Cjroen 'ZwartsJexeh in het DDD riote moeilijkheden gevreesd op de veerdienst Oudeschild - Den Helder" De Tandpasta N?l( *t)e ttetx/uipeufitf. van demsfe wuj. meenteraad telegrafeerde aan minister: Direkteur NV TESO: De moeilijkheden zijn er al" Altijd schone tanden. Altijd frisse mond $1 fCiestdezm&fyde. kiest PANG EEDAG 30 JUNI 1956 fEXELSE 70e JAARGANG No. 7057 COURANT [ve N.V. v.h. Langeveld de Rooij handel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652 - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. 11 t was te voorzien, dat de Texelse lenteraad het verkeersprobleem -Den Helder niet onbesproken zou Al betreft het hier dan in wezen cwestie tussen de rijkswaterstaat en V. Texels Eigen Stoomboot Onder- ig, deze aangelegenheid is voor ge- ons eiland van dusdanige betekenis, ien instantie als onze Gemeenteraad t zou schieten zo zij zich slechts tot nctie van (belangstellende) toeschou- zou beperken. t is immers zoals de heer P. Smit betoogde: „Als ze niet tot elkan- comen zie ik de Texelse gemeen- als het slachtoffer en die conse- tie kunnen wij niet zonder meer op ïemen". aten wij in een telegram aan de ster van Waterstaat onze bezorgd- kenbaar maken over de huidige si- aldus stelde de heer S. Keijser Hij kreeg de gehele raad mee en zo de Minister tijdens de dinsdag jl. iden zitting het volgende telegram iden: „De gemeenteraad van Texel, in vergadering bijeen, spreekt een mig zijn bezorgdheid uit over de 1,5 s( ikkeling in de verkeerssituatie I ischild-Den Helder. Vreest grote lijkheden bij het verwerken van het stenvervoer en dringt aan op een e oplossing". lirecteur van de N.V. TESO, de heer van der Vlies, merkte naar aanlei- van dit telegram op „De moeilijk- n behoeven niet meer te worden ge it verkeersprobleem werd tijdens de vraag aan de orde gesteld door de P. Smit, die opmerkte, dat hij de 'ikkeling van de verbinding Texel- Helder verontrustend zag worden de reserveboot niet meer in de ha- mag liggen zie ik daar brokken van in. Ik blijf buiten de vraag, wie schuld treft, maar ik zou het op prijs als de raad daar zijn verontrus- over uitsprak. Ik denk o.a. aan die int, wiens leven stellig gered werd zij de aanwezigheid van een reser- ot". rgemeester De Koning antwoordde, en W. omtrent deze aangelegen- reeds enige besprekingen hadden erd. Wij hebben gesteld, dat wij on- st waren t.a.v. het vreemdelingen- eer en de komende periode met bij- ere zorg tegemoet zien. Wij hebben hoofd-ingenieur-directeur van de waterstaat over deze aangelegen een brief geschreven én wij hopen, er een oplossing wordt gevonden het overleg, dat momenteel nog de is, want de moeilijkheden groeien, raard kunnen wij niet beoordelen, die oplossing moet zijn. G. Vrijdag-Keijser (VVD): ar wij kunnen wel protesteren. De ige situatie acht ik in ieder geval de juiste oplossing", jorzitter: Als de stroom toeristen nog wordt i(en de grote stroom moet komen - red.) ben ik ook bang voor de. Ik werd dezer dagen door de be- der van Loodsmansduin opgebeld de vraag wat hij de mensen moest .ellen, die hadden vernomen, dat de °J*. elijkheid bestond, dat de veerdienst nng 10,4 Lap >lf i: ?lope 7.25, 2. i 8.5 .9; 2 8.19. Tiers iOO n aa n K n he voo d. aa 'ock jrN scho verl gen< Bur ijke ïthje ze ell< door elegd zou worden? Dit werkt •erokkent ons schade, evr. Vrijdag: Heeft U gezien, hoe auto's op het plein bij de boot tegen ar opreden? Het vroeg erom en de zegt dan ook, dat dit niet op te ai is". »orzitter: B. en W. hebben de hfd-ir.- van de Rijkswaterstaat gewezen op irote toevloed van vreemdelingen angedrongen op een zodanige rege- dat een vlot vervoer wordt ge- rborgd. Beide partijen moeten tot nder komen, het kan niet anders, t iedere dag neemt de drukte toe en if zaterdag a.s. gaat het vervoer met •ngen omhoog. („En de volgende week rdag wordt het helemaal druk", al- wethouder De Waard (P. v.d. A.). e heer Keijser stelde hierop voor een gram aan de Minister (zelf) te sturen, ir de voorzitter zei, dat hij het met tactiek niet eens was: hij zag nl. de ste kans op een spoedige oplossing de hoofd-ingenieur-directeur van de ^waterstaat. „Wij kunnen onze brief de hfd.-ir.-dir. aanvullen met te wij- op onze verantwoordelijkheid t.o.v. ziekenvervoer". evnfl '6Vr' Vrijdag: „Dit is zoet en lang- L/izou het liever wat forser willen "pakken". te heer S. Keijser: „Wij zijn het er c je Ze i' den at g rsch me ilacl in ■t J" liste Kt op. hooi \lsj< -nde [aar toch allemaal over eens, dat het een noodtoestand gaat worden". Mevr. Vrijdag: „Laten wij over het voorstel (telegram) van de heer Keijser stemmen! De raad besloot hierop eenstemmig tot het zenden van genoemd telegram. 46 zomerhuisjes Een andere belangrijke aangelegenheid was het voorstel van B. en W. om bij de Kamèrweg te De Koog 46 zomerhuisjes te bouwen ter leniging van de woning nood. Het is de bedoeling van het ge meentebestuur om bij de toewijzing van de zomerhuisjes voorrang te verlenen aan jonggehuwde gezinnen. Het mogen geen permanente woningen blijven: na vijf jaar zullen de bewoners een nor male woning aangeboden krijgen, terwijl de zomerhuisjes dan ten dienste van het toerisme kunnen worden aangewend. De bewoners zullen dan in de gelegenheid worden gesteld deze huisjes te kopen. Dit zouden B. en W. zelfs zeer toejuichen, want dit zou ook het exploitatieverlies verlichten. Mevr. G. Vrijdag-Keijser noemde het plan schitterend, maar de plaats om te huilen. De voorzitter merkte op, dat Texel de normale woningbouw moet zien om te schakelen en wel zodanig, dat wij op 70 woningen per jaar komen. Een aantal van 85-90 woningen is weliswaar noodzake lijk, maar dat aantal halen wij toch niet. De zomerhuisjes kunnen over 7 maanden gereed zijn. De heer S. van der Vis l(CHU): „Is U er wel zeker van, dat die jonge gezinnen over vijf jaar kunnen worden opgevan gen?" Voorz.: „Naast een tijdelijke opheffing van de woningnood zullen wij ervoor zorgdragen, dat wij sneller en meer wo ningen bouwen. Dat wij 50 zomerhuisjes kunnen gaan bouwen is te danken aan een speciale vergunning van de directie van Wederopbouw, die onder normale omstandigheden nimmer toestemming geeft tot de bouw van noodwoningen. Men heeft echter rekening willen houden met de speciale situatie van Texel, met dien verstande, dat de normale woning bouw doorgang vindt en de zomerwonin gen t.z.t. voor het toerisme worden ge bezigd". De voorzitter merkte op, dat wij op die manier de extra achterstand van de laatste twee jaar tijdelijk opvullen, maar als wij de bouw van de normale woningen niet in een behoorlijk tempo toepassen zitten wij straks weer in de nood. Wederopbouw aanvaardt dit plan niet op zichzelf. Wethouder De Waard: „Elders hebben wij geen grond en bovendien zou Weder opbouw daar dan niet mee akkoord gaan". De heer J. Daalder (AR): „Ik ben dank baar voor het voorstel, maar ik heb be zwaren tegen de plaats: U wilt deze zo merhuisjes bouwen in een dorp waar de woningnood het geringst is. Ik denk in deze aan Den Burg en Oosterend. Ik zou B. en W. daarom in overweging willen geven om, als de mogelijkheden er zijn, ook in die richting iets te proberen. Je drijft de a.s. bewoners in een hoek, waar zij wat hun werk betreft helemaal niet thuis horen.". Voorz.: „Dit is in B. en W. uitvoerig besproken, maar wij zijn er niet van overtuigd, dat je elders over vijf jaar een respectabel restant zoudt aantreffen". De heer Daalder: „Het vreemdelingen verkeer blijft toenemen en daarom zie ik elders toch ook wel mogelijkheden". De heer C. H. Roeper: „Ik juich het plan toe, al zijn er bezwaren aan ver bonden, maar ik ben het niet met de heer Daalder eens, dat wij die gebouwtjes op andere plaatsen moeten neerzetten. Dit brengt het voorstel in gevaar. De heer Daalder ziet het 5-jarenplan blijkbaar over het hoofd: achter het plan van B. en W. zit nl. de bouw van permanente wo ningen en dan sta ik volkomen achter de heer Daalder als die er op aandringt deze permanente woningen op diverse plaat sen op Texel te bouwen". Voorz.: „Het woningbouwplan kunnen wij niet op de ouderwetse wijze voort zetten, op z'n minst zullen ergens 10 tot 40 woningen tegelijk gebouwd moeten worden. Wij gebruiken nu een te vinden situatie om de nood te lenigen". 300 woningzoekenden Wethouder Hin: „De instanties zeggen: alleen in De Koog is het mogelijk en deze instanties stellen ons voor de keuze: me dewerking verlenen of ze komen er niet. Er staan thans driehonderd woningzoe kenden op de wachtlijst, terwijl verschei- denen zich nog niet gemeld hebben." I De heer Daalder: „Ik zie in Eierland toch ook wel mogelijkheden" Voorz.: „Laten wij verstandig zijn en beginnen met dit plan te aanvaarden, al thans in deze raad, want er zijn nog al wat instanties, die hier nog hun woordje zullen gaan meespreken." Meer subsidie voor WV „Texel" Een derde, hoogst belangrijke aange legenheid was de behandeling van het verzoek van de VVV „Texel" tot subsi dieverhoging. De VVV Texel genoot de laatste tijd een subsidie van 3000, maar zou deze met 6000,verhoogd willen zien, zijnde het bedrag van het geraamde begrotingstekort voor het lo pende jaar. De VVV Texel bracht hierbij onder de aandacht, dat haar leden reeds een belangrijke bijdrage leveren en acht te de gevraagde steun in het algemeen belang van Texel als vakantieoord van internationale reputatie. Voorz.: „De VVV acht een aanzienlijke steun van de zijde der gemeente Texel nodig om haar taak te kunnen voortzet ten. Naar mijn smaak is inderdaad een aanzienlijke steun noodzakelijk". Waar na een korte schets van de situatie de raads leden vooralsnog hun spraakzaamheid loochenden, kwam de voorzitter met het volgende voorstel: een verhoging der subsidie met j 4000,waarbij het te kort van 2000,door de leden der VVV Texel zelf zou moeten worden aan gevuld. Wethouder De Waard: „Ik ben er dankbaar voor, dat wij in B en W zoveel over deze zaak gedebatteerd hebben. Mijn eerste gedachte was: het is een com merciële vereniging. Ik ben zeer dank baar voor de toelichting, die de directeur der VVV Texel ons gisteren nog weer gegeven heeft en ik heb daar veel van opgestoken. Wij hebben n.a.v. het gehele subsidie-vraagstuk allerlei besprekingen gevoerd, want naast de VVV zijn er nog zoveel andere lichamen, die meer steun behoeven. Ik kan voorlopig met het voor stel van de voorzitter mee gaan." De heer Van der Vis: „Ik voel meer voor een subsidie tot het gevraagde be drag. De VVV Texel zit te springen om een administratieve kracht, want de di recteur is overbelast. Wanneer de zaak niet normaal kan draaien, voorzie ik grote moeilijkheden in de VVV zelf en vrees ik, dat Den Hoorn en De Cocks- dorp apart zullen gaan als de VVV Texel die kantoren niet kan openhouden. Daar om stel ik voor de gevraagde verhoging van 6000,te verstrekken". Voorz.. „In VVV-kringen moet men al tijd bereid zijn een stijging van de lasten mee te helpen opvangen". De heer Van der Vis: „De Texelse le den betalen reeds meer contributie dan die van andere verenigingen". Mevr. Vrijdag: „Texel is zeer geïnte resseerd in de VVV. Hoeveel ontvangt de gemeente Texel van de kamphuizen?"- Voorz.: 6500,Mevr. Vrijdag: „Plus vermakelijkheidsbelasting van de films, strandexploitatie enz. Ik vind niet, dat de gemeente zo ongeïnteresseerd is. Voorz.: Maar vergeet U dan niet de ww mm Krabben en peuteren maakt de tril 1C1' kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep ln illl-Nlqq de porlön door. doodt de zlekte- kiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP lasten: het museum, de oudheidskamer, het plan tot aanleg van parkeerplaatsen, doortrekken van de weg naar paal 9. Wij profiteren weliswaar van het Sociaal Toerisme, maar het Sociaal Toerisme le vert aan de VW een aanzienlijke bijdra ge. Wij zijn als stichting een van de voor naamste contribuanten van de VW. Mevr. Vrijdag: „De VVV Texel maakt reklame en lokt daardoor ook de mensen voor het Sociaal Toerisme". Voorz.: „Ik ben niet voor een automa tische verhoging als er tekorten ontstaan. De kostenverhoging acht ik volkomen aanvaardbaar, maar ik vind het niet on logisch, dat gesteld wordt, dat men zelf een deel moet opvangen. Mevr. Vrijdag: „Maar als ik naar an dere plaatsen zie, dan is daar de verhou ding gemeente - particulieren 4 1". Wethouder De Waard: „Er zijn ook wel andere gemeenten". De heer Keijser: „De VVV heeft de subsidie-aanvrage zeer scherp gesteld, 'n scheuring in de VVV zou voor Texel een ramp zijn." Voorz.: „4 Pet. van de bezoe kers aan Nederland brengt zijn vakantie op de Waddeneilanden door en Texel neemt daarvan zeker de helft of 2% van het geheel voor zijn rekening". De VW Texel is kennelijk gegroeid uit een sa mengaan van groepen. De VW Texel is een krachtig orgaan geworden en na splitsing zou er van de VW Texel niets meer overblijven. De heer Van der Vis: „Ik zie hier voor ons een taak, want het gaat om het aan trekken van een kracht en deze zal zijn geld zelf verdienen". De heer De Waard: „Ik zou volkomen met U meegaan, als wij de middelen hadden, maar hier liggen diverse subsi die-aanvragen van lichamen, die niet op commerciële grondslag zijn gebaseerd. Ik denk aan de jeugdvorming, de sport enz. De heer Van der Gronden, de directeur van de ANVV, sprak over Amsterdam, BEDRIJFSVOETBALCOMPETITIE De ploeg van de Ruilverkaveling heeft het elftal van J. C. Rab N.V. met een 52 nederlaag naar de kleedkamer te ruggestuurd. De Ruilverkaveling was nl. overwegend sterker en had zich met de rust reeds een 30 voorsprong verze kerd. Het werd zelfs 50, maar toen kwamen de tegenstanders los en scoor den tweemaal. De heer Van der Wiel van de R.V. heeft alle spelers en medewer kenden een gratis gelag aangeboden. Dinsdagavond 7 uur- PTT (in khaki) tegen Gemeente (in wit); 8 uur Fa. Duin (wit) tegen Fa. Agter ((combinatie van elektriciens). Aanwezigheid van reserves is gewenst. De spelers worden voorts verzocht een kwartje te offeren voor bal en netten. DE SCHOOL VAN ZUID-EIERLAND KAMPEERDE Dank zij de goede gaven van verschil lende firma's is het mogelijk geworden, dat de hoogste drie klassen van de o.l. school te Zuid-Eierland toch nog een schoolreisje hadden. Zij hebben van woensdag 21 mei tot zaterdag 23 mei ge kampeerd op de „Bremakker". De kinderen hebben er volop genoten van allerlei soorten spelen o.l.v. het hoofd der school, de heer W. B. Boersma. Ze ondernamen speurtochten, ontmasker den rovers, vingen smokkelaars, bakten op het strand stokbrood, kookten eieren met behulp van door henzelf gejutte brandstof. De firma's, die dit mogelijk gemaakt hebben zijn de heer H. Alta van de „Bremakker", bakker Plaatsman gratis brood, de heer Hooijberg, chocolade, de heer Jb. Bakker, Instuif, en daarnaast was er veel financiële steun. GESLAAGD Annie Bruijn, Jan Kievits en Henk Zijm, allen woonachtig te Den Burg, de den met gunstig gevolg examen voor de akte l.o. (onderwijzer(es). ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagavond 6 uur) SVC-nieuws Het eerste gaat morgen naar WGW 2. Wie niet meegaan, gelieven dit tijdig te berichten. We vertrekken met de boot van 10.20 uur; van Dorp 9,30 uur. Het tweede is vrij. DE NA-OORLOGSE ZESDE LAMMERENMARKTEN Jaar Aanvoer Prijs 1946 1200 17—25,— 1947 1060 19—26 1948 900 24—32,— 1949 850 28—38,— 1950 850 37.44, 1951 700 5570, 1952 750 6076, 1953 700 43—53,— 1954 900 48—59,— 1955 1100 67—83,— 1956 1050 68—82,— ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 1 juli op om 4,26 uur en gaat onder om 9,05 uur. Maan: 1 juli L.K.; 8 juli N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 30 juni 0,15 en 12,00; 1 juli 0,50 en 12,50; 2 juli 1,40 en 13,50; 3 juli 2,45 en 15,00; 4 juli 4,CO en 16,20; 5 juli 5,20 en 17,45; 6 juli 6,30 en 19,00; 7 juli 7,35 en 20,05. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. maar ik antwoordde hem: Dan moet U ook eens zien wat Amsterdam aan ande re instellingen uitgeeft. Als wij de VVV Texel die 6000,geven, zouden wij het Witte Kruis straks misschien 2000, minder moeten geven". De heer Keijser: „,Als U Uw bronnen niet voedt, maar deze stiefmoederlijk be handelt, kunnen andere instellingen ook wel eens in gedrang komen". Wethouder De Waard: „De gemeente kas heeft hier geen voordeel bij". Mevr. Vrijdag: „Het gaat niet alleen om de gemeentekas, maar om de ge meentenaren". Wethouder De Waard: „Als logiesver- strekkende bedrijven door propaganda der WV meer winst kunnen maken, lijkt het mij merkwaardig, dat de ge meente tevens meer subsidie zou moeten verstrekken. Dit zou tot een enorm be drag kunnen gaan stijgen". Wethouder Hin: De gemeentelijke fi nanciën staan er niet bepaald schitte rend bij. Wij moesten onze begroting met 90.000,bezuinigen. Als wij deze subsidie accepteren tot het gevraagde bedrag, moeten wij ons t.a.v. andere posten weer beperkiifgen opleggen. Of de VVV Texel zelf niets meer kan doen, weet ik niet, maar een basiscontributie van 1,10 per lid vind ik belachelijk laag. De VVV is zuiver een belangen organisatie, zoals al onze standsorganisa ties, die ook wel een dergelijk verzoek aan ons zouden kunnen richten. Dit wil niet zeggen, dat wij de VW Texel niet van groot belang voor ons eiland achten. Wij verstaan onze taak wel degelijk: wij hebben voor 162.000,geïnvesteerd aan kapitaalswerken, ten bate van hel toerisme. Ik kan meegaan met het voor stel van de voorzitter om de subsidie eenmaal belangrijk te verhogen". Voor zitter: „Maar mijn voorstel betekent niet een verhoging voor éénmaal!" Wethouder Hin: „Volgens de heer Van aer Vis zijn er te veel „zwarte bedden". Voorz.: „Wij kunnen de subsidie niet voor één jaar verhogen, want niemand zou bereid zijn om op een dergelijke wankele basis in dienst te treden." De heer Van der Vis: „Zouden Gede puteerde Staten bezwaar maken tegen 'n verhoging met 6000, Wethouder De Waard: „Als door hen daartegen geen bezwaar zou worden ge maakt, maar wél tegen de verstrekking van andere subsidies, zou ik bezwaar te gen Gedep. Staten maken. Wat doen wij voor de jeugd? Op heel Texel hebben wij geen sportveld. De heer Van der Vis: „Toen het VVV gebouw aan De Koog gesticht werd heb ben de WV-leden zich vele offers ge troost, evenals de N.V. TESO. Het ge bouw werd in één jaar tijds afbetaald." Wethouder De Waard: „En de gemeen te Texel zorgde voor de bouwgrond". De heer Van der Vis: „De leden beta len reeds voldoende, want 2,20 per bed vind ik een behoorlijke contributie". Wethouder De Waard: „Ik betaal voor mijn eigen organisatie tegenwoordig ook heel wat meer dan enige jaren geleden". Voorz.: „De subsidieverhoging kan niet worden gegeven in de zin van „voor dit jaar en volgend jaar zullen wij het wel weer opnieuw bekijken". Wethouder Hin: „De boekhouder-cor respondent zal zichzelf verdienen". Voorz.: „Als dat blijkt bij de WV- begroting van 1958 en onze subsidie dan inderdaad verlaagd zou kunnen worden, is dat immers altijd mogelijk". Wethouder Hin: „De leden van 'n ver. als Bloembollencultuur betalen 3 pet. van hun bruto-omzet aan hun ver. Ik ver neem, dat voor het orgaan „Voor Vrien den van Texel" een verlies wordt ge raamd,'maar als de leden dit blad op prijs stellen moeten zij het uit eigen middelen bekostigen. Normaal gezien zou de VW zichzelf moeten bedruipen, maar gezien de bijzondere positie die zij in neemt heeft de gemeente Texel altijd meegeholpen. Toch moet de VW begrij pen, dat zij zuiver een belangenorgani satie is en de gemeente moet begrijpen, dat zij nog meer taken heeft, zoals de aanleg van fietspaden e.d." De heer Van der Vis: Iedere door de VW Texel beantwoorde aanvraag kost haar 25 ct. In zeer vele gevallen moeten wij de aanvrager teleurstellen omdat Texel van half juli tot 24 augustus vol geboekt is. Ons krantje moet U zien als een service aan de toekomstige gasten van Texel". De heer Van der Vis deed vervolgens het voorstel om te stemmen over het verzoek tot verhoging van de subsidie met 6000,Voor stemden mevr. G. Vrijdag-Keijser, de heer S. Keijser en de heer Van der Vis. Tegen stemden mevr. J. Koning-Bruin en de heren A. Dros, C H. Roeper, P. Smit, F. L. de Grave, C. Merkx, J. Daalder, J. Vlaming, S. de Waard, Th R. Hin. Het voorstel tot subsidieverhoging met 4000,tot 7000,werd met alle stemmen op die van de heer Van der Vis na aangenomen. (De heren K. Beumkes en W. Wassenaar hadden bericht van verhindering gezonden). De 35 punten tellende agenda werd geopend met het voorlezen van een inge komen stuk van Gedep. Staten. De heer A. Compagner was om formele redenen door de raad een verzoek voor vergoe ding in de reiskosten van zijn kinderen voor het bezoeken van de r.-k. school te Den Burg afgewezen, doch door Gedep. Staten werd beslist, dat een tegemoetko ming tot 60 pet. in de kosten door de gemeente wordt betaald. De heer E. Noordijk werd wegens het (Vervolg pagina 2) S?C" Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los a 32 cent per 100 gram en in rollen 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk ..Rangetje" en op iedere rol.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1