Cjrocrt '/wartsjexels in het harL, WACHTEN 75 ude en nieuwe subsidie-regeling voor ioerderijenbouw in ruilverkavelingen 1! duurt altijd lang Sterk toenemend aantal Duitse gasten: Een probleemmaar ze zijn welkom lENSDAG 10 OKTOBER 1956 fEXELSE 71e JAARGANG No. 7086 COURANT ave N.V. v.h. Langeveld <5 de Rooij handel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl Bank. Postgiro 652. - Abonn pr. 2,25 p- kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. door Ir. L. H. Bouwman et mag bekend worden veronder- I, dat ongeveer drie jaar geleden de elijkheid werd geschapen onder be lde voorwaarden met Rijkssubsidie de Cultuurtechnische Dienst in het er van een ruilverkaveling bogrderij- ;e verplaatsen naar het bijbehorende Het principe van het bouwen van rderijen in ruilverkavelingsverband reeds neergelegd in de Ruilverkave- swet 1938, omdat deze wet de be- jdheid gaf tot het zonodig afbreken, iven, herbouwen en verbouwen van lallen als het belang der ruilverkave- zulks vorderde. In verband met de tandigheid, dat in de kosten van de- iverkzaamheden, welke als gevolg de opgetreden prijsstijgingen na de ïde wereldoorlog een onrendabele te zien gaven, niet- van Regeringswe- rd tegemoet gekomen, kwam deze elijkheid, behoudens in enkele ruil- ;avelingen, niet tot uitvoering. Als beeld van een ruilverkaveling waar werd overgegaan tot verplaatsing een aantal boerderijen uit de dorps- ïen naar buiten kan genoemd wor- het blok ,,Hedel-Ammerzoden", dat Ie tweede wereldoorlog vele ver ste boerderijen in de dorpskernen i In dit blok werden de betrokke- ertoe bewogen niet op de oude ts maar op het bij de boerderij be- mde land te herbouwen. In de ruil- :aveling „Staphorst" werden even zonder subsidie boerderijen ge it op de bijbehorende kavels. De ge len hiervan waren hoge lasten en al meer of minder onvoldoende in- chte gebouwen. e belangrijkste bepalingen van de :1e jaren geleden voor boerderijen- w in ruilverkavelingen tot stand ge en subsidie-regeling en die ook van :ht zijn voor de hierna te noemen iwe regeling zijn: Het bedrijf dient tenminste 10 ha groot te zijn. De gronden moeten aaneengesloten liggen of eventueel in bijzondere gevallen niet verder dan één kilo meter van de boerderij verwijderd. Voldoende waarborgen moeten aan wezig zijn, dat de oude boerderijen hun agrarische bestemming verlie zen. 'oor een bedrijf van 10 ha werd maxi :al een subsidie van 40 pet verleend, s aan alle voor subsidiëring van rderijenbouw in het kader van een verkaveling geldende voorschriften voldaan. Voor elke ha, welke het rijf groter was dan 10 ha, werd dit limum met Vspct verlaagd. Üt was de zogenaamde 40 pet subsi- ■regeling volgens welke incidenteel r elke te bouwen boerderij in een aaide ruilverkaveling afzonderlijk te verlenen subsidie werd berekend, subsidie-regeling die was getroffen r het cultuurtechnisch werk (aanleg wegen, waterlopen etc.) had derhal- geen betrekking op de boerderijen- w. )e overtuiging wint bij de boeren ?r en meer veld, dat voor het tot ad komen van een verantwoorde ver ding, teneinde de exploitatie van de dbouwgronden intensief en rationeel kunnen uitvoeren, boerderijen uit de pskernen naar het veld verplaatst nen te worden. De practijk erkent halve het standpunt, dat boerderij erplaatsing niet los gezien kan wor- i van de in ruilverkavelingsverband nemen overige cultuurtechnische itregelen, zoals aanleg en verbete- g van wegen en waterbeheersings- rken, uitvoering van ont- en heront- ningen enzovoort. Iet is een bekend feit, dat bij toepas- g van de 40 pet subsidie-regeling het endabele gedeelte der bouwkosten -hts voor een gedeelte kon worden leheven. Hieraan kan nog worden 'gevoegd dat de laatste jaren de lonen prijzen in het bouwbedrijf sterk zijn tegen. Om deze redenen is het be- jpelijk dat vele landbouwers ervan rden weerhouden hoewel zij in prin- e' hiertoe wel bereid waren, et s derhalve een gelukkige om- ndigheid, dat door de Regering de tózaak van een gunstiger subsidiëring de bouwkosten werd ingezien en dat angs een nieuw systeem van subsi- ren in het leven is geroepen. Zoals fegd, vormen de diverse noodzakelijk keffen voorzieningen inclusief boer- djenbouw ten behoeve van de verbe rg van de landbouwkundige toe- nd in een bepaald gebied een samen- "gend geheel en worden als totaliteit RJbsidieerd. Ter bepaling van het tlverkavelings-subsidie-percentage 'den de bij uitvoering van de ver tillende werken te verwachten waar- tólgingen door de gezamenlijke eige- al naar mate het nut dat deze 'ken voor hen oplevert betaald moe- worden, gesteld tegenover de tota- kosten. Dit subsidie-percentage be draagt maximaal 75, in bijzondere ge vallen wordt een hogere subsidie ver leend. De door de boer, voor wie bij de ruilverkaveling op de nieuw ge vormde kavel een boerderij wordt gebouwd, te leveren bijdrage in de bouwkosten wordt afgeleid uit de prijsnormen van de Wet op de Ver vreemding van Landbouwgronden. De oude, te verlaten bedrijfsge bouwen worden eveneens geschat op basis van voornoemde normen en deze taxatie in aftrek gebracht van de gebruikswaarde van de nieuwe boerderij die op ongeveer 55 pet van de bouwkosten is te stellen. Het door de boer te betalen bedrag kan in 30 jaar worden voldaan. De nieuwe subsidie-regeling is uiter aard van toepassing op de nog in uitvoe ring te nemen blokken, maar geldt ook voor een aantal reeds in uitvoering zijn de objecten waar bij handhaving van de vroegere subsidie-regeling het algehele resultaat der verkaveling sterk zal da len. Het betreft die blokken waarvoor de opgestelde ruilverkaveüngsplannen waren ingesteld op verplaatsing van een groot aantal boerderijen en doordat de betrokken boeren vanwege de stijging der bouwkosten hiertoe niet meer bereid zijn, grote moeilijkheden verwacht zou den worden. De aanlegkosten van het wegen- en waterlopenstelsel zou den immers bij het niet verplaatsen in belangrijke mate stijgen als gevolg van de hierdoor vereiste grotere lengte aan wegen, waterlopen en kavelsloten. Nu in deze gevallen de nieuwe - regeling van kracht is, zal op deze kosten be spaard worden. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat de nieuwe regeling niet toegepast zal worden op in uitvoering zijnde ruilverkavelingen, waar met de betrokken poeren reeds overeenkomsten zijn aangegaan, welke gebaseerd zijn op de oude subsidie-regeling. De voor ruilverkavelingsgebieden ge troffen nieuwe financieringsregeling voor nieuwbouw en verplaatsing van boerderijen biedt ongetwijfeld gunstige perspectieven voor de uitvoering van ruilverkaveling in zijn moderne vorm. We zijn er van overtuigd, dat, nu de 40 pet subsidie-regeling is verlaten, vele boeren hun eens gekoesterde wens om het land en de boerderij bij elkaar te hebben in vervulling zullen zien gaan. (in een rij voor het loket) Haalt daaroin uw plaatsbewijzen voor boot en trein in voorverkoop bij de V.V.V. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. AGENDA CULTURELE RAAD Donderdag 11 oktober Oudeschild, Ned. Herv. pastorie, bazar t.b.v. de kerkrestauratie. Vrijdag 12 oktober Oudeschild, Ned. Herv. pastorie, bazar t.b.v. de kerkrestauratie. Zaterdag 13 oktober Oudeschild, Ned. Herv. pastorie, bazar t.b.v. de kerkrestauratie. SVC-nieuw» Voor het eerste, dat het sterke en goed spelende SVW op bezoek kreeg, viel het niet mee, daar spil Dootjes aan de kant stond wegens een blessure. Di- lekt na de aftrap komt SVW, dat met de sterke wind meespeelde, met snelle aanvallen en SVC moest alle zeilen bij zetten om niet te ver op achter te raken. De achterhoede speelde zonder ver band en daar wist SVW gretig gebruik van te maken. We stonden met de rust met 3-0 achter. Vlak na de rust wist SVW er zelfs 4-0 van te maken. Nu kwam er een beetje leven in en Dirk verkleinde de achterstand tot 4-1. SVW wist nog tot een vijfde doelpunt te ko men door goed doorlopen van de mid- voor. Maar 't was Arend die uit 'n voor zet van rechts er 5-2 van maakte. Het tweede wist het tegen ZDH 2 ook met tot een overwinning te brengen en verloor met 5-1. De eer werd nog door Fons gered. De adsp. werden afgelast. Voor a.s. zondag zijn het 1ste en 2de vrij. De adsp ontvangen zaterdagmiddag om 4 uur Tex. Boys. Zijn we allemaal present? dijkleger polder EIJERLAND Een dezer dagen ontvangen de Dijk- plichtigen, ingedeeld bij het Dijkleger van de polder Eijerland, een bericht kaart waarop is vermeld bij welke groep men is geplaatst. Nu van hogerhand de polder de Een- dragt bij de polder Eijerland is gevoegd is bovengenoemde indeling t.o.v. voor gaande jaren geheel gewijzigd. Men zie hiervoor de berichtkaarten. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat men ook op andere gedeelten van de zeewering van de polder Eijerland (Eendragt) kan worden tewerkgesteld dan die waarvoor men is aangewezen. Wanneer bij een stormvloed door het Bestuur het z.g. tweede waarschuwings telegram wordt ontvangen zal het Dijk leger ten dele worden opgeroepen. Dit oproepen betreft de groepen 1, 2, 3 en 4. De dijkplichtigen, ingedeeld bij deze groepen worden als volgt met hun noodzakelijke opkomst in kennis gesteld: De groepen 1, 3 en 4 zullen persoonlijk worden aangezegd doormiddel van een vrachtauto met sirene, terwijl tevens 'n ieder een mondelinge aanzegging ont vangt. Groep 2 wordt gewaarschuwd door middel van de brandweersirene, welke is opgesteld op de werkplaats van de heer H. Daalder te De Cocksdorp. De manschappen van de groepen 1 en 2 moeten zich na de ontvangen waar schuwing of aanzegging onmiddellijk op eigen gelegenheid naar de plaats van samenkomst begeven. De manschappen ingedeeld bij de groepen 3 en 4 zullen met vrachtauto's e.d. worden opgehaald. Plaats van samenkomst is het polder magazijn tegenover het gemaal te De Cocksdorp, alwaar de namen der dijk plichtigen worden genoteerd en nadere orders zullen worden gegeven. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat niet opkomen strafbaar is. Schop en laarzen moeten worden me degebracht. Na het ontvangen van het tweede waarschuwingstelegram blijft groep 5 voorlopig in reserve en de manschappen - hierbij ingedeeld - zijn bestemd vooi aflossing. De manschappen ingedeeld bij groep 6 ontvangen mondelinge aanzegging van hun commandant wat moet worden ge daan en behoeven tot nader order niet naar De Cocksdorp te komen. De manschappen ingedeeld bij groep 5 ontvangen een persoonlijke aanzegging, dat zij zich thuis gereed moeten houden voor eventuele opkomst. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 8 oktober 1956 35 lammeren 4585; 30 schapen 90 115; 12 koeien 700800; 5 pinken 350 450; 20 graskalveren 275325; 50 biggen 40—80. 25 JAAR CHAUFFEUR Vrijdag 5 oktober 1956 was het 25 jaar geleden dat de heer J. Vinke als chauf feur in dienst trad bij Selectiebedrijf C. J. de Lugt. Dit feit werd ten huize van de heer de Lugt op intieme wijze ge vierd. De heer Zijm, secretaris van de Holl. Mij van Landbouw afd. Eierland, feli citeerde de heer Vinke en de heer de Lugt met dit jubileum. Het komt in de tegenwoordige tijd niet zo heel veel voor dat er een 25-ja- rig dienstjubileum is en een dergelijk feit is dus wel een herdenking waard, aldus de heer Zijm. Als kind had ik al tijd al eerbied voor een getuigschrift van mijn grootvader en ik hoop dat ook de kinderen en straks misschien de kleinkinderen van de heer Vinke met eerbied naar zijn getuigschrift zullen kijken. Dit getuigschrift van de Holl. Mij van Landbouw werd hierop door de heer Zijm overhandigd. Hij hoopte dat er nog vele jaren zouden bijkomen in dienst van dezelfde firma. Hierop sprak de heer de Lugt zeer waarderende woorden over de grote ijver, plichtsbetrachting en toewijding van de heer Vinke, die gedurende 25 jaar het wel en wee van het bedrijf had meegemaakt. Hij prees hem om zijn vakmanschap, want in die 25 jaar had hij geen enkel verkeersongeval veroor zaakt. Voor al het gepresteerde en de grote steun, die de heer Vinke hem in het bedrijf geweest was, zegde de heer De Lugt hem dank. Als aandenken en als bewijs van waar dering overhandigde hij de jubilaris een armbandhorloge en sprak de wens uit, dat hij dit nog vele jaren in gezondheid zou mogen dragen temidden van zijn ge lukkig gezin. Op zaterdag 29 september is aan de heer Vinke in de Bondsvergadering van de ANWB een diploma en insigne uit gereikt. Dit insigne wordt door de ANWB verstrekt aan chauffeurs die 25 jaar bij eenzelfde bondslid in dienst zijn. Door de voorzitter van de ANWB werd hem en nog 3 andere jubilarissen, het insigne op de borst gespeld, waarna deze zeer waarderende woorden sprak over hetgeen in de afgelopen 25 jaar door hem was gepresteerd. Als een Texelse winkelier tegenwoor dig gedurende een seizoendag geen Duits sprekende klant in zijn winkel heeft ge had, dan vraagt hij zich af of er iets bijzonders aan de hand is. Het aantal Duitsers, dat dit jaar Texel en de andere eilanden bezocht was zeer groot. Hoe groot precies? Om daar ach ter te komen zou men een tocht moeten ondernemen langs alle hotels, pensions en huizenverhuurders, en dat is natuur lijk onbegonnen werk. De directeur van de V.V.V. „Texel", de heer Quint, denkt dat dit jaar, globaal schattend, in het voorseizoen de Duitsers ca. 10% uit maakten van het totale aantal gasten, in het seizoen ca. 15% en in het naseizoen zeker 50%. Hoogseizoen: Hollanders Het streven van de V.V.V. is erop ge richt tussen 15 juli en 15 augustus zoveel mogelijk landgenoten naar Texel te krijgen. In ons land is vakantiespreiding nog allerminst gemeengoed, zodat het onjuist zou zijn wanneer juist in het topseizoen te veel Hollanders teleurge steld zouden moeten worden. Juist in Duitsland liggen de vakanties veel meer verspreid en de propaganda naar dat land legt dan ook de nadruk op voor- en vooral naseizoen. Laat zc maar komen! Dat is de mening van de meeste Texe laars, die met het toerisme te maken hebben. Ze betalen goed en blijven ge middeld langer dan de andere gasten. Prijzen, die Hollanders hóóg vinden, zijn naar Duitse smaak meestentijds aan de zeer billijke kant. Dit houdt natuurlijk het gevaar in dat de voorkeur aan Duitsers wordt gegeven en dat andere gasten terug worden gewezen omdat op Duitsers wordt gewacht. Hier en daar (ook op Texel) is het voorgekomen dat voor gemeubileerde huizen exorbitant hoge prijzen worden gevraagd en.... ontvangen. „Afzetterspraktijken" wor den gelukkig bij ons nauwelijks gesig naleerd. Geluid uit Groningen Wij laten hieronder een deze zomer in de Nieuwe Provinciale Groninger Cou rant gepubliceerd artikel volgen, waar in het probleem onder de loep wordt genomen. Berichten over kinderverlamming in de Duitse kranten hebben de lawine van oosterburen op de Nederlandse wadden eilanden maar voor een heel klein deel kunnen keren. Ze zijn gekomen naar Holwerd, Har- iingen en Den Helder met goedkope benzine in de tanks van de scooters en auto's en op de eilanden hebben ze hun intrek genomen in bungalows, zomer huisjes, hotels en pensions. Door hun dikke portemonnaies hebben de Duitsers zich in de riantste huisjes kunnen nestelen en ze hebben behoord tot de beste klanten van kruideniers, slagers en sigarenzaken. Dat is hun goed recht, maar voor de Nederlanders is hun komst dikwijls niet prettig. Zolang de Duitsers belangrijke bedra gen besteden in de winkels, restaurants en hotels is dat in geen enkel opzicht verontrustend. Wanneer de Duitsers er echter in slagen om reeds aangegane huurovereenkomsten met Nederlanders geannuleerd te krijgen, dan zet dat kwaad bloed. Het is een algemeen bekend feit, dat de verhuurders van bungalows en huis jes veel liever met Duitsers te maken hebben dan Nederlanders, omdat de Duitsers bereid zijn belangrijk hogere bedragen neer te tellen dan onze land genoten. Wanneer we spreken van „liever" dan heeft dit slechts betrekking op de finan ciën. Er is ons een geval bekend waarin de verhuurder een aclspirant huurder ver telde, dat hij een bepaald huisje kon krijgen, wanneer hij, evenals een Duitse gegadigde bereid zou zijn 1000.per maand te betalen. Dat de Nederlander elders moest proberen, behoeft geen be toog. Ze kopen veel De echtgenote van de administrateur van de V.V.V. Schiermonnikoog, de heer B. Kool zei ons: „Ik heb mijn man horen zeggen, dat vijf procent van de badgas ten dit jaar Duitsers zijn. Het is me niet bekend, dat de Nederlanders geen huis jes hebben kunnen krijgen, omdat de Duitsers meer betaalden, maar vast staat wel, dat de Duitsers veel en veel meer kopen dan de Nederlanders". Mevrouw Kool vertelde verder: „Bij ons is op het ogenblik een kennisje uit Terschelling op bezoek, die zelf ook huisjes verhuurt en ze zei, dat ze liever Duitsers hebben, omdat die meer be talen". We zitten er mee Weinig gesteld op de Duitsers is de heer F. Blom, de administrateur van het V.V.V.-kantoor Vlieland. Hij vertelde: „Het leeft hier van de Duitsers. Ik kan niet precies vertellen hoeveel het er zijn, maar ik geloof toch zeker het vijfde deel van alle badgasten. De andere nationaliteiten zijn veel minder verte genwoordigd. Een verdwaalde Ameri kaan, wat Zweden, een Fransman, wat Belgen, maar anders niet. De Duitsers zijn over het algemeen veel royaler dan de Nederlanders. Ze kunnen zich veel meer permiteren Voor 'n bedrag van 125,per week schrikt een Nederlander terug, maar de Duit sers betalen het grif". De heer Blom vertelde, dat enige tijd geleden een vertegenwoordiger van de Nederlandse spoorwegen op een wad denconferentie is geweest, die precies uit de doeken heeft gedaan, hoe de Duitsers het best te trekken zouden zijn. Ze hebben in Duitsland overal folders verspreid en het resultaat kunt U zien. We zitten er maar lelijk mee in onze maag. We hebben de Duitsers helemaal niet nodig. Er bestaat bij de Nederlan ders interesse genoeg, waarom moeten we er Duitsers bij halen?" Vooral na-seizocn Wat rustiger liet zich uit de heer J. C. Quint, de directeur van de V.V.V. Texel en tevens voorzitter van het overkoepe lend orgaan van de V.V.V.'s van de Waddeneilanden en Werkcommissie Waddeneilanden. De heer Quint zei, dat in de reklame bij de Duitsers er speciaal de nadruk op wordt gelegd, dat ze in het naseizoen dienen te komen. Dat is in Duitsland best mogelijk, omdat de vakanties daar meer zijn gespreid. „Concrete feiten over overlast van Duitsers heb ik niet. Wel is mij bekend, dat de Duitsers belangrijk meer beste den, maar verder is er weinig te contro leren. De hotel- en pensionprijzen liggen vast en de verhuur van losse huisjes wordt aan de tafel geregeld, zodat con trole erg moeilijk is. Ook weet ik niet of hier gebeurt, wat ik van elders hoorde. Daar schijnen de Duitsers nog wel eens hogere aanbiedin gen te doen in gevallen, waarin reeds overeenkomsten met Nederlanders be staan". Heil elders zoeken? Uit de geciteerde verklaringen blijkt, dat de Duitsers inderdaad dikwijls last veroorzaken bij de verhuur van zomer huisjes. Hoewel de belangrijke bedragen die er binnenstromen zeker zeer aanlok kelijk zijn, dient toch te worden bedacht, dat de komst van de Duitsers vermoede lijk een conjunctuur-verschijnsel is, zo dat het gevaarlijk kan zijn, wanneer de Nederlanders door de gevoerde politiek van de eilandbewoners, hun heil elders gaan zoeken. De relatie tussen eilanders en de mensen van de vaste wal is steeds uitstekend geweest en het is aannemelijk dat ook in de toekomst van Nederlandse zijde veel belangstelling voor de eilan den zal blijven bestaan. Daarom zullen de eilanders een duide lijke koers moeten bepalen. Gezamenlijk zal naar een oplossing moeten worden gezocht, waarbij de ge dachten zullen moeten uitgaan naar re delijke prijsafspraken. Stijl en Stram? No hier - dan daar? Neem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, ondervindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daar van. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiver heden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van Uw rheumatische pijn. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: no. 529, C. Schuijl, Wester geest B 60; no. 525, M. C. Veeger, vee houder, De Westen H 101; no. 528, W. J. Vendel, veeh., Zuid-Haffel B 77. ZDII-nieuws Alleen ons tweede elftal kwam zon dag in het veld en won thuis met 5-1 van De Cocksdorp 2. Voor zondag is al les vrij wegens de wedstrijd Belgie- Ne derland. De ads. spelen zaterdagmiddag om 4 uur thuis tegen De Koog. Vrijdag trainen in het dorpshuis 7 u. adsp. 8 uur de senioren.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1