rocn wa in het harL, 18pond zware snoek zwom fuik in Ouwe Sunderklaas in Den Burg le Sint bezocht Texels oudste ingezetene Aan de crocuskwekers Er zijn fraaie prijzen te winnen CT. 'OENSDAG 12 DECEMBER 1956 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7104 COURANT Slgave N.V. vh- Langeveld de Rooij oekhandel Drukkerij Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwcat. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm li -i r '<r -r.' VANDAAG is het al weer een week ;eleden, dat Sinterklaas en zijn knecht die zoete kinderen verrasten. Ook dit iaar bleek de zak van Sinterklaas weer ie hele wereld aan speelgoed te kunnen >evatten. Maar.... anderzijds was de hele wereld ook vol van verwachting en talloze malen hadden ze gevraagd „O com, Sint Nicolaas, kom toch, wij wach ten U zo lang!" „Hij is voor groot en klein" en. roor jong en oud. Dat heeft de Sint dui- ielijk bewezen door een bezoek te willen brengen aan huize „Irene", waar Hij de :adeautjes als aan de lopende band door Piet liet uitreiken. Tot hen, die het feest daar meevierden behoorde ook de oudste ingezetene van ons eiland, mevr. de wed. Wevering-Beumkes, die op 15 fe bruari 97 jaar hoopt te worden. „Nog drie jaartjes erop en U bent hon derd!" zeiden we. „Ik hoop het te wor- HET SINT NICOLAASFEEST IN DE COCKSDORP Ook in De Cocksdorp 'heeft de jeugd de verjaardag van Sint Nicolaas op fees telijke wijze gevierd. Dank zij de bereid willigheid van de heer M. Reuvers, had men daar de beschikking gekregen over de cantine van het Bungalowkamp „De Sluftervallei". Alle kinderen van de lagere school waren natuurlijk aanwezig, maar ook vele moeders met nog niet schoolgaande kinderen hadden ondanks de wind, de tocht naar het kamp ondernomen. Om twee uur begon het feest met het zingen van enige Sint Nicolaasliedjes, maar tijdens het zingen kwamen twee :onderling uitgedoste heertjes (Nico Boon en Nico Saai) met goed ontwikkel de neuzen binnen. Gelukkig kwamen zij niet om het feest te verstoren, maar om met een neuzenpraatje de aanwezigen een prettige middag toe te wensen. Daarna verscheen Kapelaan Stam op het podium met zijn sprekende pop Kees. Kees had aanvankelijk nogal wat praat jes, maar toen de Sint met zijn knecht binnenkwamen, verdween Kees ijlings van het toneel. Zijn geweten was blijk baar niet al te zuiver. Sint Nicolaas hield een genoeglijke zit ting, waarbij hij tot zijn vreugde veel goedkeuringen kon uitdelen en slechts weinig reprimandes behoefde te geven. De meeste kinderen, die persoonlijk bij de Sint mochten komen, hadden te zijner .ere een gedichtje of een versje geleerd, zodat Sint Nicolaas een goede indruk indruk kreeg van wat de Cocksdorper jeugd kan presteren. Zelfs verschenen enige kinderen met een accordeon op het toneel. Om half vier moesten de Sint en zijn knecht het feest verlaten, omdat nog meer drukke bezigheden wachtten. 't Feest was toen echter nog niet afge lopen, want Kapelaan Stam speelde daarna met zijn poppen het bekende sprookje „Vrouw Holle". Tijdens het spel staken de kinderen hun mening over de vrouw, die een verbond met de duivel sloot, niet onder stoelen of banken. In tens leefden ze mee met de arme slacht offers, die in de kelder opgeborgen wer den of in stenen beelden werd veran derd. Toen echter tenslotte alles ten goede keerde en de prins en de prinses elkaar gevonden hadden, kon men een zucht van verlichting horen. Daarna volgde nog een kort optreden van Kees. Toen de kinderen al klaar stonden om de zaal te verlaten, bleek dat Sint nog enige dozen met cadeautjes had laten staan voor de scholieren. Na dat de cadeautjes waren uitgedeeld spoedden allen zich tevreden naar huis. NIEUWE DIRECTEUR-LERAAR De heer W. B. Boersma, hoofd van de o.l. school te Zuid-Eierland, is in de gijsteravond gehouden bestuursvergade- jj ring van de „Texelse Tekenschool" met I algemene stemmen benoemd tot direc- I teur-leraar. den", antwoordde mevr. Wevering, want ik wil best nog een poosje leven, ik heb het hier goed naar m'n zin". En toen kwam de Sint afscheid nemen, van welk moment wij hierboven een op name tonen. P.S. Zou U mevr. Wevering op dit plaatje (bijna) 97 jaar geven? Ze kan( als zovele Texelse dames) voor véél jonger door, maar het is zo bijzonder aardig van haar, dat zij ons bij het verklappen van haar juiste leeftijd niets verwijt, omdat ze er trots op is de oudste van de dames (en heren) te zijn. Ons voorstel om het volgend jaar de helft van de oppervlakte van gele cro- cussen niet te rooien heeft veel belang stelling gewekt. Het plan ontmoet, even als alle dergelijke plannen, voor- en te genstanders. Met nadruk willen yve hier naar voren brengen dat ons bestuur geen enkele in vloed op de kwekers wenst uit te oefe nen. We verwachten zowel voor- als te genstanders op de vergadering en een ieder kome daar vrij voor zijn mening uit. Bij de ingang der zaal zal opgave wor den gevraagd van het aantal R.R. dat men teelt. Gaarne ontvangen wij van hen die verhinderd zijn te komen, vóór de aan vang der vergadering, bericht of ze vóór of tegen zijn met opgave van hun be plante oppervlakte. Dit is toch wel het minst wat we van hen mogen verwach ten. Zij die donderdagavond niet aanwezig zijn en niets van zich hebben laten horen worden geacht tegen te stemmen. Hun areaal zal dan moeten worden geschat. Alleen kwekers die meer hebben dan 20 R.R. komen in aanmerking. Ons be stuur stelt zich op het standpunt dat minstens 90 tot 95% van de beplante oppervlakte (nader door de vergadering vast te stellen) vóór dient te stemmen om het plan doorgang te doen vinden. We doen het met z'n allen of we doen het niet. Mogelijk komen er op de vergadering nieuwe ideeën naar voren en onze eerste vraag zal dan ook zijn wie een ander plan heeft. Komt daarom allen op de vergadering om door eendrachtige samenwerking te ti achten de crocuscultuur weer lonend te maken. Het Bestuur van Bloembollencultuur. ZIEKENFONDSVERZEKERING VOOR BEJAARDEN Het Algemeen Maatschappij Zieken fonds „Texel" verzoekt ons opname van het volgende: In verband met de nieuwe .regeling in zake de verzekering van bejaarden, wel ke met ingang van 1 januari a.s. in wer king treedt, laten wij hier enkele bepa lingen volgen: Voor wie de verzekering geldt Zelfstandig verzekerden: a. Mannen van 65 jaar en ouder. b. Ongehuwden vrouwen van 65 jaar en ouder. Voorwaarden voor zelfstandige verze- ring: a. In Nederland wonen; b. Niet ver plicht verzekerd zijn ingevolge het Zie- kenfondsbesluit; c. Een inkomen hebben van niet meer dan 3410,per jaar. Mede-verzekerd en: a. De echtgenote (ongeacht de leeftijd).; b. Kinderen tot 16 jaar. c. Studerende en gebrekkige kinderen van 16 t.m. 26 jaar. Voorwaarden voor mede-verzekering: a. Voor de echtgenote geldt uitsluitend de wil tot samenwoning; b. Voor de kin deren bovendien de voorwaarde dat het eigen inkomen niet meer bedraagt dan 12,45 per week. In enkele gevallen kunnen ook gehuw de vrouwen zelfstandig verzekerd zijn. Dit is bijvoorbeeld het geval, indien een vrouw van 65 jaar of ouder niet met haar echtgenoot samenwoont, of indien de vrouw van 65 jaar of ouder een pen sioen van de Algemene Ouderdomswet ontvangt, omdat zij kostwinster is voor haar echtgenoot, die de leeftijd van 65 jaar nog niet heeft bereikt. In dat laatste geval kan de man als mede-verzekerde worden beschouwd. Aanmelding en premie Degene, die meent dat bij voor de be jaardenverzekering in aanmerking komt, moet zich als zodanig aanmelden. Hij dient daartoe een aanvraagformulier in te vullen (zie hiervoor in volgend num mer: de taak van het ziekenfonds). Dit is dan de snoek, die Koos van Splunter vrijdagochtend verschalkte, toen hij een fuik lichtte in Wegerswaal. De vis is 109 cm lang en weegt 18 pond- zenbout in de rechterhand Onder de grijze nevellucht lag het kleine, donkergroene roeibootje te dro men aan een miniatuursteigertje. Ma- durodam, dachten we. Maar die snoek was daarmee in fel contrast. Een bak- De premie bedraagt vermoedelijk: 0,50 per week per gezin voor personen met een inkomen van niet meer dan 2400,per jaar. ƒ1,per week per gezin voor personen met een inkomen van 2400,tot en met 3410,per jaar. Het inkomen. (Uitsluitend van belang voor degenen, die geen Noodwetuitkering ontvangen). Als inkomen geldt in beginsel de som van alle inkomsten, welke de betrokkene en zijn echtgenote naar redelijke ver wachting gedurende het eerstkomende jaar zullen genieten. De uitkering inge volge de Algemene Ouderdomswet 1404,per jaar voor gehuwden en I 846,voor ongehuwden) wordt van zelfsprekend als inkomen beschouwd. Het inkomen uit vermogen wordt be rekend op de grondslag van de lijfrente- waarde daarvan. Buiten beschouwing blijven: a. ondersteuning van kinderen; b. onder steuning van kerkelijke of particuliere instellingen van weldadigheid; c. hetgeen anderszins bij wijze van weldadigheid of armenzorg wordt genoten. Voor meeverzekerde kinderen wordt een kinderaftrek gegeven van 175, per jaar. rWordt vervolgd). KLAPROOSCOLLECTE De klaprooscollecte bracht op Texel totaal 399,96 op. Den Burg 205,08; Den Hoorn 32,19; De Cocksdorp 8,40; Midden-Eierland ƒ8,64; Zuid-Eierland 13,14; De Koog 42.32; Oosterend 42,92; Oudeschild 33,27; De Waal 13,-. GESLAAGD De heer C. Vlas, Oudeschild, deed te Den Haag met gunstig gevolg examen voor het diploma derde stuurman grote handelsvaart. Hij genoot zijn opleiding aan de Zeevaartschool te Den Helder. EEN SNOEK van 18 pond met een lengte van 109 cm. Geen alledaagse vangst en na het telefoontje van de pa linghandelaar Visman trapten we dan ook terstond de motor aan om de snoek te gaan bekijken. Het bleek geen visserslatijn: alles klopte met de ons verstrekte gegevens, i Een béést, de schrik voor alle vissen, zelfs voor zijn (kleinere) soortgenoten. In het gezellige huisje aan de Ruige Dijk woont sinds jaar en dag de familie Visman. Ze pacht het uitgestrekte vis water, dat wij op Texel kennen als het Kil. Sinds 1872 wordt dit viswater door de familie Visman gepacht. Mijn grootva der, Piet Visman, was de grondlegger van het bedrijf, aldus vertelde ons de heer P. Visman, die zo tussen neus en lippen spijtig opmerkte „Maar m'n zoon zoekt het in de (peter)olie". Wij persoonlijk zouden, voor de keus gesteld, het wel weten: fuiken lichten lijkt ons véél interessanter dan petro leum verkopen in durp, of laarzen aan de man zien te brengen op de markt, maareen mens z'n lust is een mens z'n leven, om te spreken met een an dere ingezetene van ons Gouden Boltje, die verklaarde, dat haar zoon beslist straaljagerpiloot wilde worden; en al zou alles barsten - behalve de schietstoel na tuurlijk - hij zou en wou dat. Geef ons dan toch maar dat bedrijfje van de familie Visman, gelegen tussen de Ruige Dijk en de landerijen van Waalenburg, want wat daar tussenin ligt vertegenwoordigt ëen weergaloos schoon stuk natuurschoon. „Blok van der Velde komt hier vaak schilderen", zegt Visman, als wij door het drassige land naar de uitgestrekte, met riet omzoomde plas wandelen. Wij kun nen het ons voorstellen. Hier heeft de schilder immers gegevens, waaruit hij 'n schoon doek kan opbouwen. Het ruisen de riet, het kabbelende water, het geluid van een opfladderende vogel, het ge kwaak van ganzen, die er nu in slagorde stonden aangetreden als waren ze al voorbereid op de aanval van hen, die straks kerst willen vieren met een glas wijn in de linker en een gebraden gan- Voor de mooiste keuze in mantels naar "iA y,f.l OF K KONINGSTRAAT S.V.O.-nieuws A.s. zaterdag 3 uur adsp. b-Texel b. Oosterend a gaat naar de De Koog a, aanvang 3 uur. Het 1ste speelt thuis tegen Kolp. Boys, aanvang 1,30 uur. SVC-nieuws Het tweede wist het tegen Tex. Boys niet tot een overwinning te brengen en verloren met 21. Programma a.s. zondag: Het eerste gaat met de boot van 11,25 uur naar Zeemacht; het tweede speelt thuis tegen ZDH 2, aanvang 2,30 uur. Ouwe Sunderklaas. Heeft U allen al een nummertje afgehaald om mee te dingen naar de mooie prijzen? Ze zijn verkrijgbaar a 30 cent per persoon bij C. de Waard en voor de kinderen bij de firma Kikkert. Vergeten ze niet de ver rassing af te halen? De jury zit van 6-7 uur in Hotel „De Hoop" en vanaf plm. 8 uur over heel het dorp verspreid. Wilt U nog prijzen beschikbaar stellen voor dit doel of de verloting. Dan kunt U ze afgeven bij Bakkerij Buis. Helpt allen mee om dit feest en de verloting goed te doen slagen en de on kosten te dekken. Vandaag, 12 december, gaat Texel Ouwe Sunderklaas vieren. Schreven wij, dat de jury zelf ging spelen en het publiek zou uitnodigen haar taak over te nemen, te elfder ure heeft de jury toch besloten om de orga nisatie niet te wijzigen en zelf te beoor delen, omdat zij vreesde, dat het jury spelen door de toeschouwers in de prak tijk zonder voldoend resultaat zou blij ven: de toeschouwers zouden formulie ren moeten invullen en het is wel zéér de vraag of daar iets van terecht zou komen. Wij persoonlijk vinden het prettig, dat de jury gewoon door gaat, want haar opinie is zuiver en wij weten wel, dat er altijd kritiek op haar uitslag is, maar dit moeten wij dan maar voor lief nemen. Tenslotte gaat het helemaal niet om de prijzen, maar om het feest van de Ouwe Sunderklaas te stimuleren en wij hopen het nog eens te mogen beleven, dat iedere prikkeling zelfs overbodig zal zijn. Reeks van prijzen De jury, die herkenbaar zal zijn aan een wit rozet, heeft dank zij giften van diverse belangstellende ingezetenen, de beschikking over een mooi bedrag voor het toekennen van prijzen. Van half zeven tot half acht zullen de kleine sunderklazen worden bekeken. Er worden prijzen toegekend van 7,50, 5,en 2,50 en verder 30 troost prijzen. Van 8-10 uur zullen de volwassenen door de jury worden beoordeeld. Prijzen: voor de groepen 20,15,en J 10,voor de paren 15,10, en 7,50; voor de enkelingen: 10, 7,50 en 5,—. De jury bestaat uit de volgende heren: J. Bakker, Schoonoordweg, KI. Mantje, M. A. Idema, A. Th. A. de Wilt, D. G. Toolens, J. Kiljan Sr., B. Mulder, H. Veenema en A. Welboren. Binnenburg. beest. We zagen hem voorshands echter nog niet, want Koos moest in zijn lies laarzen naar het einde van het steiger tje waden. Daar had hij de snoek in een jutezak gedeponeerd. „Maar dat is een knaap", zeiden we verrast, toen Koos, teruggekeerd op het land, de zak leegschudde en ons een snoek toonde, zoals wij op Texel nog nooit gezien hadden. Het beest was nog springlevend. Letterlijk. Maar zijn wilde sprongen hadden op het land weinig ef fect. De snoek hapte kwaadaardig en liet daarbij vervaarlijke rijen tanden zien, vlijmscherpe beiteltjes, die hun prooi nooit meer loslaten. ,,'t Is was voor het museum", sugge reerden we. „Ja", zei Visman, „we zullen straks ers even bellen". „Of brengt-ie *een boel op voor de consumptie?" „Snoek is duur, maar dan moet je met een partijtje op de markt komen". „Ik kan ook met mootjes gaan venten!" meende mevr. Visman lachend. Intussen was de snoek vereeuwigd en hadden we Koos een mooi plaatje voor in z'n portefeuille beloofd. „Dat-ie nog lééft, want U heeft 'm toch helemaal uit Wegerswaal vandaan getransporteerd, een afstand van zes kilometer, is het niet?" „Snoeken zijn taai en kunnen zeker een paar uur buiten het water leven". Dit verklaarde Visman en die zal het wel weten ook, want van kindsbeen af heeft zij zich met de visserij opgehouden. „We vangen geregeld snoek, maar dan meestal erg jonge beestjes. We hadden vandaag ook nog twee snoekjes van een pond in de fuiken, maar die laat je na tuurlijk weer zwemmen. Deze kanjer moest er echter nodig uit, want die brengt de visstand in gevaar: hij vreet alles wat hem voor z'n bek komt, tot z'n eigen, kleinere soortgenoten toe". „En heeft U wel meer z'n knaap ver rast?" „Dit is een zeldzaamheid. Mijn vader heeft er eens een van 19 pond uit de fuik gehaald, maar dat is alweer 40 jaar geleden en een jaar of 30 geleden hebben de heren jagers (en vissers) ook een snoek van een dergelijke proportie be machtigd. Met de hengel dan. Beide ke ren was dat in het Kil. Mijn vader ver kocht die snoek met de andere (zoetwa ter-) vis naar Frankrijk. We horen dan verder over de komst van het gemaal omstreeks 1930. Een fa taal jaar voor de vispachter, want het gemaal zoog een massa water weg, het Kil veranderde van karakter en de vis stand werd er niet beter door. De baar- sen en yoorns, de brasem en de paling werden er merkbaar schaarser. Maar ondanks de aanwezigheid van het gemaal en ondanks de ruilverkave lingswerkzaamheden heeft dit stuk na tuur nog veel van zijn ongereptheid be houden en wij hopen daarom, dat de toestand daar mag blijven zoals die op het ogenblik is. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Bij de onlangs gehouden diakenver kiezing werden de volgende personen benoemd: voor Den Burg, de heer J. C. Rab; voor De Waal, de heer W. Kikkert; voor Oosterend, de heer Joh. J. Roeper en voor Den Hoorn, de heer C. P. Drij ver.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1