Kindje Vluchtelingenhulp en Roocle Kruis TliPKCTM 3$ 3» ;de blad oerin {ING er ;ker imte ms czn. Veel koeien maken deze winter duur Een praatje over de veevoeding ÏHT Boerderij eo bouw Ruilverkaveling 27,71 BABYDERM Ouder de Pomp TEXELSE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 welvare, 3 uur nov. as niging anters nov in uw te ild uur. jAKENNIEUWS: JAC. ZIJM OPENDE GEMODERNISEERD PAND II In de Molenstraat werd 56 jaar gele- "OOru jen een kruidenierswinkeltje geopend iHprih :iX)r mevr- de wed- Busselman. Haar JUCrm jochter nam de zaak over en vervolgens iovemb{ aar kleindochter, die intussen al weer grootmoeder is. De tijd gaat snel. Dat jerk je aan die feiten: het komen en jaan van geslachten. Je merkt het aan alloze dingen en een goed zakenman is osteren met ziin tijd meegaat. Momenteel I *'orcit zaalc gevoerd door het echt- /oeril '3or Jac. Zijm en J. Zijm-Logman. Mevr. ,ijm is een achterkleinkind van Opoe jusselman, die het bedrijf ongeveer 73 aar geleden gesticht heeft en wel te Josterend. 57 jaar geleden werd het dec. a. «dnjfje overgeplaatst naar Den Burg; >aar de Warmoesstraat, in het pand, dat hans door de familie H. J. Witte wordt lewoond. Daarna opende Opoe Bussel- oan een winkel op de plaats, waar thans recreatiezaal van het r.-k. rusthuis vordt gebouwd. Dit is de geschiedenis van deze kruide- ierszaak. Wij houden van de geschiede- is, vooral als ze zich op eigen bodem ifspeelt, wij houden er des te meer van ils je daardoor je gebrek aan kennis ten jpzichte van het kruideniersvak kunt annelpferbloernen' want» waarde lezers, wij n'eten - ofschoon gebruiker - maar bit- xdappel er weinig af van dit vak. De heer Zijm levei ieeft zich, evenals zijn echtgenote en Scholtei i]n voorgangsters, een all-round kruide- n uiterl lier getoond en daarom geloven wij, dat tijdens ie kostbare verbouwing best verant- jave do voord is. Veststrj U kent de voormalige winkel niet te rug en geen wonder: alleen (een deel) an tra< an de buitenmuren is intact gelaten, ien ouderwets opkamertje is uitgebro- en de vrij komende ruimte aan de af. Het artikel: „Er is geld, veel geld no dig" in de Texelse Courant van 14 no vember 1.1. heeft bij verschillende men sen een misvatting doen ontstaan betref fende de bestemming van de gelden, welke door het Ned. Roode Kruis zijn ingezameld bij de op 5 november j.l. ge houden huis-aan-huis-collecte. In de laatste alinea van dit artikel wordt namelijk vermeld „Mogelijk zul len er zijn, die menen reeds een bijdrage te hebben geschonken ter gelegenheid van de huis-aan-huis collecte, maar die was bestemd voor het Roode Kruis. De actie Vluchtelingenhulp Texel staat daar ii.l. geheel los van". In overleg met de actie Vluchtelingen hulp Texel deelt de afd. Texel van het Ned. Roode Kruis daarom mede, dat de door het Ned. Roode Kruis ingezamelde gelden bestemd en gebruikt worden voor de aankoop en verzending van medica menten, voedsel, kleren enz. naar Hon garije en dus in de eerste plaats dienen om de grote nood van het Hongaarse volk in Hongarije en in de vluchtelingen kampen in Oostenrijk te lenigen. De gelden van Vluchtelingenhulp Texel zijn daarentegen in de eerste plaats bestemd voor de verzorging van de vluchtelingen die op Texel zullen komen. Het Ned. Roode Kruis staat vanzelf sprekend ook achter deze actie, daar alle hulp, die, op welke wijze ook, wordt ge geven om het leed van het volk van >p tijd 'ijgen, igne l(x winkeloppervlakte toegevoegd. Zodoende reeg men de beschikking over een uimte, waaraan reeds lang grote be- oefte was gevoeld. De aannemers J. mit, timmerwerk, C. Keijzer, metsel werk, M. Bakker, elektra, J. J. Vonk, childerwerk en B. de Geus, Alphen a.d. lijn, winkelbetimmering, hebben hier in vakmanschap getoond en een zeer loderne winkel doen verrijzen. Veel orkome v d. bl en ruime toonbank, een speciale vlees- itrine met koelinstallatie, een speciale nstallatie voor het op de juiste tempe- atuur houden van rookartikelen en an- iere moderne, aan de eisen der tijds be- intwoordende onderdelen maken deze laak tot een der mooiste van ons eiland. Een heel verschil dan ook met de tijd, oen wijlen C. Witte daar ter plaatse iruidenierswaren verkocht of een maat je geestrijk vocht tapte. Feest was en is het nog voor dit be- Injf, dat speciale heropemngsaanbiedin- ;en brengt. Dankbaarheid daarenboven oor de zegen, zonder welke ook de all- Den Bsfound zakenman geen bloeiend bedrijf oderne eke stijl Drijs. o- bonn raagd I. inl der nr 8 iou kunnen opbouwen. sl. 150 en van ine enz >24 ;ijn GESLAAGD Mej. Bep de Graaf, De Cocksdorp, slaagde in het Sint Anthoniusziekenhuis te Sneek voor verpleegster. VERDEDIGINGSGORDEL VUURTOREN GEREED De aanleg van de dijk bij de vuurtoren is gereed gekomen. De fabriek, die het asfaltbeton maakte, is weer naar de icht, overzichtelijk uitgestalde waren, j overkant getransporteerd. Het bovenste deel van de dijk is voorzien van golf- brekende betonblokken, waar de zee haar kracht nog niet mee heeft kunnen meten, want bijzonder hoog is het water niet geweest. Het water bereikt hier echter dikwijls wèl een zodanig peil, dat de weg naar de toren ter hoogte van het terrein van het voormalige Eierlandse Huis blank staat. Daarom heeft de rijks waterstaat de n.v. Daalder, die ook de dijk gemaakt heeft, opdracht gegeven tot het maken van een weg meer landin waarts en wel door de duinen achter het landhuis van de heer Jochems. Deze weg zal hoger liggen dan de bestaande, zodat men te allen tijde de toren met droge voeten kan bereiken. viellan port- en f 18,50 £r .g afgelopen zomer veel ge- 5] 2EGI tlaagd over het slechte weer. Voor de piet-boeren betekende het een bedorven akantie en voor de landbouwers veel IUSiesÈXtra wer^* Nu het winterseizoen voor Ie deur staat, komen er voor de boer ine gei 'eel extra kosten bij, want de naweeën zork fan deze zomer zijn erger dan de kwaal elf. Nu het stalseizoen is begonnen, [Sbruggèlijkt dat onze voorraad hooi niet alleen acht 22 Jein, maar ook slecht van kwaliteit is. tel. 20 )aar komt nog bij, dat we in vele delen ran het land minder persvoerhopen zien ian in andere jaren, terwijl ook de op- hengst van bieten erg tegenvalt. De Afwikkeling van het knolgroen mag zo gezien dan nog meevallen, maar de ont ij |J wikkeling van het ondergrondse deel is jering. Is het een wonder, dat onder de joeren een mineur-stemming heerst? De sinter staat voor de deur - we hebben er iezer dagen een voorproefje van gehad en we moeten zien, dat we er zo goed mogelijk door heen komen, aldus ir. S. Iwema, rijksconsulent voor de Veevoe- iing, in een microfoonpraatje. In de eerste plaats willen wij er op mri vijzen, dat op bedrijven, waar de voor- IVjV :aad ruwvoeder klein is, de grootst mo gelijke zuinigheid in acht genomen moet vorden. Met klem willen we waarschu- ven voor de veelgemaakte fout - men zij ierinnerd aan twee winters geleden - Jat de boeren te veel vee opstallen, want met een variant op het spreekwoord, lat veel varkens de spoeling dun maken, touden we kunnen zeggen, dat veel e „vrj beien deze winter duur maken. In dit ie kin- voeder te weinig, dan moet dit direkt worden aangekocht, want de prijs is in het voorjaar hoger en de kwaliteit slechter. Maar dat betekent, dat eerst 'n goed voederplan moet worden opgesteld. Is men hiertoe zelf niet in staat, dan is het Provinciaal Veevoederbureau in samenwerking met de rayon-assistent gaarne bereid, U gratis van advies te dienen. Een briefje aan de rijks vee teelt consulent is voldoende. Tenslotte moet er voor worden ge zorgd, dat de berekende rantsoenen met terdaad worden verstrekt en daarvoor is het nodig dat deze worden gewogen. In tegeristelling met Denemarken gebeurt dit in ons land nog vrijwel niet. En zulks ten onrechte, want de bascule is op het Nederlandse veehoudersbedrijf een on misbare schakel naar betere bedrijfs resultaten. Nu de wenszittingen achter de rug zijn kan vastgesteld worden dat er in ieder geval een redelijk aantal landbouwers belangstelling heeft voor verplaatsing van het bedrijfsgebouw. Naast een aantal positieve aanvragen zijn er nog heel wat gevallen, waarbij men serieus over ver plaatsing denkt. 'erband is ook belangrijk, dat de boeren moeten trachten per koe zoveel mogelijk melk te leveren, omdat men daardoor de inkomsten zoveel mogelijk lopende houdt. Een oudere koe met een melk productie van 5.000 kg produceert heel mante! wat goedkoper dan een jong dier, dat misschien 4.000 kg melk geeft en mis schien zelfs een gunstiger erfelijke aan leg bezit. Deze winter is het melkgeld j meis- or eet ng-in-' iliteiten en ve- n, ge- donzig 34,7* i wee! enion s beta Ier Het is voor de Plaatselijke Commissie echter van groot belang te weten hoe groot dit aantal is. En dit op korte ter- mijn. Laten zij, die op de wenszitting of op andere wijze hebben te kennen gegeven voor verplaatsing van het bedrijfsgebouw te voelen daarom zo spoedig mogelijk een schriftelijke bevestiging hiervan aan de Plaatselijke Commissie zenden. Ter voorkoming van misverstand wij Hongarije te verzachten, haar volle in stemming heeft en zij doet daarom ook gaarne een oproep aan allen die op zo'n spontane wijze hun giften hebben ge daan aan het Ned. Roode Kruis, even eens met ruime hand te geven aan Vluchtelingenhulp Texel. PROPAGANDA-AVOND LANDBOUWKUNDIG BUREAU VOOR THOMASSLAKKENMEEL Deze, door de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting, de fa. Keijser Co., de Handelsraad van de L.T.B. en Coöp. Aankoopvereniging, belegde avond viel een grote belangstelling ten deel. Er waren plm. 200 personen aanwezig. De avond stond onder leiding van de heer A. Dros Bzn., voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Deze sprak een bijzonder woord van welkom tot de heren Ir. van Gessel en Van Dijk, die de avond namens het Tho- masslakkenmeelbureau verzorgden. De heer Ir. Van Gessel zette uiteen dat in de oudheid niets werd gedaan aan de verzorging van de cultuurgrond. Men gebruikte een bepaald perceel totdat het door roofbouw niet meer in staat was nog enige produktie te geven. Dan nam men een nieuw perceel in gebruik. Daarna is er een andere periode geko-1 men, waarin men door toepassing van stalmest en andere organische meststof fen de vruchtbaarheidstoestand van de cultuurgrond op peil probeerde te hou den. Pas veel later heeft men de kunst mest ontdekt. Spreker weer er op dat het gebruik van kunstmest aanvankelijk veel tegen stand ondervond. Uit angst voor de bu ren strooide men de kunstmest daarom wel in nachtelijke uren. Bovendien ont brak het juiste inzicht in de bemesting, zodat vaak zeer eenzijdig werd bemest. Vervolgens wees spreker op de zeer bijzondere kwaliteiten van thomasslak- kenmeel. Naast fosfaat in een vorm, die vrij gemakkelijk voor de planten ter beschikking komt, bevat deze meststof een zeer belangrijke hoeveelheid werk zame kalk, magnesium en een reeks van zgn. sporenelementen, waarvan als de belangrijkste werden genoemd mangaan en cobalt. Spr. schetste de belangrijke rol, die de sporenelementen naast de „grote vijf", stikstof, fosfaat, akli, kalk en magnesium speelden. Ir. Van Gessel wees er op dat het fos faat en de kalk uit slakkenmeel niet al leen van belang waren voor een goede opbrengst van het grasland, maar ook noodzakelijk waren voor een goede ge zondheid van het vee. Het geraamte der dieren bestaat voor verreweg het groot ste deel uit kalk en fosfaat. Na de inleiding van de heer Van Ges sel werden enige zeer mooie kleuren films over de bereiding en toepassing van slakkenmeel vertoond. Zeer in de smaak vielen ook een korte film over de jaarlijkse grote parade in Engeland en enige komische films. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door enkele personen gebruik gemaakt. Is het niet mogelijk slakkenmeel in een vorm te maken, die minder bezwaar bij het uitstrooien geeft, werd er ge vraagd. Medegedeeld werd, dat hieraan al enkele jaren gewerkt wordt, maar dat als eerste eis wordt gesteld, dat de goede oplosbaarheid van slakkenmeel hierdoor niet minder wordt. Spr. was er echter van overtuigd dat de strooibaarheid in de toekomst verbeterd kon worden. Het zal echter grote moeite kosten slakken meel in korrelvorm te maken en toch dezelfde goede oplosbaarheid te behou- dén. Geeft slakkenmeel geen gevaar voor het optreden van schurft bij aardappelen i indien de pH-water bijv. 6.0 en hoger is, luidde een volgende vraag. De spreker wees er op dat de oorzaak van het optreden van schurft zeker niet geheel op rekening van de kalk moet worden gezet. Ook andere factoren als droogte en humusrijkdom spelen daarbij een rol. Door de kalk uit slakkenmeel wordt, wanneer men een normale be mesting van bijv. 300 - 400 kg slakken meel per ha geeft de pH niet verhoogd. Men houdt hiermede de pH alleen op j peil. Bij zeer zware giften van 4000 kg voor veel boeren belangrijker dan een l zen wij er op dat een dergelijke schrif- post aanwas, die toch niet in geld vordt omgezet. Stal dus niet meer vee °P, dat U behoorlijk kunt voeren en streef niet naar verjonging van Uw vee stapel. U herinnert zich toch nog wel, Jat het hooi twee jaar geleden 250 gul- Jen en meer kostte. Belangrijk is ook een juiste verdeling yan de aanwezige voorraad ruwvoeder °ver de gehele veestapel. Heeft men ruw- telijke bevestiging niet betekent, dat men hiermede aan de verplaatsing van het bedrijfsgebouw vastzit. Deze verplich ting behoeft men pas op zich te nemen als de plaats, waar men kan bouwen vast staat en als tevens kan worden me degedeeld wat de kosten van het nieuwe gebouw zullen zijn en voor welk bedrag de Plaatselijke Commissie het oude be drijfsgebouw wil overnemen. Friese beschuit FABRIEKEN TE LEEUWAROEN slakkenmeel per ha was nog nauwelijks enige invloed op de mate van schurft- aantasting te constateren. Kan men ook slakkenmeel gebruiken op ijzerhoudende gronden en welke waarde moet men toekennen aan het zgn. P. citr. cijfer op deze gronden. Op ijzerhoudende gronden moet, al dus Ir. Van Gessel de slakkenmeel niet te vroeg worden gestrooid, omdat het fosfaat dan wordt gebonden aan ijzer en voor de planten ontoegankelijk wordt. In het P.citr.-cijfer, dat aanwijzingen geeft over de voor de planten toeganke lijke voorraad forforzuur is het ijzer- fosfaat niet opgenomen. Verdient slakkenmeel ook voorkeur bij de teelt van bloembollen? Spreker weer er op, dat hierover nog zeer weinig proeven zijn genomen. Er zijn echter aanwijzingen dat slakkenmeel het gewas een betere kleur van het blad geeft. Minder goede resultaten van slak kenmeel verwachtte spreker echter op bloembollengrond, die pas gedolven was. De werkzaamheid van slakkenmeel laat nl. te wensen over op volkomen nieuwe grond, waarin nog te weinig leven aan wezig is. In zijn sluitingswoord sprak de heer Dros zijn grote voldoening uit over het leerzame en interessante programma en de zeer goede opkomst. C. v. Gr. VERDERE TOELICHTING OP HET AMBONEZENPROBLEEM Naar aanleiding van het ingezonden stuk over de Ambonezen van 10 nov. j.l., bereikten mij verschillende vragen. Waar o.m. uit bleek, dat de eigenlijke oorzaak van hun verblijf h.t.l. bij velen niet recht duidelijk is of in het vergeet boek geraakt, door de wrijvingen in het sociale vlak tussen Ambonezen en de Overheid. Hoewel dit een uiterst ingewikkelde en onverkwikkelijke zaak is, wil ik trachten een zeer beknopt overzicht te geven van de feiten. Opdat hier op ons eiland, waar geble ken is, dat de offervaardigheid van ve len groot is in het lenigen van nood (denk aan: watersnood, opnemen van vluchtelingenkinderen uit Duitsland, hulp aan Hongaren) belangstelling en begrip groeie voor de zaak der Ambone zen, die ons allen, van welke politieke of godsdienstige richting ook, behoort bekend te zijn en althans moreel beho ren te steunen, daar zij om de rechten en vrijheid van een gehele bevolkingsgroep gaat, met wie wij in de geschiedenis van het verleden nauw verbonden waren en aan wie wij wel enige verplichtingen verschuldigd zijn in 't bijzonder, en hun strijd in Indonesië in het algemeen, in 't grote aspect van deze tijd onze volledige aandacht vraagt, ook al zien we daar „geen brood in", want dat is hélaas in deze materialistische wereld maar al te vaak de toetssteen en schijnt zelfs het criterium bij een V.N. te zijn, welke toch het geweten der wereld vertegenwoor digt. Deze wenst alleen maar daar in te grijpen, waar het om de grote belangen gaat. Want hing het lot der Hongaren niet ten nauwste samen met de politieke bedreiging van heel Europa en meer, dan zou datzelfde sympatieke Hongaarse volk in bloed gesmoord zijn, zonder dat iemand zich daarom bekommerde. De enige werkelijke drijfveren zijn de be- langenpolitiek der grote mogendheden, die hier een rol spelen. Zo ook het lot der Zuid-Molukkers, de dupe geworden van opportunisme en be- langenpolitiek der Ned. Regering en diens legerleiding in Indonesië. De positie van de Ambonezen h.t.l., bestaande uit 5000 strijdbare mannen van het voormalige KNIL, beroepsmili tairen dus van vader op zoon, met hun gezinnen, vloeit voort uit hun rechtspo sitie en rechten als ex-KNIL-militairen, hetgeen dan ook de enige reden is van hun verblijf hier te lande. Een gecompliceerde rij van overéén komstenschennis, regelingen met de R.I.S. en procesvoeringen tussen de de legatie der Ambonezen en de Ned. Staat, waarin tot 3 x toe de staat in het onge lijk werd gesteld en de Ned. rechter aan de Staat der Nederlanden verbood op straffe van een dwangsom van 1 mil joen, voor elk schip, dat deze ex-KNIL- militairen af zou voeren tegen hun wil in, naar door de T.N.I. bezet gebied. Het KNIL werd opgeheven, de 5000 Amb. kregen de K.L.-status, met de zelfde rechtspositie als de KNIL-mili- tairen voorheen. Voortvloeiende uit deze i echten, verkozen zij afvloeiing naar Ceram, het gebied der nog vrije Zuid- Molukken of Nieuw-Guinea. Dit werd geweigerd. Zij werden voor de keuze gesteld aan vankelijk tussen: a. Overgaan in de T.N.I. (dus het vij andelijke leger); b. Afvloeiing naar door de T.N.I. bezet gebied; c. Demobilisatie op Java. Later werd hier een vierde mogelijkheid aan toegevoegd: d. Overbrenging naar Ned. grondgebied i van tijdelijke aard. Doordat de Ned. Regering hen mede deelde geen verantwoordelijkheid meer te dragen voor deze ex-KNIL-militairen in Indonesië, werden zij in een dwang- positie gebracht en op dienstbevel naar Nederland ingescheept, onder mondelin- ge toezeggingen en voorspiegelingen voor een tijdelijke overbrenging. Nauwelijks voet aan wal gezet, wer den hun alle militaire distinctieven ont nomen, waardoor zij dus gedemilitairi- seerd waren en op slag al hun rechten en j inkomsten voortvloeiende uit hun be roep, ontnomen zagen. Letterlijk en fi guurlijk werden zij in hun hemd gezet. Een zeer zware klap voor deze zo bui tengewoon verdienstelijke militairen, die door de eeuwen heen de Nederlandse zaak hadden gediend. In welke rechtsverhouding de Zuid- Molukkers t.o.v. de Ned. Staat verkeren is nog altijd een open vraag. In de praktijk hebben de Ambonezen geen rechten, zo genieten zij uitsluitend „gunsten". En nu ressorteren zij onder het depar- tement van Maatschappelijk Werk, waar- I mee hun positie dus in het sociale vlak is komen te liggen, met alle problemen van dien, waardoor de eigenlijke achter- grond en oorzaak dreigt verloren te gaan van hun verblijf h.t.l. De regering speculeerde erop, dat de Ambonezen, eenmaal hier, wel terug zouden willen naar de Republiek Indo nesië of zich zouden assimileren met de Ned. bevolking. Maar zowel het één als het ander zou duiden op defaitisme, zou het opgeven van hun ideaal betekenen: de vrije deel staat der Zuid-Molukken, daar waar vele familieleden van deze gezinnen hun bloed vergieten om het recht der vrij heid. En hier is de cirkel van mijn be toog rond, hier raakt zij ook onze strijd om de vrijheid om onze democratische samenleving te mogen behouden. Willen wij iets van dankbaarheid to nen, over deze vrijheid, waarin wij nog leven, waarover op de bijeenkomst van vrijdagavond j.l. in „De Oranjeboom" j werd gesproken, dan moet dit toch m.i. daarin tot uiting komen, dat wij met ons allen de morele en waarnodig financiële I steun verlenen, die zij zozeer behoeven, j En hier komen we aan een andere vraag, die mij bereikte, hóe kunnen wij deze Ambonezen helpen? Daarbij moet nogmaals gezegd, dat 't geenszins de bedoeling is, krachten te onttrekken aan de hulp voor de Honga ren. Het één sluit het ander niet uit. U kunt zich opgeven als donateur van de Stichting „Door de eeuwen trouw" en/of opgeven als abonnée op het or gaan uitgegeven door deze Stichting „De Stem van Ambon"; kosten: elk 3,per kalenderjaar. U kunt zich hiervoor opgeven bij on dergetekende. Wilt U zich gaarne eerst nog nader laten voorlichten over deze zaak in al zijn aspecten, dan kunt U bij mij brochures bestellen of ter inzage krijgen. G. van Loon-le Roy Gttijd gaaf huidje Pood«r - Zall - Ollo - Z««p ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 21 nov. Consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. DE PLOEGWEDSTRIJD De belangstelling voor deze wedstrijd is tot op heden niet groot. Zoals reeds vorige week zaterdag werd medegedeeld kan men zich uiterlijk tot vandaag als deelnemer opgeven. Indien men dus plannen in deze richting heeft, laat men dit dan onverwijld doen. Het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting zal maandag a.s. beslissen of de wedstrijd doorgaat. C. v. Gr. TEXEL BEZIT CA. 300 BIJENVOLKEN Dezer dagen kwamen de Texelse bijenhouders in de Landbouwschool bij een om een filmprogramma met toelich ting bij te wonen. Het gezelschap telde 68 man, want de imkers waren in de ge legenheid gesteld hun huisgenoten te in troduceren. Vertoond werden een film, getiteld „Zonnevolk" en de Aalster me thode. Het zonnevolk had zijn domein in een boom gevestigd. Een interessante en tevens leerzame film. De Aalster metho de was ook een film, die met belang stelling werd gevolgd, maar deze me-: thode bleek voor het Texelse klimaat toch minder geschikt te zijn. In het oos ten van ons land is de bijenteelt nu een maal ook ingesteld op de fruitteelt en op Texel wordt betrekkelijk weinig fruit gekweekt. De heer Dekker van de tuin bouwschool te Hoorn gaf een heldere toelichting. De afdeling Texel van de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt telt niet minder dan zestig leden, zodat nagenoeg alle Texelse im kers hierbij zijn aangesloten. De afgelopen zonarme zomer is voor de imker slecht geweest, ofschoon de oogst op Texel, gelet op de omstandig heden, nog wel enigszins meeviel. Dit was te danken aan het feit, dat de oogst op Texel zelf betrekkelijk laat valt. Er staan hier zo'n 300 tot 350 bijen volken, want de imkers hebben er ge middeld 6 tot 7. Sommige volken leveren geen oogst, vooral deze zomer niet, an dere kunnen daarentegen een 20 pond per volk leveren. De opbrengst is ook afhankelijk van de verzorging. Hoeveel honing er op Texel wordt ge oogst kon ons niet worden medegedeeld. De prijs bedraagt slechts 1,50 per pond in de winkel, wat goedkoop is in ver houding tot de andere produkten. Een imker meende dan ook dat deze prijs in verhouding niet evenredig ligt met de andere prijzen, want de suiker kost te genwoordig 52-53 cent per kg ,(de gede natureerde bijensuiker dan) en vroeger betaalde de imker daar niet meer voor dan 8 cent per kg, die lage prijs is ten minste voorgekomen. In het voorjaar worden de bijen ge voerd te bevordering van de uitbreiding, maar in september krijgen zij reeds hun winterrantsoen toegewezen. Tegen het zwermen kan een gezond, krachtig volk 60-70.000 leden tellen, maar na de win ter mag men bij een aantal van 2000- 3000 bijen per volk best tevreden zijn. De gelederen der miljoenen ver loren gegane Texelse bijen worden door de ijverig producerende koninginnen ieder jaar opnieuw op peil gebracht. BEVORDERING Met ingang van 1 november j.l. is onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. J. Looijen, Opperwachtmeester-Groeps commandant der Rijkspolitie te Medem- blik, bevorderd tot Adjudant der Rijks politie. Oefent je vrouw nou al voor 12 december (ouwe sunderklaasfeest). Welninnut, ze is lid van de Make- up-club.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 3