. Een der gelijke vergunning kan voor meerdere zomerseizoenen gelden. De eisen, die aan tenthuisjes gesteld worden, zijn zeer licht gehouden. Zij be perken zich tot bepalingen i.z. de opper vlakte en de hoogte, de te gebruiken materialen i(als dakbedekking is slechts linnen toegestaan!), de licht- en lucht toetreding in het huisje, alsmede wel- standseisen. Tenthuisjes mogen alleen in het zomerseizoen worden bewoond. Na het zomerseizoen moeten zij van het ter rein zijn verwijderd. Overgangsbepalingen De overgangsbepalingen voor kamp en tenthuisjes zijn zo soepel mogelijk gehouden. Onderscheid is gemaakt tus sen kamp- en tenthuisjes, die staan op kampeerterreinen, die t.z.t. voor bebou wing zullen worden aangewezen en de kamp- en tenthuisjes, die op andere ter reinen staan. De huisjes van de eerste categorie zullen t.z.t. geheel of ten dele aan de nieuwe bepalingen moeten worden aan gepast. De huisjes van de tweede cate gorie zullen t.z.t. buiten gebruik moeten komen, dan wel naar wel aangewezen terreinen moeten worden overgebracht. De onderhavige verordening is voor de bestaande kampeerexploitanten van groot belang. Deze verordening immers verschaft hun de basis voor een toe komstige sanering van hun bedrijven. Een exemplaar van de verordening is ten gemeentehuize verkrijgbaar tegen betaling der verschuldigde legeskosten ad f 1, (Publikatie van het gemeentebestuur) HANDIGER SCHOONMAKEN Voor dames, die genoeg van hun echt genoot houden om ook zijn auto van tijd tot tijd eens een goede beurt te ge ven - of zijn scooter of brommer - is het prettig te weten, dat er een soort hand schoen bestaat van soepele „perlon"- namaakbont. Die zuigt net zoveel water op als een grote spons en laat 't vuil direkt weer los, als hij in de emmer water wordt ondergedompeld of uitgespoeld onder de kraan, 't Is materiaal dat weinig slijt en niet kan vergaan, als 't nat wordt weg geborgen. Mogelijk zal er ook weieens voor andere doeleinden gebruik van worden gemaakt! Ach, u weet ook wel, hoe dat gaat, als zoiets maar eenmaal in huis is.en 'n goede reputatie geniet. DE TONEELAVOND VOOR DE MOK Met veel succes is het gezelschap T.A.T. (Toneel, amusement, toerisme) woensdagavond in „De Oranjeboom" voor DeMok en zijn relaties opgetreden met het blijspel in drie bedrijven „Blijf zitten waar je zit". Onder de aanwezigen merkten wij ook tal van leden van UDI op: deze toneelvereniging heeft hetzelfde stuk nl. enige tijd geleden ook voor het voetlicht gebracht. Wel, de amateurs uit Den Haag hebben getoond ook talent te bezitten, vooral de heer Gerard van Jeveren, die de hoofd rol vertolkte en ons een bijzonder gees tige Henry Latour schetste. In feite was hij de ster van de avond, zonder de ove rige tonelisten ook maar iets te kort te willen doen, want het geheel werd zeer goed gebracht en de zaal bleek dan ook zeer te genieten. De medewerkenden wa ren verder Henk van Helden, Henny Gerritsen, mevr. A. Dekkers, mevr. W. van Aggelen, mevr. C. van Helden, mevr. O. Geers en Joop v.d. Weele, terwijl Henk van Aggelen als souffleur zijn taak uitstekend verrichtte. In de pauze werd voor het Marine Sanatorium Fonds een verloting gehou den met - wij zouden haast zeggen - de traditionele taarten van de chef-kok, de heer Kuilman, Oost. HET BADHUIS AANGESLOTEN OP DE WATERLEIDING Het badhuis van het Witte Kruis werd op 28 maart aangesloten op de water leiding. Dit betekent in de eerste plaats een belangrijke verbetering in de kwali- liteit van het door onze inrichting tot nog toe gebruikte water. De voor het Witte Kruis hieraan ver bonden financiële gevolgen, heeft het Bestuur genoodzaakt de tarieven van 't badhuis met ingang van 5 april 1956 te verhogen met vijf cent, zowel voor vol wassenen als kinderen. Vanaf 5 april zien de tarieven er dus als volgt uit! Donderdag douches voor volwassenen f 0,30; vrijdag en zaterdag douches voor volwassenen f 0,35. Donderdag, vrijdag en zaterdag (tot 12 uur) douches voor kinderen t.m. 14 jaar f 0,20. Zaterdagmiddag eveneens f 0,35. Badkuip voor volwassenen, alle boven genoemde dagen f 0,80; badkuip voor kinderen f 0,55. GIFTEN WITTE KRUIS over de maand maart 1956: Mevr. E. 2,50; H. K. 2,50; J. K. 2,50; fam. v. O. 2,50, D. B. 2,50; fam. B. 2,50; W. E. 2,50; fam. B. 2,50; mej. M. K. 25,—; H. W. K. 5,50; mevr. Br. B. 2,50; B. St. 2,50; P. de B. 2,50; fam. v. B. 2,50; K. te Ooste. 2,50; M. B. 1,—; N.N. 2,50; J. C. H. F. 10,—; M. VI. 1,—; wed. R. T. 2,50; W. R. 2,50, N.N. 2,50. bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn. Waarom eerst een lange lijdensweg - 'n lijdensweg bergèf? Roep die sluipende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volko men natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de on zuiverheden af, die nu het bloed veront reinigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom - wacht niet langer; be- gin er vandaag mee. Ook hedenavond houdt de commissie weer zitting in de pastorie om een ieder gelegenheid te geven een bijdrage be schikbaar te stellen voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk van Oudeschild. Er is thans voor een bedrag van f 2880, ingetekend. Stel ook deze avond de com missie niet teleur! HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 4 april 1,40 en 13,50; 5 april 2,55 en 15,10; 6 april 4,25 en 16,25; 7 april 5,35 en 17,40. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. A JJ Vraag: Wanneer mag iemand zonder rijbewijs een motorrijtuig onder toezicht besturen? Antwoord: le. De toezichthouder dient in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs, geldend voor het besturen van motorrijtuigen van de soort, waarin gereden wordt; 2e. Indien gereden wordt met een mo torrijtuig, voor het besturen waarvan 'n rijbewijs C-E (zware vrachtauto's) of D-E (autobussen) vereist is, dient dege nen die onder toezicht bestuurt in het bezit te zijn van een rijbewijs B-E (per sonenauto's en liohte vrachtauto's); 3e. De toezichthouder moet een zodanige plaats ten opzichte van de bestuurder innemen, dat hij ten alle tijde kan in grijpen; 4e. Degene die onder toezicht bestuurt mag de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen niet zijn ontzegd; 5e. Degene die onder toezicht bestuurt moet de leeftijd van achttien jaren heb ben bereikt. Opmerking: De toezichthouder is aan-* sprakelijk voor overtreding der ver keersvoorschriften. Ten opzichte van tweewielige motor rijtuigen, al of niet met zijspan, is on der toezicht besturen niet mogelijk. Dit voorjaar bestaat de afdeling Texel van „Het Witte Kruis" vijftig jaar. In mei 1906 werd een definitief be stuur benoemd, bestaande uit de vol gende personen: de heer A. Wagemaker, voorzitter, de heer R. S. Kuperus, vice- voorzitter, de heer H. Over, penning meester, de heer L.J. Kikkert, secretaris, de heer A. C. Keijser, 2de secretaris. Als bestuurslid voor De Cocksdorp werd benoemd de heer D. C. Dros, voor Oosterend de heer J. Daalder Dzn., voor Oudeschild de heer Zoetmulder, voor Den Hoorn de heer Q. Huijser, voor De Waal de heer J. de Jongh en voor De Koog, de heer C. C. Kuip. De eerste Magazijnmeester was de heer D. Mentz. Door dokter A. Wagemaker werd in de Texelse Courant van 14 januari 1906 per advertentie opgewekt tot de oprichtings vergadering. Deze trok meer dan hon derd belangstellenden. De uitkomst der lijsten die middelerwijl waren rondge gaan - zo lezen wij - overtrof de stoutste verwachtingen: niet minder dan 97 leden (f 1,per jaar), 8 donateurs (min. f 5, en 2 stichters {minstens f 50,ineens) hadden zich erop aangegeven. „Door een der aanwezigen werd hierop een ere saluut gebracht aan dokter Wagemaker, die het initiatief voor deze vergadering had genomen". Dokter Wagemaker hield op deze bij eenkomst een causerie over het onder werp „Het Witte Kruis". Tal van zaken liggen op de weg van deze vereniging; in de eerste plaats, die ter voorkoming van ziekten, als zorg voor reinheid, voor frisse lucht, goed voedsel, doelmatige kleding, goede middelen ter voorkoming van besmetting bij besmettelijke ziekten. „Ons volk", aldus spreker, „is bekend om zijn reinheid, maar deze bestaat he laas bij velen slechts voor het uiterlijke. Badhuizen vindt men veel te weinig en bovendien worden die nog zelden ge bruikt. Ook op frisse lucht is men even min kieskeurig. Kleine slaapkamers, waar men ternauwernood frisse lucht kan of ook wil toelaten zijn er velen, slapen in woonkamers is nog vrij alge meen. Doelmatige kleding is bij velen nog ver te zoeken, zo ook doelmatige voeding. Het Witte Kruis nu tracht in al die zaken verbetering te brengen. De ver eniging heeft te Alkmaar een provinciale Ontsmettingsoven, waarin besmette goederen kunnen worden ontsmet en waaraan tevens een wasserij is verbon den voor de verdere reiniging." Uit de rede stippen wij verder aan: „Het Witte Kruis wijdt voortdurend haar aandacht aan de verbetering van afvoer van faëcaliën, opruiming van mestvaalten uit de kom der dorpen, ver spreidt korte geschriften over gezond heidsleer. Waar behoefte is aan goed drinkwater wordt zo mogelijk gezorgd voor grote regenbakken; terwijl ook het onderzoek van melk en voedingsmidde len op haar weg ligt, zo ook verbetering van woningtoestanden, schoollokalen enz." Ook de wijkverpleging behoort bij haar thuis. Deze heeft in de eerste plaats op het oog de verpleging van ernstige zieken, waarvoor de huisgenoten dik- werg geen tijd of kennis hebben. Verder moet de verpleegster de huisgenoten in lichtingen geven omtrent de behandeling van de patiënt, terwijl zij verder de ge neesheer helpt bij de operaties enz. en deze mededelingen doet over verschillen de bijzonderheden welke zij bij de ziekte opmerkt. Na deze inleiding werd er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Door iemand werd het bezwaar geopperd „van te veel geld. Ook dit is vrijwel onmoge lijk, omdat er zo tal van zaken zijn aan te schaffen". Op 27 januari 1906 werd in „Het PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 4 april Den Burg, „De Zwaan", Calvé-demon- stratie voor R.K. vrouwenver. afd. Gilde. Donderdag 5 april Den Burg, „De Zwaan", jaarvergadering R.K. Ontwikkelingsclub. Vrijdag 6 april Den Burg, „Lakeman", jaarvergadering Texelse Bestuurdersbond. Zaterdag 7 april Den Burg, „Oranjeboom", Toneelver. „Het Masker" voert op „Haar andere man". Oudeschild, „Eigen Gebouw", slotavond „Instuif". Oosterend, „Wapen van Amsterdam", Uitvoering Fanfarekorps „V.I.O S." Midden-Eierland, „Garage Dros", gym- nastiekuitvoering S.V.C. Wapen van Amsterdam" te Oosterend vergaderd. Er waren 21 bezoekers, die allen als lid toetraden, terwijl een hun ner zich als donateur liet inschrijven. Te Den Hoorn, „Loodsmanswelvaren", werd op 5 februari vergaderd: 60 be langstellenden, o.w. 12 dames. 32 perso nen meldden zich als lid, terwijl 1 als donateur geboekt werd. Op 7 februari werd te De Waal „bij A. Eelman" vergaderd. Er waren 50 perso nen, o.w. 14 dames. Er werden 39 leden geworven en 1 donateur. Op 9 februari werd te De Koog een propaganda-avond gehouden in het café van de heer R. J. i Daalder. Ondanks het ongunstige weer was toch een bevredigend aantal perso^ nen aanwezig, maar „slechts 13 personen traden als lid toe". Hiermede was het totaal aantal leden tot 293 gestegen. Straks, bij de herdenking van de stichting, komen wij op het werk van de afdeling Texel van Het "Witte Kruia uiteraard uitvoeriger terug. Dat de haven van Oudeschild veel te klein is en de situatie er na de verbre ding van de havenmond - ten gerieve van TESO - er niet op vooruitgegaan ls, weten wij allemaal wel, maar toch is het niet voor het eerst, dat de Texelaars klagen over gebrek aan ruimte in him haven. In de Texelaar van donderdag 19 januari 188 lezen wij nl.: „Het wordt bedenkelijk, zong de cou pletzanger en de schipperij zou, zo zij al lust tot zingen had, dat refrein met hem aanheffen als zij ziet hoe bedenkelijk het er thans uitziet met onze haven. Nu ook het ijs als belemmering de vaartuig jes nog meer insluit, behoeft men niet te zeggen: „het wordt", maar „het is" be denkelijk. Reeds hoorden wij door een schipper de opmerking maken, dat men niet eens de gelegenheid meer had om in de haven over boord te vallen. De haven is te klein. Ten einde raad hebben de schip pers een request bij het gemeentebe stuur gedaan, uit welks midden bereids een commissie een onderzoek in loco heeft ingesteld. Ofschoon onze tijd (1888) steeds op comfort bedacht is, en het gebruik van draadnagels boven gewone spijkers stelt, is het toch te hopen, dat de raadsleden van Texel nu eens spijkers met koppen zullen slaan. Een moeilijke, maar dank bare taak wacht de vroede mannen dezer gemeente. De vergroting van de haven kan even min langer uitstel velen als de verbete ring van de toegang, door het uitleggen van de beide of van een der havenhoof den. Wie thans een blik over de haven laat gaan, huivert bij de gedachte, dat in een der schuitjes brand mocht ontstaan. De gehele vissersvloot van Texel met een aantal tjalkschepen zou onherroepelijk verloren zijn. Aan vluchten viel niet te denken, omdat niemand zou kunnen wegkomen, ook al liet de stand des wa ters dit toe. Wanneer nog slechts een paar schuitea in de haven komen, kan de stoomboot „Ada van Holland" er niet meer in. Be halve het ongerief daardoor aan het rei zend publiek veroorzaakt, zal het tevens ieder, die van de reisgelegenheid ge bruik maakt tot buitengewone uitgaven nopen om van - of aan boord der stoom boot te komen. Van de onderneming, wier schuld het waarlijk niet is, dat de haven te klein geworden is, kan bezwaarlijk geëist wor den dat zij zich die extra uitgaven ge troost. Bij al de wensen aan het begin des jaars geuit, voegen wij nog de wens, dat 1888 Texel een haven schenke, waarop 't eiland trots zal kunnen zijn". Aldus de redactie van de Texelaar, anno 1888. Uw tegenwoordige redactie sluit zich gaarne bij de vorige schrijver aan IN 11 FLEURIGE TINTER HAT EN GLANZEN»

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1