MAGGI J. KILJAN r Oliestook- haarden en -kachels BOUILLON tr Texelaars met vakantie uit Australië „DRIE VROUWEN" BARKER'S IJZERHANDEL Den Burg - Telefoon 67 Door inruil voordelig te koop: MOTOR PALACE Nu ook Hollandici nylons Fa. Frans Zegel Kz. Wij tonen U de nieuwe modellen 1956 7tmm ieikMsfetkdmc thot „ESSO GAS" Teddy bear en 't KLEUTERHUIS lamsvel de TX 88 naar de vloot Prima BABY WEEGSCHALEN Diepvries A. v. d. Slikke Gebruikte kachels en haardkachels Bakker's Ijzerhandel - Den Bi Sinds enkele dagen prijkt ons redac tiebureau met een souvenir uit Austra lië, een van de vele souvenirs waar schijnlijk tevens, die de gebroeders Piet en Rein Spigt Gzn., Schilderend, Den Burg, uit de Nieuwste Wereld hebben meegenomen. Het is een zilveren as bakje waarin Australië gegraveerd staat. Deze twee oud-Texelaars vertoeven mo menteel n.l. met vakantie op hun ge boortegrond. „En de vakantie bevalt zeker wel, af gezien van het zomerse weer?" „Ja, dat gaat best, maar wat is het nu allemaal klein als je de Australische verhouding gewend geraakt bent. Ik dacht, dat onze tuin b.v. veel groter was!", aldus Rein, de jongste van de twee Inderdaad, zij zijn de ruimte gewend en zij profiteren van die gelegen heid volop. „Het was mijn bedoeling om heel Australië te verkennen, maar ik heb in de afgelopen zes jaar nog maar de helft kunnen zien", aldus Piet, die op 16 december 1949, als 24-jarige emigrant ons eiland verliet, samen met W. Bak ker, J. Witte, De Westen, P. J. Dijt, Bak ker van „De Atlas", P. Krijgsman en Piet Glas, op ons eiland in paardensport- kringen geen onbekende figuur. Zij wa ren de eerste Texelaars, die na de oorlog emigreerden. Piet was sinds enige tijd gemeentearbeider geweest, maar hij wilde eens wat meer van de wereld zien en men hield hem voor, dat emigreren naar Australië heus geen onzinnige stap zou zijn. Nu, Piet heeft van die stap dan ook geen spijt, Rein, die hem in mei 1951 volgde, trouwens evenmin en ze zijn dan ook voornemens om na hun vakan tie (in februari) weer naar hun tweede vaderland terug te keren. Voor hoe lang? Och, ze hebben volstrekt geen vast pro gramma, wat ook al uit hun omzwer vingen gedurende de laatste jaren blijkt. Piet vertelde ons, dat hij na drie da gen in een z.g. ontvangkamp te hebben vertoefd in Australië aan de slag kon en wel op een melkveebedrijf, waar de koeien machinaal werden gemolken. Vijf maanden later kreeg hij een baan bij het Staats electrische bedrijf. In die tijd had hij zich enigszins verstaanbaar kunnen maken in het Engels. Toen hij Texel verliet sprak hij geen mond vol Engels en daar had hij dan ook wel erg spijt van. Wie emigreren gaat raad ik daarom aan er voor te zorgen, dat je je nieuwe taal enigszins kunt spreken, dat voor komt vele teleurstellingen, aldus Piet. Vervolgens was hij gedurende twee jaar trekkerchauffeur bij een bruinkool- mijn. Het basisloon (voor ongeschoolden) was daar toen 8 Australische ponden - een Austr. pond is 8,60 - momenteel is het basisloon 11 pond 13. Een trek kerchauffeur verdiende echter meer. Dit was dan het loon voor een 40-urige werkweek. Vervolgens - want hij wilde méér van Australië zien - was hij werkzaam bij de aanleg van nieuwe wegen in de Australische alpen. Toen de sneeuw er het werk onmogelijk maakte trok hij verderop, naar Sydney, daarna naar een eiland in de buurt van Brisbane. Ook daar was hij trekkerchauffeur en dat beroep heeft hij feitelijk steeds kunnen uitoefenen. Tenslotte was hij werkzaam bij een stuwdam in Noord-Queensland, waar later zijn broer Rein ook arriveer de. Rein verliet twee jaar later ons eiland. Hij was toen 22 jaar. Piet had al een en ander voor hem in gereedheid gebracht, zodat Rein meteen aan de slag kon en wel bij het bedrijf, waar Piet zijn eerste trekker bestuurde. Rein was met J. Dijt en J. Vendel geëmigreerd. Na een paar maanden werd hij fitter-assis- ONZE VOORRAAD IS ZEER VEELZIJDIG LUNTER, Warmoesstraat 12, Den Burg FEUILLETON door W. KERREMANS 13. „Bent U meneer Venkel?" vroeg zij een beetje spottend. „Jewel, juffrouw". „Wilt U me dan maar volgen?" „Jewel juffrouw". Het meisje liep de gang een eindje in en klopte aan een deur. Op een gedempt geloei deed zij de deur open en zei: „Meneer, hier is meneer Venkel, de sollicitant". Zij wees Marien om binnen te komen, die na twee stappen gedaan te hebben voor een bureau stond, waarachter hij de man zag, die hij kende als de direc teur van 't fabriek. „Ga zitten", zei deze kort en wees naar een stoel. „Ik heb weinig tijd. We zullen deze zaak gauw afdoen. U hebt gesolliciteerd naar de betrekking van klerk?" „Ja meneer". „Hebt U die brief zelf geschreven?" „Ja meneer, maar meester Schippers heb 'm voor mij opgemaakt". De directeur keek hem aan en knikte: „Dat is goed, dat is eerlijk om dat ronduit er dadelijk bij te zeggen. Ik be greep het wel, maar ik wilde horen wat je zou zeggen. Kan je nogal wat reke nen?" „Ja dat gaat best. Ik heb nogal wat sommen gemaakt in de laatste weken". „Sommen gemaakt?" vroeg de direc teur met gefronst voorhoofd, „waarom tent, vervolgens - want ook hij moest zijn trekkersbloed gehoorzamen - was hij werkzaam in een militair trainings kamp, ook bij Melbourne in de buurt. Anderhalf jaar reed hij er op een vracht auto. Daarna was hij werkzaam bij de bouw van een nieuwe electrische cen trale, en vervolgens trok hij naar Noord- Queensland. Hij nam zijn autootje mee, maar moest dit onderweg achter laten, doordat het defect niet vlug genoeg ver holpen kon worden. Dat speet hem, want zo moest hij zijn ruim 4000 km lange trip per trein vervolgen. Hij pas seerde o.a. Nieuw Zuid-Wales, waar de gevolgen van een rampzalige overstro ming nog goed te zien waren. Toen zijn autootje op de helling moest ging Rein maar voor tijdelijk aan de slag bij een firma, die zich gespecialiseerd had in steigerbouw en zodoende zag hij nog weer tal van nieuwe streken. Later waren Rein en Piet werkzaam te Mount Isa, dat zo'n 600 mijl van de kust ligt. Onderweg passeerden ze enor me schaapsbedrijven. Te Mt. Isa was 'n i lood- en kopermijn „Maar wij hebben altijd aan de oppervlakte gewerkt, nee in een mijn moet ik niet". Het binnenland kan zeer warm wezen en het regent er alleen tussen half no vember en januari. Niet voortdurend, maar èls er regen viel was het raak. Ons plan is nu om in februari naar West-Australië te gaan. Je ziet weer eens iets anders en.we hebben van de week in een Nederlandse krant ge lezen, dat de regering van Australië van plan is om het Noordwesten belasting vrij te maken. „Is de belasting in Australië hoger dan hier?" „Nee, dat ligt gelijk." „Hebben jullie meer Texelaars ont moet?" „Ja, verscheidenen en ze waren alle maal best tevreden. Tj. Wassenaar had net z'n nieuwe woning betrokken. In Noord Queensland ontmoetten wij Luit Bakker van het Kogerveld, die is, zoals U weet ook al eens op Texel geweest." „De huisvesting?". Wel, ook daar is een tekort aan woningen, ofschoon de achterstand niet meer zo groot is als vijf jaar geleden. Velen bouwen met hulp van vrienden zelf hun woning, dat i gaat daar vrij gemakkelijk. De vrouwen werken dapper mee en een der Texelse vrouwen hebben wij dan ook druk bezig gezien met het schilderen van hun nieu we woning". „De sociale voorzieningen?" In Hol land zijn ze beter. Word je b.v. ziek of raak je er zonder werk, dan krijg je maar 2 pond 10 uitgekeerd. Ben je ge trouwd, dan krijg je 4 pond 10 en verder voor ieder kind 5 shilling en daar kun je lang niet van rondkomen, want het basisloon is min of meer afgestemd op het levensonderhoud, terwijl lonen en prijzen feitelijk aan elkaar gekoppeld zijn. Duurt je ziekte of werkloosheid langer dan een bepaalde periode dan wordt de z.g. invaliditeitswet van kracht en die is alleen geldig voor wie genaturaliseerd is. Wij zijn voornemens om zo spoedig mogelijk Australiër te worden. Dat kan, want wij zitten er nu vijf jaar." „Wordt er in vele gevallen dan geen grote armoede geleden?" „Nee, dat niet: men houdt rekening met mogelijke tegenslag en zorgt ervoor geld op de bank te hebben. We mogen wel zeggen, dat iedere Australiër wat geld op de bank heeft staan". Ook spraken wij met hen nog over de mogelijkheden tot ontspanning, over 't culturele leven enz. Wij vernamen, dat er volop gelegenheid is om uit te gaan, behalve op zondag: dan zijn alle zaken gesloten. Emigranten die uit de stad ko men (Amsterdam b.v.) weten feitelijk niet hoe zij de zondag moeten doorko men, maar onze oud-Texelaars gaan er dan fijn op uit. „Je pakt je motor of auto en trekt v/eg, zo ver je wilt". Ja, dat mis je dan weer op Texel. Trouwens, het is zo, dat het ene in Australië gunstiger ligt dan in Holland, terwijl het andere weer beneden „de verwachtingen" ligt. Piet en Rein mixen de hele zaak zo'n beetje door elkaar en komen dan tot een bevredigend gemid delde. Het feit, dat zij straks weer naar het zuidelijke halfrond afzakken is daar van toch wel het beste bewijs. deed je dat?" „Dat-deed ik zo gezeid om te oefenen, ik heb me ook veel geoefend in het schrijven, 't Was maar dat ik uit het boerenvak wou, weet je?" „En wat wil je dan worden?" „Dat kan ik zo in ene nie zeggen. Boekhouwer en zo, maar ik wou graag verder nog leren". „Ja juist.... juist". De directeur overwoog, dat dit de jongen was, die hij nodig had. Eén, die van 't boerenvak afwist, die zelf zich had geoefend om vooruit te komen en die er over dacht verder te leren. „Kijk eens Venkel, je kunt hier komen. Het aanvangsalaris is niet hoog. Je be gint met 20,per maand, maar dat wordt, wanneer je voldoet, regelmatig verhoogd. De kantooruren zijn van 's morgens 8,30 tot 12,30 en van 2 tot 5 uur, 14 dagen vakantie per jaar met behoud van salaris en bij goed aanpakken uit zicht op snelle bevordering". Marien kon zijn oren niet geloven .Dat er zulke betrekkingen bestonden. Een boerenarbeider trok per week 12, met vrij wonen en elke dag een liter melk, een jongen, als hij nu was, kreeg de kost en 1,50 en daarvoor moest hij dan werken van 's morgens 4 uur tot 's avonds 6 en dikwijls later, 's Winters was het korter, maar niet eens zo veel. Vakantie? Ja daar moest een boeren knecht eens om komen en nog wel met behoud van loon. Van 8.30 tot 12.30 dat was 4 uur en dan 's middags nog eens 3, dat is samen 7 uur. Een regelmatige verhoging en snelle bevordering. KOOPT I jT Nog 2 minuten, Ans I Voor je weggaat nog even een lekkere kop bouillon r MAGGI A GOUDBOUILLON, zeker? Ja, graag, dat is de lekkerste, V die ik ken I a kolonrckenlngj Deze haard «tookt 1 Sparta 200 cc '51 1 Sparta 210cc '52 1 Puch 250cc '54 I Puch 250cc '51 1 BMW 25Gcc '40 2 DKW's 98cc 1 Leger Norton nieuwe modetinten ook in extra lang Verkrijgbaar bij Den Burg Oudeschild o.a. E. M. Jaarsma Perfection Super Heater Becht Dijserink Granum - Fobrux Pelgrim Zie onze etalage Gasthuisstraat Den Burg MAGGI GOUDBOUILLON is de zuiverste, lekkerste en krachtigste vleesbouillon, die U zich denken kunt, met fijngesnipperde jonge groenten erin. Fijn in stamppot - prima om een stevige soep van te maken. En bovendien... wat een besparing aan tijd en geld I Per doosje met twee tabletten 28 Ct. voor 1 liter bouillon. ZO ZUIVER ALS GOUD! ZEGT GOUDREKELTJE OLT'JO HEET WOTEE DE KEUKEN WET lOEflOL VflN ELkE HUISVROUW WU WE88EN VOOR U ^ZOLkEN in de merken Fasto, Junckers, Vaillant Techn. Bur. Jan Agter zorgt er voor Tel. 46 in wit en licht blauw voor jasjes, capuchons. Ook spoedig grijs, beige en r< jed reiszakkeifimla i be De apr ter i 0p donderdag 6 september 's morgens om 9 uur van Oudeschild, 's avonds e; 6 30 uur Tocht door de marinehaven en beiijtilei ging van Hr. Ms. Kruiser ,,De Ruyter". Kaarten' deze bezichtiging aan boord van de TX 88 verleer baar. s Avonds door de verlichte haven, tantne Inlichtingen bij J. Th. Boom, Oudeschild 2<il GELD credieten uitsluitend groot fl. 1600,— k 3% zonder borg verkrijgbaar, voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden, wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen „Samenwerking", Verstolk straat 31, Leeuwarden. te huur bij N. WONDER, Schilderend 8 Kabeljauw 100 Schelvis 120 Gepelde garnalen per Spinazie „Als je hiermede akkoord gaat, dan kan je a.s. maandag beginnen", hoorde hij de directeur zeggen, maar hij begreep hem niet goed. „Ik bedoel of je tevreden bent met de voorwaarden die ik je heb genoemd". „Ja, ja, dat zou 'k denken". „Goed, dan zend ik je een schriftelijke bevestiging van je benoeming met de voorwaarden er in vermeld en kom dan maandag half negen je hier maar melden. Adieu". „Hè je 't gehoord, Marien van Geert Venkel is op 't febriek op 't ketoor". Enkele dagen sprak men er over, goedkeurend, maar meer afwijzend. Wat had dat jong in z'n kop gekregen. Hij was toch zekers net zo goed een boe renjongen as de anderen: Ik heb nooit nie geweten dat Merien 't zo hoog in z'n kop had. Boer is niet goed genog voor 'm, hij wil meneer worre. De minder heid knikte met het hoofd of haalde de schouders op. Ieder mot weten wat hij doet. Als die jongen toch geen sjienig- heid het in het boerenvak en liever op 'n ketoor zit, alsdat ie met mest kruit, dan mot ie dat toch zeker zei vers weten. Ieder z'n meug. Zelfs waren er die hem prezen en die oordeelden, dat als een jongen de poerie in z'n eigen heb om vooruit te komme en hij wil dat op an dere manier doen as z'n vader, dan mot er wat in zo'n jong zitten dat een ander niet heb. Na een week was men gewoon geraakt aan het nieuwe verschijnsel om Marien op zijn fiets naar 't febriek te zien rij den en sprak men er niet meer over. Ook thuis niet. Vader had er zich met veel moeite in geschikt. Mariens moeder onderdrukte haar gevoel van trots en glorie, omdat zij wist, hoe het vader zou hinderen als zij ronduit zei ingenomen te zijn met wat Marien had gedaan. Geert had gemopperd dat hij het werk van Marien er bij zou krijgen, maar dat was niet mogelijk. Venkel was genood zaakt een arbeider in dienst te nemen, die betaald werd van het salaris dat Ma rien ontving. Op het kantoor waren de eerste dagen moeilijk voor Marien. Het personeel be stond uit de boekhouder, meneer Schou ten, een typiste Mies Pijnakker, een le klerk en Marien. Allen wisten natuurlijk, dat de nieuwe kracht een boerenjongen was en zonder enige afspraak waren zij besloten hem als zodanig te behandelen, wat uit de hoogte, wat spottend, zoals voorname lieden zich gedragen tegen over iemand van lager orde. Maar dat slaagde niet. Marien zelf had geen enkel plan gemaakt hoe hij zich zou gedragen, maar zijn natuurlijke onbevangenheid en oprechtheid, zijn rustige zelfbeheer sing en argeloosheid bezorgden hem een gemakkelijke verovering van de plaats die hem toekwam. Hij sloeg hen zonder 't te bedoelen al de eerste dag hun wa pens uit de hand door toen hij een fout had gemaakt tegen de boekhouder te zeggen: „Ja zie je, ik ben maar een boeren jongen, die van dit soort dingen nog geen weet heb, maar as U 't mijn maar zegt dan zorg ik wel dat 't in orde komp. As jullie me nou maar allemaal hoe ofdat 't eigenlijk mot, dan ben beste". Als zij lachten over zijn gedrag, niet met hun opvattingen of orn{ vormen overeenstemde, dan lachte hartelijk mee en zei: „Ik heb nog veul te leren voordi ben net zo as jullie. Je mot er nouf niet zo opletten, 't Komp allemaal voor mekaar". Daar kwam bij dat hij mateloos was en voor ieder hulpvaardig- bracht vruchten voor de anderen deed zijn best hoffelijk te zijn j< Mies en won het hart van Schoutenj te zeggen, dat hij boekhouden leren. De directeur, de heer Bouin» vroeg na een maand aan Schouten het ging met die boerenjongen 0>| boekhouder antwoordde: „Dat kan een heel goede kracht den. Hij heeft alle eigenschappen voor. Hij is ijverig, accuraat en vlug begrip". De directeur knikte eens en zei d* dat dadelijk had gezien en dat hi] wist wie hij koos. Het gebruik was, dat het salaris de jongste klerk na een half jaaf hoogd werd tot 25,per maand rien was 15 september in dienst getr* en de directeur besloot hem de v» ging al toe te kennen met ingang januari. (Wordt vervolg alle brandstoffen dus oofc de goedkope q nootjes IV en kriel- elerkoio:)

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4