Kindje Texel dupe van aanlegplaatsen TIMHRA :xb (zowel te Den Helder als Oudeschild) die niet aan eisen voldoen Snuif en wrijf Onder de Pomp /fö\ Ha lekker !i „DRIE VROUWEN" IWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 3 NOVEMBER 195# op Litho n h De laatste boot van Texel is maandag te r< door de hevige Noordoosterstorm niet uitgevaren. Het varen op zichzelf le- me i-erde geen moeilijkheden op, maar het te binnenkomen van de haven zoveel te neer. De Dageraad die om half vier van Texel was vertrokken had in Den Helder te» i il de grootste moeite om aan de kant te scaicomen vooral daar vanwege de Rijks- g n; waterstaat moeilijkheden rezen over de ■vijze van meren. Men meende, dat de re 1 neerpalen kans liepen uit de grond ge- rokken te worden. Men wilde, dat de >oot voor de wind zou aanschieten, wat gek »en onoverkomelijk bezwaar bleek te ajn. Gezien de opgedane ervaringen ariijniddags achtte de kapitein het niet raad- :aam dezelfde reis nog eens in het don- J eer te doen met alle risico's daaraan erbonden. Het water is met een Noord- aosterstorm in de Helderse haven zeer tvild, wat nog verergerd wordt doordat de golven tegen de afsluitdam slaan en j weer teruggeworpen worden. In derge- Li6 ïjke situaties blijft aanleggen zeer ris kant, niet alleen voor de „De Dageraad" maar ook voor de „Dokter Wagemaker", die dan ook evenmin kon worden ge- n'^ >ruikt. Het blijkt met zulk weer wel orp overduidelijk, dat de Helderse haven Ij (j( evenmin als de Texelse aan de eisen vol doet, die het moderne verkeer stelt. Het binnenlopen te Oudeschild leverde geen moeilijkheden op, maar het was wel no- dagdig om het anker uit te gooien om de grote vaart te stuiten, die nodig was om onder ongelukken binnen te komen, gn Een groot aantal passagiers werd door riet uitvallen van de laatste dienst gedu- 10 (peerd. Vele overkanters, vooral arbeiders die hier werken, moesten onderdak zien ie krijgen. Er stonden ook diverse marktauto's b.v. Bakker met varkens, Terpstra met schapen en De Boer met eieren. Deze mensen hadden allemaal flinke schade. De heer De Boer vertelde, dat de eie ren 's nachts over de grens moesten, ver kocht voor broedeieren en als dit niet rho 9 Uw verkoudheid van neus, keel of borst wee met DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 26 oktober jl.: A.: S. Ros-Jac. v. Heerwaarden C. Dijker-J. Hooijberg S. v. Heerwaarden-N. de Graaf S. Bakker-W. v. Zeijlen C. Meedendorp-J. Vinke C. v.' Heerwaar den-Joh. D. Bakker B.: J. J. de Beurs-C. P. Burger S v. Heerwaarden-Jb. Koorn C. v.d. Werf-P. Keijser Jo Schoo-G. Dros Jn. Stam-P. W. Kooij A. Vinke-A. v.d. Slikke C.: J. Hillen-D. v.d. Werf C. Vinke-F. v. Sambeek R. Zijm-J. A. van Enst Jeugdafdeling: J. Moerbeek-J. A. v.d. Slikke K. Schoorl-H. Stam J. Moerbeek-J. Vonk P. v.d. Wulp-J. v.d. Bout T. Verheijen-W. Laan P. Bruin-H. Verstege We iriochten onze goede oude dam- vriend C. van Heerwaarden ook weer in ons midden hebben en hopen, dat hij weer gauw algeheel hersteld is. En daar naast hadden we nog 2 nieuwen op de clubavond. Ter kennismaking eerst even inspelen, dan komt dat ook wel in orde. Met de jeugd gaat het weer de goede kant uit. Jongens, zorgt dat jullie later de ouderen kunt vervangen, maar dan ook je best doen, want dammen kun je niet zomaar direkt! 2—0 2—0 2—0 0—2 2—0 1—1 2—0 2—0 1—1 2—0 0—2 0—2 0—2 2—0 2—0 0—2 1—1 0—2 0—2 0—2 2—0 gebeurde de eieren voor de consumptie moesten worden verkocht, wat een flin ke schadepost betekende. Ook te Den Helder hebben velen ver geefs op de boot gewacht. Een passagier meende dat men een en ander tijdig had moeten laten omroepen, waardoor minder mensen gedupeerd zouden zijn geweest, maar waarschijnlijk hoopte men bij TESO nog op een afne mende wind. Het uitvallen van de boot, wat voor zover we weten nog nooit wegens ruw weer is gebeurd, vestigt weer eens op nieuw de aandacht op de beroerde om standigheden, waaronder de Texelse boot moet binnenkomen en/of aanleggen in de havens. Het is dringend noodzake lijk, dat de betreffende instanties tel kens opnieuw op deze zaak worden ge wezen. Als we veel van dergelijke weersomstandigheden krijgen, zal het bij deze ene keer staken van de dienst niet blijven. (Utijd gaaf huidje BABYDERM Poeder - Zelf - Olie - Zeep BETROUWBAARHEIDSRIT Zondagmiddag is de betrouwbaar- heidsrit gereden voor motoren. De heren W. Koopman en P. Heerschap hadden 'n traject uitgezet, waar de modderwegge- tjes, welke er nog op Texel zijn in ver werkt waren, zodat motor en berijder er wel wat modderig uitzagen, toen ze aan de finish kwamen. Maar het was een echte betrouwbaarheidsrit. Daar de tij den van de controles bekend waren, was het voor de Sportcommissie een moeilijke taak de strafpunten te berekenen, want er kwamen er wel 10 met nul strafpun ten uit de bus. Men had in het parcours twee non-stops, maar die konden ook geen beslissing brengen, zodat tenslotte een remproef werd genomen om tot een uitslag te komen. Dit hield allemaal erg op, zodat het plm. half 7 was eer de voorzitter, de heer C. P. Moojen de uit slag bekend kon maken, na eerst de uit zetters, controleurs en allen, die medege werkt hadden aan deze rit dank te heb ben gebracht. Sportklasse, 12 deelnemers: 1. A. Brans, 0 str.; 2. A. Heerschap 0 str.; 3. A. v. Liere 0 str.; 4. O. J. Agter 3 str.; 5. L. Bakker 5 str.; 6. C. Mets 11 str.; 7. A. Ran 12 str.. Toerklasse, 16 deelnemers: 1. J. Koopman, 0 str.; 2. R. de Vries 0 str.; 3. M. de Vries 0 str.; 4. C. v. Lenten 0 str.; 5. P. v.d. Vis 0 str.; 6. H. de Rid der 0 str.; 7. D. S. Boon 1 str., 8. G. Bak ker 1 str. Er deden 4 snelbrommers mee, waar van de heer M. Reij 0 str. en de heer Jac. Moens 11 str. hadden. Een hele prestatie om met een bromfiets dit par cours te rijden. Kranig gedaan! De Kampioensstand is nu als volgt: Sportklasse: 1 A. Brans 20 pnt.; 2. A. v. Liere 19 pnt. 3. O. J. Agter 18 pnt., 4. C. Mets 17 pntP, 5. L. Bakker 16 pnt, 6. A. Ran 15 pnt, 7. M. Kuip 10 pnt. Toerklasse: 1. G. Couvert 18 pnt. 2. J. Koopman 18 pnt., 3. R. de Vries 18 pnt., 4. G. Bakker 17 pnt; 5. H. de Ridder 17 pnt., 6. S. Dijt 17 pnt., 7. Jac. Boon 16 pnt., 8. M. de Vries 15 pnt., 9. C. v. Lenten 14 pnt., 10. B. v.d. Velden 13 pnt., 11. P. Kooiman 11 pnt. Zaterdagavond om 8 uur start de nachtrit. Er zit spanning genoeg in en wie zullen de kampioenen worden? Wij weten het niet en zien vol verwachting de zaterdag tegemoet. Het is een rit op witte pijlen rechts van de weg. Deze rit is voor auto's, motoren en bromfietsen, langs harde wegen. Mag ik tevens de kampioenen van 1956 verzoeken de bekers voor zaterdag avond in Hotel „Texel" te bezorgen. Na DE ENKABE VRAAGT UW BIJZONDERE AANDACHT Volgende week zullen te Den Burg en te De Cocksdorp door de Texelse Enkabé-winkeliers in totaal drie feeste lijke voorlichtingsavonden worden gege ven. Het programma vermeldt een reeks van interessante punten. De aanwezigen zullen worden getracteerd en kunnen deelnemen aan een gratis verloting, zo dat ook deze Enkabé-feestavond zeker weer aan de stoutste verwachtingen zal voldoen. FILMNIEUWS: „DE WITTE NON" Dit is het vervolg op „De zoon van niemand". Graaf Guido Carani speelt er de hoofdrol in. Wij weten dat zijn zoon Bruno verongelukt is en dat diens moe der non is geworden. Guido is hertrouwd maar dit huwelijk is een aaneenschake ling van botsingen tussen de echtgeno ten. Het strandt en bij de vlucht komen zowel zij als hun dochtertje om. Guido ontmoet later een jonge vrouw, Lina ge heten, die het evenbeeld is van zijn eer ste en grote liefde Louisa, die opnieuw een belangrijke rol gaat vervullen. Lina, die vroegtijdig in blijde verwachting verkeert, moet door een ernstige val een levensgevaarlijke operatie ondergaan. Opnieuw komt Guido is grote zorgen en verdriet te verkeren. Toch brengt de film een volkomen bevredigend einde. Nederlands nieuws O.a. Nederlandse voetbalzege in Ant werpen, Oranje verslaat Rode Duivels mte 32; Na een Formatiecrisis van 120 dageneerste zitting van nieuwe Kabinet, vraaggesprek met Minister Dr. Marga Klompé; Staatsiebezoek uit Libe ria, President en mevrouw Tubman gas ten van H.M. de Koningin. Wereldnieuws O.a. De Veiligheidsraad behandelt de kwestie Suez; De politie houdt Cyprus rustig; Internationaal beraad over Tan- ger; De voetbalwedstrijd België-Neder- land. BRIDGEN Uitslag 3e competitiewedstrijd: A.: 1. mej. v. Heerwaarden-van Lenten 60.42°/o (13) 2. mej. Hattuma-Kok 57.64% (15) 3. mevr. Keijser-Bruin 55.55% (7%) 4. mevr. Kooij man-Wessels 53.47% 4) 5. Roeper-v.d. Werf 50..(71/*) 6. Bos-Gieze 47.92% (10) 7. mevr. de Graaf-v. Wilsum 43.06% (17) 8. Echtp. Beemsterboer 41.67% (18) 9. v. Dam-Raven 40.28% (09) B.: 1. Dam-Dros 58.79% (11) 2. Echtp. v.d. Heerik 57.41% 6) 3. mevr. Wonder-Boeder 56.94% 3) 4. Echtp. Jouwersma 56.48% 1) 5. Echtp. Boersma 54.17% 5) 6. Mantje-Veenema 52.31% 2) 7. v. Heerwaarden-de Vries 46.76% (12) 8. Backer-Broekman 46.30% (16) 9. Bakker-Brücher 39.35% (201 10 Echtpaar Pelgrim 31.48% (19) Volgende competitie-wedstrijd woens dag 7 november 8 uur. BERICHT VOOR ALLE BRIDGE- LIEFHEBBERS OP TEXEL Woensdag 14 november wordt door de Texelse Sportraad weer een binnensport avond georganiseerd. Evenals een paar jaar geleden worden alle bridgers op Texel uitgenodigd hier aan mee te doen. Om deze wedstrijd vlot te doen ver lopen is het gewenst dat de paren zich uiterlijk 10 november bij het bestuur van de Sportraad of aan de bridgeclub op geven. afloop van de rit gaan we allemaal aan de snert. Het geheel wordt met een fees telijk tintje omlijst. Dus allemaal pre sent. De inschrijving vindt plaats op de Waalderweg Centraal Bureau vanaf half 8. DOOR STORM GEEN OVERSTAPJE De N.O. storm bracht het water van de Waddenzee zodanig in beroering, dat het de postboot „Vlieland" niet mogelijk was de passagiers op de Vlierede van de van Harlingen komende boot over te ne men. Dit moest daarom in de Terschel- linger haven plaatsvinden, zodat de on geveer 40 voor Vlieland bestemde pas sagiers wel een lange maar geen benij denswaardige zeereis hebben gemaakt. Om ruim 6 uur meerde de boot aan de aanlegsteiger. Het werd ook een latertje voor de postbestellers en krantenbezor gers, die zich echter ondanks het gure en regenachitge weer en 't donker uit stekend van hun taak kweten. Hulde! (Harl. Crt.). BIETENROOIEN VOOR DE SCHOOLKAS Op zaterdag jl. heeft Midden-Eierland weer bieten gerooid ten bate van de school. Hoewel de deelname niet zo groot was als vorig jaar is toch een flinke op pervlakte gerooid. Vandaag zal nog een middag gerooid worden om de nog resterende bieten te rooien. Op de eerste middag waren er ook velen die geen kinderen op school hebben, en als nu op de tweede middag alle ouders komen en we mogen dan ook 1 rekenen op de hulp van anderen en vooral ook de jongeren, dan is de hele oppervlakte gerooid. Het ligt in de be doeling de werkzaamheden te filmen. Dan kunnen we de film op een school avond nog eens draaien. Dus allen zaterdagmiddag naar de „Volharding", dat is het zo voor elkaar en dan is ook het financiëel resultaat weer dik in orde! Namens de Oudercommissie M.E., J. de Graaf. DnmaR Pracht handen uulllca HAM EA-GELEI Het is de H a m a m e I i sd i e het 'm doet ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagavond 6 uur) PUBLIEK VERKOCHT Ten overstaan van notaris Mulder vond woensdagavond in „De Oranje boom" onder grote belangstelling de verkoop plaats van het woonhuis Koger- weg nr. 28 voor de erven K. C. Eelman. Koper werd de heer C. Koorn Mzn., Duinweg, voor de som van 14.200, BOUWVERGUNNINGEN De heer J. Drijver, Oosterend, bouw van een woonhuis aan de Peperstraat; de heer P. Drijver Mzn., idem; de heer A. van der Vis Pzn., idem. Deze drie wo ningen zullen naast elkander worden ge bouwd. D'r benne struukrovers sinjaleerd in de „tuun" van de skool an de Holle- walsweg. Griezelig om er langs te gaan, vind je niet? Welninnut, we hèwe toch een Koningsskutter in ons midden! proef Friese beschuit FEUILLETON door W. KERREMANS 27. Marien was in zijn diensttijd gods dienstig gebleven, maar zijn orthodoxie was verslapt. Hij ging vrij regelmatig ter kerk, maar vond het bezoeken van een herberg op zondag en het gaan naar uitvoeringen, zelfs naar variété's niet meer zondig. Nu kwam het vraagstuk van het dansen, dat hem altijd als een zware zonde was voorgehouden. Hij bleef er lang over in onzekerheid of hij ook die stap zou durven doen en bij die over wegingen kwam ook die van zijn toe komst. Wat zou hij gaan doen als hij de dienst verliet, want hoe heerlijk hij het paardrijden en het verzorgen van deze dieren ook vond, het kwam geen ogen blik bij hem op zijn gehele leven wacht meester te blijven. Kon hij die dingen nu eens combineren: paarden en toch een betrekking, zoals hij zich die gedroomd had sinds die schokkende ontmoeting met het meisje. De ruwe fuif duurde tot diep in de nacht en hij hoorde veel kwaad over het Kreng. Puygens vader was een schat rijke aannemer, Puygens geheten. Maar die naam Puygens was niet mooi en niet deftig genoeg en daarom had het Kreng er die van zijn moeder achtergeplaatst en noemde zich nu Puygens van Driel. „Heb je al veel straf gehad?, vroeg wachtmeester Beelen. „Neen, mijn register is nog blanco". „Knap hoor, maar reken maar dat 't zo niet blijven zal. Daar zorgt 't Kreng wel voor, man. Wedden dat er binnen een maand een paar moppen op je re gister zitten?" Werkelijk kwamen de beloofde mop pen. Gewaarschuwd door de vele ver halen over Puygens spande Venkel zich op alle manieren in om te ontkomen aan de greep van de boosaardige officier, maar hij slaagde daarin niet. Dingen, waaraan wachtmeester Venkel geen schuld had, maar waarvoor hij verant woordelijk werd gesteld, of andere die, wanneer hij ze had nagelaten, ook aan leiding tot straf hadden kunnen geven, werden hem aangerekend en het Kreng genoot zichtbaar dat hij die nieuweling met zijn schoon strafregister nu ook te pakken kon nemen „Wachtmeester Venkel, waarom heeft 357 strijklappen aan?" „Hij heeft zich gisteren gestreken, luit". „Wie heeft jou opdracht gegeven dat te doen?" „Niemand luit, maar ik dacht. „Jij hebt niet te denken. Ik denk en jij voert uit. Ik zal het rapporteren aan ae ritmeester". „Wachtmeester Venkel, 123 heeft mest aan zijn linkervoorhoef. Je had daarop moeten toezien. Laat een hoefkrabber halen". „Het paard is brandschoon uit de stal gekomen, luit. Ik heb 't goed geïnspec teerd". „Zo, zo," zei Puygens met een sluw en gemeen lachje, „dus jij, wachtmeester, vertelt me eigenlijk dat ik sta te liegen en dat er geen mest aan die hoef zit, nietwaar. Ik zal de ritmeester rappor teren, slordigheid en brutaliteit". Het was om wanhopig te worden. Van de opgewektheid en de prettige stem ming van zijn vorig escadron was hier geen spoor. Alle mannen mopperden en kankerden. Ze deden hun taken met te genzin, wetend dat die toch zouden wor den afgekeurd. Als zij onder het Kreng uitrukten was er geen gezang, geen vro lijkheid, waren er geen grappen, maar het peleton reed zwijgend of stil pratend achter de fel gehate man, wie nooij; iemand één dier kleine diensten bewees, waaruit de goede verstandhouding tussen officieren en manschappen blijkt. Venkel behield zijn enthousiasme voor het rijden en zijn paard, maar verloor alle lust in het dienen. Hij was voorne mens geweest om na zijn 2 jaren dienst tijd nog 2 jaren te blijven dienen, maar onder deze nieuwe omstandigheden be gon hij er over te denken, het bij 2 jaar le laten blijven, of hij moest overplaat sing kunnen krijgen naar een ander es cadron Naar de Rijschooldat zou een uitkomst zijn, een dubbele. Hij was ontslagen van het getreiter van 't Kreng en leerde paardrijden in de per fectie. Een verzoek doen om bij de Rijschool te Amersfoort te worden geplaatst? Maar helaas, daarop was nu weinig kans. Het verzoek moest gesteund worden door de escadronscommandant en nu Venkel herhaalde malen gestraft was, zou hij dat niet doen. Nee, vast niet. Be roerde boel. Venkel kon zich voorstellen, dat een soldaat onder dat voortdurende gesar en i straf naar de jenever greep. Er werd in 1 het peleton van Puygens moorddadig ge- FABRIEKEN TE LEEUWARDEN dronken, veel meer dan bij andere afde lingen en er vielen ook meer straffen voor dronkenschap. „Gelukkig", dacht hij, „dat Cornelisse hier niet is, die zou zeker onder zijn ge gaan bij zo'n behandeling". Een of andere dag zou het tot een uit barsting komen - dat kon niet uitblijven: hij had gehoord, dat Puygens, die nog geen half jaar in Den Haag was, hier heen was overgeplaatst, omdat in zijn vorig garnizoen de toestand tot het ui terste gespannen was geweest. Op een avond, toen Puygens de trap in de ka zerne afging, had een onbekend geble- vene hem een zware houten emmer na gegooid. De emmer was niet, zoals ken nelijk bedoeld was, op zijn hoofd maar op zijn schouder terechtgekomen en had een pijnlijk kwetsuur veroorzaakt. Toen de dader niet te vinden bleek was het gehele escadron gestraft, maar nooit werd een straf blijmoediger gedragen. Stellig zou de een of andere dag hier ook zo iets gebeuren, die onverschillige en brute kerels zouden zich niet kunnen bedwingen en hun felle haat willen uit vieren. De escadronscommandant had Puy gens al eens gewaarschuwd en hem ge zegd, dat zijn wijze van optreden tegen ae manschappen verkeerd was, dat hij ze al te streng en te hooghartig behandelde en dat zijn gedrag niet zonder gevaar was. Met zijn gewone tactloosheid had Puygens geantwoord: „Ik doe mijn plicht ritmeester, en ik ben niet bang", met een sterke nadruk op dat tweede ,ik'. •Kort daarop gebeurde het. 't Was bij een inspectie door Puygens, (Ingezonden) VUILNISBELT OF SCHOOLTUIN? Al enige jaren passeer ik regelmatig de school, gelegen aan de Hollewalsweg- Beatrixlaan te Den Burg en al enige tijd heb ik de gedachte bij me: in Nederland is er een schoonheidscommissie, die toe zicht houdt op ieder te bouwen huis of ander bouwwerk. Alles wat het dorps- of stadsbeeld misvormt wordt afgekeurd, soms bij het kinderachtige af. Toch kan ik er in komen dat hier op gelet moet worden, maar nu is mijn vraag, waarom let men ook niet een beetje op de v e r - z o r g i n g van gebouwen en omgeving, vooral wanneer dit betreft scholen en andere openbare gebouwen. Het moet iedereen opvallen dat de omgeving van genoemde school al jaren meer gelijkt op een vuilnisbelt dan op een tuin, en dat er zelfs een deel van de „tuin" op 't dak zit. Dit kan men een tijd billijken, als er gebouwd of verbouwd wordt, maar hier kan men alleen spreken van sloddervosserij en gemakzucht. Wie heeft er verantwoording voor dit oerwoud of varkensstalomgeving? Ge meentewerken of het bestuur van ge noemde school? Of heeft men hier te maken met 't beruchte afschuifsysteem? Hoe het ook zij, het wordt nodig tijd dat er eens iets aan gedaan wordt, anders beleven we het nog dat het een nest wordt van struikrovers. Mogelijk zijn er sommige mensen boos over dit ingezonden stukje, maar als zij zeggingsmacht hebben over dit gebouw en de omgeving, laten zij dan boos zijn op zichzelf, omdat zij in hun beheer tekort geschoten zijn, en dit eens gaan verbeteren. Met hartelijke dank voor plaatsing, een Voorbijganger. DR. GRASHUIS VOOR DE RADIO De ook op ons eiland bekende* veevoe dingsexpert dr. Grashuis, zal maandag vanaf kwart voor acht medewerken aan een vraaggesprek over het onderwerp „Waarom kwaliteitscontrole op meng voeders vanwege de landbouworgani saties". CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 7 nov. consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. Als Uw maag ln lichter laaie raakt van Brandend Maagzuur geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk tabletje te smelten op Uw tong, of de brand be daart en is volkomen geblust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies, én de na tuurlijke wijze waarop de blussende substantie 't overtollige maagzuur neu traliseert, zonder de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizenden lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 4 november op om 7.42 uur en gaat onder om 5.09 uur. Maan: 2 nov. N.M.; 10 nov. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 3 nov. 8.40 en 21.10; 4 nov. 9.15 en 21.40; 5 nov. 9.55 en 22.10; 6 nov. 10.30 en 22.35; 7 nov. 11.00 en 23.00; 8 nov. 11.30 en 23.25; 9 nov. 12.05 en 23.55; 10 nov. 12.40 en Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig tot en met 24 november 1956 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.20 16.45 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19.35 Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18,20 waarbij vrijwel geen enkele soldaat er zonder straf afkwam. Men gevoelde hoe geladen de atmosfeer was, maar Puygens ging voort met zijn sadistisch genot, machtelozen te kwellen. Bij de goedmoe dige reus Verburk bleef hij zoeken om toch ook bij hem iets te vinden, waar voor hij hem kon laten straffen, maar Verburk had er voor opgepast. Hij moest met permissie naar een feestje en had zijn uitrustingsstukken tot in de kleinste onderdelen in orde. Maar 't Kreng vond toch wat. „Kijk nu toch eens hier", riep hij ver ontwaardigd, met een riem van een za deltas in de hand. „Noem je dat pile- meuren, zwijn dat je bent. Hondsvot!" Hij hield hem de riem dicht voor zijn gezicht. „De klodders was zitten er op. Maar ik zal je gelegenheid geven om je te oefe nen in goed pilemeuren. Reken daarop". „Luit", stotterde Verburk, „wilt u mij deze keer eens laten gaan? Ik mot naar huis, mijn meisje is jarig en. Puygens keek hem met gemaakte ver bazing aan en schreeuwde: „Wat durf jij zeggen" Wat heb ik met die sloerie van jou te maken. Als die meid. Hij kon niet verder spreken want een felle striem over zijn gelaat deed hem de zin afbreken. Verburk had de riem uit de hand van de officier gerukt en hem daarmee met volle kracht in het gelaat getroffen. Puygens sloeg de handen voor zijn gezicht en strompelde weg, naar het escadronsburéau. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 3