r Intrede nieuwe predikant voor Gereformeerde kerk te Oosterend goed boek Niemeyer Boekhandel Parkstraat Pepito's eerste grote avontuur Verreweg de beste! FRIESE HERENBAAI Vervuld verlangen lDl J M m VLUCHTELINGENKAMP TE IN WESTFALEN RHEINE Hier volgen de verslagen van enkele commissieleden welke de kinderen weer terugbrachten naar hun „huis". Rheine ligt in een golvende landstreek, bouwland en bossen. Het kamp is waar schijnlijk oorspronkelijk aan de rand van de stad Rheine gebouwd. Na de oorlog breidde Rheine zich uit, zodat om het kamp heen nu een wijk is ontstaan met moderne, lage, fris uitziende huizen. Het kamp zelf is omheind met gaas; men komt binnen langs één toegangs poort. De woonblokken zijn oude kazer nes, langwerpig, 3 verdiepingen hoog, slecht onderhouden, armoedig en grauw. Tussen de onderlinge kazernes vrij veel ruimte, maar geen enkele aanleg van grasveld of plantsoen. Slechts inge stampt kolengruis, sintels en puin. De kazernes hebben één ingang in het mid den. Daar begint een uitgesleten stenen links en rechts een lange, vrij donkere trappenhuis; op elke etage uitlopend op gang, met aan het einde één raam. Links en rechts aan deze gang een aantal ka mers, door vluchtelingengezinnen be woond. Per gezin één kamer. Deze ka mers zijn vrij lang, maar smal. Meesten tijds ingenomen door een groot aantal bedden, keukentafel en wat stoelen. Een vrij klein raam tegenover de deur. Geen plant of bloem te bekennen. Sommige gezinnen hebben er nog iets van weten te maken, door een doek hier, een kleed je daar; bij anderen geeft het een zeer trieste aanblik; vaak niet alleen de ka mer, maar ook de bewoners. Mannen en vrouwen, die blijkbaar niet meer de moed op kunnen brengen om zichzelf wat te verzorgen en enige arbeid te presteren, de kinderen ongewassen, on gekamd, niet aangekleed door de moeder 's morgens, maar alleen wat rondhan gend in een goor hemdje. Nergens ont dekken wij speelgoed. Deze gezinnen hebben nog het voor recht van een afgesloten woonruimte. Er zijn er ook velen, die met een aantal gezinnen een zaal delen. Woning voor woning tot 2 meter hoogte met boord afgescheiden van de buren, daarboven tot het plafond geen afscheiding. Hier is het dus onvermijdelijk, dat elk geluid, elke geur zich over de hele zaal ver spreidt. In het midden van elke kazerne bevin den zich wasruimten en op de begane grond een kamer, waar de bewoners kunnen naaien en strijken. Het kamp bezit een kleuterschool, maar de kleuters zijn niet de kinderen, zoals wij ze kennen in die leeftijd. Geen vrolijke, luidruchtige, gezond uitziende kinderen, maar bleke, zorgelijke, ern stige kleine mensjes, met holle ogen, die het lachen nooit geleerd schijnen te hebben. De kleuters en de baby's ook, met hun vaak wezenloos starende ogen, hun te grote hoofden, ongezonde tint en grauwe kleertjes, maakten wel de meest trieste indruk. De grotere kinderen komen stellig op menig gebied veel te kort, maar deze nog zo hulpeloze kleintjes lijken toch wel in de eerste plaats om hulp te vragen. Deze kampkinderen leven in een grau we wereld; hebben vaak ouders, wier zenuwen tot het uiterste gespannen zijn, vinden praktisch geen huiselijke gezel ligheid, hebben geen speelgoed, geen huisdieren, plant noch bloem om zich heen De kleine vreugden, die wij voor onze jeugd vanzelfsprekend vinden, mis sen zij geheel. Toch moeten zij eens vol wassen geworden, zich in onze maat schappij thuis kunnen voelen. Wij kun nen dit enigermate bewerkstelligen door waar mogelijk te helpen. Bijvoorbeeld door speelgoed te zenden en ook de kleuters er eens uit te halen. T. ELI AS DE TERUGKEER IN RHEINE Na een voorspoedige reis bereikten de kinderen hun thuis. Wat is de binding, moeder-kind toch groot en sterk, want werkelijk in deze trieste omgeving straalden hun gezichtjes bij het zien van hun Mutti. En die Mutti? Verbazing, be wondering voor hun eigen kind. Zij kon den er niet genoeg naar kijken en voelen aan hun Hollandse kleding. Deze vrouwen met hun uitgebluste ogen hun oude trieste blik hebt U ook goed gedaan door wat aan hun kinderen gedaan is. U kunt er zich geen voorstel ling van maken. Ik zal U proberen te vertellen hoe zij leven. Kleine kamers plm. 3 bij 2 Vz m. of soms nog kleiner, vol met bedden. Het ene gezin schoner dan het andere. Laten we ook de allervuilsten niet veroordelen; lui? goed, geen moed? tien jaar kamp leven brengt hen zover. Stel U voor een groot lokaal waarin huizen zijn afge schoten met boord tot op een hoogte van plm. 2 meter. Met 2 of 3 gezinnen één kachel. Moet ik Uw fantasie nog verder aanzetten, dit is dag en nacht. De kinderen, die in deze gezinnen wo nen komen constant slaap te kort. En dan die allerkleinste kidneren van 1, 2 en 3 jaar. Allen met grote holle vraagogen. Stuk voor stuk geschikt voor vakantie kolonies. Dit hele leven knakt een mens en er is geen huiselijk geluk mogelijk. Snoep? O ja, is er best. Maar een moe der, die haar kinderen opwacht na school bij een snorrende ka hel, een schemer lampje is daar onmogelijk. Een kopje thee met een simpel koekje geeft meer vrede en vreugde, dan een hele plak chocola, opgegeten op een kaal trappenhuis of in een kille kantine. De Texelse moeders moeten hun hart wel openzetten voor deze mensen. Zijn wij beter, zijn zij slechter? Ik weet nu maar één ding. Hier moet nog meer ge holpen worden, misschien het volgend jaar? DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.45 10.30 12.55 15.25 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.10 16.45 19.35 Op Zon- en alg. erk. Chr. feestdagen: Van Den Helder: 10,35; 13,00; 17,20; 19,35 Van Texel: 7,45; 11,35; 16,00; 18,20 Ds. Scholten Gereformeerd predikant is zondag, 25 maart jl. bevestigd in de gereformeerde kerk aldaar. Het kerk gebouw was geheel bezet. In de mor gendienst was het Ds. Bos van Sexbirum welke de nieuwe herder bevestigde. De preek was uit Markus 4 v. 26-29. Ds. vond het een voorrecht zijn col lega en vriend hier te mogen bevestigen. Dit is reeds de tweede maal dat ik Ds. Scholten bevestig, de eerste keer nl. was dat in de Lemmer. In zijn preek wekte Ds. Bos op tot medeleven niet alleen in het ambt, maar ook in het gezin. In de middagdienst was de kerk meer dan bezet. De entreepreek was uit Efeze 3 vers 14 tm. 16. Na de prediking was als eerste die Ds. mocht begroeten de heer J. Drijver, ouderling, die namens kerkeraad en ge meente sprak. Nadat de eerste keer door de gemeente 'n beroep op u uitgebracht werd, heeft u gemeend te moeten be danken, wegens omstandigheden in uw eigen gemeente te de Lemmer. Wij heb ben echter gemeend weer een beroep op u te moeten uitbrengen, met als gevolg dat u het aanvaardde. Burgemeester de Koning sprak na mens B. en W. en gemeente. Ik heet u hartelijk welkom in uw nieuwe gemeen te. Er is altijd veel verdeeldheid te Oos terend geweest, hoewel dit de laatste jaren veel beter gaat. Ik hoop dat dit met u nog beter gaat worden. Ds. Goe- dendorp sprak namens de Classis Alk maar en tevens als collega. Spreker achtte het van grote waarde dat hij, nu Ds. Scholten een hartelijk welkom toe kon roepen. Ik ben zelf veel jonger dan u, ik voelde mij veel eenzaam, maar on danks dat u zoveel ouder bent hoop ik op een prettige samenwerking. Ds. v.d. Zwaag sprak namens de Doops gezinde gemeente van Texel. Ook zij hoopte op een goede samenwerking. Het is voor mij de eerste keer dat ik een UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE WESTEN In „Westerheem", het orgaan van de Archaeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland, jaargang V, 1956, januari-februari-nummer komt een kort artikeltje voor, dat interessant is voor de Texelaars. Hierin maakt de heer J. K. de Cock het aannemelijk dat het gehucht „De Westen", dat vroeger ook wel „Wammes, Wambuis" is genoemd reeds in 960 voorkomt als „Wemminge". Hoewel de plaats waar destijds de heer Jac. Kikkert Nzn. placht te graven, bij de buurtschap Driehuizen, waar schijnlijk niet dezelfde plek is als die waar Wemminge-Wammes heeft gelegen, zijn op die terp, evenals in het Park te Den Burg archaeologische vondsten ge daan, die in elk geval erop wijzen dat omstreeks 960, en trouwens al geruime tijd daarvoor, Texel al op verschillende plaatsen bewoond is geweest. predikant in zijn gemeente mag welkom heten. In mijn vorige dorp was geen Gereformeerde kerk. Jeruzalem, noemt men Oosterend wel. Vanuit het Oosten Oosterend binnenkomende wonen wij aan dezelfde straat. U ter rechterzijde en ik ter linkerzijde. Dit typeert tevens in deze gedachtengang het verschil van onze kerken. Beiden moeten wij Jeruza lem in. Hoewel er dus een straat tussen ons in ligt, hoop ik toch aan u een goede buurman te hebben en spreek de wens uit op een goede en hechte samenwer king. Ds. Klijnsma, Nederlands Hervormd predikant te Oosterend sprak als volgt: Tussen Ds. de Wolf (de voorganger van Ds. Scholten) en mij bestond altijd een goede verhouding. Ik hoop dat dit ook met u het geval zal zijn. Ik spreek de wens uit dat wij ook nu van een goede samenwerking mogen genieten. De heer P. Tersteege sprak een kort woord namens de gereformeerde kerk van Den Burg. Beide gemeenten zijn wel zeer nauw aan elkaar verwant en wij hopen dat dit met u, Ds. Scholten, nog meer naar voren zal komen. Tenslotte richtte Ds. Scholten een woord van dank aan allen die hem hadden toe gesproken, met een bijzonder woord van dank voor Ds. Bos. De gemeente zong aan het slot Ds. Scholten toe met Ps. 134 vers 3. PUBLIKATIE VAN REEDS VASTGESTELDE DATA VOOR UITVOERINGEN, VERGADERING ETC. ETC. April: Do. 5 april: Den Burg, jaarvergaderij Texelse Bestuurdersbond N.V.V. Do. 5 april: Den Burg, jaarvergaderin R.K. Ontwikkelingsclub Za. 7 april: Den Burg, Toneeluitvoeric „Het Masker" met „Haar andere man Za. 7 maart: Oosterend, Uitvoering Fat. farekorps V.I.O.S. Za. 7 april: Oudeschild, slotavond van „Instuif" te Oudeschild Ma. 9 april: Den Burg postzegelruilbei Di. 10 april: Den Burg, Concert door hi Nederlands Kamerkoor. Di. 10 april: Den Burg, propagan< avond afd. Texel „Humanitas". Do. 12 april: Den Burg, uitvoering UL(] leerlingen. Do. 12 april: Den Burg, aandeelhouder! vergadering N.V. TESO Vr. 13 april: Den Burg, uitvoering ULCloof leerlingen. Ma. 16 april: Den Burg, bijeenkom i.v.m. vorming „jeugdoverleg Texel Do. 19 april: Den Burg, onderlinge avon Di. 24 april: Den Burg, Ds. Bosie spreekt voor plattelandsvrouwen ove rb ,Het leven van Albert Schweitzer" Za. 28 april: Den Burg, toneeluitvoericËon in ezi id' „Ciske de Rat" door St. Jan. Ma. 30 april: Oosterend, kinderspelen. Mei: Voor een Di. 1 mei: Den Burg, 1-meifeest Bestuuj dersbond N.V.V. en Partij v.d. Arbeid. Za. 5 mei: De Koog, 's middags en j avonds: optreden van „De gezellen vA™" de Spelen" uit Kampen. Ma. 7 mei: Den Burg, postzegelruilbeu: Wo. 23 mei, Den Burg, lezing Ds Busk< *1 voor Partij van de Arbeid. Do. 24 april: Den Burg, Moederavot Kath. Arb. vrouwenver. Ie Z( ffiaa ezi 43. En het werd hoog tijd voor kapitein Druppel en Bloobeest, dat er hulp kwam opdagen, want ze hadden de korte, maar hevige strijd moeten opgeven en werden allebei aan de mast gebonden Onze ar me kapitein was in de haast op zijn hoofd gezet en zag niets anders dan Chi nese benen, die kris-kras door elkander liepen. Bloobeest was héél erg boos op de rovers. „Wat een onaardige lieden!", mopperde hij, „ik dacht, dat ze met ons wilden spelen en nu binden ze me vast en maken de „Brul" stuk. En Pepito is weg, hélemaal weg!" en woest rukte hij aan zijn touwen. De Chinezen waren intussen druk bezig hout te hakken en te zagen, tot grote woede van -kapitein Druppel, die machteloos in de touwen hing en alles op zijn kop zag. „Wat een toestand", schold hij, „en Pepito is ook verdwenen en misschien wel ais brand hout meegenomen door de barbaren!" Maar dat had hij gelukkig mis, want eensklaps kwam Pepito te voorschijn, zwaaiend met de gummimijn en luid roepend: „Nu is het mijn beurt, akelige mannen!" Verstijfd van schrik staakten de Chi nezen hun sloopwerkzaamheden en ke ken in de richting van de spelbreker. Doch toen ze de mijn zagen, begonnen ze te schreeuwen als magere varkens, wier pen hun zagen en bijlen weg en sprongen hals over 'kop over boord. (Wordt vervolgd). THE YELLOW ROSE OF TEXEL Texel heeft zijn mooie duinen, Texel heeft zijn prachtig strand, Texel heeft zijn dennenbossen En zijn wakk're middenstand. Texel midden in het water, Heeft nog veel meer in zijn schoot, Zijn vogelbroedplaats en zijn schapen. Dit alles maakte Texel groot. Maar nu las ik in de „Eva", Het weekblad van het rijk der vrouw, Texel heeft een mannequin nu, En ze showt gelijk een pauw- Het is „the yellow rose of Texel", Het blonde meisje uit dit land, Ria showt in pracht toiletjes, Met een nummer in haar hand- De amazone van ons eiland, Schapenhoedster en piloot. Mannequin nu in de hoofdstad, Texel, dit meisje werd hier qroot. Wetenschap'lijk heeft ook Texel, Grote mannen voortgebracht, Nu begint het ook met vrouwen, Texel, ik vind, het wordt een pracht. Adr. St. Juni Za. 23 juni: Den Burg, gezamenlij j concert Texelse koren en korpsen. Juli Za. 7 juli: Den Burg, concert door „E Haerlemse Musyckcamer" (gevr.). Za. 14 juli: Den Burg, Parkuitvoerirl)^ „Texels jeugd musiceert". Ma. 16 t.m. za. 21 juli: Den Hoonlen Fancy-fair t.b.v. kerkrestauratie. Augustus Wo. 29 aug.: Den Burg, Kerkconce me door het Noordhollands Philharmonisep b Orkest. Ook van ouderavonden, ledenvergade ;rei ringen etc. wordt opgave verzocht. NB: Wilt U wijzigingen in de vastge stelde data zo spoedig mogelijk doorg< ven. De verenigingen worden verzod hun vastgestelde data voor uitvoering® vergaderingen etc. zo spoedig mogeli; door te geven aan de secretaris van Culturele Raad, p.a. Raadhuis te Dien Burg. Kaarten voor dergelijke opgav» n worden op verzoek kosteloos toegezoi ide den. ikj Tenslotte woeden de verenigingsbesti lar H ren verzocht bij het vaststellen van da zoveel mogelijk rekening te houden m de activiteiten van andere vereniging® reei FEUILLETON door W. ROELANT 35. HOOFDSTUK IX. DE EERSTE DAG van de zomerva kantie. Temidden van een verschrikke lijke rommel pakte Sabina haar koffer. Alles had ze om zich heen liggen, anders zou er toch iets zijn, dat zij vergat. Dit moest in haar handkoffer en dat in de kist, die zij op wilde sturen. Twee maan den vakantie. Een lange, bijna onover zienbare tijd De eerste weken ging ze bij Else logeren, daarna vier weken naar Zwitserland en de laatste vrije tijd zou zij bij Josje en Rolf doorbrengen. Zij was eindelijk voor hun dringende brieven bezweken. Het was ook beter, daar weer eens te komen. Ze kon niet voorgoed uit haar oude woonplaats wegblijven. Ze ging op een stoel zitten en overzag de rommel. Wat had een mens toch veel nodig voor zo lange tijd. Kon het niet 'n beetje eenvoudiger? Ze dacht aan de vele trekkers, die met niets anders dan een rugzak om, op vakantie gingen. Maar dat kon ze niet meer. „Daar ben je te oud voor geworden, Sabina spotte ze tegen zichzelf. „Ga jij maar netjes met je hele bagage op stap". Zuchtend stond ze op. Pakken dan maar weer. Juffrouw, een expresse voor U, klonk een stem. Een brief werd haastig haar kamer ingegooid. Ze raapte hem op. Manieren zouden ze hier wel nooit leren. Hoog tijd, dat ze na de vakantie toch maar probeerde een ander onderdak te vinden. Ze keek achteloos naar 't hand schrift op de enveloppe en verbleekte. Van Leo! Wat had hij haar te schrijven? Zou er iets met Maarten zijn? Haastig brak ze de brief open. Een paar regels. Toen ging ze op een stoel zitten en keek wezenloos voor zich uit. Marianne.... doodplotseling dood. Dat kon niet Ze hield haar handen voor haar ogeh. Op dit eerste moment was er alleen een felle pijn in haar. Zij dacht niet aan Leo, maar aan haar, die gestorven was. De vriendin van haar meisjesjaren. De vrouw, die zij zo goed gekend en van wie zij zoveel gehouden had. „Dood.... Marianne", zei ze dof. „Ma rianne.... ik heb je niet teruggezien". Ze stond op en liep naar het raam. Het steegje was verlaten als altijd. De huizen stonden onbewogen in het morgenlicht. Alles was net zo als elke andere morgen. Maar de wereld was veranderd. Tranen liepen over haar gezicht. Ze dacht aan Marianne, zoals zij haar gekend had. Nee, nipt in haar ziekte, maar daarvoor. De intelligente, begaafde vrouw. Lang zaam was alles afgebroken in dat leven en nu de dood. Het was te hard, te wreed, dat zo nutteloos een leven had moeten ondergaan. Ze keerde naar haar koffer terug en nam de brief van Leo weer op. „En nu wilde ik je vragen", schreef hij, „of je de dag van de begra fenis naar Maarten wilt gaan in het zie kenhuis. Hij ligt anders zo alleen". Ze was blij dat haar hulp gevraagd werd. Het was haar of zij nog iets voor Marianne doen kon, door naar haar zoon te gaan. Verslagen bracht ze die dag door. Ze telegrafeerde Leo, dat zij bij Maar ten zou komen en Else, dat zij verhin derd was. Toen was er niets meer te doen. Een strakke droefheid was in haar. Verstandelijk wist ze wel, dat Leo nu vrij was, maar het raakte haar hart niet. De pijn om de dood van Marianne, die zij, ondanks dat zij haar niet meer be reiken kon, toch altijd als haar vriendin was blijven beschouwen, overheerste alles. En ook het gevoel van bitterheid, dat het zó had moeten gaan, zo onbe grepen wreed. Wanneer zij aan Leo dacht, was het voornamelijk aan het leed, dat hij voelen moest. Nu de dood gekomen was, zou hij zonder twijfel op nieuw gevoeld hebben, wat Marianne in zijn leven geweest was. Zij dacht eraan, 1 met de schroom, die de zeer zuivere j mens veelt tegenover het leed van an deren. Op de dag van de begrafenis ging zij naar Maarten. Weer maakte zij de tocht naar het ziekenhuis, maar nu van zo ge heel andere dingen vervuld dan de eer ste keer. Haar gedachten waren op het kleine kerkhof, vlak bij het krankzinnigen gesticht. Onzeker kwam zij bij Maarten binnen. Hoe moest zij deze jongen troos ten, waar haar eigen hart opstandig was om dit einde van een eens zo veelbelo vend leven? Maarten ontving haar, be droefd maar rustig. Ik ben blij dat U vandaag bij me wilde komen, zei hij, toen ze naast zijn bed zat. Ik had ook wel alleen willen blijven, maar dit is toch minder erg. Zij was verwonderd over zijn kalmte. Had je dit verwacht, Maarten? vroeg zij hem. Hij keek haar aan. Hij zag, hoe wit haar gezicht was en hoe moe haar ogen stonden. Neen, zei hij. Nog niet zo gauw tenminste. Maar het is goed, dat het zo gegaan is. Goed? vroeg zij verwonderd, bij na geprikkeld. Hij knikte. Ja, zei hij. Waar om moest moeder nog langer lijden? Het was al zoveel jaar.... Nu zij weggeno men is, is een einde aan al dit leed voor haar gekomen. Zij zweeg even. Alle vragen, die deze dagen in haar opgekomen waren, zou zij uit willen spreken. Maar Maarten was nog zo jong. Als hij zelf geen opstand kende, waarom moest zij dan zijn ge dachten daarmee vergiftigen. Langzaam sprak hij verder, alsof hij vergeten was, dat zij bij hem zat: Ik heb zoveel aan moeder gedacht. De eer ste jaren hoopte ik altijd dat zij bij ons terug zou ikomen. Later niet meer Waarom niet? vroeg Sabina. Ze moest de grond van zijn rust begrijpen. Omdat ik wist, dat het niet gebeu ren zou, zei hij eenvoudig. Ik wist, dat moeder voor altijd afscheid van ons had genomen. Suzan wilde het nooit ge loven. We hebben er wel eens over ge praat. Zij dacht altijd, dat moeder wel weer beter zou worden. Maar ik geloof de het niet. Vaak heb ik zoveel verdriet daarover gehad. En ik begreep niet, waarom dit had moeten gebeuren. Tot ik eens in „Gösta Berling" las over een meisje, dat net zo was als moeder. En toen stond er: „Een mens, van wie God het verstand tot Zich genomen had." Zo was het bij moeder ook. Dat heb ik pas begrepen lang na mijn laatste bezoek aan haar. En ik ben blij, dat God nu he le* ide e C |ge fj den Wer da ai led |at ;e g lemaal haar aardse leven bij Zich gei men heeft. Sabina kon niets zeggen. Ze huild haar handen voor haar gezicht. Dit, <J was het antwoord. Zij was hier gekomi om Maarten te troosten. Maar hij was die haar antwoord gaf. Hij zei verd niets meer, maar keek stil voor zich u En Sabina trachtte haar tranen te dwingen. Nu begrijp ik het ook, zei ze e delijk schor. Lange uren bleef ze stil hem zitten. Zo nu en dan spraken ze woord. Hun gedachten waren ergens ders. Bij Leo, bij Suzan, daar ver weg Tegen de avond pas ging Sabina ter naar Westgeest. Twee dagen later re reisde ze af naar Zwitserland. Ze wil< alleen zijn. Het bezoek bij Else George had ze op onbepaalde tijd schoven. En daar, temidden van de wit bergen, in de eenzaamheid, kreeg rust. Ze kon het jaar, dat achter hal lag, overzien. Hoe dankbaar was ze n dat ze afstand had gedaan en wegg gaan was. Nu kon ze eerlijk Marianne terugdenken. Ze had haar ni verraden. Zelden dacht ze aan de to komst. Maar één ding was zeker: hal verlies was winst geworden voor has Haar leven hing niet meer af van Leo )e^ In haar eenzaamheid had zij een krac ontvangen, die haar nooit meer verlat* kon. Na de vakantie ging ze naar We> geest terug, vol moed. Alles wat do elkaar had gelegen in haar hart, langzaam weer op de plaats gekomen, ze wist dat ze in Westgeest aan de ro® sen goed moest maken, wat ze verkn# had door haar eigen wantrouwen haar eigen bezeerdheid. (Wordt vervolgd) wa :nd va oor it 'an iaa 'eei 2 laai •et ha riJg •1 arti De VC VC He 'inr -1 urn akfc A. DC alei

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4