TROOST Melk op «r. •j VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" s±g iü±±i school Te grote jacht en stropen bedreigen onze zeehonden Pepito's eerste grote avontuur FOTOHANDEL Langeveld De Rooy Wie wil er elektrlt worden O Boekhandel Parkstn ratelen NAGELBIJTER BAZAR LEZING CZZ2ZZ32ZE: De fout om bij het inrijden van een te gaan voorsorteren - dus rijden tegen de weg-as aan - wordt zeer veel gemaakt. Er mag alleen maar bij een kruising of splitsing van wegen voorgesorteerd worden. Hier ziet U hoe men bij een inrit moet handelen. De automobilist moet rechts blijven rijden en mag daarna met een boog naar links gaan. Vanzelfsprekend moet hij er zich eerst van overtuigen, dat zijn manoeuvre geen gevaar of be lemmering voor andere weggebruikers oplevert. Texelse Boys-nieuws Boys 1 heeft zondag jl. tegen Schoorl 1 gelijk gespeeld 33. Tijdens deze wed strijd blonken A. Boogaard en J. van Heerwaarden uit. Boys 2 heeft zijn eer ste overwinning behaald en wel tegen Wiron 1 10. Het derde elftal verloor in een aardige wedstrijd met 42 van ZDH 2. De adsp. verloren van Texel b. Zondag speelt het eerste thuis tegen KSV 1, aanvang 1,30 uur. Het 3e gaat op bezoek bij De Koog 2, aanvang 2.30 uur, vertrek om 1.45 uur per fiets van de Groeneplaats. Boys 2 en adsp. zijn vrij. Terreindienst: C. en Th. Hoogenbosch. In een goede hoed staat Spoorstraat 40 - Den Helder In de loop van dinsdag hebben alle Texelse kinderen die een kleuterschool of een lagere school bezoeken een schrij ven van het plaatselijk schoolmelkcomi- té en een alleraardigst foldertje mee naar huis gekregen. De ouders moesten op een strookje vermelden of hun kin deren mee zouden doen aan de melk- verstrekking op school. Het is een ge lukkige omstandigheid, dat zeer veel ouders het belang van hun kinderen in zien. Waaruit we dit afleiden? Uit het grote aantal deelnemers, dat zich reeds heeft aangemeld. Reeds twee dagen na het utreiken van de foldertjes had één school aan het plaatselijk co mité bericht gezonden, dat alle leerlin gen van deze school aan de melkver- strekking zouden deelnemen. Een mooi succes. Voortdurend komen de aanmeldingen bij de schoolhoofden binnen. Hoeveel liefhebbers er onder de schoolkinderen al zijn weten we niet precies, maar het zijn er vele honderden. Ouders ziet het belang van Uw kinde ren. Over de waarde van het melkdrin- ken behoeven we niet te schrijven, dat weten we allemaal wel. Voor zover U het nog niet gedaan hebt, laat U aan de onderwijzer of de onderwijzeres weten, dat Uw kinderen zullen meedoen aan het drinken van melk op school. O. S. EN O.-AVOND Dinsdag werd er voor de „Mok-man- nen" en andere belangstellenden een Toneel-dansavond gehouden. Een groep ambtenaren uit Den Haag van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bracht het blijspel „De dochters van de Baas". Over de inhoud behoeven wij niet te schrijven daar dit stuk op ons eiland wel bekend is. De aanwezigen hebben zeker genoten. CONTACTAVOND NED. CHR. BLINDENBOND Voor een goed bezette zaal heeft woensdagavond de heer Van Wijk van de Chr. Blindenbond een uiteenzetting gegeven. De avond werd geopend door Ds. A. F. Goedendorp en gesloten door Ds. W. M. van Reijendam. Het doel van de Bond is, volgens de heer Van Wijk, de blinde een volwaar dige plaats te geven in de maatschappij. Talrijke hulpmiddelen staan de bond daarbij ten dienste, b.v. de geweldige ontwikkeling der techniek en de vooruit gang in de sociale wetgeving t.o.v. de blinden. De film „Terug naar het licht" gaf de aanwezigen een goed overzicht van wat er zoal voor een blinde wordt gedaan. De avond werd opgeluisterd door zang van het dameskoor o.l.v de heer J. Visser. CATECHISATIES EN JEUGDWERK DE KOOG EN DE WAAL Aanmelding alle catechisaties: De Koog, jeugdhuis, Maandag a.s. De Waal, kerkekamer, Dinsdag a.s. 12 t.m. 15 jaar 19 - 19.30 uur 16 jaar en ouder 19.30 - 20.00 uur Voor geloofsbelijdenis 20 - 20.15 uur. Tijden jeugdclubs vanaf 8 jaar zie me dedelingen: in De Koog aan Jeugdhuis, in De Waal aan de kerkepoort. Begin jeugdwerk: komende week. Instuif De Koog: a.s. zondag na afloop openingskerkdienst. KEURCOLLECTIE OP SCHAGER MARKT Op de deze week te Schagen gehouden herlsttentoonstelling was grote belang stelling. Ook op de wolveemarkt was de aanvoer van betekenis. De handel in schapen en lammeren was redelijk. Ruim 500 lammeren werden aangevoerd en verkocht voor prijzen van 80,tot 110,Fokschapen werden verkocht voor 95,tot 140,Vette schapen van J 100,tot 140, Schoenen van robbenleer zijn gewild bij de dames In de vijver achter het natuur-histo- rische museum bij De Koog op Texel zwemt een zeehond rond. Dit dier is een van de 2200 tot 2500 zeehonden, die nog langs de Nederlandse kust leven. Hij is goed af; hij krijgt op tijd zijn vis, en niemand zal hem een haar krenken. Maar de rest van zijn familie heeft het moeilijker. Zij is gedoemd uit te sterven door een te grote jacht en vooral door de stroperij. Voor de zeehonden in de Zeeuwse wateren zal de uitvoering van het Deltaplan waarschijnlijk fataal zijn. Dit alles is steeds duidelijker gewor den door studies van dr. A. C. V. van Bemmel, verbonden aan de afdeling Na tuurbescherming en landschap van het Staatsbosbeheer en het is een reden om zuinig op de zeehonden te worden. Door samenwerking van de rijkspo litie te water, de rijkspolitie te land en de dienst luchtvaart van de rijkspolitie wordt sinds kort in het noorden een in tensieve controle op zeehondenjacht en vooral op de stroperij van zeehonden uitgeoefend en een aantal stropers zal zich voor de Leeuwarder kantonrechter moeten verantwoorden. De eerste is reeds veroordeeld tot een maand voor waardelijk, een boete voor het onbe voegd jagen en een tweede boete voor het onbevoegd voorhanden hebben van een geweer, dat tevens verbeurd werd verklaard. De tijden waarin een premie werd ge geven voor elke zeehond die werd afge maakt, zijn reeds lang voorbij. De vis sers zien steeds meer in dat, hoewel er soms netten worden vernield, de zee hond toch dikwijls de omstreeks zeven kilo vis, die hij per dag nodig heeft, op plaatsen vangt, die voor de vissers vrij wel onbereikbaar zijn. Bovendien loopt de zeehondenstand te rug, niet alleen in ons land. In de Duitse Waddenzee zijn nog 2000 robben, langs de Deense kust nog ten hoogste 1500 en de aanvoer van robbenhuiden uit Noor wegen daalde van 2000 tot 200 per jaar. Damestassen Het zijn de huiden waarom de zee honden worden gejaagd. Damestassen van zeehondenvel zijn in trek en dames schoenen van robbenleer zijn in Parijs de grote mode. Een mantel van zeehon denbont wordt ook niet versmaad. Elk jaar worden er in ons land duizend zee honden gedood. Ieder vel brengt 35, tot 60,op. Dat betekent dat de zee hondenstropers en jagers in ons land per jaar vijfendertig tot zestigduizend gulden verdienen. Maar er wordt kenne lijk ook meer verdiend, want een man tel van robbenbont kost omstreeks ƒ1500 en in iedere mantel zijn tien vellen ver werkt. Overigens is de toekomst van de zee hond niet moeilijk te voorspellen, wan neer men blijft doorgaan met ieder jaar duizend dieren op te ruimen op een to taal aantal van hooguit 2500. Een merkwaardige omstandigheid is, dat er een trek van zeehonden is van de Duitse bocht naar de Waddenzee. In Duitsland is voor zeehondenjacht een af schotregeling in het leven geroepen, waardoor de jacht wordt beperkt tot omstreeks 7 pet. van het totale aantal. Wat men in Duitsland niet schiet, trekt blijkbaar naar de Nederlandse noord kust, maar dat is niet genoeg. Men zou de jacht hier moeten beperken tot op 20 pet. van het totale aantal. Thans wordt er meer dan 50 pet. per jaar ge schoten. Bescherming De stroperij in de Waddenzee is niet onaanzienlijk en aangezien de instand houding van de zeehond niet alleen een zeehondenbelang is maar ook van bete kenis moet worden geacht voor de bona fide jager, voor de bonthandel en uit een oogpunt van recreatie, worden er maat regelen genomen, temeer omdat het Del taplan de zeehond waarschijnlijk een gevoelige klap zal- toebrengen. De zeehond plant zich niet snel voort omdat hij pas op zijn vierde jaar ge slachtsrijp is. Wanneer de jongen gebo ren moeten worden, zoeken de zeehon den de banken op, die onder meer in de Zeeuwse stromen liggen. Maar straks zal aat niet meer mogelijk zijn. Reeds is de jacht ook van 1 september tot 1 januari verboden in het gehele zuiden. In het Waddengebied en de Dollard mag gedu rende die periode nog worden gejaagd, behalve op de robbenplaat in het Eijer- landse Gat en rondom Schiermonnikoog. Ook verder wordt moeite gedaan voor zover de wet dit toelaat, de zeehond te beschermen. Regelmatig cirkelt een vliegtuig van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie boven het Waddengebied, boven de geulen en platen, waar zich niet alleen zeehonden, maar ook stro pers bevinden. Voortdurend heeft de pi loot radiografisch contact met politie- boten, de rijkspolitie op het vasteland en de centrale post te Leeuwarden. Worden er stropers gesignaleerd uit de lucht, dan staat onherroepelijk de poli tie te wachten op de plaats waar zij aan land komen. Het vliegtuig maakt het de stroper niet gemakkelijker. Maar nog altijd worden er elk jaar volkomen legaal honderden robben ge schoten en een afschotregeling is nodig, wil men de zeehond langs de kust voor uitsterven bewaren. Tot zolang is de zeehond in de vijver bij het Texels mu seum vergeleken bij zijn soortgenoten lang niet het slechts af. ONWEER INGESLAGEN De afgelopen dagen is het onweer een paar maal raak geweest. Bij de familie B. Dootjes, De Cocksdorp, sloeg de blik sem in de schoorsteen. En in Zuid-Ei- erland werd een hooiklamp het slacht offer. Van persoonlijke niet vernomen. ongelukken werd AANVULLING CULTURELE RAAD De Koog, Hotel „De Toekomst", Oranje- ver., lezing door de heer R. A. Steup over „De Da jakkers" i(koppensnellers). PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds. Van Reijendam Collecte „Kerk en Israël" De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Den Hoorn 11 uur Ds. Van Rhijn Extra collecte „Kerk en Israël" De Koog 19.30 uur Ds. Waardenburg Jeugddienst, opening winterwerk De Waal 10 uur Ds. Waardenburg Oosterend 10 uur Ds. Klijnsma Maandcollecte kerkeraadskas Oudeschild 9.30 uur Ds. Van Rhijn GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur Ds. Goedendorp Oosterend 10 en 3 uur Ds. H. P. Rutgers van Anna Paulowna GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Hoekstraat 38, Oosterend Oosterend 10 en 3 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds. Van der Zwaag Oosterend 10 uur Ds. Van Sluijs Den Hoorn 19.30 uur Ds. Van Sluijs 65. „Stap in!" commandeerde de kapi tein, toen hij Pepito aan dek zag komen. „We zullen bij gebrek aan beter in jouw eenvoudig vaartuig het vege lijf moeten redden". - „Wa.hoe.dat is mijn bootje!" riep Pepito verheugd. „Ik heb je teiltje de hele reis als badkuip ge bruikt", zei Bloobeest, „glij niet uit over de zeep!" - „Aan boord mannen!", beval de kapitein, „we zinken!" - „Gaat u maar voor", zei Pepito beleefd. - „Neen, neen" zei deze, „een kapitein verlaat altijd als laatste zijn schip". Wat hij ongewild jok te, want hij verloor zijn evenwicht en plompte naast de teil in zee. Eindelijk zaten ze alle drie netjes in de bootteil en precies op tijd, want even later ver dween de goede trouwe „Brul" borre lend in de diepte! „Ach", zei de kapi tein luchtig, „hij zat toch vol met hout worm!" Bloobeest tuurde onderwijl in gespannen naar de horizon en had plot seling succes. „Kijk lui", riep hij opge wekt, „het lijkt wel of ze daar feest vie ren!" - „Waar, waar", riep kapitein Druppel vol spanning, „alle garnalen, dat is de finish! We hebben de race ge wonnen! Hoera, hoera!" En alle drie brulden ze luid: „Hoera, hoezee, hoera", zoaat de teil bijna omkieperde. „We heb ben gewonnen jongens", zei de kapitein verheugd. „Of eigenlijk heeft Pepito ge wonnen, want het is zijn teil!" - „Ja, maar ik deed niet écht mee....", zei Pepito eerlijk. „We hebben alle drie ge wonnen", besliste de kapitein, „we heb ben alle drie reuze ons best gedaan; we delen de prijs met ons drieën!" Familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant TEXELAABTJES Bij vooruitbetaling tot 3 regels f0,60; elke regel méér f 0,20. Ónder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Oud-Deurwaarder Prins en wnd. Deurwaarder van Twuijver houden maandag van 11 tot 2 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags van 10,3C tot 1 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz. Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraag prijsop gave V.T.B., Den Burg, Tel. 85 P. C. Kaan, Ruygweg 101 Den Helder, voor emigratie verpakkingen naar alle delen der wereld. Zendt ons bericht en wij komen U thuis bezoeken. Radio herstellen? VONK opbellen I Telefoon 78 en 273 Te k. jongemeisjesmantel 16- 17 j. Saai, „De Hoek„ Eier- land. tel. 236. Jongen ge vraagd om bollen te planten. Jb Bakker Kogerweg 9 Den Burg Te k. gévr. een i.g. st. kolenfornuis, G. Witte, De Nes 033 telef. 256 Te k. z.g.a.n. roomkl. teddymantel met capnchon. leeft plm. 12 jaar en z g.a.n. zwarte dames mantel mt 42 Schildereinde 54 - Te k. elekti. wasmachine, houten kuip i.g.st. A. Eelman Cocksdorp 103 - Meisje gevr. voor de morgenuren Mevr Breen, Brakenstein Goed tehuis gezocht voor Kokker- spaniel (rood) met stamboom. Wilhelminalaan 54 Te k. aangebodeu mooie jonge hen nen aan en tegen de leg. M. v.d Star Duinpad bij de Slu'ter Te k. haard f40,- Vulkachel f30,- adres bur. Tex. Crt. - Te k. eiken dressoir, eiken salontafel, spiegel en 2 fau teuils. Schddereind 86 Te koop aangeboden een goed onderh. ronde kamerkachcl. M.C. Wi'te „Mont Rosa„ Hoornderweg BI lla Wie heeft Ida haar autoped mee genomen? Gaarne terug Park straat 36, Garage Kaczor Aardappelrooiers gevraagd. G. Hin „De Mars* Te k. klein partijtje weckflessen en enkele inmaakpotten. Schilder einde 5 Te k. gevr. voet balschoenen m. 35 Westerweg 11 Te k goed onderhouden haardkachel. D. Duinker Den Hoorn 61 Te k' BES. pe troleumkachel z.g a n. f25,- W. Boon Nieuwe Schilderweg Te k. z.ga.n. kofferschrijf machine. Br. nr.844 bur. v.d. blad De Heer en Mevr. v. d Bosch Yska geven met vreugde kennis van de geboorte van hun zoon Johannes Leiden, 4 okt. 1956 Hoge Rijndijk 17 Enige en algemene kennisgeving voor Texel. Aad Bakker en Riet Reij geven U hierbij ken nis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op zaterdag 27 oktober 1956 v.m. 9.30 uur in de parochiekerk van de H. Joannes de Dooper te Den Burg, Texel. Den Hoorn, „Spyk", Den Burg, Weststraat 10, Texel, 6 oktober 1956. Gelegenheid tot felicite ren op de trouwdag van 6.30 - 8 uur in Hotel „De Lindeboom-Texel". Toekomstig adres: Keggehof 12, Espel, N.O. Polder. Hiermede betuigen wij onze dank voor de vele blijken van belangstel ling bij ons huwelijk ondervonden. F. TUITMAN T. TUITMAN-Buis Texel, oktober 1956. Henk le Noble en Alie de Jong hebben de eer U kennis te geven van hun voor genomen huwelijk, het welk zal plaats hebben op dinsdag 16 oktober 1956 om 2.30 uur namid dags ten gemeentehuize te Den Burg, Texel. Den Hoorn 106, Den Burg, Nieuwstr. 3, Texel, 2 oktober 1956 Gelegenheid tot felicite ren op de trouwdag van 4.30 tot 5.30 uur n.m., Nieuwstr. 3, Den Burg. Tijdelijk adres: Nieuw str. 3, Den Burg, Texel. In plaats van kaarten. Meindert Boon en Lena van Zijl hebben de eer U, mede namens wederzijdse ou ders, kennis te geven van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrek king zal plaats vinden op donderdag 18 oktober 1956 v.m. 11.30 uur ten gemeentehuize te Den Burg, Texel. 't Noorden O 147, Texel. Polderweg 55, Den Helder. Gelegenheid tot felicite ren op de trouwdag in 't Noorden O 147, van 20 tot 21 uur. £ED1 Meijert Bakker en Emma M. Veeger hebben de eer U kennis te geven van hun voor genomen huwelijk, waar van de voltrekking zal plaats vinden op woens dag 24 oktober v.m. 9.30 uur in de parochiekerk van de H. Joannes de Dooper te Den Burg. Daarna zal tot hun inten tie een gezongen H. Mis worden opgedragen. „De Kapberg" B 151, „Emma", H 81, Texel, 3 oktober 1956. Receptie op de trouwdag „De Kapberg" van 4.30 - 6 uur. Heden is van ons heengegaan onze lieve vader, groot- en over grootvader Pieter van Rossem weduwnaar van Betje Slot in de ouderdom van 82 jaar. Uit aller naam, C. van Rossem Den Burg, Texel, 3 oktober 1956, Gravenstraat 20. De begrafenis vindt plaats heden, zater dag 6 oktober a.s. n.m. 2 uur. Tot onze grote droef heid nam de Heere het zoontje en broer tje, dat Hij ons schonk, weer tot Zich. J. Kooger H Kooger-Kamphof Zevenhuizen O 129, Oosterend, Texel, 3 oktober 1956. Tijdelijk: St. Lidwinaziekenhuis Doordat wij vlug voor het vliegtuig moesten boeken, waren wij jam- mergenoeg niet in de ge legenheid om van alle kennissen afscheid te nemen. Tot volgende keer! S. de Waal A de Waal-Jellema „Texel", Alexanderroad, Pietermaritsburg, Natal, Zuid-Afrika. Ooopsgez. gemeente Texel Aanmelding Catechisatie- en cluburen Ds. v.d. Zwaag Oosterend: Maandag 8 oktober 's av. 7.30 uur Meisjesclub 12 jaar en ouder. Maandag 15 oktober, •(Pastorie), 8 uur, Jonge ren 17 jaar en ouder. Dinsdag 16 oktober Doopcursus. Parkstraat Den Burg WIE HEEFT een bont en wit si voor Hotel „Texel" vonden. Gaarne terug Schildereinde Biedt zich aan nette r.-k. werks Brieven onder no. aan bureau v.d. blad Jongens, dit is een ilkust VOO] en afwissel Prettige wi svaai var opst ressant beroep. kring, loon volgens en naar prestatie, kantie, snipperda id, d Pensioen. v zit Vraagt inlichtingen l Martien Bakki in „1 de K Set -v istba; serie 16 00 oerdegelijke constructie gouden pen f.15. ni er Ondergetekende mede, dat voortaan veel mogelijk door del van en zo sers ga /aar kennis zal worden g 1 ven, indien de watei ding tijdelijk op bepa« wegen en straten worden afgesloten, kan zich voordoen bij proeving en onvoorzi-On buisbreuken. Het wordt aanbevi na het ratelen zo mi dert lijk wat water in v<1 raad te nemen. dap terd idel bi; ^n id er maé Het Distnctshi n van het Provinc Waterleidingbedr skar van Noordhollanf1 Schagen. de rouv ;r is moe 7eile Enig afdoend midd|3an nme KUNSTNAGELS lurc l' Estlétique Spoorstraat 111, en Den Helder, tel. in de Herv. Pastorie Oudeschild op 11, 12 13 oktober a.s. Handwerktent en divi attrakties met prijzen! Donderdag van 4- 6 en van 7.30 - 11 uur Vrijdag van 7.30 - 11 izan Zaterdag van 4-6 en van 7.30 - 11 uur. di niet nou- paa Woensdag 10 okto! Oranjever. De Koi n.m. 8 uur door de heer R. A. Sti over „de Dajakkc (koppensnellers). Vrije toegang voor lecfcpre Zaal „De Toekomst'1 red< ee ge vai it. yen dar rerv tonr raa P. dele en i de de eerc )tpli Pin{ n al .Man, koop toch een paai kldf van die fyne PEERLESS-WANTEf Verkrijgbaar bij UW RIJWIELHANDELAAR un rtwdeduiï&d. de HERKENBAAR AA DE LICHTBAK Den Burg: Bakelafhel Kievit, Vonk, Zegel. De Cocksdorp: Bareni^ng Eierland: B. Dros. De Waal: Keizer. De Koog: Kikkert. Oosterend: Rentenaar- Den Hoorn: Troost. Oudeschild: Witvliet df •na one Iet A.'s groe 9aa ie* te ?in ui ïntt

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2