9 rocn /wa in het harL, i m SATERDAG 5 MEI 1956 TEXELSE 70e JAARGANG No. 7041 COURANT litqave N.V. v.h. Langeveld de Rooij loekhandel Drukkerij Bibliotheek jen Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. Het qrote moment is aangebroken: Te( linister Suurhoif opent een sluiter en x nmiddellïjk daarop stroomde het wa- ajj )i door een brandslanq, waarmee een nnetje vol gespoten werd en terwijl Se dit zakte gingen er drie vlaggen om hoog: de P'W-N.-vlag, de driekleur en de groen-zwarte Texelse vlag. Het was toen zo ver: Texel bezat een (eigen) waterleidingbedrijf! MOEDERS OPGELET! WOENSDAG GEEN CONSULTATIEBUREAU Het consultatiebureau, dat woensdag zou worden gehouden, is uitgesteld >t woensdag 16 mei a.s. (INGEZONDEN) Geachte Redactie, Verzoeke beleefd namens het Bestuur m de Kleuterschool Oosterend plaat- ng van het navolgende ingezonden ukje in de Texelse Courant: OOSTERENDERS OPGELET! Z-oals U reeds weet volgens het ver- ag, is de Kleuterschool, die wij als een tfpsbelang achten, in financiële moei- kheden. Het Bestuur doet nu een be ep op alle Oosterenders om de Toneel- tvoeringen vrijdag en zaterdag 11 en mei te komen bezoeken, welke ten bate m onze kleuterschool gegeven zullen orden. Er zal U enige uren aangenaam ver- >zen gebracht worden met het succes- uk „Drie is teveel, een klucht waarom hartelijk zult lachen. Het Bestuur rekent op Uw komst en 'laS* Uw medewerking om de toe ornJfn§s^aart®n. gezien de grote vraag, elke zij van verschillende zijden mocht itvangen, tijdig bij de in de adverten genoemde adressen te betrekken. Oosterenders, eensgezind zullen wij len bouwen aan een nieuwe Kleuter- hooi voor ons Oosterend, maar nu ook üsgezind naar deze uitvoering. Laat op *e beide avonden het gebouw te klein n. U zult er beslist geen spijt van n sl 'bben!! (Zie verder de advertentie!) Met dank voor de plaatsing, namens ;t Bestuur van de Kleuterschool te metf ^terend, B. H. Roest. ZDH-nieuws Oe adsp. wonnen met 10 van De tog a en het eerste won met 70 van «macht 2. Morgen wacht ons een zeer belang de wedstrijd, want Wiron komt op ver#zoek met een prima elftal, dat zelfs op L- ïats heeft: >H :sdo iron CVOW veg nlac lp 2 in k thans op de bovenste 19 13 3 3 29 17 11 5 1 27 17 11 1 5 23 17 10 3 4 23 15 9 4 2 22 16 9 3 4 21 Het belooft zondag een spannende ■Jstrijd te worden, aanvang 1,30 uur het tweede gaat naar WGW en de spelen thuis tegen Texel b. Voor lgd) njd elftallen de laatste competitiewed- BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 27 april t.m. 3 mei 1956 Geboren- Andreas Johannes, zv Wil lem J. Bakker en Johanna A. Bakker; Ferdinand Bernardus Maria, zv Ber- nardus Halsema en Elisabeth de Wit; Anna Joanna Maria, dv Lourens H.'J. Weijermans en Engeltje van der Meer. Ondertrouwd: Lieuwe Visser en Alida van Sijp; Abraham de Ridder en Trientje Heijes. Getrouwd: Albertus G Schuurman en Johanna C. M. Willemsen; Jacobus J. Bakker en Cornelia L. M. Buisman, Willem Munters en Alida C. Roeper. Overleden: Aagje Spigt, wv de Ridder, oud 75 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Inse Bonne van Haarlem, Indischestraat 5 naar K 45; Cornelis van Dijk, van Doorn, Mariniersweg 7 naar H 131; Olga Hooijberg, van Haarlem, Dreef 1 naar De Cocksdorp 51; Anna Winkel, van Callantsoog, Zuid Schinkeldijk 4 naar K 57; Gijsbertus Boot, van Rotterdam, Toepad 120 naar W 41; Roelof B. Kui pers, van Middelstum, Burg. F. van An- kenweg 7 naar De Cocksdorp 16; Dirk Sluis, van Blokker, Noorderdracht 48 naar K 58 en echtgen.; Jan Nap, van Kamerik A 85 naar Schilderend 46, Den Burg; Johannes Stapersma, van Hen- naarderadeel, Öosterend, 't Heechhiem 16 naar O 28. VERTROKKEN PERSONEN Hermanus Wielenga, van K 63 naar Soest, Wieksloterweg C 37 WZ; Jan Melk, van Hollewalsweg 7 naar Zaandam, Westzanerdijk 197; Neeltje Ronner, van Julianastraat 8, Oosterend naar Rijns burg, Noordeinde 29; Dieuwertje Vla ming wv Dros, van Peperstraat 77, Oos terend naar Den Helder, Gravenstraat 7. S.V.O.-nieuws Het eerste speelde thuis tegen AGSV. Van deze wedstrijd is niet veel goeds te vertellen. Als O. tegen wind in ten aan val trekt, zien we al direct dat het bij beide partijen mis is: de mistrappen zijn niet van de lucht en hopeloos slecht opstellen en afdekken is de oorzaak, dat we na een half uur met 10 achterstaan. Lang plezier heeft A, hier niet van, want Wim maakt direkt 11, om even later 21 te maken, waarna we gaan rusten. Na de rust een steeds aanvallend O., waaruit nog twee doelpunten worden gemaakt door Wim en Martien. Als we de opgelegd kansen nagaan hadden we zeker met dubbele cijfers moeten win nen. Ons eerste heeft volgende week rust. Voor de adsp. zal geprobeerd worden om uitstel te krijgen met het oog op het feest van heden. Ter gelegenheid van de officiële ingebruikname van het waterleidingbe drijf had de firma Alge ra in samenwerking met de technische staf van 't P-W-Neen fontein op de Groeneplaats aange legd. Burgemeester C. .de Koning werd door de heer S. Kramer, dir. van het P.W.Nuitgenodigd de fontein in werking te stellen, wat geschiedde door 't opendraaien van een sluiter. Toen de hoofdfontein en de tal rijke kleinere fonteintjes het water de lucht in spoten ging er een luid gejuich op, de jeugd vlagde enthousiast en het Kon. Texels Fanfare zette een feestmars m AANGIFTE LEERLINGEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat op 1 septem ber a.s. nieuwe leerlingen kunnen wor den toegelaten tot de openbare lagere scholen en de openbare school voor uit gebreid lager onderwijs in deze gemeente Om te kunnen worden toegelaten tot een openbare lagere school moeten de kinderen vóór 1 oktober a.s. de leeftijd van zes jaren hebben bereikt; voor de toelating tot de openbare school voor U.L.O. moet de zesde klasse der lagere school zijn doorlopen. De aangifte behoort te geschieden bij het betrokken hoofd der school in het tijdvak van 7 tot en met 12 mei 1956. Texel, 3 mei 1956. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER. Secretaris. BOUW BLIJVEND MONUMENT Naar wij vernemen hebben de plannen tot de bouw van een blijvend monument aan de Kogerstraat ter nagedachtenis van hen, die in de jaren 1940-1945 ten gevolge van de oorlog om het leven kwa men, thans vaste vormen aangenomen en binnen afzienbare tijd hoopt men met de oprichting ervan te kunnen beginnen. Aldus vernemen wij van de zijde van het Monumentencomité. De gelden voor het monument zijn destijds door een collecte bijeengebracht. CULTURELE RAAD Zaterdag 5 mei 1956 De Koog, Badhotel, 3 uur, kinderpro gramma door „De Ghesellen van den Spele". De Koog, Badhotel, 8 uur, Revue „Naar uw hart" door „De Ghesellen van den Spele" uit Kampen. Oosterend, middag en avond, kinder feesten en avondviering i.v.m. 5 mei. Maandag 7 mei Den Burg, De Graaf, postzegelbeurs. Dinsdag 8 mei Den Burg, Oranjeboom, Openbare vraag- vergadering m.m.v. Minister Mansholt, belegd door de Agrarische sectie Texel van de Partij van de Arbeid. Donderdag 10 mei Den Burg, Oranjeboom, Heropvoering van het toneelstuk „Ciske de Rat" door de toneelvereniging „Sint Jan". Zaterdag 12 mei Den Burg, Oranjeboom, 2,30 uur. Op voering jeugdtoneelstuk „De groene hoed" door de toneelvereniging „Het Masker". Texel, 2 uur start „Peerless" fietspuzzel- en prestatierit. DEN BURG-DEN HOORN De weg Den Burg-Den Hoorn, wij be doelen die via de Kamp, zal belangrijk korter worden, want de hoek via de be staande brug over de dijksloot wordt afgesneden, zodat men straks vanaf de Oude Kamp recht op de overtoom afgaat. Men is reeds bezig met het verharden van het nieuwe weggedeelte, maar de te bouwen brug moet nog worden aan besteed. Handbalnieuws GDS Zondagmiddag 3 uur speelt GDS 2 een vriendschappelijke wedstrijd tegen Zee meeuwen. Er wordt gespeeld op het Boys-veld. Laat het een sportieve wed strijd worden, jongens! SVC-nieuws Hedenmiddag de grote wedstrijd tus sen Oosterend a en SVC a, aanvang 4 uur. Hier komt de kampioen uit de bus als er tenminste een van de twee wint. De spanning zal er dan ook niet ontbre ken. Jongens, doe jullie best en veel succes. Voor het tweede zal getracht worden een wedstrijd thuis vast te krijgen, als dit doorgaat krijgen jullie bericht. Het eerste is vrij tot na Pinksteren. We vertrekken om 3,15 uur van garage Barends HOE STAAT HET MET DE RUILVERKAVELINGSBOERDERIJEN? Een berichtje in de Texelse Courant betreffende aanbesteding van een boer derij voor de heer Joh. A. Eelman te Oosterend brengt mij er toe iets over dit onderdeel van het Ruilverkavelngs- werk te schrijven. Ik zou mij kunnen voorstellen dat Texelaars, die niet in de gelegenheid zijn regelmatig ook op an dere plaatsen van ons eiland te komen dan waar ze wonen en werken zich wel eens afvragen: Hoe gaat het eigenlijk met de zgn. verplaatsing van boerde rijen in het kader van de ruilverkave ling? Het is nu ongeveer lVs jaar geleden dat de eerste ruilverkavelingsboerderij gereed kwam. Het was de boerderij van de heer N. Roeper nabij Oost. Na deze eerste zijn tot op heden nog vijf ruilver kavelingsboerderijen gereed gekomen. Het zijn die van Jac. Roeper Johzn. aan de Duinweg, P. Vlaming Jaczn. polder het Noorden, Joh. Witte C. Pzn. even eens in het Noorden, N. J. Kikkert, Rom- melpotsweg nabij Den Hoorn en P Koorn Mzn., die aan de nieuwe weg door het Koogerveld staat. Verder wordt op het moment ge bouwd aan bedrijfsgebouwen voor de heer Joh. Bakker Jzn., Hollewalsweg, W. M. Bakker W. Tzn., Westerweg, Jn. Smit Tzn., Kaapsveld nabij Oosterend Joh. A. Eelman, Harkebuurt. Verder zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met het bouwen van 'n boerderij voor mevr. wed. Eelman-van Kan. Deze laatste komt ook in de polder het Noorden. Enkele weken geleden werd de twaalf de ruilverkavelingsboerderij aanbesteed, maar op het moment kan nog niet ge zegd worden of de bouw zal plaats heb ben. Is dit wel het geval, dan komt ook deze boerderij in polder het Noorden. Hoewel het aantal verplaatste boerde rijen dus zeker niet onbelangrijk is, moe ten wij toch toegeven dat het ons niet helemaal bevredigt. Willen wij op Texel een bevredigende toestand krijgen ten aanzien van de ligging van de boerde rijen ten opzichte van de erbij behoren de grond, dan moet het aantal verplaat ste boerderijen zeker viermaal zo hoog worden. Wat is de oorzaak van de be- irekkelijk trage voortgang van dit uiterst belangrijke onderdeel van de ruilverka veling7 Het antwoord op deze vraag is heus niet moeilijk. O.i. hebben de meeste Texelse landbouwers, die in de zeer na delige omstandigheden verkeren dat hun landerijen ver van het bedrijfsgebouw zijn gelegen er wel oog voor dat er grote voordelen zijn verbonden aan het wonen op het bedrijf. Zij zijn er met ons goed van overtuigd dat een ruilverkaveling slechts voor 100 °/o kan slagen als de bedrijfsgebouwen uit de dorpen en buurtschappen naar die plaatsen worden overgebracht, waar nog geen of weinig bedrijfsgebouwen aanwezig zijn. De reden, dat ons onvoldoende aan vragen om verplaatsing bereiken is het feit dat de bouwkosten buitensporig hoog zijn en nog steeds hoger worden. Toen enkele jaren geleden de regeling voor verplaatsing van boerderijen in ruil- verkavelingsgebieden in het leven werd geroepen waren de bouwkosten zodanig dat het na aftrek van de subsidie reste rende bedrag voor de betrokken land bouwers aanvaardbaar was. Sindsdien zijn zowel de prijzen van de bouwmate rialen als ook de lonen belangrijk geste gen en verder heeft ook het feit dat de aannemers onder het werk begraven zijn en praktisch niet in staat zijn voldoende arbeidskrachten aan te trekken een na delige invloed op de bouwprijzen. En dit heeft tot gevolg dat de top van de bouwsom, die wordt weggenomen door de door de Commissie Subsidiëring Boer- derijenbouw verleende subsidie in ver schillende gevallen niet groot genoeg is om de bouw aantrekkelijk te maken Van verschillende kanten is al eens de opmerking gemaakt of het niet mo gelijk is de eisen aan het bedrijfsgebouw iets lager te stellen. Het blijkt echter dat de Texelse boeren hiervoor in het alge meen niet veel voelen. En o.i. terecht! Een eerste eis, die een Texelse veehou der aan het bedrijfsgebouw stelt is vol doende ruimte voor het onderbrengen van het hooi. De nadelen, die verbonden zijn aan het bewaren van hooi in de buitenlucht kent men uit ervaring al te goed. Ook aan de degelijkheid van het gebouw moeten, mede in verband met de op ons eiland veelal sterke wind hoge eisen worden gesteld. Wij wijzen in dit verband op het feit dat wij in een Ruil- verkavelingsgebied aan de vaste wal heel veel boerderijen zagen, waarbij de dakbedekking alleen uit pannen bestond. Op Texel acht men dit onvoldoende en men vraagt onder de pannen riet of ander isolerend materiaal. Verder wenst men in de meeste gevallen ook voor gras kalveren, dus rundvee van 6 maanden tot een jaar een normale stal met voer- gang, stand en grup. Aan de vaste wal houdt men deze dieren vaak in een hok met vlakke vloer. Persoonlijk zijn wij van oordeel dat de Texelse boeren hiermede geen over dreven dingen vragen. Vooral de nade- delen van een te bekrompen bouw ach ten wij zeer groot. De gevolgen daarvan kunnen zijn dat men na enkele jaren al weer genoodzaakt is tot het plaatsen van - i"' I - MEIFEEST PARTIJ VAN DE ARBEID EN TEXELSE BESTUURDERSBOND Het Meifeest van de Partij van de Arbeid en de Texelse Bestuurdersbond werd door een groot aantal personen bezocht. De heer D. Dapper, voorzitter van de T.B.B., heette de aanwezigen welkom. „Wij hebben een feestelijk programma samengesteld en als wij nagaan wat er zo al is bereikt, hebben wij ook reden tot feestvieren". Hierna volgde een bont programma met de Stem des Volks, een muziek- clubje van 3 violen met piano-begelei- ding, declamatie, volksdansen, samen zang, sketches etc. Het geheel viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Vooral de muziek werd zeer gewaardeerd. De spreker, de heer J. Roukema uit Amsterdam, besprak o.a. de Meileuze: „Door maatschappelijke ordening naar sociale gerechtigheid en culturele ont plooiing".Och, dat is maar een leuze zult U zeggen. Maar bedenk dan dat vele leuzen waarvoor we indertijd demon streerden, momenteel werkelijkheid zijn geworden. In de crisistijd was er voor het plan van de arbeid geen geld, zodat de 500.000 werklozen met f 6 a f 7 per week naar huis gingen. Dat deden dezelfde partijen die nu zoveel beloven. Romme wilde zelfs dat de werklozen van dit hongerloon nog een kwartje spaarden. Het is voor de Kath. arbeiders dus wel een beetje pijnlijk, dat Romme nu zo'n grote mond heeft. Hij wil deze schande verbloemen, maar wij zijn deze tijd niet vergeten. Nog erger maakt het de Anti- Revolutionaire Partij. Die geeft een ma nifest uit met een stempellokaal en veel werklozen ervoor en schrijft: dat nooit meer Denkt men nu werkelijk dat wij vergeten zijn dat het de A.R. onder Colijn zijn geweest, die meer aan een gave gulden dachten dan aan het leed van de werklozen?! Toen een landar beider met 80 uur werken 10 gulden verdiende? Tegen alle ellende die de crisis ver oorzaakte werd niets gedaan en de cri sis heeft in Nederland dan ook langer geduurd dan in enig land ter wereld. Het is daarom dat wij ijveren voor vol ledige werkgelegenheid. Er is een oorlog nodig geweest om ook anderen te overtuigen, dat de overheid een leidinggevende taak heeft. Onder leiding van de overheid werd onze na tionale armoede verdeeld. Er werd hard gewerkt en sober geleefd en de resul taten zijn tot ver in het buitenland be kend. Er werden enorme winsten ge maakt, die gebruikt werden voor aan schaf en vernieuwing van het produk- tieapparaat. Wij hebben hieraan mee gewerkt, omdat we voldoende capaciteit moeten hebben voor de toekomstige ge neratie. In de loop der jaren moeten wij 980 miljard investeren. Maar wij hebben er belang bij hoe zich dat ontwikkelt. Toen de KLM verliezen leed was de ge meenschap goed genoeg, nu er winsten komen, wil men het bedrijf aan particu lieren overdoen; de IJselmeer-gronden met gemeenschapsgeld verworven, wil men aan particulieren ver beneden de kostprijs verkopen, maar de kleine boer of landarbeider komt er niet aan te pas. Wij hebben met onze bekwame Minis ters Drees, Suurhoff, Lieftink, Mansholt, v.d. Kieft, Vos, In 't Veld etc. zeer veel weten te bereiken. Maar als wij bij de a.s. verkiezingen verliezen en niet meer de grootste partij zijn maar de KVP dit wordt, dan betekent dit niet veel goeds. Weiter heeft gezegd: de KVP zal reac tionair zijn of niet zijn en deze heer Welter is thans in de KVP opgenomen. En dr. Lucas heeft meer oog voor de verlaging der vennootschapsbelasting dan voor de belangen van arbeiders en kleine zelfstandigen. Bedenkt dus bij de a.s. verkiezingen, dat de socialistische beweging en het NW vooraan staan in de strijd voor betere levensvoorwaarden, waardoor de belangen van het gehele volk zijn ge diend De heer W. Wassenaar, voorzitter van de fed. Texel van de Partij van de Ar beid sloot de bijeenkomst: „Nu de ver kiezingen aanbreken belooft de tegen partij van alles en nog wat, maar het verleden heeft bewezen, dat die beloften vergeten worden zodra de heren aan het bewind zijn. De Partij van de Arbeid heeft bewezen, dat ze volbrengt wat ze toezegt. Draagt dit uit onder Uw beken den, opdat wij ook op Texel versterkt uit de bus komen". Een collecte voor de vluchtelingen bracht f 43,81 op. bijgebouwen over te gaan. Dit is niet al leen uit aesthetisch oogpunt zeer onge wenst, maar het betekent vooral extra- arbeid voor de boer. En daarmede zou één van de grote voordelen, die naar wij menen bereikt kan worden met onze nieuwe bedrijfsge bouwen, n.l. besparing van arbeid weer teniet worden gedaan. En daarom zijn wij van oordeel dat wij het in deze rich ting niet moeten zoeken Als men ons dan echter vraagt in welke richting wij het dan moeten zoeken, dan moeten we op dit moment het antwoord nog schul dig blijven. En hiermede willen wij dan tevens dit overzicht besluiten. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1