Cjroen 'Twartsjexelsin het karL, RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Texel vierde Ouwe Sunderklacis ZENUWRUST De stimulans voor moderne mensen. oog reser. zijn, n man ie uit. d ge- md i leelden smacht twaali P- spe. i tegei, r. 1951 14.55 16.25 JATERDAG 15 DECEMBER 1956 71e JAARGANG No. 7105 TEXELSEWCOURANT litgcrve N.V. v h- Lcmgeveld de Rooi) oekhandel Drukkerij Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm „IK HEB JOU MEER GEZIEN", zo rerklaarde een dagbladjournalist aan en keurig verzorgde dame, zich noe- nende Grace Kelly, echtgenote van de Prins van Monaco. „Grace" gichelde met sen verleidelijke alt en antwoordde toen Kan niet, het is de premiere voor de 12de december". Toch had de journalist haar al eerder gezien: in Monaco zelf, «vaar hij deel mocht uitmaken van het legertje persmensen, dat de huwelijks voltrekking in het Vorstendom voor ons lezers mocht verslaan. Hij had onlangs nog het stof van de '/o (13) zanderige woestijn van Nasser uit de 'o (11) ogen moeten wrijven en, enfin, de schok- kendste reportages waren uit zijn pen gevloeid. Maar.... die Ouwe Sunder- klaas op Texel was hem tot 12 december 1956 half vijf nog een totaal onbekend gebeuren. Hij had er natuurlijk wél al veel over gelezen, maar och, die kranten, die overdrijven zo gauw, niet waar.... En zo kwam een man, die eigenlijk zo «vat alle grote dingen reeds had mogen verslaan, naar ons kleine eilandje. Om zien hoe die Texelaars zich op de twaalfde december zouden gaan uitslo ven. gen: 18,20 19.35 '/o (10) Vo Vo Vo Vo (16) Vo Vo 4) Vo 6) '/o 7) Vo 3) "o (14) Vo (17) Vo (12]v Vo /o (15) Vo j ember R" >fdrol erleid eilijk- komt :oeker opna- Op Fritz DEN" §enle- t ver- >nairs. n een n de een ïzame i han- kapi- t zijn doen strijd, com- het n de toe die stren- g be- vs Hon- H.M. a de rijden rlaar- ont- inaalj aanse wor- jimd; i bij a in ist te racas gtuig be- 3arijs t: De n. voets het l, af- il die t te l van ge- nooie Jiten r toe aken, zijn m in g hij dank n op k. Ik l ge- wat was, on- r bij hol' ule", epen wat zijn i al- een „Verrekt goed", zei hij, ik ben blij dit te hebben meegemaakt. Leuk, dit feest onderling. En daarop meteen de bekende vraag. „Hoe oud is dit feest al?" Hoe oud? Niemand schijnt het (meer) te weten, maar dat onze Texelse Ouwe Sunderklaas nooit verloren gaat is op nieuw bevestigd en wij maken ons hele maal niet meer benauwd ook voor de toekomst. Dit jaar was het bovendien volstrekt niet moeilijk om uit een hele boel dwaze dingen een keuze te doen. U zult - geachte lezers van de over kant - het niet vreemd vinden, dat het feest woensdagavond feitelijk in het te ken van de bootverbindingsmoeilijkhe- den stond, die moeilijkheden draaien al lemaal zo'n beetje rond de krachtmeting tussen de schroef van „De Dageraad" en de onder de waterspiegel verborgen ka bels. Zodoende raakt de boot nogal eens in het dok en een der sunderklazen liep nu met een prachtig (gouden-)jubileumge- schenk in z'n hoofd: een gloednieuwe maquette voor een gloednieuwe route en wel via de sluizen van IJmuiden. „De rode lichtjes kunnen eventueel verval len", merkte hij spottend op, „want die branden toch niet". Ouwe Sunderklaas op Texel: wat een werk hebben velen er weer van ge maakt. Neem nou die prachtig nage maakte boot, een werkstuk om ons Texel's museum mee te verrijken. Het aantal voorstellingen was zeer groot. Er waren hamsteraars, er waren badgasten die ons herinnerden aan de ongelooflijk beroerde zomer, er was een Russin, die een grote koffer met hoedjes meezeulde: allemaal gegapt in Londen; er waren figuren, die ons een oplossing van het zondagsrijverbod aan de hand deden en er was een eenzame, niet te troosten koe; er waren sunderklazen, die ons de nederlaag van West-Europa meld den wegens de diplomatieke flaters, door allerlei staatslieden begaan; er was een tenger ventje vóór en een diktrommetje né de verstrekking van schoolmelk; er waren voorstellingen met betrekking tot de rock 'n roll-uitwassen; er was een zeer verwende sultan met een keur van een harem. In ons democratisch georiën teerde landje werden de dames besmet en ontwaakte de zucht naar vrijheid, maar tot de tanden gewapende dienaars hielden hen keurig in het gelid; er was een complete balletschool, die wij helaas niet hebben kunnen vereeuwigen wegens een door Pluvius uitgeschakelde blits- apparatuur. De jury had het druk. Die drukte be gon feitelijk al kort na het invallen van de duisternis, toen twee turven hoge kleuters het feest openden. Tussen half zeven en half acht heeft de jury de spe lende jeugd bestudeerd en vele prijzen mogen uitdelen. Zeer sympathiek was weer de geste van „De Smulpot" en „Het IJsbeertje", die alle spelende kinderen tracteerden. Later op de avond verslechterde het weer beduidend en soms viel er zoveel water, dat spelers en toeschouwers in portieken, winkels of hotels vluchtten. Er waren er bij, die het bij die ene vlucht gelaten hebben. Waarom ook niet: echte sunderklazen komen overal kijken en de kelners kunnen je vóór elven het pret tigst bedienen, nietwaar. Hier laten wij de voorstellingen vol gen, die door de jury gesignaleerd zijn. Er waren uiteraard nog meer spelers, maar allicht ontglipt een aantal voor stellingen op zo'n wilde avond aan de aandacht. Speciale vermelding verdient o.a. het optreden van de heren veiling meesters, alsmede de groep, die een plei dooi hield voor een ijsbaan. De Sunderklazen Enkelingen: Opoe in pyama; Russin met hoedjes; Biljartclub; de Dood loert; Badgast; Heks; K.I. Koe; Olie Nood (bakfiets); Veiling aan De Waal; Nasser op stalen ros; Kipnerlaan verlicht; Teso Maquette; Kaarten ook bij de VVV; USA-vertegen- woordiger; Haringkar; Schroevenvisser; Anti-hamster; Klappermelk; Rusthuis te duur; Gemeentebegroting; 1000ste amb tenaar. Paren: Twee oude dametjes; Onder de Pomp; De Teso aan de Waterstaatsgalg; Bruids paartje met kinderwagen; Twee (dolle) negers; Teso, het hoogst genoteerd op de beurs; Loopt op Jenever; De Wilt en Co.; Teso pettenmysterie; Motor-Jim; Kwam skeef uut l(er stond'iets anders); Regen boogpaartje; Inhalen van de Sint; Ha remvrouwen; Schroevenventers; Indisch echtpaar. Groepen: Zeerovers; Zoeloe en vrouw; bromfiets op sleeptouw; Tirolers; Nasser (himself); (al weer) schroeven; drie stropers; „De Dageraad", Motor; Speelweide; Actie Goed zo; drie apen; (Nogmaals) Teso; Rock 'n roll; Lien Dreese; Zomer 1956; Schoolmelk; Geleideprojectiel; Harem; I Prins Rainier, Grace en kroost; Uitbrei- ding gemeentelijk meubilair om effi- I ciëntere arbeid te bewerkstelligen: man in hangmat; Uitverkoop. Een actuele noot was ook de aanbieding van het sur plus aan crocus. Zie hier een globale weergave. Een zeer geslaagd Ouwe Sunderklaasfeest dus. DE PRIJSWINNAARS Hier volgen de prijswinnaars van het Ouwe Sunderklaasfeest in Den Burg: I Groepen: 1. Rock 'n Roll (deze groep won vorig jaar als „De Begrafenis van Sint Maarten" eveneens de 1ste prijs); 2. „De Dageraad", keurig nagebootst; 3. Grienende kinderen omdat de Sint niet werd ingehaald. Prijken 20,15, en 10, Enkelingen: 1. De haringkar 10,2. De dood loert langs de weg 7,50; 3. de K.I. Koe 5, I Paren: 1. Oplossing van het rijverbod (Jeneverkruik voor „olie"); 2. Teso aan de galg 10,3. „De Jury speelt zelf" 7,50. De jeugd: 1. Jeugdfanfare 5,2. Ooievaartjes 5,3. Zwaan kleef aan ƒ2,50; 4. Elfje ƒ2,50. De grienende kinderen en de Koe heb ben hun prijs overgedragen aan het co mité Hongarije. De nog niet afgehaalde prijzen zijn verkrijgbaar bij de heer M. A. Idema, Schoonoord weg no. 41. VERGADERING „HUMANITAS" De voorzitter, de heer W. Wassenaar, sprak bij de opening zijn tevredenheid uit over de opkomst, het slechte weer in aanmerking genomen. Het bejaarden- werk begint meer en meer in de belang stelling te komen en wij zijn verheugd, dat de heer de Graan, adj. dir. van „Hu- manitas" zich bereid verklaard heeft ons over de problemen van het werk in te lichten. De heer De Graan begon met op te merken, dat men zich na de oorlog ster ker bewust is geworden van het bejaar denprobleem en dat er voor dit stadium van ons leven voorzieningen moeten worden getroffen. Er ontwikkelt zich daarover al een speciale wetenschap, de gerontologie. In Westerse landen is het vraagstuk zeer urgent, o.a. door de bevolkingstoe name. De statistieken wijzen uit dat de Westerse landen sterk aan het veroude ren zijn. 100 jaar geleden was de gemid delde levensduur 35-40 jaar, nu plm. 70 jaar. Dit komt door de verbeterde le-. vensomstandigheden en de vooruitgang van de medische wetenschap. Ook door geringere geboorte en emigratie van jonge mensen veroudert de bevolking als geheel. In 1900 - 5 miljoen mensen met 308.000 ouden van dagen, 6%. In 1950 10 miljoen mensen met 793.000 ouden van dagen 7,8°/o. In 1955 8V2°/o en men verwacht dat dit in 1965 10°/o en in 1980 12°/o zal zijn, waarna het waarschijnlijk iets zal teruglopen. Dit grote percentage oudere mensen brengt een groot aantal vraagstukken met zich mee. O.a. zijn ze economisch gezien weinig productief en vaak finan- ciëel afhankelijk. Hoe groter hun aantal, hoe kleiner het deel dat werkend voor hen moet zorgen. Een mogelijkheid om de bejaarden langer te laten doorwerken is in studie. Pensionnering betekent voor velen 'n ernstige schok, die hen van hun be staanszin ontrooft. Werken van ouderen heeft voor- en nadelen, o.a. de kosten VLUCHTELINGENHULP TEXEL Het vorige saldo was 2410,79. Sindsdien kwamen de volgende stor tingen binnen: bij de Coöperatieve Boe renleenbank: A. M. A. L. 20,N. P. G. 10,nagekomen presentiegeld 20,P D. 10,personeel C.Z. „Eendracht" 72,38; bij de Rotterdamse Bank: Ouwe Sunderklaascollecten: De Koog: Ali Kiewiet e.a. 8,30; De Koog: Ellie Stam e.a. 19,26; Den Hoorn ƒ42,15. Het nieuwe saldo is: ƒ2 612,88. De 3.000,komt in zicht. Helpt u mee deze vol te maken? Ingekomen is bij de Texelse Courant een bus klein géld van plm. 30,op gave van het juiste bedrag volgt nog. VERTROKKEN PERSONEN Joannes P. M. Buisman, van Wilhel- minalaan 84 naar Den Helder, Breewa- terstraat 32; Antonius M. Idema, van Schoonoordweg 41 naar Den Helder, Breewaterstraat 32; Marth^ Tjonk, van Schildereind 53 naar Bloemendaal, Bre- d.erodelaan 54; Cornelia Pietersz, van Den Hoorn 30 naar Enkhuizen, Hemeltje 2; Cornelis Molenaar, van Nieuwstraat 31 naar 's-Gravenhage, Loosduinsekade 349; Jan Kuiper, van Hollewalsweg (sa lonwagen) naar Onstwedde, Musselka- naal, Telefoonweg 59. OUWE SUNDERKLAAS IN OUDESCHILD De Ouwe Sunderklaasviering te Oude- schild had weinig te betekenen. De en kele Sunderklazen die zich nog op straat bevonden, werden door de regen spoedig verdreven, evenals de kijkers. Vooral voor de „Havenkanters" was dit erg jammer. Deze fleurige groep collecteerde voor Hongarije. Er was vrij veel werk van de costuums gemaakt en ze zouden stellig veel succes hebben gehad. Nu was de aardigheid er al spoedig af. Het slechte weer zal het aantal Sun derklazen stellig hebben beïnvloed, maar we geloven niet dat de animo bij goed weer groot zou zijn geweest. ZDH-nieuws Het eerste elftal won met 111 van VZV 3, terwijl het tweede met 60 de baas bleef over De Koog 2. j Het programma voor dit weekend luidt: hedenmiddag ZDH a-Tex. Boys a, om 3 uur. Morgen: ZDH-Berdos mo half twee; Cocksdorp 2-ZDH 2, aanvang 2 u. Het eerste moet Berdos niet onder schatten, want dit elftal heeft al ver schillende malen voor een verrassing gezorgd. tin 't verkeer, in 't dagelijks leven, tijdens het werk, bij de studie is KING onmisbaar als stimulans voor nieuwe veerkracht. Hel beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. worden hoger, promotiekansen voor de jongeren lager. Het voordeel is: meer accuratesse en verantwoordelijkheidsbe sef. De ouder wordende mens richt zich niet meer op de toekomst, maar naar het verleden en wordt conservatief. We moeten hiermede bij onze houding tegenover deze groep rekening houden. We moeten op dat punt nog veel leren. We weten veel over de baby en de op groeiende mens, maar van het zielele- ven van de bejaarden weten we weinig of niets. We weten dat ouderdom vaak gepaard gaat met minder snel reageren, verlies van gehoor etc., dat brengt vaak vereen- gehoor etc. en dat brengt vaak vereen zaming.. Maar ook weten we dat veel van het beste in de Westerse cultuur op rekening staat van oudere mensen. Hoe actiever men is hoe beter de geestelijke vermogens bewaard blijven. Wij moeten dan ook zorgen dat de bejaarden actief blijven en daardoor geestelijk fit. De clubs van bejaarden zijn daartoe een middel al is de sfeer nog niet zo we wensen. Bedenk dat verve ling de meest kwaadaardige vijand van de oudere mens is. Voor de vrouw ligt het iets gemakke lijker, omdat deze al gauw bezigheid vindt in breien, haken enz. Maar ons streven moet zijn zin en in houd aan het bestaan te geven. Hierbij is ook voor Humanitas een taak wegge legd. Ik denk b.v. aan vrijwillig huis bezoek. De zaak van de bejaarden ligt in elk land, ja in elke streek anders. Bij trek kende volkeren b.v. Nomaden en Eski mo's waren de ouderen een last voor de stam en hun sterven was een verlossing maar in agrarische landen b.v. in China en andere agrarische landen stond de oude vader in hoog aanzien, de ouderen leerden de kinderen, bij gebrek aan an- dere voorlichting. De industriële ontwikkeling heeft dit i alles veranderd, de huishoud- en' indus trie-scholen zorgen voor de kennis en de ouders leren van de kinderen. Het gezag is weg en oud worden is geen eer meer. Het is alleen een zwoegen en slaven voor de oude dag en dan vroeger of later het einde. Wij moeten zorgen voor een goede geestelijke voorbereiding van de zinvolle cyclus: geboren worden - opgroeien - ouder worden - sterven. We moeten ko men tot een nieuwe waardering voor de mens en de angst voor de ouderdom op heffen. Enkele voorwaarden daarvoor zijn: een behoorlijk oudedagspensioen, uitgebreide medische voorzieningen (thans voor de ouden van dagen een ver waarloosd gebied). Revalidatie zal daar bij een belangrijke plaats moeten inne men, voorts practische bejaardenwonin gen en bejaardentehuizen. GEEN SPREEKUUR Burgemeester C. de Koning houdt maandag a.s. geen spreekuur. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 tot en met 13 december 1957 Geboren: Robertus Franciscus, zv Pie- ter Witte en Catharina M. H. Hijmans; Meijert Jan, zv IJsbrand Kikkert en Willemina G. Duinker. Ondertrouwd: Johannes Smit en Maria D. J. Rutten. Getrouwd: Jakob W. Dekker en Mach- tilda Wafelbakker; Theodorus J. Hoogen- bosch en Geertruida H. Karsman. Overleden: Jannetje Bruin, wv Boon, oud 90 jaar. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. FIJNE KEUKEN Begin januari zullen voor beginners en gevorderden aan de Landbouwhuishoud- school weer avondcursussen gegeven worden in „Fijne Keuken". In verband met het komende badseizoen 'is dit ook voor pensionhoudersl(sters) van veel belang. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Albert Jan Vlas, lichting 1954. Te rekenen van 1 januari 1957 af, voor de duur van zijn tewerkstelling aan de openbare lagere school te Bovenkerk, gemeente Nieuwer-Amstel, doch voors hands tot 1 januari 1958 vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens aanwezigheid van een bijzonder geval, bij beschikking van 5 december 1956, no. 814221. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, In be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zqn en worden ingeleverd op afd militaire zaken van de secretarie de zer eemeente. Texel, 12 december 1956. De Burgemeester voornoemd. C. DE KONING Schroeiend-brandend Maagzuur kunt U blussen. On-mid-del-lqk - met Rennies. Gewoon een of twee Rennies laten smel ten op de tong en alle leed is geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd makkelijk bij U steken. Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd ge wapend. Voor Uzelf ook om een dis- genoot-in-nood uit de brand te helpen. Humanitas werkt in die richting in diverse plaatsen, in enkele b.v. Haarlem in samenwerking met enkele kleine kerkgenootschappen. Het staat echter nog lang niet vast of bejaardenhuizen en tehuizen de juiste oplossing zijn. Sommigen menen dat zo lang mogelijk in eigen omgeving blijven de voorkeur verdient, en dan met in schakeling van gezinsverzorging voor de bejaarden eventueel met hulp van ge huwde vrouwen. Ook maaltijdverzorging is dan een middel. Maar misschien denkt men daar over enkele jaren al weer an ders over. Na deze boeiende en interessante in leiding werd de film „De stappen der ouderdom" vertoond. Deze film toonde de moeilijkheden van een gezin dat zich niet aan de gewijzigde omstandigheden kon aanpassen. Op eenvoudige wijze werden de problemen hier gesteld en kon men op aanschouwelijke wijze zien wat voor problemen de oude dag kan geven. Er werden na afloop nog een a>antal vragen gesteld die uitvoerig door de spreker werden beantwoord. Vragen over Humanitas zelf werden door de secretaris, de heer M. Bosma, af gehandeld. Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken 1)

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1