Cjrom 'ZwartsJexels in het harL, t rkzaamheden in de ruilverkaveling blijven gestaag vorderen j 71e JAARGANG No. 7106 COURANT (SDAG 19 DECEMBER 1956 EXELSE ■e N.V. v h- Lcmgeveld de Rooij mdel Drukkerij Bibliotheek urg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 [rent de werkzaamheden in ver met de ruilverkaveling valt weer ai en ander te vertellen. Het be- jkste nieuws is zeker, dat de derweg morgen weer voor 't ver bal worden opengesteld. De brug de dijksloot is namelijk gereed en e bestrating wordt de laatste hand Maandenlang is de Hoornderweg oten geweest. Er wordt wel eens rd, dat die weg werd aangelegd - nwijzing van eenvarken. De ^hebbenden konden, zo gaat het al althans, niet tot een vergelijk j inzake de route: ze wilden graag aal aan de weg van Den Burg naar loorn liggen, wat uiteraard onmo- was. Ten einde raad besloot men arken van Den Burg naar Den te laten tippelen en de weg die ler koos zou teVens de verbinding i beide dorpen worden. Vandaar ele kronkelingen in de weg. Het ne verkeer vond het een zeer las- .veg, waarin bovendien een erg ijk te nemen brug zat. Die brug n ze een paar weken geleden op- zen en een stuk zuidwaarts vindt ïu een brug, die twee prachtig recht kaar overgaande wegen verbindt, are bocht bij „Halfweg" hoeven we meer te nemen. Zodoende zijn dorpen weer wat dichter bij elkaar n te liggen. Al eerder werd vanaf reg tot Den Hoorn een mooie weg aangelegd, waarbij ook weer lochten werden verbeterd, i ander belangrijk feit is de opleve- /an de Hoofdweg door het Noorden, veg was niet best meer en boven aan de smalle kant. Een dezer da- iebben wij de nieuwe weg reeds be- d en wij kunnen de uitvoerders 'n geven. Hij ligt heerlijk. »eldt ook voor de weg langs de ierij van de heer T. Eelman, de weg gelegen tussen de Eerste en Tweede rsweg in het Noorden, t weggetje naar de Zeshonderd, lo- vanaf de Schilderweg naar het be- van de heer A. Zielman, is ook ge- gekomen, zodat hier het modder- t tot het verleden behoort en de Zielman stellig volbloed verkave- is geworden! langrijk werk wordt voorts ver in de buurt van De Pelikaan, want f de Pelikaanweg naar de Koger- bij Bispinckhof vinden wij een Inieuwe weg in aanbouw. De funde- ligt er al in. Een gedeelte gaat over lieuw tracee. Wij kregen de indruk, le grondbezitters daar wel gegadig- zullen krijgen voor de aankoop van perceeltje bouwterrein. Bovendien iit een door vele toeristen geliefd etje worden. k het weggetje langs pension „De uw" naar het Mienterglop zal vele uikers krijgen. Er liggen daar in de t weliswaar verschillende gezellige [etjes, maar aan het verharden was nog nooit toegekomen, eve „Plassendaal" kreeg intussen nieuwe weg naar het perceel waar ger Cors List gewoond heeft. ?n is verder bezig met de weg naar oerderij van de heer W. Kikkert, erenderweg en met de verbindings- tussen de Nieuwe Schilderweg en teg door het Lage Veld, lopend van erend naar het gemaal Dijkmans- en. weg langs het gemaal van De ins is ook zo goed als gereed. Hij t nog slechts geteerd worden, wat dezer dagen wel zal gebeuren, zodat tewoners vann Den Hoorn en De s Hendrik Polder dan weer wat ter op „De Dageraad" kunnen komen, it alles wil intussen niet zeggen, dat lontplannen van de baan kunnen den geschoven: volgende maand zal de Pontweg althans het fietspad die weg, gaan aanbesteden. i oprit bij het gemaal van Waalen- Tg is verbeterd: breder en minder wat het verkeer uit het Noorden dg waarderen zal. e brug bij het gemaal Dijkmanshui- is bijna klaar, zodat de verbinding Dijkmanshuizen straks ook weer her- i zal zijn. et gemaal van de Prins Hendrik !er komt dichter bij de dijk en wel k boezem. De grondwerkzaamheden voor zijn begonnen, lorgenmiddag zal de aanbesteding lts vinden van een groot aantal wa- open tussen Oudeschild en Oosterend. betreft hier nieuw aan te leggen erlopen en verbetering van de be nde. i de loop van de volgende maand dt een aantal wegen in het zuidelijk I van ons eiland aanbesteed: de weg af Den Hoorn door de Kuil naar de ïen bij De Mok; de weg vanaf de mderweg door het Hoorndernieuw- 1 en wel vanaf de boerderij „Sint latus". Het eerste deel wordt nieuw gelegd en wel door de z.g. „Buiten- te weg lopend vanaf de woning I. an naar „De Ruige Hoek" zal worden behard en eveneens volgende maand worden aanbesteed, alsmede de verhar ding van het Westerlaantje, vanaf boer derij D. Witte naar de woning „Ata lanta", aan de Duinweg. Een paar boch ten komen te vervallen en daarmede het laatste deel van het weggetje, zodat men straks ten oosten van de boerderij van de heer Witte de Westerweg bereikt. Wij hebben destijds de pech gemeld met de bouw van de duiker door de dijk sloot ter hoogte van de Hoofdweg door de Prins Hendrik Polder. Hier zou het toekomstige pontverkeer gebruik van moeten maken, maar door tot dusverre onopgeloste oorzaak is die duiker aan het verzakken geslagen, zodat het gehele geval weer vernieuwd moest worden. Dit werk is intussen ook weer voltooid. Uit voorzorg heeft men de duiker nu ge fundeerd op een stevige betonnen onder grond. U ziet, dat de werkzaamheden in ver band met de ruilverkaveling gestaag blijven vorderen. ADVENT VOOR DE BEJAARDENSOCIETEIT De Bejaardensociëteit van Den Burg gaat vanmiddag advent vieren. Het pro gramma zal worden verzorgd door Ds. Goedendorp en Ds. Van Reijendam, ter wijl het Hervormde Dameskoor o.l.v. de heer J. Visser enige kerstliederen ten gehore zal brengen. Vorig jaar werd dit feestelijke pro gramma verzorgd door Ds. Van Sluijs en kapelaan Stam. EERSTE STEENLEGGING Binnenkort zal zowel de eerste steen worden gelegd voor de nieuwe Nuts- kleuterschool als voor de B.L.O.-school. De nutskleuters krijgen nl. een modern gebouw in Plan-Zuid, ten oosten van de o.l. school en aan de Molenstraat is de B.L.O.-school in aanbouw. Op maandag 7 januari zal het hand en vakvaardigheidslokaal voor de Land bouwschool in gebruik worden genomen. 50 HOUTRIJKE WONINGEN Met de aanleg van de fundering voor de houtrijke woningen te Den Burg is begonnen. In totaal zullen, zo heeft de aannemer beloofd, op 1 augustus 96 wo ningen op Texel gereed zijn. Bij het Rusthuis van de E. C. Gollardsstichting komen er 40, en op het terrein, waar de Paardensportdagen altijd werden gehou den, komen er 10. Deze houtrijke wonin gen worden gedeeltelijk in de fabriek te Wijchen klaar gemaakt, het zijn nl. pre- fabricated-woningen. „KRANTENKNIPSELS" Zo heet de revue, die het gezelschap onder leiding van Adri van Oorschot vrijdag 28 december in „Het Eigen Ge bouw" gaat opvoeren ter gelegenheid van de propaganda-avond voor de Ne derlandse Bond van Vervoerspersoneel. Het belooft een allergenoeglijkste avond te worden met voor elck wat wils, want het programma, dat ons ter inzage werd gegeven, bevat veel en velerlei. U zult zich dus best amuseren en de or ganisatie hoopt dan ook, dat het gebouw tot de laatste plaats bezet zal zijn. Zie verder de adv. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 14 december: Jeugd: W. Laan-P. v.d. Wulp 11 J. Vonk-P. Bruin 02 H. Verstegen-J. v.d. Bout 20 J. Moerbeek-T. Verheije 11 A.: S. Bakker-Joh. D. Bakker 20 J. Hooijberg-C. Meedendorp 02 W. A. v. Zeijlen-Jac. v. Heerwaarden 1—1 B.: J. J. de Beurs-C. v.d. Werf 02 Jb, Koorn-Jn. Stam 02 P. Keijser Dzn.-Jo Schoo 02 A. v.d. Slikke-S. v. Heerwaarden 02 P. W. Kooi-G. Dros 20 C.: J. Hillen-J. A. van Enst 02 Jn. Koorn-J. J. Lafeber 20 F. v. Sambeek-C. Vinke 02 D. vd.. Werf-Jac. Bink 20 J. J. Lafeber-Jac. Bink 20 P. Bruin nam weer een belangrijke stap op weg naar de bovenste plaats. Het lijkt bij C. Meedendorp te horen, dat hij een stuk verliest om daarna toch nog de partij te redden. Dit keer won hij zelfs nog, evenals S. Bakker, die bij de afwikkelingen in het eindspel Joh. D. verraste. In B. werd J. J. de Beurs weer van de 2de plaats verdrongen door Jo Schoo. In C. blijft D. v.d. Werf de leider dicht volgen. De laatste weken wordt er lang niet op tijd begonnen. De aanvangstijd van onze damclub is nog steeds gesteld op half acht. Op tijd dus, heren! VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de Raad der gemeen te Texel op vrijdag 21 december 1956, des namiddags 2,30 uur ten gemeente huize. Texel, 11 december 1956. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Beslissing op een verzoek van het be stuur van de School voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg, om met toepassing van artikel 50 der Kleuter- onderwijswet a. een nieuw gebouw voor zijn kleuter school te stichten; b. de benodigde schoolmeubelen en stof fering voor het onder a. bedoelde ge bouw te verstrekken en c. ten behoeve van de school ontwikke lingsmateriaal, hulpmiddelen en school- behoeften te verschaffen. 4. Beslissing op een verzoek van het be stuur van de School voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg, om met toe passing van artikel 50 der Kleuteronder wijswet schoolmeubilair, ontwikkelings materiaal en hulpmiddelen te verschaf fen. 5. Beslissing op een verzoekschrift van de heer A. J. van Beek om een tege moetkoming als bedoeld in artikel 13 der Lager-onderwijswet 1920. 6. Overdracht van grond en schoolge bouw aan het Rooms-Katholiek school bestuur te Den Burg. 7. Verlenging termijn ontruiming onbe woonbaar verklaarde woningen. 8. Uitgifte in erfpacht van een perceeltje grond te Den Burg aan de Nederlandse Heide Maatschappij. 9. Instelling van een „Stichting Texels Museum". 10. Wijziging van besluiten tot het aan gaan van rekening-courant-overeenkom sten. 11. Stemming over wijziging van de stroomleveringstarieven van de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij 12. Wijziging van de begroting voor 1956 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. INGEKOMEN PERSONEN Albertje Folkers ev Walters, van Norg, Veenhuizen II-41b naar S 26; Pieter- nella D. de Bruijn, van Rotterdam, v.d Sluijsstraat 39 b naar Westerweg 1, Den Burg. DE IJSBAAN GEREED Gisteren zou de ijsbaan van Den Burg, gelegen ten oosten van de vroegere Ele- mert-baan, onder water worden gezet. FORUM VOOR C.N.V. Heden zal op uitnodiging van het Chr. Nationaal Vakverbond in Hotel „De Lin- deboom-Texel" een forum optreden, waarin niet minder dan drie hoofdbe stuursleden vertegenwoordigd zijn. Onder andere de heer Van Mastrigt. Iedere belangstellende, ook niet-leden dus, is van harte welkom. ADVENTSAVOND Donderdag 20 december vindt in de Landbouwhuishoudschool de advents- avond plaats. Voor de pauze zal de heer J. C. Bruin een reisbeschrijving houden over Italië, toegelicht met films. Na de pauze wordt het kerstverhaal gelezen door de heer C. P. Laan. In de pauze zijn bij de bestuursleden kaarten verkrijgbaar voor de uitvoerin gen in januari 1957. SVC-nieuws De afgelopen zondag werd alles afge last wegens de slechte weersomstandig heden. Voor a.s. zondag is het programma als volgt: het eerste speelt thuis tegen Cal- lantsoog, 1,30 uur. Het tweede gaat naar ZDH 2. aanvang 2 uur, vertrek 1-uur. S.V.O.-nieuws Zo moest het eerste onder stormweer de eer laten aan Kolp. Boys. Het gaat zo stadig aan de verkeerde kant op met het lste elftal, want nadat wij aan deze comp. zijn begonnen, ging eerst Jaap heen (dienst), toen Dirk (ziekte), daarna Bert en nu Jaap Boersen weer? De zaak is nu dat onze reserve op is. Thuis zal het wel gaan, maar uit hè, dat is juist voor velen zo verschrikkelijk erg. Cor heeft ons, uit, al een paar maal uit de ellende geholpen, maar toch zullen alle leden zich eens moeten realiseren, dat de zaak anders moet worden aange pakt. Als we lid zijn van een vereniging zal men er ook offers voor moeten bren gen als uitwedstrijden tenminste gezien moeten worden als offers. Het is hier gerust niet nodig dat onze vereniging ten onder moet gaan aan een tekort aan voetballers, daar er bijna een elftal langs de lijn loopt, die een veel beter figuur zouden slaan dan die nu proberen de vereniging in stand te hcuden. Wij ho pen dat dit U eens wakker schudt. A.s. zondag gaat het eerste naar DDO, boot 11,30 uur. Adsp. vrij. OUWE SUNDERKLAAS IN DEN HOORN Ook aan Den Hoorn is het Ouwe Sun- derklaasfeest weer goed geslaagd. Voor de jury verschenen 42 jeugdige sunderklazen, verdeeld in 14 groepjes. Vorig jaar waren er 40 spelers. De prij zen werden als volgt verdeeld: 1. De Dageraad en de crocus, allebei uitgebeeld op een grote das, nl. Texels stropdas; 2. De Javanen; 3. De kevers; 4. Sprookjesfiguren; 5. Gymvereniging (waarom Den Hoorn geen gymvereni ging?); 6. Paddestoelen; 7. De brigadier- tjes; 8. Schaatsenrijders met baanvegers; 9. Voetballertjes; 10. Oosterse Koopman. Om half negen zag men overal de oudere sunderklazen te voorschijn ko men. Er waren leuke groepen bij. De tien wijzen in groot tenue en één gek die de wijzen verschillende vragen stelde aangaande het Hoornder dorpsbelang, maar één gek kan meer vragen dan 10 wijzen kunnen beantwoorden. Verder was ook Rock en Roll aanwe zig, leuk gespeeld door een grote groep; men kon het verschil zien tussen de oude Valeta en het moderne, nl. rock 'n roll. Ook het rijverbod op zondag was goed vertegenwoordigd. Verder een begrafe nis van de buddyseat. Ook die grote col- lectenbussen in de nationale kleuren van Hongarije waren aanwezig en dit bracht 30,op. De nieuwe dienst van „De Dageraad" op Amsterdam was natuurlijk ook popu lair. Bij de ouderen waren 58 spelenden in 13 groepen, vorig jaar 68 deelnemers. De prijsverdeling was hier als volgt: 1. 10 wijzen en 1 gek; 2. Wagen vol ge laden met oude wijven; 3. Rock 'n roll; 4. Benzinebesparing met loopauto; 5. De dienst op Amsterdam van „De Dage raad"; 6. De lekke waterleiding aan Den Hoorn; 7. Helpt Hongarije; 8. Buddy- CULTURELE RAAD Woensdag 19 december Den Burg, „De Zwaan", Adventsavond Kath. Arb. Vrouwenver.; Opvoering Kerstspel. Donderdag 20 december Den Burg, Landbouwhuishoudschool, Adventsavond Ver. oudleerl. landbouw school en landbouwhuishoudschool. Vrijdag 21 december De Koog, „Lubertischool", Ouderavond. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 18 december 1956: 10 koeien 650850; 24 schapen 95125; 30 biggen 5067,50; 23 nuchtere kalve ren 4065. BOUWVERGUNNINGEN De heer H. Winkel, K 57, bouw zo merwoning aan de Kogerweg; de heer P. Rozendaal, O 142 bouw van een kip penhok (Dit wordt een gebouw van 32 bij 10 meter - red.) Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm seat-begrafenis; Rijverbod dan maar per paard; 10. Schoonheidsspecialist. In de Dorpsstraat was het door het slechte weer puur rustig. In „Loodsmans Welvaren" werd het Ouwe Suncïerkla'as- feest voortgezet met bal. 50 „OUWE" SUNDERKLAZEN IN OOSTEREND In Oosterend kwamen ondanks het zeer ongunstige weer toch nog een vijf tigtal sunderklazen op de been. Zij zorg den voor de echte sfeer van de aloude 12de decemberviering, die dan ook weer geslaagd genoemd mag worden. Zeker, er zijn wel jaren geweest met een dubbel aantal spelers, maar natuurlijk was de animo nu was geringer wegens het win terse weer met regen en veel wind. In de vooravond waren de kleine sun derklazen zeer actief. Zij renden en sprongen naar hartelust. Cowboys ble ken onverschrokken lieden te zijn, er was een angstwekkende heks, een char mant Roodkapje, een grimmige Indiaan enz. enz. Tegen achten verscheen de eerste vol wassen speler en toen was het feest spoedig op volle toeren. Wij zagen Molo- tov met een aantal gevangenen, een stel apen, die verwoede pogingen deden tot het beklimmen van lantaarnpalen, sun derklazen, die zich voortaan tijdens het badseizoen van een straalkachel zullen moeten voorzien, daarmede kunnen te vens de badpakken gedroogd worden. We zagen voorts vluchtelingen, „Wil- lempje" in de kinderwagen, een Sint met zijn knecht, Hongaarse vrijheidsstrijders enz. enz. Er werd op de 12de veel patates frites gegeten, wat de S.V.O. heel best vond, want dit ging ten bate van de kas der financieel nogal zwak staande sportver eniging. Later op de avond concentreerde het festijn zich in „Het Wapen van Amster dam", waar velen een dansje maakten. NIET ONDER DE POMP Geachte abonnee S. te Oudeschild, Onzes inziens niet geschikt voor onder de pomp. De aanleiding tot dit grapje is immers alleen maar tragisch. - red. Stram on Rheum atisch? Ooa dan tocb eens een bloedzuiverende knor. Met Kruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat 't principe waar op Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschens zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Probeer 't eens met Kruschen! Onder de vele ouwe sunderklazen ontdekten wij bovenstaand gezelschapDe man met bolhoed gal zich uit voor Prins Rainier van Monaco en de dame- met-pop als de wederhellt van de Prins. Onophoudelijk jubelde „Grace" „Een zoon, de negentiende"„De zoon" werd telkens huizenhoog opgetild, een goeie oefening, dachten wij voor de rugspieren, zodat de normale, door-de- weekse training in Plan-Zuid in de week van 9 tot 15 december zonder schade kon worden overgeslagen Het is jammer, dat dit feest niet gefilmd is- Wél schijnt een eilandgenoot er leuke kleurendia's van vervaardigd te hebbenWij hopen nu maar, dat die te zijner tijd aan het publiek vertoond zullen worden, want hoe aardig boven staand plaatje ook is, in de echte kleuren zou dit ensemble het stellig nog veel beter doen.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1