t? Crist' WACHTEN Pimbct de negerjongen duurt altijd lang! „DRIE VROUWEN" - O ONDERLINGE RUNDVEEVERZEKERING TEXEL Onder leiding van de heer S. van Eg- mond hield de Onderlinge Rundveever zekering Texel maandagmiddag in Hotel De Zwaan een tussentijdse vergadering, uitgeschreven in verband met het over lijden van de voorzitter, de heer Joh. de Graaf. De administrateur, de 85-jarige heer C. Stoepker, memoreerde voor de ope ning het heengaan van de heer De Graaf, die twintig jaar lang het voorzitterschap had bekleed. Spreker herdacht de over leden voorzitter op treffende wijze en merkte op, dat hij 20 jaar lang met de heer De Graaf heeft mogen samenwer ken onder een zeer prettige verstand houding, waarbij zich nimmer moeilijk heden hebben voorgedaan. Spreker dacht nog vaak met grote dankbaarheid aan die oktoberdag van het jaar 1945, toen de voorzitter de administrateur op de hem eigen wijze rehabiliteerde. Op verzoek van de administrateur werd een minuut stilte in acht genomen. Hierna werden door de heer Stoepker de notulen van de vorige vergadering gelezen. Medegedeeld werd, dat op het ogenblik een verlieslijst van 35 koeien was genoteerd, vorig jaar over het ge hele jaar 49. De heer S. van Egmond, die na het heengaan van de heer De Graaf de func tie van waarnemend voorzitter had ver vuld, zal op verzoek van de vergadering met deze functie blijven belast tot de officiële verkiezing in januari. Het maximum van de verzekerde waarde werd op 'n bedrag van 1000,- per dier gehandhaafd. Omstreeks drie uur werd de vergade ring gesloten. UITBREIDINGSPLAN GEMEENTE TEXEL Het hoofd van het gemeentebestuur van Texel brengt ter openbare kennis, dat het door de Raad dier gemeente op 30 november 1956 vastgestelde plan tot aanvulling van het uitbreidingsplan-in- onderdelen voor „De Koog" ter gemeen tesecretarie van 5 december 1956 af ge durende veertien dagen voor een ieder ter inzage ligt. Mede liggen vanaf 5 december a.s. ge durende vermelde termijn ter gemeente secretarie ter inzage het op 30 november 1956 door de gemeenteraad vastgestelde plan „Wijziging 1956A" tot wijziging van het uitbreidingsplan-in-onderdelen voor „Oosterend" en het op dezelfde datum door de gemeenteraad vastgestelde „Uit- breidingsplan-in-hoofdzaken voor de ge meente Texel". De bij de uitbreidingsplannen-in-on- derdelen behorende bebouwingsvoor schriften, zoals deze bij raadsbesluit van 30 november 1956, nr. XIX, nader zijn gewijzigd, liggen mede ter inzage. Binnen zes weken, na afloop van de termijn van tervisielegging, kunnen de belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten bezwaren indienen. Het Hoofd van net gemeentebestuur voornoemd, C. DE KONING TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 3 december 1956: 3 koeien 700950; 4 pinken 450500; 10 graskalveren 275325; 10 schapen 100120; 5 rammen 110150; 40 biggen 4858; 12 nuchtere kalveren 4560. (Vervolg van pagina 1) diverse verenigingen met particulier initiatief. Daarom kon ook hij er zijn goedkeuring aan geven. Het voorstel tot hogere classificatie voor enkele functionarissen, meende mevr. Vrijdag in verband te moeten brengen met de verhoging van de wet houders „salarissen". Wat haar als een manke vergelijking voorkwam. Zij zag het een finaal los van het ander. Wethouder De Waard: „Wij hebben 'n gecompliceerde gemeente en de Bond van Gemeenteambtenaren zegt, dat als de verhoging van de classificatie voor de wethouders geldt, dit ook voor de amb tenaren dient te worden doorgevoerd". De heer Wassenaar betreurde het, dat de arbeiders uit het bedrijfsleven geen kans hebben van een verhoging te pro fiteren. Wethouder Hin: „Wij zijn het er toch wel allemaal over eens, dat de clas sificatie moest verdwijnen. Vroeger was het hoofdmotief, dat men op het platte land goedkoper kon leven, maar dat is tegenwoordig wel anders." De heer Merkx: „Het leven op het platteland en met name op een eiland is beslist duurder". Vervolgens werd mej. Dijkstra eervol ontslag verleend als sociaal werkster in verband met haar benoeming per 1 fe bruari tot adjunct-directrice van de Christelijke Opleidingsschool voor Ge zinszorg te Rotterdam. Tijdens de Rondvraag vestigde de heer Daalder de aandacht op de slechte staat van de Bosweg, waar nu een bushalte is gekomen en de reizigers door de modder moeten waden. Mevr. Koning-Bruin klaagde over de gaten in de oprit bij het postkantoor te Oudeschild. Wethouder De Waard zei, dat de rijkswaterstaat voorzieningen voorbe reidt. Mevr. Koning vroeg voorts invoering van een éénrichtingsverkeer voor de Havenstraat, waar de berm vernield wordt. De heer Smit merkte op, dat je evengoed de Achterweg kunt nemen. De heer K. Beumkes: Het bungalow dorp te De Koog moet netjes gehouden worden, nu, ik verwacht, dat de diverse obstakels in het dorp zelf zullen ver dwijnen, maar vreemd vind ik het toch wel, dat daar nu zomaar een tramwagen is geplaatst. Mag dat? De heer Wassenaar tenslotte vestigde de aandacht op de slechte staat waarin de weg naar Vierhuizen verkeert. SVC-nieuws De adsp. hebben in een matige wed strijd tegen Oosterend b met 70 ge wonnen. In het vervolg niet zo veel meer praten maar voetballen. Het tweede speelt zondag tegen Tex. Boys 3, om 2,30 uur aan Den Burg. We gaan deze week op eigen gelegenheid in verband met het rijverbod. Ouwe Sunderklaas begint weer te na deren. Wie mee wil dingen naar de mooie prijzen, kunnen de nummers af halen bij de penningmeester C. de Waard a 30 cent per persoon. Ook voor de kinderen zijn mooie prij zen beschikbaar gesteld. Zij kunnen de nummertjes gratis afhalen bij de firma Kikkert Zn. Ook wordt er op het Ouwe Sunderklaasfeest weer een verlo ting gehouden om de onkosten te dek ken. Ditmaal zijn er mooie prijzen be schikbaar. De lootjes zullen een dezer dagen buiten het dorp worden aangebo den. Helpt allen mee om dit feest weer goed te doen slagen. DAMCLUB TEXEL Uitslagen 29 november: Jeugd: J. v.d. Bout-J. A. v.d. SÜkke 0:2 K. Schoorl-P. Bruin 02 I. Moerbeek-P. v.d. Wulp 02 T. Verheije-H. Verstege 02 M. Stam-J. Moerbeek 02 P. v.d. Wulp-J. Vonk 02 W. Laan-K. Schoorl 20 A.: C. v. Heerwaarden-S. v. Heerwaarden 02 Jac. v. Heerwaarden-J. Hooijberg 02 W. A. v. Zeijlen-Joh. D. Bakker 20 C. Meedendorp-S. Ros 20 B.: A. Vinke-Jo Schoo 11 Jb. Koorn-P. W. Kooi 0—2 S. v. Heerwaarden-C. v.d. Werf 11 G. Dros-J. J. de Beurs 02 P. Keijser Dzn.-C. P. Burger 02 C.: J. A. v. Enst-J. J. Lafeber 20 J. Hillen-Jac. Bink 20 Jn. Koorn-D. v.d. Werf 20 P. Bakker Dzn.-F. v. Sambeek 11 J. J. Lafeber-R. Zijm 02 Texel 1-HDC 2: C. Dijker-P. Veen 20 S. v. Heerwaarden-P. Oost 20 S. Ros-M. Kwast 20 C. v. Heerwaarden-A. Brekebrede 20 Joh. D. Bakker-J. Bouwman 20 J. Hooijberg-P. Kwast 11 Jac. v. Heerwaarden-R. Oost 02 S. Bakker-J. P. Bommezijn 20 C. Meedendorp-P. v.d. Sluis 20 G. Dros-P. Bos 02 15—5 Met 1 part. meer staat P. Bruin nu 2 j punten voor op J. A. v.d. Slikke, die 10 punten uit 6 part. haalde. Ook J. Vonk noteert 10 pnt., maar heeft ook al 7 part., evenals J. v.d. Bout, die iets terug viel en nog op 9 pnt. staat. In A. wonnen S. van Heerwaarden en C. Meedendorp al heel vlug. W. A. van Zeijlen en J. Hooijberg konden pas in het eindspel een foutzet benutten. In B. zit in de onderste lagen meer spanning dan aan de top, daar P. W. Kooi onverstoord punten vergaart. (14 uit 9), met 10 pnt. uit 7 part. volgt thans J. J. de Beurs. G. Dros en C. P. Burger hebben beiden 6 punten uit 8 part. Jn. Stam heeft 4 uit 6 en Jb. Koorn 4 uit 7. R. Zijm staat in C. dus weer bovenaan met 16 punten uit 9 part., maar ook Jn. Koorn met 11 uit 6 kan nog een woordje meespreken. Tegen HDC 2 ging het al heel vlot. De Heldersen werken a.h.w. mee, want P. Kwast verzuimde wel 4 maal de winst en ook de andere Kwast maakte het wit gemakkelijk. Maar deze twee punten konden toch ook de match niet voor hen redden. Zaterdag a.s., 8 december nog Andijk en kunnen we de balans weer opmaken. (in een rij voor het loket) Haalt daarom uw plaatsbewijzen voor boot en trein in voorverkoop bij de V.V.V. 3. Te laat. De slang heeft zich op de grond laten zakken met een bliksem snelle beweging. Pimba sluipt voorzich tig een eindje verder, verschuilt zich achter een bosje en kijkt.... Dan ziet hij, op wie de slang het gemunt heeft. Het verschrikkelijke beest staat oog in oog met een kolossale gorilla. Pimba weet niet, van welk dier hij het meest bang is. Zijn vader heeft hem verteld^ FEUILLETON door W. KERREMANS 34. „Die vent", zei ze, „denkt, dat ie heel wat meer is dan ik en jullie. Hij haalt zijn neus voor jullie op en verbeeldt zijn eigen dat hij te voornaam is voor ons voort van mensen. Zo'n huzaar". De positie van Venkel werd meer en meer onaangenaam. Van Deurne en zijn zoons behandelden hem met een hautaine wreveligheid, het personeel ontweek hem en gedroeg zich onvriendelijk. Jon ker Frans had hem nog eens naar zijn rapport gevraagd en het meegenomen. De volgende dag gaf hij het aan Venkel terug en zei laatdunkend: „Er staan misschien wel enkele dingen in, die bruikbaar zouden zijn, maar geen enkel dat nodig is. Iedereen kan wel allerlei nieuwigheden uit de hoek zoe ken". „Zeer juist, jonker", antwoordde Ven kel met lichte spot. Neen, dat was geen leven hier. Hij wilde weg, maar dwong zich zelf om niet zo laf en zo gemakzuchtig te zijn en bij de eerste moeilijkheden weg te lopen. Hoe snakte hij er naar zijn werk te doen, de stalling en verzorging, de voeding en de training der paarden ter hand te nemen, de rijkunst van de jon ker, vooral van jonker Charles te verbe teren en zoveel andere dingen, die hem dagelijks als noodzakelijk opvielen en die hem belet werden te doen of zelfs er over te spreken. Als alle minder dan middelmatige ruiters hadden de jonkers dat een python wel geen giftige slang is, maar dat hij zich om zijn prooi slingert, de beenderen kraakt en zo zijn slacht offer weet te overmeesteren. En een go rilla is een woest dier, waarvoor de in boorlingen nog meer angst hebben dan voor een leeuw. De gorilla houdt met haar voorpoot een jong omkneld. Zijn staart verlamt van schrik, kijkt met angstogen naar de slang, die telkens dichterbij komt. Er klinkt een rauwe kreet door het bos, die Pimba door merg en been gaat. Het duurt enkele seconden voor er wat gebeurt. Het kleine aapje, geschrokken van de schreeuw van zijn moeder, neemt een sprong naar een tak boven hem. Op hetzelfde ogenblik schiet de slang toe. DE KOTEX-TENTOONSTELLING Konijnen in alle kleuren, soorten en proporties hebben het afgelopen week end doorgebracht in de ruime schuur van de heer L. Vermeulen, De Waal, waar de bekende Texelse „Kotex" haar jaarlijkse clubtentoonstelling heeft ge houden. Het is een geslaagde show geworden, want de deelname was groot en de be langstelling van de zijde der konijnen- liefhebbers eveneens, ja zelfs zeer goed te nemen voor een betrekkelijk klein dorp als De Waal. Het bestuur is de heer Vermeulen ten zeerste dankbaar voor de volle mede werking, welke hij heeft verleend, waar door het mogelijk was geworden de ten toonstelling nu eens in De Waal onder te brengen en de bewoners aldaar op ge makkelijke wijze in contact te brengen met de bloem van Texels konijnenteelt. Er was allerwegen grote medewerking. Er kwam stro, er kwamen bieten en de heer Keizer zorgde welwillend voor ver lichting. Ook noemen wij gaarne de me dewerking van de volijverige dames Barhorst, die de administratie voor de keuring voerden. Uit een en ander blijkt, dat er met goede wil en samenwerking heel wat te bereiken is. Dat houdt de sport levens krachtig en maakt het mogelijk om te genslagen te boven te komen. Hier volgen de uitslagen: In VI. Reuzen: 1ste prijs H. J. Schraag zg; 2de prijs A. Mosk zg. Fr. Hangoor: Adr. Bakker le en 3e prijs gg; F. Schuit 2e prijs gg. Gr. Chinch, mevr. Koper g. Blauwe Weners: H. A. Witte le, 2e en 3e prijs 2xzzg, 3 zg, tevens beste dier. Eigen fok. Witte Weners, en nu def. winnaar van de Wisselbeker: le prijs J. A. Barhorst, zzg, dit was het beste dier van tentoon stelling en beste dier mid. rass; 2e prijs Adr. Bakker zzg, 3 prijs J. Barhorst zzg. Zilvervossen: le prijs mevr. B. Barhost- Barhorst zg; 2e prijs J. Mast gg. Rex: le en 2e prijs het jongste Kotex lid M. Roeper zg en gg. Tan: le prijs C. A. Blom zg; 2e prijs A. C. Pool zg. Hollander: le prijs W. Kooi zzg. Pool r. oog: C. A. Blom le prijs gg; KI. dwerg: C. A. Blom Ee prijs zg. De behaalde bekroningen: 6xzzg, 21x zg, 21xgg, 5xg en llx FILMNIEUWS „SPIONNAGE RONDOM TRIEST" De spionnen hebben opdracht gekre gen majoor Court te doen verdwijnen. Hij wordt gegrepen en buiten bewustzijn naar een schip vervoerd. Zijn zoontje brengt het politie-apparaat in werking en men slaagt er in de ontvoerde vader terug te vinden. Dit is in het kort de in houd van deze bijzonder spannende film. Dit spannende Graham Greene-ver- haal werd geheel opgenomen in Italië. De opnamen op straat en in stations wer den buiten gemaakt en niet in de studio. Trevor Howard („The way ahead", „Brief eneouter", „I see a dark stranger", „The third man", „Odette", „Outcast of the islands" en ,The gift horse") geeft een even sobere als knappe creatie van majoor Court. Alida Valli („The Para- dine case", „The third man") is een schone Roberta. De Amerikaanse acteur Richard Basehart speelt Joe. De befaam de Italiaanse acteur Eduardo Cianelli is dr. Vivaldi, terwijl de tienjarige Richard O'Sullivan zijn filmdebuut maakt als de kleine Roger Court. „WIEN BLEIBT WIEN" Wij leven er weer in het amusante Wenen van vóór de eerste wereldoorlog, het kleurige Wenen met de feestelijke parades, het Prater waar de bomen bloeien, de dames „kapel spelen" en de liefde bij wijn en dans hoogtij viert. Een onschuldig meisje wordt op een dorps kermis een schone toekomst voorspeld, mits zijn naar Wenen gaat. Nauwelijks aangekomen in die stad van onze dromen raakt zij verzeild op een schitterend Radetzkybal. De voorspelling wordt punt voor punt bewaarheid. In de hoofdrollen de kittige Romy Schneider, de parmantige Magda Schnei der en niet te vergeten Hans Moser op zijn best in de rol van een muzikale coiffeur. Nederlands nieuws O.a. Afscheidsbezoek van Generaal Gruenther, belangrijke verklaring tijdens persconferentie in Den Haag; 100-jarig stoomgemaal in Genemuiden; H.K.H. [EB Ichc Bi al 2< tv; u ds i 1 S.V. Texel Uitslagen van zondag: 4e klasse A. BKC-WGW 7—4; VZv JVC 31; Texel-Succes 04; RKAff Schagen 04; DTS-Watervogels 4^2. Holl. T. 2-Texel 2 31. Adsp. Texel Succes a 62; Texel b-ZDH a 3^ Texel c-Succes d 10. Texel-Succes werd een volledige ove winning voor de bezoekers, die door ln beter doorzetten sterker waren dj Texel, dat alleen in de verdedigd krachten heeft die tegen het harde sp behoorlijk opgewassen zijn. Henk e Harry speelden weer prima en het «gy jammer dat Gerrit al voor de rust moe worden vervangen. De wedstrijd hard en de scheidsrechter te week vo deze wedstrijden. In de voorhoede klopt het niet. wachten te veel af en komen ze in vn positie dan is het lopen met de bal to dat de tegenpartij halt zegt. Ruud kir knap voetballen, maar is te veel soli Cees werkt hard en ijverig maar zelde zien we een behoorlijke combinatie, wil steeds eerst de tegenstander voorl en dat lukt maar weinig. Bob wil w Boi alles, maar komt als buitenman te ve i h< van z'n plaats, stelt zich niet voldoeni op en dan zijn de aanvallen gedoemd mislukken. S. gaf zich geheel en slaagde er vofp de rust in onze achterhoede te verschi de ken en liet T. tegen een achterstand de wind tegen en zonder Gerrit de helft beginnen. Na de rust bracht Tex a aanvallend er weinig van terecht, echter bracht de score tot 40 omhoo|d Het ziet er nu niet zo daverend voor Texel. Texel a kwam met de beste voorn mens het veld in. Ze pakte, voorzien vj chi rugnummers, de zaken goed aan en ier werd goed en vooral snel gespeeld, ma: Succes a was voor de rust zeker ni s< minder en was het een enerverent strijd. Uit een zeer hoge bal kwam h loe eerste doelpunt voor S. De achterstan nsi werd echter spoedig ingelopen met e< doelpunt van Niek, die telkens goe< lij kansen schiep. Het werd zelfs 21 ma: uit een zwak moment in onze verded |ii ging werd het weer gelijk. Het strak! schot wipte door terrein oneffenhejiei over de keper z'n handen. Na de rust echter was Texel veel ste: ker en zorgden Hans, Ide en Dik, c dn laatste uit een vrije schop, voor nog doelpunten. Uitstekend gedaan, jongen Nu volgende week tegen HRC en c sir papieren reizen. Texel b speelde tegen ZDH a en wièna met 31 te winnen. Het leek er aaifDe vankelijk niet op, want Z. was flink de aanval, maar Fokko deed het best zijn doel en zo werden 2 kostbare kuijais ten binnengehaald. Texel c rekende op een flinke oveind winning op Succes d. Dat is nogal tegei os gevallen, trouwens het spel van Te» ns was ditmaal lang niet zo goed als 1 van hen gewend zijn. Dus onderschat tegenstander nooit, dan zijn jullie nu g^n waarschuwd. Van Jan, Simon en Leo Visser, die n in Zaandam wonen, ontvingen we richt en ze laten jullie allemaal groetei Ze zijn nog vol belangstelling voor jullii Ze hebben nog 2 groen-zwarte shirts e wie er beangstelling voor heeft, kan z overnemen voor de halve aankoopprij! Je kunt je er voor aanmelden Schildei eind 63. A.s. zondag: JVC-BKC; Succes-VZV; Grashoppers Texel; Watervogels-RKAFC en DTS WGW. VZV 2-Texel 2. Adsp. Texel a-HRC Texel c-HRC e. itr< n) de: >g H ch IL Prinses Beatrix bezoekt Delfzijl; „Ome Jan van Zutphen neemt afscheid „Zonnestraal"; De aankomst van Sin Nicolaas in Amsterdam. Wereldnieuws O.a.: Suez: Hammerskjöld in Egypte Uno-waarnemers en politietroepen ko men aan; De Israëliërs inspecteren hu n oorlogsbuit te Haifa; Herstel van water voorziening en electriciteitscentrale n Bergingswerk in het kanaal; Uittocht ui Hongarije: Kardinaal Mindszenty vraag asyl aan Amerikaanse legatie; Betoginj in van bevrijde politieke gevangenen Vluchtelingen worden ontvangen in Oos d- tenrijk, België en Engeland; Een inter nationale Rode Kruis colonne treed Iiongarijs binnen; Een Franse onder scheiding voor Generaal Gruenther; D 67e verjaardag van premier Nehroe^n Turkse sigaretten uit Israël; Japans el athleten komen in Melbourne aan. een hoge dunk van hun paardrijden en Venkel, die hun opvallende fouten met ergernis moest aanschouwen, had te zwijgen. Hij had het eenmaal geprobeerd toen hij met Frans op de kleine brik, bespannen met 2 paarden, uitreed. Frans mende en Venkel zat naast hem. Venkel zag dat zijn wijze van mennen de paar den hinderde en zei kalm: s.Zoudt U ze niet wat meer teugel geven?" „Als ik je advies nodig heb, zal ik je dat vragen", was het antwoord en het waren de enige woorden, die op de tocht tussen hen gewisseld werden. Venkel was 3 maanden bij Van Deurne in dienst toen er gasten kwamen, de heer en mevrouw van Duivenoord, met een dochter en een zoon, de twee laatste liefhebbers van de hippische sport en Venkel kreeg nu prettiger werk. Na enige malen met hen gereden te hebben vroeg het meisje hem: „Meneer Venkel, u rijdt zo prachtig, wilt u mijn rijden eens wat verbeteren? Of is het hopeloos?" „Zeker niet, freule. Niemand rijdt zon der fouten, maar die u maakt zijn ge makkelijk weg te nemen". „Goed, dan kom ik morgenochtend al om 8 uur bij U en geeft u mij les". Dat gebeurde en na het ontbijt kwam jonker Charles in de manege. „Jij hebt toch geen rij-onderricht meer nodig, Jeanne?" riep hij. Het meisje bracht het paard naar hem toe en antwoordde: „Niet nodig? Maar Charles, hoe kan je nu toch zulke dwaze dingen zeggen. Mijnheer Venkel heeft mij op heel wat fouten gewezen en ik voel heel goed, dat hij gelijk heeft gehad. Ik wil elke dag les van hem hebben, dan zal ik heel wat beter rijden dan toen ik hier kwam". „Mag ik dan die prettige taak van Venkel niet overnemen en jou onder richten?" Jeanne lachte klaterend en zei wat al te duidelijk, en te nadrukkelijk: „Neen Charles, nu overschat je jezelf. Ik tge- loof dat we eerder de rollen kunnen omkeren en dat ik jou les kan geven". Charles wendde zich boos om en liep weg. Jeanne haalde haar schouders op, maar na enig beraad sprong zij van het paard, bedankte Venkel en zei dat het voor die dag genoeg was, waarna zij vertrok. De volgende ochtend verscheen Jeanne niet, maar Charles liet Venkel bij zich roepen. Hij verwachtte, dat de jonker hem zou verbieden verder les te geven aan Jeanne, maar het was iets geheel anders wat hij te horen kreeg, iets wat hem bijna deed schrikken. „Venkel", zei Charles kort, „je moet vanmiddag om 2 uur zorgen met twee paarden te zijn aan het kasteel van ba ron Weidenstein. Daar span je de paar den voor de coach, die gereed zal staan en je brengt dat rijtuig naar hier." „Een coach, jonker? Voor 4 paarden?" „Ja, we gaan morgen four-in-hand rijden". „Morgen!", riep Venkel ontsteld, „maar jonker, dat is niet mogelijk. Als U four-in-hand wilt rijden, dan dient U toch zeker eerst een paar maal te oefe nen!" „Ben je niet wijs man, om mij iets voor te schrijven?" „Jonker, neemt U mij niet kwalijk, maar wat U doen wilt is een gevaarlijk werk. De paarden kennen die bespanning niet en U. „Je kunt gaan Venkel". Venkel was zeer bezorgd. Dat kon niet goed aflopen. Vier levendige paarden, die weinig werk deden en te straf gevoed werden, zonder enige voorbereiding voor een wagen spannen en ze te laten rijden door iemand, die dat misschien nog nooit had gedaan, dat kon niet goed aflopen. Maar er was niets aan te doen. Hem was het zwijgen opgelegd en hij had te doen wat hem bevolen werd. Dus reed hij 's middags naar het kas teel en spande de paarden voor de wa gen en reed die naar het verblijf van Van Deurne. Hij ging Charles melden dat de wagen was aangekomen, die in antwoord daarop alleen maar knikte. Venkel ging terug naar de stad en zocht met Koos het tuig bijeen, nodig voor de bespanning. Terwijl zij daarmee bezig waren, kwamen Jeanne en haar broer er bij staan en de jonge man Go- vert van Duivenoord vroeg: „Dat rijden met de vier is zeker niet ieders werk?" „Neen, jonker, dat is het zeker niet, vooral niet als de paarden het nooit ge daan hebben. Eigenlijk zou er eerst ge oefend moeten worden en geprobeerd hoe het gaat". Op dat ogenblik kwam Charles er bij en beval: id ui 5€ él u „Venkel, maak de coach klaar. Ik wi er eens mee rondrijden". „Met de vier, jonker?" „Ja, natuurlijk". „Koos", zei Venkel, „je hoort hi breng de paarden voor". „Ja maar wachtmeester, dat kan tod zeker niet. We hebben de spullen noi niet eens bij elkaar". „We vinden die wel". „Zorg dat alles over een half uur g? reed is", zei Charles kort. „Gaan juli» mee?, vroeg hij aan zijn gasten. Venkel was dankbaar dat beiden ge hoor gaven aan het verzoek van Charle en dat zij hem met Koos alleen lieten. „Heb je trek wachtmeester, om wedden die ie met stukken thuis komt? „We zullen er maar het beste van ho pen, maar veel vertrouwen heb ik niet in". „Die Vent verbeeldt zijn eigen dat* alles kan met de paarde en hij weet niet dat ie rijdt als een peluw". „Opschieten maar Koos, een half utf is niet te lang om alles aan elkaar passen". u Het gelukte de twee mannen om order op te volgen en nog voor de ft stelde tijd stonden de 4 paarden inge spannen. Zij waren onrustig in die ong«" wende bespanning en Venkel en Koos trachtten de dieren op alle manieren 4 kalmeren. (Wordt vervolgd) i]

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4