Cjroen '/mirL-Jéxels in het harL, RDTERDDN Zie ginds komt het vliegtuig uit Spanje aan Texels Raad kwam bijeen yr r 't Heerlijk avondje Drijf de onzuiverheden uit Uw bloed. WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7102 COURANT Uitgave N.V. v-h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm SINTERKLAAS is toch wel bijzonder bevriend met de leerlingen van de Nutskleuterschool: de bejaarde bisschop, die nog nooit had gevlogen, besloot nu eens door het luchtruim naar ons eiland te komen. Zeker, de tocht in de landauer van de heer D. Witte was hem best be vallen, maar gaarne wilde de Sint Texel eens vanuit de lucht bekijken en zo doende stelde hij zich in verbinding met de heer Zwaan, die dadelijk tot volle medewerking bereid was. Na een ge- I slaagde luchtreis voerde de piloot een sierlijke landing uit op de Eierlandse bodem, waar enkele minuten tevoren de „nutskleuters" met twee TESO-bussen waren gearriveerd en bij het naderen van het toestel enthousiast zongen „Zie ginds komt het vliegtuig uit Spanje weer aan". Het was 'n mooi, zilverkleurig toestel dat tot vlak voor het stationsgebouw getaxied werd. Toen de Sint en zijn knecht uitstegen juichte en wuifde de jeugd dat het een lust was. De Sint schreed nader, gevolgd door zijn trouwe knecht, die extra zwart was en dapper pepermoppen begon te strooien. Mevr. De Koning, hoofd van de Nutskleuteischool, begroette de Sint en Piet, terwijl ook burgemeester De Ko ning van zijn belangstelling blijk gaf. In uil; Onze vroedschap kreeg vrijdagmiddag wèl een eindeloos lange agenda te be handelen, maar de punten zelf waren nu niet bepaald van bijzonder belangrijke aard. Toen burgemeester De Koning tij dens de rondvraag in antwoord op een vraag van de heer K. Beumkes dan ook opmerkte, dat de Witte Weg, de verbin ding tussen Den Hoorn en het strand bij paal 9 verhard zal worden en zo mogelijk nog vóór het nieuwe badseizoen, kon deze mededeling onzes inziens als be slist de belangrijkste worden geboek staafd, want een autoweg naar zee is voor Den Hoorn even urgent gebleken als het Suez-kanaal voor de oliemaat schappijen. Den Hoorn, een der toeris tencentra van ons eiland, kan de komen de tijd dus met bijzondere verwachting tegemoet zien. Een niet minder verheugende medede ling deed wethouder De Waard door te verklaren, dat op Texel vóór augustus 1957 in totaal 176 woningen zullen wor den gebouwd als de op touw gezette plannen volledig slagen en ten aanzien daarvan koesterde hij geen twijfel. En dan was er de opdracht aan de fa. P. H. Guelen Zn. te Wychen tot de bouw van 48 houtrijke woningen voor 629.200,—. IOnder de hoofdpunten van deze raads zitting rangschikken wij ook gaarne het voorstel van de (welbespraakte) heer Jn. Daalder '(A.R.), om de presentiegel den van deze vergadering af te staan aan het vluchtelingencomité Texel. De raad ging er spontaan mee akkoord. Wij meldden reeds het voorstel van B. en W. om maximaal drie woningen beschikbaar te stellen voor Hongaarse vluchtelingen. Hierbij heeft men de in aanbouw zijnde zomerwoningen te De Koog op het oog. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de gebeurtenissen in Honga rije. Hij sprak terecht van een fatale datum toen hij de 4e november in de herinnering terug bracht. Hij nam aan, dat Texel metterdaad van zijn mede leven zou blijk geven en dit reeds in vele gevallen ook gedaan heeft. Onder de ingekomen stukken bevond zich een sohrijven van het gemeentebe stuur van Den Helder betreffende aan spoeling van huisvuil op het Texelse strand. Al vele tientallen jaren lang heeft men hier terecht geklaagd over dit huisvuil, dat op zee gestort wordt, maar door de stroom precies op de Texelse kust belandt, waardoor het na tuurschoon niet weinig ontsierd wordt. Den Helder is echter voornemens dit vuil t.z.t. in de duinen te storten, zodat deze plaag dan tot het verleden zal be horen. Een groot aantal benoemingen nam veel tijd in beslag. De heer Keijser (VVD) maakte aan het slot van de vergadering dan ook zijn bezwaren daarover kenbaar. Door een te lange agenda kan aan de belangrijke punten soms geen voldoende aandacht worden geschonken. De heer Wassenaar was dit met spreker eens en meende dat vooral de kleinste fracties een hele kluif gehad zullen hebben aan de bestudering van de diverse onder werpen. Er vond een groot aantal herbenoe mingen plaats, maar ook werden ver schillende nieuwe functionarissen geko zen: als lid van de Culturele Raad pas toor Z. van der Klein, De Cocksdorp in de plaats van de heer W. Ran, die be dankte. Ingesteld werd een plaatselijke com missie van toezicht op de r.h.b.s. Be noemd werden: burgemeester C. de Ko ning, pastoor Z. van der Klein, ds. C. H. van Rhijn, ds. T. van der Zwaag en mevr. G. Vrijdag-Keijser. Mevr. Vrijdag meende, dat de geestelijkheid wel goed vertegenwoordigd is; het bevreemdde haar b.v., dat geen enkele dokter werd voorgedragen, „terwijl die toch ook aca demisch geschoold zijn". De heer Wasse naar zei dit te onderschrijven. De voor zitter lichtte toe, dat de samenstelling moeilijk anders had kunnen zijn. De heer G. A. Oskam werd in deze vergadering beëdigd als waarnemend secretaris, de heer G. Pansier benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten werd een geldlening aangegaan van 250.000,met de Robaver en de Coöp. Boerenleenbank een rekening-courant overeenkomst voor 1957. Het bezwaarschrift van Ir. Kuiper noemde voorzitter goed gedocumenteerd maar niet volledig. „Het standpunt van de Kroon is nl. nog conform hetgeen prof. Wieger Bruin gesteld heeft en daarom menen B. en W. te moeten vol houden dat het niet ont/ankelijk verkla ren van de bezwaren moet worden ge handhaafd, maar dit wil niet zeggen, dat hoger beroep niet mogelijk is, want ge deputeerden kunnen deze kwestie ook nog in behandeling nemen en wij kun nen van de Kroon ook nog best ongelijk krijgen". Mevr. Vrijdag meende zich te herin neren, dat het toch wel is gebeurd, dat B. en W. een soortgelijk bezwaarschrift wèl accepteerden. Zij noemde hierbij 'n voorbeeld van een bezwaarschrift door een bewoonster van Den Burg. De heer Wassenaar: „Zijn de bezwaren juist en zijn die op te vangen?" Voorz.: „B. en W. hebben destijds in stemming \an de raad gekregen". Mevr. Vrijdag. „Maar er is toch niet over gestemd?!" Voorz.: „Dat gebeurt wel meer. Ik stel voor dit punt conform het advies van prof. Brnuin af te wikkelen". De heer Wassenaar: „Maar ik meen toch dat wij er eerst een andere plaats voor zouden bestemmen?" Wethouder De Waard: „Dan komen ze in de vloeiweide terecht. Nu zit je tegen het dorp aan en benadeelt het dorp toch weer niet". Voorz.: „Er is geen andere grond te vin- het stationsgebouw had mevr. Van Harn de koffie al gereed en de Sint bleek een warm slokje zeer te appreciëren, terwijl Hij de jeugd van de heerlijkste limonade liet proeven. Japie Verberg zong met alle moed die zijn kinderhart kon opbrengen een schoon lied en daarna zong het hele koor de Sint nog enige keren spontaan toe. De Sint beloofde, dat Hij op z'n verjaar dag naar „De Lindeboom-Texel" zou ko men om met de kinderen zijn geboorte dag te vieren. den voor deze bestemming. Wij willen zo weinig mogelijk grond onttrekken aan de eigenlijke landbouwsfeer. Ik acht het niet verantwoord om de plaats nu weer in discussie te brengen". Wethouder De Waard: „Voor De Koog zit er dit gevaar in: als er daar geen mogelijkheden zijn dan komen de zomer woningen (het gaat hier om de uitbrei ding van het reeds in uitvoering zijnde plan) op een andere plaats, misschien bij Den Hoorn of in Eierland en dan krijg je verspreiding, terwijl wij De Koog als centrum van het badleven moeten be houden". Voorz.: „De Koog heeft zich er tegen gekeerd, maar het uiteindelijk nut zal zeker eminent voor De Koog zijn." De heer Wassenaar: „Ik zou ze toch liever op een andere plaats zien". Wethouder Hin: „Laten wij een besluit nemen als wij werkelijk aan de realise ring ervan toe zijn". Hoera! Vijf december, 't Is feest in het land, Piet Roetmop die strooit weer Met kwistiqe hand. En Sint geeft maar handjes En zit maar te knikken En dreigt in zijn baard schier, Van hitte te stikken. Hier geeft hij een pluimpje En ginder een standje Aan Grietje en Pietje, Aan Jantje en Antje- En ook zijn de mensen Gestaag in de weer Met dwaze ideeën En nog zoveel meer i Ze rijmen en lijmen, Ze pakken en plakken, I Ze zoeken in hoeken Naar letters en boeken. Ze draven en dollen, Naar allerlei grollen En alles moet dichten, Op malle gezichten, Op poppen die, spreken, En harten die breken- Op shag en sigaren. Op rolmops en klare. Men rijmt ijskoud truitjes Od pijpenetuitjes. Ofwel lucifertje Op een dejeunertje En keuken op reuken- Dat is juist het leuke. Zo zuchten en zweten Ontelb're poëten, Tot alles voorbij is En iedereen blij is- Dan stopt men de kind'ren Heel haastig in bed En is het dit jaar weer Gedaan met de pret. Huib de Rijmelaar Daarmee verlost ge Uzelf van Rheumatische Pijn. Kruschen Saltz is daartoe het aangewe- j veel gedaan voor de kinderen en zen middel. Dat komt omdat de stimule rende werking van Kruschen de bloed zuiverende organen weer tot jeugdig- krachtiger werking aanspoort. Zodra dat gebeurt kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten, doch DE DAGERAAD HAD WEER PECH Zondagmorgen heeft de Dageraad ter hoogte van Oudeschild weer een blad van de schroef verspeeld toen de boot van Den Helder terugkeerde. De oorzaak is nog onbekend. De Voorwaarts heeft daarna de dienst waargenomen. Gisteren is „De Dageraad" naar Am sterdam vertrokken, terwijl de „Dokter Wagemaker" en de „Voorwaarts" de dienst nu onderhouden. WILDE ZWANEN IN HET NOORDEN Vogelwachter T. Brouwer vertelde ons maandag, dat op „Drijver's Vogelweid De Bol" al sedert enkele weken wel 25 wilde, witte zwanen vertoeven, die daar volop voedsel vinden, want het kroos is daar in ruime voorraad aanwezig. Eerst signaleerde hij er een groepje van tien vogels. Hij heeft ze er al in geen jaren gezien en verwacht, dat ze wel zullen blijven zolang hier open v/ater te vinden is, anders zakken ze wel weer zuid waarts. Vermoedelijk zijn ze uit het ge bied van de voormalige Zuiderzee naar ons eiland gekomen. Van die Zuiderzee is niet veel meer over en vermoedelijk is het de vogels daar te druk en te be nauwd geworden. OUWE SUNDERKLAAS AAN DE COCKSDORP De Sportver. SVC, die ook dit jaar weer het Ouwe Sunderklaasfeest organi seert, heeft dit jaar zeer grote plannen om ook dit festijn weer ten volle te doen slagen. Om alle kosten aan dit feest ver bonden te dekken, wordt dit jaar een aantrekkelijke verloting gehouden met mooie prijzen: een rijwiellamp, een fijne rollade, taarten, cakes, worsten enz., te veel om te noemen. Enkele dagen van te voren worden door de damesafd. van de gym de loten huis aan huis aangeboden. Stel deze da mes niet teleur, daar er aan de Ouwe Sunderklaasavond veel kosten verbon- den zijn. Er wordt door de Sportver. wij denken dan aan de onlangs aangestelde gymleraar, wat veel kosten van onze vereniging vergt. Toon allen als ingeze tenen van Eierland en De Cocksdorp, dat deze geste Uw volle sympathie heeft. U koopt loten met kans op zeer mooie prij- worden die prompt afgevoerd langs na- zen en U steunt tevens SVC. We rekenen tuurlijke weg. En daarmee behoren uw op aller medewerking. pijnen tot het verleden. Geen wonder dat duizenden lijders aan rheumatische pijnen de werking van Kruschen een verlossing vinden. De trekking vindt plaats op Ouwe Sunderklaasavond. De prijzen worden zaterdag 15 december in de Texelse Courant bekend gemaakt. Voor de mooiste keuze in mantels naar tegen pijnen hoofdpijn, grjep, kiespijn, rheumatische pijnen. v o l g door Voorz.: „Het gaat om de estetische vormgeving". De heer Daalder: „Als dit onderwerp later ter sprake komt, kunnen wij mis schien profiteren van de ervaring met het eerste deel". Het bezwaarschrift van de heer T. Bak ker, Oosterend, werd op dezelfde gron den niet ontvankelijk verklaard. Bij de besprekingen inzake het uit breidingsplan werd medegedeeld, dat de voorgenomen wegomlegging achter Po mona, geen doorgang zal vinden: de weg zal tussen De Valk en Pomona blijven lo pen, maar bij de Ruigedijk zal de weg zo danig worden gewijzigd, dat de beruchte bocht bij Antwerpen komt te vervallen. De panden Weverstraat 98 en 100 en Hollewalsweg 1 zullen worden gekocht en gesloopt in het kader der krotoprui ming, terwijl tevens de verkeerssituatie verbeterd zal worden. Het pand De Waal nr. 30 zal voor 2900,— van de erven Dalmeijer-Dekker worden gekocht. Na het misverstand bij de veiling had een der erfgenamen na een aanvankelijk akkoord gaan gewei- J gerd ook maar op enigerlei wijze tege- moet te komen, in tegenstelling tot zijn mede-erfgenamen, zodat de koopsom f 2900,wordt, waarbij eerstgenoemde iiet volle pond zal krijgen. Mevr. Vrijdag vond het beter als voortaan een gevol machtigde, die niet tot het gemeente- personeel behoort, naar een veiling ge zonden wordt. Op deze wijze kost het altijd geld. Naar aanleiding van de ruil van het pand K 40 aan de Pijpersdijk met de heer Joh. Roeper, De Koog, voor de vuil nisstortplaats aan de Veense Langweg, vroeg de heer J. Vlaming of het niet mo gelijk was om de gaten, ontstaan door de dijkverzwaring met vuil te dempen. De voorz. antwoordde, dat die niet centraal gelegen zijn, waardoor men enorme transportkosten zou krijgen. Aanschaf- fing van een tweede vuilnisauto zou noodzakelijk worden, evenals de uitbrei ding van het personeel. Besloten werd tot het om niet afstaan van de voormalige scholen te Den Hoorn en De Waal ten behoeve van de vestiging van dorpshuizen aldaar. De heer Daalder kon daarmee akkoord gaan, omdat ge bleken is, dat hier is afgeweken van de stichting van een dorpshuis op basis van het destijds verstrekte rapport: het komt nu immers neer op het onderbrengen van i(Zie vervolg pagina 4) BERICHT VOOR VEEHOUDERS Binnenkort worden de veehouders weer bezocht voor het schetsen van de op het bedrijf aanwezige kalveren en het opmaken van de stallijst. Voor een goede gang van zaken dienen de veehouders er voor te zorgen dat alle op het bedrijf aanwezige pinken en koeien op hun ei gen naam staan. Als dit nog niet het ge val is dient men dit spoedig bij de die renarts in orde te maken. Als men gere gistreerd vee heeft, is het wenselijk dat men even controleert of de fokvereni- gings- of stamboeknummers op het be drijf bekend zijn. Dit is vooral van be lang bij aangekocht vee en vee dat in lactatie is. Als dit niet het geval is moet het ook in orde worden gemaakt, anders moet tot blikken worden overgegaan. Het is voor de veehouders zelf van be lang de schetsen, kalverboekje en mon sterboekje klaar te leggen en te contro leren. J- K. MOEDERS OPGELET! DEZE KEER VRIJDAG CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 tot 5 uur. uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 DE NUTSSPAARBANK IN OKTOBER EN NOVEMBER Bedrag aan inleg 154.823,27; bedrag aan terugbetalingen 170.948,56; meer terug dan in 16.125,29. Kapitaal spaar ders 941.940,98. Nieuwe boekjes 13; over naar elders 3; totaal boekjes in omloop 614. Aantal posten van inleg 238; aantal pos ten van terugbetaling 229. Hierboven het ensemble, dat niet minder heeft met de opvoering van „De Beker van dan 1600 scholieren geamuseerd Elzemode". Voorste rij, van links naar rechts: mei. GDros, mej. H. Veen en mej. N. Aqter: midden: de heer J. Buisman en de heer T. van der Hulst; achterste rij: de heer C. E. Gottschal, de heer J. Bruijn, de heer A- van der Steen, mej- M. Brugman, de heer P- Kleve en mej. A- Bruijn, souffleuse.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1