9' roen /wa in het hart. RDTERDDN m Een nieuwe lente op ous eiland 9 ftnen Ia een goede hoed TROOST Wollen vesten en pullovers TROOST Ouden van dagen van Den Hoorn en omgeving maakten prettige rondrit Uitstekend geslaagd paardensportfeest i'ii jUSDAG 26 SEPTEMBER 1956 71e JAARGANG No. 7082 IEXELSEWCOURANT jve N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij handel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl Bank. Postgiro 625. - Abonn- pr. 2,25 p- kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. :ls gevo nle in Den Hcorn. Na de zomerstorm gingen de bomen zich daar met w, fris groen tooien- De bijna 80-jarige heer H. Zijm, die U rechts op de iiet, heeft een dergelijk verschijnsel nog nooit meegemaakt 2032 v din word in februari 80, maar dit heb ich nog nooit gezien"v. aldus de heer ijm, „Diek", Den Hoorn, it is inderdaad iets zeer bijzonders, merkwaardigs als de bomen met de st voor de deur (21 september is die innen) zich in een gloednieuw bla- akje gaan steken. Het is een gevolg de storm, die ons hartje zomer ver- Ons en.de bomen, waarvan er sneuvelden, terwijl nagenoeg alle en het grootste deel van hun blade- bleken te hebben verloren toen de n eindelijk was uitgeraasd, ij hebben een praatje met genoemde, arde Hoornder aangeknoopt. Op it, en nergens is het. nu beter dan op at, want de zon straalt, de vogels keieren in het frisse groen, let liekt wel lente", vindt mevr. i-du Porto. „Weertje hé!" roepen de sen elkander vrolijk toe. inte in de herfst. Er is een boek van titel, maar dit is de werkelijkheid, •er de velden hangt een zilveren •1. Net als in de lente. De vogels ju- Net als in de lente. Daar gaat een jrikar, beladen met de organische lest, op weg naar het weiland. Net de Lente. Uit de ramen hangen sen, aan de lijn dekens. Een kleu- rordt in een box getild, krek naast [rote wagendeur-op-de-zon. Kippen len driftig hun vitaliteit uit. Kinde- piollen op het Hoornder voetbalveld een bal aan. Ze hebben het warm .'gen en sommigen hebben hun bloes i daarom langs de lijn geslingerd, groenteboer heeft onder andere ide tomaten op z'n kar. De eerste? zo ongeveer de laatste: ze komen uit de kas, maar van de koude Er fietsen twee vreemdelingen het dorp, in de richting van de Weg. De eersten? Nee, bijna de n. Op „Diek" wordt een wagen fhooi in een schuur gereden. Het hooi? Nee, toevallig afkomstig een klamp, die in het Noordvlak t en waar het Provinciaal Waterlei- Bednjf een zeer drassige bodem ffeert. Sinds jaar en dag had men iet kostelijke regenwater door de Ireeks de eeuwwisseling gegraven sloot zomaar in de Waddenzee laten maar nu is die sloot afgedamt ?ordt het water naar het pompstation Den Burg gedirigeerd om daar te den gezuiverd en vervolgens naar de ingen van de abonnees te worden ;rst. Wist je dat dan niet, van het Noord- 1 Ben jij Texelaar?" zo merkt de Le Noble schalks op. We proberen te antwoorden, maar hij is al weer ter zijn Shell-karretje gaan lopen, 't de klanten op 't Klif zitten verle- De 6-jarige George Bakker W. Hzn. de 6-jarige Kok van Heerwaarden 'pen parmantig door het dorp, onder groene lover, op weg naar 't Klif, ze een boodschap mogen doen. te! Ja, het lijkt welzo, maar Aat passeert ons met een grote partij in, die gereed gekomen zijn voor de g en dus.staan wij voor de 'e herfst. het strand bij paal 9 ontmoeten vier badgasten. Als ze van plan ge- waren om in het paviljoen 'rnder Strand" koffie te gaan drin- 'i hebben ze pech gehad, want Gerrit ft de tent juist een paar dagen tevo- afgebroken. Tot 10 september heeft gedraaid. Ze hadden uiteraard nog "topt op een mooie nazomer, maar dat 1 ijdele hoop. Twee vliegtuigen cir- en alsmaar rond boven het zuidelijk- puntje van ons eiland. Er staat links het slag een bordje dat je adviseert t verder te gaan en alle verstandige Sisen geven daar natuurlijk gevolg Op een bunker zijn een paar Duits rekende knapen geklommen. Misschien «ft vader hun gevraagd te kijken of dingen er nog stonden. Ja, de in de gebouwde bunkers, links van het flag staan er nog en zelfs nog een heel stuk van de zee, maar toen die ge bouwd werden lag de duinrand min stens een paar honderd meter west waarts. De overige bunkers hebben het er minder goed afgebracht en welke in tussen niet gesloopt zijn, worden lang zamerhand door de zee zelf verzwolgen. Tussen paal 9 en paal 19 ontmoeten wij op deze zondoorstraalde dag niet één badgast en de boot, die op dat uur van Den Helder naar Texel voer zal ook wel weinig of geen onbekenden aan boord gehad hebben, zodat Piet Kaan en zijn collega's wel niet meer met dubbele wa gens langs de havenmond zullen staan. Het paviljoen van Bosch en Duin is foetsie, de fietsenstalling eveneens. Het grootste deel van de strandhuisjes bij De Koog is verdwenen. Enkelen zijn nog bewoond, maar meer dan tien badgasten tellen wij niet. De bunkers, waar de „koffie altijd klaar" stond, zijn hermetisch dichtge timmerd.- Het is leeg geworden aan ons strand. Vrij dicht langs de kust komt zo nu en dan een kotter aan dobberen en op eenmaal glijdt er een knalgeel vlieg tuigje over de duii en, als wilde het speuren naar de laatste kampeertent. In De Koog is het bar rustig gewor den. De meeste zaken - en de specifieke zomerzaken zeker - zijn gesloten. Wij werpen de blik door leeggehaalde eta lages. Van een heel enkel hotel of pen sion wappert nog een vlag, ten teken dat daar nog gasten logeren. De vlaggemast voor het VW-kantoor- tje aan de Koger Dorpsstraat priemt zonder de driekleur de lichtblauwe lucht in. Waar soms een eenzame zilvermeeuw ronddrijft. Een groentezaak heeft met levensgrote letters „Vakantie tot 25 september" geschreven. Men had ook „tot volgend voorjaar" kunnen zetten, want De Koog ligt zo ongeveer al in zijn eerste slaap, het begin van een maanden lange winterslaap. Jammergenoeg, want als in de mooi-aangelegde tuin van de Boswachterswoning de donkerrode rozen weer gaan bloeien loopt het toeristen seizoen definitief op z'n end. Intussen zijn we benieuwd, hoe lang het dorp Den Hoorn kan blijven bogen op dat merkwaardige verschijnsel, op dat nieuwe blad, dat ons inspireerde tot dit verhaal. 65 JAAR GETROUWD Het echtpaar J. P. Dros Pzn. en A. Dros-Bakker, Rusthuis Gollardsstichting, heeft maandag zijn 65-jarige echtverem- ging gevierd. Beiden genieten nog een goede gezondheid. De heer Dros is 28 juni 90 jaar geworden, mevr. Dros wordt I 5 november 87 jaar. FILMAVOND IN DEN HOORN I Vrijdag wordt te Den Hoorn een film- i avond gegeven, zowel voor de jeugd als voor de ouderen interessant. Kaarten verkrijgbaar bij de leiders van de Her- I vormde clubs, aan de pastorie en bij de zusterkringen. De film is getiteld „Kin deren van de straat". SCHADE DOOR HOND Een hond van een familie in Het Noor- j den sprong plotseling de weg op, toen de auto's van de be jaarden tocht passeer den. De heer S. J. Witte, Wilhelmina- laan, moest om een aanrijding te voor komen krachtig remmen, waardoor de hem volgende auto, van de heer A. van Lenten in botsing met de wagen van de heer Witte kwam. Het was vooral de auto van de heer Van Lenten, welke zwaar beschadigd werd. De eigenaar van de hond - het dier bleef ongedeerd - was tegen dergelijke ongevallen verze kerd. IJMUIDEN-TEXEL Een Amsterdamse dame was door het zomerse weer zó enthousiast gemaakt, dat zij besloot tot een strandwandeling van IJmuiden naar Den Helder en ver der - maar dan per boot - naar Texel. Al spoedig ruilde zijn haar kleding voor een badpakje en zo wandelde zij lustig noordwaarts. Zij overnachtte in Bergen aan Zee en vertrok de volgende ochtend, zaterdag jl., naar Den Helder. Na een nacht te De Koog te hebben gelogeerd, ging zij weer zuidwaarts, nu echter per trein, omdat zij maandagochtend weer aan de slag moest. EMIGRATIEHOEKJE In Zuid-Afrika (Victoria-West, hal verwege Kaapstad en Port-Elisabeth) is plaatsingsmogelijkheid voor „farm-assis tenten", op de hoogte met het fokken van schapen en het scheren hiervan, watervoorziening en algemene bekend heid van het boerenbedrijf. Salaris 25.-.- per maand, plus vrij huis, vlees, groenten, eieren, melk en koren, benevens vrije graasrechten voor assistent voor ca. 250 schapen; aankoop dezer dieren voor rekening van assis tent; opbrengst van schapen (wol, etc.), bij huidige marktprijzen, ca. 800.-.- per jaar. Aanmeldingen bij Arbeidsbureau Den Burg. staat Spoorstraat 40. Den Helder HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 26 sept. 11.55 en 27 sept. 0,20 en 12,45; 28 sept. 1,05 en 13,50; 29 sept. 2,15 en 15,25. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. MOTORCLUB-NIEUWS Zondag a.s. de Nationale Trial, 's mid dags om 2 uur achter de Gortersmient. Dit is de 4e wedstrijd voor het kam pioenschap van Nederland en 25 nov. a.s. in Zuid-Limburg de laatste wedstrijd. Er zijn al heel wat inschrijvingen bin nengekomen. Het belooft een pracht middag te worden. De heer Mets heeft een 10-tal non stops er in verwerkt met prachtige klims en afdalingen. Het publiek wordt met klem verzocht om vooral de aanwijzingen van politie en controleurs stipt op te volgen. Hoe men er komen moet? Vanaf Den Burg door de Ploeglanderweg lang het Museum tot het einde van de Dennen en dan direct links om dc Randweg in. Vanaf De Koog langs het fietspad tot de Dennen en dan de Randweg op. Het publiek wordt verzocht het programma te kopen k 25 cent. De uitslag wordt zo spoedig mogelijk, na afloop van de wedstrijd in Hotel „De Lindeboom-Texel", bekendgemaakt. Spoorstraat 4U, Den Helder PREMIEREGELING VOOR HET SCHIETEN VAN HOUTDUIVEN WORDT BEËINDIGD Met ingang van 1 oktober zal de pre mieregeling voor het schieten van hout duiven worden beëindigd. Het schieten van houtduiven blijft uiteraard toege staan. Zoals men weet was deze premie regeling getroffen om de ernstige schade, die houtduiven aan de landbouw toe brengen, te beteugelen. Krachtens de regeling werd aan jachtaktehouders en houders van een vergunning ex artikel 53 van de Jachtwet bij inlevering van beide vleugels van iedere geschoten houtduif J 0,75 uitbetaald. Na 29 sep tember a.s. kunnen vleugels van hout duiven niet meer bij de provinciale voedselcommissarissen worden ingele verd. Ook dit jaar heeft de premierege ling gunstig gewerkt. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Tjalling Kampstra, lichting 1955. Met ingang van 24 november 1956 voorgoed vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige wegens persoon lijke onmisbaarheid, bij beschikking van 17 september 1956, no. 775473. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, mei overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd militaire zaken van de secretarie de zer cemeente. Texel, 21 september 1956. De Burgemeester voornoemd. C. DE KONING 7 7. Het fraaie weer is toch wel bij uitstek geschikt om gezellige tochtjes over het eiland te maken- Ook de Ouden van Dagen van Den Hoorn hebben er rijkelijk van geprofiteerd toen zij vorige week hun tweejaarlijkse tocht maak ten. Hierboven ziet U de groep vereeuwigd voor de kantine van bungalow dorp /tSluftervallei"gelegen nabij De Cocksdorp. De gemiddelde leeftijd van de bejaarden was bijna 76 jaar (men moest 70 zijn wilde men voor de tocht in aanmerking komen)- In het midden mevr. Former-Boonackerdie er al negen tig jaar op heeft zitten. Dit uitstapje was het sluitstuk tevens van het tweedaagse feest van Den Hoorn en wijk H, waaraan 750 personen deelnamen in de leeftijd van 6 tot 70 jaar. „Ja, de Paardensportdag is weer uit stekend geslaagd. Het weer was prachtig, kon niet beter, er was flinke belangstel ling en het gebruikte materiaal was ook goed. Er waren ook enige pas-ingevoer de stamboekpaarden bij". Aldus de voor zitter van vereniging „De Paardensport", de heer H. Keesom. De vereniging had het feest destijds uitgesteld en daar zal niemand spijt van gehad hebben, want het leek wel of eerst nu de echte zomer ging beginnen. De jury voor het concours werd ge vormd door de heren E. Noordijk, J. Parlevliet, Hoofddorp, en C. de Wit. De heren De Boer, dierenarts alhier, en Swart, onze vroegere dierenarts, waren verhinderd. Een bijzonder onderdeel van het uit voerige, aantrekkelijke programma werd verzorgd door de rijvereniging „Kapitein van der Wal", die staaltjes van circus- acrobatiek op de rug van een glanzend zwart paard weggaf en tevens iedereen in extase bracht door het succesvolle optreden van de hogeschoolrijder, de heer Van Leeuwen op het prachtig ge bouwde paard Hassan, dat alle aanwij zingen stip opvolgde. Op hoge prijs gesteld werd ook het optreden van onze eigen ruiters, leden van de „Waddenruiters", die op een paardensportdag voor het eerst aantra den onder leiding van hun nieuwe in structeur, adjudant J. Gulmans. De dressuur werd keurig uitgevoerd en ook werden verscheidene mooie spron gen gemaakt. Er waren paarden bij, die een foutloos parcours maakten. „De Waddenruiters" gaan excelsior o.l.v. hun nieuwe instructeur", aldus de voorzitter. De feestmiddag werd geopend met 'n woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de jury, de Wadden ruiters, de Haarlemmermeerders en last but not least de deelnemers aan het concours. Die deelname viel niet tegen, uitgezonderd die voor het nummer tweespan koudbloed voor oogstwagen. Hierbij zagen wij alleen maar het span van de heer C. H. Roeper, dat een eerste prijs verwierf. Het liep keurig en het geheel was buitengewoon goed verzorgd. Berijder was L. de Vries. Geopend werd met eenspan landbouw- tuigpaarden, welke nog nooit een prijs hadden gewonnen. De paarden waren voor luxe rijtuigjes gespannen. Het was een prachtig nummer en naar veler oor deel waren zij al weer veel te vlug uit de arena verdwenen. Paardenvrienden krijgen nu eenmaal niet gauw genoeg van zulk een schouwspel. Er waren acht deelnemers. 1. werd Joh. Roeper Johzn., 2. M. C. Bakker, 3. Willy Zijm. Eénspan LTP, open klasse. 9 deelne mers. 1. M. C. Bakker, 2. mej. E. Witte, berijder de heer Salentijn, 3. Joop Roe per, 4. P. C. Hin. Eenspan LTP, gereden door dames. 5 deelneemsters. 1. mej. E. Witte, 2. mevr. Keesom-Karsten, 3. mej. N. Agter, 4. BAZAR IN BETHEL Wij houden op vrijdag en zaterdag 5 en 6 oktober a.s. een bazar. Hoewel de zomermaanden veel drukte met zich medebrachten, heeft men intus sen toch tijd gevonden om te werken voor deze bazar. Deze activiteit is zeer te prijzen. Bravo aan allen, die tot zover medewerkten. Er zijn er echter, die nog geen steentje bijgedragen hebben. Dat kan nog. Kijkt U eens na, of U nog iets heeft voor de bazar. Wij hebben veel nodig en kunnen alles gebruiken. De goederen, die U missen kunt, kunnen bij de heren C. Lagerveld en J. van Benne- kom ingeleverd worden. Mocht het ver voer een bezwaar zijn, geef dan even 'n tip en het wordt afgehaald. Wij hopen, dat deze oproep succes mag hebben. Bij voorbaat onze hartelijke dank. W. A. Soesan UITLEENBIBLIOTHEEK DEN HOORN Vrijdag begint de uitleenbibliotheek te Den Hoorn. Van 5.30 tot 6.30 uur kunnen in de school boeken worden ge leend. BOLLENKWEKER VEROORDEELD Een Texelse bollenkweker werd door het gerechtshof te Amsterdam veroor deeld tot 1500,of drie maanden, om dat hij het teeltrecht had overtreden. Een behoorlijke straf, maar toch nog een meevallertje, want in Alkmaar had den ze de eilandgenoot 2000,lichter willen maken. mevr. Roeper-Keijser, 5. mevr. Dros- Sweers. Tweespan LTP voor luxe rijtuigen. 5 deelnemers. 1. M. C. Bakker, 2. P. C. Hin, 3. D. Witte, 4. Joop Roeper. De heer M. C. Bakker won dus de dokter Swart- beker, die vorig jaar in handen kwam van de heer H. Witte, thans in Amerika vertoevend. Eenspan voor de beste in het tuig gaande fokmerrie. 8 deelnemers. 1. mej. E. Witte (berijder de heer Salentijn), 2. Joop Roeper, 3. P. C. Hin, 4. Joh. Roeper Johzn. Tweespan LTP voor oogstwagen. 5 deelnemers. 1. M. C. Bakker, 2. P. C. Hin, D. Witte, 4. Joh. Roeper Johzn. Ponywagens. 2 deelnemers, die beide prachtig verzorgd waren. I. Ineke en Hans Keesom, 1. Dickie Witte. Beide candidaten verwierven dus een eerste prijs. Tandem-rijden. 2 deelnemers. 1. D. Witte, 2. W. Zijm. Het nummer vierspan moest komen te vervallen. 's Avonds kwamen de meeste paarden sportvrienden weer bijeen en wel in „De Lindeboom-Texel", waar uitstekend balmuziek werd gegeven door het Dolo- nans-orkest, dat door de directie van het hotel was geëngageerd. In januari komen de paardensport- vrienden wederom bijeen, want dan zal een speciaal feest worden gegeven ter gelegenheid van de prijsuitreiking. tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. ROTER

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1