9 roen wa in het harL, i "=j#iV RDTERDDN Huidgenezing fóestde&ftUufde. kiest PANG Ve vetsnapeïin^. van demst? tang. ZATERDAG 12 MEI 1956 TEXELSE 70e JAARGANG No. 7043 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. VOOR DE LUILAKV1ERDERS Volgende week zaterdag zal op ons eiland het luilakfeest weer gevierd wor den. Weinig jongens en meisjes zullen in de vroege morgen van luilakdag op straat ontbreken. De laatste jaren heeft zich echter wel eens iets voorgedaan, wat niet door de beugel kan; vorig jaar bereikten mij zelfs klachten over beschadiging en ver nieling aan huizen e.a. Ik zou het heel jammer vinden, wan neer dit mooie feest zou ontaarden in baldadigheid. Daarom doe ik een beroep op alle luilakvierders om geen huizen e.a. te beschadigen door het neerwerpen van bussen, blikken en andere „instru menten". Op alle ouders doe ik een dringend be roep de jeugdige feestgangers op het hart te binden de luilakviering te hou den bij het maken van lawaai en het eventueel beschrijven of beplakken van ruiten, doch vooral geen beschadigingen aan te richten. Het feest leent er zich toch bepaald niet toe om met politioneel ingrijpen op te treden; de goede geest van dit folkloristisch feit zou hierdoor onaangenaam verstoord worden. Om de burgers geen overlast te ver oorzaken verzoek ik bovendien de ou ders er op toe te zien, dat de deelne mers niet vóór half vier de straat op gaan. Ook meen ik, dat op een vroege zaterdagmorgen de bloemetjes voldoende kunnen worden buitengezet; daarvoor heeft men niet een hele week nodig; jongens en meisjes maak daarom niet 'n week lang iedere avond lawaai. Uit het feit, dat ook van vakantie gangers klachten binnenkwamen over het abnormaal vroege uur van aanvang en over beschadiging van auto's maak ik op, dat buitensporigheden schade aan de goede naam van Texel en aan het vreemdelingenverkeer kunnen aanrich tenDit moet voorkomen worden en nog eens dring ik aan op een viering op re delijke manier. Ik wens alle luilakvierders een pret tige feestmorgen toe. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. Huidzuiverheid -Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol poeder LAMMERENMARKTEN Burgemeester en Wethouders maken het volgende bekend: De grote lammerenmarkten zullen dit jaar worden gehouden op de volgende data: 22 en 28 mei, 4, 11, 18 en 25 juni 1956. De toelating tot deze markten ge schiedt, bijzondere gevallen uitgesloten, alleen wanneer vooraf de nodige hokken zijn besproken. Daartoe zal de gelegen heid bestaan: ter gemeente-secretarie op alle werk dagen, uitgezonderd marktdagen, van 8,30 tot 12,30 uur. ten raadhuize des zaterdagsavonds van 19 tot 20 uur. op de marktdagen van 9 tot 13 uur aan de kiosk op of nabij 't marktterrein. Verzocht wordt bij het bespreken van lammerenhokken met gepast geld te be talen. Aangiften na zaterdagavond 20 uur ontvangen voor de markt van maandag d.a.v. worden niet meer ten uitvoer ge bracht. Aanvoer van de lammeren en het overige vee kan alleen geschieden tus sen 8 en 10 uur en alléén door de Park straat met dien verstande, dat de Park straat niet anders bereikt kan worden dan door de ingang bij de Weverstraat. De aandacht wordt er nadrukkelijk °p gevestigd, dat het niet toegestaan is ■ded >P ma; rk ;rwr- sch» MC ekd [ieru bezi n, Q rtro juli [mat idia r "ai .ui mti. ivtgcji -t P de lammeren te merken met teer. ik ra g« Burgemeester en wethouders van Texel, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer likl 1 ik )eho« e nai >or 1 po wat ht J im rel, canto oM gegoc canto jn Igd). Texel, 9 mei 1956. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER De burgemeester van Texel maakt be tend, dat aan hen die zijn opgenomen 11 het centrale bevolkingsregister (schippers, woonwagenbewoners enz.), °P hun verzoek kan worden toegestaan o een willekeurige gemeente aan de a.s. stemming ter verkiezing van de leden ■Van de tweede kamer deel te nemen. ^-Nadere gegevens zijn bekend gemaakt r chri ^et aanPlakb°rcT te Den Burg en zijn •s verkrijgen ter gemeente-secretarie. Texel, 8 mei 1956. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING TEXEL, DE VLAGGEN UIT!! Dinsdag hoopt de commissaris van de Koningin in Noord-Hol land, dr. M. J. Prinsen, een be zoek aan ons eiland te brengen. Eilandgenoten, steekt de vlag gen uit als een hartelijk welkom aan de hoogste vertegenwoordi ger van H.M. de Koningiii. VERKIEZINGEN Deelnemen aan de stemming in een andere gemeente De burgemeester van Texel maakt bekend, dat een kiezer kan worden toe gestaan te zijner keuze aan de a.s. stem ming ter verkiezing van de leden van de tweede kamer deel te nemen, hetzij in de gemeente, in welker kiezersregister j hij op de dag der candidaatstelling (8 mei) is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van dat verzoek aan te wijzen andere gemeente. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan ten minste veertien dagen vóór de dag der stemming in persoon mededeling ter secretarie ener gemeente aan de burge meester of de door deze aangewezen ambtenaar. Nadere inlichtingen worden verstrekt ter gemeentesecretarie. Texel, 8 mei 1956. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING BONTE AVOND O.L. SCHOOL OUDESCHILD De bonte avond van de le, 2e en 3e klas van de o.l. school is een groot suc ces geworden. Het Eigen Gebouw was geheel met belangstellenden bezet, waar over de voorzitter, de heer J. S. Dros, zijn grote voldoening uitsprak. „Er is door het onderwijzend personeel veel werk verzet, waarvoor wij zeer erkente lijk zijn. Wij hopen dan ook dat het pro gramma in de smaak zal vallen". Nu dat was inderdaad het geval. Na een speciaal welkomstlied door alle drie klassen volgden diverse liedjes, waarbij af en toe een solozanger naar voren werd gehaald, die hierop niet had gerekend. Ze hadden een daverend succes. Na de pauze werden verschillende versjes aanschouwelijk gebracht, zoals „Vlindertje zit toch eens stil", „Er waren 7 kikkertjes", ,,'t Wordt lente" enz. De kikkertjes, vlindertjes, kabouters, elfjes enz. waren alleraardigst. Ook de zon en de maan waren vertegenwoordigd. Het heeft heel wat werk gekost om de beno digde costuumpjes hiervoor te maken. Tussen de bedrijven door declameer den de kleintjes leuke versjes. Ze wer den met een hartelijk applaus beloond, waarop prompt een buiging volgde. Het was al met al een zeer genoeglijke avond, waaraan vooral de ouders veel plezier zullen hebben beleefd. Een verloting met veel prijzen werd vlot afgewikkeld, zodat het batig saldo voor de reiskas behoorlijk zal zijn ge weest en daar was het tenslotte om be gonnen. Binnenkort volgen nog 2 avonden met het optreden van de oudere leerlingen. De heer Kleve, die de avond sloot, hoopte dat ook die avonden evengoed bezocht zouden zijn, waardoor het succes is ver zekerd. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 16 mei Consultatiebureau De moeders van GEHEEL Texel wor den verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. Inenting tegen pokken, difterie, kink hoest, tetanus voor babies die het Con sultatiebureau niet bezoeken. HEDENMIDDAG DE PEERLESS FIETSWEDSTRIJD Wij herinneren nog even aan de he denmiddag te houden Peerless fietswed- strijd. Om 2 uur wordt bij de Peerless rijwielhandelaren gestart. Deze hande laars wonen: Den Burg, De Koog, Den Hoorn, Eierland, De Cocksdorp, De Waal, Oosterend en Oudeschild. De afstand be draagt 55 km en men dient gemiddeld 12 km per uur af te leggen. De deelne mers mogen niet jonger zijn dan 14 jaar. Hoofdprijs: een Peerless rijwiel en voorts stellen alle handelaren een rijwiel lamp beschikbaar! De deelname is ge heel gratis! Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk ..Rangetje' en op iedere rol DE COMMISSARIS VAN DE KONINGIN DINSDAG NAAR TEXEL De Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, zal i dinsdag een bezoek aan ons eiland bren gen. Dr. Prinsen vertrekt met de boot van 9,25 uur uit Den Helder. Te Oudeschild zal het college van B. en W. ter begroeting aanwezig zijn. Te Den Burg volgt een ontmoeting met de Texelse Vroedschap, terwijl mevr. Prin sen een bezoek zal brengen aan de Landbouwhuishoudschool. Mevr. Prinsen zal zijn vergezeld van mevr. De Koning, de echtgenoten van de beide wethouders en de gemeente-secretaris, het Bestuur van de Landbouwhuishoudschool en het Bestuur van de Afdeling Texel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen. Daarna zal dr. Prinsen in de in res tauratie zijnde Hervormde kerk van Den Hoorn een gedenksteen aanbrengen, die de herinnering levendig zal houden aan de daadwerkelijke hulp van „Vrienden van Texel" bij de restauratie: ook van de Overkant zijn nl. reeds vele belang rijke bijdragen geschonken en nog steeds komen ook van die zijde giften binnen. Zo mogelijk zal te Den Hoorn nog een kijkje worden genomen in de prachtige, modern ingerichte nieuwe o.l. school en kleuterschool, de „Jan Drijver-school". Daarna zal de Commissaris van de Ko ningin door de kerkeraad van de Hoorn- der Hervormde gemeente in de kantine van het kampeercentrum Loodsmansduin worden ontvangen. Hierna zullen de heer en mevrouw Prinsen ten huize van bur gemeester De Koning de lunch gebrui ken. Om half drie wordt begonnen met een rondrit over het eiland: eerst naar De Waal, door Waalenburg, Pijpersdijk, naar De Koog om vervolgens een bezoek te brengen aan het natuurreservaat „Het Oorlogsschip" en „De Muy", waar de lepelaars hun jongen verzorgen. Van daar wordt de tocht voortgezet naar Eierland, waar een bezoek zal worden gebracht aan het vliegveld, de vuurtoren en vervolgens aan de Eendrachtpolder. Het gezelschap verlaat polder Eierland via de Derde Dwarsweg om vandaar over de hoofdweg door polder het Noor den via de 2de Dwarsweg naar Ooster end te rijden. Even voor De Waal gaat men tenslotte links af over de vernieuw de Langwaalderweg naar Oudeschild. Met de boot van 6 uur zal de Commis saris van de Koningin ons eiland weer verlaten. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 13 mei op om 4,51 uur en gaat onder om 8,26 uur. Maan: 17 mei E.K.; 24 mei V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 mei 9,50 en 22,10; 13 mei 10,30 en 23,00; 14 mei 11.05 en 23,40; 15 mei 11,40 en 16 mei 0,30 en 12,30; 17 mei 1,25 en 13,20; 18 mei 2,30 en 14,25; 19 mei 3,50 en 15,45. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 4 tot en met 9 mei 1956 Geboren: Jannie Cornelisje, dv Corne lls Schaatsenberg en Cornelia Henkes; Anna Maria Geertrui, dv Karle C. Zoe telief en Geertrui van Kooten. Ondertrouwd: Theodorus Witte en Jo hanna M. Bakker; Jan Zijm en Emma M. Witte. Getrouwd: Jacob Kooger en Annetta Terpstra. Overleden: Dirk Krijnen, oud 80 jaar; Reijer Huijsman, oud 76 jaar. PUBLEKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 12 mei Den Burg, Terreinen S.V. Texel en Tex. Boys, 2 uur aanvang Schoolvoetbal- toernooi. Den Burg, Oranjeboom, 2,30 uur. Op voering jeugdtoneelstuk „De groene hoed" door de toneelvereniging „Het Masker". Texel, 2 uur start „Peerless" fietspuzzel- en prestatierit. Oosterend, toneeluitvoering „Drie is te veel" t.b.v. de kleuterschool te Oosterend Maandag 14 mei Den Burg, „Casino", de heer C. J. v.d. Ploeg spreekt voor de K.V.P. Woensdag 16 mei Den Burg, „Casino", 8 uur, film- en foto-avond. Handbalnieuws GDS Zondagmiddag 3 uur speelt GDS 1 tegen Texel 2. Jullie spelen op 't Texel- veld. Om 14,45 uur allen present op de Groeneplaats. Veel succes, jongens! Onze adsp. a zullen het vanmiddag proberen tegen Den Hoorn a. Jullie spe len in Den Hoorn om 3 uur. Doe je best! GESLAAGD AAN DE TEKENSCIIOOL Het einddiploma van de Texelse Te- kenschool, directeur de heer W. J. Jou- wersma, werd behaald door de volgende cursisten: J. Beerling, De Cocksdorp, L. Th. de Graaf, WiLhelminalaan, Den Burg, D. Lap, Den Hoorn, B. C. van der Veen, De Cocksdorp en B. C. van Veen, Oudeschild. H. B- de Ridder, De Koog, voor het vak tekenen. MINISTER MANSHOLT SPRAK OP VRAAGAVOND PARTIJ V. D. ARBEID Een dezer dagen stak wederom een minister naar het eiland Texel over, nu niet om een officiële daad te gaan ver richten zoals het in gebruikstellen van een waterleidingbedrijf, maar om een inleiding te houden op een z.g. vraag- vergadering. Het was minister Mansholt, die zich op verzoek van de Agrarische Sectie Texel van de Partij van de Arbeid be reid had verklaard om dinsdagavond j.l. mede te werken onder het motto ,,U vraagt, minister Mansholt antwoordt". Toen de heer Jac. Roeper Johzn. de bijeenkomst namens de Agrarische Sec tie Texel van de P. v.d A. opende was de zaal flink bezet, ofschoon men op een grotere belangstelling had gerekend. „Maar als je een avond voor onze land bouwers organiseert weet je nooit te voren hoe groot de opkomst zal zijn", aldus de heer Roeper, die in zijn diverse functies al heel wat vergaderingen ge leid heeft. Spreker merkte op, dat men deze avond niet in de eerste plaats moest be schouwen als een politieke vergadering, maar meer als een gelegenheid tot een gesprek te komen. Zo nodig met critiek, want „de bewering van sommigen, dat wij alle maatregelen, welke de overheid neemt maar critiekloos aanvaarden ver dient niet meer dan een glimlach". Minister Mansholt begon zijn inleiding met op te merken, dat hij naar Texel was gekomen om voorlichting te geven inzake die vraagstukken, welke voor het gehele Nederlandse volk van de grootste betekenis zijn. De politieke situatie in ons land gaat de laatste jaren gepaard met een toene mende spanning tussen de P. v.d. A. en de confessionele partijen. Spreker be sprak het gelukte streven van prof. Romme om de KVP, progressief, en de KNP, conservatief, tot een fusie te bren gen. Hierdoor moest de KVP het roer wel enigermate omgooien en is in die partij een terugkeer naar de vooroor logse verhoudingen ontstaan. Wij naderen de verkiezingen. Aller wegen worden de schoonste beloften ge daan: enerzijds de belofte tot verlaging van de belasting, anderzijds de belofte tot vernieuwing en verbetering op veler lei gebied, oa.. dat van het onderwijs. Maar wil men vernieuwen, opbouwen en verbeteren dan dient men noodgedwon gen te beschikken over de financiële middelenBepaalde economische en culturele maatregelen kunnen echter niet worden genomen als tot belastingverla ging wordt overgegaan. Minister Mansholt besprak in grove lijnen het streven van de P. v.d. A., die zodanige maatregelen wenst te treffen, dat iedereen kan profiteren van de wel vaart. „Wij zijn niet gediend met een vrije loonvorming, maar met een geleide loonpolitiek, welke prof. Romme thans plaats wil doen maken voor een vrije loonvorming. Dat de maatregelen, welke de P. v.d. A. voorstaat hun gunstige invloed in tussen niet missen, moge blijken als wij de situatie onderkennen, waarin Enge land, België, Frankrijk en andere lan den verkeren. De welvaart van nu is mede te danken aan het meesterlijke beleid van onze oud-minister van finan ciën, prof. Lieftinck. De lonen van de landarbeiders willen wij binden aan die van de industrie, om dat wij niet terug willen naar de vroe gere situatie, waarin de agrarische sec tor minder hoog werd aangeslagen dan waar zij krachtens haar grote beteke nis voor het gehele volk recht op heeft. De waardering van de arbeid moet zo danig zijn als overeenkomt met de be tekenis van die arbeid voor het gehele volk. Wat de prijspolitiek aangaat: wij stre ven ernaar de prijzen zoveel mogelijk in de hand te houden, maar mijn ambtge- I noot minister Zijlstra (A.R.) heeft tekort geschoten inzake de middelen, welke hem de controle inzake de prijsvoering mogelijk maken. Eenvoudig is deze aan gelegenheid overigens niet, want je kunt geen artikel bedenken, dat niet onder hevig is aan ondernemersafspraken. Ons grote bezwaar is, dat deze afspraken volkomen geheim zijn. Openbaarheid van alle ondernemersafspraken is een eerste eis. Hieruit mag niet worden geconclu deerd, dat wij er op uit zouden zijn, dat het bedrijfsleven elkaar in een felle, on gebreidelde concurrentie te lijf zou gaan. Ons streven is gerechtvaardigde verdeling van de welvaart. En nu de agrarische sector. Het land- bouw-economisch instituut geeft ons in deze opening van de boeken, maar daar mee zijn wij er nog niet. De vraag is, hoe kunnen wij voorkomen, dat de land bouw weer afglijdt naar een bedrijfstak, die in grote moeilijkheden verkeert. Wel, in de eerste plaats door te zorgen, dat de landbouwer in staat wordt gesteld zijn bedrijf zo goed mogelijk te exploi teren. Hij dient dus produktief te kun nen werken. Hiertoe geeft de overheid over 1956 voor een bedrag van f 170.000.000,uit aan subsidies t.b.v. agrarische verbeteringen; voor de jaren 1957 en 1958 hopen wij resp. 205 en 235 miljoen gulden te kunnen uittrekken. Wat de kosten der ruilverkaveling aangaat: het is redelijk, dat de eigenaar het verschil in waardeverhoging betaalt, de regering neemt de rest van de kosten voor haar rekening. Wij zullen trachten per jaar 30.000 ha. af te leveren en zo in 10-15 jaar het eer ste urgentieprogramma uit te voeren. Bij verlaging der belasting zou toepas sing van deze noodzakelijke maatregelen niet mogelijk zijn. Ik begrijp goed, zo vervolgde minister Mansholt, dat er in landbouwkringen enige ongerustheid heerst, waar er spra ke is van superconjunctuur in de indus trie en een zekere teruggang in de uit komsten van het agrarisch terrein. De oorzaak hiervan is het feit, dat over de gehele wereld de agrarische produktie niet in overeenstemming is met de vraag: de wereldmarkt is ontwricht, wat voor een deel nog te wijten is aan de maatregelen, welke t.b.v. de voedsel voorziening werden genomen tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. De wereld marktprijs hangt ten nauwste samen met de maatregelen, die in de betrokken landen worden genomen. Geleide economie betekent wèl op be paalde punten in te grijpen en steun te verlenen, maar is niet synoniem aan een onbegrensde staatsbemoeiing, Waar nu de welstand van de boer voor een groot deel afhankelijk is van de activiteit van handel en industrie moet die activi teit in de grootst mogelijke vrij heid kunnen plaats vinden. Persoon lijke ontplooiing is ons een groot goed. Waar dit niet strikt noodzakelijk is, zullen wij ons van ingrijpen van hoger hand moeten onthouden, maar dat wil niet zeggen, dat wij onze hand van de landbouw zouden moeten aftrekken: essentieel is, dat wij een vloer leggen om het doorzakken van de prijzen te voor komen. Spreker besprak voorts de maatrege len t.a.v. de garantieprijs voor de melk, maar het woningprobleem achtte spre ker van grotere betekenis dan de strijd rond de melkprijs. „Wegens het thans gevoerde economische beleid is mijn ambtgenoot, minister Witte, niet in staat een groter aantal woningen te bouwen: er zouden veel meer woningen kunnen verrijzen, indien er rationeler werd gebouwd. Meer en goedkopere wo ningen van gelijke kwaliteit zouden daar de vrucht van kunnen zijn. Spreker il lustreerde dit met een sprekend voor beeld uit de praktijk. De verkiezingen naderen. U kunt zelf bepalen welk beleid in de naaste toe komst gevoerd moet worden. Verschil lende politieke partijen zijn zeer vaag in hun uitspraak en daar hebben zij ook hun reden voor: een aantal partijen toch steunt op een confessionele basis. ,Ik vind dat eigenaardig, het is zelfs iets specifiek Nederlands, want in Italië, Frankrijk, Engeland, Amerika en noem maar op, kent men die basis niet. In Nederland echter wordt het christen dom op het politieke vlak geplaatst, maar ik kan niet inzien, dat er een r.-k. landbouwbeleid en een prot.-chr. land bouwbeleid zouden kunnen bestaan. Velen delen mijn mening en besloten zich daarom te verenigen in de P. v.d. A. Het verschil in levensbeschouwing is daartoe geen belemmering, ja, dit achten wij zelfs een rijkdom en diezelfde rijk dom vinden wij terug in de P. v.d. A. Daarom mogen wij ons niet isoleren, want dat is een vlucht voor wat het hoogste zou moeten zijn: de eenheid en die eenheid kunnen wij in Nederland bewaren, ondanks het verschil in levens beschouwing, welke wij niet behoeven prijs te geven als wij in contact komen met en toetreden tot een organisatie, waarin wij ook andersdenkenden ont moeten". Tot zover minister Mansholt, wiens interessante, rustig uitgesproken rede met bijzondere aandacht werd gevolgd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door zes personen gebruik gemaakt. Deze vragen werden door mi nister Mansholt op duidelijke wijze be antwoord. In zijn sluitingswoord vestigde de heer Roeper nog de aandacht op de bijeen komsten met als spreker Ds. Buskes en de heer Thomassen, resp. te Den Burg en De Cocksdorp. SVC-nieuws De adsp. wedstrijd werd uitgesteld in verband met de bevrijdingsfeesten aan Oosterend. Komen we allemaal trainen? Het tweede speelde een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Oosterend 2 en won verdiend; uitslag 31. tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. wordt door

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1