met 't minste werk! De witste servettendie hoge gasten ooit kregen Alleen SUNIL wast zo wit ...en zo makkelijk*ook! C. Helsloot 40 jaar jachtopziener Sunil bespaart U weken, bleken, blauwen. TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 28 APRIL 1 HET GEVOERDE EN TE VOEREN BELEID INZAKE LANDBOUW EN PLATTELAND Het bovenstaande was het onderwerp dat de heer C. Egas, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, vrijdagavond 20 april inleidde in de zaal van de heer Hooijberg te De Cocksdorp. De voorzitter, de heer J. J. Westdorp Jr., kon maar een matige groep welkom heten. Hij stelde vast dat, nu men in de gelegenheid is gesteld zich te laten voor lichten op landbouwgebied en eventueel vragen te stellen aan een deskundige, doch deze gelegenheid niet benutte, men het recht op kritiek, wat nog veel ge beurt door de agrarische bevolking, door dit absentisme verliest. Hij merkte op, dat door minister Mansholt ontzaglijk veel is gedaan voor de agrarische be volking en het merendeel van de land bouwers is er dan ook van overtuigd dat deze minister, die zelf boer is geweest, veel meer heeft gedaan voor de agrari sche bevolking dan welke minister van landbouw ook. Hierna kreeg de heer Egas het woord. Deze begon met te wijzen op de voor oorlogse landbouwpolitiek en vergeleek hierbij de maatregelen die werden ge troffen direct na de bevrijding. In het verleden werd er geen belang gesteld in eerv landbouwministerie. De landbou wende bevolking werd als derde-rangs- groep in het Nederlandse bedrijfsleven beschouwd. De grote krisis met zijn 500.000 werklozen, waaronder een grote groep landarbeiders, wilde de toenma lige regering maar laten uitzieken en men gebruikte hiervoor de steun en werkverschaffing met inkomens van de werknemers van f 9,tot f 12,per week. De kleine boeren waren er al even beroerd aan toe. Voor de middenstan ders was er geen oplossing te vinden om dat het de grote groep van de agrarische bevolking slecht ging en deze op de rand van de ondergang leefde Uiteindelijk moest de toenmalige rege ring wel iets doen. Spreker wees op de tarwewet, de varkenswet e.d. Hoewel dit een maatregel was waarvan ook de land arbeider zou moeten profiteren, vastge steld kan worden, dat deze hiervan niet het minste deel ontving of tot uiting kwam in de beloning voor zijn arbeid. Ir. Louwes stelde na de oorlog vast, dat de vooroorlogse landbouwpolitiek niet was te handhaven. Dank zij het optreden van de regering Schermerhorn- Drees kwam er een radicale verandering in het voorheen gevoerde beleid. Dank zij ook de medewerking van de drie grote vakcentralen kwam het in ons iand niet tot stakingen. De heer Egas stelde vast dat de landarbeiders en deze groep niet alleen, zich een grote mate van zelfdiscipline hebben opgelegd door mee te willen werken aan een geleide loonpolitiek. Deze geleide loonpolitiek, die de boeren er ook toe bracht om de prijzen van hun produkten binnen de perken te houden, heeft voor ons gehele volk rijke vruchten afgeworpen. De be reidheid van beide bevolkingsgroepen, in samenwerking met de Stichting van de Arbeid, heeft in ons land een grote welvaart en hoogconjunctuur gebracht. Momenteel zijn er tekenen die er op wijzen, dat men wel de armoe wil ver delen, doch niet de rijkdom. Hiertegen neemt de Partij van de Arbeid volledig stelling. Wij stellen vast dat de bestaan de rijkdom zowel de arbeider als de werkgever toekomt. Op het ogenblik is er een zekere on rust over de melkprijzen. Spreker stelt vast dat, wanneer b.v. op een bedrijf van 10 ha. de melkprijs met een halve cent omhoog gaat, dit een meerdere op brengst geeft van plm. f 200,Hier mee gaat de ondernemer niet om de Het is echter zo dat de pachtprijzen de zwaardere gronden moeten word opgevoerd en die op de lichtere grond omlaag moeten. Deze hogere pachtp zen moeten echter niet in de zakken de eigenaren terecht komen, doch moet een reservefonds worden gevor om daaruit de minder-renderende drijven te steunen. Spreker wees verder op de lonen de landarbeiders. Hij betoogde dat deze zo hoog mogelijk op moet voere wil men de krachten aan zich binde; Hij vestigde de aandacht op het gedeei telijk loslaten van de geleide loonpoli tiek. Dit betekent dat het gevaar groo is dat de landarbeider straks weer he kind van de rekening zal worden, aan gezien bedrijfstakgewijze de lonen g* leidelijk omhoog zullen gaan (zie b.v. d hoge dividenden die vele onderneminge uitkeren), doch dat de landbouw hieri niet kan volgen. De K.A.B. en het C.N.l waren in tegenstelling tot het N.V.l voor een vrijere loonpolitiek. De te* komst zal uitwijzen dat, indien de; vrijere loonpolitiek ruim wordt doorgj voerd, dit èn voor de boer èn voor landarbeider funest zal zijn. Alleen b een geordend beleid kan een pachtpri herzien worden Men wil echter, konfej sioneel en liberaal, een grotere vrijheii vrijere winstvorming, een liberale wins1, politiek. Bij de a.s. verkiezing zal men er goe aan doen, ook in de agrarische sekta zich te beraden welke weg men wil it slaan. Wanneer men de geleide loonpol tiek laat varen, werkt men zelf de kj lastrofe in de hand. Een der vragenstellers wees op <1 zwarte lonen en op het tot zich trekkt van mensen van het platteland of uit landbouw naar de industrie. Tegen de zwarte lonen heeft sprekf en ook de Partij van de Arbeid grol bezwaren. In een tijd van hoogconjuin tuur zal dit echter moeilijk zijn te voo komen. Daarom is de loslating van i geleide loonpolitiek al zo'n groot gevaï Dit werkt de zwarte lonen steeds me! in de hand. De heer Egas besloot met er op wijzen dat, indien de Partij van de A beid zou teruglopen met de verkiezin de vrijere loonpolitiek groter zou wo den met de kans op een verhaaste kris Daarom is het van groot belang op juni een bewuste en goed gekozen keu te doen De voorzitter dankte de heer Egi voor zijn rede en wekte allen op o ieder op zijn eigen wijze propaganda [n voeren voor de Partij van de Arbeid. a SLUITING GEMEENTELIJKE S' DIENSTEN :hac Burgemeester en wethouders vi Texel vestigen er de aandacht op, d de gemeentelijke diensten op maandi x. 30 april a.s. gesloten zullen zijn. »er In verband hiermede, zal ook de re s nigingsauto op maandag niet rijden ist wordt dit verschoven naar dinsdag. Texel, 24 april 1956. t Burgemeester en Wethouders van Texi 3 De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 29 april op om 5.16 u en gaat onder om 8.03 uur. Maan: 3 mei L.K.; 10 mei N.M. Hoog water ter rede van Oudeschili 28 april 10.25 en 22.40; 29 april 10.55 n 23 15, 30 april 11.20 en 23.50; 1 ra r 11.45 en 2 mei 0,25 en 12.15; 3 m 1 05 en 12.55; 4 mei 2.05 en 14.05; 5 ra 3.25 en 15.25; 6 mei 4.40 en 16.45; 7 ra 5.50 en 17.55. Aan het strand ongeveer een uur eei der hoog water. ning op de kop te tikken bleven succes loos: hij was toen aangewezen op een oude boerderij in Noorderbuurt, eigen dom van de heer C. Witte. Daarna ver huisden ze naar Harkebuurt, waar ook al een oude plaats betrokken werd. Eerst in 1919 slaagden ze erin te Den Burg een huis te huren: tot 1931 hebben zij aan de Kogerstraat gewoond. In dat jaar kwam er een woning in de Dennen vrij en nu wonen zij al weer 25 jaar aan de Rozendijk. Hoeveel wild de Dennen en Wester duinen wel opgeleverd hebben? Nee, daar is geen aantekening van gehouden, maar wel herinnert de heer Helsloot zich nog de dag, waarop 90 houtsnippen wer den neergelegd; de grootste buit van allerlei soort wild was ruim 200 stuks, een enorm tableau dus. Veel ziekten? Tegenwoordig dan die hardnekkige myxomatose, die nog dage lijks slachtoffers maakt, maar verder geen epidemieën meegemaakt als je de coccidiose onder de hazen tenminste als een normaal ziekteverschijnsel mag be schouwen. Als de herfstregens loskomen komt er een bepaalde plant uit de grond, die de coccidiose onder de hazen ver oorzaakt, aldus de gegevens van de rijks- serumnrichting te Rotterdam. En hoe staat en stond het met de stroperij? Bezondigden de Texelaars zich ciaar erg aan?? Wij horen, dat de heer Helsloot het de eerste tijd érg druk gehad heeft door de stropers, die nog nooit een jachtop ziener op „hun" terrein hadden waar genomen en zich dan ook als vrijbuiters pleegden te gedragen. „Ja, de stroperij tierde hier welig en het was een hele tour daar paal en perk aan te stellen. Die stroperij heeft mij dan ook vooral in de eerste tijd heel wat nachtrust ge kost". Tegenwoordig wordt er weinig meer gestroopt, wat stellig te danken is aan de zoveel zwaardere straffen. Het werk van de jachtopziener be perkt zich intussen niet tot het op de hielen zitten van stropers: jaren achter een heeft de heer Helsloot fazanten ge fokt. Na drie maanden werden de jonge vogels de bossen ingestuurd, maar nog lang bleven zij hun baas trouw en ze reageerden fantastisch goed op zijn sig naal als het voederuurtje was aange broken. Het duurde van half september tot eind februari en bij sneeuwval wer den de dieren niet vergeten. De laatste winter is er vooral ook voor de jacht opzieners een geweest om nooit te ver geten, want de sneeuw lag veel te hoog om te kunnen fietsen en de voederplaat sen liggen ver uit elkander. De heer Helsloot merkt op, dat hij nog best een tijdje in De Dennen wil blijven wonen, want hij is van de WesteVmient gaan houden en mede daardoor heeft hij ook altijd gewaakt voor het behoud van dit natuurmonument. Slechts éénmaal is het in zijn domein tot een ernstige duinbrand gekomen. Dat was in maart 1917, toen een groot veld in de Blekers- vallei aan de rode haan ten offer viel. Gaarne besluiten wij met de wens, dat 'de heer Helsloot nog menigmaal getuige zal mogen zijn van een succesvolle jacht in het gebied, waar hij het grootste deel van zijn leven heeft gewerkt. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7 45 10.30 12.55 15.25 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.10 16.45 19.35 Op Zon- en alg. erk Chr. feestdagen: Van Den Helder: 10,35; 13,00; 17,20; 19,35 Van Texel: 7.45; 11.35; 16,00; 18,20 De heer CHelsloot is dinsdaq 1 mei a.s. veertig jaar als jachtopziener in dienst van de groep jagers, die de terreinen van de Westermient en de Wes terduinen in pacht hebben. Een dezer dagen hebben wij de jubilaris ver eeuwigd, toen hij bezig was met de jacht op schadelijk gedierte. De heer Helsloot wordt 7 juli 72 jaar, maar hij is nog steeds actief- Op dinsdag 1 mei a.s. is de heer C Helsloot 40 jaar als jachtopziener in dienst van een groep jagers uit Den Haag, die in 1917 besloten op Texel de jacht te gaan beoefenen in de bossen van de Westermient en de daarbij behorende duinen. En zo gaat de heer Helsloot dus jubi leren als jachtopziener èn als onbezol digd rijksveldwachter. Al die jaren heeft hij zich voorbeeldig van zijn ver antwoordelijke taak gekweten en wij twijfelen dan ook niet of de 1ste mei zal voor onze jubilerende eilandgenoot niet onopgemerkt voorbij gaan. Het beroep van jachtopziener oefent de heer Helsloot intussen al 43 jaar lang uit, want op 27 mei 1913 werd hij belast met de bewaking van het uitgestrekte jachtterrein op het eiland Rozenburg. Hij trad toen in dienst van de heren De Kuiper en Eschauzier, beiden woonach tig te Den Haag, en de heer A. Stoop, die te Dordrecht woonde. Deze functie - waar hij de eerste weken wel erg aan wennen moest - bekleedde hij tot 1 mei 1916 toen hij een functie als jachtopzie ner aanvaardde in dienst van de heren gebr. Van Leyden, R. J. O. Menten, baron van Heerd, C. van Loon, J. C. P. Beijerman, Jnkhr. B. M. C. v.d. Wijck en P. A. Huet. allen woonachtig in Zuid-Holland. Zijn werkterrein lag toen rond Gouda, waar zijn werk het bewa ken van het viswater aldaar betrof. In zekere zin was hij nachtwaker gewor den, want hij behoefde alleen 's nachts in touw te zijn, terwijl hij op Texel meermalen dag èn nacht in touw is ge weest, vooral gedurende de eerste ja ren. De heer Helsloot bleef in Gouda tot 30 april 1916, toen zijn overplaatsing naar Texel volgde en hij een oogje in het zeil kwam houden in de Wester mient en de Westerduinen, welke ter reinen waren gepacht door de heren gebr. Van Leyden c.s. Het terrein op Texel is altijd een goed jachtveld geweest, al is het aantal een den achteruitgelopen door de verbeterde bemaling en de gevolgen van het graven van de Moksloot De jagers kwamen gewoonlijk om de veertien dagen naar Texel. De eerste jacht gold die op eenden, terwijl daar tussendoor natuurlijk ook wel eens een patroontje aan een konijn werd ge waagd, want die zijn zoals U weet vo gelvrij en mogen het gehele jaar door onder schot genomen worden. Vervol gens begon en begint dan de grote jacht: op fazanten, houtsnippen, hazen enz., welke tot 31 januari duurt: Klagen wij tegenwoordig over gebrek aan woningen toen de heer Helsloot naar Texel overgeplaatst werd bleek hèt probleem het woningprobleem te zijn en zijn pogingen om te Den Burg een wo- Is SUNIL dan zoiets bijzonders? Ja..dat ziet U al aan de blauwe kleur. En de weergaloze witheid van Uw wasgoed vertelt U, dat ook de werking van SUNIL bepaald uniek is. Het vette, vlijtige SUNlL-sop heeft namelijk meer dan normale wasenergie. Vandaar dat SUNIL zoveel intensiever reinigt. Stop er het vuilste goed in en... wèg vuil, wèg vlekken! Nooit eerder kreeg U alles zó smetteloos wit. En dat op zo'n makkelijke manier. Geen rompslomp meer! Weken? Niet nodig, sunil weekt en wast tegelijk. Bleken? Ook daar bent U van af. Op de veiligste wijze maakt SUNIL Uw goed stralend wit. Zó wit zelfs, dat ook blauwen nu overbodig is. ANDAAR0PAK 42 ct. REUZENPAK 81 ot

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4