9 rocn wa in het harL, Het Jubileum van U.D.I. Prof. Wieger Bruin de ruilverkaveling is er wel, de veerpontverbinding is er nog niet, maar deze zal ééns wel komen Keninvrusf. >r zit ter ZONDAGSDIENST ave N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij chandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdag®. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank. Postgiro 652. - Abonn- pr. 2,25 p- kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. ERDAG 24 NOVEMBER 1956 71e JAARGANG No. 7099 fEXELSE COURANT De stedebouwkundige adviseur prof. Wieger Bruin heeft een zeer uitgebreide toelichting gegeven, behorende bij het uitbreidingsplan-in-hoofdzaken voor de gemeente Texel. Hij schrijft o.a.: Er zijn 2 oorzaken van de ingrijpende wijziging, die in het wegennet van Texel gaat plaats vinden en gedeeltelijk in de afgelopen paar jaar reeds heeft plaats gevonden: 1. de toekomstige veerpontverbinding met Den Helder via 't Horntje, 2. de ruilverkaveling die op het eiland plaats vindt. Het zou te ver voeren de bewogen ge schiedenis die beide kwesties achter de rug hebben hier te memoreren. Laten we slechts vaststellen, dat de ruilverkave ling er wel, de veerpontverbinding er nog niet is; maar wel ééns zal komen! Dit laatste maakt het nodig, dat het Horntje aan het wegennet van het eiland komt te liggen. Al wordt een dergelijke weg voorlopig niet uitgevoerd, in het kader van de ruilverkaveling kan de grond er voor gereserveerd worden. Goede verbindingen zijn mogelijk ge maakt tussen 't Horntje en de dorpen en lussen de dorpen onderling. De belang rijkste verbindingen worden ongetwij feld 't Horntje-De Koog en 't Horntje-De Cocksdorp. Beide langs, maar niet dóór Den Burg, om deze plaats met zijn niet al te brede straten zoveel mogelijk van doorgaand verkeer te ontlasten. Wel is dit hoofddorp op een gunstige wijze aan deze wegen gehaakt. De wens om Den Burg zo min moge lijk met doorgaand verkeer te belasten is van veel invloed geweest op het uitein delijk tracee van wat in de wandeling de „Pontweg" wordt genoemd. Vanaf 't Horntje komend, wordt eerst gebruik gemaakt van een bestaande weg die verbreed moet worden. Dit bestaande tracee wordt op een gegeven moment verlaten om rechtdoor te gaan en met Er is ook weer veel propaganda ge maakt voor ons mooie eiland, in de prak tijk is gebleken dat anders het bezoek terug zou lopen. De heer Quint deelde mede, dat er in 1957 een begin gemaakt zou worden met de vakantiespreiding. Op Texel moet ge rekend woiden op een toenemend vreem- delingenbezoek, zodat onze bedrijven en ook de vakantiegangers zelf met de spreiding gebaat zouden zijn. In de korte periode van het seizoen kan men al de aanvragers niet van plaats voorzien. In september heeft de heer Quint een bezoek gebracht aan de Duitse eilanden. Wat men daar ziet is zeer interessant: strandboulevards, grote strandhotels, tennisbanen enz., maar spreker prees de Texelse vrije duinen en ongerepte na tuur. De voorzitter dankte de heer Quint voor zijn uiteenzetting. Bij de bestuursverkiezing werd de af tredende voorzitter, de heer A. Slegh, met grote meerderheid herkozen. Tijdens de rondvraag kwamen ver schillende punten naar voren, o.a. het sociaal toerisme en de accomodatie. Het is te wensen, dat de strandweg zo spoedig mogelijk doorgetrokken wordt. Dat zou voor Den Hoorn van zeer grote betekenis zijn. Indien de strandweg er door mocht komen, had het bestuur gemeend, dit feestelijk te doen plaats vinden. Ook werd nog gevraagd of er niet een spoedcursus ge houden kan worden in Duits. Dit zal onderzocht worden. Ook werd nog opge merkt dat de bordjes van de wandelpa den in de duinen niet meer aanwezig zijn. Dit zal met het hoofdbestuur be sproken worden. Het fanfarecorps D.E.K. werd dank gebracht voor al het gebodene in het af gelopen seizoen. In de hoop, dat het komende seizoen in alle opzichten naar wens zal mogen zijn, werd deze gezellige vergadering ge sloten. voldoende ruime bocht op de te ver breden Hoofdweg in de Prins Hendrik polder aan te sluiten. Deze weg wordt gevolgd tot in het noorden van de pol- der waarop een nieuw weggedeelte is i geprojecteerd. Dit gaat met een bocht door Zuid-Haffel om daarna over te gaan in een tracee met zeer flauwe bogen, dat ten westen van Den Burg langs gaat, de i bestaande Laanweg volgt en met een nieuwe schakel aansluit op de bestaande Kögerweg ter hoogte van „Berkhoeve". De verbinding met De Cocksdorp i wordt verkregen door ten noorden van Den Burg ongeveer ter hoogte van hoeve „Buitenlust" een verbindingsschakel te maken met de hierboven beschreven J weg. De weg naar De Cocksdorp behoeft slechts een traceeverbetering ter hoogte van „Pomona" waar de weg de polder Waal en Burg verlaat. Het plan geeft 'n oplossing hoe deze verbetering bereikt kan worden. De wegen naar de overige dorpen zijn op enkele punten belangrijk verbeterd, hoofdzakelijk door het gladstrijken van enkele bochten en door het verbinden van de bestaande profielen. Belangrijk is de nieuwe schakel tussen de Waalder- en de Oosterenderweg ten zuiden van Dc Waal. Hierdoor kan de moeilijke passage via De Waal in de toe komst vermeden worden. De wegensituatie rond Oosterend heeft ook belangrijke verbeteringen onder gaan door het projecteren van een om- leidingsweg ten noorden van Oosterend. Voor de Westerweg is een verbreed profiel gedacht. De te verwachten toe name van het „recreatie" verkeer maakt dit zeker in de toekomst wenselijk, ter wijl bovendien het toenemende belang van Den Hoorn deze weg meer verkeer zal bezorgen. Tussen de Westerweg en de Hollewals- weg is een schakel gelegd, zodat ook van de Westerweg een directe verbinding met het geprojecteerde autobusstation aan de Elemert in Den Burg mogelijk wordt. Het ontwerp-uitbreidingsplan-in- onderdelen voor Den Burg verduidelijkt deze situatie, evenals die van de nieuwe toegang van de Hoornderweg tot het hoofddorp. Den Hoorn heeft via de polder „het Hoornder Nieuwland" een goede ver binding gekregen met 't Horntje. Dit wat betreft de belangrijkste wegen van het eiland. De overige nieuwe wegen, die in het uitbreidingsplan zijn opgenomen bleken wenselijk in het kader van de ruilverka veling. NIEUW PLAN VOOR 40 HOUTRIJKE WONINGEN Behoudens hogere goedkeuring zullen op ons eiland nog weer veertig wo ningen worden gebouwd boven de aan tallen l(bejaardenwoningen, houtrijke woningen, zomerwoningen), waarvan wij al eerder mededeling konden doen. B. en W. hebben namelijk met de fa. P. H. Guelen Zn. te Wijchen overeen stemming bereikt omtrent de bouw van 40 houtrijke woningen, volgens het door deze firma ontworpen systeem Pé-Gé. De bouw hiervan zal mede kunnen bij dragen tot een vermindering op korte termijn van de heersende woningnood in onze gemeente. Genoemde firma wil de 40 woningen bouwen voor 526.000,36 van deze woningen zullen in Plan Noord-West te Den Burg worden gezet, dus in de buurt van de Landbouwschool, voorts twee te Den Hoorn en twee te Oosterend. De prijs komt 1,8% hoger te liggen dan de zelfde soort woningen, waarvoor de raad op 27 september j.l. de bouw goed keurde. Wethouder De Waard, die de porte feuille voor deze kapitaalswerken be heert, merkte nog op, dat in de eerste acht maanden van 1957 178 woningen worden gebouwd, als alle plannen slagen. Er zit dus schot in. VANAVOND NAAR UDI De gouden rederijkerskamer UDI hoopt vanavond in „De Oranjeboom" haar tweede jubileumuitvoering te ge ven. Er is nog een beperkt aantal toe gangskaarten verkrijgbaar. GEEN OFFICIËLE INTOCHT Vandaag zal de Sint zijn traditionele tocht van Oost naar Oosterend maken. Jong en Oud zullen hem met vreugde begroeten. Ieder jaar opnieuw een groot feest. Maar hoe staat het nou toch met de intocht te Den Burg en de andere dor pen? De Ver. voor Volksfeesten en Folklore kan zich wegens financiële moeilijkheden - want het heeft vorig jaar nogal wat geld gekost, die reis over heel Texel - niet meer voor de koets spannen en van gemeentewege moesten wij even eens een negatief antwoord beluisteren. Het gerucht ging, dat de Winkeliersver eniging van Den Burg iets op touw zou zetten, maar bij informatie bleek dit op fantasie van de verspreiders ervan te berusten. Zodoende zal de Sint met stille trom zijn actie volvoeren, want.... dat Hij komen zal is zeker en te hopen ook voor de actieve winkeliers, die allemaal wel gevulde etalages hebben ingericht. I GESLAAGDE PREMIERE VAN „DE HAVENKANTERS" 1 Zaterdag gaven „De Havenkanters" I hun eerste uitvoering in het „Eigen Ge bouw". In februari van dit jaar had het gezelschap enige nummers gespeeld op de Instuifavond. Dit was zo in de smaak gevallen, dat ondanks de UDI-avond en ballengooien, het Eigen Gebouw prak tisch was uitverkocht. De heer Jur Beumkes, die namens de voorzitter, de heer Klomp, opende, sprak daarover zijn vreugde uit. Hij hoopte, dat de aanwezi gen een genoeglijke avond zouden heb ben. Nu, daarin zijn zij zeker geslaagd. Na de herkenningsmelodie speelden „De Havenkanters" samen met de jeug dige beginners „Debutantenwalsje" en „Krelis speelt Harmonica", waarbij de jongsten geen plankenkoorts toonden. Het programma vermeldde voorts nog 25 nummers, waarvan tie „Accordeon- wals" en de „Avanti-mars" het meeste succes oogstten, hoewel de populaire liedjes ook zeer in de smaak vielen. Sommige werden op verzoek van dirigent Beumkes uit volle borst meegezongen. „Le petit carnaval" werd mooi ge speeld door Annelies Blom, Janna Bruin, Nelly Klomp, Jopie Maas en Ina West dorp en andere solosten waren o.a. Tet Blom, Ina Hillen, Nel Klomp en Gerrit Stolk, die de „Jordaanwals" ten gehore brachten. Tet Blom, Ina Hillen, Catrien Maas en Nel Klomp speelden „Accordeonbetove ring". Dori en Trees Bakker, guitaar en Aat Kooger mondharmonica speelden tez - men een potpourri van bekende liedjes, terwijl mevr. Klomp bij het lied van de IJssel een zeer mooie zangsolo ten beste gaf. Ter afwisseling konden enkele bezoe ker met het spel „Trek aan de bel" hun muzikale kennis tonen. Er waren 3 groepen Lien van Leeuwen en Nico Blom (beneden 20); mevr. Slikker en Jaap Smit 20-40) en mej. H. Dogger en G. Dekker (boven 40). De prijswinnaars kregen een speculaas en de verliezers eveneens dus, dat was lang niet gek. De haast onmisbare verloting bracht flink wat geld in het laatje, zodat ook wat het financiële gedeelte betreft het succes behoorlijk was. De familie Klomp, waar iedere week wordt gerepeteerd en de dirigent, de heer Beumkes, kregen als blijk van waardering bloemen aangeboden. Men moet bewondering hebben voor de heer Beumkes, die zich op zijn leeftijd bereid verklaard heeft de dirigeerstok te zwaaien. Hij kan met zijn gevariëerd gezelschap aardig overweg en zal er be slist een goede club van maken. De heer Klomp dankte allen hartelijk voor de belangstelling en hij hoopte dat „De Havenkanters" een bloeiende en groeiende club zou worden. Het publiek onderstreepte dit door een daverend applaus. VERGADERING VVV DEN HOORN Dinsdagavond hield de VW, afd. Den Hoorn, in Loodsmanswelvaren haar jaarvergadering.Om half negen kon de voorzitter, de heer A. Slegh, vele leden hartelijk welkom heten; in het bijzonder de heer J. C. Quint. Spreker schreef de goede opkomst toe aan een goed seizoen, ook voor de middenstand. De secretaris, de heer D. C. Drijver, las de notulen en jaarverslag voor. De heer Quint dankte de secretaris voor de goed verzorgde verslagen en was er verheugd over dat mevr. W. Kik- kert-Duinker ook volgend seizoen haar functie als informatrice weer wilde ver vullen. 1956 zal geboekstaafd moeten worden als eeh wel buitengewoon slechte zomer, wat ook voor de bedrijven veel moeilijk heden met zich heeft meegebracht. Ge lukkig kon worden vastgesteld, dat het bezoek door het slechte weer niet gele den heeft. Texel verkeert in de gunstige omstan digheid dat minstens maanden van te voren aangevraagd moet worden. Iets anders is dat met de dagjesmensen. Het voorseizoen was over het alge meen beter te noemen dan de laatste jaren het geval geweest was. Het bezoek aan de vogelbroedplaatsen was volgens de heer Mantje wel eens zo druk dat men daar bijna geen raad mee wist. Het strandfeest is geweldig geslaagd, mede dank zij het prachtige weer. De financiële uitkomsten zijn niet slecht geweest, dit geldt ook voor de middenstand. Ons eiland werd door vele buitenlan ders bezocht. De meeste bezoekers kwa men uit Duitsland, voor wie het levens onderhoud hier veel gunstiger ligt. Gegronde klachten van de gasten wa ren dat bij slecht weer te weinig gele genheid is in hotels en pensions om zich te vermaken. Spreker deelde mede, dat het wense lijk was om in dit verband voor gezel schapsspelen te zorgen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 16 tot en met 22 november 1956 Geboren: Christina Maria, dv Cornelis M. Bakker en Hilleberta M. A. Kroon; Cornelis Johannes, zv Jan Blom en Geertruida de Graaf. Ondertrouwd: Jakob W. Dekker en Machtilda Wafelbakker; Cornelis Koorn en Nelly Kikkert. Getrouwd: Martinus J. Bakker en Jo hanna D. Smit. INGEKOMEN PERSONEN Egbert Korf, van Urk, Kerkstraat 102, naar O 1, met echtgen. VERTROKKEN PERSONEN Cornelis M. van Leeuwen, van E 115a, naar Alkmaar, Hoornsekade 13; Aris Bremer, van Kerkstraat 18 naar IJmui- den, Sluisplein 24. r het UDI-gezelschap, dat zaterdagavond het blijspel „In Londen staat een opvoerde: voorste rij van links naar rechts: de heer C. de Wit, mevr. 1. rn-Huijs, mevr. J. Room-Wilkeshuis, mej- ERemmers. 2de rij: de heren A- Wilt en J. Zeldenrust. 3de rij mej- TWafelbakker, mevr. T. Mulder-Graus de heer A. Poel. Achterste rij: mevr- J. van der Vlies-Koopman en de heer Witte i de opvoering van „In Londen staat een huis" werd UDI door burgemeester Koning namens het gemeentebestuur gehuldigd. Rechts de heer Ade Wilt die het geschenk onder couvert dankbaar aanvaardt. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. V.V.V. „TEXEL" VERGADERT Vrijdag 30 november houdt V.V.V. „Texel" haar alg. ledenvergadering. (Zie adv.). Maandag 26 november vergadert de afd. De Koog. LAAT-IE FIJN ZIJN- De duizendste land, werd ter gelegenheid van dit telefoonabonnee, de familie M- C. heuglijke feit met een taart verrast, die Troost, wonende in het Hoornder Nieuw- I hier door de heer Visser, opzichter, wordt uitgereikt. DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Texelse Boys-nieuws le elftal ging zondag j.l. met een invallers op bezoek bij Geel Zwart In een zeer sportieve, spannende wed- werden de punten broederlijk ge- nl. 33. Dit gaf de verhouding >ed weer. Boys 2 speelde thuis ook met enkele ivallers tegen Winkel 2. Onze jongens 'oesten met 21 in Winkel hun meer- ere erkennen. De adsp. waren op bezoek bij De Koog en verloren daar met 92. De welpen 'onnen met 51 van De Koog-welpen. Zondag a.s. Texelse Boys 1-Callants- og 1, aanvang 1,30 uur. Boys 2 en 3 zijn rij. D adsp. gaan vanmiddag op bezoek bij 'DH a, aanvang 3.00 uur. Vertrek om 45 uur per fiets vanaf „De Zwaan". Terreindienst: Jac. van Heerwaarden bo nH. van Tongelen. Eau of twee Bennies ■en dat Brandend maagzuur l> geblust - on-mid-del-lijk! Dat is voordeel extra met Rennies: U bent nooit in twijfel over het resultaat. ®Zou het helpen?" is nooit in het ge ding, want Rennies helpen on-mid- tel-lijk, van de ene minuut op de an- aere. En zo is de zuurbrand nauwelijks uitgeslagen of dat simpele tabletje gesmolten op Uw tong heeft die sner ende pijn in de kiem gesmoord. Pro per 't met Rennies, bij de eerste aanval te beste, dat U een hap eten verkeerd ?alt en de zuurbrand dreigt op te stijgen ?an Uw maag tot hoog in de keel. "Stop!" zegt Uw Rennie en de brand is Jeblust.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1