ij landden met de mariniers op de westkust van Texel TROOST TROOST stra n que Huidgenezing Olieverwarming Uw maaltijd hoeft U niet op te breken £EDE blad TEXELSE COURANT ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 it stfr xel" 1 terug ?inde verks no. blad ektrli gen t in „Legerkoerier", het offieel orgaan de Koninklijke Landmacht, ontlenen het volgende artikel: Een dag in het amphibisch opleidingskamp „De Mok" istbanken hingen voor en boven de een ilkust van Texel. Veel zicht was er 'wissel voor de stuurlieden van drie lan- e W| svaartuigen, die zojuist om de zuid- *ens C van de Onrust waren gevaren en ïtie. opstoomden evenwijdig met het perda id, dat af en toe als een witte lijn v zichtbaar was. Maar bootsman maakte zich helemaal geen zorgen, .afkomstig van Texel kent hij het Bakk(|r rondom het eiland als de kamers zijn huis en hij zou de L.C.A. (lan svaartuig) desnoods op het gevoel strandpaal 9 gebracht hebben, daar de Loodsmansduinen hun witte in verheffen. Een twintigtal mari- zat op de bodem van het vaartuig, ;eweer tussen de knieën. In het tg van onze L.C.A. voeren nog twee gsvaartuigen met een zelfde be- ig naar hetzelfde doel. waren deze mistige zomerdag op ek bij het Korps Mariniers, dit bijna eeuwen oude onderdeel van de nklijke Marine. Reeds in de tijd van ïp en de Ruyter maakten mariniers uit van onze vlootbemanning. Zij f met niatrozen hielden zij onze f.lj.i^leur hoog op alle wereldzeeën. Ook aag de dag dienen zij nog overal ter ld, o.a. op Curasao en Nieuw- t 1940 bestond het Korps Mariniers litend uit beroepspersoneel. Hun rmat was Rotterdam, waar men het Oostplein hun kazerne vond. In ïeidagen van 1940 ging deze in men op. Na de oorlog werd een ure kazerne gebouwd aan het Toe- welke de naam kreeg van baron Ghent, de eerste commandant van „Regiment de Marine" zoals het oorspronkelijk werd genoemd. Rotterdam en de mariniers, dat is begrip! In de meidagen van 1940 n aan de Maasbruggen de mari- zo verwoed gevochten, dat de sers hun de naam van „zwarte dui- gaven. Geen wonder dus, dat in mandel van het korps, naast tal van ifre opschriften als herinneringen dappere wapenfeiten, het opschrift terdam" voorkomt. Voorts is het idel getooid met de Militaire Wil- Orde der 4e klasse. ie taan oor len gi watei bepa; :en ten. m bij voorz nbev< zo nu in v< ollam ELS lil, ;1. 29 Vertrouwd met het water 1( dert 1945 worden ook dienstplich- bij het korps ingedeeld. Zij ont- i hun basisopleiding van vier ïclen in de van Braam Houckgeest- ïctsni me te D00rn en gaan daarna voor maand naar het amphibisch oplei- bedri skamp op Texel, gevestigd op het :in van de vroegere marinevlieg- de Mok. Hier worden de mannen ouwd gemaakt met het water, want r is er genoeg op deze zuidpunt van mooie waddeneiland. Ze gaan er TEI pngsoefeningen maken, leren roeien feilen, en met buitenboordmotoren aan. Wie nog niet mocht kunnen nmen, wordt even naar de overkant ïurd, naar het zwembad van de ine in Den Helder, waar de adjudant mariniers Baven hem gegarandeerd 14 dagen de 1 zwemkunst bij- gt! ïze eerste kennismaking met de ma rs geschiedde al buiten het kamp. reden van Den Hoorn naar de Mok R 3 een pad, dat bestond uit een ein- ze reeks van kuilen en omhoogste- storiegesteente, en dat de enige verbin- *2 van het kamp met de buitenwereld a-s- it. (Tussen haakjes, als de Genie- "1V >en nog eens een oefenobject zoe- dan kunnen zij hier zeker terecht), rerwege kwam ons een militaire tonner tegemoet en bij het uitwij- raakten wij hopeloos vast in het zand. Maar de twee kwieke mari- die in de andere wagen zaten, was niet ontgaan, ze stopten, stroopten nouwen op en duwden onze auto in Koe Paar tellen weer op de „weg". onze opwachting te hebben ge- t bij de wnd-commandant van het p, de majoor der mariniers Maan, delden wij met de le luitenant van en naar de Mokbaai, de grote inham de zuidoost-kust van Texel, waar de steiger drie landingsvaartuigen Jeerd lagen. Bevelen klonken per or let spreker over het kampterrein: )tploeg 1 klaarmaken voor de ont- ping". Enkele seconden later draaf- n afdeling mariniers naar de steiger, "K de snel langs de landingsnetten af de L.C.A. en nam daarin plaats, hjl de eerste boot wegvoer kwam de tweede ploeg aangestormd voor eede boot die al aan de steiger gemaakt lag en daarna volgde de V !e ploeg. het eerste landingsvaartuig be- zich ook de leider van de oefening, uitenant der mariniers Nicolas. Hij n paas >elde ons dat de drie boten tot vlak de kust bij paal 9. zouden varen, NTEf ïna marin^ers aan lanc* zouden 5, het strand oversteken en een aan- ondernemen op een vijandelijke op- ling in de duinen. Verdwijnende kazematten fet een achtmijlsvaart ploegden de ■A.'s in kiellinie (achter elkaar) door Sroengrijze golven van het Marsdiep de Noordzee. Mistsluiers belemmer- bet uitzicht ideale omstandigheid een oefening als deze, waarbij ver- 4- uur. - 11 - 6 uur. okto! A St. jakkf ast". .AAR AA AK akelai '£el- 3aren< sing een zeer belangrijk element is Saar bootsman Moor bracht de for- precies op de plaats waar zij moest t. tegenover een langzaam in het zand naar. ftnkende Duitse kazemat, die eens :t. 'Uitmaakte van de onoverwinnelijk liet J tate Westwall. Hier op Texel heeft de zee, in samen werking met de westenwind, al deze be tonnen gevaarten overwonnen. Eén voor één werden zij ondermijnd, tot ze top zwaar van de duinen naar beneden sul den en de meesten liggen nu al meters vóór de kust onder het zand bedolven. Een enkele kazemat dient nog als koffie- en thee-„tent" en waar eens de kanon nen dreigend hun lopen naar buiten staken, worden nu warme worstjes ver kocht In volle vaart naderden de landings vaartuigen de kust. Midden in de bran ding, vlak voor de laatste zandbank, gingen de kleppen omlaag en daar stormden de mariniers door het opspat tende water, de wapens hoog geheven boven het hoofd. Van achter de duinen klonk het geknet ter van geweer en mitrailleurvuur van de tegenpartij. Maar de mariniers lieten zich niet van de wijs brengen, renden met druipnatte kleren het strand over, beklommen de duinen en wilden zich juist op de vijandelijke weerstandsnes ten werpen toen een snerpend fluitsig naal van luitenant Nicolas de voor waartse beweging tot onverwachte stil stand bracht. „Terug in de boten. Dat doen we nog, eens over. En denk er aan: niet op elkaar klitten, luisteren naar de bevelen van je commandant en zo snel mogelijk tegen de duinen op!" Zo scheepten allen zich weer in, de drie landingsboten kozen opnieuw het ruime sop, wendden dan de steven en renden in volle vaart de kust tegemoet. Voor de tweede maal voltrok zich de landing, de overschrijding van het strand en de klimpartij op en door de duinen tot het'gestelde doel was bereikt en met de consolidatie kon worden begonnen. Inmiddels was de koffie-maaltijd over land aangevoerd en daar deden de mari niers een even felle aanval op als even tevoren op de in de duinen verschanste tegenpartij. Dat er mariniers zijn die na zo'n hele dag op zee en in de duinen te zijn ge weest, meer dan twintig boterhammen naar binnen werken kwam ons op dat moment niet meer zo vreemd voor! En wij hoorden fluisteren dat er, wanneer ze aan de 21ste boterham beginnen, ge mompeld wordt: „Er is weer niet veel beleg, vandaag!" Met koude voeten naar huis Hoe dit zij, de jonge mariniers die wij hier aan de voet van de Loodsmans duinen aan de slag zagen, mochten er stuk voor stuk wezen: stevige gebruin de knapen die rustig zo'n landingsoefe ning vier- of vijfmaal overdoen zonder de tong op de schoenen te laten hangen. En nu troffen de mannen het nog met de temperatuur van het water. Maar het kamp begint al half maart te draaien en in de loop van november vertrekt de laatste ploeg. Wie bij die eerste of laatste afdeling is ingedeeld, komt wel eens met bar koude voeten thuis! Vaak worden soortgelijke landingen ook bij avond of des nachts beoefend, want in de (onverhoopte) praktijk zal een landing steeds als een voor de vijand minder prettige verrassing moe ten komen en dus bij voorkeur niet bij dag worden uitgevoerd. Terug naar het kamp In de loop van de middag keerden wij terug naar het kamp en neusden daar nog wat rond. Wij zagen daar de kano's en zeilboten die door O.S. en O. i(de wel zijnszorg bij de Marine) ter beschikking van de mariniers zijn gesteld, en waar van na de diensturen een zeer druk ge bruik wordt gemaakt. Wij spraken er met de dokter die in zijn „ziekenboeg" maar heel weinig patiënten te verzor gen kreeg en wij zagen er juist een pseudo-gewonde van de in gang zijnde oefening binnendragen, wiens gebroken been vakkundig „te velde" was ge spalkt. Natuurlijk doken wij ook zelf nog even in het zilte water van de Mok-baai en spoelden alle vermoeidheid heerlijk van ons af. Toen wij daarna aan tafel gingen vonden wij het idee om 21 boterhammen naar binnen te werken eigenlijk niet zo gek meer! R. DE T.B.C.-THERMOMETER 100% Huidzuiverheid -Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder NEDERL. BOSCHBOUW VERENIGING HOUDT NAJAARSBIJEENKOMST OP TEXEL De Nederlandse Boschbouw Vereeni- ging zal op vrijdag 19 en zaterdag 20 oktober haar najaarsbijeenkomst op ons eiland houden. Vrijdagmiddag zullen excursies worden gemaakt in de bossen van ons eiland. De excursies staan onder leiding van ir. I. D. Sepers. Er zullen ook korte inleidingen worden gehouden, waarbij gesproken zal worden over „de Duinbebossing", het „Ontstaan van onze Duinen" en „Opbrengst onderzoek bij de Corsicaanse den", 's Avonds om acht uur begint de ledenvergadering in „De Lindeboom-Texel", waar tevens de lunch en het diner zal worden gebruikt. Zaterdagochtend om half negen zal een bezoek aan de duinen worden ge bracht en zo mogelijk ook een kijkje worden genomen in het Museum. 92% 89,5% 87% 75% 61% 55% 47% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% De thermometer is gestegen tot 92%!! Deze week dus een winst van 21/s°/o, waaronder de nog resterende 1^% die nog voor de eerste maal moest worden bezocht! De tweede ronde is in volle gang. Bij de aanvang ervan, 10 dagen geleden, had 10% van de bevolking zich nog niet op gegeven. Het aantal dat nog niet voor een doorlichting voelt bedraagt thans 8%! De laatste aktie, om dit percentage tot een minimum te beperken, heeft dus al goed resultaat! 2% van de 10% heeft zich bedacht en zich nu opgegeven! Hulde aan de vrijwilligers die hier het werk doen! Waar blijft de nog resterende 8%? Bedenkt wel, U bewijst Uw mede mens een grote dienst. U wilt nu toch niet meer achterblijven, nu zovelen van Uw medemensen op Texel meedoen? Het Bestuur van de Afd. Texel van „Het Witte Kruis". I Wollen vesten en pullovers Spoorstraat 40 - Den Helder 1 DE KOOG: NATSTE PLEK VAN NEDERLAND? In de nacht van maandag op dinsdag viel het regenwater met bakken vol uit de hemel. Dat dit een haast ongekende regenval was blijkt uit het feit, dat aan De Koog niet minder dan 64 millimeter neerslag werd gemeten. Waarmee te vens werd vastgesteld, dat deze nacht De Koog de vochtigste plaats van heel Nederland was. Een onderscheiding dus, een plotseling uit de lucht vallende on derscheiding, maar niet zeer aangenaam, dunkt ons. Het béste voor Baby's POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP huidje HARING TREKT DOOR WIJZIGING ZEESTROMINGEN N/VAR ANDERE BANKEN Acht jaar lang hebben gemerkte ha ringen in de Noordzee en de Atlantische Oceaan rondgezwommen om deskundi gen uit vijftien Europese landen inzicht te geven over de trek van haringen. Als resultaat van dit onderzoek meent men nu te kunnen zeggen dat de ver minderde haringvangsten in de Noord zee en Atlantische Oceaan niet het ge volg zijn van overbevissing, maar van een veranderde trek van de haringen. Als resultaat van dit onderzoek meent men nu te kunnen zeggen dat de ver minderde haringvangsten in de Noord zee en Atlantische Oceaan niet het ge volg zijn van overbevissing, maar van een veranderde trek van de haringen. Dit is bekend gemaakt op de jaarver gadering van de Internationale Raad voor het Verkennen van de Zee. Men heeft ontdekt dat de mislukking van de haringvangsten bij Noord-IJs land in de laatste elf jaar vooral een ge volg is van veranderde zeestromingen. Daardoor is ook verandering gekomen in de temperatuur en het zoutgehalte van het zeewater. Het zeevoedsel dat de haring nodig heeft is niet meer over vloedig aanwezig en bovendien is de kabeljauw, die een groot haringeter is, meer naar de wateren van West-Groen land getrokken. Waarschijnlijk zijn soortgelijke veranderingen oorzaak van slechte vangsten in de Noordzee. Langzame klimaatsverandering en misschien ook het veelvuldig voorko men van zonnevlekken zijn mogelijke oorzaken van deze wijzigingen in de oceanen. De haringen hebben de normale vis- banken verlaten en vormen mogelijk niet meer zulke grote scholen. Of zij naar andere aan de visserij nog onbe kende banken gaan is nog niet uitge maakt. Bij de besprekingen is wel gebleken dat men nog maar heel weinig met ze kerheid kan zeggen. Een Nederlands visserij onderzoekings vaartuig heeft vastgesteld dat in een deel van de Noordzee haringscholen voorkomen op een diepte, die te groot is voor de drijfnetvisserij, maar niet diep genoeg om met sleepnetten te werken. Het merken van haringen door middel van nylon- of zilverdraadjes door de rugvinnen of het brengen van genum merde metalen plaatjes in de maag der vissen, dient op grote schaal te worden voortgezet besloot de vergadering. Opvallend is dat slechts een zeer klein gedeelte van de aldus gemerkte harin gen opnieuw gevangen wordt. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON {ingaande zaterdagavond 6 uur) UITSLAG TAARTVERLOTING V.P.R.O. Op de onlangs gehouden bindings avonden van de V P.R.O. zijn taarten verloot. De gelukkige winnaars zijn: De Koog: J. Bakker Lzn., Mienterglop. Den Burg: mevr. N. van Hoorn-West- dorp; Den Hoorn: Nel Koopman; Oude- schild: S. Dijker; De Cocksdorp: Arie v.d. Veen; Oosterend: mej. N. Bakker, Hoekstraat. Naar wij verder vernemen ligt het in de bedoeling om in het voorjaar te Den Burg nog een bindingsavond te houden, waaraan zal medewerken het cabaret gezelschap Benny Vreeden. Olie is het veel besproken woord van deze tijd. Olie betekent politiek, maar olie betekent ook gerief. En dan denken wij aan de moderne olieverwarming, ontstaan uit de vroeger zo vaak gesmade oliekacheltjes, aan de huisbrand- of haardolie, die ons geregeld kan worden thuisbezorgd en aan het gemak dat een dergelijke wijze van stoken biedt. De oliestokers-in-spé kan echter niet genoeg op het hart worden gedrukt niet tot aankoop over te gaan alvorens door een deskundige van een vertrouwde zaak te laten beoordelen of de vertrekken waar men deze verwarming wil toepas sen hiertoe geschikt zijn of zijn te ma ken. De schoorsteen Een belangrijke rol hierbij speelt de schoorsteen. Deze heeft twee functies, nl. het opwekken van trek en het afvoeren van de verbrandingsgassen. Om vol doende trek op te wekken zal de schoor- steentop 3 a 4 meter hoger moeten lig gen dan de rookmond van de kachel en ruim een halve meter boven de daknok of nabijgelegen obstakels moeten uit steken. Op het belang van een goede schoorsteen kan niet genoeg worden ge wezen. Wanneer er klachten zijn over oliekachels dan zijn deze in de meeste gevallen het gevolg van een slecht functionerende schoorsteen. De capaciteit Verder zal men moeten laten beoorde len welke capaciteit de kachel moet be zitten om het vertrek zo economisch mo gelijk te verwarmen. Koopt men een te kleine kachel dan zal het vertrek bij lage buitentemperatuur niet snel genoeg of in het geheel niet op de gewenste ka mertemperatuur kunnen worden ge bracht. Ook een te grote capaciteit is met goed. Bij matige buitentemperatu ren zal men de kachel dan veelvuldig aan en uit willen doen, hetgeen een sterk schommelende kamertemperatuur en een verhoogde roetafzetting tot gevolg zal hebben. Daarom is de bepaling van de juiste capaciteit van het allergrootste belang. Het verdient aanbeveling de le verancier een schetsje met de oppervlak- tematen van het vertrek te verschaffen. Aan de hand hiervan kan de leverancier bijvoorbeeld met behulp van de capaci teitsliniaal de benodigde capaciteit nauwkeurig bepalen. Het tankje of de tank Meestal zit het tankje (10, 12, 15 of 20 liter) achter de kachel. Dit kan echter ook naast de schoorsteen of op het balcon worden geplaatst en met een koperen buis met de kachel worden verbonden. Er zijn apparaten, die door middel van koperen leidingen zijn verbonden met 'n grote voorraadtank in de tuin. Dit is al heel gemakkelijk. Een en ander is met de handelaar te overleggen. Geen reuk Een oliereuk treedt beslist niet op, maar dan moet men - wanneer het tankje in de kamer staat - ook niet morsen. Ruikt men toch olie, dan is er ergens een lek en een telefoontje naar de leverancier is dan de beste oplossing. Geen ombouw van haard tot olichaard Het laten ombouwen van een kolen haard tot oliehaard moet in het algemeen worden afgeraden. Meestal zal de ver brandingsruimte te klein zijn, terwijl bovendien de bakbranders die hiervoor worden gebruikt niet de capaciteit van de oorspronkelijke kolenhaard kunnen evenaren. Het gevolg is dat men in de kou komt te zitten. Een wederombouw tot kolenhaard stuit dan op tal van moeilijkheden. Olieverwarming, het moet nog eens worden gezegd, eist meer kennis dan een door kolen gestookt apparaat. Deskun dige voorlichting is dus noodzakelijk, maar let er ook op, dat de bediening op de juiste wijze geschiedt. Het is een wij'ze van verwarmen die voor buitens huis werkenden ideaal is, omdat een olieverwarming in een ommezien - en ook bijvoorbeeld voor een uurtje - kan worden aangestoken. vFABRIEKEN TE LEEUWARDEN IN MEMORIAM DOKTER VAN DRIEL Wij meldden in ons vorig nummer het overlijden van dokter P. J. van Driel. Gok voor vele eilandgenoten was dokter Van Driel een zeer bekende figuur, want vele Texelaars, (wier gemeente van een ziekenhuis is verstoken), hebben zich toevertrouwd aan de kennis van deze be kwame chirurg. Het zal moeilijk te schatten zijn hoevele Texelaars door dokter Van Driel wel niet van hun ont stoken blindedarm zijn bevrijd! Kort voor het einde van de oorlog heeft dok ter Van Driel ook op Texel gewerkt en wel in het Noodziekenhuis (thans huize „Irene"), waar zovele slachtoffers van bombardementen tijdens de z.g. „Rus senoorlog" verpleegd werden. Dokter Van Driel begon zijn loopbaan in 1911, toen hij, na het behalen van zijn artsdiploma aan de Rijksuniversiteit te Utrecht benoemd werd tot officier van gezondheid bij de Koninklijke Marine. Hij specialiseerde zich te Leiden en Rot terdam in de chirurgie en de gynaeco logie en was gedurende enige jaren in Indonesië werkzaam. Nadat dokter Van Driel -de noodzakelijkheid daarvan had bepleit, nam het Hoog Militair Gerechts hof in 1916 de beslissing, dat medische geheimen, door militaire patiënten toe vertrouwd aan hun officier van gezond heid, bij hem even veilig waren als bij de burger-arts. Op 1 januari 1923 werd dokter Van Driel als chirurg verbonden aan het Marinehospitaal te Den Helder. Hier kon hij een moderne chirurgische afde ling opbouwen, welke ook ten dienste stond van burger-patiënten. De moei lijkste periode uit zijn carrière zijn de bezettingsjaren geweest, toen tot zes maal toe een andere huisvesting voor het ziekenhuis moest worden gezocht. In de gymnastiekzaal van de school te Julianadorp beschikte dokter Van Driel slechts over een zeer bescheiden instru mentarium. Op 13 februari 1943, toen „Parkzicht" nog pas één dag als nood ziekenhuis is gebruik was, moesten daar honderdveertig bij een bombardement gewonde stadgenoten worden behan deld. Ter gelegenheid van zijn afscheid op 23 december 1953, toen dokter Van Driel zijn praktijk in Den Helder neer legde, werd hem het erelidmaatschap aangeboden van de afdeling Den Helder der Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der genees kunst. Voorts werd hij toen onderschei den met de zilveren ereplaquette der gemeente Den Helder. Reeds voor de oorlog was dokter Van Driel door H.M. de Koningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Een of twee Kennies blossen dat zoorbranden dadelijk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lijders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Makkelijk bij U te steken één voor één hygiënisch ver pakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. U m o e t ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. BOERDERIJBRANDEN IN JULI In juli zijn 29 boerderijbranden voor gekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar beschadigd werd. Eén van deze branden kwam voor in Groningen, drie in Friesland, drie in Overijssel, vijf in Gelderland, drie in Noord-Holland, één in Zuid-Holland, één in Zeeland, acht in Noord-Brabant en vier in Limburg* De directe schade door deze branden aangericht wordt ge raamd op 1.155.525, Dertien van deze branden werden veroorzaakt door blikseminslag, vier door hooibroei, één door kortsluiting, één door vonk van sigaret op rieten dak, één door fornuispot, één door het spelen met vuur, terwijl in acht gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden zijn vier stuks rundvee, 27 varkens en 75 stuks pluimvee omgekomen. I Voor betere confectie Spoorstraat 40 - Den Helder J SVC-nieuwa Het eerste ontvangt het sterke SVW, dat alle drie wedstrijden nog heeft ge wonnen. Dit zal een zware wedstrijd worden, aanvang 1.30 uur. Het tweede gaat naar ZDH 2. Doe weer zoals de afgelopen zondag en het komt ook weer goed. De adsp. gaan hedenmiddag naar Oosterend b. Vertrek om 2 uur van garage Barends, aanvang 3 uur, veel succes. Dinsdagavond is de gym voor de gro ten weer begonnen en wel van 18.30 - 19.30 uur 12 tot 14 jaar; 19,30 - 21.00 uur 14 jaar tot gehuwd en 21.00 - 22.00 uur voor gehuwden. Nieuwe leden kunnen zich nog steeds gegeven op de gymavond S.V. Texel Programma: RKAFC-Texel; DTS- VZV; Watervogels-BKC; Schagen-JVC; Grashoppers-Succes. Texel 2-Succes 3. Adsp.: Texel a-BKC a; De Koog a- Texel b (heden 4 uur); Texel c-HCSC c (heden 4 uur). Zo langzamerhand raken de elftallen op elkaar ingespeeld, zodat nu wel al enige tekening zal kunnen worden waar genomen. Texel, pak nu eens flink aan en zet goed door. Zorg er voor te blijven mee tellen.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 3