Cjroen 'ZwartsJexels in het harL, JE Flinke aanvoer van jonge zeehonden iter De heer A. van Dienst benoemd tot burgemeester te Midwoud Stram en Rheumatisch? chtblai ENSLAG 18 JULI 1956 70e JAARGANG Na. 7062 r E X E LS E WCOU RANT ave N.V. v.h. Lcxngeveld de Rooij [handel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en saterdag». Bank: R'dams» Bank, Coöp. Boeren! Bank- Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p. mm >onheidl sn ver-I PRIJS VOOR DE BESTE LEERLING Op de R.H.B.S. te Den Helder leverde onze plaatsgenoot Joop Quint een op merkelijke prestatie: hij ging over van de derde naar de vierde klasse als de beste leerling. HERV. GEMEENTE DE KOOG EN DE WAAL Doopaangifte voor hen, die het voorne men hebben hun kind ten doop te hou den bestaat daartoe de gelegenheid te De Koog en te De Waal tot 22 juli bij de predikant of een der Ouderlingen. HOEVEEL LUISTERAARS EN KIJKERS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 juli 1956; 2.175.581 tegen 2.164.886 per 1 juni 1956. Op 1 juli 1956 waren er 538.266 aangesloten op het draadomroep- net tegen 532.504 op 1 juni 1956. Het aantal geregistreerde televisie ontvangers steeg van 59.856 op 1 juni 1956 tot 63.222 op 1 juli 1956. SVC-nieuws Vrijdagavond is er trainen voor het eerste en tweede. Donderdagavond wordt er begonnen met de training van het volleybal. Dit spel is door iedereen te leren, dus volleybal-liefhebbers op naar het schoolplein. De jongensgym is uitgesteld tot na de vakantie. „Dienstfoto" In de courant van jl. zaterdag ver meldden wij reeds, dat de heer A. van Dienst per 1 augustus a.s. is benoemd tot burgemeester der gemeente Midwoud. Ruimtegebrek was er toen oorzaak van, dat wij niet verder op deze belangrijke benoeming konden ingaan. De heer Van Dienst begon zijn ambte lijke loopbaan in de gemeente Nieuw- Beijerland (ZH) in het najaar van 1935 als volontair ter secretarie. Begin 1939 volgde zijn benoeming tot ambtenaar van die gemeente en medio 1941 zijn be noeming tot eerste ambtenaar van^ de gemeente Nieuw-Beijerland. Zijn Texelse loopbaan neemt een aanvang op 1 decem ber 1942, wanneer hij benoemd wordt tot derde ambtenaar ter secretarie. In het najaar van 1945 volgt zijn benoe ming tot commies ter secretarie en in het jaar 1947 zijn bevordering tot hoofd- OUDESCHILD CONTRA T IIORNTJE (Ingezonden) Mijnheer de Redacteur, De heer Kikkert beweert dat de Texe laars anders over de haven aan 't Horn- tje znuden denken als ze de juiste voor lichting hadden gehad. Mag ik hem er dan even op attent maken, dat aan de genen, die kennis van de plannen kregen de striktste geheimhouding was opgelegd. En dat is toevallig niet gebeurd door de voorstanders van Oudeschild, maar door de Waterstaat. Was men soms bang dat er teveel steekhoudende kritiek op zou komen? De gang van zaken met de plan nen aan 't Horntje is voor mij als oud bestuurder van Texel en als democraat toch wel zeer wonderlijk. Maar nog won derlijker is het, dat de heer Kikkert dit aan mij moet verwijten. De heer Kikkert komt ook met cijfers over de toename van het vervoer. Hij schrijft er echter wijselijk niet bij, hpe groot die toename benoorden Alkmaar is, want dan zou zijn berekening heel anders uitvallen. De grootste toename vindt men n.l. in de industriecentra en daar kan men Texel nu eenmaal niet toe rekenen. Er is natuurlijk toename maar deze is via Oudeschild ook op te vangen, waar thans alle wegen naar toe leiden en dus als aan- en afvoerhaven, liggende bij de dichtstbevolkte wooncentra, het geschikst was en nog is. De vaartijd is natuurlijk van enig belang, maar de lan gere rijtijd doet van die winst weer een groot deel verloren gaan. En wat het primitieve laden en lossen betreft: wie is daar verantwoordelijk voor? T.E.S.O. toch niet of de voorstanders van een ha ven aan Oudeschild. Ik meen nog altijd dat de Rijkswaterstaat voor deze gang van zaken aansprakelijk is. Vroeger toen een te kleine haven werd gemaakt, mo menteel door de jammerlijk mislukte noodoplossing, waarvan ieder van tevo ren wist dat het zo niet moest. Als men in Oudeschild een haven ge maakt had, geschikt voor schepen met koplading zou een dergelijk schip in de vaart zijn geweest en laad- en losmoei- lijkheden niet meer aanwezig zijn. Maar daarboven blijft ook nog steeds het feit, dat men Oudeschild onnodig tot een dood dorp maakt. Talloze gemeen ten brengen offers om industrieën aan te trekken of bedrijvigheid te houden ten commies ter secretarie. De heer Van Dienst was tevens wnd. gemeentesecre taris, terwijl zijn andere gemeentelijke functie, n.l. ambtenaar van de burger lijke stand, nauwelijks nog vermelding nodig heeft, waar deze wel algemeen be kend mag worden geacht. De heer Van Dienst is met ingang van 16 augustus 1946 ambtenaar van de bur gerlijke stand geworden en zal dus zijn tienjarig jubileum als zodanig op Texel niet meer halen. Sinds die datum heeft hij ruim 580 huwelijken voltrokken, wat dus betekent, dat - waren alle huwelijks- candidaten op Texel blijven wonen - thans ongeveer een kwart van alle op Texel woonachtige echtparen door hem zou zijn getrouwd. Praktisch iedere Texelaar zal gedu rende de periode, dat de heer Van Dienst op Texel werkte, vroeger of later wel eens met hem in contact zijn gekomen en steeds weer liet dit contact by een ieder een zeer sympathieke indruk na. Hij kent Texel en de Texelaars als de beste. Hij wist voor een ieder steeds het juiste woord te vinden en was steeds be leid te helpen, waar hij helpen kon. En zat tegenover hem soms een ietwat ze nuwachtig bruidspaartje.enkele woorden waren reeds voldoende om het a.s. echtpaar op hun gemak te stellen. Geen wonder dan ook, dat velen zijn a.s. vertrek van Texel met een gevoel van spijt tegemoet zien. Ook naast zijn ambtelijke loopbaan be toonde de heer Van Dienst zich zeer ac tief. Hij was president-kerkvoogd van de kerkvoogdij van de Nederlands Her vormde Gemeente te Den Burg; plaatse lijk secretaris van de afd. Texel van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten; be stuurslid van de afd. Den Burg van de Partij van de Arbeid; secretaris van de ,,Nutsbouwstichting" en secretaris van het Texelse comité voor vluchtelingen hulp. Ook voor deze verenigingen en or ganisaties betekent zijn vertrek onge twijfeld een verlies; een verlies, waarin men echter gaarne zal berusten, nu men allerwege het echtpaar Van Dienst deze prachtige promotie zo van harte gunt. Wij vinden het dan ook een gelukkige gedachte, dat ter gelegenheid van dit vertrek een huldigingscomité is gefor meerd, waardoor het vertrek van de heer en mevrouw Van Dienst stellig niet on opgemerkt zal voorbijgaan. Van de zijde van dit comité vernemen wij nog, dat da burgemeester, de heer C. de Koning zich bereid heeft verklaard als voorzitter tot het huldigingscomité toe te treden. In verband hiermede heeft mevr. De Ko ning-van Ramshorst, die in het comité zitting had namens het comité vluchte lingenhulp, plaats gemaakt voor kape laan H. A. Stam. BARRE BUI De smederij van de heer J. Keijzer in De Waal heeft in de nacht van zondag op maandag de enorme hoeveelheid hemel water niet kunnen verwerken. De Brand weer moest eraan te pas komen om het overtollige water weer weg te pompen. bate van de gemeenschap. Oudeschild heeft in TESO zulk een onderneming, maar hier doet men alle mogelijke moei te om die onderneming te verdrijven met nog een zeer grote mogelijkheid dat TESO geheel van Texel verdreven wordt. En dat alleen maar voor een toe komstbeeld waarvan het grootste deel van Texel geen heil verwacht en waar naar de voorstanders van 't Horntje ook maar kunnen raden. Dat het Horntje da enige oplossing is zoals de heer Kikkert zo boud beweert is voor velen dus een grote vraag. Maar ik vraag mij ook af, of dit plan wel zo vooruitstrevend is. Als we zien naar het Deltaplan, dan blijkt dat een vaste verbinding voor Texel ook geen utopie is. Wat moeten we dan met een millioenen kostende en millioenen verslindende haven aan 't Horntje doen. Ook in dat opzicht ligt een haven aan Oudeschild dan weer stukken beter voor de mogelijkheden die zich dan voordoen dan een haven aan 't Horntje. Volgens mij is de heer Kikkert dus hier kort zichtig. Maar er is nog een andere moeilijk heid. Zowel voor- als tegenstanders van 't Horntje zijn 't er wel over eens, dat zelfs al krijgen we een haven aan 't Horntje, de haven te Oudeschild als in dustrie- en vissershaven lang niet aan de eisen voldoet. Wat zal dan prakti scher zijn? Een kostbare nieuwe haven op 't Horntje en kostbare voorzieningen te Oudeschild, of door behoorlijke uit breiding van de haven te Oudeschild deze geschikt maken voor veer-, vissers- en industriehaven met een grote zeker heid, dat deze voor de vaste verbinding ook van het grootste belang zal zijn? Maar wat er ook gebeure, het lijkt mij zeer gewenst dat de plannen tevoren in volle openbaarheid kunnen worden be sproken en dat we niet voor een voldon gen feit worden geplaatst, waar de Texelse gemeenschap niet mee gebaat kan zijn. Jac. Bruin. i(Wij stellen ons thans voor de discus sie over deze zaak te sluiten. - red.) dure bal het afgelopen voorjaar kon men narts De Boer menig keer zorgelijk jen zien staan over een niet zo vaak tomende patiënt: Phoca, de zeehond het Texels Museum. Wat er precies ichortte was niet helemaal duidelijk; der geval was ook longworm er een de oorzaken van dat het met Phoca elijk bergaf ging. Het arme dier, schijnlijk geplaagd door hevige pijn, nu en dan woest in zijn kleine zee- rbassin te keer. De heer De Boer de ziekte, die de lichaamsomvang Phoca al danig had doen inkrimpen, vele injecties te lijf. En zie, er trad idering in. Allengs begon de zee weer belangstelling voor zijn om- ig te koesteren. Olifantje nu, midden juli, gaat onze Phoca ijks meer gelijkenis vertonen met lalfwas olifantje. Per dag verslindt ele (dode) haringen. Hij vertikt het r voedsel tot zich te nemen. Toch aar binnenkort verandering in moe omen; meneer zal over moeten gaan linder kostbaar voedsel. Nu en dan t hij wel wat met de in zijn bassin 'ezige platvis, maar tot genoegen de scholletjes blijft het daarbij, aring in het land - dokter aan de Dit devies brengt Phoca in prak- en dat is hem toch moeilijk kwalijk men! Niet meer alleen t voor kort had Phoca het rijk al- in de „afdeling buitenwater" van nuseum. Daarin is verandering ge- ïn. Eerst kwam er een nieuwe Pin- erna kwam Robbie het gezelschap oten, en vandaag zijn ze al met z'n n! De laatste aanwinst heeft nog naam gekregen. Als U er een weet U het maar horen. Tierig is het e drietal nog niet. Het echtpaar De Haan, zeer geroutineerd in het „onder druk voeden van zeehondenbabies" (half melk, half room), is weer welgemoed aan de gang gegaan ook deze veriatenen op te voeden tot een zodanige staat van vol wassenheid, dat ze zich straks zelf in open water zullen kunnen redden. Ook met Phoca was dat indertijd de bedoe ling. Maar Phoca's „ouders" zijn nu zó aan hem gehecht geraakt dat het wel niet tot een afscheid zal komen. En het lijkt er sterk op dat die gehechtheid we derzijds is. Grote belangstelling Het publiek is gek op de levende have van ons museum! Als het in het seizoen druilerig weer is (en veel andere soor ten weer kennen wij niet!) dan loopt het museum vol; de meeste mensen is het te doen om de zeehondjes. Bakvissen sla ken verrukte kreejes, als Phoca in hoog tempo, duikend en springend, door zijn bassin jakkert. Een pracht bassin, waar in zeewater, dank zij een vernuftig door de heer De Haan uitgedacht en uitge werkt (hij staat voor niets!) systeem cir culeert en „levend" blijft. Museumconservator 'n doods bestaan? 't Mocht wat! En als U veel weet van vogels en alle mogelijke soorten vissen, van vroeger en nu, als U er niet tegenop ziet een grote, in staat van ontbinding verkerende oceaanbewoner - met kennis van zaken - uit elkaar te peuteren, als U er welge moed voor dag en dauw op uit durft te slappen om wat vis te verschalken, als U het Uwe weet van betonstorten, con strueren van schuren, monteren en de monteren van kleine en grote motoren, als U een goed propagandist bent en pu bliek weet te trekken en als U - tenslotte - bescheiden materiële eisen stelt, ja dan (maar ook niet eerder!) maakt U kans het ook nog eens tot conservator van een museum te brengen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN In verband met vakantie van dokter Meerman is er nu vandaag bureau. De moeders van GEHEEL Texel wor den verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. OPENLUCHTFILMAVOND Donderdagavond was Den Hoorn met het draaien van de interessante films van de Amerikaanse Voorlichtingsdienst aan de beurt. Openluchtfilmzaal was 't schoolplein van de Jan Drijver-school. Ondanks het koude weer viel de be langstelling erg mee. S.V. Texel In verband met de vakantie van de heer Van der Veen is de training tot nader aankondiging als volgt geregeld: Welpen en jongste adspiranten woens dagavond van zes tot zeven uur onder leiding van Ruud Bakker. Senioren en oudste adspiranten woensdagavond van kwart voor acht tot negen uur. In de Texel-combinatie die donderdag tegen de Mok speelt om de Majoor Meer- dinkbeker zijn onze spelers G. Wilner, H. Boon, N. Veldstra, B. Heerschap, R. Bakker en C. Boot opgesteld. Voor de Ned. Voetbalbeker spelen we waarschijnlijk zondag a.s. tegen Succes. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 16 juli 1956 160 lammeren 6085; 1 paard 950; 2 pinken 450500; 25 biggen 5572. GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenoot, de heer T. C. Spruit, slaagde dezer dagen voor het artsexamen aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. MR. DR. R. S. BAKELS OVERLEDEN Donderdag jl. is in alle stilte te Den Haag begraven de maandag 9 juli op 82- jarige leeftijd overleden kunstschilder mr. dr. R. S. Bakels. Hij werd in 1873 te Den Hoorn op Texel geboren. Aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam promoveerde hij op één middag tot doc tor in de rechtswetenschappen en tot doctor in staatswetenschappen, cum laude. Na enige jaren op het Amster damse stadhuis werkzaam te zijn ge weest wijdde hij zich van zijn dertigste jaar af geheel aan de schilderkunst. Tot nog enkele maanden voor zijn dood werkte Bakels voort. Vooral bekend zijn zijn schilderijen van schepen, werven en watergezichten en Texelse landschappen met schapen. Ook maakte hij naam als portretschilder. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau. HOOG WATER 18 juli 4.40 en 16.55; 19 juli 5.50 en 18.10; 20 juli 6.45 en 19.15; 21 juli 7,35 en 20.00. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Dos dan toch eons ooi bloedxnivorondo knnr. Mot Knuchen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat 't principe waar op Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschens zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Probeer 't eens met Kruschen! Nestor Phoca >r 1 :n 8,50 groen

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1