DE SPAR DAMES met HOOVER Het Verbond voor Veilig Verkeer werkt samen met De Spar ■LOMPJES Zaterdagmiddag 15 december demonstreren wij in de zaak Stofzuigers Wasmachines Strijkbouten ENIGE JAREN GELEDEN verscheen in de straten van een onzer dorpen een rattenvanger, die een heel leger knaag dieren meelokte op de zoete tonen van zijn fluit. Dit was een van de vele voor stellingen ter gelegenheid van het Ouwe Sunderklaasfeest. Vandaag staat Texel wederóm in het teken van dit aloude feest, dat - zo ho pen wij - weer vele merkwaardige figu ren op straat, plein en in de huizen te voorschijn zal toveren. In ieder geval is er geen gebrek aan maskers voor de spe lers: gisteren kon je die tenminste in di verse winkels nog te kust en te keur aan meten. Wij wensen de sunderklazen heden avond veel plezier, succes bij de jury - zie bericht voorpagina - en bovenal goed weer, want ook dat behoort tot de be langrijkste factoren. Wie nog steeds geen idee gevonden hebben raden wij ten strengste aan zich alsnog aan het piekeren te zetten, want uit goede bron hebben wij vernomen, dat op de niet-verkleden onverbiddelijk het vuur zal worden geopend. Door wie? Ja, dét is zelfs voor de schrijver van deze regelen vooralsnog een geheim Bovendien lopen de kijkers gevaar door straatvegers te woren belaagd en natuurlijk verwachten wij ook weer een aantal woest grommende beren. EMIGRATIEVOORLICHTINGSAVOND In samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau werd maandag in Hotel „Texel" een voorlichtingsavond gegeven voor hen, die plannen hebben tot emi gratie naar Canada. Na een inleidend woord door de heer K. Stoepker werd een interessante cau serie gehouden door de heer Helder, na mens de Ned. Emigratievoorlichtings dienst. De heer Helder maakte er geen recla mestunt van maar bepaalde zich zuiver tot de voorlichting. Hij is daartoe zeker gerechtigd, want in opdracht van de re gering heeft hij 2,5 maand door Canada gezworven. Met tientallen emigranten kwam hij in contact en zijn conclusie was, dat Canada een goede toekomst biedt aan wie zijn handen weet te gebruiken, aan wie zich weet aan te passen en er op voorbereid is, dat de eerste periode in het nieuwe vaderland een harde tijd betekent. Na de oorlog hebben echter reeds ruim 100.000 door de zure appel heengebeten. Canada is in totaal 200 maal zo groot als Nederland, maar er wonen slechts 15 miljoen mensen, zodat je er wel de ruimte hebt. Van oost naar west doet de trein er vijf dagen en vijf nachten over. De heer Helder besprak alle mogelijke facetten: de verzekering, de aard van de Canadees, het godsdienstig leven, het onderwijs, de economische toestand enz. Spreker waarschuwde voor de verlok kingen van het afbetalingssysteem, dat in Canada veel groter omvang heeft aan genomen dan hier. Hij maakte zelfs mee, dat een zich verlovend paartje de ringen op afbetaling kocht. Wij werden ingelicht inzake de huis vesting, die er lang niet zo moeilijk is als hier, wat niet wil zeggen, dat men daar geen tekort aan woningen heeft. Met de sociale voorzieningen is men in Canada nog niet zo ver gevorderd als hier, maar hier zijn die dan ook inge voerd wegens de bittere noodzaak, aldus spreker. De kinderbijslag kan niet door de man worden geïnd; dit behoort tot de taak van de vrouw! Het is raadzaam om zelf voorzieningen te treffen met het oog op de oude dag, want ook daar zijn ze in Canada nog niet mee „bij". De werkgelegenheid is bijzonder gun stig dank zij de gezonde economische toestand. Een ieder, die bereid is zijn handen uit de mouwen te steken, wordt gaarne ge accepteerd. Het is daarbij zaak zich zo duur mogelijk te verkopen. De industrie betaalt beter dan het boerenbedrijf. Spreker moest in vogelvlucht zijn on derwerp behandelen, maar wie meer over Canada wil weten vindt in de boekhan del uiteraard volop literatuur. Aangera den werd om de taal, het Engels, te leren eer men op stap gaat. Dit is even belang rijk voor de man als voor de vrouw. Er bevinden zich in den vreemde vele moe ders, die hun kroost niet kunnen ver staan. Wij hebben het meegemaakt, dat een kind enthousiast van de straat kwam binnenhollen en opgewonden een leuk voorval vertelde, waarvan moeder niets begreep omdat ze de taal niet machtig was. Na de pauze gaf de heer Helder gele genheid tot het stellen van vragen, waar van een druk gebruik gemaakt werd. Het klimaat schijnt ons nogal te inte resseren. Geen wonder overigens, want een zomert je als van 1956 blijft je tot je laatste ademtocht bij, terwijl strenge winters ook heugen. Wel, in Canada mag je beter, bestendiger weer verwachten, Voorts verklappen wij hier nog één idee: hiervoor is nodig: een flink blik, een collectebus voor ziekenauto en nee méér verklappen wij niet. P.S. Dit idee komt niét uit onze koker en kan niet zonder meer worden verwe zenlijkt: de voorzitter van „Folklore" vermeldt echter gaarne de (gebruikelijke) voorwaarden. OPELS EN CHEVROLETS Dros' Ingenieursbureau en Autocen trale is aangesteld als sub-dealer voor geheel Texel van de Opel en Chevrolet- produkten. Zie adv. BROMFIETS BLEEF WEG De 15-jarige v.d. K. huurde zondag te Oosterend een bromfiets, maar bracht het voertuig niet op de afgesproken dag terug. De verhuurder stelde de politie hiervan in kennis. Het bleek, dat v.d. K. een botsing met een voetganger had ver oorzaakt, waarbij de bromfiets defect was geraakt. Hij durfde de brommer toen niet meer terug te brengen en de poneerde hem in de duinen. Voorts bleek, dat hij al meer moeilijk heden bij de huur van een bromfiets had veroorzaakt, zodat verhuurder nr. 1 hem niet meer van dienst wilde zijn. Aan verhuurder nr. 2 had hij nu een valse naam opgegeven. UITVOERINGEN LANDBOUWSCHOOL Door de Vereniging van Oudleerlin gen der Lagere Landbouwschool zal op vrijdag 18 en zaterdag 26 januari in „De Oranjeboom" worden opgevoerd het to neelspel „Het Geluksland". BOUWVERGUNNINGEN De heer D. Blom, Oudeschild 78, bouw van een woonhuis aan de Singel; De heer C. Roeper Czn., Westerweg B 139, bouw van een garage voor landbouw machines aan de Waalenburgerdijk. VERGADERING CROCUSKWEKERS Ons wordt medegedeeld, dat de ver gadering voor crocuskwekers ook is bedoeld voor niet-leden. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vrijdag a.s. 's middags om half 4, be vestiging en inzegening van huwelijk. zij het dat de winter er langer duurt, vooral in het (hogere) westen. In het oostelijk deel houdt de winter het niet langer dan 3 tot 4 maanden vol, maar in het weten laat de lente een half jaar op zich wachten. De zomer kan daar echter bijzonder heet zijn. Het uiterste westen daarentegen, het gebied van Vancouver, is mild en doet aan de Riviëra denken. Gevraagd werd verder of ongehuwde dames emigreren naar Canada kan wor den aangeraden. Antwoord: Zeker en wie hier niet aan de man kunnen komen, maken daar een goeie kans in de huwe- liiksboot te raken, want het aantal man nen is groter dan het aantal vrouwen. Een emigrant vertelde b.v., dat hij bin nen twee jaar al zijn (zes) dochters kwijt geraakt was. Het kostgeld bedraagt er 15-20 dollar. Niet veel als men rekent, dat een jonge man er gauw 60 dollar per week ver dient. Wie zelf een boerenbedrijfje willen gaan stichten dienen toch eerst een paar jaar als knecht werkzaam te zijn opdat men het land, zijn mogelijkheden en zijn moeilijkheden heeft leren onderkennen. Er was een boer uit de Haarlemmermeer, die met 17.000 een bedrijfje kocht. Hij wilde nl. meteen als eigen baas starten, omdat hij al 25 jaar lang in Nederland zelfstandig was geweest. Hij kreeg als new comer echter meteen zulke tikken, dat hij momenteel als knecht werkzaam is. Een bedrijf moet er zeker 130 ha. groot zijn wil het redelijk geëxploiteerd kunnen worden. Men doet goed om di verse produkten te verbouwen en wel met het oog op de afzetmogelijkheden, die zeer wisselvalig kunnen zijn. Hier door kan men de financiële risico's tot een minimum beperken. De grote Canadese boeren doen dat weliswaar niet, maar die houden bij voorbaat reeds rekening met de kans op misoogsten en het niet kunnen verkopen. Spreker merkte op, dat de emigrant door de Canadese overheid op allerlei gebied grondig wordt ingelicht, maar diezelfde overheid staat beslist minder achter hem dan hij dat in Nederland ge wend was. Er wordt in Canada nl. meer zelfstandigheid vereist dan hier. De afzet van de landbouwprodukten is, zoals gezegd, wisselvallig. De moeilijk heden van 1954 en 1955 zijn echter weer overwonnen en met de afzet schijnt het thans weer beter te gaan. De enorme graanproduktie is dan ook in staat om miljoenen niet-Canadezen te voorzien. Na de causerie volgde de vertoning van diverse interessante kleurenfilms, die het gesproken woord nog weer ver duidelijkten, zodat de heer Stoepker aan het slot van de avond terecht van een zeer geslaagde bijeenkomst kon gewagen. OUWE SUNDERKLAAS IN DE KOOG Men verzoekt ons mede te delen, dat ook te De Koog voor de spelers weer prijzen beschikbaar gesteld zijn. De Koger Oranjevereniging zal zich ook dit jaar weer gaarne met de beoorde ling belasten en zal daartoe door het ge hele dorp wandelen. Om zes uur worden de kleine sunderklazen in het jeugdhuis verwacht en om 10 uur wil de jury graag de volwassenen in hotel „De Toekomst" ontmoeten. Er zijn weer prijzen voor en kelingen, paren en groepen. OOSTEREND ZAG FILMS De heer W. Renout heeft in „Het Wa pen van Amsterdam" zaterdag veel suc ces geoogst met zijn films over Italië, Zwitserland, Oosterend en „de rest van Tessel". „Het verslag komt in volgend num mer", zo bericht onze correspondent. „Kan het niet wat eerder?" zo vroegen wij naarstiglijk. „Nee.want wij hadden gisteravond visite!" Zo reilen en zeilen wij op Texel! OPENING FORD-GARAGE VERVROEGD De nieuwe Ford-garage van de Ford- dealer Jan Bruijn zal niet op vrijdag 14 december worden geopend, maar reeds op donderdag 13 december, morgen dus BEKENDMAKING Tot op heden ontvingen wij een groot aantal verzoeken om vergunning tot het houden van een collecte ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen op 12 de cember a.s., terwijl ook enige collecte- aanvragen voor andere doelen werden ingediend. Teneinde een doorkruising van eerst genoemde collecten te voorkomen, heb ben wij besloten slechts hiervoor toe stemming te willen verlenen, zodat op alle andere verzoeken een afwijzende beslissing zal worden genomen. Texel, 10 december 1956. Burgemeester en wethouders van Texel, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer VERBETERING PLAATSKAARTENBUREAUS De N.V. TESO heeft op het Oudeschil der Havenplein een verbeterd plaats kaartenbureau laten plaatsen. Het is een flink gebouwtje van 5 bij 4. Veel glas en goede verwarming, zodat een belangrijk bezwaar is komen te vervallen. Aan Den Helder, en nu wat dichter bij de aanlegsteiger, is men thans eveneens bezig met de bouw van een beter plaats kaartenbureau met een goederen opslag plaatsje annex, afmetingen 11 bij 5 m. POSTZEGELNIEUYVS Maandag 17 december houden we in Hotel „De Graaf" onze 3e ruilavond in dit seizoen. De vorige clubavond was de opkomst van de leden niet zo groot als we gewend zijn. Door de aanwezigen werd echter druk geruild en vele zegels verwisselden van eigenaar. Binnenkort zullen in Nieuw Guinea en de Ned. An tillen nieuwe zegels worden uitgegeven, welke a.s. maandag besteld kunnen wor den. Willen de leden, die hun contributie voor het jaar 1956-1957 nog niet hebben voldaan, dit deze maand nog even in orde brengen? DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 7 december 1956: Jeugd: M. Stam-P. Bruin 02 I Moerbeek-J. v.d. Bout 20 W. Laan-J. Moerbeek 02 H. Verstege-J. A. v.d. Slikke 20 T. Verheije-J. Vonk 02 A.: J. Hooijberg-S. Bakker 20 W. A. v. Zeijlen-C. Meedendorp 11 S. Ros-S. v. Heerwaarden 11 B.: Jb. Koorn-A. v.d. Slikke 02 J. P. Stam-J. J. de Beurs 11 A. Vinke-P. Keijser Dzn. 20 C. P. Burger-C. v.d. Werf 02 Jo Schoo-P. W. Kooi 20 C.: J. J. Lafeber-F. v. Sambeek 02 C. Vinke-J. Hillen 20 R. Zijm-J. Koorn 20 J. A. v. Enst-J. Wietsma 20 J. Wietsma-J. A. v. Enst 02 Andijk 1-Texel 1: A. Grooteman-C. Dijker 11 P. Burger-S. v. Heerwaarden 11 J Groot-S. Ros 20 T. Mantel-C. v. Heerwaarden 02 W. Klinger-J. Hooijberg 20 J. A. Groot-W. A. v. Zeijlen 20 B. Vriend-S. Bakker 02 D. Akkerman-C. Meedendorp 02 H. Klinger-G. Dros 20 T. Zwier-J. J. de Beurs 20 12—8 J. v.d. Bout lijkt bij de jeugd de kluts wat te zijn kwijtgeraakt door enkele op volgende nederlagen. Maar ja, ook ver liezen moet je leren in de damsport. In A. bracht de partij S. Ros-S. van Heerwaarden betrekkelijk weinig span ningen. W. A. van Zeijlen wist met een schijf winst toch geen zege te behalen, terwijl J. Hooijberg ogenschijnlijk in de mindere stand, zwart voor het feit stelde, dat het juiste tempo ontbrak, waardoor de partij een geheel andere wending kreeg. P. W. Kooi is dan deze week gestrui keld en wel tegen Jo Schoo, die hiermee ook weer tot zijn naaste volgers behoort. In C ging de partij R. Zijm-J. Koorn lang gelijk op, maar het uiteindelijke re sultaat bracht R. Zijm toch weer steviger op de bovenste plaats. Met onze nederlaag tegen Ons Genoe gen uit Andijk hebben we ook de tweede plaats in de le klasse verspeeld. Hoewel nog niet alle uitslagen bekend zijn, zal het wel zo aflopen, dat Zijpe met 9 pnt. uit 5 partijen met de eer gaat strijken. Andijk bracht het tot 7 punten en Texel tot 6. Schagen, HDC 2 en Winkel vormen dan waarschijnlijk in deze volgorde de staartgroep. Degenen die nog iets te vorderen hebben van of te betalen aan de erven A. Eelman, Schildereind 73, Den Burg gelieven dat voor 19 dec. 1956 inte dienen. Nadien wordt door de erven niets meer betaald A Eelman-Gieles Voor Familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant Voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden zeg. gen we, ook namens we. derzijdse ouders onze har. telijke dank L. v. Bekkum C. v. Bekkum-Dekker MARTIEN BAKKER Voor de vele bewijze, van deelname in het vei. lies van mijn beste ma, de heer P. A. DE RODE betuig ik mijn hartelijke dank. J. de Rode-Rooker Den Burg, Texel, dec. DEN BURG TEXEL (In Uw belang!) Üw kiftideren zijn veilig in het verkeer als ze de verkeersregels kennen. Daarom geeft bet „Verbond" een wedstrijdalbum uit, waarin Uw kinderen leuke verkeersplaatjes kunnen plakken. Zo leren ze spelenderwijs hoe ze zich in het verkeer beschermen kunnerW! Het Verkeersalbum volgeplakt getoond wordt door de Sparkruidenier beloond met: twee 20 cents chocolade repen smaak naar keuze) GRATIS! A Ziel U dit op de ruit, dan bent U veilig uit! 1 pak Persil 1 grote bus Ata voor. 87 cent waarbij Veilig Verkeerplaatjes nrs. 40 en 41 250 gram ovenverse Kerstkransjes voor62 cent waarbij Veilig Verkeerplaafjes nrs. 42 en 43 1 pak Honig's bakmeel 2 pakjes Honig's groentesoep, samen 121 cent waarbij Veilig Verkeerplaat,ies nrs. 44 en 45 200 gram van Melle's Kersttips voor 70 cent waarbij Veilig Verkeerplaatfes nrs. 46 en 47 UW SPAR KRUIDENIER - UW VEIUG VERKEER KRUIDENIER

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2