P T, Pimba de negerjongen WACHTEN „Hou je rommel bij je" „DRIE VROUWEN" duurt altijd lang S.V. Texel Uitslagen van zondag: JVC-BKC 1—3; Succes-VZV 1—0; Gras- hoppers-Texel 40; Watervogels- RKAFC 3—5; DTS-WGW 3—0. VZV 2-Texel 2 2—4. Adsp. Texel a-HRC a 11; Texel c- HRC e 4—0. Handbal dames: Texel 1-Olympia 52. Texel heeft in de uitwedstrijd tegen Grashoppers weinig geluk gehad en op nieuw bleef onze aanval onmachtig om de goede kansen te benutten. Tot de rust ging het goed en kreeg T. enige fraaie kansen. Ruud's zuiver op laag gekopte voorzet bleef voor de doel lijn in de modder steken, terwijl een pri ma kogel van Cees de lat trof. Tot de rust en tegenwind bleef het 00. Spoedig na de hervatting kreeg Gr. 2 geluksgoals, die hoofdzakelijk door het toevallig afspringen en van richting ver anderen in het doel belandden. Nog 2 maal wist Gr. de roos te treffen en moest Texel ontmoedigd huiswaarts keren. Voor de elftalcommissie een moeilijk probleem. Texel 2 maakte weer een goede beurt door met 42 te winnen. Dat geeft weer moed. Texel a verspeelde een mooie kans op de overwinning en mocht zich, ondanks haar overwicht nog gelukkig prijzen met dit magere gelijke spel. Dat H. met de beste bedoelingen start te was spoedig te zien. Aanvankelijk ging het in onze verdediging onzeker, waarvan de pittige voorhoede van H. gebruik trachtte te maken. Het gelukte hen spoedig uit een aanval van rechts dat besloten werd met een fraai onhoud baar schot. De T.-aanvallen, hoe talrijk ook, liepen door kort en pingelspel in de verdediging en de keeper vast. Niek gaf keer op keer goed voor het doel, maar niemand profiteerde daarvan en met de rust keken ze nog tegen de 10 achterstand aan. Direkt in de 2e helft zorgt Niek voor de gelijkmaker, waarna Texel het H-doel min of meer belegerde, maar doelpunten bleven uit. Aan schieten dacht men niet meer, waarna tenslotte Dick 't van verre probeerde, maar niets gelukte en dus bleef het 11. De leiding door Niek Ran was prima. Texel c-HRC e was een aardige wed strijd, waarbij T. wel het beste spel le verde. Aardige combinaties tussen Rob en Hans. Ook keurige pasjes van Henk, terwijl Teun de verdediging dirigeerde. De HRC-jongens, wat groter, probeer den het stevig maar T. nam de leiding na een pittige aanval over links: de keeper liet de bal los, waarna Henk on houdbaar inschoot. Tot de rust bleef het 1—0. In de 2e helft liep het beter en regel matig werd de stand tot 40 opgevoerd. Zodoende hebben jullie de kop stevig genomen. Best, jongens! Onze dames hebben het weer keurig gedaan door met 52 van Olympia te winnen. Hierdoor is de positie op de ranglijst aardig verbeterd. Training. Woensdagavond trainen al leen de adspiranten. Senioren en dames handbal niet, in verband met de Ouwe Sunderklaasviering. A.s. zondag: Texel-Schagen; Texel 2 is vrij; Texel a-Schagen a; Oosterend b- Texel b; Texel c is vrij. Hierna volgt-voor de adspiranten een vakantie tot begin februari. OPKLEDEN OP VLIELAND De Texelaars noemen het ouwe sun- derklaas, maar op Vlieland heet dit fes tijn „opkleden". Onze noorderburen vie ren dit feest op 5 december en als wij nagaan, dat Vlieland maar een handje vol bewoners telt, blijkt, dat het opkle den daar door iedereen meegevierd wordt. De Harlinger Courant meldt na melijk, dat er rond tachtig sunderklazen waren. Een bekend Rotterdams advocaat, wiens moeder Vlielandse was, deed zelfs mee. De jongste deelnemer was ongeveer een jaar of acht, de oudste liep tegen de negentig. Vele deelnemers doorstonden ook dit jaar weer de vuurproef, d.w.z. ze werden niet herkend op hun rond gang langs de huizen, waarbij ze op ro kerij, koffie, thee, wijn, sterke drank etc. worden onthaald. Het is n.l. de kunst om zich zodanig te kleden en te gedragen dat men niet herkend wordt. Het aantal personen dat iets uitbeeldt was dit jaar geringer dan vorige jaren. Bijzonder ori gineel was het optreden van Johnny Jordaan en Zwarte Riek met het beken de nummer: M'n wiegje was een stijfsel- kistje". Het schaap Veronica getuigde van veel fantasie evenals de pindaman, die een costuum droeg, dat geheel met pinda's was benaaid. Voortreffelijk was de A.N.W.B. paddestoel, zoals men die langs de wegen (en ook op Vlieland) vindt, voorzien van nummer en kilome ter-aanduidingen. Neptunes was met twee helpers, die het scheermes en de scheerzeep han teerden present. Een A.N.W.B. wegenwachter propa geerde met mist groot licht te voeren. Voorts waren er o.a. een varken, een zwarte kat, redders, een marsman, beel dige danseresjes, een fantastische bedel monnik, jutters, narren, een melker en melkmeisje enz. Een tweetal brandweerlieden - altijd paraat - demonstreerden hoe de nieuwe uniformen van de Vlielandse brandweer wel zouden kunnen worden. Medelijden zou men krijgen met een oude opoe en opa, die hun hele leven voor hun kin dertjes hadden gesjouwd. Een kok, een serveerster en een werkster boden zich aan; volgens aankondiging waren ze voorzien van goede getuigschriften en overal wegens diefstal weggejaagd. De draagster van het costuum „vrouwe- schoon" had heel wat tijd aan het maken er van besteed; het was geheel benaaid met advertenties (met afbeeldingen) van schoonheidsprodukten en preparaten. Dit geldt ook voor degene, die uitbeeldde: „Proost" het costuum was n.l. benaaid met talloze advertenties van wijnen en dranken. Shell Butagas had een goede propaganda voor haar flessengas, dat voor verlichting, verwarming en koken uitstekende diensten bewijst. Roodkapje, de heks en een kabouter waren leuke verschijningen. En zo waren er nog ve len. Bij het démasqué, dat om half elf in Bruins bioscoopzaal werd gehouden, was het overvol. Talrijk waren de kreten van verbazing, die werden geuit dat vrien den of bekenden achter een bepaald mombakkes hadden schuilgegaan. Tot diep in de nacht bleef men bijeen; het was weer eens echt ouderwets gezellig! TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 10 december 1956: 2 koeien 650800; 6 pinken 475525; 35 biggen 5065; 10 nuchtere kalveren 45—60. Vroeger - tegenwoordig gebeurt dat natuurlijk niet meer - vroeger kwam het wel voor, dat wij elkaar in de school met propjes papier bekogelden als meester in z'n krantje verdiept was. Soms lukte het om de afzender van het projectiel met eigen wapenen terug te slaan. Er stond dan op het briefje „Hou je rommel bij je". Wij dachten hieraan toen in de vorige raadsvergadering gesproken werd over de plannen van de gemeente Den Helder om het huisvuil en wat dies meer zij niet meer in zee, maar in de duinen te storten. Van onze kant: Hoera, want dat vuil wordt niet door de zee geaccepteerd: de golven dragen het naar de Texelse kust, zodat ons ongerepte strand door het Helderse huisvuil ontsierd wordt. Het nieuwe plan wil er bij ons wel in, want de nieuwe stortplaats - de Helderse Donkere Duinen - ligt buiten bereik van de zee en zodoende zal ons eigen Texelse strand straks schoner en mooier dan voorheen kunnen worden. Sinds jaar en dag'werd het Helderse huisvuil op zee gestort. En toch schijnt ook de voorgenomen manier van huis vuil verwijdering niet afdoende te zijn, gezien het epistel in het jaarverslag van de contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming. Daar staat namelijk het volgende: Onze Commissie wordt, zoals wij ook wel in vorige jaarverslagen hebben ge schreven, gekend in alle voorgenomen werken in de provincie Noordholland, waarvoor de z.g. meldingsplicht geldt. In dit verband brachten wij advies uit over het plan van de gemeente Den Helder, de vuilstorting in zee te beëindigen en een duinvallei bezuiden de z.g. Donkere Duinen voor vuilstortplaats te gebruiken. Ondanks oppositie van in Den Helder werkzame biologen, die zich over deze zaak met ons in verbinding stelden, werd het besluit van de gemeente doorgezet en zal dus een nieuwe vuilstorting wor den toegevoegd aan de vele, die op voor het landschapschoon vaak vitale plekken hun ontsierende werking uitoefenen. Onze vraag is, wat deze Commissie dan eigenlijk wél wil. Het huisvuil moet toch èrgens heen? BOYSVELD WORDT BESCHUT Het Boysveld mag dan niet bijzonder dicht bij het zonnetje liggen, toch kan het ook daar bij felle noordenwind ge ducht koud zijn en zullen de toeschou wers de spelers wel eens benijden, want die kunnen, als de wedstrijd tenminste een beetje op en neer wil golven, de warmte er altijd wel inhouden. Het be stuur van de Boys heeft destijds rondom het veld een haag dennenboompjes ge plant, maar die groeien nu niet beplaald als kool: er zit weinig schot in en wij hebben zo'n stil vermoeden, dat de ach terkleinkinderen van Schrama en Witte eerste de volle luwte van de dennetjes zullen kunnen genieten. Maar zolang "behoeven wij de wind kracht en -kou niet te trotseren: mo menteel is men in het kader van de landschapsverfraaiing, een der bemoei ingen van de ruilverkavelaars, bezig met het planten van loofhout ten noorden van het voetbalveld en wij mogen rustig aannemen, dat dit loofhout spoedig de groei zal hebben. 4. In minder dan geen tijd heeft de slang zich om het lichaam van de aap geslin gerd. Weer klinkt die rauwe kreet door het stille woud en de aap doet een po ging om aan de greep van de slang te ontkomen. Maar het schijnt niet te luk ken; de aap kan zich bijna niet meer be wegen. Met inspanning van al haar krachten probeert zij het slangenlijf van zich af te drukken. Het schijnt dat de slang verslapt en de aap krijgt lucht. Zij hijgt en steunt of zij zwaar gewond is. Maar dan trekt de slang zich weer vaster om zijn prooi. Dol van woede en angst, wringt de gorilla zich in allerlei bochten. Zij ziet kans met haar klauw de kop van de slang te omknellen. Als een tang grijpt haar hand krampachtig in het slangenvlees. Zou de slang het nu opgeven? Vol spanning ziet Pimba toe, hoe de dieren vechten voor hun leven. Stel je eens voor, denkt Pimba, als de slang het zou winnen en de moederaap zou ge dood worden! Wat zou er dan van het kleine aapje terecht komen? Het zit nog steeds op de boomtak en zijn verwon derde oogjes turen onafgebroken naar 't gevecht, dat minutenlang duurt. (Wordt vervolg). FEUILLETON door W. KERREMANS 36. Marien besloot tot de sprong. Hij koos Moor, het paard dat hem het best kende en zeer met hem vertrouwd was. „Zet U vast jonker", sprak hij gebie dend. „Ik zal proberen op Moor te springen". Hij greep Charles bij de schouder, zette een voet op de schuine plank, waartegen de voeten van de koetsier moeten rusten en richtte zich op. „Moor", riep hij hard en met vaste stem, „Moor pas op, hoor! Moor vast!" Hij zette zich af en sprong. Met een smak kwam hij neer, viel voorover op het rennende paard, maar kon een ko peren leidseloog op het spanschoft grij pen, spreidde zijn benen stevig om het paard en zat. Het dier steigerde even door de plotselinge last, die op hem was neergekomen, maar reeds had Venkel de leidsels van het paard en dat er naast gegrepen en trok die geleidelijk aan. Voortdurend pratend tegen het voor span op beheerste en kalme toon be proefde hij nu de over de grond slepende leidsels te grijpen, maar kon daar niet bij reiken. „Braaf Gipsy, braaf Hans", riep hij, „Kalm aan, jongens, stil aan. Allo allo, zachtjes wat hè, Braaaaf". Onderwijl bukte hij zich naar de neer hangende riem die hij in zijn bezit moest krijgen om de nog steeds voortjagende paarden te kunnen bedwingen. Hij moest iets hebben om er bij te kunnen komen, een stok Hij stak zijn arm naar achteren en riep naar Charles: „De zweep, vlug". Charles zat met een doodsbleek ge zicht op de bok, één hand vastgeklemd om de lage leuning en met de andere werktuigelijk de zweep omknellend. Op de roep van Venkel dacht hij er een ogenblik aan te weigeren gehoor te ge ven aan zo'n bevelende toon van die man, maar de trots werd snel verdre ven door zijn angst en zich iets voor overbuigend gaf hij de zweep over. Venkel boog zich dieper zijwaarts en trachtte de lederen riem met het dunne eind van de zweep op te vissen, maar dat lukte niet en onder voordurend praten tegen de paarden pakte hij het koord van de zweep, liet het om de stok draaien en hield het vast. Nu was de zweepstok ook aan het dunne eind wat steviger en na vele vergeefse pogingen kon hij op een ogenblik een stukje van de leidsels beetpakken. De zweep liet hij vallen en nu hij de twee leidsels in zijn handen had, kreeg hij hoop op een goede afloop. Heel voorzichtig en met langzza- me overgang haalde hij de leidsels van het voorspan in en trok ze meer en meer aan. „Goed zo, brave paardjes! Heel goed! Kalm maar, kerels. Allo Hansje niet zo driftig hè! Stappen paardjes, stappen!" Het gelukte. De paarden kwamen tot zich zelf en deden wat de vertrouwde stem en de bekende handen van hen ver langden. De draf werd korter, trager en weldra stapten de paarden, waarna Ven kel ze tot stilstand bracht. Charles liep naar het portier, maar dat werd reeds geopend en de twee passa giers stapten uit. Jeanne ging naar Ven kel, die reeds van zijn rijdier was ge sprongen en de paarden bij het hoofd stel vasthield. „O, mijnheer Venkel, hoe dank ik U. U hebt ons van de dood gered". „Wel neen, freule, zo erg was het niet" lachte Venkel. „Het was een dodensprong van U. Ik zou nooit gedacht hebben, dat het moge lijk was, zoiets te doen". „Het was een machtig kranig stukje, Venkel", voegde Govert er prijzend bij. Charles begreep, dat het niet mooi zou zijn als hij zweeg en hij herhaalde daar om een beetje onwillig: „Ja ja, heel kranig". „Kranig", riep Jeanne verontwaar digd, „is dat een woord voor zo iets? Het was veel meer, een wonder. Geen enkele circusartist zou het U nadoen". Venkel werd verlegen onder de lof en klopte de paarden op de hals. Daar schoot hem een gelukkige gedachte te binnen. „Heeft een van de heren misschien wat klontjes bij zich of tabak. Hans is dol op tabak!" Ja, Charles had er aan gedacht en klontjes meegebracht om de paarden te belonen, als hij ze zou hebben gereden en thuisgebracht. Ze kregen alle de ge liefde versnaperingen en kwamen daar door geheel in rust en in betere luim. „Wat doen we nu?", vroeg Charles verlegen. PUBLIKATIE VAN REEDS VASTGESTELDE DATA VOOR UITVOERINGEN, VERGADERINGEN December. Di. 18 dec. Den Burg, adventsavond Bond van Plattelandsvrouwen. Di. 18 dec., Den Burg, Kerstavond R.K. Vrouwenver., afd. Gilde. Do. 20 dec., Den Burg, adventsavond Doopsgezinde Zusterkringen op Texel. Do. 20 dec., Den Burg, adventsavond oudleerlingen landbouw- en landbouw- huishoudschool. Vr. 28 dec., Den Burg, optreden gezel schap Adri van Oorschot voor Vervoers- pers. Afd. Texel. Za. 29 dec., Eierland, filmvertoning „Het geluk v. d. nieuwe wereldmaatschappij" Januari 1957. Vr. 4 jan. Den Burg: 't Nut, voorstelling door het marionettentheater van Bert Brugmans. Ma. 7 jan. Den Hoorn, filmavond Ned. Blindenbond. Di. 8 jan., Den Burg, oogstdankdienst L.T.B. Di. 8 jan. Den Burg, propaganda-kunst- avond Ned. Blindenbond. Wo. 9 jan., Den Burg, contactavond van gezamenlijke landbouwcoöperaties. Wo. 9 jan. Den Hoorn, filmavond Ned. Blindenbond. Do. 10 jan. Oudeschild, filmavond Ned. Blindenbond. Vr. 11 jan., Den Burg, bootrevue. Vr. 11 jan., Den Hoorn, uitvoering fan farekorps D.E.K. Vr. 11 jan., De Koog, filmavond Ned. Blindenbond. Za. 12 jan., Den Burg, bootrevue. Za. 12 jan., Den Burg, feestavond paar densportvereniging. Za. 12 jan., Den Hoorn, uitvoering fan farekorps D.E.K. Za. 12 jan., De Cocksdorp, Toneelvoor stelling door SVC. Wo. 16 jan., Den Burg, voorlichtings avond Koopmans meelfabrieken. Vr. 18 jan., Den Burg, Toneeluitvoering ver. oudleerlingen Landbouwschool. Za. 26 jan., Den Burg, Toneeluitvoering ver. oudleerlingen Landbouwschool. Wo. 30 jan., Den Burg, Texels jeugd musiceert o.l.v. Jn. Visser. Februari. Vr. 1 febr., Den Burg, Uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. Do. 7 febr. Den Burg, Filmmiddag en -avond Bestuurdersbond NVV. Za. 9 febr., Den Burg, Uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. Za. 16 febr., Den Burg, toneelvoorstel ling St. Jan. Za. 23 febr., Den Burg, gymnastiekuit- voering GVT. Maart. Za. 2 maart, Den Burg, toneeluitvoering „Het Masker". Wo. 6 maart, Bindingsavond VPRO met Benny Vreden. Ma. 11 maart, Den Burg, Sparavond. Di. 12 maart, Den Burg, Sparavond. Vr. 15 maart, Den Burg, Revue door de afd. Texel van de Plattelandsvrouwen. Vr. 22 maart, Den Burg, bijeenkomst bond van Plattelandsvrouwen. Za. 23 maart, viering 25-jarig bestaan Bestuurdersbond NVV. Za. 23 maart, Oosterend, lezing over scheepsbouw i.v.m. vissersvaartuigen. April. Di. 30 april, Den Burg, bijeenkomst afd. Texel van de Plattelandsvrouwen. Di. 30 april, Den Burg, Jeugdtoneeluit voering „Het Masker". Mei. Wo. 1 mei, Den Burg, viering 1 mei-feest Vr. 3 mei, Den Burg, jeugd- en avond concert Ned. Kamerkoor. Men wordt verzocht wijzigingen en aanvullingen van deze lijst zo spoedig mogelijk door te geven. Dit kan schrifte lijk of telefonisch (tel. Den Burg 21 of 300) gebeuren. Voor schriftelijke opga ven zijn kosteloos kaarten verkrijgbaar bij de secretaris van de culturele raad, p.a. raadhuis, Den Burg. (in een rij voor het loket) Haalt daarom uw plaatsbewijzen voor boot en trein in voorverkoop bij de V.V.V. S.V. De Koog De Koog 2 leed zondag een gevoelige 60 nederlaag tegen ZDH 2. Vier reset- ves schijnt nog niet voldoende te zij^ daar we evengoed maar met negen man in het veld kwamen. Zullen we de uit. voering de schuld maar geven? De adsp. hebben het weer goed daan, daar met 82 van Oosterend b gewonnen werd. De Welpen speelden met 11 gelijk. De Koog 1 ontvangt zondag Zeemacht om 1,30 uur. De Koog 2 speelt om twaall uur uit tegen Tex. Boys 2. De adsp. spe- 'Jitgc len zaterdagmiddag om 3 uur thuis tegen Oosterend a. DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig van 25 nov. 1956 t.m. 28 febr. 195 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 12.10 14.55 18.10 Van Den Helder: 6.30 10.45 13.25 16.25 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18, Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19.35 )en BRIDGEN Uitslag 6de competitiewedstrijd: A.: 1. mej. Van Heerwaarden-v. Lenten 2. Echtpaar Jouwersma 3. mevr. Keijser-Bruin 4. Roeper-v.d. Werf 5. Backer-Broekman 6. Dam-Dros 7. Bakker-Brücher 8. mevr. De Graaf-Blom B.: IV2. Echtpaar v.d. Heerik 58.79°/o 4) IV2. Van Dam-Raven 58.79% 6) 3%. Bos-Gieze 54.17% i( 7) 3V2. Mantje-Veenema 54.17% 3) 5. mej. Hattuma-Kok 51.39% (14) 6. Echtpaar Pelgrim 49.53% (17) 7. Echtpaar Boerma 48.15% (12)v 8. Echtpaar Bakker 45.37% jll 9. Echtpaar Beemsterboer 43.05% (15) 10. mevr. Wonder-Stolk 36.57% Volgende drive woensdag 19 december 8 uur. II i'erk] ;en 1 nenc Prin< jen 1 Kar 12de haar waar leger voltr lezer Hi 61.90% (10) 58.33% 54.17% lj 49.40% 8) 47.62% (13) mnd 44.64% (11) ogen 42.26% (16) kend 41.67% gevli klaa: 1956 gebe veel die Er wat FILMNIEUWS „DE VROUW IN HET VENSTER' Professor Wanley speelt de hoofdrol. Hij wordt door een schone vrouw verleid en komt daarbij in dusdanige moeilijk heden, dat de politie er aan te pas komt Een verhaal, dat de bioscoopbezoeker van begin tot eind boeit. Knappe opna metechniek, verrassende vondsten. Op meesterlijke wijze zette regisseur Fritz Lang deze historie in elkaar. „HET BATALJON DER GEDOEMDEN" Een film over het Vreemdelingenle gioen, over de eenzaamheid en het ver schrikkelijke leven van de legionairs. Hier wordt de strijd verfilmd tussen een eerzuchtige Arabische imperator in de dop, die met een grote overmacht een aanval onderneemt op een eenzame woest ij npost. De verdediging van het ford is in han den van een moedige Amerikaanse kapi tein, die volop gelegenheid krijgt zijn bijnaam „de Hamer" alle recht te doen wedervaren. Na afwisselende strijd, waarin de zuster van de Arabische com mandant zowel het strategisch als het amoureus knooppunt vormt, blijven de legionairs overwinnaar en is de toe schouwer een filmervaring rijker, die hem als hij niet te zeer hecht aan stren ge logica, een gezellige ontspanning be zorgt. Nederlands nieuws O.a.: Ijsvermaak in de herfst; Hon gaarse vluchtelingen defileren voor H.M. de Koningin; 500.000ste woning na de bevrijding gereedgekomen; wedstrijden van de Olympische zwemploeg in Vlaar- dingen; Het zondagsrijverbod. Wereldnieuws Suez: UNO-troepen in Port Said ont vangen; Schepen bergen in het kanaal, Luchtinspectie van Port Said; Italiaanse kolonie verlaat Egypte; Landmijnen wor den door Britse specialisten geruimd, Ben Goerion bezoekt de troepen bij Gaza; Egyptische krijgsgevangenen Israël; Russisch-Poolse overeenkomst te Moskou; Een verkeersbrug in Caracas ingestort; Italiaans verkeersvliegtuig verongelukt te Orly; Haile Selassie be zoekt Hiro-Hito; Het verkeer in Parijs lijdt onder benzinetekort; De vlucht: De Russen schenden Hongarije's grenzen. Jeanne redde met tact de situatie. Zij wilde niet zeggen, dat ze zich niet meer toevertrouwde aan hem, maar nog min der, dat hij weer de paarden zou mennen. „Kom Charles", zei ze, „jij bent na tuurlijk ook verschrikt. Ga jij met ons mee binnenzitten en vertel ons dan eens precies hoe alles is gebeurd. We hebben het van de koets uit niet zo goed kunnen waarnemen. Mijnheer Venkel, wat denkt U, zou het gaan of zullen we liever te voet terugkeren?" „Ik zie er niet het minste gevaar meer in freule. De paarden zijn weer kalm en willig en zij zijn dat kuurtje al weer vergeten". „Vooruit dan maar jongens", vervolg de Jeanne opgewekt. „Stap in, dan kun nen we dit avontuur eens rustig gaan uitpraten". „Waar wilt U heen?" vroeg Venkel. „Rij maar over de Koekoeksweg naar kasteel en na een verblijf daar van bijna kalme gang en houd ze in de hand". Hij zag gelukkig niet het spotlachje van Jeanne en Govert. Venkel klom op de bok, de anderen stegen in het rijtuig en de paarden wer den aangezet. Eerst een eind in stap, daarna in kalme draf reden ze naar het kasteel en na een verblijf daar van bijna een uur werd de terugweg aanvaard. Nu liet Venkel de paarden sneller draven, zo snel zelfs, dat Charles zich verplicht gevoelde tegen het venster te kloppen en met een gebaar Venkel aan te geven, langzamer te rijden. Venkel wilde geen bravourstukje uit halen door in draf het hek binnen te stuiven, maar nam die bocht stapvoets en kwam in een zacht drafje voor het buitenverblijf. De paarden werden uitgespannen, af gedroogd en verzorgd en toen Venkel die avond op een bank bij de stal zat te lezen, zag hij Van Deurne, vergezeld van Jeanne, op zich afkomen. „Zo Venkel", zei de plechtige ge tuige, „we hebben gehoord van je mooie sprong en de freule. Hij stopte even. Hij had in gedachten om te zeggen dat de freule hem er toe gebracht had, Venkel te komen danken, maar hij zag in, dat het niet met zijn waardigheid zou stroken, iets te doen in opdracht van een ander en dus ging hij voort: de freule en ik willen je dank komen zeggen voor je flink ingrijpen op een zo gevaarlijk schijnend ogenblik. Ik moet zeggen, je hebt je heel kranig ge houden. Je hebt het enige gedaan, wal mogelijk was". „Neen oom, niet wat mogelijk was, maar wat eigenlijk voor ieder ander on mogelijk zou zijn geweest. U had er bij moeten zijn. Van de bok af op een hol' lend paard springen...." „De paarden waren niet op hol freule", bracht Venkel in het midden, „Ze liepen wat snel". „Ze waren op hol, zo zeker als wat Vraag het maar aan Govert". „Venkel", vervolgde Van Deurne zijn getuigenis. „Ik wil het bij woorden al leen niet laten. Hier heb je wat om een souvenir te kopen voor dit voorval". (Wordt vervolgd) vers. :e zi twaa ven. h onde vraa H< te w Sunt nieu maa toek vols' boel U kan1 fees' ken den lem; tUSS' de c bels Z< het met sche maq wel rode len" brar O wer maa maa Tex H groc bad) ong. Rus mee er van ded. troo ons den alle ten£ né war de 1 zeer een teer en maa hiel een niet een app D gon de klei zev< lenc mo£ wee IJst trac L wee wat por wai gek sun keli tigs E gen Er ma; stel aan o.a. met doo

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4