Cfro en Zwartsjexels in het harL, 1 3 Oosterender adspiranten werden kampioen Vereniging Veilig Verkeer „Texel" Land van beloft en astoor Z. v. d. Klein 25 jaar priester 70e JAARGANG No. 7050 rEXELSEWCOURANT jave N.V. v.h. Lcrageveld de Rooi) khandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. toor Z- van der Klein, De Cocksdorp, heeft zondag 3 juni jl- zijn zilveren sterfeest gevierd. Rechts naast de jubilaris zijn moeder, mevr. Van der in, links pastoor Th. van der Lugt uit Amsterdam, die enige dagen waarne- id pastoor te De Cocksdorp is geweest- astoor Z. van der Klein heeft zondag zilveren priesterfeest gevierd. Het is spontane feestviering geworden, irbij de Parochianen van Eierland en Cocksdorp hun genegenheid voor hun der in woord en gebaar op ondubbel- ïige wijze hebben bewezen. Pastoor der Klein is in de korte tijd, dat hij rexel arbeidt, reeds een ruime plaats le harten zijner parochianen gaan in- len. Men heeft zijn jubileum gevierd, jubileum tevens van een gevierde soonlijkheid. oals te doen gebruikelijk werd de a.s. ilaris verzocht zijn parochie enige en over te dragen aan een andere ;oor. Waarnemend pastoor werd Z.E. van der Lugt, pastoor te Amsterdam men had waarlijk geen beter keuze nen doen, want toen pastoor Van der in nog kapelaan in onze hoofdstad was pastoor Van der Lugt zijn pas et feitelijke feest begon zaterdag toen de jubilaris samen met zijn ^■der en andere familieleden met „De ^Beraad" naar het eiland overstak* Br hij door een deputatie van de pa- iie hartelijk werd begroet: aan de is van polder Eierland stond een lie landauer van de heer D. Witte n. gereed om de jubilaris in konink- vaart via Postweg, Schoolweg, ifdweg en Wageningseweg naar de k te voeren. Vier ruiters, getooid met [gele sjerpen fungeerden als escorte toen de stoet het Molenbos bereikt was daar een lange stoet van in fkleding gestoken kinderen ter ver- coming aanwezig. Ze zwaaiden en- siast met vlaggetjes en toen het dorp d bereikt was daar reeds een groot tal parochianen samengekomen. Na Pastoor van der Lugt te zijn be- t schreed de jubilaris onder een door Feestcommissie gebouwde erepoort om hierna te luisteren naar een omstlied, dat de jeugd uit volle t toezong. Hierna begon in de akvol versierde kerk het lof, waar- geassisteerd werd door kapelaan S. ersen uit Amsterdam als diaken en elaan Scholtes, Amsterdam, als sub- :en. e zondag begon met een plechtige jmis met presbyter assistens pastoor van der Lugt, diaken pastoor N. k uit Nieuw-Den Helder, en subdia- pastoor A. Coelen uit Schermerhorn. astoor van der Lugt hield een feest- ers iikatie. „Bij ieder priesterfeest is een r v ioon het middelpunt, doch meestal is aSD nand er meer van doordrongen dan Jetrokkene zelf, dat het niet gaat om persoon, zelfs niet om zijn priester- >P, maar om het priesterschap van de wige Hogepriester, Jezus Christus, zichtbare priesterschap in Gods Kerk |gt het kenmerk van heel het Ver- ingswerk, dat het goddelijk en men- k is: goddelijk in roeping, taak en adevolheid, menselijk in stijl. ooral een parochie als deze, waar 'stal om de 4-5 jaar een andere pas- wordt benoemd, ziet dat god-men- k kenmerk van het priesterschap duidelijk. Iedere pastoor is anders aard en karakter, heeft zijn eigen en zienswijze, maar er is iets, dat allen tezamenbindt en één maakt: zl£ !r van hen is de man Gods, die Gods )rd verkondigt, de zieleherder, die >mhoog leidt, de offeraar, die met en tens U als offeraar voor God staat. ideaal van deze pastoor is vooral Kerkelijke eredienst, niet als een se- niterhjke plechtigheden, maar als de getting van Christus' verlossings- onder ons. °gen pastoor en parochianen van De der, •ug- w 30g :n, et] k sr ou VS >nd en tv. dit Cocksdorp in die eredienst rond het al taar één zijn. Het is het altaar van Uw pastoor, het altaar van de Eeuwige Hoge priester". Na de Hoogmis, waarin het koor door leden van Den Burg was versterkt, volg de in de zaal van Nota een gemeenschap pelijk ontbijt. De zaal was tot in alle hoeken met belangstellenden gevuld. Na het ontbijt werd het woord gevoerd door de heer P. Zoetelief, voorzitter van de feestcommissie, die de jubilaris, na mens de parochie, met een geschenk on der couvert verraste. In zijn toespraak betrok hij tevens de moeder van de ju bilaris. Als tweede spreker voerde Ds. W. A. Soesan het woord, die evenals mevrouw Soesan het feestelijk ontbijt meevierden. Spreker deed bij zijn felicitatie zijn vreugde tot uiting komen over de vriendschap tussen de jubilaris en hem zelf en wees op de eenheid in Jezus Christus, die beiden ondanks alle ver schillen tezamenbindt. Namens de L.T.B. werd het woord ge voerd door de heer Th. Rutten. Enige oud-collega's uit de parochie De Liefde te Amsterdam, de vorige stand plaats van de jubilaris, wezen in gloed volle bewoordingen op de leegte, door de jubilaris achtergelaten. De heer Lokkerbosch voerde het woord namens de Amsterdamsche verkenners, waarvan pastoor van der Klein aalmoe zenier was. Namens deze verkenners bood spreker de jubilaris een geschenk aan. Een zwager van de jubilaris sprak zijn grote voldoening uit over dit echte fami liefeest, dat op de overkantse gasten diepe indruk had gemaakt. Aan het slot dankte de jubilaris alle sprekers en de versterking van het koor, waardoor de luisterrijke viering nog diepere indruk had gemaakt. Intussen was het hoog tijd geworden voor de receptie. Deze werd o.a. bezocht door burgemeester C. de Koning. Velen kwamen de jubilaris hun gelukwensen aanbieden. Het feest werd besloten met een dank- lof. Pastoor C. Persoon, Den Burg, en pastoor C. Nijssen, Oudeschild, fungeer den hierbij resp. als diaken en subdiaken. Deze bijzondere dienst was goed bezocht. De jubilaris sprak in zijn predikatie woorden van hartelijke dank tot allen, die de 2de en 3de juni voor hem tot on vergetelijke dagen hadden gemaakt. Vermelden wij tenslotte nog, dat de feestcommissie was samengesteld uit het Kerk- en armbestuur en diverse organi saties. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de parochie na de oorlog driemaal een zilveren priesterfeest heeft gevierd, want ook pastoor Van Dijk en pastoor Van Rooyen herdachten te De Cocksdorp het feit, dat zij vóór 25 jaar tot priester werden gewijd. NIEUWE RUILVERKAVELINGSWEGEN Even voorbij de Noodslachtplaats ont dekten wij een nieuwe' weg, die ten noorden van „Nieuw Leven" loopt. Wij kwamen tenslotte in Spang terecht, waar de kortste weg naar Oosterend thans ook opgeleverd is. Het is de moeite waard op een mooie dag eens een fietstochtje met de familie door dit gebied te maken. Dit geldt ook voor de wegen, die door de Hemmer zijn aangelegd. De Hoornderweg raakt straks twee zeer lastige bochten kwijt, nl. die bij de Dijksloot, want vanaf de Oude Kamp is thans een weg gereed gekomen, die pre cies op de klinkerbestrating aansluit. De brug moet echter nog worden gebouwd. VERKIEZING TWEEDE KAMER Uitoefening kiesrecht door personen die in dienstbetrekking zijn Do burgemeester der gemeente Texel herinnert in verband met de aanstaande verkiezing van de leden der tweede ka mer aan de onderstaande bepalingen der kieswet. 1. Volgens artikel I 10 der kieswet is iedere werkgever verplicht te zorgen, dat iedere werknemer, die bij hem in dienst betrekking is en bevoegd aan de verkie zingen deel te nemen, voor zover deze niet buiten de tijd van zijn dienstbetrek king aan de verkiezing kan deelnemen, daartoe de gelegenheid krijgt. 2. Volgens artikel I 11 der kieswet is iedere werkgever, die door personen van drieentwintig jaar en ouder arbeid doet verrichten in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in elk arbeids- lokaal gedurende ten minste twee werk dagen vóór en op de dag der stemming op zichtbare wijze is opgehangen een door of namens hem ondertekende lijst, waarop ten aanzien van die kiezers, de tijd daarvan vermeld staat. 3. Op grond van artikel X 10 der kieswet wordt de werkgever die de hierboven vermelde, hem opgelegde verplichtingen niet nakomt, gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Texel, 31 mei 1956. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. WAAR STEMT U? Texelaars, die op 13 juni aan de vaste wal stemt, en gasten, die tijdelijk op Texel verblijft, en hier stemt, vergeet U niet naar het stembureau mee te nemen het rose formulier, dat door U en een ambtenaar is ondertekend. Zonder dit papier wordt U niet tot de stemming toegelaten. Texel, 30 mei 1956. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Vrijdag 8 juni Den Burg, hotel Texel, Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, spreker Mr. Dr. C. Berkhouwer uit Alkmaar over „Alge mene politiek". TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 4 juni 1956 2330 lammeren 7893 (handel vlug); 10 schapen 115135; 40 biggen 4260; 18 nuchtere kalveren 4065. PUZZELRIT VAN ZONDAG 3 JUNI Ter gelegenheid van de Sportuitwis- seling met Purmerend hield de M.C. Texel zondagmiddag een puzzelrit. Er waren maar 5 motorrijders uit Purmer end gekomen, wat wel jammer was. Er verschenen verscheidene auto's, motoren en bromfietsen aan de start, welke om 2 uur bij de R.K. school plaatsvond. Het was heerlijk weer en de rit voerde langs vele nieuwe wegen. De rit, door de he ren B. Dros en C. Zegel uitgezet, zat goed in elkaar. De heer A. Zielman had 'm gecontroleerd. Er moest af en toe goed gepuzzeld worden en daarbij raakten sommigen wel eens in de knoop, maar meestal kwam men wel weer op het goede pad. Om ruim 4 uur kwamen de eerste binnen en kon begonnen worden met het uitrekenen van de kaarten, maar nog voor de bussen naar de boot ver trokken kon de voorzitter de uitslag be kendmaken. De 3 beste motorrijders van Texel hadden tezamen 27 strafpunten en de 3 van Purmerend 229 strafpunten, zodat Texel had gewonnen. Motoren: 1. A. Brans 5 str.; 2. S. de Porto 11 str.; 3. A. v. Liere 11 str.; 4. A. Ran 11 str. Auto's: 1. C. de Wit 9 str.; 2. C. de Waard 13 str.; 3. F. Keijser 14 str.; 4. J. P. Eelman 26 str. Bromfietsen: 1. D. de Vries 20 str.; 2. G. Wenninck 29 str.; 3. J. Roozendaal 30 str.; 4. A. Keijser 32 str. De voorzitter bracht dank aan allen, die medegewerkt hadden aan deze sport middag in het bijzonder aan de uitzet ters, controleurs en politie. STEMMING TWEEDE KAMER De burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat op woensdag 13 juni 1956 van des morgens acht tot des namiddags zeven uur de stemming ter verkiezing van de leden der tweede ka mer van de staten-generaal zal plaats hebben. Hij herinnert aan de verplichting, be doeld in artikel I 9, der kieswet. Ieder, die volgens het kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, is ver plicht zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stem bureau van het voor hem aangewezen stemdistrict. Voorts wijst hij op het bepaalde in artikel 128 van het wetboek van straf recht: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Texel, 31 mei 1956. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING De eilandcompetitie voor adspiranten werd gewonnen door het elftal van de S.V. Oosterend, dat hierboven in slagoide voor de fotograaf poseert De trots op hun gezicht laat zich raden, want het is een zware strijd geweest- Onze felicitaties! Voorste rij, van links naar rechts: P. Kali, P. Brouwer, E- Eelman, M- v.d. Wete ring en K. Boer sen Middelste rij: R- Vlaming, G. Smit en K. Dros, achterste rij: F. Roodlip (res), K- Timmer, K. Witte en J. Mantje. SCHOOLVOETBAL De j.l. zaterdag gehouden wedstrijden leverden enorm veel spanning. Het be gon nogal rustig. Den Hoorn verloor met -0 van R.K. Den Burg en Oosterend met 31 van OLS Den Burg. In de rust speelden twee meisjesploe- gen een handbalwedstrijd, die best het aanzien waard was en die de organisa toren voor deze vraag stelde: „Is andere jaren een toernooi voor meisjesploegen mogelijk, dus voetbal voor de jongens en handbal voor de meisjes?" Om de 3de en 4de prijs traden Ooster end en Den Hoorn in het strijdperk. Ge- lijkopgaande wedstrijd, uitslag 33. Ver ging volgde, doch geen wijziging in de stand. Dus werd er beslist: „Strafschop pen nemen". Grote vreugde bij het pu bliek, spanning bij de betreffende clubs en nervositeit bij de twee keepers en de 2x vijf voorhoedespelers, die nu de be slissing in handen hebben. Oosterend bleek schot vaardiger dan Den Hoorn en behaalde dus de 3de prijs, terwijl de 4de prijs, een keurige medaille naar de nieuwe Jan Drijverschool gaat. Hierna de kampioenswedstrijd. Beide ploegen gaven geen duimbreed toe. Trouwens de harde wind maakte goed spel welhaast onmogelijk, 't Werd een enerverende match. Uitslag 11. Dus weer verlenging en weer strafschoppen. Nog meer belangstelling, nog groter spanning. Resultaat weer gelijk, nl. 33. Mede omdat de beschikbare tijd ruim was overschreden, greep de commissie thans in en besloot een beslissingswed strijd te laten spelen, teneinde dan uit te maken, welke van de twee Burgse scholen kampioen zal worden. We zijn benieuwd! In de volgende Texelse Courant bij zonderheden over de datum en het aan- vangsuur van deze „big match". QUO VADIS (MET DE CARAVAN) Een stoffelijk zeer verwend toerist vertelde ons zondagmiddag, dat hij ver geefs had geprobeerd dicht bij het strand een plaatsje voor zijn caravan te be machtigen. Dat speet hem zeer, want het gezin telt kleine kinderen. Hij had verwacht, dat men hem er gens een stukje duinterrein niet te ver van de branding zou kunnen aanbieden, maar teleurgesteld moest hij ons eiland weer verlaten. Wij hebben er onze ver wondering over uitgesproken, dat men in de duinen achter De Koog geen cara vans duldt. FIETSPAD DEN BURG-OUDESCHILD Dit fietspad is nagenoeg gereed, alleen het gedeelte bij Oudeschild, waar het zich in tweeën splitst, prijkt nog met het bekende witte bord met rode rand. In tussen hebben wij kunnen constateren, dat het een mooi, breed pad is geworden en men rijdt op veilige afstand van de (verlegde) sloot. MASSALE ZANG- EN MUZIEKUITVOERING Op 23 juni hopen de Texelse zang- en muziekverenigingen een massale uitvoe ring te geven in het park. Dit concert staat onder auspiciën van de Culturele Raad. Vrijdagavond is er reeds in het gebouw van het Texels Fanfare o.l.v. de heer C. Bremer, Oosterend, gerepeteerd. De dames waren in behoorlijke getale opge komen, maar de heren en met name de tenors, waren maar weinig in aantal. Vanavond wordt er, aanvang 8 uur, wederom gerepeteerd en wel in de Ned. Hervormde kerk, en dan zullen ook de drie Oosterender koren aanwezig zijn. De directeur hoopt, dat nu alle deelne mers-leden aanwezig zullen zijn. Het is nodig, wil men op de 23ste een goed figuur slaan. Het programma op de 23ste is als volgt: „Avanti" neemt het eerste deel voor haar rekening daarna treden de vier Texelse muziekcorpsen gezamenlijk op met 4 marsen en 2 ouvertures en vervolgens zullen de zangkoren zich samen met de muziek laten horen. Deze zullen bren gen: „Judex", „Nader mijn God bij U" en „Gloria". Het koor van De Koog kan wegens de seizoendrukte jammergenoeg niet van de partij zijn. Vraag: Wat is het verschil tussen de twee volgende verkeersborden: a. een rond blauw bord met een pijl, bij voorbeeld naar rechts wijzende; t een rechthoekig blauw bord met een witte pijl, bijvoorbeeld naar links wij zende. Antwoord: a. Dit bord geeft een verplichte rijrich ting aan en verbiedt iedere andere rich ting van rijden. i(Dit gebodsbord houdt dus tevens een verbod in). b. Het rechthoekige bord geeft in een bepaald geval de beste rijrichting aan. Hierbij is het dus niet verboden een andere richting te rijden, dan de pijl aangeeft. Opmerking: Terwijl men het ronde bord meestal gebruikt bij blijvende ver keerssituaties, wordt het rechthoekige veel gebruikt om bijvoorbeeld een om legging aan te duiden, bij een tijdelijke afgesloten weg. De verkiezing staat te komen, Hou me vast en sta me bij. Iedereen is weer in actie Voor zijn „zus en zo" partij- Allerhande soorten leuzen Worden er weer uitgestort. 't Is alleen de vraag maar, vrinden, Of dat ook bewaarheid wordt! Jansen stemmen, Klaassen remmen. Minder arbeid, veel meer brood, Welvaart en geluk voor allen, Foetsie met de woningnood. Links uit, rechts uit, midden houden, 'n Elk geeft op zijn wijze raad. Doch de tijd zal moeten leren Of 't gepraat wordt of de daad- Voor de radio, in zalen Komen sprekers velerlei En 't refrein is steeds hetzelfde: „Stemt alleen ónze partij, Al de anderen beloven Maar WIJ zullen het straks doen - Maar of alleen dat geloven? Tsja, daar wringt nog steeds de schoen. Maar allee, dat mag niet hind'ren, Holland is in deze tijd Weer het landje van beloften, Alle narigheid ten spijt. En hóe wij het ook bekijken, En wat ook de uitslag zij, Onze kranten en de drukkers, Spinnen er goed garen bij. Huib de Rijmelaar - NUTSSPAARBANK IN MEI Ingelegd 128.676,46; terugbetaald 34.482,22; Meer in dan terug 94.194,24; Kapitaal inleggers 871.225,59. Aantal posten van inleg 105; aantal posten terugbetaald 89; nieuwe boekjes 6; afbetaald 1; in omloop 564 boekjes.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1