Het plan van toedeling is een belangrijk stuk ;;i.e mededeling Itelnng J mm tweede blad Ruilverkaveling van aan de Jiederlan Veren»SinSeïl' dsciie Pers" Blij- Clubs, Comité'8 en®. PeZ nTfinancier Uiv verenig"^ J veienigingen, *a-. TEXELSE COURANT ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 door Ir. L. H. Inleiding Zodra het voor een ruilverkavelings- blok door de plaatselijke commissie op basis van het voorlopige plan opgestelde definitieve plan van wegen en waterlo pen door Gedeputeerde Staten is vast gesteld, gaat deze commissie over tot het opnieuw indelen binnen het raamwerk van wegen en waterlopen van de rechten van de eigenaren tot regeling of ophef fing van de aan de overige rechthebben den toebehorende zakelijke rechten, het recht van huur en de lasten, welke op de onroerende goederen rusten en het vast leggen van de diverse pachtverhoudin- gen. Dit geschiedt in het zogenaamde plan van toedeling. Ter verduidelijking zij allereerst vermeld, dat de Ruilverka- velingswet 1954 onder „eigenaar" ver staat, hij die in het blok recht heeft van eigendom, erfpacht, beklemming, vrucht gebruik, gebruik of bewoning. Deze ca tegorie rechten betreffen dus het gebruik van de grond. De waarden van deze rechten worden vastgesteld door middel van een schatting. Tot de „rechthebben den" behoren behalve de eigenaren ook zij die een hiervoor nog niet genoemd zakelijk recht, zoals jachtrente, tiend rente of een recht van huur hebben. Ter verkrijging van een inzicht in al deze rechten stelt de plaatselijke com missie een lijst van rechthebbenden op, waarbij volledigheidshalve erop wordt gewezen dat de pachtrechten niet op deze lijst worden geplaatst. Om een in zicht te verkrijgen in de pachtrechten dienen de pachtovereenkomsten ter re gistratie bij de plaatselijke commissie te worden aangeboden. De lijst van gere gistreerde pachters is te vergelijken met de lijst van rechthebbenden. Uit het feit, dat de lijst van rechtheb benden nadat deze is vast komen te staan en dan bindend is en dat het plan van toedeling gebaseerd wordt op deze lijst, waardoor dus alle toekomstige rechten worden vastgelegd, blijkt dat het plan van toedeling als een zeer gewichtig stuk moet worden aangemerkt. Inhoud plan van toedeling. Het plan van toedeling omvat een of enkele registers (het zogenaamde R 12), alsmede een genummerde kavelkaart (bestaande uit één of meer bladen). In gevolge voorschrift van de Wet houdt dit plan in: 1. de indeling van de nieuw gevormde kavels; 2. de toedeling dezer kavels; 3. de toewijzing van kavels aan openbare lichamen; 4. de gehandhaafde, opgeheven en ge vestigde pachtverhoudingen, onder ver melding van bepalingen inzake de duur en verlengbaarheid van de pachtover eenkomst; 5. de regeling of opheffing van zakelijke rechten, het recht van huur en de lasten welke op de onroerende goederen rusten. De regeling van de geldelijke gevolgen daarvan bijvoorbeeld voor de afkoop van jachtrenten wordt getroffen in de door de plaatselijke commissie op te maken lijst van geldelijke regelingen, 6. de bepalingen omtrent het in bezit nemen van de nieuwgevormde kavels. Wettelijke voorschriften. Bij het opmaken van hef plan van toe deling dient de plaatselijke commissie de terzake in de Wet opgenomen bepalingen in acht te nemen. Deze voorschriften zijn: 1. iedere eigenaar moet zijn evenredig deel terugontvangen van de totale waar de van alle in het blok opgenomen on roerende goederen> verminderd met de waarde van de onroerende goederen, be nodigd voor de aanleg van een doelmatig net van wegen en waterlopen. (De beno digde grond voor wegen en waterlopen is een aftrek, die niet in geld wordt ver goed. De gezamenlijke eigenaren staan deze grond af ten behoeve van deze doel einden), alsmede van de onroerende goe deren, die eventueel nodig zijn voor de toewijzing aan openbare lichamen. Ten einde uit landbouwkundig oogpunt ver antwoorde kavels te kunnen ontwerpen, is het praktisch niet mogelijk te voldoen aan de bepaling, dat iedere eigenaar naar verhouding precies dezelfde waar de terugontvangt als waarop hij op grond van zijn inbrefigwaarde recht heeft. In het geval dat de voor een eigenaar ontworpen kavel een hogere waarde ver tegenwoordigt, zal deze vanwege de overbedeling het verschil in geld moeten bijbetalen. Is de waarde van de kavel geringer, dan zal aan de betrokken eige naar voor de onderbedeling een vergoe ding in geld worden uitgekeerd, welk bedrag te zijner tijd bij de ruilVerkave- lingskosten wordt verrekend. Uitdruk kelijk bepaalt de Wet dat het verschil in waarde tussen de toe te wijzen kavels en de vordering tegen de wil van de eige naar niet meer dan 5% mag bedragen. De eigenaar kan dus 5% meer of minder terugkrijgen dan waarop hij recht kan doen gelden. Met instemming van de eigenaar mag dit verschil meer dan 5°/o zijn. Zou in zo'n geval de bij hem eigendom zijnde grond bezwaard zijn met hypotheek, dan zal bij een grotere onderbedeling dan 5°/o ook de hypotheek houder hieraan zijn goedkeuring moeten geven. De mogelijkheid bestaat dat de plaat selijke commissie zulks na goedkeuring van de Centrale Cultuurtechnische Com missie aan een eigenaar in plaats van 'n nieuwe kavel algehele vergoeding in geld geeft. Dit kan geschieden als de eigendom in het blok een zeer klein perceel blijkt te zijn. De waarde waarop de betrokken eigenaar recht heeft kan dan zo gering zijn, dat de toepassing van de algemene regel van de toewijzing in eigendom zou leiden tot een zogenaamde miniatuurkavel. Het is duidelijk dat door de opheffing van niet op behoorlijke wijze te exploiteren kavels de rechts- Bouwman. zekerheid niet wordt aangetast; 2. iedere eigenaar krijgt, indien niet an ders is overeengekomen, goederen toege deeld van dezelfde hoedanigheid en ge- bruiksbestemming als werden ingebracht; 3. elke kavel moet zo mogelijk uitweg hebben op een openbare land- of water weg en gelegenheid hebben tot behoor lijke afwatering; 4. voorts gaan hypotheken met behoud van rang over op de kavels of gedeelten van kavels, die in de plaats van het on roerend goed waarop zij rusten worden toebedeeld. Bij verpachte gronden wordt ten aan zien van de in de Wet vastgelegde voor schriften over de rechten van de pachter verwezen naar de hierop betrekking heb bende publikatie die binnenkort in ons blad zal worden opgenomen. Wenszittingen. Hoewel het niet wettelijk is voorge schreven, worden voordat de plaatselijke commissie overgaat tot het opmaken van het plan van toedeling om een zoveel mogelijk bevredigende kavelindeling te bewerkstelligen zogenaamde wenszittin gen gehouden, waarvoor iedere belang hebbende wordt uitgenodigd. Het doel hiervan is kennis te nemen van de wen sen der belanghebbenden voor wat be treft waar zij in de toekomst bij voor keur hun gronden zouden willen hebben. Op deze zittingen worden de geuite wen sen, die voor de commissie waardevol zijn, door de landmeter in het wensre- gister ingeschreven. Het is dus van be lang dat aan de oproep voor deze verga deringen gehoor wordt gegeven en ver langens naar voren worden gebracht. De praktijk heeft geleerd dat voor een zeer groot percentage aan redelijke wensen tegemoet kan worden gekomen. Ontwerp kavelindeling. Met behulp van de gegevens uit het wensregister en met inachtneming van de bepalingen in de Wet wordt door de landmeter een ontwerp gemaakt voor de kavelindeling. Hierover wordt door de plaatselijke commissie met de landmeter en de Cultuurtechnische Dienst uitvoerig overleg gepleegd. Het ontwerp wordt al of niet gewijzigd. Bij het ontwerpen van de kavelinde ling wordt er gestreefd naar een zo sterk mogelijke samenvoeging van de aan de zelfde eigenaar (tevens gebruiker) toebe horende percelen, hetgeen van belang is met het oog op het stichten van een nieu we boerderij op deze eigendomskavel. De bij hem eventueel in pacht zijnde losse percelen worden bij voorkeur geconcen treerd tot één pachtkavel, die grenst aan de hem toe te wijzen eigendomskavel. Voor zover de eigenaar-gebruiker zelf vóór de ruilverkaveling vanwege de verspreide en ongunstige ligging ten op zichte van zijn bedrijfsgebouwen perce len los land in pacht uitgaf, is het niet ondenkbaar dat hij na de ruilverkave ling deze percelen zelf in exploitatie neemt. Op deze wijze zal het grondge bruik beslist economischer geschieden, maar de betrokken pachters van voor heen ondervinden echter nadeel. Bij ver pachting van een volledig bedrijf doen zich uiteraard geen moeilijkheden voor. Wordt los-land verpacht door uitwonen de eigenaren, dan zal een gecombineerde eigendoms- en gebruiksverkaveling de meest geschikte oplossing zijn. Tervisielegging. Het plan van toedeling behoeft de goedkeuring van de Centrale Commissie. Na goedkeuring worden de grenzen der kavels op het terrein door de landmeter uitgezet en wordt het plan in totaal 14 dagen ter inzage gelegd op het secretarie van de gemeente(n) waarin het blok is gelegen. Van deze nederlegging geschiedt open bare kennisgeving in tenminste 2 nieuwsbladen en door aanplakking aan de gemeentehuizen. De belanghebbenden worden bovendien bij aangetekend schrijven van de nederlegging in kennis gesteld. Bezwaren en behandeling. Binnen 14 dagen na de laatste dag waarop het plan van toedeling ter inzage heeft gelegen kan iedere belanghebben de schriftelijk zijn bezwaren bij de plaatselijke commissie indienen. Zijn binnen de voornoemde termijn geen be zwaren ingediend, dan staat het plan van toedeling vast. Mochten er tijdig be zwaren zijn binnengekomen, dan tracht de commissie met de reclamanten tot overeenstemming te komen over de ge rezen moeilijkheden. Voor zover geen overeenstemming wordt bereikt, worden de reclamanten verwezen naar de rechter-commissaris. Bij aangetekend schrijven worden de reclamanten opgeroepen om hetzij in per soon of bij schriftelijk gemachtigde op de door de rechter-commissaris vastge stelde bijeenkomst te verschijnen. Bij niet verschijnen van de reclamanten in persoon noch bij schriftelijk gemachtig de worden zij geacht hun bezwaren te hebben ingetrokken. De bijeenkomst wordt bijgewoond door een vertegen woordiger van de Centrale Commissie, een of meer leden van de plaatselijke commissie en de landmeter. Indien ten aanzien van bepaalde reclame geschil blijft bestaan, verwijst de rechter-com missaris deze aangelegenheid naar de Rechtbank. 5 edetlaud. Groot is vaak de liefde en toe- Maar toch H«t vereni^even bloeG 0nbaauucb 6 g „ijdiug, ^5lUU:t;:e„ kescbciden P— laue^e coroHÓ's kunnen -» ddelen. Ook «orden v ^p^ek doek doot gebrek aan g voor een P baMars, 1moeken die ona te gevorn Talrijk zijn imm"* oMe produkten gr»«< fancy-fairs en der^k jrteed86aarne Voor zover mogebjk aan verleend. „theeld een «amenwer tussen bovengen betekent: Lis ter I .onze ledewerking t0l stand te brengen erd ons „Veren.- greboren, i ppn enz. op Vereniging3? oog< bedragen die tot dusverre op comités. KdC d;tTrvoonr b^;"ialdPr7W«den besteed. andcr< \vijze i propagi anda-akues Gaarne vóllen vrrj O sneller kan ^'^andsebe Persd eerder U op de boogt brie^ n aa 8poedigstc O beboeft Slecht, Amsterdam Maatschappij N. volledige inlichtingen- ..-L.s ZIEKENFONDSVERZEKERING VOOR BEJAARDEN (Vervolg artikel woensdag j.l.) Inschrijving, afschrijving en wachttijden De verzekering zal ingaan in de week, beginnende op 6 januari 1957. Al dege nen, die zich voordien hebben aange meld, worden dus met ingang van deze datum ingeschreven. Voor latere aan meldingen zal het volgende gelden: a. degenen, die van de verplichte verze kering naar de bejaardenverzekering overkomen, kunnen, indien de aanmel- verstrekkingen met ingang van de 4de week na die, waarin anders het recht op verstrekkingen zou zijn aangevangen. Wordt echter direkt bij inschrijving de oude schuld voldaan, dan komt deze wachttijd te vervallen. De taak van het Ziekenfonds Noodwettrekkers. Ieder, die een uitkering ingevolge de j Noodwet Ouderdomsvoorziening ont- I vangt, komt voor de bejaardenverzeke- ring in aanmerking. De ziekenfondsen kunnen dus nu reeds aan al deze mensen een aanvraagformulier uitreiken. Als de het De kavelindeling, zijnde een onderdeel van het plan van toedeling, wordt in ieder geval door de rechter-commissaris vastgesteld. De Rechtbank kan hierin geen wijziging brengen. Mocht de Recht bank menen, dat door de kavelindeling een bepaalde eigenaar te kort is ge daan, dan kan de betrokkene alleen nog in geld schadeloos worden gesteld. De Rechtbank doet inzake de nog aan hangige bezwaren in hoogste instantie uitspraak, nadat de reclamanten, hetzij in persoon, hetzij bij schriftelijk gemach tigde de bezwaren mondeling hebben toegelicht en de Rechtbank een verte genwoordiger van de Centrale Commis sie, een of meer leden der plaatselijke commissie en de betrokken landmeter heeft gehoord. Hiermede komt het plan van toedeling vast te staan. Akte van toedeling. Na vaststelling van het plan van toe deling wordt door een notaris aan de hand van gegevens die de landmeter verstrekt de akte van toedeling opge maakt. Deze akte wordt overgeschreven in de openbare registers van het kadas ter, waarmede de nieuwe toestand op het kadaster is ingevoerd en de nieuwe rechten zijn verkregen. Na de overschrij ving wordt hij aan wie bij bedoelde akte enig perceel in eigendom of gebruik is toegedeeld, desnoods op bevelschrift van de rechter-commissaris, door middel van de sterke arm in het bezit daarvan ge steld. De eigenaren ontvangen een eigen domsbewijs. Meestal zijn de nieuwe ka vels reeds in een vroeger stadium in ge bruik genomen, namelijk naarmate de terreinwerkzaamheden gereed komen. 5 MEI 1892 TIEN HUWELIJKEN De heer Jacob Kerke-Boon, 29 Tucker Str., Dorchester 24, Massachusetts, U.S.A., schrijft ons, d.d. 6 december, het volgende: „Mijne Heren, Als lezer van Uw blad zag ik in de editie van 27 oktober jl. een bericht over vijf huwelijksvoltrekkingen op één dag, hetgeen, voor zover U bekend was, een record betekende. Maar voor zover ik mij kan herinne ren is dat geen record. Ik weet er name lijk nog van, dat op donderdag 5 mei 1892 te Den Burg niet vijf, maar tien huwelijken werden gesloten, o.a. dat van de heer Arie Langeveld Pzn., oprichter van de Texelse Courant, en mejuffrouw Alida H. Ponger". Voor ons een koud kunstje om te zien of onze overzeese abonnee inderdaad ge lijk heeft, want wij hebben de Texelaars vanaf 15 september 1887 (de oprichtings datum) in ons archief staan. Inderdaad: in de krant van donderdag 12 mei 1892 vinden wij een burgerlijke tand met tien huwelijken vermeld. Op 5 mei trouwden: Rens Daalder en Trijn tje Groot, Gerrit Schraag en Guurtje Witte, Tijs Witte en Keetje Schraag, Arie Langeveld Pzn. en Alida Hendrina Ponger, Willem Boon en Jannetje Bruin, Maarten Roeper en Kaatje Kuijper, Dirk Vos en Trijntje Bakker, Pieter van der Vis en Jannetje Busselman, Dirk Brou wer en Fijtje Dros, Pieter Wols en Trijn tje de Vries. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 19 dec. consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. ding plaats vindt voor of in de 9e week j formulieren zijn ingeleverd dient na die, waarin het recht op verplichte ziekenfonds na te gaan in welke premie- verzekering een einde nam, worden in- groep de aanvrager moet worden inge- geschreven met ingang van de eerste dag i deeld. Dit geschiedt als volgt: van de week na die, waarin het recht op a. Aangenomen kan worden dat de onge- verplichte verzekering ophield, b. in alle andere gevallen geldt dat de inschrijving plaats vindt in de eerste week na die, waarin de aanmelding ge schiedde. Het recht op verstrekkingen gaat in op de eerste dag van de week, waarin de inschrijving plaats vond. De verzekerde kan worden geroyeerd indien hij een premie-achterstand heeft van vier weken. Wachttijden worden, althans voorlopig, op één uitzondering na niet gesteld. Die uitzondering heeft betrekking op de be- j jaarden die wegens premieschuld zijn af- gevoerd. Melden zij zich opnieuw dan kunnen zij eerst aanspraak maken op huwde en de van tafel en bed gescheiden Noodwettrekkers een inkomen hebben van niet meer dan 2400, b. De gehuwde dient op het aanvraag- I formulier te vermelden naar welk inko- men zijn Noodwet-uitkering werd bere- kend. Dit bedrag staat aangegeven op I de destijds aan elke Noodwettrekker uit gereikte toekenningsbeslissing. Kan deze opgave niet worden verstrekt, omdat de toekenningsbeslissing is zoekgeraakt, dan dient de aanvrager een aan het aanmel dingsformulier bevestigde strook in te vullen, waarbij de Raad van Arbeid wordt gemachtigd het ziekenfonds deze opgave te doen. Het ziekenfonds stuurt deze strook naar de Raad van Arbeid, die het inkomen, waarnaar de Noodwet- uitkering werd vastgesteld, aan het fonds opgeeft. Anderen dan Noodwettrekkers Onder degenen, die thans verplicht verzekerd zijn uit hoofde van een rente krachtens de Invaliditeitswet of een der Ongevallenwetten, dan wel van een mili I tair-invaliditeitspensioen of een pensioen uit het Spoorwegpensioenfonds en die met ingang van 1 januari 1957 het recht op verplichte verzekering zullen verlie zen, omdat zij de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, zal er een aantal zijn, dat voor de bejaardenverzekering in aan merking komt. Ook van de vrijwillig verzekerden zal een aantal recht hebben op de bejaardenverzekering. Het ziekenfonds zal er daarom goed aan doen ook de genoemde groepen van verplicht verzekerden en de vrijwillig verzekerden van de invoering van de bejaardenverzekering op de hoogte te stellen. Tevens verdient het aanbeveling de niet verzekerde bejaarden daarvan in kennis te stellen. Degenen, die menen hiervoor in aanmerking te komen, dienen een aanvraagformulier te ontvangen. Dit formulier is niet gelijk aan dat voor de Noodwettrekkers. Inkomenscontrole. In de hier besproken gevallen ont breekt het ziekenfonds de mogelijkheid om na te gaan of het opgegeven inkomen juist is. Het fonds zal (tenzij het ge gronde reden heeft aan te nemen dat de aanvrager niet voor verzekering in aan- (XLbjd gaaf huidje BABYDERM Po»dor Zal! - Olie - Z««p merking komt) tot voorlopige inschrij ving overgaan. Bij deze voorlopige in schrijving wordt de aanvrager ingedeeld in de hoogste premiegroep. De aanvraagformulieren worden daar na doorgezonden aan het gemeentebe stuur, dat een onderzoek naar het inko men doet instellen en het resultaat daar van aan het fonds meedeelt. Deze zelfde handelwijze wordt gevolgd bij aanvragen van personen, die op of na 1 januari 1957 de leeftijd van 65 jaar bereiken. Aan de hand van de door de gemeente verstrekte mededelingen vindt, (als blijkt dat de opgave juist was) definitieve in schrijving plaats. Wanneer blijkt, dat het inkomen van de bejaarde zijn opneming in de bejaardenverzekering niet recht vaardigt, wordt de voorlopige inschrij ving onmiddellijk ongedaan gemaakt. Indien vast komt te staan, dat de in geschrevene ten onrechte in de premie klasse van 1,werd ingeschreven, moet onmiddellijk overboeking naar de premieklasse van 0,50 plaats vinden. Het teveel betaalde wordt dan geresti tueerd. Hercontrole De inkomens van de verzekerden, die worden ingeschreven op grond van het feit dat zij een uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening ontvan gen, moeten in 1959 aan een hercontrole worden onderworpen. Teneinde te voor komen dat deze controles tegelijkertijd plaats vinden verdient het aanbeveling de ver jaarsdatum als richtsnoer te ne men. De verklaring, die het gemeentebe stuur afgeeft voor de bejaarden, die an ders dan op grond van hun Noodwet uitkering worden ingeschreven, is vijf jaar geldig. Na het verstrijken van die termijn moeten ook deze inkomens aan een hercontrole worden onderworpen. Mocht het ziekenfonds vermoeden dat, bijvoorbeeld door een gewijzigde gezins samenstelling, de bejaarde niet meer aan de gestelde verzekeringsvoorwaarden voldoet, dan kan de hercontrole uiter aard eerder plaatsvinden.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4