9 rocn in het hartL )e wenszittingen zijn begonnen BABYDERM TURKHM IVROL De Tandpasta van standing S Texel gaat ruilverkavelen X Baby en Kleuter m Voorkom on bins die znorbrand op do maag. Met Bennies. iTERDAG 20 OKTOBER 1956 fEXELSE 71e JAARGANG No. 7089 COURANT iqave N.V. v.h. Langeveld de Rooi) «ekhandel Drukkerij Bibliotheek n Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en saterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn pr. 2,25 p- kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. DE WENSZITTINGEN in verband met aanstaande kavelindeling zijn maan- begonnen. Gedurende ongeveer drie een halve week zullen de eigenaars pachters van gronden, gelegen in het iverkavelingsblok „Texel" op die inszittingen hun verlangens kenbaar inen maken. Op de foto ziet U van naar rechts de heren C. van Gro- ingen, ir. C. J. K. van Dam, van de ultuur-Technische Dienst, ir. H. de idder, landmeter, de heer Jn. Bakker, i van de Plaatselijke Commissie en de eer T. Eelman, die als eerste deze renszittingen bezocht. In totaal zijn rond iOO landeigenaars en pachters uitge- odigd. De uitvoering van de Ruilverkaveling p ons eiland is n.l. zover gekomen, dat Plaatselijke Commissie de kavelin- iling kan gaan voorbereiden. Nu alle ïgevens omtrent de aan te leggen we en en waterlopen verkregen zijn, kan ieraan nl. worden begonnen. Bij het ntwerpen van de nieuwe indeling rordt uitgegaan van de wensen van ei- enaren en gebruikers. Om dit zo moei- jke werk tot een goed einde te brengen het dan ook noodzakelijk, dat ieder zo auwkeurig mogelijk te kennen geeft, relke verlangens bestaan omtrent de gging van het land in de toekomst. Deze wenszitting is iets, dat in de raktijk gegroeid is tot een van de be- angrijkste onderdelen van de ruilver- avelingsprocedure, hoewel in de Ruil- erkavelingswet er niet over gerept rordt. Maar bij het opmaken van een oede kavelindeling spelen zo vele ver- chillende belangen mee, dat dit de enige aanier is om een zo redelijk mogelijke erdeling te krijgen. Vanzelfsprekend kan niet aan elke rens tegemoet gekomen worden. Het zal leermalen gebeuren, dat een bepaald tuk land door meerdere personen ge raagd wordt. De Plaatselijke Commis- ie zal dan moeten beslissen, wie het neeste recht op deze grond kan doen [elden. Hierbij zal zij tevens rekening aoeten houden met de eisen, die aan en goed verdelingsplan worden gesteld Zoveel mogelijk zal ernaar gestreefd «rorden, gronden van een eigenaar bijeen voegen. Om te voorkomen, dat hier ioor bedrijven van landbouwers, die een leel van hun bedrijf pachten, uit elkaar va%erukt worden, is in de Ruilverkave- mgswet 1954 de mogelijkheid geopend d tot pachtruil, waarbij dus een pachter, dö urn zijn bedrijf bij elkaar te kunnen hou- -fd ien, een andere pachter krijgt, uiter aard na overleg met belanghebbenden. Instellingen met veel grondbezit in- offtssen zullen er soms de voorkeur aan geven, hun land in enkele verspreid lig- gende bedrijven te laten liggen, waarte- r# gen natuurlijk in principe geen enkel wa bezwaar is. aa) i d: altijd gezonde huid met POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Iptt HANDELSREGISTER In Handelsregister lezen wij onder wijzigingen: L. Kok, Texel, Eierland, Postweg E70. Smidsbedrijf, rijwielbe- drijfenz. Uittr. eig. L. Kok, door overl. Bedrijf w.v.d. de Wed. G. Kok-Van Ber gen o. eig. naam. GESLAAGD Mej. Riet Smit Jd., Molenstraat, Den Burg, deed te Den Helder met gunstig gevolg examen voor verpleegster. Zij is werkzaam in het Sint Lidwinazieken- huis. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 21 oktober op om 7.17 u. en gaat onder om 5.35 uur. Maan: 26 okt. L.K.; 2 nov. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 20 okt. 8.30 en 21.00; 21 okt. 9.05 en 21-35; 22 okt. 9.40 en 22.10; 23 okt. 10.25 en 22.40; 24 okt. 11.10 en 23.20; 25 okt. 11.55 en 26 okt. 0.00 en 12.40; 27 okt. "50 en 13.50. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Het ligt voor de hand, dat iedere eigenaar en pachter er persoon lijk belang bij heeft, op de wenszitting te verschijnen, en zijn goed geformu leerde wensen uit te brengen. Op deze zitting zijn kaarten aanwezig met het gehele plan van wegen en waterlopen. HULP AAN EEN MEDEMENS Texelaars, Verschillende mensen vroegen mij, wie is dat, de heer J. Dekker. Het ant woord luidt: Een serieus mens, met een grote werklust. Hij is opzichter bij de gemeente Texel en woonde voorheen in de barak achter het Esperantomonu- rrient, thans woont hij in de Wever straat. Hij ziet zich thans wegens zeer ern stige familieomstandigheden voor finan ciële uitgaven geplaatst, die zijn draag kracht verre te boven gaan. Daarom doe ik ernstig beroep op u een medemens in nood te helpen. U kunt uw bijdrage geven aan de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, gironummer 261860, de heer J. van Hoorn, Burger houtstraat 6 en de heer L. van Sambeek, Zwaanstraat. Ook is een aparte rekening voor dit doel geopend bij de Coöperatieve Boe renleenbank onder de naam Comité Laan. Texelaars ik reken op u. C. P. Laan Friese beschuit FABRIEKEN TE IEEUWARDSN ZDH-nieuws Het eerste wacht morgen een zware opgave, leider Dirkshorn komt op be zoek. D won zondag met 5-3 van het sterke SSV en nog wel in Stompetoren. Wil het eerste van het jaar een woord je meespreken om de leiding, dan zal er morgen flink aangepakt moeten wor den. Het. tweede wat nog ongeslagen is, gaat naar De Koog 2, doe je best. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Van 12 tot en met 18 oktober 1956 Geboren: Kleis, zv Hendrik P. Hooij- schuur en Maartje A. Wetsteen. Hen- orik zv Hein Rugenbrink en Steventje Kuiper. Hendrica Harmina dv Bauke E. Visser en Reina Bos. Andreas Corne- lis zv Theodorus Witte en Johanna M. Bakker. Ondertrouwd: Gerrit A. Keijser en Jan netje Bakker. Maarten Broekman en Johanna J. van Exel. Pieter Drijver en Helena E. Kalf. Louis van Bekkum en Jacoba C. Dekker. Arie Brans en Petro- nella van Egmond. Getrouwd: Mattheus S. Witte en Maria Witte. Jacob Witte en Christina J. M Bastiaans. Hendrik Le Noble en Aaltje de Jong. Jacob Vlaming en Margaretha G. van der Beek. Wilhelmus N. van de Wetering en Cornells G. Barhorst. Mein- dert Boon en Lena van Zij 11. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Maandag, 22 oktober Den Burg, De Graaf, feestelijke jaar vergadering i.v.m. het 10-jarig bestaan van de toneelver. „Het Masker" Dinsdag 23 oktober Oudeschild, Eigen Gebouw, vergadering ever instelling dorpscommissie. Woensdag 24 oktober Den Burg, Landbouwschool, Ver. oud- leerlingen, de heer Laan spreekt over Zwitserland en vertoont films. Zaterdag 27 oktober Oosterend, Het Wapen van Amsterdam, de heer D. J. Reuter spreekt over kunstvezels in de visserij. HET BEVOLKINGSONDERZOEK GAAT BEGINNEN! De stand is nu 94,5 pet Wederom hebben zich een aantal Texelaars voor het onderzoek opgege ven. Deze week werd 'n winst van 1 pet behaald! Straks zal dus 94,5 pet van de Texelse bevolking eensgezind naar het onderzoeklokaal gaan. Een record aan tal voor Texel! Wat de hoogte van het percentage betreft mogen wij met recht trots zijn. In heel Nederland komt het maar sporadisch voor, dat nog een hoger percentage wordt bereikt. Ondanks het feit, dat elders het per centage lager is, blijven wij hier op Texel desondanks onze teleurstelling uitspreken over het feit, dat nog 5,5 pet van de bevolking niet gaat meedoen, juist, nu van alle zijden op het eiland aan het onderzoek zoveel medewerking wordt verleend. Wij maken daarbij na tuurlijk een uitzondering voor de men sen die wegens lichamelijke gesteldheid of anderszins niet kunnen meedoen. Wij spreken nu slechts de hoop uit, dat nog verscheidenen zich de komende dagen zullen opgeven bij ons bestuur, p.a. de heer H. K. Remmers, Wilhelmi- nalaan 19, Den Burg. Het bestuur van Het Witte Kruis HET TBC-ONDERZOEK Onderzoek-schema week 29-103-11 '56 Den Burg. Consultatiebureau. Maandag 29 oktober: n.m. 6.30 - 9 uur onderzoek voor mannen. Dinsdag 30 oktober: v.m. 9-12 uur on derzoek van mannen; n.m. 1.30 - 4.30 u. onderzoek van vrouwen en huize Irene, n.m. 7-8 uur onderzoek van mannen. Woensdag 31 oktober: v.m. 9-12 uur onderzoek van vrouwen. Den Hoorn. Lokaal oude school Woensdag 31 oktober n.m. 6.30 - 8.30 u onderzoek van mannen. Doriderdag 1 november: v.m. 9-11 uur onderzoek van vrouwen en van meisjes o.l. school; v.m. 11.15 - 12 uur onderzoek van man nen en jongens o.l. school, n.m. 13.30 - 15 uur onderzoek vrouwen en meisjes o.l. school. Oudeschild. Het Eigen Gebouw: Vrijdag 2 november n.m. 2 - 3.30 uur onderzoek van vrouwen en meisjes van 0.1. school. 3.30 - 5 uur onderzoek van mannen en jongens o.l. school. 6.30 - 8 uur onder zoek van mannen. Zaterdag 3 november v.m. 9-12 uur onderzoek van vrouwen, n.m. 3-4 uur onderzoek van mannen, waaronder vis sers van Oudeschild en van Oosterend. Opm.: van 15 t.m. 19 november vindt het onderzoek van de rest van Den Burg plaats, waaronder de leerlingen van de div. scholen aldaar. Mededelingen i.v.m. het onderzoek 1. Ieder ontvangt een oproepkaart en wordt verzocht zich stipt aan het daar op aangegeven tijdstip te houden. 2 Mannen en vrouwen appart. Mannen en vrouwen zullen appart wor den onderzocht. Met nadruk wordt er op gewezen, dat u zich alleen al daar om stipt aan het tijdstip, dat op uw op roepkaart staat vermeld, dient te hou den. 3 Moeders en kinderen beneden 6 jaar. Op de oproepkaarten van kinderen be neden de 6 jaar staat NIET het tijdstip van het onderzoek vermeld, doch wel (in rood) het opschrift: „gelijk met fa milielid". Het is de bedoeling dat deze kinderen gelijk met de ouders, of een ander familielid, worden onderzocht. 4 Schoolkinderen (uitgezonderd de leer lingen der kleuterscholen). De kinderen van de scholen te Den Burg worden van 15 - 19november collectief onderzocht onder leiding van het onderwijzend personeel. De schoolkinderen van de o.l. school te Den Hoorn ontvangen, in verband met de herfstvakantie, een oproep thuis met het opschrift (in rood): gelijk met fami lielid". Die oproep vermeldt geen tijd stip van onderzoek. Het is n.l. de bedoe ling dat deze leerlingen gelijk met de ouders, of een ander familielid, worden onderzocht. 5 Kinderen kleuterscholen. Deze kinderen worden onderzocht als hierboven onder 3 is vermeld. Dus NIET onder geleide van het onderwijzend personeel, doch met de ouders mee. G Bemanning vissersschepen. Let u op het geplaatste oproepschema! U kunt zich zaterdag 3 november a.s. n.m. 3-4 uur te Oudeschild laten door lichten. 7 Hulp bij de kleedcellen. Voor hulp bij de kleedcellen zijn in elk dorp een tweetal vrouwelijke vrijwilli gers nodig. Vrijwilligers kunnen zich hiervoor aanmelden bij de heer Rem mers te Den Burg. 8 Mensen die zich moeilijk kunnen voortbewegen. Het zal mogelijk zijn u per auto naar en van het onderzoeklokaal te brengen. Zij die zich daarvoor bij het huisbezoek opgaven zijn hiervoor reeds genoteerd. Anderen kunnen zich hiervoor alsnogi opgeven bij de heer Remmers. Het bestuur van Het Witte Kruis ver wacht, dat de bevolking er van door drongen zal zijn, dat voor het slagen van het massa-onderzoek een ieders volle medewerking noodzakelijk is. Het bestuur van Het Witte Kruis WAT DOET U OP 25 OKTOBER? Natuurlijk bezoekt u de algemene ledenvergadering van uw Witte Kruis al zou het dan ook eens bij uitzonde ring zijn. In deze vergadering komt het voorstel van het bestuur, de min. contri butie, met ingang van 1 januari 1957, te verhogen van f 5.tot f 6.in be handeling. De nog steeds stijgende ex ploitatie-kosten van onze vereniging noodzaken 't bestuur, ondanks een zeer belangrijke verhoging van de gemeente lijke subsidie, deze maatregel te moeten nemen, teneinde de ons toevertrouwde taak naar behoren te kunnen vervullen. Het arbeidsveld van het Witte Kruis breidt zich gestadig uit, het onderhoud van onze gebouwen het aanvullen van de magazijnen met modern ver- plegingsmateriaal het aanpassen van het salaris van het personeel aan de hui dige loonstandaard - vraagt steeds meer geld. Het bestuur heeft dan ook ge meend, dat een bescheiden verhoging van EEN GULDEN per lid, voor alle door het Witte Kruis verleende diensten zowel in de praeventieve als in de cura tieve sector voor niemand een overwe gend bezwaar behoeft te zijn. Het is u bekend dat het Witte Kruis drie volle dig bevoegde wijkverpleegsters in dienst heeft, beschikt over een modern ingericht consultatiebureau en badhuis en dat in de magazijnen modern verple- gingsmateriaal aanwezig is. Onverwacht treed ziekte bij u binnen, als lid van Het Witte Kruis kunt u dan onmiddellijk beschikken over alles wat nodig is, zonder bijbetaling. U hebt recht op: Hulp bij ziekte door ervaren wijkverpleegsters en gebruik van het beste materiaal voor ziekenver pleging. In het consultatiebureau krijgt u eveneens kosteloze consulten op het ge bied van: Zuigelingenzorg, Kleuterzorg, Rheumatiekbestrijding, Tbc-bestrijding. Het behoeft geen nader betoog dat voor het in stand houden van dit uitge breide Witte Kruis apparaat, vandaag de dag zeer veel geld nodig is, hetgeen bijeen gebracht wordt, in de eerste plaats door de contributies der leden en daarnaast door subsidies der Overheid. Wie tot nog toe verzuimd heeft zich als lid van onze vereniging aan te mel den, zouden wij in eigen belang, dring end willen adviseren, stel dit nu niet langer uit. Wanneer u vandaag of morgen het Witte Kruis nodig hebt, en u bent een maand van te voren nog steeds geen lid van deze organisatie, dan gaat het u geld kosten. De bezoeken van onze zusters en het verstrekken van verplegingsma- teriaal worden dan volgens een vastge steld tarief berekend. Wij doen dan ook een dringend beroep op onze leden, bezoek de vergadering van uw Witte Kruis op 25 oktober a.s. Wacht niet tot Uw maag door overtollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken! Rennies helpen ieder een altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. AUTOMOBOLIST VRIJGESPROKEN De Texelse automobilist, tegen wie vorige week veertien dagen gevangenis straf was geëist wegens het onder in vloed van alcohol besturen van een au to, is thans door de Alkmaarse recht bank vrijgesproken. INGEKOMEN PERSONEN Cornelis van der Eijk en gezin van Dordrecht, Koldeweijstraat naar Den Burg, Haffelderweg 15. Sjoert E. Bak ker en gezin van Wassenaar, Park Oud Wassenaar 1 naar K 83a. Fedde Beijert van Breukelen, Brugstr. 34 n Oosterend, Weststr. 17. Petronella de Jong, ev v. d. Veen van Apeldoorn, v. Kinsbergen- straat 3 n K 100a. Joseph M. Bergman van Aalten, Lichtenvoordsestraat 5 naar Kogerstraat 44, Den Burg. VERTROKKEN PERSONEN Everdina M. G. Jas van Schilderend 94 naar Dordrecht, Singel 117. Pieternella D. de Bruijn van Westerweg 1 n Rotter dam, v.d. Sluijsstr. 39. Jan Zuurbier van Hollewalsweg 7 naar Heerhugowaard, Groenendijk 8. Marianne van Maldegem van Oudeschild 73 naar Alkmaar, Ken- nemerstraatweg 2. Cecilia M. Nota van De Cocksdorp 5 n Alkmaar, Verdronke- noord 113.Ans J. Dekker van Stenenpl. 5 n Katwijk, Drieplassenweg 17. Floren tine M. de Coninck van Schoonoordweg 39 n Alkmaar, Kennemerstraatweg 2. Christina Bremer v Kogerweg 16a naar Dinxperlo, Terborgseweg 8. Catharina C. Dijt wv Slabbekoorn van Gasthuis straat 11 n Medemblik, Oostersingel 28. Cornelis Nijsten van Oudeschild 67 naar Kruiningen, Hansweert, Kerklaan7. Adriana P. Huisintveld van Oudeschild 67 n Hansweert, Kerklaan 7. Jan H. Nanninga van S 26 naar Opmeer H3 en gezin. Anna C. Ouwerling van Schilder end 54 n Den Helder, H. A. Lorentzstr. 190. Nanette M. Duinker van Haffelder weg 9 naar Zaandijk, Lagedijk 142. „EEN MENS WAS TEVEEL" Voor de tweede maal heeft de Christe lijke Vereniging tot verpleging van be hoeftige chronisch zieken „Het Zonne huis" een film doen vervaardigen ten behoeve van het werk dezer inrichting. Haar eerste film „Doortje Verkerk" was rechtuit een propaganda-film en als zo danig zal zij wel aan haar doel beant woord hebben. De nieuwe film „Een mens was teveel", steekt echter boven haar voorgangster torenhoog uit. Het bestuur van „Het Zonnehuis" heeft met fris initiatief en grote durf thans een geheel andere weg ingeslagen, aldus een vooraanstaand filmcriticus over de film „Een mens was teveel". De film toont het leven van een jonge vrouw, een artiste, die langzaam ten offer valt aan een chronische ziekte. Overal wordt zij een mens die teveel is. Men heeft van deze stof een knappe film gemaakt, welke men nu eens niet be hoeft te verontschuldigen met verwij zing naar de goede bedoeling alleen. Er zijn in deze film momenten, die een on uitwisbare indruk achterlaten, gedeel ten, die diep ontroerend zijn. Kortom, een film, die de gezonde toeschouwer iets heeft te zeggen. „Toch is deze film nergens sentimen teel, een fout waaraan dergelijke the ma's en (wij moeten het tot onze spijt zeggen) „Christelijke films" nog al eens manR gaan. „Een mens was teveel" de monstreert overtuigend dat ook een „christelijke" film niet op het klavier van het goedkope sentiment behoeft te spelen, om toch indrukwekkend te zijn", waarmee we nogmaals de mening van de boven reeds aangehaalde recensent weergeven. Deze film, die de lengte van een nor male speelfilm heeft, namelijk lVz uur, wordt alhier vertoond op woensdag avond 31 oktober 1956 in de Gerefor meerde kerk, Plan-Zuid te Den Burg. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar a 50 ct bij Jas Vinke, Weverstraat en P. Bakker, Wilhelminalaan, Den Burg. Te Oosterend bij P. Bosma en, zolang de voorraad strekt, aan de zaal. De leeftijdsgrens is 14 jaar. (INGEZONDEN) Enige weken geleden las ik in Uw blad een advertentie, geplaatst door de slagers van Den Burg. Persoonlijk heb ik dit besluit, het niet meer vragen en bezorgen, toegejuicht. Vooral ook het systeem „boter bij de vis", of in dit ge val „groot geld bij een stukje vlees", is voor de slagers van groot belang. Zij hebben hierdoor zeker een arbeidsbe sparing bereikt, die niet onaanzienlijk is. Maar wat ik bovendien verwacht had is dit. Hoe komt het dat met zo'n ar beidsbesparing de prijzen, die m.i. ze ker „goed" zijn, niet gewijzigd zijn? Dat de klanten het vlees moeten halen is geen service, maar dat ze dan nog de zelfde prijzen moeten betalen is wat vreemd. Ik weet wel, er zijn slagers die nu een „reklame" hebben, een ons van dit en dat voor fMaar niet een ie der houdt van deze soort reklame! Slagers van Den Burg, (twee families, die het op dit punt best met elkaar eens zijn) Uw prijzen voor gehaald vlees om laag! Met dank voor plaatsing: B. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELL\S (ingaande zaterdagavond 6 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 24 oktober consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. Thans wordt er weer geregeld inge ënt voor pokken, difterie, tetanus en kinkhoest. EERSTE PRAATAVOND IN DE LANDBOUWSCHOOL Op woensdag 24 oktober a.s. vindt in de landbouwschool de eerste praatavond van het winterseizoen plaats. De heer C. P. Laan zal een lezing houden over de gehouden reis naar Zwitserland. Te vens zal een geluidsfilm gedraaid wor den over het werk in de bergen. Hee zeg hé jé dat ok al hoort, dat ze in „Strend" ok weer een paar kappers rie- ker worre benne? Want as je sundags seavends op street loopt dan wordt je heer er voor niks afsneje.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1