I 9 rocn in het harL, RDTERDDN h oed geslaagde snertrit van M.C. Texel Arie Brans kampioen in de sportklasse Bakker, de Atlas, kampioen in de toerklasse W. Koopman kampioen in de antoklasse Toneelgroep „Het Masker" vierde haar tweede lustrum Zij gaf een prima vertolking van Het begeerde land JENSDAG 7 NOVEMBER 1956 71e JAARGANG No. 7094 rEXELSE™COURANT N il [gave N.V. v.h. Langeveld de Rooij fckhandel Drukkerij Bibliotheek jn Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank. Postgiro 652. - Abonn- pr. 2,25 p- kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. Va ons bezoek aan Het Beqeerde Land", namen wij een kijkje in hotel „De ïdeboom-Texel", dat in het teken stond van de beqeerde snert: tientallen )tor-, auto- en bromfietsrijders genoten daar namelijk van hetqeen uit de imaarde keuken van dit hotel werd aanqevoerdOnder de deelnemers vond zich ook het jonqe echtpaar Brans-van Eqmond, dat het witte brood avond ter afwisselinq door een portie snert had laten vervanqen- Saterdagavond vond de originele ertrit plaats als sluitstuk van het itorseizoen 1956. Deze rit telde voor clubkampioenschap. Ondanks het zenachtige weer was de opkomst heel ed: 19 auto's, 33 motoren en 10 brom- tsen. De rit was uitgezet door de he- B. Dros en C. P. Moojen en uitge- ld met witte tekens. Het was jammer regen en modder enkele pijlen op laatst bijna hadden uitgewist. Maar t nam niet weg dat een ieder genoten d. In het parcours waren 4 tijdcontro- verwerkt. Om plm. half 10 kwamen eerste rijders binnen en dat ging zo !>r tot bijna elf uur. Er was in hotel exel" een gezellige sfeer. Om 11 uur n de snert worden geserveerd, welke t smaak werd genuttigd. Een woord n hulde voor de kok is hier zeker op q plaats. In de rekenkamer was men al aardig vorderd en kon de voorzitter om plm. uur de uitslag bekend maken. Auto's, 19 deelnemers: Theo Reij, 6 str.; 2. L. Bremer 6 str.; Zuidewind Dzn. 9 str.; 4. G. Bakker 10 str.; 5. W. Koopman 10 str.; 6 Keijser 11 str.; 7. A. Dros Bzn 11 str. Vlotoren, 33 deelnemers: G. Bakker 5 str.; 2. O. J. Agter 5 str.; J. Boon 6 str.; 4. A. Brans 7 str.; 5. S. Porto 7 str.; 6. R. de Vries 7 str.; 7. Bakker 7 str.; 8. C. v. Lenten 7 str.; 9. Grisnigt 7 str.; 10. C. Pool 7 str.; 11. de Ridder 8 str.; 12. P. Mosk 8 str. nelbrommers, 8 deelnemers: M. Reij, 5 str.; 2. A. Keizer 6 str.; 3. nnink 6 str. Jewone brommers, 2 deelnemers: E. Moojen 10 str.; 2. W. Mets 12 str. )e kampioenstand werd nu: Auto's: 1. W. Koopman 26 pnt. kam pioen; 2. C. de Wit 25 pnt; 3. F. Keijser 25 pnt. 4. G. Bakker Pzn 22 pnt; 5. A. Dros Bzn. 19 pnt; 6. D. Lemstra 16 pnt. Motoren sport: 1. A. Brans 29 pnt. kampioen; 2. O. J. Agter 28 pnt; 3. L. Bakker 25 pnt; 4 A. v. Liere 25 pnt; 5. C. Mets 24 pnt; 6. A. Ran 23 pnt. Motoren toer: 1. G. Bakker 27 pnt kampioen; 2. R. de Vries 26 pnt; 3. Jac. Boon 25 pnt.; 4. H. de Ridder 24 pnt 5. G. Couvert 22 pnt.; 6. C. van Lenten 22 pnt. Daar er in het begin nog niet vol doende bromfietsleden waren, was er voor dit jaar geen kampioen. De voorzitter deelde mede, dat de heer A. Brans nu 2 jaar achter elkaar de kampioen was, zodat de beker, welke destijds door de Direktie van hotel „De Lindeboom-Texel" was geschonken, defi nitief door hem behouden mag worden. De Direktie van genoemd hotel stelt wederom een wisselbeker beschikbaar, welke mededeling met groot applaus werd begroet. Daar de bekers er niet allemaal waren, kon de voorzitter niet tot uitreiking overgaan. Hij deelde mede, dat dit a.s. vrijdagavond om 8 uur op de ledenvergadering zou plaatsvinden. Tevens uitreiking van de prijzen van de betrouwbaarheids- en nachtrit. De films, welke met de Trial zijn op genomen worden dan ook vertoond. Na allen nog een gezellig uurtje te hebben toegewenst (het muzikale ge deelte werd door mevr. Craanen ver zorgd) sloot de voorzitter deze traditio nele snertrit. Allen, die medegewerkt hebben harte lijk dank. n de hal van „De Lindeboom-Texel" stond de qarderobe in het teken van de \torsport: witte helmen en donkere, leren jassen. De valhelm is zeer populair woraen en zet je een witte valhelm op, dan wordt je veiliqheid bij nachte- e (snert-)ritten wel dubbel verzekerd- PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 7 november Cocksdorp, De Hoop, voorlichtings- >nd Enkabé-winkeliers. Donderdag 8 november Burg, Landbouwschool, Bijeen- nst Ver. oud-leerl., de heer J. Biers- spreekt over het onderling boeren- '.ds, waarbij films over Joego-Slavië 1oond worden. Zaterdag 10 november ideschild, Eigen Gebouw, 6-8 uur In- tif voor jongeren, 8-10 uur Instuif ïr boven de 14 jaar. n Burg, Oranjeboom, Bestuurders- ad NW. Uitvoering door het Ned. neelgezelschap met het stuk „Zeeman k uit". CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau moeders worden verwacht: Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 5 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders Den Burg worden verwacht van 4 5 uur. S.V. Texel Uitslagen: VZV-Texel 4—1; WGW- Watervogels 53; Schagen-JVC 22. VZV-Texel 41. Zo hebben we dan de met angst en vreze tegemoet geziene wedstrijd tegen VZV met 41 verloren. Aanvankelijk hadden we nog een kleine hoop op een goede afloop, maar toen Ruud reeds zeer spoedig geblesseerd werd en V het systeem toe ging passen, kan ik de bal niet spelen dan de tegen partij maar, was de zaak bekeken. Hier komt nog bij dat zowel Harry als Bob, gezien de treurige ervaring van een half jaar geleden geen enkel risico namen en de tegenpartij rustig lieten spelen. Dat het tenslotte bij 41 bleef was nog te danken aan het goede verdedigen van Henk en Bertus die met de hulp van Gerrit er nog een dragelijk resultaat van maakten. Max wist met een uitstekend doelpunt de eer te redden, Een woord van hulde voor scheidsrechter Van Gee- len, die door zeer streng optreden en 'n reeks vrije schoppen tegen de gastheren de teugels volkomen in handen had. A.s. zondag: Texel-BKC; Texel 2- SRC 2; alle adsp. zijn vrij. Onmiddellijk na de bloemenhulde hebben wij de medewerkenden aan het toneelspel „Het Beqeerde Land" vereeu wig d: van links naar rechts: P. Haaker, H- C- Prins, Jac. Schotanus, A- Pennekamp, mevr. N. Bakker-Vermeulen souf- fleuse, de heer A. Brans, mevr. j. van der Struys- Jurriaans, mevr- M- van der Vis- van der Slikke, B- Heerschap, mej. E- Versteqen, mevr. H. Breet-Fiddelaar, P. Stechwey (reqisseur), G. Witvliet en M. Moojen- De Toneelgroep „Het Masker" heeft zijn tweede lustrum gevierd met de op voering van het toneelspel „Het be geerde land". Het is een uitstekende op- j voering geworden en velen meenden dan ook, dat „Het Masker" zaterdagavond in de best bezette zaal van „De Oranje boom" een van zijn succesvolste uitvoe ringen heeft gegeven. Kort voor wij onze gereserveerde ze tel innamen, vernamen wij, dat de gene rale repetitie niet al te best was ge weest. Het zou nogal hebben gerammeld en regisseur Stechwey zou nogal wat rimpels in het voorhoofd hebben ge trokken. Wel, dan is ook hier weer op gegaan het gezegde, dat je na een slechte generale repetitie een beste uitvoering mag verwachten. Want het stuk® werd prachtig gespeeld. Omdat de voorzitter, de heer M. Moojen reeds „in het pak stond", werd de avond door de secretaresse, mevr. R. Breet-Fiddelaar, geopend met een bij zonder woord van welkom aan de dona teurs, waarvan er velen zijn, die altijd van hun belangstelling doen blijken en nooit één avond overslaan; zij begroette ook in het bijzonder de oud-leden B. Bakker en Zomermaand, die tot ere-lid waren benoemd. De heer G. Oskam werd welkom geheten als vertegenwoordiger van de Culturele Raad, de heer J. C. j Quint als directeur van de VW „Texel", I de zusterverenigingen UDI, Klein To neel en Sint Jan, die bloemen hadden gezonden, de jeugdleden en niet te ver geten de band uit Alkmaar „De Dole- nans". En toen ging het doek op: Wij zien de eenvoudige, maar netjes ingerichte woonkamer van de boerderij van de fa- rpilie Vermeulen, bestaande uit de (rijke) boer Klaas Vermeulen <de heer G. Witvliet), zijn ijverige vrouw Marie (mevr. Van der Struys), hun oudste zoon Jan (de heer A. Brans) en hun jongste zoon Jaap (de heer B. Heerschap). De boer gaat prat op zijn grondbezit. Hij blijkt een landhongerige baas te zijn, die j alsmaar méér hectaren aan zijn eigen dommen wil toevoegen. De grootste boer van de streek is hij intussen geworden en nog steeds is het mogelijk méér land tot zich te trekken. Een bijzondere be geerte gaat uit naar een perceeltje, dat precies tussen zijn eigen landerijen ge legen is en toebehoort aan boer Giel Bluys i(de heer M. Moojen). Vermeulen stelt pogingen in het werk om dit stukje grond te bemachtigen, maar Bluys blijkt er bijzonder aan ge hecht te zijn. Bij een rijke boer hoort een rijke schoondochter, meent Vermeulen en als hij dan ook op zekere dag in de gaten krijgt, dat Jaap verkering heeft met Anne (mevr. M. v.d. Vis-v.d. Slikke), de dochter van Bluys, zijn de rapen gaar. Het komt tot een heftige scène tussen Vermeulen en zijn jongste zoon, die Anne echter niet wil laten schieten. Hij wordt de deur uitgekegeld. Tot groot verdriet van Marie, een ietwat zielig mensje, dat op de pijpen danst van de baas. Maar de grote slag komt nog, als Jan 's avonds, op weg naar huis - in kenne lijke staat?? - in een sloot fietst en ver drinkt. Boer Vermeulen wil dit gebeuren echter niet zien als een straf voor het kwaad, dat hij zijn zoon Jaap heeft aan gedaan. Hij is weerbarstiger dan ooit, althans uiterlijk: innerlijk is hij een gebroken man geworden, maar een zwakkeling, die zijn leed door de alcohol tracht weg te vagen. Het gaat helemaal verkeerd met hem. Ook financiëel: re gelmatig gaat hij naar de bank om geld op te nemen, terwijl hij voordien regel matig zijn banktegoed vergrootte. Notaris Verkleef (de heer A. Brans vertolkte ook deze rol) doet vergeefs moeite om de boer tot 'bezinning te roepen. Daarin blijkt pastoor Mandeis (de heer P. Haaker) beter te slagen, of schoon de weerbarstige boer eerst na vele pogingen daartoe voor de Pastoor zwicht Boer Vermeulen is tenslotte be reid zich met zijn vijanden te verzoenen, zodat Jaap en Anne een zonnige toe komst tegemoet kunnen gaan. Dit is in grove trekken de inhoud van „Het Begeerde Land". De eerste twee bedrijven speelden pp de hoeve van Vermeulen, het laatste be- drijf op de pastorie. De heer G. Witvliet was ongetwijfeld een van de zwaarste rollen toebedeeld. Hij wist het karakter van de boer Ver meulen zeer geslaagd te tekenen. De fi guur van de hebzuchtige vrek, die als een toonbeeld van egoïsme ten voeten uit getekend werd. Zijn vrouw had niet de minste zeggenschap. Alles moest wor den geconcentreerd op de „hobby" van deze tirannieke sinjeur. Een compliment voor de wijze, waarop de heer Witvliet zich hier van zijn taak kweet. Mevr. Van der Struys wist eveneens boeiend te acteren. Als wij vrouw Ver meulen voor het eerst ontmoeten blijkt zij echt het vrouwtje te zijn (geworden), dat door haar man als huisslavin wordt beschouwd. Andere status dan huismeid voerde zij werkelijk niet. Haar mening werd nooit (meer) gevraagd, zij telde niet mee. Hier was de man naar de letter het hoofd van het gezin. Een dezer dagen heeft een ambtenaar van de bur gerlijke stand opgemerkt, dat je dat „hoofd" niet al te letterlijk moet nemen. Vrouw Vermeulen legde zich daar echter wél bij neer, blijkbaar niet wetend, dat er altijd óók nog een „nekje" is, waar dat hoofd op kan draaien. Echt een fi guur, waar wij allemaal diep medelijden mee koesterden. Maar zij „ontwaakte" toen haar man hun teruggekeerde enige zoon opnieuw de deur wees. Heftig ver weet zij zijn wangedrag en besloot mét de zoon elders haar geluk te gaan be proeven. Mevr. Van der Struys heeft ook deze avond weer bewezen, dat zij tot de beste krachten van „Het Masker" be hoort. De heer B. Heerschap deed zeer ver dienstelijk werk als de iongste zoon, die de toorn van zijn vader op zich geladen had. Goed beeldde hij de jongeman uit, die zijn geluk met hand en tand verde digt. Ook deze rol was verre van ge makkelijk. Mevr. M. van der Vis-van der Slikke had veel succes als de vrolijke Anne, die heel wat klippen omzeilen moest. Zij speelde vlot en wist de juiste sfeer te scheppen. De heer M Moojen vonden wij erg goed als hij boer Vermeulen repliek dient vanwege diens meer dan vunzige opmerking inzake het gedrag van Anne, wier gedrag namelijk voorbeeldig is. Dit neemt vader Bluys niet en het komt zelfs tot een handgemeen. De heer Moojen had een prima opvatting van zijn taak en speelde deze avond zijn beste spel. De heer A. Brans zagen wij eerst als de oudste zoon. Een vlotte vent, die ze ker niet al te zwaar aan het leven tilt. Zijn (gast-)rol speelde hij zeer verdien stelijk. Ook zette hij een uit het goede hout gesneden notaris op de planken. De heer P. Haaker was bijzonder goed als pastoor Mandeis. Stap voor stap, zin voor zin hebben wij gevolgd en mogen constateren, dat hij steeds uit die rol haalde wat er in zat. Hij acteerde als een speler met een bijzonder talent, een bijzondere kracht dan ook voor het amateurtoneel. Met zeer veel plezier hebben wij ver der gekeken naar de verrichtingen van de heren H. C. Prins en Jac. Schotanus, die bereid waren gevonden om de rol van marskramers te vertolken. Zij de den dit op een klokgave wijze. Vooral de manier, waarop zij van de gulle buien van boer Vermeulen profiteerden, was een open doekje op zich waard. De zaal beloonde hun spel dan ook met hartelijk gelach. Mevr. R. Breet-Fiddelaar deed voor treffelijk werk als de huishoudster van de pastoor. Zij was zich wél bewust van de eervolle functie die zij daar mocht vervullen. En o wee degene, die de deurmat negeerde: je kreeg de wind van voren, 't Was zo te zeggen een bekend, gastvrij Texels pension in het negatief. Hulde ook voor de creatie, die de heer A. Pennekamp van de koster gaf. In deze man was een beroemd reporter voor dorpse aangelegenheden verloren ge gaan. Een nieuwtjesjager van professie, maar uitsluitend met het doel de dorps genoten onderling tegen elkaar op te jagen, wat nu ook weer niet de opzet van het plaatselijke nieuwsblad mag zijn. De „koster" heeft ons zeer geamuseerd en wij verheugden ons er telkens weer op als hij acte de presence gaf. Meesterlijk was hij toen wij alleen zijn stroperig kopje tussen deur en kozijn zagen ge klemd. Mej. E. Verstegen tenslotte had goed begrip van haar taak als Jans, de meid bij Vermeulen. De regie was in handen van de heer P. Stechwey, die na de slechte generale repetitie geen angst behoefde te hebben óók voor het voetlicht te komen toen de heer J. C. Quint, directeur van de VW „Texel" het succesvolle, jubilerende en semble nogmaals voor het voetlicht lokte en de dames na een hartelijk toespraakje met bloemen huldigde. De avond werd met een geanimeerd bal besloten. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 7 nov. 11.00 en 23.00; 8 nov. 11.30 en 23,25; 9 nov. 12.05 en 23.55; 10 nov. 12.00 en Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. TWEEDE PRAATAVOND V.O.L. Donderdag 8 november spreekt in de landbouwschool de heer J. Biersma over het onderling boerenfonds en worden enige films gedraaid over Joego-Slavië. Iedereen is welkom. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Het Arbeidsbureau vestigt de aandacht van jonge mannen van 18. t.m. 25 jaar op de mogelijkheid om opgeleid te wor den tot matroos op de grote vaart. Als voorwaarden hiervoor gelden, dat zij 6 klassen L.O. moeten hebben geno ten, een goede gezondheid genieten, geen brildrager zijn en in het bezit gesteld kunnen worden van een bewijs van goed gedrag. Tijdens de opleiding, welke 4 maanden duurt, worden zij, op kosten van de maatschappij, gehuisvest in het Zeemans huis, of wordt hen daarvoor 35,p.w. aan kostgeldvergoeding betaald, bene vens 10,zakgeld, terwijl men lx per week vrij reizen naar huis geniet. Na op leiding wordt men geplaatst als matroos „onder de gage". Aanvangsgage: Jonger dan 23 jaar: 130,p.m., plus vrije voeding, plus overwerkvergoeding. 23 jaar en ouder of gehuwd: 151,80 p.m. plus vrije voeding, plus overwerk vergoeding. Na een bepaalde tijd gevaren te heb ben, kan men opklimmen naar een hoge re rang. BIETENROOIAKTIE TE DE COCKSDORP De bietenrooiers hebben zwaar te kampen gehad met het slechte weer. Er moest dan ook na een uur worden ge staakt wegens de zware slagregens. Maar a.s. zaterdag gaan we gewoon door om de rest van de bieten er uit te gooien. Iedereen die wat voor de sport over heeft kan een handje komen hel pen. Ook hier geldt het spreekwoord: „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd". Dus allemaal op naar het land van de heer Reuvers. We beginnen direkt na de middag. Het Comité. DAMCLUB TEXEL Zaterdag a.s. heeft het le tiental een comp. wedstrijd tegen de Zijpe. Indien we deze match weten te winnen, moet het niet onmogelijk worden geacht, dat Damclub Texel als no. 1 uit deze com petitie verschijnt. Zo volledig mogelijke opkomst is dus gewenst. Eventuele af- berichten uiterlijk vrijdag 8 uur. Van de vrijdag gehouden clubcomp.- wedstrijden is het blijkbaar te veel moeite geweest een behoorlijk uitslagen lijstje te maken, waarom ik deze dan maar volledig achterwege laat. J. H. tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1