Algemene vergadering VVV Texel Hi a VLUCHTELINGENHULP TEXEL Het vorige saldo was 1.987,96. Sindsdien kwamen de volgende stor tingen binnen: bij de Coöperatieve Boe renleenbank: P. R. 10,Personeel Boerenleenbank 67,36; Th. V. 15, R.K. Kleuterschool 22,pakhuisper- soneel Coöp. Aankoopver. (uurloonaktie) 40,P. K. 10,presentiegeld ge meenteraad 150,bij de Texelse Courant: N.N. ƒ10,—; P. B. X. ƒ10,—. Het nieuwe saldo is 2322,32. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 6 december Den Burg, „De Lindeboom", Jaarverg. Kon. Ver. v. Bloembollencultuur, afd. Texel. Vrijdag 7 december Den Burg, „Texel", Castrol-film voor de motor-, auto- en bromfietsclub Texel. DE SINT BIJ DE BEJAARDEN De Bejaarden-sociëteit wacht heden 'n kostelijke middag, want de Sint en zijn onafscheidelijke knecht zijn voornemens een bezoek aan het Dorpshuis te bren gen, waar de club iedere woensdag bij een komt. Mevr. J. Craanen-Hemelrijk zal voor het muzikale gedeelte zorgen. Aanvang van het feest twee uur. OUWE SUNDERKLAAS IN DEN HOORN Ook dit jaar zal de Hoornder feest commissie vele prijzen beschikbaar stel len voor het Ouwe Sunderklaasfeest, dat nu snel nadert. Mensen, treft reeds nu Uw voorbereidingen en neemt deel in groten getale. Als je niet speelt heb je daar later spijt van. De jury vinden wij weer in de voor malige school en wel van 7 tot 8 uur voor de sunderklazen beneden 16 jaar en van 8.30 tot 10 uur voor de 16-jarigen en ouder. De prijzen voor de jeugd wor den om 8,30 uur bij de school uitgereikt en om half elf in „Loodsmanswelvaren" voor de ouderen. 10-JARIG BESTAAN VAN DE OUDERE HERV. ZUSTERKRING DEN HOORN De Herv. oudere Zusterkring van Den Hoorn heeft dinsdag en vrijdag een zeer geslaagde jubileum-uitvoering gegeven in „Ons Huis". De dames wilden het 10- jarig bestaan op waardige wijze vieren en trokken de stoute schoenen aan om 'het zware toneelstuk „Japke" op te voeren. En gezien de toneelaankleding en de zeer korte tijd om te repeteren, zijn de dames er volkomen in geslaagd de genodigden en belangstellenden een goede avond te bezorgen. Beide keren was „Ons Huis" vol. Er speelden 7 dames mee, nl. mevr. A. Lap-Terpstra als Keyke, Arjen, haar zoon, mevr. M. Zijm- Lap; Eegje, haar dochter, mevr. C. H. Beumkes-Haasnoot; Hille Roos, de buur man, mevr. G. Lap-Hoogetoorn; Jankje, zijn vrouw, mevr. Y. Jonker-Weldering; Japke, zijn dochter, mevr. C. Lap-Hoog- vorst; en een koopvrouw mevr. A. Dek ker-Drijver. Een verslag van het toneelstuk „Japke", dat uit 7 bedrijven bestond is al gepubliceerd na een opvoering in Eierland. Zonder één dame te kort te doen kun nen we zeggen dat allen hun uiterste best gedaan hebben, trouwens de gehele zusterkring stond achter deze uitvoering, de ene groep speelde toneel, een andere zorgde voor de thee in de pauze, terwijl weer anderen zich met de lotenverkoop bezig hielden. Beide avonden werd er een loterij gehouden voor de bestrijding van de onkosten. De traditionele taart werd de eerste avond gewonnen door A. Lap Azn. en de tweede avond was de gelukkige Dirk Koopman. Namens de Zusterkring werd aan mevr. Van Rhijn, die de algehele leiding had, een taart overhandigd. Er waren bloemen gezonden door de Zusterverenigingen De Waal, P.H. Pol der, Ring Texel, de Hoornder Doops gezinden en de Hoornder jonge Zuster vereniging. Namens de kerkeraad werd een elek trisch theelicht overhandigd en alle me despelenden werden door Ds. C. H. van Rhijn met bloemen gehuldigd. Woensdagavond heeft men onderling het jubileumfeest op de clubavond ge vierd. Alle medespelende dames waren bo ven 35 jaar, waarbij verschillenden van hen nog nooit op de planken hadden ge staan. En nu naar 'het volgende lustrum. S.V.O.-nieuws Zo liet Jaap ons weer eens in de steek. Wat is het toch hopeloos tegenwoordig. Blijf niet weg als er geen reden voor is. Wij moesten uit naar Hugo Boys. Nu, we zijn er springend op afgegaan met de Voorwaarts, als zoiets nu een goede uit werking heeft op de spelers betwijfel ik. Na een geweldige rit kwamen we op de plaats van bestemming. Daar de kleed kamer vol was, moest de bus als kleed kamer dienen. In de wedstrijd was H. B. iets in de meerderheid, maar hun aanvallen liepen steeds vast op onze verdediging. Onze voorhoede wil het te veel alleen doen en dat gaat nu eenmaal niet. Als bij een H. B.-aanval de bal in het wilde weg door de speler wordt geschoten, wordt dit een pracht doelpunt 10. Na de rust met de wind in de rug, gaat de strijd meer gelijk op. H. B. werkt geweldig met de handen; het lijkt soms wel handbal en al deze gevallen ontgaan de scheidsrechter? Dan gaat onze back even naar voren en hij weet de stand op 11 te brengen. Zoiets geeft toch te denken, voorhoede. Maar weer hebben we pech, want als Simon rustig een tam boogballetje zit af te wachten, stuit dit van af een richel voor het doel over hem heen en het is 21. Einde. Zondag a.s.: het 1ste en adsp. a vrij. Adsp. b gaan zaterdagmiddag naar De Koog, aanvang 3 uur. De algemene vergadering van de VW „Texel", vrijdagavond in „De Oranje boom" gehouden, was bijzonder slecht bezocht: achter de bestuurstafel bevon den zich méér belangstellenden dan er voor. Grote opkomst zal trouwens niet verwacht zijn: enkele dagen voor Sinter klaas kun je beter geen vergadering meer uitschrijven (maar er moest nu toch eindelijk eens vergaderd worden), de afdelingsvergaderingen waren juist achter de rug en die waren stuk voor stuk best bezocht, terwijl de vereniging zelf goed reilt en zeilt, zodat er weinig of geen klachten bestaan en het valt niet te ontkennen, dat een druk bezoek van vergaderingen wel eens zijn oorzaak vindt in grieven tegen het beleid. Wel, grieven zijn er niet, wél daarentegen felicitaties voor de wijze waarop de vereniging geleid wordt, zowel aan het adres van het Hoofdbestuur als aan het adres van de directie. „Wij zullen deze matige opkomst mis schien ook mogen toeschrijven aan het nodige vertrouwen in het hoofdbestuur inzake de gang van zaken in onze ver eniging", aldus de voorzitter, de heer J. C. Rab. Spreker releveerde het seizoen en merkte op, dat de natte zomer proble men schiep: hoe kan men zijn gasten be zighouden? Hiervoor is het nodige vak manschap vereist. Slaagt men er in het zijn gasten onder alle omstandigheden naar de zin te maken, dan bevordert dit de goede verstandhouding en werpt voor het betrokken bedrijf de nodige reklame af. De Middenstand, zo stelde spreker vast, heeft eveneens een behoorlijk goe de zomer gehad, want doordat het weer zich zo weinig voor strandvermaak leende, trok men meer dan anders het „binnenland" in. Diezelfde Middenstand draagt echter niet in gelijke mate bij tot de instand houding van de VW „Texel" en toch moet het zo zijn, dat elkanders lasten worden gedragen. Het ligt in de bedoeling om t.z.t. de Middenstanders-leden te bezoeken om een en ander met hen te bespreken. Wij hopen, dat onze vertegenwoordiger door hen goed wordt ontvangen en men der halve open oog heeft voor de situatie". Vervolgens hadden goedkeuring plaats van de verlies- en winstrekening over 1954-1955, goedkeuring inzake de lening van 6.000,ter financiering van de nieuwe folder en goedkeuring van de begroting 1955-1956. Hierop las de directeur, de heer J. C. Quint, het jaarverslag over 1954-1955 en over 1955-1956 voor. De weergoden vonden klaarblijkelijk, dat we in 1955 al te zeer verwend waren en dat het nu maar eens minder moest, veel minder zelfs. Toch hebben de vervoerscijfers van de TESO aangetoond, dat 'het aantal gasten niet noemenswaard minder is geweest dan in het topjaar 1955. In het voorsei zoen lag dit aantal hoger dan in 't voor afgaande jaar (kennelijk vooral dank zij de gunstige mei-maand), het seizoen zélf gaf nagenoeg dezelfde cijfers als 1955, alleen het naseizoen was uitgesproken minder goed. Een slecht seizoen, wat de weersom standigheden betreft, geeft altijd veel klachten, van gasten én van onderne mers in de logiessector, klachten over de accomodatie, over het gebrek aan ont spanningsmogelijkheden, over vroegtij dig vertrek, over wegblijvers, over scha devergoedingsafspraken enz., klachten die veelal ten onrechte op ons bureau gedeponeerd worden, omdat onze V.V.V. nu eenmaal niet de hand heeft in het slechte weer. Wel menen wij in dit ver band te moeten opmerken, dat de onder nemers althans ten dele aan bepaalde klachten tegemoet zouden kunnen ko men door het scheppen van ontspan ningsmogelijkheden in het eigen bedrijf, in de vorm van gezelschapsspelen, lec tuur e.d., óók voor de kinderen. Door onmiddellijk te reageren met een in het Duits gestelde circulaire, waarin te kennen gegeven werd, dat op Texel geen enkel geval van kinderverlamming en geen enkel gevaar bestond, hebben wij heel wat afschrijvingen kunnen redden. Overigens kon in tal van andere gevallen met medewerking van onze bureaux in de vrijgekomen accomodatie worden voorzien door bezoekers, die niet gereserveerd hadden en ondanks het slechte weer toch regelmatig bleven ko men en zich voor het verkrijgen van lo gies bij de VVV vervoegden. Daardoor is, in het algemeen gesproken, de schade beperkt gebleven. Wij hebben uit andere badplaatsen en vakantiecentra wel an dere geluiden gehoord. Wat het interne verenigingsleven be treft, zal 1956 geboekstaafd blijven als het jaar, waarin een aanmerkelijke ver hoging van de bestaande gemeentelijke subsidie werd verkregen, overigens waarlijk niet zonder moeite. Een woord van erkentelijkheid aan het adres van het college van B. en W. en van de ge meenteraad mag hier zeker niet ont breken. Na het ja-woord van de gemeente liet de TESO zich niet onbetuigd. Zij ver hoogde haar jaarlijkse bijdrage van 3000,— met 2000,—. Het ledental steeg tot 643, het aantal ingeschreven bedden tot 3984. De k'asomzetten van onze bureaux kwamen reeds boven de 113.000, Wij zijn tevreden maar toch nog niet voldaan. Dat zullen wij eerst zijn als de bijdragen van de zgn. middenstandsbe- drijven, d.w.z. de niet-logies verstrek kende bedrijven, op een veel hoger ni veau gekomen zijn. Die liggen in het al gemeen nog ver achter bij die van de hotels, pensions, verhuurders enz. ter wijl toch de revenuen van de midden stand uit het steeds toenemende gasten- bezoek zeker niet minder zijn. De laat ste jaren wordt door de toeristen een to taalbedrag van omstreeks 4 miljoen gul den op het eiland gebracht. Een groot deel daarvan, om niet te zeggen het grootste deel, wordt opgeslorpt door de niet-logiesbedrijven, het zij direkt, het zij indirekt door de bestedingen van de logiesverstrekkende bedrijven en perso nen. En dat Texel zich mag verheugen in een gezonde en financieel krachtige middenstand, is zeker niet in de laatste plaats te danken aan het vreemdelingen verkeer. De grote bloei daarvan is mede mogelijk geworden door de grote uitga ven, welke onze V.V.V. zich i(heeft) ge troost ten dienste van de propaganda. Om het in stand te houden en zo moge lijk nog verder uit te breiden, blijven aanzienlijke uitgaven nodig. Dat los van de gunstige financiële re sultaten onze openluchtuitvoeringen een gevoelig verlies gaven, zal niemand ver wonderen. Het wachten blijft nog altijd op een behoorlijke zaalaccomodatie. Hier ligt een uitgebreid terrein braak voor 't particulier initiatief. Na behandeling van de verlies- en winstrekening over 1955-1956 werd de begroting vastgesteld. Er is een nadelig saldo van 550,bij een eindcijfer van 33.100,—. De heer C. Groenhof, De Koog, vroeg op welke wijze de lidmaatschapsgelden opgevoerd zouden kunnen worden, of verhoging van het beddengeld in de be doeling lag of verhoging van de basis contributie, welke laatste van de oprich ting af 1,10 geweest is. Dit bedrag staat thans uiteraard in geen verhouding meer tot het oorspronkelijke. De voorzitter antwoordde, dat het Be stuur toch op z'n vroegst in seizoen 1958 deze gelegenheid ter hand wil nemen. Bestuur. De heren J. Zwan en N. van Schoonhoven werden herkozen. Zij wa len in 1955 aftredend. In 1956 waren dit de heren J. C. Rab en J. S Dros, die ook herkozen werden. De heer Beemsterboer, secretaris, feli citeerde de heer Rab met zijn herbenoe ming. „Ondanks Uw drukke werkzaam heden ziet U nog kans onze vereniging het volle pond te geven". Hierna richtte de voorzitter zich in hartelijke bewoordingen tot de heer C. Groenhof, die 25 jaar lang het belang van de WV op voorbeeldige wijze heeft gediend. Namens de ANW werd de heer Groenhof een fraaie legpenning over handigd en namens de VW „Texel" het boek „Texel". De voorzitter noemde de heer Groen hof een vakman in VVV-aangelegenhe- den, een kracht, die altijd bereid was de handen uit de mouwen te steken en vele dingen voor de VW tot stand heeft hel pen brengen. De heer Groenhof dankte voor de on derscheiding en het cadeau en hoopte, dat de WV in groei en bloei zou blijven toenemen. De heer J. Zwan liet op deze vergade ring een aantal sierkleedjes circuleren, vervaardigd door de kunstschilder Ad Blok van der Velde, die daarvoor aller aardigste Texelse motieven had gebe zigd. Ze worden reeds in diverse zaken verkocht. DE SINT IN DE KOOG Naar men ons mededeelt hoopt Sinter klaas hedenochtend om half tien een be zoek te brengen aan hotel „De Toe komst", waar hij de toekomst van De Koog, de leerlingen van de „Luberti- school" wenst te ontmoeten. Alle brave kinderen zullen rijkelijk worden ont haald, want Piet heeft ai een zee van orders genoteerd! FEESTELIJKE MAALTIJD IN DE LANDBOUYVHUISHOUDSCHOOL De feestelijke maaltijd in de Land- bouwhuishoudschool zal dit jaar worden gehouden op dinsdag 18 december. De leerlingen van de Landbouwschool zul len te gast gaan naar de Haffelerweg en wel als tegenprestatie voor de door hen gekweekte aardappelen, waarmede de adspirant-huisvrouwen hebben geëxperi menteerd. PRIJSWINNAARS OUWE SUNDERKLAAS Dit jaar wil de jury zelf spelen. Geen jury dus? Ja toch wel: men deed de sug gestie nl. om het publiek uit te nodigen als jury te willen fungeren. Daartoe zal 12 december in de Texelse Courant een formulier worden afgedrukt. Nadere bij zonderheden volgen dus. ROMPOT HIER, ROMPOT DAAR Uit De Koog zond men ons een leuke ansichtkaart met het volgende rijmpje: „Ik heb zolang met de rompot gelopen, 'k Heb geen geld om brood te kopen, Rompot hier, rompot daar, Rompot is een leugenaar". Op Texel zijn ze het vergeten, maar de oudjes weten het nog best hoor" Aldus de toelichting. Nu, wij-van-de-jongere generatie her inneren ons dit feestje ook nog heel goed en als de dag van gisteren, ofschoon het al weer dertig jaartjes geleden is, dat wij met zo'n rompot op straat versche nen. Maar.wij waren met z'n tweeën de enige spelers uit het hele, grote dorp en het volgende jaar hebben wij het op treden niet herhaald. Wij menen ons trouwens heel vaag te herinneren, dat 'n bewoner ons duidelijk maakte, dat het feest van de rompot voorbij was. We werden door hem met een kluitje in het riet gestuurd, inplaats van met de gewenste lekkernij. Nee, geachte inzender, de rompotvie- ring behoort tot het verleden. Jammer, maar gelukkig waókt onze actieve ver eniging voor Folklore als een kloek over de vele andere oude gebruiken, waarom onze Waddeneilanden bekend staan. - red. MEDEWERKING „KOTEX" Ons wordt verzocht de medewerking te noemen door Oliefabrieken Calvé Delft, vertegenwoordiger, de heer J. P. (Eelman), De Koog, die het krachtvoer voor de konijnen van de show heeft ver strekt en wel voor de duur van de ten toonstelling. Zie het verslag op pag. 4. BOU W VERGUNNINGEN De heer H. Oosterhof, W 69, bouw van kippenhok; de heer KI. Kalis, C 78, bouw van kippenhok; de heer E. Hooijberg, De Cocksdorp 51, verandering voorgevel woning; de heer M. Bakker Pzn., „San- dershuis", bouw woonhuis Westerweg. MET LEGERGEWEER OP JACHT Een officier van het Marine Oefen kamp De Mok werd het afgelopen week end door de jachtopziener K. betrapt toen hij met een legergeweer op een stuk wild vuurde. Er werd proces-ver baal opgemaakt. RESTANT-OPRUIMING De zee hield zaterdag restant-oprui ming van een partij mijnstutten, die blijkbaar tot de al eerder aangespoelde deklast hebben behoord. De strandvon derij heeft ze geborgen. VROUWENDAG PARTIJ VAN DE ARBEID De Vrouwendag van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid is weer een groot succes geworden. Mevr. Koning- Bruin heette allen welkom, ook de man nen die van hun belangstelling blijk ga ven. „Rondom ons staat de wereld in brand", aldus spreekster. „Hoe hebben we meegeleefd met de strijd in Honga rije en hoe vurig hoopten we op een mildere politiek in dat land. Toen de rampdag 4 november kwam voelden we ons rampzalig en we vroegen ons af of we na deze verschrikkelijke gebeurte nissen de avond wel moesten laten door gaan. Maar na rijp beraad besloten we door te gaan. We moeten op de bres blij ven staan voor vrijheid en democratie. En deze kunnen zonder socialisme niet bestaan". Een dameskoortje zong hierop: „Ka meraden", „Volkeren ontwaakt" en „Zon op een pleintje", waarna een zeer ge- variëerd programma werd afgewerkt van voordracht en zang, dat zeer in de smaak viel. Mevr. Koning-Bruin decla meerde o.a. „de Man" en „Plannenma ker" van Annie M. G. Schmidt. Mevr. Bakker-Keijser „Zwoertjesland" en „Moederschap" van Anton van Duinker ken. Mevr. Craanen-Hemelrijk zong met begeleiding van de accordeon „Vrede" en een potpourri van Texelse liedjes. Mevr. Oskam-v.d. Sterre zorgde voor de pianobegeleiding. Intussen was de spreekster gearri veerd, mej. N. Blaak, leidster van studie- en vakantieoord „De Born", waar de Texelse vrouwen reeds vele malen zijn geweest. Spreekster vond het zeer pret tig de vrouwen thans eens in eigen om geving te kunnen zien werken. Het is een goede gewoonte de Vrouwendagen jaarlijks in november te houden en een zelfde onderwerp te behandelen, wat 'n gevoel van verbondenheid geeft. Voor 1956 is dit: „Socialisme nu en in de toe komst". Door beheersing van nieuwe mogelijkheden wijst het socialisme ons de weg naar een wereld van vrijheid en gerechtigheid. Vroeger wist men precies waarvoor men streed: 8-urendag, ziektenverzeke- ring, vakantie etc. Maar nu is alles veel ingewikkelder geworden. Er is veel be reikt, maar we zijn er nog lang niet. In het boek „De Weg naar Vrijheid" staat het aldus: de wereld zoals ze ge worden is onder de kapitalistische maat schappij te veranderen in een vrije we reld. Niet een ongebonden maatschappij, maar één waarvoor we gezamenlijk ver antwoording dragen en waarin ieder mens de gelegenheid heeft zijn krachten te ontplooien ten bate van die maat schappij. Dit is moeilijk als we denken aan dat deel van de wereld wat geen vrijheid kent. Op de „Born" was 35 jon gens en meisjes te gast van 20 tot 28 jaar uit Oost-Duitsland en Joego-Slavië. Ze konden niet zelfstandig denken, zelfs niet voor een uur en ze durfden elkaar geen vertrouwen schenken. In het Mid den-Oosten heeft men de vrijheid nooit gekend. Het volk wordt dom gehouden en uitgebuit ten bate van een kleine bo venlaag. Wij moeten daarom in de vrije wereld een voorbeeld geven. En dan moeten we in het eigen gezin beginnen. Beheersing van nieuwe mogelijkheden: Er is veel wat ons grote gemakken ver schaft, maar ook veel wat ons beangstigt b.v. de atomen en de automatisering. Het laatste kan grote werkloosheid beteke nen, maar ook betere arbeidsvoorwaar den, meer vakantie. Niet zo lang geleden werkten 19% van de arbeiders in de landbouw, thans 7% en de automatise ring is ook nog niet afgelopen. Voor de industrie worden veel ingewikkelde ma chines uitgevonden, die mensen overbo dig maken. Het is aan ons de problemen, die daaruit voortvloeien in goede banen te leiden. Er zijn meer technici en hoog geschoolden nodig, terwijl er steeds meer mensen diensten gaan verlenen b.v. aan radio's, televisie, bromfietsen, vakantie gangers om maar enkele te noemen. Wij moeten zorgen dat in alle sectoren men sen komen die de belangen van anderen dienen. Een belangrijke taak heeft de vakbeweging hierbij. Ook het onderwijs moet grondig ver anderen en ieder mens moet in staat zijn het onderwijs te volgen dat hij volgens zijn capaciteiten aankan. Om dit te bereiken hebben wij alle maal onze taak, ieder op zijn eigen plaats maar als één gemeenschap. Hierna volgde nog een politieke mode show, waarbij diverse costuums werden vertoond, zelfs het bruidstoilet ontbrak niet. Maar tevens werden rake opmer kingen gemaakt over verkeerde toestan den in de wereld, waarbij nog vele vrouwen onmondig zijn en niet mogen spreken, symbolisch vertolkt door een vrouw met een doek voor haar mond. Een zeer geslaagd onderdeel van de avond. De Vrouwenbond kan dan ook beslist met tevredenheid op deze avond terug- ZATERDAG GEEN SPREEKUUR Burgemeester C. de Koning houdt terdag a.s. geen spreekuur. ZET ZE OP SLOT Afgelopen weekend kwamen drie per sonen de politie vertellen dat hun rij wiel zoek was. In alle gevallen had het toestel niet op slot gezet. Maanda was een meisjesfiets enige tijd zoek. Et der vermiste rijwielen was in een slo< gereden GYMVERENIGING OOSTEREND GAF GESLAAGDE UITVOERING Voor een tot de laatste plaats bt „Wapen van Amsterdam" heeft de nastiekvereniging van Oosterend zat$l)n2 dagavond een zeer geslaagde uitvoerin gegeven. De ere-voorzitter, de heer Visman, sprak zijn voldoening uit ove de grote belangstelling, want dit bt c. wijst, dat Oosterend en Omgeving nu i v de gym meeleeft. j Een bijzonder woord van welkoi ej bts richtte spreker tot de heer D. Koorn, d terecht een der steunpilaren van de Oo terender gym werd genoemd. Na zij ^ij ziekte is de heer Koorn weer in staat i bt< leiding op zich te nemen, deze avon ff van de afdeling heren. Na opening met de Vaandelgroet volt de het optreden van de meisjes met vr^ oefeningen. Ze deden stuk voor sti Te haar best, maar doordat het toneel laag is ging de helft voor de toeschoi yer wers verloren. Vervolgens werd opgi voerd de schets „De verrassing" dcx mej. Ina Schraag en de heer G. de Jon n 1 Inderdaad een verrassing, zij het d ir deze anders uitviel dan verwacht wt want inplaats van „de" baby kregen schoonmoeder op dak. Zelfs de bes eg' ooievaar laat wel eens een steek vallei a moet je maar denken. De dames vertoonden mooi werk de brug, maar de vooruitgang was toe niet opvallend, hetgeen wél het gev; was bij de meisjes, die ook prachtig wer verrichten op de evenwichtsbalk. Oo hiervoor was het toneel te klein, maar 't was wel gemakkelijk ook, want als dreigde te vallen greep je je maar aa de zolderbalken vast. Goed was ook h( werk op de brug door de meisjes, terwi de dames zich ware kunstenaresse toonden bij het nummer paardspringei Veel succes hadden A. Brans en Tl Dijt met hun schets „De Feestrede" Liep skeef óf, doordat de redevoeringe abusievelijk verwisseld werden. In-de pauze, die.een uur in besla nam. werden 1900 loten verkocht. J Mosk won een cake, mevr. De Zwart worst, idem door mevr. Ellen, een bee door P. van der Slikke, een schemel hj lampje door P. Dros, een paar nylon ff door mevr. Krotje, de taart ging naa Tineke Rentenaar. Na de pauze hebben wij vooral genos ten van grondgym door het klein groepje heren. Hierop volgde „De miskende vader' te- Een zestal dames zong bij accordeonmu a; ziek van mej. G. van der Vis. Daveren I applaus was hun beloning. Alleen nie fijn-gevoeld van die jongens-in-de-zaa om mee te zingen. Een beetje meer zelf beheersing tonen, mannen. Het liep al naar twaalven toen de hee Visman het nu niet bepaald „overbelich rsf te" toneel beklom om een slotwoord tfar spreken. Spreker wekte de aanwezige herei niet-turners, op zich aan te sluiten. D ei gym staat geheel los van de voetbalspoi rd en »r; g< eis it ei),5 U en er wordt niet op zondag getraind e op zondag wordt ook geen uitvoering ge Pr geven, zodat alle gezindten kunnen deel it, nemen. Een woord van dank richtt ar spreker tot de heren Keizer en Koorn e tot mej. G. van der Vis, die uit hande van de ere-voorzitter een surprise moch ontvangen. Met een gezellig bal werd besloten. P1 LEVF.RBOTBESTRIJDING De leverbot is een parasiet, die in d U: lever van schaap en rund huist en daa ar leeft ten koste van de gastheer. Dit gaa s met schade aan de lever gepaard. En ds ff die schade een grote omvang aanneem bewijzen de cijfers van het Centraa Bureau voor Slachtveeverzekering (CBS rs Over 1954 keerde het CBS voor afge di keurde- en opknaplevers van rund schaap in totaal drie miljoen gulden als schadevergoeding aan grossiers slagers. Er zijn in Noord-Holland verschillend! t bedrijven waar men geen koe af ka! oe weiden of bij de slachting wordt de le ver afgekeurd. Bovendien vallen derge lijke koeien ook nog „tegen in de wicht'" En wat de melkkoeien op dergelijk! besmette bedrijven betreft, is het ee; bewezen feit, dat de melkproductie ge drukt wordt, Wij kennen tal van bedrijven waar mei de laatste jaren geen schapen meer kaï houden, door de leverbot. En dat is tod erg jammer, nu de schapenhouderij al nevenbedrijf zo lonend is. Noord-Holland is vanouds een provin cie waar veel schapen worden gehoude (38% van onze totale Nederlandse scha penstapel). Bestrijding van de leverbot Natuurlijk zoekt men bij voortduring naar goede bestrijdingsmiddelen en dai liefst middelen, die gemakkelijk in he groot toegepast kunnen worden en niet te veel kosten. Nu is er voor de ontwikkeling van d> leverbot een zogenaamde tussengastheei nodig, een zoetwaterslakje, dat zich bi. voorkeur aan de greppelkanten en sloot kanten ophoudt. Wanneer wij nu dat bepaalde zoet waterslakje kunnen doden, dan schake len wij daarmede dus de tussengastheef uit. En daardoor is dan de zogenaamde ontwikkelingscyclus van de leverbot ge* stoord. D.N.C. (Dinitroorthrocresol). In 'liet D.N.C. hebben wij een bestrij dingsmiddel tegen het genoemde slakje- Het wordt in een 1% oplossing onder druk langs de greppel- en slootkanten gesproeid. Dit moet op bepaalde tijden in het Jaar gebeuren en wel op die tijdstippen, dat wij de grootste kans hebben de slakjes te doden. V

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2