ÏIMHM eerlijk overheerlijk! Ontwikkelen en afdrukken y- ri „Oliver" schrijfmachine bollenkisten E II beschuit met aardbeien Friese beschuit •nT 14 In een rol HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur Doopzitting aan de pastorie, beide ouders worden ver wacht. R.K. KERK DE COCKSDORP De plaatsvervangend pastoor is vrijdag wegens sterfgeval afwezig. Er zijn H. Missen om 7.30 uur v.m. en om 7.30 uur n.m. INGEKOMEN PERSONEN Jan L. Hamerslag, van Den Bosch, Zuid Willemsvaart 20 naar De Koog 2; Hans U. Agter van Amsterdam, Kijkduinstraat 141 naar Den Burg, Stenenplaats 7. HEDEN FILM IN CASINO Wij vestigen nog even uw aandacht op de hedenavond, aanvang negen uur, tc houden filmavond in „Casino". O.a. zal het bezoek van mgr Huibers, bis schop van Haarlem, op het witte doek worden gebracht. OVERZICHT NUTSSPAARBANK MAAND JUNI 1956 Ingelegd f 91.886,32. Terugbetaald f69.915,34. Meer in dan terug f21.970,88 Kapitaal spaarders f 893.196,47. Aantal nieuwe boekjes 11. Afbetaalde boekjes 1 naar elders overgeboekt. Totaal in omloop 574 boekjes. Aantal posten van inleg 89. Aantal posten van terug 72. VIERDAAGSE REIS VAN DE LANDBOUWSCHOOL Van 26 tot en met 29 juni maakten de tweede, derde en vierde klassen van de landbouwschool een schoolreis naar Bruchem in de Bommelerwaard. Op de heenreis werd allereerst de proefboerderij Noord Holland te Wog- meer bezocht en daarna de markt te Purmerend. Hierna ging het naar Mui den waar het Muiderslot bezichtigd werd en tenslotte naar Utrecht waar de Domtoren beklommen werd. Om zes uur arriveerde men te Bru- chen. Hier stonden de leerlingen van de lagere landbouwschool „Den Hoek" klaar om hun loge's op te halen. De tweede dag was voor Noord Bra bant. Allereerst ging het naar Neder lands grootste markt 's Hertogenbosch. Sinds de nieuwe markthallen in gebruik genomen zijn, is deze markt enorm toe genomen. Na de markt werd de St. Jan bezichtigd. Vervolgens ging het naar Vught waar men de fusillade plaats be zocht. Hier komt men diep onder de in druk als men bedenkt dat hier 300 on dergrondse strijders de dood vonden. Ook de ijzeren man werd even be zocht. Nu ging het naar Oisterwijk waar om één van de vennen heen werd ge wandeld. Tenslotte bracht de autobus ons naar Kaatsheuvel in de Elfteling, een sprookjesbos voor jong en oud. De derde dag was voor de Bommeler waard. Allereerst ging het naar de aard- beienveiling te Zaltbommel. Hierop volgde een bezoek aan een paar ruil verkavelingsboerderijen. Ook een water standsproefveld werd bezichtigd. In de Broekheuvel, een voorbeeldboer derij voor de streek werd voor de regen geschuild. Helaas zagen we door de re gen niet de slootreiniger in functie. Au tomatisch draineren hadden we geluk kig de vorige dag nog gezien. Het laatste object was het Slot Loe- vesteyn dat in de meest westelijke punt van de Bommelerwaard staat. De terugreis ging over Rotterdam, waar een bezoek gebracht werd aan het Centraal Bureau. Na de fabrieken en pakhuizen bezichtigd te hebben volgden een maaltijd die klonk als een klok. Hierop sloot aan een rondrit door de stad en een boottocht door de havens. Hoogstvoldaan keerden de jongens met de laatste boot weer terug naar Texel. Het tegenbezoek vindt plaats van 11 tot 14 juli. FILMNIEUWS: STORM OVER MALAKKA Jack Hawkins en Claudette Colbert treden op als het rubberplanters-echt paar Frazer, in een tijd, dat gewapende benden het op de plantages voorzien hebben. De dagen zijn woelig en Liz leeft in tweestrijd: haar zoontje Mike moet naar Engeland worden gebracht (waar hij school zal gaan) en zij zal hem brengen. Zij is van plan, niet naar haar echtgenoot terug te keren. Op de laatste avond bij haar man doen de bandieten evenwel een groot scheepse aanval, slechts op het nipper tje weet men de toestand meester te blijven. Liz besluit, Jim niet in de steek te laten. Dit gegeven garandeert anderhalf uur behoorlijke spanning, waar het spel niet onder te lijden heeft. „SABOTAGE" Atoomgeleerden verdwijnen, munitie schepen vliegen in de lucht, vliegtuigen storten neer, de Rode Haan kraait vic torie. Wie schuilt er achter de onder gronds wroetende saboteurs, die het economische leven ontwrichten? Produ cer Paul Soskin gaf opdracht tot het schrijven van een film, welke niet al leen een tipje van de sluier zou oplich ten, maar ook spanning en sensatie zou brengen, het publiek wakker zou schud den door haar actualiteit en tonen hoe Scotland Yard, bijgestaan door speciale afdelingen van het leger, gereed staat om in te grijpen tegen groepen, welke zich met geweld meester zouden willen maken van de macht. Regisseur Roy Boulting ensceneerde de film met zoveel realisme, dat iedere gedachte aan spel verdwijnt. De gevechtscènes in de elec- trische centrales zijn van een gewelda- digheid, die zelfs de moderne film zel den te zien heeft gegeven. „SPIJKERS MET KOPPEN" In deze film speelt George Formby de hoofdrol. Nog gekker, grappiger en geestiger dan ooit. Het is een groot lach succes, waarbij het aan de nodige span ning en sensatie niet ontbreekt. Eerst zien wij hem in de rol van motorrijdend politieagent, later als detective, maar al zijn werk blijft nul komma nul, tot dat het toch Formby is, die het heldenfeit van het jaar pleegt. Nederlands nieuws: De „Jansen-dag" in Hertme, Twente. Laatste rit van houten personentrein. Oud-president Truman in ons land. FRANKRIJK— TEXEL DOOR DE LUCHT Zondag 1 juli werden in het Noord- Franse stadje Roubaix ballonnetjes op gelaten door scholieren, die deelnamen aan een door een biscuit-fabriek geor ganiseerde wedstrijd. Zes van deze ballonnetjes kwamen op Texel terecht: de heer J. v.d. Kerkhof vond er een in een sloot in polder Burgernieuwland en de heer Th. Witte, op een perceel land van „De Voorzorg". Vier werden er in de Mars gevonden door Hansje, Hannie, Mary en Simon Rijk. OUD-POSTBODE H. BAKKER OVERLEDEN De heer H. Bakker, die van 16 januari 1897 tot 1 maart 1937 postbode te Eier- land was, is zondag overleden in de ou derdom van 82 jaar. Bij zijn 40-jarig jubileum schreef de Texelse Courant: „Het is een voorrecht niet alleen voor de PTT zo'n man in dienst te hebben, maar ook voor allen in de polder, die bij een goede behartiging van de dienst het grootst mogelijke belang hebben. Het stemt zeker tot verheugenis, dat, zolang de heer Bakker zijn functie uitoefende, nog nimmer een klacht de PTT-directie bereikte. Integendeel: men heeft reden hem te danken voor de wijze, waarop hij zijn taak opvatte en zijn plicht ver vulde." Bij zijn afscheid op 1 maart 1937 werd de heer Bakker een gouden horloge aan geboden met als inscriptie: Souvenir van de bewoners van Eierland voor H. Bakker Mzn. als postbode van 16.1.1897 tot 1.3.1937. De aanbieding geschiedde door de commissie, bestaande uit de he ren C. Stoepker, P. Dros Bzn. en H. van Heerwaarden en Mw Joh. van Leeuwen. De teraardebestelling is bepaald op heden woensdag, op de begraafplaats bij de Ned. Herv. kerk te Den Burg. BEKOORLIJKE TRADITIE WERD IN ERE HERSTELD Karretjesrijden en ringsteken te De Koog Begunstigd door het voortreffelijke weer en beschenen door een ongemeen vriendelijk zonnetje, dat de glimmend gepoetste paardetuigen deed blinken dat het een lieve lust was, werd zaterdag j.l. in de namiddag een wedstrijd gehou den in ringsteken; en nu eens niet, zo als dat vaker gebeurd, op de fiets, maar weer zoals vanouds met paard en wa gentje). Gadegeslagen door een talrijk publiek, waaronder niet alleen de bad gasten van De Koog, maar ook een aan tal, een groot aantal, Texelse boeren, die uit hoofde van een affektieve bedrijfs voering wellicht de tractor verkiezen, maar toch de oude liefde Het Paard en Rijtuig een plaatsje onder de zon blijven gunnen, een goed plaatsje durven wij veronderstellen Maar zoals gezegd, gadegeslagen door een grote schaar be langstellenden werd er vreedzaam, spor tief en hardnekkig gestreden om de ere palm. Aan de strijd namen ongeveer twintig karretjes deel, karretjes van di verse pluimage mogen wij wel zeggen, sommige glanzend gepoetst en gewre ven andere verveloos en kennelijk zo van zolder gehaald. De bekende „dres- seerkar" domineerde het geheel, maar er waren ook een paar echte ouderwetse karretjes, vèn die hoge tweewielers met neergelaten kap, en zelfs een sulky (de heer Witte, Zuid-Haffel), die de eer ste prijs verwierf voor het schoonste ge heel, de tweede prijs ging hiervoor naar Jan Agter, die een buitengewoon aardig wagentje en dito paardje in de strijd bracht. Het eigenlijke ringsteken vond daar na plaats in twee ronden. De eerste ron de vond plaats tussen de verschillende koetsiers en hun dames, die tussen haak jes opgemerkt, inderdaad met vrouwen- moed de speer wisten te hanteren, en de tweede ronde tussen dezelfde koetsiers, maar nu in gezelschap van dames-bad gasten, die met niet minder flair, mis schien met wel iets minder routine, de speer door de ring pbogden te jagen. Het lukte helaas maar zelden. In de eerste ronde ging de eerste prijs naar de heer G. Zoetelief, tweede werd H. du Porto, derde K. du Porto. In de tweede ronde werd H. Zijm eerst, G. Zoetelief tweede en D. Witte derde. Maar het ging uiteraard niet in de eerste plaats om de prijzen, maar om het spel. Beter gezegd: om het spel, het al oude karretjes rijden, weer in ere te her stellen en dat is gezien de belangstelling en het enthousiasme in alle opzichten voortreffelijk geslaagd. Is er trouwens wel iets dat een fraaier en pittoresker schouwspel biedt in deze tijd van snel verkeer dan een fraai paardje en een glanzend rijtuig? Laat ons hopen, dat deze rijtuigjes en deze paardjes méér ten tonele worden gevoerd. S.V. Texel Welpen a en b namen zondag deel aan het welpentournooi van Alk. Boys. In totaal namen er 32 elftallen deel, ver deeld in groepen van vier. Door iedere groep werd een halve competitie ge speeld. De organisatie was prima, wat we trouwens van Alk. Boys wel gewend zijn. Het a elftal verloor zijn eerste wed strijd na spannende strijd, beide partijen gaven elkaar niets toe, met 2-1 van VVB. Traditie getrouw hielpen we eerst de tegenpartij een handje door in eigen doel te schieten, Thijs zorgde echter voor de gelijkmaker met een mooi schot. En kele kansen werden gemist en VVB scoorde het winnende doelpunt. Tegen Bergen a werd met 1-1 en tegen Go Ahead a met 0-0 gelijk gespeeld. WB kwam door drie overwinningen boven aan. Het b elftal verloor zowel van Alkm. Boys c, als van Bergen b en van Scha- gen b met 1-0, hoewel men in het veld zeker niet de mindere was. Alkm. Boys, Bergen en Schagen eindigden hier met 4 punten en hetzelfde doelgemiddelde ge lijk, zodat strafschoppen hier de beslis sing moesten brengen. Na spannende strijd trok Schagen tenslotte aan het langste eind. Het valt ons iedere keer op dat de spelertjes van de andere elf tallen gemiddeld meestal groter zijn dan (Ingezonden) DE KLOK EN DE KLEPEL Mijnheer de redacteur, Het gaat om uw eigen woorden te gebruiken ver boven ons begrip, dat u zich geroepen heeft gevoeld om u te werpen op een zaak, die als een kwestie van intern verenigingsbeleid moet wor den beschouwd en gemeend heeft, een rel te moeten ontketenen zonder enige kennis van de feiten. De Duitse gast, die aanstoot nam aan de aanwezigheid van het boekje „Trage die op Texel" op de toonbank in ons bu reau te De Koog, heeft onzerzijds geen enkele genoegdoening ontvangen. Deze gast was reeds enkele dagen van het ta pijt en zelfs van het eiland ver dwenen toen, geheel los hiervan (de kwestie was afgedaan), door ons instruc tie werd gegeven, niet alleen het boekje „Tragedie op Texel" doch ook andere uitgaven voorlopig van de toonbank te verwijderen. Dit geschiedde uitsluitend naar aanleiding van discussies over de vraag of het juist was, en tot welke con sequenties het in dat geval zou kunnen ieiden dat de VVV zich door de verkoop van boeken op een terrein was gaan be wegen, dat in feite niet het hare is. De beslissing daaromtrent meenden wij aan het bestuur te moeten overlaten. In af wachting van die beslissing werd de be doelde instructie gegeven. Zéér laakbaar en in strijd met alle journalistiek fatsoen achten wij het, dat u het kennelijk niet nodig heeft geoor deeld om uw „licht" bij ons op te ste ken toen u de klok had horen luiden. Daardoor bent u tot volkomen onjuiste conclusies gekomen. Directeur VW Texel Laat ons voorop stellen dat de wijze waarop bovenbedoeld geval in ons vorig nummer werd behandeld niet bijster elegant genoemd kan worden. Een wat ïustiger trant ware inderdaad aan te bevelen geweest. Ons wordt een volkomen gemis aan kennis van de feiten verweten. Wij zou den ons licht niet bij de WV hebben opgestoken. Het een zowel als het ander gaat mank aan overdrijving. Onze inlich tingenbron was het VVV-kantoor te De Koog. Er is daar een Duitser komen op spelen over het boekje „Tragedie op Texel". Dat staat vast. Dezelfde dag zijn twee i(rustige) Duitse gasten bij de heer Quint op bezoek geweest om het geval te bespreken. Dat staat ook vast. Twee dagen er na zijn instructies gege ven ten'aanzien van het weghalen van het bewuste boekje. Van ALLE boeken zegt de heer Quint. Wij hebben daarentegen zelf ge constateerd dat alleen de Tragedie aan het oog was onttrokken, terwijl de boek jes op natuurhistorisch gebied normaal getoond werden. (Overigens lagen die boekjes daar ten verkoop op verzoek van de VW.) De discussie wordt nu gebracht op het vlak van de vraag of het v/el op het ter rein van de VVV ligt boekjes te verko pen. Dat is een andere kwestie, die be sproken had dienen te worden met de leverancier van die boekjes. Voor ons is en blijft de kern van de zaak dat de in houd van één boekje (in de Nederlandse taal) aanleiding is geweest tot de onaan genaamheden. En dat vinden wij jam mer. (red. ad interium) Geachte redactie, Gaarne plaatsing van het volgende in de Texelse Courant: Ach waren alle mensen wijs Onwillekeurig moest ik denken aan deze bekende verzuchting toen ik, eerst haast gealarmeerd door berichten in de dagbladen, in de Texelse Courant van 23 juni j.l. de min of meer opgewonden stukken over het conflict inzake de lig plaats van de boot te Oudeschild las. Als Texelaar in hart en nieren (dat blijf je ook al ben je jaren weg) spijt het me echter héél erg te moeten con stateren dat men de zo nodige objectivi teit uit het oog verloren heeft. Immers, hoeveel jaren is het al gele den dat juist de nu zo heftig gelaakte Rijks Waterstaat, al een eerste termijn in de Rijks begroting had uitgetrokken om aanlegplaatsen te bouwen aan het Horntje en Den Helder? De enig juiste gegevens, door de beste deskundigen in den lande gehanteerd, leidden er toe dat de Minister besloot de definitieve oplos sing voor het verkeersvraagstuk naar Texel, ook voor de toekomst, via het Horntje te zoeken. We kunnen er rustig van overtuigd zijn dat, als TESO toen, zoals haar Sta tuten toch voorschrijven, alleen het be lang van Texel had gezocht, en niet haar eigen belang zoals het toenmalig bestuur dat meende te zien, de verbinding nu al lang in orde zou zijn geweest, ook voor een verre toekomst. Zelfs een nog veel intensiever verkeer dan 2 boten nu met moeite via Oudeschild kunnen op vangen, kan via het Horntje gemakke lijk worden verwerkt. Elk uur van Texel en van Den Helder. Plaatsbespreken ook voor grote auto's overbodig. Slechts enkele minuten oponthoud Het perso neel kan rustig aan 't Horntje wonen. De gehele haven te Oudeschild ter be schikking voor andere scheepvaart Noem maar op! M.i. is TESO toen fout geweest en nu maakt de Rijks Waterstaat waarschijn lijk een lelijke blunderWelnu, ie der die werkt maakt fouten! Ik zou zeg gen: zand er over! En nu geen prestige kwesties meer, maar samen naar de oplossing! Met dank voor de plaatsing J. Kikkert bij ons. Wij hebben dan ook sterk de indruk dat men het niet al te nauwkeu rig met de leeftijdsgrens neemt of de Burgelijkestand wel eens mag raadple gen. De veteranen verloren ook de tweede wedstrijd van ZDH, nu met 4-1. In het veld was men zeker niet zwakker, maar er werd slordig geplaatst en de bal ver toefde te veel in de lucht en te weinig op de grond. ZDH toonde zich beide ke ren een prettige tegenstander. Foto Langeveld en De Rooij Parkstraat Dorpsstr. 53 Den Burg De Koog TKX EI .AARTJES Bij vooruitbetaling tot 3 regels 10,60; elke regel méér 10,20. Ónder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. In Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. U kunt voordelig terecht op zaterdag in onze groentenhal in de Kantoorstraat geopend van 9 tot 17 uur. De markt- groentenboer Radio herstellen? VONK opbellen I Telefoon 78 en 273 J. Jongedijk. Schilderend 60, koopt alle 2de hands en ge bruikte goederen, lompen en metalen Te k. of te huur gevr. huis met wat land W. jannes. Eierland Goede bijverdiensten aangeb. met het verspreiden van reklame- drukwerk op hoge provisie- basis. Brieven Boma, Groe- ninxstraat 18b, Rotterdam Te k. i.g.st.z. kinderwagen f40 Emmalaan 100, Den Burg Te k. dames- en herenrij wiel. N. de Jong. Kogerweg 34 Puik beste nieuwe aard appelen te k. Kikkert en van Boven, Eierland Te k. heg- schaar, achterzitje, 17 trap roeden en 13 treekussens, zonnescherm 95 cm br., em. broodtrommel, bedkruik, he- renparapluie, 3 kostuums 50 51, gestr. pantalon en zwart colbert en vest, winterjas. Victory demi-saison, hoed 55-6'/2, Sturka damesjack. wollen damesblouse en rok 2 p. damesschoenen m. 37 W. Poeze, Prof. Keesomlaan 16 na 5 uur Te k. gevr. i.g.st.z. tweeling kinderwagen J. Westdorp, Cocksdorp, tel. 263 Te k. rubber water pomp plm, 800 1, Jn. Boon Az. Cocksdorp C 70 Met blijdschap geven wij Kennis van de geboorte van onze zoon en broertje August Jan We noemen hem Guus P. N. Slikker—Zijp J. Slikker en kinderen Zuidhaffel B 67 Den Burg, Texel Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van een zoon Ceesi-Piet J Witte-Moorman J. Witte Maria en Nelly Hoeve Dordrecht Texel, 2 juli 1956 Jan Drijver en Tiny Eelman hebben de eer U kennis te geven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats vinden op vrijdag 20 juli 1956 om 11,30 uur in het Raadhuis te Den Burg. Kerkelijke inzegening om 3 uur door de Weleerw. heer Ds. F. J. Scholten in de Ger kerk te Oosterend. Oosterend, Hoekstr. 6 „Noordwijk" O 173 't Noorden Texel, 2 juni 1956 Gelegenheid tot feliciteren op vrijdag 13 juli as. van 8—10 uur in het Geb v. Chr. Belangen te Oosterend Toek. adres: Bosweg 26, Oosterend, Texel D. Krijnen en T. A. Bays hebben het genoegen U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk waarvan de voltrekking zal plaats vinden op dinsdag 10 juli 1956 om II uur ten gemeentehuize te Den Burg Texel. Havenstraat 78b Nieuweweg 409 Oudeschild Gelegenheid tot feliciteren op de trouwdag van 15— 17 uur in het „Eigen Ge bouw" te Oudeschild. Toek. adres Havenstr. 78b Oudeschild, Texel. Zondag 8 juli hopen onze geliefde broer en zuster G. Schraag en E. E. Schraag de Grave hun 25-jarige echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun broers en zusters De Fam. Schraag „Zonnelust" nb Oosterend Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belang stelling bij ons 40 jarig huwelijksfeest ondervon den. P. Eelman C Eelman Riemens Den Burg, Texel W „n .1 ee Zondag 8 juli a.s. ho onze geliefde oom en Ir G. Schraag en E. E. Schraag de Grave hun 25-jarige echtveri ging te herdenken. Dat nog lang gespaard moirv blijven is de wens hun neven en nichten. Gelegenheid tot felicite in het dorpshuis De \V KS' V Heden overleed ni Vrij onverwachts zac en kalm onze geliefr man, vader en groi vader Hendrik Bakker in de ouderdom van jaar. T. Bakker-de Waa M. Bakker M. Bakker-Bakker M Goënga-Bakker O. Goénga j E. Omis Bakker G. Omis L. Bakker D. Bakker-Buysmai en kleinkinderen Weverstr. 59, Den Bu Texel, 1 juli 1956 De rouwdienst won gehouden in de Ne Herv. kerk te Den Bu: op woensdag 4 juli 3 uur nm. daarna begr, fenis op het kerkh aldaar. Fa I s u Voor de zeer vele blijl van belangstelling bij 25-jarig huwelijk oncfr" vonden betuigen wij h: mede onze hartelijke d, F L de Grave G. P. de Grave- v. Heerwaa zl Te koop aangebodei goed onderhouden Accountantska A. Beers, Groeneplaats ntoo 23 laats Aangeboden partij gebruikte F. L. de Gravi Westermier [0( TIMCTPA De constante kwaliteit van "Turkstra" beschuit biedt een zekerheid dat iedere huisgenoot ten volle geniet van de steeds terugkerende voorjaarstraktatia Beschuit met aardbeien. "Turkstra" kwaliteits beschuit wordt met zeer veel zorg ge bakken, vandaar dat dit heer-, lijke bros-knapperende product iedere fijnproever doet smullen. „TURKSTRA" ligt dagelijks vers bij de bakker vooral klaar!

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2